Verbouw oude ULO-schooi tot gemeenschapsakkommodatie? Het flatmysterie Studiecommissie geinstalleerd Terschelling heeft nu snelle bootverhinding Texelse koren voor de televisie Gemengd koor Den Burg in oprichting Culturele evenementen in „De Koninghal" Ponyrit succesvol Hardnekkig Rubberboot losgeslagen 2a Het flatmysterie m ik feuilleton door Tom Lodewii1101 Voorzitter C. Witte van de Stichting Cultureel Werk Texel heeft onlangs de studiecommissie geïnstalleerd die de mogelijkheden tot stichting van een ge meenschapsakkommodatie te Den Burg moet onderzoeken. Al geruime tijd ge leden werd de wens om in Den Burg een doeltreffend gebouw te hebben voor uiteenlopende aktiviteiten (bibliotheek, creativiteitsbeoefening, bejaardenom- roep, muziekschool, vormingswerk, ker kelijk jeugdwerk etc.) naar voren ge bracht door de dorpscommissie Den Burg. Het centraal bestuur van cultu reel werk besloot daarop tot instelling van een studiecommissie en nodigde alle .ruimtebehoevende" groeperingen uit daarin een vertegenwoordiger te be noemen. Het is overigens niet de eerste keer dat wordt gepoogd in Den Burg een soort dorpshuis tot stand te brengen. Jaren geleden deed de toenmalige cul turele raad het ook. Het is toen niet ge lukt en een verdere versnippering van akkommodatdes is er het gevolg van ge weest. Tot dusver heeft elke groepering uitsluitend aandacht gehad voor de ei gen akommodatiebehoefte, met het ge volg dat het akkommodatieprobleem in Den Burg met zijn veelzijdigheid moei lijker ligt dan elders. Br zijn tal van lo kaliteiten en gebouwen maar allemaal met een beperkte funktie: Rode Kruis- In drie kwartier van wal tot wal TERSCHELLING Vorige week ■maakte de boot „Koegelwieok" de offi ciële proeftocht van Harlingen naar Terschelling en weer terug met als op varenden een honderdtal genodigden uit alle deden van Nederland en uit Noorwegen. De boot, 26 meter lang, is een Westamaran. Dat as een schip waar van de romp over de hele lengte door midden gesneden is. Beide helften zijn op een bepaalde afstand van elkaar ge plaatst en daarover is de bovenbouw gemaakt Dit saheepstype is een vinding van Harold Hendnkse, die in de oor logsjaren 't commando voerde over een eskader snelle boten, die een verbinding in stand moeten houden tussen de Schotse eilanden en de Noorse 'kust. Na de oorlog bleef hij zoeken naar een scheepstype dat zowel snel als doelma tig kon zijn en onder minder gunstige weersomstandigheden ook zou kunnen blijden varen. Dat werd toen de Westa maran. Akkommodatie De „Koegelwieok" heeft 180 geriefe lijke passagiersfauteudls, in drie rijen van vier zitplaatsen naast elkaar ge plaatst. Aan de zijkanten zijn veel ra men, die een riant uitzicht geven over de Waddenzee. De overtocht van instappen tot uit stappen duurt in totaal drie kwartier. De boot ligt goed op het water, ook tij dens ruwe zee, al zit er dan natuurlijk wel wat deining in. De „Koegelwdeck" vaart langs de ge bakende route en kan dus niet zoals een Hovercraft ondiepe gedeelten trot seren. De diepgang blijft toch nog al tijd 1.20 meter. Tijdwinst door afsnijden van omwegen is dus niet mogelijk, ook nauwelijks nodig trouwens. Voor eilandbewoners De snellere verbinding tussen eiland en vaste wal komt in de eerste plaats de eilandbewoners ten goede. Pendelen van leerlingen naar Harlinger scholen wordt in principe ook mogelijk. En van af het vasteland kan het zakenleven nu ook makkelijker een dag naar het ei land overkomen zonder daar beslist te hoeven overnachten. Voor het toerisme is de boot van min der belang, ook al omdat geen auto's kunnen worden meegenomen, evenmin grote bagage gebouw, fanfaregebouw, Eben Haëzer, Groene Kruis-gebouw, Doopsgezind verenigingslokaal en jeugdgebouwtje, Witte Burcht, bibliotheek, noodonderko- mens voor muziekschool, open jeugd werk en vormingsinstituut als mede vele horecabedrijven die ook zaalruimte beschikbaar s'tellen voor