ft De Zwaantweede in provinciale finale „Zoiets als Athena zou eigenlijk in alle dorpen moeten zijn" m ll,M NIEUWS Droogte slaat dit jaar voor tweede keer toe rubriek voor onii,>p «-iiaiiiM- LANDBOUW en VEETEELT vxn (.tsminljni iiSi^ mi jmeravondvoetbal casl ïrf Grote klaverjasdrive mtr Burgerlijke stand Gevarieerde tentoonstelling in het Swarte Schaep Tentoonstelling tot 10 september in raadhuis Gymnastiek in Oudeschild van start Hartelijk dank Kaatsvereniging Texel '70 uur De der) C. „De Zwaan", het elftal dat dit de zomeravondvoetbalcompctitie heeft ook in provinciaal verband ifrlll u'tstekend figuur geslagen. De f III g bereikte zaterdag in de finale te huizen de tweede plaats in de rdhollandse competitie waaraan d deelgenomen door acht elftallen. Ood naar van de eerste prijs werd HBV Heiloo. ride elftallen hebben heel wat moei- loeten doen om de finale te berei- HBV begon niet zo best door met van het Helderse Slageko te ver- n en de ploeg van Texel moest in ïerste wedstrijd het Hoornse Fleovo 0—0 gelijk spel toestaan. De andere strijden werden allen in winst om- gen. F.C. De Zwaan en HBV kwa- dus in de finale. Al in de tweede iiut namen de Texelaars de leiding een strafschop. Deze strafschop ht worden genomen omdat een der aanvallers (C. Maas) onderuit werd ge haald. Nog in de eerste helft kwam HBV gelijk en werd duidelijk dat deze gelijkwaardige tegenstanders nog voor veel spanning zouden kunnen zorgen. Na vijf minuten in de tweede helft was Vrijdagavond, 31 augustus, aanvang 8.30 uur Vaste maat. REST. ,,'T IJSBEERTJE" DE KOOG tot Hoon ■de msi rijdag- en zaterdagavond om acht vindt in het City theater de verto- plaats van Hongkong-film „De IJ- i vuist" (The Invincible Boxer) van egisseur Cheng Chang Ho, met in oofdrol Lo Lieh Wang Ping. ithet stencil over deze film dat wij de bioscooponderneming mochten angen wordt niet duidelijk waar de film handelt. Er wordt uitslui- met kracht op gewezen dat deze meter lange rolprent alles slaat tot op heden aan bloederigheid is •nd. Een en ander hangt samen de opvatting van de uit Hongkong itige regisseur dat Chinezen een ïlddadig volk zouden zijn, en met erwachting van de producer Run Shaw dat het ongeremd vertonen slachtpartijen een ruim publiek zal ten. Wie een studie wil maken van erschillende manieren waarop het selijk lichaam ook zonder anatomi- kennis in onderdelen kan worden «d kan dat dus nu zien. (18 jaar). van 22 tot en met 28 augustus 1973 Geboren: Linda, dv. Gerardus C. H. Rammers en Marja Boon. Ondertrouwd; Henk C. Daalder en Ariena Lap; Pieter de Bloois en Heieen A. Daalder; Cornelis Kooiman en Alida H Plaatsman; Joseph A. M. Boom en Maria A. J. van Benthum; Auke Laan en Martha W. H. Zandbergen. Overleden: Gerrit C. Vlas, oud 64 jaar, wonende te Den Burg; Cornelia Kuiper, ev. Kikkert, oud 80 jaar, wo nende te Den Burg; Arie Knol, oud 87 jaar, wonende te Den Burg. een der Texelse verdedigers zo onge lukkig om in eigen doel te schieten en even later kon HBV de stand zelf op 31 brengen. Op de foto het Texelse elftal. Voorste rij van links naar rechts; C. P. Witte, G. Witte, A. van Heerwaarden, Coos Witte, Frans Witte en Wilco Bakker. Achterste rij: A. de Veij, H. Spigt, C. Maas, H. Witte, P. Hoebert, P. Beerling en C. van Dijk. In verband met het niet doorgaan van de geplande expositie van werken van een Poolse weefster is in galerie ,,'t Swarte Schaep" een tentoonstelling ingericht van werk uit de eigen kollek- tie van de familie Kunst. Er is werk te zien van een tiental kunstenaars, van wie het merendeel speciale banden heeft met Texel. De van Texel afkomstige, in Amstel veen wonende Toon de Haas is het sterkst vertegenwoordigd. Deze uitbun dige autodidact is het aan te zien dat hij zich niet moeizaam heeft moeten ontworstelen aan de knellende banden van het academiewerk. Dat men de aca demie niet bezocht heeft kan als na deel hebben dat men allerhande tech nieken niet zo goed beheerst, maar daarvan is bij De Haas geen sprake. Zijn