Duitse modelbouwers gaven spectaculaire demonstraties V au Oosterend Preset bleef flO.OOO,- over B mÊml&m ETD Noordholland tegen Texelse verwaterplaats 0 Visserijnota bracht teleurstelling Plattelandsvrouwen hielden eerste avond Weer auto's opengebroken Radio-sonde gevonden Te hard gereden I I Een der Duitse bezoekers laat zijn Mirage-model van start gaan. Deze demonstratie liep somber af want het model stortte na een reeks adembenemende manoevres temidden van de koeien op het aangrenzende perceel land. Gespannen aandacht van het publiek voor het gebeuren in de lucht. Op de voorgrond de startklare modellen van vliegtuigen helicopters Als startbaan fungeerde een strook waar het gras zeer kort was gemaaid. Zaterdagmiddag heeft een groep mo delbouw-enthousiasten uit het Duitse Siegburg een zeer geslaagde demonstra tie gegeven op een bij „Amalia" beho rend stuk weiland in de Prins Hendrik- polder. De modelbouwers kwamen op uitnodiging van de Texelse modelbouw club en aan de ontmoeting werd een of ficieel tintje gegeven door het overhan digen van een wandbord van de stad Siegburg aan burgemeester W. H. Sprenger. Het bond werd gegeven door de heer Karl Keller, een zakenrelatie van modelfabrikant G. Keijser uit De Waal. Als het tot een tegenbezoek aan Siegburg komt, zal aldaar een door de gemeente Texel beschikbaar gesteld aandenken worden overhandigd. Voor de demonstratie bestond vrij veel belangstelling van het publiek. Al gemeen was de bewondering voor het geen de Duitsers lieten zien. Een achttal modellen, waaronder twee helicopters, werd gedemonstreerd. Het was ver bluffend wat de draadloos bestuurde toestellen in de lucht presteerden. Schijnbaar moeiteloos liet men de toes tellen de meest uiteenlopende manoe vres uitvoeren bij een soms beangsti gende snelheid. Vooral toen de Duitsers hun produkten laag over de hoofden van de toeschouwers lieten razen, werd dui delijk dat men bij deze sport de nodige veiligheidsmaatregelen dient te nemen. Dat het niet altijd goed gaat kwam bij de demonstratie ook naar voren. Een verkleinde uitgave van een Mirage stortte in het aangrenzende koeienland neer omdat de bestuurder met te weinig gas en voor de wind op de landingsbaan liet aanvliegen. De koeien herstelden zich snel van het aanvankelijke paniek en dromden nieuwsgierig rond het neer gestorte toestel. De schade viel mee Spectaculair waren ook de verrichtingen van de helicopters. Extra veel voldoening gaf het dat ook het door G. Keijser gefabriceerde model „Stern" het uitstekend bleek te doen. Ook de volgende dag hebben de Duit sers nog een paar uurtjes doorgebracht met het beoefenen van hun enerverende hobby. De visserijhaven van Oudeschild blijft voorlopig een zorgenkind. Dat blijkt wel uit de Visserijnota, die de Noordhollandse Economische Technolo gische Dienst onlangs het licht deed zien. De kaderuimte zal na 1980 wel aan zienlijk worden uitgebreid door het vrijkomen van de werkhaven van Rijks waterstaat, maar in die tussentijd blijft het dringen. Een ander probleem ligt in de financiering en het beheer van de ha ven. In 1969 heeft de minister van Ver keer en Waterstaat laten doorscheme ren dat hij vond dat de belangen van de gemeenschap bij de havens van zo danig locaal karakter zijn geworden, dat in deze zaken eerder door de Ge meente dan door het Rijk zou moeten worden voorzien. Een groot probleem vormt ook de diepte van de ihaventoegang. De sche pen steken steeds dieper, met het ge volg dat de grootste schepen alleen nog bij