Cjroen c£wartsjexels in het harL, Dorp tegen dorp was vooral in de buitendorpen een succes mmm- ipHHffi TOT HOGE RENTE west nederlond Eerste voor Oosterend en nooit één dag renteverlies Buurt helpt gedupeerde familie uit de nood Zaterdag laatste wedstrijd om wielerkampioenschap Familie Bakker (vijf personen!) voor radio Vrouwengilde naar „Van twaalf tot twee" Tentoonstelling in „De Twee Paardjes" Badminton start 17 september Tentoonstelling raadhuis verlengd Opgave vrije akkommodatie prijs iAG 11 SEPTEMBER 1973 86e JAARGANG No. 8808 B.V. v.h. Langeveld De Rooy ins 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesomlaan 43, Den e|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. kw. 50 cent incasso; los 25 cent Bank: Ararobank, Ned. MldL Bank, Rabobank Advert. 23 ct. p. ram. exel. 4®/0 BTW Onlangs maakten wij melding van brutale diefstallen, gepleegd door een groep vrouwen. Een van de gedupeer den was de familie K. de Porto, ,,'t Hoo- ge" bij Oosterend. Hier werd een be drag van ƒ3.050,uit een geldkistje ontvreemd Buren, kennissen en fami lieleden (totaal 52 personen) hebben de familie De Porto uit de nood geholpen door een bedrag van precies ƒ3.050, bijeen te brengen. De familie De Porto was hiervan zeer onder de indruk en heeft zijn dank tot uitdrukking ge bracht in een vers dat wij als ingezon den stuk elders in dit nummer hebben opgenomen. DE KOOG Te De Koog zal zater dagmiddag a.s. de laatste wedstrijd worden verreden om het wielerkam pioenschap van Texel 1973. Om half drie gaat de jeugdwedstrijd van start; direkt daarna de senioren/wedstrijd. OOSTEREND De muzikale familie Bakker te Oosterend zal woensdag (morgen) tussen 14.10 en 14.45 uur via de radio (Hilversum I) te beluisteren zijn in het Vara-programma „Speel ruimte". De heer P. Bakker sr., P. Bak ker jr. en Betty Bakker zijn al eerder voor de microfoon geweest maar deze keer zijn nog twee familieleden aan het ensemble toegevoegd, nl. mevrouw S. Bakker-Medhiölsen (bugel) en dochter Thea Bakker (cornet). Zaterdag j.l. zijn in Hilversum de opnamen gemaakt. Er werden vier nummers gespeeld die door korte vraaggesprekken werden onder broken. In hetzelfde programma zal volgende week woensdag opnieuw een Oosteren- der blazersgroep te beluisteren zijn, na melijk het saxofoonkwartet van dokter L Barnard. Naast de heer Barnard (so praan-sax) treden hierin op mevrouw Barnard ifbariton-sax), Jaap Trap (te nor-sax) en Coby Bremer (alt-sax). De leden van de afdeling Texel van het katholiek vrouwengilde maken op vrijdag 12 oktober dn de KRO-studio te Hilversum de uitzending mee van het populaire radioprogramma „Van twaalf tot twee" De dames zullen bij de uit zending worden betrokken door middel van een kort vraaggesprek je en ze zul len hun vocale kwaliteiten kunnen to nen door het zingen van een lied. Leden van het Vrouwengilde die het reisje naar Hilversum willen meemaken, moe ten zich met spoed opgeven bij me vrouw D. Boogaard-Witte, telefoon 3017 of mej. Joh. Witte („Bloemwijk") tele foon 2163 In „De Twee Paard jes" worden nog tot en met woensdag tekeningen, aqua rellen en schilderijen geëxposeerd van Anton Goes. De tentoonstelling is ge deeltelijk gewijd aan 'het Texelse land schap (o.m. een aardige afbeelding van de Hogeberg en een schilderij van Ou- deschild). Verder zijn er wat andere landschappen, een zelfportret met baret en veel apen te zien. De werken kosten van 15 tot 500 gulden. Geleyn Jansen, de eigenaar van „De Twee Paardjes" gaat vanaf woensdag met vakantie, zodat zijn antiek-, curio sa- en schelpenhandel voorlopig geslo ten is. De badmintonclub Texel begint het nieuwe seizoen. De wekelijkse trai ningsbijeenkomsten in de Burgemees ter De Koninghal worden gehouden vanaf maandag 17 september (van 19.00 tot 22.30 uur) en vanaf vrijdag 21 sep tember (van 20.00 tot 22.30 uur). De jeugd traint vrijdagavond van 20.00 tot 21.00 uur. Een zeer beperkt aantal nieuwe leden kan worden toege laten. Zij kunnen zich op de trainings- avonden melden of zich opgeven bij mevrouw Reij-Witte in de Waalder- straat. Wegens grote