aquarellen, pentekeningen en etsen zijn alle aan Texel gewijd. Van de andere kunstenaars is veel minder werk aanwezig. Het 1S aardig te zien hoe traditionele werken als die van Voskuil broederlijk in de buurt hangen van Peter Vos-achtige tekenin gen van Monica Maas en van modern werk als dat van Wim Hopman en Jen- nij Bouma. Een deel van het geëxpo seerde werk is te koop. De buitengewoon gunstige weersom standigheden voor de oogst van het graan hebben ook hun keerzy. Die keerzijde is, dat op dit moment (27 au gustus) de grasgroei en plaatselijk ook van de bieten ernstig stagneert als ge volg van een tekort aan water. Het gebrek aan gras wordt op het moment ook geïllustreerd in de aanvoer van melk aan de Texelse Zuivelfabriek. De daling van de dagelykse melkplas is groter dan op grond van de normale produktiecyclus mag worden verwacht. Op de akkerbouwbedryven zijn het vooral de bieten, die ernstig van de droogte hebben té lijden. Op zeer veel plaatsen in polder Eierland „slapen" de bietenplanten dag en nacht. Op een aantal percelen begint het „slapen" op afsterven te lijken. In enkele gevallen is de verdroging zo erg, dat uitsluitend op afstanden van 16 meter uit elkaar een smalle strook bieten het normele beeld vertoont. He zijn de plaatsen, waar de drains liggen. Op het grootste gedeelte van de diep bewerkte percelen "is de stand van de bieten nog goed. In een heel enkel geval houden de bieten het ook op deze perce len niet vol. Het zijn de percelen, waar bij de diepe bewerking het profiel niet gewijzigd is, d.w.z. dat ook na de be werking de grond tot een diepte van 100 cm uitsluitend uit zand bestaat. Naast de schade, die het gevolg is van droogte lijden de bieten op een flink aantal percelen ook van rupsen vraat. Vrij zeker heeft ook deze vreterij van rupsen wel iets te maken met de aanhoudende droogte. Voor eventuele bestrijding verwijzen we naar het arti keltje van landbouwvoorlichter Kool hof. September ook nog een grasmaand Het is niet onmogelijk, dat een aantal veehouders de konklusie gaat trekken dat het voor dit seizoen met de gras- groei is gedaan. Een dergelijke konklu sie zou tot gevolg kunnen hebban, dat men besluit om de stikstofbemesting achterwege te laten. Dit zou een ernsti ge misvatting zijn. Ook in september kan er nog heel wat gras groeien. Dit zal echter uitslui tend het geval zijn als de groei gestimu leerd wordt door een stikstofbemesting. Voor de zoveelste maal willen we u ad viseren om met de stikstofbemesting niet te wachten totdat het geregend heeft. Na de vorige droogteperiode is duidelijk gebleken, waar direkt bij de eerste regen de stikstof beschikbaar was de groei in een minimum van tijd op gang was. Na de weken met over het algemeen hoge temperaturen mogen we er op rekenen, dat de enige voorwaar de om de groei weer op gang te brengen voldoende water en stikstof is. Voor de laatste moet u zelf zorgen. We vragen uw aandacht voor de vol gende artikeltjes van bedrijfsvoorlich- ter Jn. Koolhof. Vuil in de melk In het najaar is het soms moeilijk om le klas melk aan de zuivelfabriek af te leveren. De oorzaak ligt dan nog al eens in de vuilgraad. De nattere bodem in de herfst en de vervoedering van stoppel knollen door rantsoenbeweiding spelen hier een rol bij. De melkkoeien hebben in die tijd meestal lange haren om de uiers en de spenen waar aan het zand gemakkelk blijft zitten. Dit zand wordt dan meegenomen naar de plaats waar de koeien worden gemolken en de mel ker zal ook trachten om het zand zo goed mogelijk van het uier te verwijde ren. Toch gebeurt het dan nog wel eens dat de melk vanwege de vuilgraad in de 2e klasse wordt geplaatst. Toch is *n, nan, de onverschrokken lianen- blijft het druk hebben met de be- img van het onrecht van de jungle, it geval wordt Tarzan uit zijn Afri- ïse bossen gehaald om een klus op lappen in Zuid-Amerika. Daar oe- de woeste stam der Barcunas een ige terreur uit onder blanke en in- Op verzoek van een bevriende leraar in de dierkunde te Rio de ko neemt