J A Werkgroepen streekcommissie al volop aan het werk r Scholieren maken werkstuk over afgelopen 25 jaar ZDH vergadert Weekenddiensten artsei Kerkdiensten Eiken biels gegalv. golfplaten FRANS ZEGEL meisje of vrouw Woningruil in Den Burg Herv. zondagsschool TrouwreportaflEf stalen kajuiimotorvlet Bruine carbolineum fa. Frans Zegel Kz. SLI tan, Wij zijn m< vakantie TYPEN CARAVAN Wij gaan met vakantie P. BOSNIA I »t steigertje frezen, ploegen, egaliseren, zaaien Het informatiebulletin, dat een dezer dagen verschijnt ten behoeve van hen die bij de inspraakprocedure voor het streek- en structuurplan voor Texel be trokken zijn, bevat samenvattingen van de verslagen van de tot dusver gehou den vergaderingen van de vier officiële werkgroepen. De informele groepen, die uit de dorpsgemeenschappen voort zul len komen, zijn nog niet van start ge gaan. Half september zullen ten behoe ve van die groepen introductieavonden worden gehouden. De werkgroep I, die zich buigt over het wonen, de bevolkingsontwikkeling en de maatschappelijke en educatieve voorzieningen, heeft reeds een stand punt bepaald over de bevolkingsgroei: wegens de kwetsbaarheid van het land schap en het eilandkarakter van Texel moet deze zich in beginsel beperken tot de natuurlijke aanwas. Daarboven is een bescheiden groei door nieuwe werkge legenheid aanvaardbaar als dat in het belang van de Texelse of Nederlandse economie is. Vervuilende industrie wordt met kracht van de hand gewezen. Het aantal inwoners in 1985 zal volgens de werkgroep 13200 moeten be dragen. Dit maakt het creëren van extra arbeidsplaatsen noodzakelijk. Men ver wacht enige stijging van de werkgele genheid in de visserij en een lichte da ling in de landbouw. Door seizoenver lenging zal uitbreiding van de werk gelegenheid in de recreatie mogelijk zijn. Ook voor het jaar 2000 heeft de commissie zich aan een schatting van het aantal inwoners gewaagd. Dit zou dan 14.750 moeten bedragen, wat over eenkomt met de aanbeveling van de structuurschets. De werkgroep spreekt zich eenstemmig uit tegen het aanwijzen van nieuwe terreinen voor de bouw van tweede woningen. Ook het gebruik van bestaande huizen als tweede woningen vindt de werkgroep onjuist, zeker in de dorpen. Slechts in de buitengebieden zou dit kunnen worden toegestaan als er geen belangstelling van Texelaars is. Om vast te stellen of die er is moet de oproeptermijn worden verlengd. Ook moeten er hogere restauratiesubsidies worden gegeven, zodat het ook voor Texelaars aantrekkelijk wordt oude hui zen voor permanente bewoning te re staureren. Waarschuwingssysteem De andere subcommissie vein de werk groep bestudeert de maatschappelijke en educatieve voorzieningen. De sub commissie heeft een aantal wensen op gesteld. Zo wil ze dat ook niet-bej aar den moeten kunnen worden opgenomen in het verpleeghuis. Wat de bejaarden betreft moet worden gestreefd naar de aanleg van een waarschuwingssysteem voor bejaardenwoningen en de bouw van bejaardenflats met centrale keuken en andere voorzieningen (de bejaarden mogen echter niet worden geïsoleerd). Op het verlanglijstje van de subcommis sie staat ook het meer professioneel regelen van de gezinszorg, het aantrek ken van een vroedvrouw, de bouw van een rouwkapel en de gezinsvervangend tehuis. Wat betreft het kruiswerk is de wens naar voren gebracht dat een ver- pleegdepot wordt opgericht in de dorpen waar geen artsen wonen. Het wordt niet wenselijk geacht dat de part-time ge neesheer-directeur van het verpleeghuis ook een kleine praktijk zal krijgen. De subcommissie ziet hem liever zijn ove rige tijd gebruiken als gemeentearts, ad viserend arts voor de rusthuizen en lei der van de consultatiebureaus voor kleuter- en zuigelingenzorg. Tenslotte bestaat er volgens de subcommissie be hoefte aan een maatschappelijk werk ster los van de gemeente en aan maat schappelijk werk op de scholen voor voortgezet onderwijs. De hele werkgroep heeft zich bezig gehouden met de leefbaarheid, omschre ven als „de subjectieve overtuiging van de bewoners van een