bepaalde vor men van verenigingsleven. Ulo-school In zijn installatietoespraak bracht de heer Witte naar voren dat het zinvol is na te gaan in hoeverre een gecombi neerde aanpak niet tot grotere moge lijkheden leidt voor ieder der ruimte- behoevende organisaties. Een belang rijke rol speelt daarbij het feit dat het ULO-schoolgebouw aan het Schilder end binnen afzienbare tijd beschikbaar zal komen als gevolg van de nieuwbouw voor de Rijksscholengemeenschap Dit omvangrijke gebouw zou best eens ge schikt kunnen zijn om tot het gewenste onderkomen te worden verbouwd. Het plan is dat in 1974 met de nieuwbouw voor de Rijksscholengemeenschap wordt begonnen. Het zou dan mogelijk zijn dat in 1975 met de verbouw van de ou de ULO-school tot gemeensohapsak- kommodatie zou kunnen worden aange vangen. Voor die tijd zal echter nog een lange weg moeten woorden afgelegd. Nagegaan zal moeten worden: welke ruimtebehoefte heeft elke organisatie afzonderlijk om zo optimaal mogelijk te kunnen functioneren; in hoeverre laten deze behoeften zich combineren; in hoe verre is het ULO-complex ervoor ge schikt te maken; welke kosten zal dat meebrengen en hoe kan de financiering ervoor gevonden worden; hoe moet een eventuele gezamenlijke akkommodatie worden beheerd, en geëxploiteerd. De studiecommissie zal het antwoord op deze vragen moeten geven. Bont gezelschap In eerste instantie hebben de volgende instellingen zich bereid verklaard aan de studiecommissie mee te werken: mu ziekschool, bibliotheek, commissie crea- tiviteatsbevordering, bejaardenbond, be- jaardenomroep, de Gereformeerde en Hervormde kerkeraden, vormingscen trum Textant, stichting open jeugd werk en de dorpscommissie Den Burg. ,,Een bont gezelschap", aldus de heer Witte. «Niettemin een gezelschap waar in duidelijke verbindingslijnen aanwe zig kunnen zijn. Een ruimte voor creatu- viteitsbevordering is bijvoorbeeld ook voor een vormingscentrum belangrijk en wellicht ook voor kerkelijk jeugd werk. Een bibliotheek kan verbindin gen hebben met vele andere organen, Op maandag 19 november komt een ploeg van de NCRV-televisie naar Texel om opnamen te maken voor het pro gramma „Kom nu met zang". De opna men zullen worden gemaakt in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Het is de be doeling dat alle Texelse koren aan het programma meewerken; ook niet ge organiseerde zanglustigen zullen in be perkte mate in de kerk kunnen worden toegelaten. De opnamen zullen op een nog nader te bepalen datum in het eer ste kwartaal van 1974 worden uitge zonden. Er zijn plannen voor de oprichting van een gemengd koor in Den Burg. De heer Wassink, leraar aan de muziek school, heeft zich bereid verklaard de leiding op zidh te nemen. Dames en heren, die willen zingen, worden uitge nodigd om samen de mogelijkheden en het bestaansrecht van zo'n koor nader te bespreken. Deze bijeenkomst wordt gehouden donderdagavond 25 oktober om 20.15 uur in de muziekschool aan de Parkstraat De heer Wassink wil ook de liederen samengebracht in het „Liedboek voor de kerken" in studie nemen om deze eventueel in overleg met de gezamenlijke kerken dn te stu deren. Het huidige ULO-schoolgebouw aan het Schilderend te Den Burg Straks multi-funk- tionele akkommodatie ten behoeve van hel verenigingsleven vooral wanneer een bibliotheek uit groeit tot mediatheek". De commissie zal zidh overigens niet uitsluitend op het ULO-gebouw hoeven richten, al is het vrijkomen van dit ge bouw natuurlijk wel een belangrijk ge geven, mede gezien de centrale ligging. Maar er kan ook aan andere vrijkomen de gebouwen worden gedacht, zoals het huidige bibliotheekgebouw hoewel het gemeentebeleid er niet op is gericht dit te handhaven; wat ook geldt voor het huidige muziekschoolgebouw en het huidige „Asiel". Het is geen eenvoudige taak waarvoor de commissie staat en bovendien is er niet erg veel tijd be schikbaar. Wat de financiering betreft is het