Werkgroep uit streekcommissie vindt tweede fuik noodzakelijk ONDANKS BEZWAREN GEMEENTE Hoogheemraadschap krijgt zorg over waterkwaliteit Damclub Texel Winterprogramma Plattelandsvrouwen Nagekomen uitslagen kinderspelen Weekenddiensten art Kerkdiensten Geslaagd TENG0REX transparante houtveredeling SCHILDERSBEDRIJF BREMER centrale verwarming monteurs De nieuwe rioolzuiveringsinstallatie aan de Pontweg Het is niet uitgesloten dat deze en andere door de gemeente ge stichte zuiveringsinstallaties aan het Hoogheemraadschap zullen moeten wor den overgedragen. (Luchtfoto J. Nauta Tessel Air) Provinciale Staten hebben besloten dat de zorg over het oppervlaktewater in handen van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen van Ken- nemerland en West-Friesland moet worden gesteld. Deze regeling was eni ge tijd geleden door Gedeputeerde Sta ten voorgesteld in de vorm van een ontwerp-verordening. De gemeente had bezwaren en liet die blijken op een hoorzitting. De hoorcommissie (uit P.S.) gaf toen al te kennen de bezwaren niet te delen. P.S. doen dat nu dus ook niet. De nieuwe regeling van de zuivering van het oppervlaktewater brengt met zdoh mee dat vanaf 1 januari iedereen zuivenngslasten zad moeten betalen, waarbij ieder huishouden, ongeacht uit hoeveel personen het bestaat, zal wor den aangeslagen voor 3,5 „inwoner equivalenten". Elders in het land is de uitvoering van deze maatregel bij de bevolking op grote tegenstand gestuit. Op enkele plaatsen werd de betaling van de zuiveringsheffing massaal ge weigerd. Ingevolge de wet verontreiniging op pervlaktewater zal het Hoogheemraad schap nu ook een saneringsplan voor de waterzuivering moeten opstellen. Daar bij zal het gebruik kunnen maken van het rapport van het ingenieursbureau MABEG-Van Hasselt, dat reeds enige tijd geleden in opdracht van de gemeen te werd opgesteld, maar dat tot dusver re geheim werd gehouden in verband met het geschil tussen gemeente en pro- Doorspoelen De problematiek van de oppervlakte water-zuivering ligt op Texel moeilij ker dan elders in Noordholland. De toe stand van het water is hier slechter dan waar ook, ondanks het feit dat er rela tief veel meer waterzuiveringsinstalla ties zijn. Dit js het gevolg van het feit dat de totale hoeveelheid water nogal 'klein is, waardoor toevoeging van niet eens zo heel veel verontreinigende stof fen al leidt tot een aanmerkelijke kwa liteitsdaling, en oök van de onmogelijk heid de wateren op Texel van tijd tot tijd „door te spoelen" met water van elders. In overig Noordholland vindt een dergelijke verversing regelmatig plaats. De inhoud van de vervuilde wa teren wordt dan ongezuiverd op het IJsselmeer geloosd. Op dinsdag 18 september wordt de competitie weer begonnen. Aanvang kwart voor acht in „Olympic". In dit speciale dam jaar, met o.a. de match Sijbrands-Andredko, staat het dammen in het middelpunt van de be langstelling. Nieuwe leden zijn dan ook extra welkom. Wilt u meer weten bel dan P. Bake- laar 02223-479 of informeer bij J. van Heerwaarden, Wagemakerstraat 14, Den Burg. De afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen is er in geslaagd voor het seizoen 1973-1974 een interes sant programma samen te stellen. Er zijn negen evenementen gepland. Donderdag 20 september a.s. wordt begonnen met een lezing over Joodse gebruiken door Judith Belinfante, me dewerkster van het Joods historisch museum te Amsterdam. In andere af delingen van de plattelandsbond was men over deze voordracht zeer enthou siast. Op woensdag 3 en donderdag 4 okto ber krijgt men bezoek van de afdeling Haarlem. Het is een tegenbezoek want de Texelse dames zijn in april j.l. m Haarlem geweest. Woensdagavond 3 ok tober zal de heer E. Loerakker uit De Coeksdorp een dia-lezing over Texel verzorgen. Daarbij wordt op alle leden gerekend Vrijdag 2 november komt het Niedor- per Amusements Orkest met de solisten Margreet Keuken en Piet Wolfswinkel. De groep geniet een goede reputatie met name de solisten die op