AGENDA Dievenbendekampte met veel tegenstand Kolonel Bosshardt hield lezing voor Plattelandsvrouwen Als uw gedachten NU in Israel zijn MOET UW GELD ER OOK HEEN Postgiro 23434 NVSH houdt avond over „Woongemeenschap in de pra Kadaver aangespoeld GESLOTEN 99 Programma jubileum CVO-school Collectieve Israel Actie Amsterdam EXI Uit „De Toekomst" totaa ƒ21.000,gestolen Bonte avond en middag in Strijbosschool Zondagsschool De Koog Weekenddiensten artsen Kerkdiensten DE COCKSDORP Woensdagavond sprak kolonel A. M. Bosshardt van het Leger des Heils voor een overvolle zaal in het Kikkerthotel te De Cocksdorp. Hier was zij te gast bij de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling De Cocks- dorp-Eierland. Kolonel Bosshardt wist de dames drie uur lang intens te boeien. De avond was zeer geslaagd, hetgeen ook blijkt uit de in de zaal gehouden kollekte; deze bracht 215,85 op. Kolonel Bossfhardt begon haar lezing met het noemen van de doelstellingen Ruim twee jaar geleden hebben ze in de binnenstad van Utrecht met elkaar een groot huis betrokken: Twee gezin nen, twee paren, drie alleenstaanden, vier kinderen, twee honden en drie kat ten. Totaal 15 personen, leeftijden ge spreid tusen acht en zestig jaar. Ieder heeft zijn eigen kamer, maar ze doen sommige dingen gemeenschappelijk. Zo als koken, eten, inkopen, uitwisselen van werkervaringen. Ook houden ze ge sprekken samen met de kinderen over de onderlinge relaties en ze voeren aktie voor stadsvernieuwing, groenvoorzie ning en woonfunktie contra beton- en autocultus. In het eerste jaar werd veel samenge werkt, vooral om het oude huis meer voor hun leven geschikt te maken. Het tweede jaar bracht een stuk meer aktie naar buiten. Maar ook een duidelijker individualisering van ieders persoonlij ke opvattingen en strevingen. Verwij dering en tegenstellingen kwamen meer aan het licht. Zij proberen steeds die verschillen te erkennen en er ruimte voor te laten. Door het harder en dui delijker blijken van ieders eigenheid lijkt het derde jaar nog ingrijpender op hen te gaan inwerken Tegelijk rijst voor deze en gene de vraag of hij of zij zich niet vruchtbaarder zou ontplooien door weer apart te gaan wonen. Maar tot nu toe heeft ieder voor blijven ge kozen. Aldus ontleend aan een gesprek met Paul Kruyswijk, één der leden van bo vengenoemde Utrechtse leefgemeen schap. In januari jJ. organiseerde de werk groep van de NVSH op Texel een avond over „Kommune", waar Hans Koch vertelde over zijn ervaringen. Die avond was interessant, toch gingen ve len onvoldaan naar huis omdat deze kommune slechts uit vier volwassen personen bestond. De deelnemers wil den graag 'horen over ervaringen van ouderen en jongeren tesamen, waarbij ook kinderen horen. Voor- cn nadelen Als algemene doelstelling en voorde len van een leefgemeenschap ziet Kruyswijk: openbreking van rolpatro nen, de vrouwen kunnen buitenshuis werken, er is toch opvang voor de kin deren, verbreding van de thuisbasis, er is intensieve kommumkatie met mensen en kinderen buiten je eigen gezin. Be trokkenheid op de omgeving, je houdt elkaar meer sociaal 'afktief en als de één een tijdlang meer naar binnen leeft, zet een ander de akties wel voert. Enkele bezwaren daarentegen't is een onrustiger leven, je hebt meer moeite met de orde en de billijkheid van ver deling. Voor dit soort dingen zijn werk besprekingen nodig, terwijl ze in een klein gezin meeT vanzelf geregeld wor den. Men kan zelf met Paul Kruyswijk en één van zijn woongenoten van gedach ten wisselen, vragen stellen, voor en te- gens bedenken, door op donderdag 