hoog water de haven kunnen bin- Drs. Belinfante sprak over Joodse gebruiken Voor een goed bezette zaal werd donderdag de eerste avond van dit sei zoen gehouden. Spreekster was de his torica drs. Judith Belinfante uit Am sterdam. Zij is verbonden aan het Joods museum en vindt het prettig door af en toe een lezing te houden; eens even naar buiten te komen en te merken waar de mensen belangstelling voor hebben. In haar lezing vertelde mej. Belinfante dat de Joodse gebruiken afkomstig zijn uit de eerste 5 boeken van het O.T., de wet van Mozes. Zij laten zich moeilijk ver- enigien met het huidige leven, speciaal ook in de staat Israël. De Mozaische wet leidt bijvoorbeeld tot moeilijkheden bij huwelijken. Maar ook in ons land raken de orthodoxe gebruiken op de achter grond. Er zijn bijvoorbeeld nog maar twee slagers in ons land, die ritueel slachten. De voedingsleer is moeilijk, en eist een dubbele keukeninventaris dat in de kleine flats van uu problemen ople vert. Het belangrijkste feest is Pasen. Dit wordt in de huiselijke kring gevierd, niet in de synagoge. De meeste Joodse feesten zijn gerioht op de familie. Na de pauze beantwoordde mej. Bel infante vele vragen op een prettige ma nier. Men was nog volop in gesprek, toen de klok een einde bracht aan deze waardevolle avond. De volgende avond zal worden ge houden op 3 oktober Dan zal Ds. Loer akker dia's vertonen over Texel. nenlopen. Als de huidige tendens om steeds grotere schepen te bouwen door zet zal dit grote problemen oproepen. De kosten van het op diepte baggeren en verbreden van de havenmond zullen namelijk zeer hoog zijn. Met de vergro ting van de capaciteit van de werkhaven zullen extra voorzieningen tot een be drag van ongeveer 2 miljoen gulden ge moeid zijn, welke investering 28 lig plaatsen zal opleveren. In totaal zullen in de werkhaven dan 40 kotters kunnen liggen. Aandeel vergroot Blijkens de visserijnota bedroeg de totale besomming van de Texelse vis serij in 1972 11 miljoen kilogram, wat 21 miljoen gulden opbracht. In 1971 waren deze cijfers re9p. 12 miljoen kg. en 16 miljoen gulden. Het aandeel van de Texelse visserij in de besommingen van de aanvoerhavens IJmuiden en Den Helder steeg aanzienlijk. In IJmuiden werd door Texelaars dn 1971 voor 11 miljoen gulden aangevoerd ((14,9% van het totaal van IJmuiden), in 1972 voor 13,3 miljoen of 16,6°/o van het totaal. In Den Helder voerden de Texelaars in 1972 voor 2,6 miljoen aan (10%) en in 1972 voor 6,5 miljoen (19%). IJmuiden blijft dus de voornaamste aanvoerha- ven. De visserijnota maakt er melding van dat Texel zijn vooraanstaande plaats in de kleine zeevisserij (de kottervisserij) onverkort heeft weten te handhaven, al heeft het de grote voorsprong wat het aantal Noordzeökotters betreft moeten prijsgeven: in 1939 was eenderde deel van alle kotters in gebruik bij Texelse bedrijven, nu is het veel minder. De Texelse vloot omvat 40 schepen. Daahvan leggen zich 6 toe op de garna lenvisserij (die achteruit gaat). De rest wijdt zich aan de kleine zeevisserij, waarbij de belangstelling enigszins ver schuift naar de Zuid-visserij (ten zui den van IJmuiden). De werkgelegen heid op de Texelse vloot bedroeg in 1971 189 man. In op de visserij georiën teerde bedrijven '(ijsfabriek, timmerfa briek, scheepssmederij) werken nog eens 15 man. Mosselverwaterplaats Blijkens de Visserijnota geeft de Pro vincie Noordholland wat betreft de eventuele vestiging van een mosselver waterplaats dc voorkeur aan Den Oever boven Texel, dit