Texel be kend zijn als leden van de Langedijker Operettevereniging. Dit ds een gezamen lijke avond met het R.K. Vrouwengilde en wordt gehouden in de Burgemeester De Koninghal. Woensdag 21 november wordt een creatieve avond gehouden. Alle leden die een hobby beoefenen worden ge vraagd op deze avond iets te demon streren of te tonen. De kerstavond as gepland op maan dag 17 december Zoals gebruikelijk wordt deze avond door eigen krachten verzorgd. Het programma vermeldt on der meer een schimmenspel. Dinsdag 15 januari komt de potten bakster mej. Rommerts uit Bergen die al vaker op Texel ds geweest. Zij de monstreert de techniek en biedt pro- d uk ten te koop aan. Voor woensdag 20 februari is de be kende schrijver Wim Homman uitgeno digd. Deze journalist en radiospreker zal een causerie houden over Latijns Amerika. De jaarvergadering, gecombineerd met een fondue-avond wordt gehouden op dinsdag 12 maart en het jaarpro gramma wordt besloten met een show verzorgd door het Nederlands Zuavel- bureau met een demonstratie en quiz. Bij deze laatste avond zullen ook leden van andere vrouwenverenigingen aan wezig zijn. Alle bijeenkomsten, voor zover niet anders vermeldt, worden gehouden in de LTS-kantine. In de werkgroep IV van de officiële streekplancommissie, die zich buigt over recreatie, toerisme, verkeer en vervoer, milieu- en natuurbescherming, is woensdagmiddag uitvoerig gespro ken over de al dan niet bestaande nood zaak om een tweede fuik aan te leggen voor TESO-boten. De meeste leden achtten deze noodzaak aanwezig. De discussie hierover werd aange zwengeld door schriftelijke vragen van de (afwezige) leden Van den Heerik en Hessels. De eerste vroeg zich af of ver dere uitbreiding van de TESO-capaci- teit nog wel nodig was, en de heer Hes sels vreesde dat de negatieve gevolgen van uitbreiding voor natuur en land schap wel eens onaanvaardbaar zouden kunnen zijn. Het werd snel duidelijk dat bij de vraag naar de eventuele uit breiding met een tweede fuik een scherp onderscheid moet worden ge maakt tussen capaciteitsuitbreiding en het veilig stellen van de huidige verbin ding. Dit laatste aspect kreeg verreweg de meeste aandacht. Verschillende le den van de commissie achtten de hui dige situatie zeer gevaarlijk: als door een ongeluk een fuik beschadigd wordt is Texel in feite van de buitenwereld afgesloten. Volgens deze leden is een tweede fuik dan ook persé noodzake lijk, ongeacht de vraag of de capaciteit moet worden vergroot. Economische ramp Hiertegen werd onder meer door de heer M. Binsbergen ingebracht dat eerst bekeken moet worden of men onder alle omstandigheden de volledige afwikke ling van het normale verkeer wil garan deren, of ingeval van het tijdelijk uit vallen van een fuik wil volstaan met het hoogst noodzakelijke vervoer. Voor dit laatste zijn voldoende transportmidde len aanwezig of snel in het leven te roe pen. Volgens de heren De Gorter en Dekker zou het niet afwikkelen van het totale vervoersaanbod tij'dens het hoog seizoen ten gevolge van de onbruik baarheid van een fuik, zonder meer lei den tot een economische ramp. Daarom was een tweede fudik absoluut noodzake lijk. Kosten en baten In dit verband wees de heer Van Bennekom, adviserend ambtenaar van Rijkswaterstaat, er op dat het zinvol was een kosten-baten analyse te maken: wat zou het gaan kosten om een tweede fuik te bouwen, en welk voordeel zou men er van hebben? wat zouden m.a.w. de kosten van een niet door een tweede fuik opgevangen calamiteit zijn? Hierbij moet men ook rekening houden met de vraag hoe groot de kans is dat een der gelijke ramp optreedt 'als de kans op een ramp die meer schalde oplevert dan de kosten van de aanleg van een twee de fuik bijv. één op een miljard is, dan is het wel zeer de vraag of die investe ring de moeite waard is red.). De werkgroep ging op dit argument niet in. Over de extra parkeerruimte bij de haven te Den Helder, waarvan tot dus verre werd aangenomen dat deze verlo ren zou gaan tengevolge van water