belangstelling is de ten toonstelling van Athena"" jn het raad huis verlengd. Aan de tentoonstelling is een nieuw werk toegevoegd: een por tret van de koningin, met fietslak aan gebracht op perplex. Wij verzoeken onze leden, ons on de hoogte te willen stellen van de be schikbare bungalows (met verwarming) voor de herfstvakantie '(Duitsland van 6 tot 13 oktober; Nederland van 13 tot 20 oktober) en voor de kerstvakantie, gaarne met de huurprijzen voor deze periode. Door omstandigheden zijn wij genood zaakt, het kantoor te Den Burg op za terdag te sluiten gedurende de maand september. Het kantoor te De Koog is op deze zaterdagen wel geopend. Voorts zaïl het kantoor te De Koog van 2 tot 20 oktober op werkdagen ge opend zijn van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur (met uitzondering van dinsdag 9 en 16 oktober). een afbeelding te zien en moesten zeg gen wat het onderwerp was. Algemeen bekend was dat dn het houten gebouw tje in de Wezentuin de eerste electrici- teitscentra'le van Texel was gevestigd en de meesten hadden ook geen moeite met het herkennen van de „Alesia" die in 1922 bij paal 16 strandde. Erg moei lijk was het cryptogram en een voor menigeen onoplosbare puzzel was ook een ruimtevaart rekensommetje terwijl de puzzelaars zich verder het hoofd konden breken over een probleem bij het rangeren van een treintje. Volgden enkele niet .moeilijke historische vra gen en een in code 'geschreven zin waar ook makkelijk uit te komen was. Ten slotte een landverdelingspuzzel die heel wat hoofdbrekens kostte. Het oplossen van de theoretische vra gen voltrok zich in betrekkelijke beslo tenheid. De feestvreugde moest ont staan bij het verschijnen van de stoet deelnemers op de beoordelingsplaatscn. In Den Burg, waar twee wijken op de Groeneplaats werden beoordeeld, was dat een tamelijk tamme bedoening. Het was gauw afgelopen en de toeschou wers begrepen nauwelijks waarom het ging omdat men de opdrachten niet kende. Commentaar met muziek via-de luidspreker had hier veel goed kunnen doen. In de andere dorpen was het overal een dolle en zeer amusante ver toning zodat het dorp-tegen-dorp spel daar inderdaad het klapstuk van de ju bileumviering werd. ééndagsbestuurte Oosterend. De twee de, derde en vierde prys kunnen op het raadhuis worden afgehaald. OOSTEREND is winnaar geworden van het zaterdagavond ter gelegen- id van het zilveren regeringsjubileum gehouden spel dorp-tegen-dorp. osterend behaalde 626,6 punten. Den Hoorn werd tweede met 598 pun- n en De Koog derde met 559 punten. Burgemeester Sprenger kwam za- rdagavond laat persoonlijk naar „De Bijenkorf" te Oosterend om de rste prijs oit te reiken. et wandbord werd overhandigd aan van Groningen, voorzitter van het =endagsbestuur dat zich met de or- ttie van de jubileumfestiviteiten tosterend had bezig gehouden. De isoommisswe, nog nauwelijks beko- van de inspanningen van Ooster- Present, 'had deze taak graag aan lit Janneke Boon, Kokkie Timmer, Joustra, Wieb v. d. Berg en Ton Groningen bestaande eendagsbe- r overgelaten. Men heeft daar geen van, zo liet de „edhite" dorpscom- ie bij monde van de heer Joh. C. >er weten. Ook dit uit jongeren be ide bestuur had Oosterends faam iet gebied van feest organiseren gehouden. „We weten weer na- als we in de toekomst mensen no- lebben". rinfj irgemeester Sprenger zei dat het len van het dorp-tegen-dorp spel het belangrijkste was. Iedereen in heöhte samenwerking enthousi- samen bezig geweest en daar ging om. De burgemeester maakte van y\ [elegenheid gebruik om lof toe te lien aan de 'heer G. Praamstra van urele Zaken die het leeuwendeel de organisatie van de feestelijkhe- op Texel voor zijn rekening 'heeft men. Niet makkelijk opdrachten die om half aoht des ids aan de diverse spelleiders wer- overhandigd waren bepaald niet kelijk. Het ten tonele voeren van purgemeester die een twee minuten Jnde toespraak (hoe gekker hoe Ier) 'houdt, is wel te doen. Maar het Instellen van een groep Volendam- 1 straatmuzikanten die bovendien femonstratie van hun kunnen moe leven, is <aJ heel wat meer ge- Het