in verband met de be tere transportmogelijkheden vanaf Den Oever, de capaciteit van de haven en de aanwezigheid van een visserijbevol king die van oudsher met diverse tak ken van visserij bekend is. Ook de han del heeft een voorkeur voor Den Oever. Wat het transport betreft wijst de Pro vincie vooral op de enorme vervoers problemen waarmee Texel kampt van wege het toenemende autovervoer van en naar het eiland. „Gedurende de laat ste 5 jaren is buiten de eigenlijke va kantiemaanden al een verdubbeling ge constateerd. In en buiten het vakantie seizoen moet op een voortgaande groei gerekend worden die binnen 4 jaar tot een onhoudbare situatie zal leiden. Voor de mosselhandcl zal vestiging dus grote problemen met zich mee brengen (tijdig bereiken van de afzetmarkt in België en Frankrijk). Ook wat betreft de ar beidsmarkt verdient Wieringen de voorkeur. Een analyse van het G.A.B.- Den Helder heeft nog eens bewezen dat de Texelse arbeidsmarkt voor het mos- selbedrijf maar zeer beperkte mogelijk heden biedt. Het is «in ieder geval wel waarschijn lijk dat er een verwaterplaats komt dn het westelijk Waddengebied. Visserij- deskundigen achter het uitgesloten dat deze in de Oostersdhelde zou kunnen worden aangelegd, ook als deze even tueel slechts door een geperforeerde dam zou worden uitgesloten. Ook de Friese kust wordt ongeschikt geacht. Voor eventuele vestiging op het Balgzand worden nog plannen uitge werkt. Rijkswaterstaat en de Direktie Visserijen zijn voorstanders van vesti ging van de verwaterplaats op Texel. Bij deze voorkeur 9peelt de stabielere waterkwaliteit een belangrijke rol. Opnieuw zijn auto's, staande op par keerterreinen bij dc strandslagen, open gebroken. De daders verschaften zich toegang tot de wagens door het tocht- raampje open te wrikken of stuk te slaan. Tassen, portefeuilles e.d. werden weggehaald en op een andere plaats doorzocht. Het geld werd eruit gehaald. Wat de daders niet interessant vonden werd achtergelaten of in een papierbak gegooid. Zondag werden aldus enkele honderden guldens buitgemaakt; ook rij- en kentekenbewijzen alsmede een kascheque zijn verdwenen. De politie heeft reden om aan te nemen dat aan de stroom van autoinbraken thans een eind is gekomen. EIERLAND De heer J. A. Witte, Eierland, vond in een sloot een gecom pliceerd uitziend instrument. Hij bracht het naar de politie die bij navraag vast stelde dat het een radio-sonde was, waarschijnlijk afkomstig van de meteo rologische dienst van de vliegbasis Val kenburg. De radio-sonde wordt met een balon opgelaten. Op grote hoogte wor den luchtdruk, vochtigheid etc. gere gistreerd en met een zendertje doorge geven naar de vliegbasis. Vroeger stelde men er prijs op dat aangetroffen sondes werden teruggestuurd en de eerlijke vinder kreeg dan een premie. Tegen- wordig wordt een „afgewerkte" sonde als waardeloos beschouwd. De heer Karl Keller drukt burgemeester Sprenger de hand na hem het wanti, van de gemeente Siegburg te hebben overhandigd In het midden de heer G Ke. uit De Waal OOSTEREND Ook in financieel op zicht is het feest Oosterend Present zeer geslaagd. Vrijdagavond maakte de voor zitter van het stichtingsbestuur, de heer Joh. C. Roeper, bekend dat het positieve saldo ƒ10.168,78 bedraagt. Er zijn nog enkele kleine inkomsten en uitgaven te boeken, maar veel verandering zal in het bedrag van ruim ƒ10.000,niet ko men. Zoals destijds al werd bepaald zal het geld worden gebruikt voor de aanleg van een ijsbaan bij Oosterend. Er zul len dan