Het leven is meer dan het voedsel Isdrijf in NIOZ wil vergunning voor gebruik radioactieve stoffen Vrees voor kali-overmaat ten onrechte LANDBOUW en VEETEELT ,*I SO en tie Klauwverzorging zeer belangrijk SPORTPROGRAMMA Bridgi en Burgerlijke stand Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 24 augustus 1973 rubriek voor 'I r.-,i,ini.- sr Dit keer een gedeelte van een bijbel- |tekst als titel voor een artikel. Ik hoop, dat U bij het lezen tot de conclusie zult komen, dat deze kop in dit geval op z'n plaats is. Mogelijk herinnert U zich, dat ik zo'n h'/i jaar geleden in deze rubriek vertel de, dat we met een groep voorlichters Ln hun dames een Texels bedrijf hadden bezocht. Op dit vrij kleine bedrijf slaag de de boer er in om met een aanvulling kan ontvangsten uit de recreatiesector |ot een voor zijn gevoelen aanvaardbaar nkomen te komen. Toen de boer op verzoek van het ge- kelschup dit inkomen noemde, waren er log al wat collega's bij, die van mening naren, dat deze boer te gauw tevreden Las. Zij waren van mening, dat het in komen van een boer hoger moest zijn. J De reactie van de boer in kwestie op Be mening van deze voorlichters iwas als lolgt. Met het inkomen, dat ik nu 'haal |an ik aan mijn verplichtingen voldoen i mijn gezin goed onderhouden. Daar- Baast heb ik deel aan 't leven. Zomers Ban ik er meermalen een dag of middag Bittrekken en dat is me ook heel wat laard. Je leeft tenslotte maar één keer Vooral de dames in het gezelschap Badden waardering voor de instelling lan deze boer. Ook de redacteur van leze rubriek is erg blij, dat je ook boe len met deze inslag tegen komt. Een soortgelijk geval I Dezer dagen waren we met een groot Jezelschap boeren en boerinnen van de |aste wal op een ander Texels bedrijf, ic heb al eens meer gezegd, dat ik der- lelijke excursies in het algemeen breng p bedrijven, die wat de bedrijfsvoering i de bedrijfsuitkomsten betreft in ïder geval goed kunnen meekomen, t was ook dit keer iweer 'het geval. I Intussen was het geen „hypermodern" ledrijf. De koeien worden nog op de ■ouderwetse" wijze, d.w.z. op de grup- Jal ondergebracht. In het gesprek leek, dat een aantal deelnemers aan de Jcursie het wat het onderbrengen van Bet melkvee betreft, verder hadden ge- Jacht. Met andere worden zij beschik- ftn over een ligboxenstal. I Ze spraken de veronderstelling uit, lat wanneer de Texelse boer nog eens ftu moeten bouwen, het toch in ieder Jval wel een ligboxenstal zou zijn. De lexelse veehouder ontkende dit stellig, lij deelde mee, dat wanneer hij door |n bepaalde oorzaak z'n stal zou kwijt iken, hij direct weer een zelfde stal |u bouwen. iDaarop volgde de vraag tot welk Jkomen hij bij de tegenwoordige in diting van het bedrijf kwam. Uit het Itwoord, dat daarop volgde, bleek, dat jt inkomen op een goed peil lag. Ik Brmoed, dat zelfs de voorlichters, die J het hiervoor genoemde geval het in- |men maar „zo, zo" vonden, het hier- i eens zouden zijn. Het gesprek was Jermee echter niet afgelopen. Leven meer dan werken en zorgen jEen flink aantal van de mannelijke fcoekers was toch van mening, dat hun Bxelse collega het verkeerd zag. Ze flden aan de betreffende veehouder de of hij niet van mening was, dat I door het bouwen van een ligboxen- II met plaats voor een groter aantal Blkkoeien het inkomen tooh nog zou kunnen verhogen. Ze waren bovendien van mening, dat door het gemakkelijker werken in de ligboxenstal plus door- loopmelkstal de arbeidsbelasting niet zwaarder zou worden. Hoewel de Texel se veehouder voor dit laatste argument wel enig begrip had, was hij toch niet te overtuigen. Zijn tegenargumenten waren de vol