dorp, streek etc. betreffende hun woon- en leefsituatie". Het uitgangspunt is dat de leefbaarheid niet afhangt „van bepaalde normen, maar in verschillende dorpen verschil lend gevoeld kan worden. Het lijkt het verstandigst om voor de hantering van dit begrip in dt toekomstplanning aan te sluiten op de gevoelens van lust en onlust, zoals die nu naar buiten komen bij de huidige ontwikkelingen". Een voudiger gezegd: bij het maken van plannen van de wereld van het jaar 2000 moeten we maar uitgaan van de behoeften die de mensen in 1973 voelen. De werkgroep heeft besloten om pas een definitief standpunt in te nemen als de inspraakgroepen vanuit de bevolking zich ook over deze problematiek hebben uitgesproken. De werkgroep II heeft de taak de agrarische werkgelegenheid te bekijken. Ook deze werkgroep gaat uit van 14750 inwoners in 2000. Het streekplan mag geen belemmering zijn voor de agrari sche bedrijven. Contact met „natuurbe schermers", met name de werkgroep IV en de werkgroep Landschapszorg Texel, wordt wenselijk geacht. De groep is te gen de aanpassing van de wegen aan het seizoenverkeer. Een groot probleem wat betreft de agrarische werkgelegenheid is, dat er geen passende werkgelegenheid is voor boeren, die hun bedrijf beëindigen en zo bedrijfs verg roting mogelijk maken. Om dit te kunnen opvangen, en ook om een uittocht van 20- tot 40-jarigen te gen te gaan moeten er arbeidsintensieve industrieën en andere werkgelegenheid scheppende voorzieningen komen. Daar- Voor de oplossing van deze problema tiek moet er volgens de werkgroep een gemeentelijk beleidsplan komen. Op alle agrarische bedrijven moet volgens de werkgroep in beperkte mate recreatie als nevenfunctie zijn toegestaan (b.v. maximaal tien eenheden per bedrijf). Dit moet dan wel landschappelijk en milieu-hygiënisch aanvaardbaar zijn. De recreatievoorziening wordt als neven functie beter geacht dan de bio-indus- trie. Werkgroep III bestudeert de niet- agrarische werkgelegenheid. Tot dus verre heeft men nog geen conclusies ge trokken. Wel werd men uitvoerig voor gelicht door o.m. de heer Maasdam van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer Krusel van de Provinciale Planologi sche Dienst en de heer Schreur van de Economisch Technische Dienst. Deze laatste verwachtte niet zoveel van de uitbreiding van de werkgelegenheid in de recreatieve sector. Er moet naar uit breiding in andere sectoren worden ge streefd. De heer Schreur trok de moge lijkheden tot uitbreiding van de werk gelegenheid in twijfel. Eerder ver wachtte hij een stabilisatie. Op den duur zal de uitgaande pendel dan ook toenemen. Werkgroep IV (toerisme, rekreatie, verkeer en vervoer, milieu- en natuur bescherming) is opgesplitst in drie com missies: een voor verkeer en vervoer, een voor milieu- en natuurbescherming en een voor rekreatie en toerisme. Uitbreiding verkeersvoorzieningen De groep verkeer en vervoer heeft al vast een aantal conclusies getrokken. Deze zijn, dat de hoofdwegen tussen De Waal en Oosterend, Den Burg en De Cocksdorp en, Den Burg en Den Hoorn en de Pontweg en OudesChild moeten worden verbreed tot 6 7 meter. De bestaande bochten mogen niet zonder maar worden rechtgetrokken. Langs al deze wegen en langs de hoofdweg van Den Burg en De Waal moeten 3 meter brede rijwielpaden worden aangelegd. Het aantal toeristische rijwielpaden kan worden uitgebreid. Aan de rand van Den Burg en Oosterend is beperkte uit breiding van de parkeervoorzieningen wenselijk. De groep wijst verdubbeling van de rijbanen van de Pontweg af, maar wil wel verbetering van de krui singen en eventueel een ventweg. De groep twijfelt aan het nuttig effect van uitbreiding van het openbaar vervoer. Ook begroet de groep met instemming de verdere ontwikkeling van het vlieg veld in de richting van toeristisch en rekreatief vliegverkeer. Deze instem ming is gebaseerd op het feit, dat het vliegveld alleen geschikt is voor kleine en lichte vliegtuigen. Het aantal auto mobielen dat op topdagen op Texel is (11.600 stuks) wordt als met storend