Tarzan de strijd op tegen wrede luipaardkrijgers. Hij doet les te enthousiaster als zijn vriend bals is gebracht. In het oerwoud Tarzan over tot de systematische ietiging van de Barcuna-stam. Bij ellen verzuipt hij ze in rivieren en ze anderzins. Intussen ontmoet hij faooie jonge vrouwelijke arts. Als er tenslotte in slaagt de hoofd- van het boosaarige krijgersvolk, "aangenaam type, op te sporen en riviertje te verdrinken, kan het »ppubliek gaan denken aan de le Tarzanfilm. „Tarzan contra de 18 Krijgers (Tarzan and the great Wordt zondagmiddag om drie uur fod in het City theater. De bezoekers van de handwerk- en hobbyclub „Athena" te Oudeschild heb ben er de laatste tijd lustig op los ge kliederd, en de bonte verscheidenheid aan resultaten is nu te bewonderen in de de expositieruimte van het raadhuis. Al dertien jaren houdt mevrouw Janssen-van Esch open huis voor men sen die hun scheppingsdrang willen uit leven op daartoe geëigende materialen. Aanvankelijk hield haar 'Athena' zich bezig met breien en figuurzagen, later kwamen daar alle mogelijke technieken bij. Op de tentoonstelling die nu wordt gehouden zijn voornamelijk schilderijen en tekeningen te zien. Beginners De tentoonstelling werd namens het bureau Culturele Zaken nu eens niet geopend door de heer Oskam, maar door zijn rechterhand G. Praamstra. Dat moest nu maar eens, vond mevrouw Janssen democratisch, want de heer Os kam opende altijd alles al. De heer G. Praamstra zag het werk als typisch voor beginners en gevorderde begin ners. Bij deze laatste categorie was een aanmerkelijk verschil in kwaliteit te zien, hoewel ook deze mensen nog maar kort bezig waren. Ze waren kennelijk door verschil in talent flink uit elkaar gegroeid. Maar overal was duidelijk vooruitgang te bespeuren. De heer Praamstra juichte het toe dat er nu eens een expositie werd gehouden van die expressie die zeker geen Kunst mag heten. Hij achtte het beangstigend dat men altijd naar de top kijkt. De hele expositie overziend stelde de heer Praamstra vast dat het feit dat de werken weden tentoongesteld eerder moet worden gezien als een aanmoedi ging dan als de weegave van een eind resultaat. Mevouw Janssen zou trou wens, dacht hij, in het geheel niet te vreden zijn als dit werkelijk eindresul taten zou weergeven. Voorloper Met de door mevouw Janssen gescha pen mogelijkheden mag Oudeschild nu wel worden gezien als een soort voorïb- per, aldus de heer Praamstra. Het is de enige plaats waar iedereen, ingezetene of toerist zomaar kan binnenlopen als hij iets wil maken. Waar elders op Texel, zo vroeg hij zich af, wordt men in staat gesteld naar het penseel te grij pen als men daar juist behoefte aan heeft. Wel stelt de gemeente hier en daar materialen ter beschikking, maar dan noodzakelijkerwijze altijd op vaste uren. Men moet als het ware in de rij gaan staan aleer men zijn creatieve nei gingen kan bevredigen. Zoiets als Athe na zou er eigenlijk in alle dorpen moe ten zijn. Het belangrijkste was eigen lijk, zo dacht de heer Praamstra, dat mevrouw Janssen in staat was de durf om iets te maken op te wekken bij de deelnemers. De heer Praamstra werd voor zijn vriendelijke woorden bedacht met een schilderijtje. Voor allen In het catalogusje dat op de tentoon stelling gereed ligt wordt er nog eens met nadruk op gewezen dat iedereen welkom is bij mevrouw Janssen, kin deren en volwassenen. „Het zien werken inspireert je en je pobeert het ook eens. Mevrouw Jans sen staat met raad en daad terzijde als je dat nodig hebt, maar degene die lie ver in alle rust en zonder aanwijzingen werkt, kan ook gewoon zijn gang gaan. Wie het tentoongestelde werk leuk vindt, moet maar eens in Oudeschild langs komen. De spullen liggen voor je klaar". het in de herfst, wanneer de koeien overdag en 's nachts buiten lopen niet de tijd om de uiers te scheren. Meestal gebeurt dit als de koeien voorgoed bin nen blijven. Om de moeilijke tijd van de herfst te overbruggen lijkt het goed om de uiers in deze maand te