gende. Hij zag het boer-zijn niet alleen als een zaak van geld en dan liefst zo veel mogelijk verdienen, maar voor een goed deel ook als een zaak, waarin je plezier moest hebben. Dat plezier meende hij beter te bereiken in de ro yaal gestrooide grupstal dan in de voor zijn gevoel kille ligboxenstal. Een tweede argument was, dat hij op de manier, waarop hij nu zijn bedrijf voerde een inkomen behaalde, waarvan hij na het voldoen van zijn verplichtin gen royaal kon leven. Men kon hem niet uit het hoofd praten, dat uitbreiding van gebouwen en veestapel toch tot ge volg zou hebben, dat in ieder geval de zorgen nog weer groter zouden worden. Hij kon daarom niet begrijpen, dat col lega-boeren, die op de wijze, waarop ze nu het bedrijf voerden tot een goed in komen kwamen, toch nog weer gingen investeren voor de bouw van een nieu we stal. „En als ze dan inderdaad be reiken, dat het inkomen omhoog gaat, dan „janken" ze over de hoge belastin gen. Ik wil graag, dat ik ook wat tijd heb om me met mijn vrouw en kinde ren te bemoeien. Je leeft tenslotte niet alleen om te werken en te zorgen". Dit „preekje" bezorgde de Texelse veehouder een applausje van de meeste dames en enkele heren uit het gezel schap. Ik wil nogmaals zeggen, dat ik erg blij ben, dat er boeren zijn, die er zo over denken. Vooral landbouwvoor- lichters lopen het gevaar om wel eens wat eenzijdig bezig te zijn met mogelijk heden om het inkomen te verhogen. Laat ze niet vergeten, dat het leven in derdaad meer is dan het voedsel. Zowel in het voorjaar van 1972 als ook in dit voorjaar waren er in ons ge bied een aantal gevallen van kaligebrek in grasland. We troffen dit vrijwel uit sluitend aan op percelen grasland, die kort geleden vernieuwd waren. We heb ben er toen op gewezen, dat het min of meer voor de hand ligt, dat kali-gebrek vooral voorkomt op percelen nieuw grasland. Door de vernieuwing wordt de zodelaag, waarin de meeste voedings stoffen aanwezig zijn door de onderlig gende grond gemengd en hierdoor wordt de voedingsconcentratie sterk verlaagd. De reden, dat heel veel veehouders een zekere vrees hebben om aan grasland- percelen een kalibemesting te geven, is te zoeken in de vrees voor het optreden van kopziekte. In het verleden is de oorzaak van het optreden van kopziekte wel eens te een zijdig in de richting van kali-overmaat gezocht. De ilaatste jaren wordt duide lijk, dat het veel meer een kwestie van een tekort aan magnesium dan een te veel aan kali is. Huiver voor stalmest en gier De angst voor een teveel aan kali had ook gevolgen voor de waardering van stalmest en gier. In heel wat gevallen durfde men de stalmest en gier van het eigen bedrijf niet gebruiken uit vrees voor het optreden van kopziekte. Uit onderzoek, dat over deze zaak is ver richt blijkt, dat ook deze vrees voor heel wat bedrijven als ongegrond moet wor den beschouwd. Alleen op bedrijven met een zeer aware veebezetting zou de geproduceerde stalmest en gier niet op het eigen bedrijf kunnen worden aan gewend. Uit bedoeld onderzoek blijkt, dat bij normale veebezettingen van 2V2 tot 3 stuks grootvee per bunder de hoe veelheid kali, die in de geproduceerde stalmest en gier aanwezig is zelfs nog ontoereikend is voor de behoefte van het gewas. Er zijn in ons gebied maar heel wei nig 'bedrijven, die aan een grootveebe zetting van 3 per bunder toekomen. In veel gevallen ligt dit niet hoger dan 2 stuks grootvee per bunder. Rekening houdende met een veebezetting van 2V2 tot 3 stuks grootvee per bunder komt men tot de conclusie, dat per jaar en per bunder gemiddeld nog 40 - 50 kg. zui vere kali nodig is. Aan fosfaatbehoefte eerder