staatkundige werken, kon de heer Van Bennekom meedelen dat bij nader in zien een gedeelte gespaard kan blijven. Hoeveel ruimte het hier betrof kon hij nog niet zeggen. Openbaar vervoer De leden van de werkgroep zagen weinig mogelijkheden in de ontwikeling van het openbaar vervoer op Texel zelf. De heer Duinker stélde, dat de geringe bezetting van de bussen op de meeste lijnen mede het gevolg was van de slechte busverbindingen, en dat door verbetering de belangstelling ook wc zou toenemen. De leden van de werk groep meenden edhter diat de spreiding van de bevolking over het eiland al te groot was om een intensief openbaar vervoersnet op te kunnen zetten. Strandslagcn Als het aan de werkgroep ligt komen langs alle strandslagen paden als nu bij het Krimslag: ongeveer anderhalve me ter brede schelpenpaden voor fietsers en wandelaars. De huidige situatie langs de meeste slagen wordt zeer ge vaarlijk (geacht: over dezelfde baan rij den auto's met een snelheid van 50, brommers met 40, fietsers met 15 en wandelaars, vaar met brede (bolderwa gens met 5 kilometer per uur. Deze gro te verschillen geven voortdurend aan leiding tot levensgevaarlijke situaties. Uit Oosterend ontvingen wij nog een serie uitslagen van de ter gelegenheid van het regeringsjubileum gehouden kinderspelen. Pr ijswinnaa rs teken wedstrijd 10 - 12 jaar 1. Wi'lma Trap; 2. Kees v. d. Spek; 3. Linda Eelman; 4. Jack Hofman. 8 en 9 jaar: 1. Heieen Stark; 2. Astrid v d. Wetering; 3. Corina v. d. Vis; 4. Arco Eelman. 6 en 7 jaar* 1. Edwin Boogaard; 2. Annegreet van der Vis; 3. Paulina v. d. Wetering; 4. Nelia Vlaming. Kleuters 1. Sandra van der Vis; 2. Margot Dan'kaart; 3. Immie Dros; 4. Mark Drijver. Extra prijzen; 1. Jos de Wolf; 2. Ciska Stark; 3. Cor Bremer. Prijswinnaars kinderspelen; Jongens: 10-12 jaar: 1. Aad Johan v. d. Brink; 2. Frans Borstelaar; 3. Pieter Jan van der Vis; 4. Guurt Abma. 8 en 9 jaar: 1. Eddy Zeegers; 2. Biem van Leeuwen; 3. Wam Eelman; 4. Ri chard Daalder. 6 en 7 jaar: 1. Jan Eelman; 2. André van der Berg; 3. Roland van der Brink; 4Biem Bremer. Meisjes: 6 en 7 jaar: 1. Nelia Vlaming; 2. Lena Duinker, 3. Paulüen van de Wetering; 4. Lenie Vlaming. 8 en 9 jaar; 1. Anneriet Witte; 2, Co- nna van der Vis; 3. Sadkia van der Vis; 4. Marleen Terwindt. 10 jaar en ouder: 1. Allie Koeze; 2. Piëta van der Vds; 3. Maftie Zeegers; 4. Mieke Bremer. Kleuters: Oudeste groep: 1. Arco van der Vis; 2. Klaas Jasper Helder; 3. René Boogaard; 4. Gerrit Koorn. Jongste groep: 1. Coby Daalder; 2. Robert Boogaard; 3. Greetje van der Vis; 4. Theo Ezerman. Lampionoptocht Groepen: 1 kinderen De Graaf en Sijtsma; 2. kinderen Van Dijk. Enkelingen: 1. Adrie van Dijk; 2. Biem Bremer. Extra prijs; 1. kinderen Vlaming; 2. kinderen De Wolf; 3. kinderen Van der Vis. Prijswinnaars Strijd -om de man en de vrouw taart: Jack van Kooten; taart: Jaap Ealman; weegschaal: Ineke Koorn; fles jonge jenever: mevrouw Van der Vis; fles cognac: J. Daalder; worst: Neja Waayer; worst; Klaas Eelman; worst: mevrouw Van der Vis-Tel. Prijswinnaars tuinen en verlichtings- wedstrijd: 1. P. de Boer; 2. J. Drijver; 3. A. Sijts ma. Eervolle vermelding: C. de Graaf. Uitsluitend voor spoedgevalleJ van zaterdagmorgen 8 uur tot| maandagmorgen 8 uur Dokter BARNARD, Oosterend (02223) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tof maandagmiddag 13.00 uur Zr. IlOL, Den Burg, tel. (02220) DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 maandagmorgen 8 uur J. W. DRIESSEN, Den Burg, tel 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de|,n. A. van Heerwaarden, tel. (02220)1^ (slachtplaats) of 2663 (Wilhelmin«fnc CONSULTATIEBUREAU V0(j| ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beud worden op het bureau verwacht) tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 18 sept«| om 14.00 uur. Dokter Van Loon vakantie. Dokter Coutinho, woensdag 19 ber om 15.00 uur. Aan de Rijksscholengemeenschap zijn alsnog geslaagd voor het diploma Mavo III: Emmy Lemstra, Den Burg. Voor het diploma Mavo IV; Jantine Medema, Oos terend. R.K. KERKDIENSTEN weekend 15 en 16 september l.| Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur 10.30 uur kinderoppas in de r| Burcht", Molenstraat 9. De Koog: zondag 10.30 uur De Coeksdorp: zaterdag 19.30 uur| zondag: 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur Oudeschild: zondag 9.15 en 19.00s PROTESTANTSE KERKDIENSj Zondag 16 september 1973 HERVORMDE GEMEENTE! Den Burg 10 uur ds. D. J. Froentfl gemeenschappelijke dienst Geref. Kerk De Coeksdorp 10 uur eerw. hej Loerakker Den Hoorn 9.30 uur ds. Waardentoi De Koog 11.00 uur ds Waardenbf De Waal 19.30 uur ds. Loerakker Oosterend 9.30 uur Eerw. heer Veil Kindernevendienst. Coll. Nood!| de Gemeenten en Personen. Kinderoppas in „De Bijenkorf" I Oudeschild 11 uur Eerw. heer VeJ GEREFORMEERDE KERK| Den Burg 10.00 uur ds. D. J Frw gemeenschappelijke dienst in de| kerk. 19.00 uur dienst in eigen kerk| Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof 19.30 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 00 en 16.00 uur Dier| DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kerkbusje Den Hoom. Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Aansluiting rusthuizen. ïoei TEXELAABTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4°/o BTW. Voor frezen naar T. Wuis, 't Noorden, tel. (02223) 334 Foto- en filmartikelen zijn bij ons niet te koop. We noemen ons echter wel stripspecialisten. Weavers-end Voor looplampen. Aankoop Centrale Texel. Ontvlucht de dagelijkse sleur. Boek een mini- vliegvlugje voor slechts ƒ198,4 dagen naar Mallorca. Algemene Bank Nederland, Weverstr. 58, Den Burg 3de klas LTS'er zoekt werk voor de zaterdag. Liefst Den Burg of om- geving. Tel. (02220) 3329 Wie heeft voor mij een paar voetbalschoenen, mt. 35. Piet Jan Kooger, Ho- gereind 33, De Waal, tel. (02220) 2803 Te koop diverse olie haarden (Beckers, Efel, Frobrux). Schoonmaakbe drijf H. Spigt, Parnassia- straat 17, De Koog, tel. (02228) 311 A.B.N. mini-vlieg- vlugjes: Londen 187, Parijs ƒ195,Rhodos ƒ261,—; Mallorca ƒ198,— enz. Bel: 02220-3641 Meer dan 300 posters, allemaal ver onder de prijs. Weavers end Te koop: 4 stoelen club model en theemeubel. B. Smits, Schilderweg B 29 Wij, 2 medewerkers van 't Maartenhuis, zijn door verbouwing van ons luidige onderkomen ge noodzaakt iets anders te zoeken (voor permanent huis of ged. van huis). Tel. (02228) 367 T.k.a. i.pr.st.z. Ciney Flevo oliehaard, 2 jr. oud ƒ125—, 3500 kcal. Fa- Wie wil 5 halve of hele dagen p. week op ons dochtertje van 15 mnd. passen? Vanaf heden tot 15 nov. (02220) 2613 of 2844 We hebben weer prima consumptieaardappelen te koop. J. Bas, Westerweg B 139, tal. (02220) 2017 Vlieg er eens uit met de A.B.N. Al voor 270,— 5 dagen naar Rhodos. Bel (02220) 3641, of komt U even langs Weverstr. 58, Den Burg Vermist van schapen- keuring ramlam 2531. Tel. (02220) 2657 In het Groene Kruisgebouw is ie- dere maandagavond tussen 8 en 9.30 uur iemand, die naar uw moeilijkheden wil luiste ren brieksgraoht 30, Den Hel der Voor veednnikbakken. Aankoop Centrale Texel Echtparen. Sam weken naar voor ƒ916,Haafil boeken bij de AlgT Bank Nederland, V"»n (e str. 58, Den Burg Te koop slachtk#n v W. S Keijser, Molea W 41, Oosterend, (02223) 618 tel.n Te koop inventar»g merhuisje. De Ru}mn E 76, Oudeschild Te koop gevraajiVam sta-caravan 5-pers,l200 der standpl. (0222Q)gaat Volledige verzorgd vakantie? Boek nu| Algemene Bank land, Weverstraat 51 Burg Te koop aangett Simca 1100 GL 4*| motor en carros. j nieuwe banden en ul Bouwj. 1969. G. I „Vruchtbaaroord" weg E 8a, Eierlanc (02225) 238 it voor binnen en buitel it conserveert en verfrasj it vele kleuren en blankI it kan niet bladderen I it zeer eenvoudig onder-I houd Kerkstraat 5, Oosterend. Voor onze c.v.-afdeling worden gevraagd J. C. RAB in brandstoffen en bouwmaterialen. pen i rc Ba .2817 oten !-s. M ertsai Weve enke vri; eboss maf 1 kukst el. 03

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2