scheren voordat er koelere dagen en nachten komen. Voor dat het slechtere herfst weer komt is de beschutting weer dus danig, dat er geen moeilijkheden ver wacht behoeven te worden. Bijna iedere zomer komt er veel vre terij door rupsen voor in de bieten. Het blad wordt dan aangevreten met het gevolg dat de groei wordt belemmerd. Het is de laatste 2 jaar met de vrete rij niet zo erg als deze zomer. Wellicht speelt het zonnige, warme weer daar een belangrijke rol bij. In die twee jaar is er dan ook weinig geadviseerd om de bieten tegen de rup sen te spuiten. Deze zomer, en vooral de laatste weken, neemt de vreterij dus danige vormen aan, dat er weer tegen de rupsen gespoten wordt. We komen percelen bieten tegen waarvan een groot deel van de bladeren alleen de nerven nog over zijn. Het tussenliggen de bladgroen is door de rupsen opge vreten. De bieten kunnen (wanneer er voor een groot aantal percelen nog re gen komt) nog een paar maanden groeien. Voor de groei van de biet is is gezond blad nodig. Alleen hierdoor kan het kilogramgewicht toenemen evenals het gehalte aan suiker. Het blad is dan ook voor een groot deel de „fabriek" van de biet. Het is raadzaam om de bieten op de aanwezigheid van rupsen te controleren. Wanneer er nog kleine niet volgroeide rupsen op de bietenplanten voorkomen en het blad is al behoorlijk aangevreten, dan kan ver delgen van de rupsen de opbrengst ten goede komen. OUDESCHILD Ook in Oudeschild begint weer het gymnastiekseizoen. De lessen gaan van start volgens onder staand schema: 3 september: 7.30 uur volley voor de jeugd va. 14 jr. 8.30 uur trimmen voor de heren. 4 september: 4.00 - 5.00 uur: kleuters van 4-5 jaar 5.00 - 6.00 uur; jongens van 7-9 jaar 6.30 - 7.30 uur: meisjes van 10 - 12 jaar 7.30 - 8.30 uur: jongens van 10 - 12 jr. 8.30 - 9.30 uur: dames. 6 september: 3.00 - 4.00 uur: bejaardengym 4.00- 5.00 uur; kleuters van 6 jaar 5.00 - 6.00 uur: meisjes van 7-9 jaar 8.I.T.. raa Utara b.lUr, .arantwoorMpMtf Ta* 4* ra4«hila We zijn 14 dagen te gast op Texel ge west. We, dat zijn 66 kinderen met een geestelijke en lichamlijke handicap en 19 leiders en leidsters van een openbare school voor gehandicapten uit Greven- broich en 31 kinderen en 6 leidsters uit Duisburg. Na afloop van onze vakantie hier, willen wij voor de enorme gastvrijheid, ons door de bewoners gegeven, van harte bedanken. Vooral gaat onze dank uit naar diege nen die ons geholpen hebben, bij het zoeken naar een van onze kinderen. Dat zijn o.a. de rijkspolitie, de militairen van de landmacht, de bemanning van A.OJC. De Mok, de strandwacht, cam pingbewakers en al de vele onbekende personen. Na verloop van 26 uur is het meisje op aanwijzing van een bewoner te De Cocksdorp op het strand bij de vuurtoren teruggevonden. Ondanks de ontberingen heeft ze geen nadelige ge volgen hieraan overgehouden. Ze doet weer volledig met de andere kinderen van de groep mee. De gastvrijheid der bewoners van De Koog, alsmede het zeer mooie weer zijn van enorm goede invloed geweest voor de kinderen. Namens de kinderen, hun ouders als ook de leiding van de groep willen wij allen nogmaals van harte bedanken. Rudolf Obholzen, direkteur der school voor gehandicapten, Grevenbroich - Duitsland Dat er nog steeds druk wordt ge kaatst moge blijken uit onderstaand lijstje. Op de woensdagavonden en za terdagmiddagen worden nog steeds competitiewedstrijden gespeeld. Ver moedelijk wordt de trofee dit seizoen voor de tweede maal door de koploper in de wacht gesleept. Zaterdag 1 september: prijskaatsen. 8 of 15 september wedstrijd op Texel met Alkmaar, Den Helder en Wierin- gen. Tussenstand competitie: 1.1. v. d. Ploeg 2. R. Berkenbosch 3. L. v. d. Zee 4. M. van Slooten 5. A. de Haan 6. C. Joustra 7. A. Sietsma 8. J. Wiersma 9. B. Smits 130 p. 56 p. 65 p. 58 p. 129 p. 101 p. 114 p. 63 p. 71 p. 25 wed. 11 wed. 13 wed. 12 wed. 27 wed. 22 wed. 25 wed. 15 wed. 18 wed. 86% 84% 83% 80% 79% 76% 76% 70% 65%

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7