een gunstige omstandigheid dat het ministerie van CRM tegenwoordig veel aandacht voor gebouwen met meerdere gemeensohapsfunkties. In de commissie zijn de volgende le den benoemd: P. Heertjes (muziek school); de dames Mast en Studulski (commissie creativiteitsbevordering); de heren S. Dros en J. Visser (bibliotheek); J Ag ter {bejaardenbond); P Arensman (bejaardenomroep); A. Maasdam (N.H. kerk); M. van Slooten (Geref. kerke- raad); H. Hin (vormingscentrum Tex tant); A. J Huisman (stichting open jeugdwerk) en A. A. van Opstal (dorps commissie Den Burg). Evenals in voorgaande jaren verzorgt de Stichting Cultureel Werk Texel in het kader van de culturele jeugdserie voor het voortgezet onderwijs het ko mende schooljaar een aantal voorstel lingen die ook voor het publiek toegan kelijk zijn. In de maanden oktober en november 1973 staan de volgende voor het publiek toegankelijke evenementen op het programma. 29 oktober: Cabaret „Honoloeloe" Cabaret Honoloeloe heeft met haar eerste programma „Gieren op 'n eiland" uitstekende kritieken gëhad. Het succes in Tingel Tangel (Amsterdam) was zo groot, dat de groep nog zes weken terug moest komen in theater Klein Belle- vue. Sinds de première in Amsterdam op 9 november 1972 zijn er 159 voor stellingen geweest. Dit seizoen zal Honoloeloe in veel grote Nederlandse schouwburgen te zien zijn. Aan Hono loeloe iwerken mee: Hessel van der Wal - Rob van de Meeberg - Henk Alk erna. „Gieren op 'n eiland" is een progrmma met lékkere muziek, clowneske grappen, neo romantiek en satyre. Toegangsprijs: ƒ3,Plaats: Burge meester De Koninghal. Aanvangstijd: 20.00 uur. 6 november: Marjol Flore Marjol Flore is het gelukt met een eigen show aller aandacht te trekken, lovende recensies te verkrijgen en een groot publiek tot enorm enthousiasme op te zwepen: een unieke prestatie van een uniek talent. Marjol Flore laat in haar nieuwe show zien, dat zij een on ontkoombare met niemand te vergelij ken persoonlijkheid uitstraalt en dat zij zowel een komisch als een dramatisch ohansonnière is. Marjol Flore werkt met een vast combo beslaande uit Nico van der Linden (piano en gituur); René Mesnitz (bas) en Robert Meinema (drums). Toegangsprijs 2,50; plaats. Burge meester De Koninghal; aanvangstijd: 20.00 uur. 27 november: Theatergroep Funhouse. „Revue". Een programma zoals Fun house het overal brengt. Funhouse „Revue" is moeilijk in een vakje te duwen, zoals alle programma's van Funhouse. Er zit toneel, mime, cabaret, ballet, show en poppenspel in. Totaal theater in de goede zin van het woord, maar dan wel met valluiken. Funhouse brengt -het nieuwe variététheater: de music-hall van de jaren zeventig. Toegangsprijs: ƒ3,plaats: Burge meester De Koningha; aanvamgtijd: 20.00 uur. De zondag j.l. gehouden ponyrit van 12 kilometer is een succes geworden. Er waren 28 deelnemers en organisa torisch verliep alles naar wens. Bij de in de route opgenomen behendigheids- proeven kon men punten behalen; on der de vijf ruiters met het maximaal aantal punten, werd een theoretische „paardenquiz" gehouden, samengesteld door Dorothé Slot en Marcel Dros. Nummer één werd Marlies dus Porto (beker); 2. Kitty Bakker; 3. Nico Slot; 4. Wout Hofland; 5. Magritta Holtman. Verder was er een prijs voor de jongste ruiter (Syf de Boer); voor de beste ruiter ,Sibo Plaatsman) en voor Niels Mantje was er een troostprijs. Woensdag kreeg de Texelse politie opnieuw de tip dat een groepje vrou wen op weg was naar Texel, mogelijk met de bedoeling hier te gaan stelen. Ze voldeden aan Ihet signalement van 'het beruchte groepje dames, dat on langs op bijzonder brutale wijze geld ontvreemdde. De politie ving de be trokken auto op bij de boot en bleef deze schaduwen. Toen ze merkten, dat ze achtervolgd werden, keerden de vier dames en hun chauffeur al na een korte tocht over Texel terug naar Den Helder Als gevolg van het slechte weer in de nadht van woensdag