voldaan De resultaten van dit onderzoek ge ven een duidelijk andere kijk op de rol van de van de veestapel afkomstige or ganische meststoffen dan altijd is aan genomen. Het was min of meer vanzelf sprekend voor veehouders en landbouw- voorlichters, dat door stalmest en gier in ieder geval ruimschoots aan de kali behoefte werd voldaan, maar dat voor de fosfaatbehoefte naast stalmest ook een aanvulling van kunstmestfosfaat nodit was. Het blijkt nu, dat met de sterke toe name van het kraohtvoerverbruiik de fosfaataanvoer op het bedrijf veel groter is geworden. Op bedrijven met een hoog krachtvoerverbruik zal de aanvoer van fosfaat zelfs belangrijk hoger zijn dan de fosfaatbehoefte van het grasland. Het komt ons voor, dat het van be lang is om bij het opmaken van het be mestingsplan met deze zaken rekening te houden. Eén van de punten, die bij de beoor deling van de fokwaarde van rundvee een belangrijke rol speelt, is de toestand van benen en klauwen. De produktie- vererving mag nog zo belangrijk zijn, maar als een mannelijk of vrouwelijk fokdier nakomelingen met slechte benen en klauwen levert, wordt dit als een minpunt beschouwd. Het staat nl. wel vast, dat de produktieaanleg van een dier niet tot zijn recht komt als 'het dier te lijden heeft aan afwijkingen van be nen en klauwen. De toestand van benen en klauwen is nog belangrijker geworden na de wijzi ging in de bedrijfsvoering, die in de laatste tien jaar is opgetreden. Voorheen werden de dieren in de zomermaanden vrijwel uitsluitend gemolken op het per ceel, waar ze geweid werden. Op zeer veel bedrijven is hierin verandering ge komen. In veel gevallen worden de koeien de hele zomer naar het bedrijfs gebouw gehaald om daar te worden ge molken. Meermalen betekent dit dat de dieren tweemaal per dag met hun Onlangs stond in deze krant een ad vertentie van B. en W., waarin het col lege melding maakte van een verzoek dat het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee bij de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft ingediend om een vergunning voor het verrichten van handelingen met radio-actieve stoffen. B. en W. maakten bekend dat tot 29 augustus de gelegenheid bestond om bij het ge meentebestuur bezwaarschriften in te brengen, gericht aan de Minister. Deze procedure is voorgeschreven bij de Wet op de Kernenergie. Toen het NIOZ nog te Den Hélder was gevestigd had het de bewuste ver gunning in bezit. Bij de verhuizing naar Texel verzuimde men bij vergis sing de vergunning opnieuw aan te vragen. Pas onlangs ontdekte men dit. Algen Bij het NIOZ deden wij navraag over de aard en omvang van de gewenste fa ciliteiten. Het blijkt te gaan om een zeer onschuldig gebruik van radio-ac tieve stoffen. Om de snelheid te meten waarmee algen in hun stofwisseling koolzuur verwerken wordt aan het nor maal in het water aanwezige koolzuur (dat is opgebouwd uit koolstof en zuur stof) een hoeveelheid koolzuur toege voegd waarin de gewone koolstof is vervangen door een radio-actieve va riant, het koolstof-14. Wanneer men nu bijvoorbeeld 1000 radio-actieve kool- zuurmoleculen toevoegd, en na verloop van tijd blijken zich bij meting 500 stralingseenheden (en dus ook kool stof-14 deeltjes) in de algen te bevin den, dan mag men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aanne men dat ook de helft van al het oor spronkelijk in het water aanwezige koolzuur door de algen is opgenomen en gebruikt voor de opbouw van het organisme. Toezicht De straling die bij deze experimenten vrijkomt is zo gering dat ze geheel wordt geabsorbeerd door de glazen wanden van de proef bakken. Van de vrachtje melk een