wékte dan ook diep respect e jury dat toch op heel wat plaat- Mor groepen in echte of bijna ech- kndammer klederdracht kon wor- gezorgd. Het uitbeelden van het be- (koetsier van de delie) van wijlen (■Kalis was ook niet eenvoudig want ard en een rijtuig pleegt men in autotijdperk niet zomaar bij de te hébben. Toch lukte het in de te dorpen. Een wagen werd zelfs diaald uit het Wagenmuseum, iets het bestuur van de Stichting Agra- Museum bepaald niet verheugd is Gelukkig is geen schade ont- Tfil*1 dr; Lange plank teacht 5 luidde, zorg voor twee of timmerlieden die een zo lang mo- ,e plank (bestaande uit één deel) üch meevoeren. In Den Burg dacht met een plank van 6,31 meter al I leel ding te hebben maar in De hadden ze er een van 7,11 meter. aanstellen van een groep kanni- "ie een prominente figuur in een HllHtP lot voor consumptie gereed ma- ken, leverde aardige taferelen op. In Den Hoorn had men mevrouw Spren ger in de kookpot gestopt. De jury kon den de inwendige mens versterken dank zij opdracht nummer zeven: het ten tonele voeren vaneen kok die op de 'beoordelingsplaats beslag gereed maakt en voor elk jurylid één pannekoek bakt. Het laten marcheren van zoveel moge lijk mensen met een brandende olie lantaarn (opdracht nummer 8) leverde in de meeste dorpen een onverwacht groot aantal lantaarndragers op Voor al in Oosterend leek welhaast iedere in woner over een stormlantaarn te be schikken. Theorie En dan waren er nog de over het al gemeen zeer moeilijke theoretische vra gen. Door vrijwel niemand konden de antwoorden dirékt worden gegeven en er moest dus ijverig worden gebladerd en nagevraagd. Zo heeft de reda'kteur van deze krant aan heel wat telefoni sche vragenstellers moeten vertellen dat de Nieuwe Texelse Courant naast de Texelse Courant is verschenen van 1890 - 1930. De vereniging waar mee de WV Texel dn 1938 een fusie aanging heette Vereniging Mooi Texel en de combinatie heette voortaan VW Texel. De geul tussen het voormalige Onrust en Texel heette Nieuwe Gat of Noordergat. Het fort De Schans werd gebouwd in 1572 in opdracht van Wil lem de Zwijger. Keizer Napoleon I liet in 1811 'het ford Redoute bouwen en in 1812 het ford Lunette. De molen De Traanroeier is afkomstig uit de buurt van Zaandam, de eerste windvrief da teert van 27 mei 1727, de naam is afge leid van het beroep traairoeier en de mollen werd aan de gemeente Texel verkocht door P. Dros. Schepen die sinds 1852 zijn gebruikt bij de regelma tige dienst op Texel zijn- Ada van Hol land, Ada van Holland II, Felo, Kam pioen, Baron Rengers, Minister Have- 'ïaar, Dageraad, Marsdiep, dokter Wa- gemaker, Voorwaarts, Dageraad II, Kon. Wilhelmina, Marsdiep en Texel- stroom Strikvraag Een strikvraag was: In welk jaar werd de eerste polder in het kader van de Zuiderzeewerken drooggelegd? Het antwoord luidde 1927 want dat is het geboortejaar van de proef polder An- dijk. Heel wat biologen zijn benaderd met de vraag „Op Texel vinden we de grootste orchideeënweide met de breed- bladige orchis van Nederland. Wat is de officiële naam van dit gebied? Ant woord; Drijvers vogelwei'd De Bol. Wist Een der opdrachten was te zorgen voor een groep kannibalen die een prominente figuur uit het dorp op de beoordelings plaats op rituele wijze voor consumptie gereed maken Hier ziet men de voorstel ling van een der wijken van Den Burg In de kookketel dokter Coutinho. u dat? Dat vroeger van tweelingen bij schapen een der lammeren werd afge maakt om de de wol van het moeder- dier In stand te houden, zal zeker niet algemeen bekend zijn geweest. En dat de zeer zeldzame brilzee-eend op 13 april 1969 in het grote vlak op Texel is waargenomen zal ook wel niet tot de parate kennis van de deelnemers heb ben géhoord. Het zoéken van jaartallen op verschillende gebouwen in diverse dorpen was een kwestie van navragen of zelf gaan kijken. Verder waren er twee fotovragen de deelnemers kregen Burgemeester Sprenger overhandigt de hoofdprijs van het dorp-tegen-dorp spel aan Ton van Groningen, voorzitter van het

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1