op donderdag sloeg bij ihet amfibisch oefenkamp Texel een rubberboot met buitenboordmotor los. Bij het ter perse gaan was het vaar tuig nog niet teruggevonden. Bij aan treffen gaarne bericht aan de politie. Ons nieuwe feuilleton: Op een grauwe januari-morgen wordt een patrouillewagen ge. waarschuwd dat de bewoner van een flat geen levenstekenen geeft Hij wordt gevonden, gebogen over zijn bureau, met ingeslagen sche del. Bij het onderzoek dat twee rechercheurs, inspecteur Driessen en hoofdagent Koppenel, onder nemen, worden ze geconfronteerd met de echtgenote van het slacht offer, die van hem gescheiden leeft, de buurvrouw die hem zo'n aardige man vond, een jonge ser veerster, met wie de overledene een relatie onderhield, de man van de buurvrouw, een vroegere veroordeelde, een oude lieer die onder de pantoffel zit bij zijn sta tige echtgenote, de eigenares van een Chinees restauranten zij allen verwikkelen de zaak meer dan ze die ontknopen. Uiteindelijk hebben de speurders succes, maar ze zijn er niet blij mee Aldus de inhoud van ons nieu we feuilleton „Het flat-mysterie' door Tom Lodewijk, waarvan u de eerste aflcvcrin op deze pa gina. II pui ÜlllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII) 1. EERSTE DEEL Op een grauwe morgen in januari In hou van Holland!, zong agent Ver burg, turend dn de grauwe nevel, die de Mozartlaan omschiep tot de binnen plaats van een gevangenis. De Mozart laan was de voornaamste straat van de ntteuwbouwwij'knmet-de-fdats en droeg de naam laan, omdat ter weerszijden enkele schrale boompjes, met stukken brandslag stevig vastgemaakt aan hou ten paaltjes, geacht werden te zijner tijd van deze kale straat een allee te maken, tenzij de lieive jeugd of de luchtvervuiling een spaak in het wiel staken. De tegels glommen in het schaarse licht van de vroege januari-odhtend. Even verderop straalde de winkelgalerij een allusie van warmte uit, maar het was nog niet druk om even na achten. De bovenste verdiepingen van de flat gebouwen verloren zidh in kdlle nevel. Sfeerloos en ongezellig was de Mozart laan op deze druilerige morgen en het was dit beeld, dat agent Verburg tot zijn lofzang op zijn geboortedag had veriied. Zijn kollega Oostinga, die naast hem in de auto zat, had altijd last van een ochtendhumeur, dat er onder deze om standigheden niet op verbeterde en ver zocht hem Tnöt een licht Gronings ac cent, de kiez'n op mekaar te houd'n en zijn vocale gaven te sparen voor het mannenkoor, waar Verburgs heldere te nor méér werd gewaardeerd. De witte wagen met de blauwe, thans gedoofde zwaailamp stond geparkeerd op het kleine pleintje, vlak voor het winkelcentrum. Het was een strategisch punt om lieden, die meenden wel op licht te kunnen bezuinigen, wanneer ze per auto of brommer naar hun werk togen, op te vangen en op het onjuiste van hun gedrag te wijzen. Tevens kreeg Oostinga, die slecht zijn bed uit kon ko men, dan de gelegenheid zijn ontbijt te nuttigen, uit een plastic zakje, haastig meegegrist terwijl hij, de knopen van zijn uniform vastmakend, met zijn lan ge benen de huiskamer onveilig maakte om toch op tijd te komen en achter het stuur van de witte Mercedes te gaan zitten. Oostinga en Verburg waren el- kaars tegenpolen, maar wellicht juist daarom een uitstékend koppel, en de herhaalde botsing van hun persoonlijk heden verlevendigde niet onaanzienlijk het routinewerk van twee man in een auto, ter handhaving van recht en orde. Via de radio hoorden ze de centrale aanwijzingen geven en Oostinga hoopte, dat hun wagen voorlopig van attentie gespaard mocht blijven, want hij wen ste niet gehaast te worden bij zijn ont bijt. Verburg, gestuit dn zijn aria, staarde over het lege pleintje, waar een mati- neuze hond snuffelde naar kwalij'krie- kende sporen van zijn medenatuur- en tijdgenoten, en tegen de verlaten tele fooncel zijn aéhterpoot optilde Kijk, zei hij tegen Oostinga, die is óók amper