be schouwd. De kleine 17.000 die er in 1980 zullen zijn, ziet de groep wèl als te veel. Voor zo'n belasting zouden ook voor zieningen moeten worden getroffen, die het landschap ernstig zouden aantasten. De enige oplossing ziet de groep in het niet toestaan van verdere uitbreiding van de toeristische opnamecapaciteit. De groep vraagt zich zelfs af of het Krimplan nog wel moet worden gerea liseerd. Wisseling van gasten ook buiten het weekeinde en vakantiespreiding zou een grote verlichting betekenen. Wat TESO betreft, de groep is, op de heer De Gorter na, tegen de aankoop van een dubbeldekker. De investeringen zul len te hoog zijn, en Texel raakt over belast. Meer aanvaardbaar is de aanleg van een tweede landingsfuik en de bouw van een derde schip van het hui dige type. Maximum In de subcommissie recreatie en toe risme is onder meer gesproken over het maximaal toelaatbaar aantal toeristen. De heer v.d. Heerik meende, dat het De 1200 leerlin gen van de Texelse lagere scholen krij gen ter gelegenheid van het 25-jarig re geringsjubileum een knipplaat die zij kunnen gebrui ken voor het ma ken van een werk stuk over belang rijke plaatselijke gebeurtenissen in de afgelopen 25 jaar. Het initiatief hiertoe is genomen door de afdeling Culturele Zaken van het raadhuis nadat was ge bleken dat voor de ter gelegenheid van het jubileum uitgegeven „officiële" her inneringsboekjes geen belangstelling bestond. Men wilde de aandacht van de jeugd liever niet uitsluitend op de kro ning vestigen maar ook op belangrijke zaken die tijdens haar regeringsperiode op Texel tot stand gekomen zijn. De knipplaat levert illustratiemate riaal in de vorm van enkele tientallen foto's afkomstig uit de archieven van de gemeente, Texels Museum Texelse Courant en J. Nauta. Bij de Texelse Courant werd de plaat gedrukt en ook een bijpasscende oranje map met foto van het jongste bezoek van de koningin aan Texel. Aan het maken van de werkstukken zal geen wedstrijd worden verbonden. Leerlingen en onderwijzers zijn vrij in de verwerking van het ma teriaal. Men hoopt aldus bij de jeugd belangstelling te wekken voor genoem de Texelse onderwerpen. maximum reeds bijna bereikt is. Meer dan 50.000 slaapplaatsen zijn niet ver antwoord, en misschien is het al bijna zover. Precieze cijfers zijn nu eenmaal niet te geven. De heer Wuis wilde ech ter de groei nog wel eens kans geven, mits dat zou gaan via een gericht totaal project. De heer Wuis verwees in dit verband naar het rapport van de Jonge ondernemers. Door een verschuiving in de logiescapaciteit kan de totale opna mecapaciteit worden vergroot, terwijl de basis wordt verbreed en de piek verlaagd. De toename van het aantal stacaravans speelt daarbij een rol. Deze zijn ook in koelere seizoenen te gebrui ken. De recreatieve voorzieningen moeten volgens de heer Dekker centraal in een groot geheel worden gerealiseerd, in het centrum van de toeristische verblijf plaatsen. Dit kan verspilling van kapi taal en arbeid voorkomen. De heer Wuis wilde de voorzieningen situeren in de onmiddellijke omgeving van de ver blijfsplaatsen. Om verspilling tegen te gaan is concentratie van vérblijfseen- heden wenselijk. Alle leden van de subcommissie zijn tegen het toestaan van toerisme bij de boer. De subcommissie milieu- en natuur bescherming heeft nog geen conclusies vrijgegeven. DEN HOORN Vrijdagavond 31 gustus, aanvang 21.00 uur (na de ning) houdt de afdeling voetbal ZDH een vergadering in „De Spil" aller aanwezigheid wordt gerekend Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Doktor J. B. SEEGERS, Den Burg, (82220) 2039. Dokter BARNARD Oosterend, tele! (02223) 234 GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13 00 uur Mevr. BOON, 't Noorden O 147, (02223) 354 DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (03 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de A. van Heerwaarden, tel. (02220) (slachtplaats) of 2663 (Wilhelmmat CONSULTATIEBUREAU VOOl ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt worden op het bureau verwacht q