afstand van honder den meters moeten afleggen. In een enkel geval is dit zelfs wel 1.000 meter. Het zal duidelijk zijn, dat aan poten en klauwen door deze gewijzigde bedrijfs voering hogere eisen worden gesteld. De pedicure moet er bij Hoewel we in het voorgaande hebben betoogd, dat de toestand van benen en klauwen in eer9te instantie een kwestie van aanleg is, is hiermee het laatste woord toch niet gezegd. We zijn er van overtuigd, dat bij heel veel dieren, die nu bij wijze van spreken „strompelend" hun weg gaan, wel wat te verbeteren is. Met een goede klauwverzorging kunnen heel wat ongemakken worden verhol pen. In ons gebied hebben we een flink aantal personen, die de kunst van het klauw verzorgen goed verstaan. Dank zij •het feit, dat in het verleden enkele ma len een cursus klauwverzorging is gege ven, zijn heel wat veehouders zelf in staat om de klauwen van de dieren in een goede staat te houden. Veehouders, die hiervoor zelf geen kans zien, of te druk bezet zijn met an dere werkzaamheden, hebben een ruime keus om dit werk als loonwerk te laten uitvoeren. Natuurlijk kost u dit „een paar centen". We zijn er echter van overtuigd, dat de baten in dit geval dé kosten ver overtreffen. hoeveelheid radio-actief materiaal die men in huis heeft wordt nauwkeurig boek gehouden. De Inspectie van de Volksgezondheid en do Arbeidsinspec tie houden toezicht op de strikte nale ving van de gestelde regels. Wat de deur uitgaat (het afval wordt opge haald door het reactorcentrum Petten) moet precies kloppen met wat er bin nen is gekomen. MEDEDELINGEN S.V. TEXEL Texel 1 won in een matige wedstrijd met 10 van Kon. HFC 1, dat wel wat tegen viel. K. D. Koorn maakte het doelpunt. Texel 2 verloor kansloos van Kon. HFC 2 met 4—1. Zaterdag 25 augustus speelt Texel (Z) te Den Helder tegen HCSC. Zondag 26 augustus gaan Texel 1 en Texel 2 naar het Watervogelstournooi en speelt Texel 4 tegen Texelse Boys 2. Voor de opstellingen van de elftallen zie in de kastjes. Veel succes. t. C. DAMESVOETBAL TEXELSE BOYS Zondag a.s. doen de dames mee aan de damesvoetbaldag van de KNVB, die gehouden wordt te Zaandam. We gaan met eigen auto's en vertrekken met de boot van 9.00 uur. Het programma voor ons luidt als volgt: 11.45 uur: USVU-Texelse Boys 14.05 uur: Texelse Boys-Oosthuizen 16.25 uur: Zaandijk-Texelse Boys Inmiddels is ook de indeling voor de competitie bekend. De indeling luidt: Always Forward; DWB; Flevo; Hollan- dia; KGB; Petten; Texelse Boys; WW; Twisk; WSW; Zeemacht. De eerste wedstrijd is op 2 september en wel uit naar Zeemacht. Dit is een bekende tegenstander, namelijk de winnaar van ons tournooi. We wensen de dames zondag een leuke en sportieve dag toe. K.S. S.V. DE KOOG Zondagmiddag speelt het eerste een oefenwedstrijd tegen De Cocksdorp. Aanvang 15.30 uur op het SVC-terrein. Donderdag is er training. De junio ren trainen van 19.00 - 20.00 uur, ver volgens de senioren. Uitslag zomerdrive 21 augustus 1973, 27 spellen, 5 tafels. 1.Mevr. Geus-heer van Lenten 139 p. 2. Heren Backer-Raven 117 p. 3. Echtpaar Enuma 115p. 4. Heren Hulsebeck-v. Sambeek 112 p. 5. Dames v. d. Kerkhof-Zevenhoven 109 p. 6. Echtpaar Oenema 106 p. 7. Dames v. Asperen- v.d. Molen 102 p. 8. Mevr. de Laat-hr Zevenhoven 100 p. 9. Echtpaar Hoogerheide 94 p. 10. Heren Blom-Zegers 86 p. De volgende slot-drive is dinsdag 28 augustus. van 15 tot en met 21 augustus 1973 Geboren: Natasja Maria, dv. Petrus J. van Heerwaarden en Maria J. Smit; Rachel Suzanne, dv. Pieter A. van Leersum en Ferdinanda Grit. Ondertrouwd: Antonie P. J. Zegers en Margriet I. Broekman; Alfred Schaatsenberg en Aafje Mosk. Overleden: Barbera