uit d'r bed. Hij zag een vrouwengedaante in een lange mantel, waaronder een paar ge bloemde pyjamapijpen uitstaken, en een doek om het hoofd, naar de telefooncel lopen. Haar man vindt het te koud en te nat, wist Oostinga kauwend, en zegt: meid. bel de zaak maar op dat dk griep heb. Hij lekker in de ziektewet. Oostinga had een weinig optimistische kijk op de me demens. Het vrouwtje liep gehaast naar de te lefooncel, nagestaard door Verburg, om dat zij nu eenmaal, behalve de hond, het enig levend en bewegend wezen was op dit vroege uur. Hij zag haar de glazen cel ingaan, naar de hoorn grijpen en plots een beweging maken alsof ze tot andere gedachten kwam. Dat bleek 96C 21 nai 19( ste !an K< 10- icel 96: ate nui juist, want ze deed de deur van de open en stak sohiohtig de straat 0', naar de politieauto. Verburg draai: hulpvaardig het raampje neer. Agent, zei ze nerveus, dik wou juj3'-' opbellen toen ik de auto zag staan, dacht, 'misschien is het beter dat i'k u zeg. U staat hier kou te vatten, zei VeiL burg en reikte naar de grendel van hl* achterportier. Komt u er even in, rafl vrouw! Loopt meteen minder in de pP ten. dacht hij, helemaal niet gesteld interesse van passanten. Het vrouwtje giechelde zenuwachtJ toen ze in de poli'tie-auto 9tapte. Zegt u 'et es, zei Verburg op de too van een winkelbediende bij de volgoj de klant. Tja, u vindt het misschien gek, bego het vrouwtje, maar i'k maak me onpP^ rust. Ik 'hoor niks van onze buurman. Par' Oostinga,' zijn mond leeg, keek ter om. Weet u hoe laat het as, of liever hoe vroeg het as?, informeerde hij. Er zij van die gelukkige mensen, die nu nog slapen. Hij niet, wist het vrouwtje. Wij w nen daar an de flats aan de Diepetl^ brookstraat {ze wees overbodig met lha«~® vinger) en die zijn nogal horig. HijwJ3 nogal een vrolijk mens, zo bij tijen -JfJ voegde ze er korrigerend aan toe zingt in de badcel enzo, en het as bij reuze gehorig Maar alles is nog stil. Nou ja, begon Oostinga weer Ja maar, drong het vrouwtje, weet wat zo raar is? De lamp brandt nog net als gisteravond, die is de hele nacht uitgeweest en hij stopt altijd een brielj^ in de bus of ik brood voor hem wil men, hij ds weg als de bakker komt, et' dat heeft ae ook niet gedaan, en gistaw; avond was er nog een hele heibel nou opeens alles zo stil, ik dadht Ja maar, mevrouwtje, wat wou u nx eigenlijk? Nou, dat ukan u niet effe méAr\ gaan? Om te kijken? Dan ben ik gerust! De twee politiemannen zagen elkaay'- aan en grijnsden. Hebt u zelf niet geprobeerd gon Oostinga weer. O ja, zei ze, ik heb gebeld en hooi^ niks, en toen heb ik aan de brievenbus geluisterd, maar dik zag door het gordija alléén die lamp branden. - Oostinga haalde zijn schouders op «EL! keek naar Verburg. Nou ja, zei diie, als ilk u nou genui kan stellen met even mee te loptt maar ik hoop niet dat u me een figuur laat slaan! O alstublieft, ik weet het niet, maar ik heb zo'n voorgevoel Verburg was niet geïnteresseerd voorgevoelens, vooral niet van vrouw tjes die misschien te veel detectives flf de tv hadden gezien en meteen dadhtfl aan moord en doodslag. Even later stond hij op de gaanderij! H. Nieuwolda, las hij op het bordje de deur van 111. Is het meneer Nieuwolda? Woont alleen? Ja, ik geloof dat ie gescheiden is, M is nogal een rare vogel, hij Verburg sneed verdere explicatie Kun je er achterom in? vroeg hij, St*; rend naar het Lipsslot van de voordeur Tja, hij heeft natuurlijk een achter-, deur, van de keuken, maar dan moet s klimmen. Er zijn schotten tussen de hui zen dat we niet bij mekaar achtend kunnen, anders heb je kans dat ieder een zomaar je keuken kan binnenstap pen! 't Lijkt me beter de zaak even var achter te verkennen, zei Verburg d* inmiddels zijn vinger onfatsoenlijk lari op de bel gedrukt had gehouden constateerde dat uit de flat geen enk' geluid kwam. (wordt vervolgd) T.öl .b*' :rd

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2