tijden, dat hun eigen huisarts zit heeft. Deze tijden zijn als volgt; Dokter Seegers, dinsdag 4 septa om 14.00 uur. Dokter Van Loon en dokter Cout houden 5 september geen bureau. gre us TEXELAABTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4°/o BTW. Te huur gevraagd op slagruimte voor bolder wagens. Bruinmg, Kerk- str. 2, Den Hoorn, tel. (02226) 380 Te koop grote pony met 2 wielenwagen. Te bevr. Haarsma, Waalenburg, tel. (02228) 353 Wilt U een heerlijke handappel? Koop dan nu de Benoni. Wij hebben ook lekkere peren. H. J. Keijser, Fruitbedrijf, Mo lenbuurt, Oosterenderweg Voor frezen, ploegen, egaliseren, zaaien. J. Kik kert, loonbedrijf, tel. (02220) 3000 - 3432 617de Staatsloterij. Ver koop loten van 3 tot 8 september. Wie heeft nog no. 001815? A. J. Huis- Zeer goede Indesit af wasmachine te koop. ƒ600,—. Tel. 2250 Te huur zit-slaapkamer in Den Burg. Br. onder no. 690 aan bureau van dit blad Voor sloten maaien, korfmaaien. J. Kikkert, loonbedrijf, tel. (02220) 3000 - 3432 Aangeb. volière, tegen kleine vergoeding. Wage- makerstr. 11, tel. 3578 Af te halen hondje, 11 weken. Tel. 3308 Te koop d.bl. kinder- wagen. Tel. (02220) 2104 Te koop Fiat 850 bj. juli '71. Tel. (02228) 231 Goed tehuis gezocht voor 1 jaar oude hond; soort Duitse herder. Tel. (02220) 3091 Voor aardappelrooien. J. Kikkert, loonbedrijf, teL (02220) 3000 - 3432 Voor kinderlaarzen kleur. Aankoop Centrale Texel 'Mulder, Kotterstr. 9, Oos- terend, tel. 666 Boot te koop, 6 pk mo tor. Te bevr. Paal 9 Vlaming Koopje Kinderwagen, wandel wagen, box ƒ50, J. Moens, Gasthuisstr. 19, na 18.00 uur Wie heeft m'n blauwe kinderfiets bij het zwem bad meegenomen? Graag terug Mokweg 6, Den Hoorn Prima aardappelen te koop. C. Huisman, „De Lelie", tel. (02220) 2671 Wij hebben in voorraad sloophout fspijkerschoon), diverse betontegels, pri ma stopcand. Tevens het adres voor al uw grond werken (egaliseren, spit ten, tuinaanleg enz.) Op schonen van sloten, het maaien van sloten met maaiko/rf. Belt u even de volg. tel.nrs. (02220) 2684 of 3055». Fa. Biarhorst, Ma- ricowef* (achter de Cebe- co), Den Burg Tegelzetter. Fokko Lompen- en metalen- handel Cob us Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 De Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo iytushoef, Telef. (02279) Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij Eierland C 42 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C. v.d Maden, Kogerstr. 65, tel. (02220) 3320 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Bei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel (02220) 3408 Voor zonwering naar B. C. van Veen. Nu ook buitenzonwering, bijzon der geschikt voor het Texelse klimaat. Vraag vrijblijvend prijsopgave Thijsselaan 29, tel. (02220) 3304 Te koop grammofoon platen talencursussen: Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans; ge heel compleet ƒ35,per cursus. Tel. 070-461307 of 652405 Het zwembad „Molen koog" is er voor U. Maak er veel gebruik van. Als 't even kan dagelijks zwemmen, 't Is gezond en nog gezellig ook Vermist rode kater, groene halsband. Gaarne terug J. van der Vliet, Denneruust Voor hamsteïr- en ca- viakooien. Aankoop Cen trale Texel Voor hakselen met si- lagewagens. J. Blikkert, loonbedrijf, tel. (02220) 3000 - 3432 Vereniging voor Cre matie AVVL. Voor Texel: A. Booij, Stolpwej* 4, Den Hoorn, tel. (022261) 411 Te koop 6 kinderfilms super 8 ƒ50,6 kinder films 8 mm. 50,alles nog nieuw in doos. Tel 070-461307 of 6524'<05 Voor batterij on en lampjes. Aankoop4 Cen trale Texel Wanneer de St. Jozef school begint? Maamdag 3 sept. kwart voor n egen! Volop handapp els en pruimen. M. Ht lisman, De Veen, tel. (0222 0) 2203 Accu's 30°/o korting, 2 jaar garantie. Banden 25°/o korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252 Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Voor behang ni Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 Oudeschild, tel. 2719 1933 1973 1 september a.s. is het 40 jaar geleden, dat onze lieve ouders en groot ouders Gerardus Mozes en Alberdina Bakelaar in het huwelijk traden. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven, i: dé wens van hun dank bare kinderen Den Oever Jelte en Mietze Zaandam Paul en Griet Hippolytushoef Dick en Alie Den Oever Maaike en Piet Texel Cor en kleinkinderen Receptie van 19.30-21.30 uur in de Ankerkerk te Hippolytushoef (Wierin- gen). ■irif-kiritiririr Arie Commandeur en Rinnie Verdoom geven u, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatsvin den op vrijdag 7 septem ber 1973 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. Den Hoorn H 68 Den Burg B 115a Receptie in hotel Bos en Duin van 19.00 tot 20 30 uur. Toekomstig adres: St Maartensweg 5, St. Maar- tensvlotbrug. Gevraagd een als hulp in de huishou ding. J. H. v.d. Berg Vakantiecentrum „Denne noord", telefoon (02220) 2423 Aangeboden bovenwo ning, huurprijs ƒ126, (incl. C.V. en water) Gevraagd ééngezinswo ning. Hogere huur geen bezwaar. Inlichtingen J. v.d. Ploeg Schilderend 45b, Den Burg. Wij gaan trouwen op dinsdag 4 september om 2.15 uur op het gemeente huis Aaf Peter en Emmy Groot Receptie in de Raadskel- der van 4-5 uur. Zondag 2 september wor den de kinderen om 10 uur weer verwacht. R.K. KERKDIENSTEN weekend 25 en 26 augustus Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur 10.30 uur kinderoppas in de J Burcht", Molenstraat 9. De Koog: zondag 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19 30 uur zondag: 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur Oudeschild: zondag 9.15 en 19.00 ut PROTESTANTSE KERKDIENST Zondag 2 september 1973 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van Rhijn, van Vormingscentrum „De HaaPl De Cocksdorp 10 u. eerw. heer Vek Den Hoorn 10 uur De Koog 11.00 uur ds. Waardenbui De Waal 9.30 uur ds. Waardenbuif Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindernevendienst Kinderoppas „De Bijenkorf" Collecte kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Collecte onderhoud kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur Kand. mej. G. J. van't 19.00 uur kan. mej. G. J. van Oosterend 9 45 uur ds. D. A. Vogel emer. pred. te Gi 19.30 uur ds. D A. Vogel GEREFORMEERDE GEMEENTi Oosterend 10 uur ds. N. W. Schreui (0y, bediening Heilig Avondmaal 16.00 uur ds. N. W. Schreuder bediening Heilige Doop DOOPSGEZINDE GEMEENTE^* Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn Foto-team De Binnenburg 12 en de etalages Te koop aangeboden 7.30x2.20x45 met kim- kielen. Geschikt voor open water. Bouwjaar 1968, motor Tohatsu 1971, zeer betrouwbaar, 12 pk. Uitgebreide betimmering e.d. Kompas. Tax.waarde ƒ15.000,Evt. met pol. roei- en zeilvlet. Prijs n.o.t.k. Brieven onder no. 689 aan bureau van dit blad. in vaten en bussen Oudeschild, tel. 2719 Zie 3 tot 17 septemt G. MAAT, Keesomlaan 8 Waarnemend H. Zijm, tel. (0 2 220) Jac Geus, tel. (02220) uliai De lessen beginnen op maandag 3 septfs A. C. PEETOOM Schilderend 101 tel. 2518, Den Voor de vele blijken van belangstelling, die wij op 26 juli van u allen mochten ontvangen, zeg gen wij U, mede namens kinderen en kleinkinde ren, onze hartelijke dank. P. Koning H. Koning-Kuiter Schoolstraat 9, Oosterend Te koop 4-pers. gezellige complete inventaris, event, met standplaats Prijs ƒ1750,—. C. Eelman, Loodssingel 22 tel. (02220) 3369. Theo Kikkert en Ria Tjepkema trouwen op 7 september om kwart voor 4 in het gemeentehuis te Den Burg. Receptie in het Gebouw van Christelijke be langen te Oosterend van half 8 tot 9 uur. Toekomstig adres: Peperstraat 47, Oosterend naar het land van Bartje en wel van 5 t/m 13 september Vrijdag 14 sept. zijn we weer geopend. En nu even opgelet vrijdag 21 en zater dag 22 sept. zijn we weer gesloten. Dan gaan we op de brui loft. Alleen langs deze weg is het ons mogelijk te zeggen voor alle cadeaus en blijken van le stelling bij de opening. Daarbij ook denkeni diegenen, die eens stevig aan onze nieuwe i hebben vastgemaakt. Jaring VOOR J. KIKKERT, loonbedrijf telefoon (02220) 3000 - 3432

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2