Barhorst, ev. Barhorst, oud 53 jaar, wonende te Den Burg. zijn I i x 321 Dand. I ent u I jlaar. f VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON andagavond was Luc, met de trein om 11.38 uur aankwam in Perpig- gearriveerd. Op het station had hij 'oord, dat de eerstvolgende trein daar aankomen om 12.42 uur, een trein dezelfde richting aJs waaruit hij ge- Ken was, en daarna om 13.10 uur een ia uit Narbonne. In ieder geval had aog een uur de tijd en besloot op ♦♦♦♦•eezemg terra e wat te eten. ij slenterde naar het station, kon- ;orde, dat hij nog te vroeg was en S op een bank op het perron zitten, verwachtte niet, dat er iemand voor J zou komen met de trein uit de iting Spanje. En wie zou er komen? het Ellen zelf zijn? Waarom eigen- al die tam-tam? Hij had toch een 'oorlijke baan. Iedereen had wel wat 'Sheid in zijn leven. Alleen.... El- Ellens veiligheid. Dat was een fleem dat zeer zwaar was. Voor a in de eerste plaats, maar ook voor izelf. erwijl hij zat te piekeren reed de n voor. Een handjevol passagiers 'te uit. Niemand scheen op hem te Enige minuten was hij alleen op Perron. Daarna kwamen er weer Vermoedelijk reizigers voor de die via Cerbère naar Spanje zou Of misschien kwamen zij net als °m hier iemand te treffen. Er kwa- 1 enige mensen bij hem op de bank !n- Zij spraken Spaans. Wellicht wa- I ren het Spaanse gastarbeiders, die op weg naar huis waren. Luc stak een si garet op, bood de naast hem zittende Spanjaard er ook een aan, die deze ac cepteerde en een lang gesprek begon, waarvan Luc geen woord verstond. „Ik ben Nederlander", zei hij in een ver geefse poging de woordenstroom te stuiten. De trein uit Narbonne had enige ver traging en kwam pas om kwart over een aan. Deze bracht meer passagiers voor Perpignan dan de vorige. Ze ver dwenen in de richting van de uitgang. Eensklaps zag hij Ellen. Luc sprong op en snelde naar haar toe. Eerst toen zag ze hem en glimlachte flauw. Ze keek ernstig; haar gelaat toonde sporen van vermoeidheid. „Luc, blij dat ik je weer zie". Ze gaf hem een vluchtige kus. „Hier ben ik dan. Alles is goed gegaan, maar ik heb je ook nare dingen te vertellen. Maar nu nog niet. Ga eerst mee ergens zit ten". Ze trok hem aan zijn arm mee uit het station. Lues goede luim verdween. Onbewust had hij zich het weerzien anders voorge steld. Haar ernst, haar schijnbare ver moeidheid, haar vluchtige kus, dat alles voelde hij als een bittere teleurstelling. „Is.is er iets mis, Ellen, toe zeg het me?" „Helemaal niet. Ik heb je al gezegd dat alles goed gegaan is". Ellen bleef verder zwijgen. Ze zocht naar geschikte woorden om hem straks te vertellen wat er precies gebeurd was en dat het nu beter was, dat hij niet naar Nederland terugging. Ze moest hem ook zeggen dat het haar 't beste voorkwam om nu een ongeluk te ensce neren, zodat men in Nederland de in druk kreeg, dat hij tijdens zijn vakantie was omgekomen. Hoe moest ze dat alle maal zeggen, zodat hij het zou begrij pen? Misschien zou hij helemaal niet gelukkig zijn met de enorme som, die hij nu bezat, zou hij veel liever zijn te ruggegaan naar Texel en naar zijn baan bij de Marinewerf, kortom, naar de ze kerheid van zijn bestaan in Nederland. Eerst was zij alleen een zwerver, nu waren zij het allebei. Was het wel ver standig geweest zich met zijn zaken te bemoeien, en dan nog wel op de wijze waarop zij het gedaan had. Dat was im mers totaal in tegenstelling met Lues degelijke principes. Waarom had ze daarover niet eerder nagedacht? Ze besloot hem voorlopig alleen maar te zeggen, dat er een ongeluk in scene moest worden gezet. Met haar arm in de zijne gestoken duwde zij