wel andere financiële bronnen moeten worden aangeboord want tien mille is voor dat project niet genoeg. Het stichtingsbestuur is met dit fi nanciële resultaat zeer tevreden, maar dat zou het ook zijn geweest bij een veel kleinere of helemaal geen op brengst. Het ging immers om een ge slaagd feest, niet om een hoge op brengst. De Oosterender feesten heb ben totaal ongeveer ƒ80.000,gekost. In dat licht bezien is de „winst" van tien mille niet zo indrukwekkend en is ook begrijpelijk dat met een beetje pech al van een fors verlies sprake zou zijn ge weest. „Maar we hebben weer enorm veel geluk gehad. Alles en iedereen heeft geweldig meegewerkt", aldus de heer Roeper, die zijn mededeling deed aan het slot van een film-, dia- en prijs uitreikingsavond die vrijdag in „De Bij enkorf" werd gehouden voor genodig den. Tot de aanwezigen hoorden onder meer de bijna 100 borgen (ca 40 boeren, 30 middenstanders en 30 vissers) die ie der een bedrag van ƒ200,op tafel heb ben gelegd, maar hun geld nu zullen te rugkrijgen. Terugblik' Door het bekijken van de dia's en films (gemaakt door diverse amateurs) kon men het driedaags feest nog eens in ontspannen sfeer herbeleven. Blijkens de reakties uit de zaal was het vooral een feest van herkenning. De kwaliteit van het gebodene was nogal wisselend maar dat deed aan de vreugde weinig af. De beste bijdrage leverde ongetwij feld de heer J. C. Bruin uit Den Burg die in zijn film rekening had gehouden met het feit dat het „mensen kijken" een door vrijwel ieder graag beoeie liefhebberij is. Hij had in zijn film vele close ups opgenomen en deze ni kort gemaakt zodat ieder het alles rustig op zich kon laten inwerken. Pech Bijzonder jammer was het dat deh Bruin slechts een klein deel van film kon vertonen want al na een nuut of tien knapte een snaartje in inwendige van de projector. Er was reserve-snaartje (wie rekent nou op iets?) zodat de heer Bruin met proji naar de kleedkamer verdween, plaats waarheen ook alle in de zaal wezige technisch deskundigen wetfll) 22( gedirigeerd. Het kapotte snaartje vervangen door een elastiekje en voorstelling werd voortgezet op& van zegen. De levensduur van het tiekje bleek echter zeer beperkt tel want na een kwartiertje genieten vb wat langzaam bewegende beelden het spul het opnieuw afweten Del De öi Bruin, met duidelijke spijt, maakte een eind aan de voorstelling Tweede avond Het is te verwachten dat velen va gelegenheid gebruik willen maken vrijdagavond a.s. alsnog de hele fii zien. De drukte zou dan wel eens groot kunnen worden en daarom het stichtingsbestuur besloten dat» EL Tt die vrijdagavond de film en dia's in dorpshuis wil zien, in het bezit moet ooi T van een (gratis) toegangskaart. 1 Qelle kaarten kunnen tijdens de openings ling van de bibliotheek in „De Bijenb ?e~ (woensdagmiddag en woensdag» a.s.) worden afgehaald bij de heer' terhof. Zou uit de kaartenuitgifte' ken dat de zaal vrijdagavond ovet en wordt, dan zal nog een derde straat worden georganiseerd. Dr and_C reis o eerst Nek, Ook buiten het zomerseizoen blip politie scherp letten op de naleving de snelheidsbepalingen. Zondag wd en tijdens drie kwartier controleren stuk Pontweg ter hoogte van Den" (waar men niet harder dan 70 km rijden) tien automobilisten aangehon en geverbaliseerd. TEXF J /0,< irden te Ir da indi ner j lusi 'OP 1 tan, leidir wijzei nging Rijscl Bo tel. vrij uur *>r ge tide 02220) mpen- el Col telefi Bui 1408 bapen rs Ba '2817

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2