hem zacht in de richting van een rustig terras. „Wil jij wat eten?" vroeg Luc. „Nee, dank je, alleen maar wat koels drinken. Maar als jij eten wilt, ga je gang". „O nee. ik heb al wat gegeten". Luc bestelde twee glazen citronade en nog enige minuten bleven ze zwijgend tegenover elkaar zitten, pogend elkan ders gedachten te peilen. „Nu de zaak goed gegaan is", zei Ellen mte matte stem, „moet het geheel afge rond worden. Om dat te kunnen doen, moet jij tijdelijk administratief verdwij nen. Ik meen net zo als ik administra tief verdwenen ben. Ik heb dat gedaan door op Texel te gaan wonen, zonder mijn verhuizing op te geven. Bij jou moet het een beetje anders gebeuren. Wij zouden bijvoorbeeld kunnen doen alsof je bij een ongeluk omgekomen bent". Luc keek haar verbijsterd aan en zij poogde hem met een geforceerde glim lach enigszins op zijn gemak te stellen. „Heus, Luc, als al die flauwe kul voorbij is, dan ben je miljonair, dan kun je een leventje gaan leiden als een prins. Of nee, ik zeg het verkeerd. Je bent nu al miljonair, het geld is er al, maar om al lerlei onaangenaamheden te voorkomen is het beter dat we een of ander ongeluk op touw zetten". Luc knikte begrijpend, maar met we zenloze blik. Even bleef Ellen zwijgen, voordat ze weer op het onderwerp terugkwam. „Luister, Luc, het eenvoudigste is om net te doen voorkomen, dat je in zee verdronken bent. In je pension vertel je vanavond aan tafel, dat je morgenvroeg gaat zwemmen. Dat doe je inderdaad. Tenminste, je gaat al heel vroeg de deur uit. In je tas neem je andere kleren, je zwembroek en je kostbaarheden, alsme de alles waaraan je erg gehecht bent, mee. Ergens bij de zee, een plek waar het baden je gevaarlijk lijkt, kleed je je uit en legt daar je kleren op een stapel tje. Je trekt de andere kleren, die je meegenomen hebt, aan, stopt je kost baarheden enzovoorts in je zakken, en denk erom, ook je zwembroek. Je tas leg je boven op het stapeltje kleren en daarop een flink stuk steen. Papieren laat je, voor zover ze van weinig waar de zijn in je zakken, evenals je porte feuille, je paspoort en je portemonnee, waarin je wel enig geld moet laten zit ten. Daarna ga je naar de weg, waar je probeert een lift te krijgen naar Avig non, en als dat niet lukt, dan naar Per pignan en dan neem je daar de eerst volgende trein naar Avignon. Vanaf drie uur zal ik in de omgeving van het station op je wachten. Is het allemaal duidelijk en kun je het onthouden?" Ellen herhaalde alles nog eens en voegde eraan toe: „Als je in het pension in Cerbère niet terugkomt, gaan ze natuurlijk zoeken, temeer omdat er nog bagage van je staat. Eerst gaan ze naar de kust. Zij vinden daar je kle ren, en zo niet dan worden die van daag of morgen toch wel gevonden. De rest komt dan vanzelf voor elkaar. Doe jé het allemaal, zoals ik gezegd heb, Luc?" „Het zal wel moeten", zei hij somber, „ik heb a gezegd; ik zal nu ook wel b moeten zeggen en c en misschien wel het hele alfabet". Ellen sprak er niet meer over. Ze poogde een gesprek over een ander on derwerp gaande te houden. Het lukte niet. Het was alsof Luc voelde, dat zij veel verzweeg. In een zo sombere stem- mnig had ze hem nog nooit gezien. Steeds scherper werden de verwijten, die zij zichzelf maakte. Was het eigen lijk niet zo, dat ze hem had opgeofferd voor zichzelf? Ze verwierp die gedachte weer. Het was helemaal niet om haar geweest; het was uitsluitend om hem. Ze had gevochten voor zijn rechten, en het zag er naar uit, dat ze gewonnen had. Maar hoe kon ze Luc ertoe bewe gen die zege met alle konsekwenties te accepteren? (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5