1 november 's avonds 8 uur, naar hotel De Oranjeboom, Groeneplaats, Den Burg te komen, waar dan door de werkgroep van de NVSH een openbare avond wordt georganiseerd onder het motto: ,,Een woongemeenschap in de praktijk". Woensdagmiddag vond een Duitse toerist bij de Slufter het aangespoelde kadaver van een paard. Het diier is nio- gelij'k als deklast vervoerd op een schip en bij het slechte weer van vorige week over 'boord geslagen. Het paard was on geveer vijf dagen dood. De noodslacht- plaats heeft voor afvoer en vernietiging gezorgd. wegens vakantie van 29 okt. tot 20 nov. van het Leger des Heils. Deze zijn. 1. woord verkondiging vanuit de bijbel en 2. niet alleen woorden, maar óók daden. Hierbij haalde zij het eerste boek van het Nieuwe Testament aan, Mattheus 25. Vervolgens vertelde de kolonel over het ontstaan van het Leger des Heils, de groei ervan en over het wel en wee van he t hedendaagse hcilleger; meer wel dan wee overigens. Het Leger des Heiils bestaat nu al dik honderd jaar en de doelstellingen zijn reeds in 131 talen versohenen. In het Oosten is het werk vooral gericht op de medische zorg, in het westen meer op de sociale zorg. Voorts heb je de korps- arbeid en de dienstverleningstaken. De korpsarbedd is te vergelijken met het veikondigingswerk, zoals dit verricht wordt in een protestants-christelijke gemeente of in een rooms-katholieke parochie. Onder de dienstverienangsta- ken vallen onder meer de bejaarden zorg, de kinderbescherming en de re classering 9arbedd Veel publiciteit De laatste paar maanden heeft kolo nel BosShardt in het middelpunt van de belangstelling gestaan naar aanleiding van het feit dat zij 25 jaar geleden de „supermarkt van diensten", het Good- willcentrum in de oude binnenstad van Amsterdam oprichtte. Daar verricht zij met haar leger veel geestelijk en sociaal werk. „Mijn opleiding kreeg ik aan de kweekschool van het Leger des Heils in Ankeveen. Dat is een geestelijke oplei ding met sooiale oriëntering. In 1946 werd mij gezegd: Hier heb je honderd gulden, ele legervlag en de zegen; je zoekt het maar uit. Na twee en een half jaar vond ilk d'Leuweriburgh aan de Oude Zijds Voorburgwal. We hébben nu dat 'hele pand ter beschikking. Daar krijgen we veel mensen over de vloer, die zichzelf te zwaar voor licht werk en te licht voor zwaar werk vinden. Bij ons komen vele thuislozen; daarvan zijn er 20.000 in Nederland. In onze buurt ligt de problematiek naast de romantiek". Over de prostitutie vertelde de kolo nel met hetzelfde vrolijke gezicht als over haar schoenen, waarvan zij inder tijd bij gebrek aan geld de hakken ver wisselde „om zodoende weer een paar jaar scheef te kunnen lopen". Op de vraag waarom het Leger des Heils zo veel populairder is dat de Jehovegetui- gen, antwoordde kolonel Bosshardt: „Ik geloof dat wij meer naar buiten gericht, makkelijker kon talk tmakend zijn. Boven dien zijn we erg tolerant. De Jehovage tuigen nemen zichzélf als uitgangspunt; wij de ander". En waarom altijd zo vro lijk? „Nou, je hebt de verzekeringspa- pieren van de eeuwigheid. Wat wil je nog meer?" Boekje Wie meer wil weten over het leven en werken van kolonel Bosshardt, kan ƒ3,50 (and. verzendkosten) of meer over maken op postgiro 607200 of gemeen tegiro G8800, beide t.n.v. Leger des Heils Goodwill, Amsterdam. Dan krijgt men 'het boekje „Voor mensen van goe de wil" thuisgestuurd. Het boekje is deze maand verschenen ter gelegenheid van het ealveren jubileum van kolonel Bosshardt en ds 'kostelijk geïllustreerd door Anton Pi eek. Donderdag 25 oktober Van 15 00 - 17.00 uur en van 20.00 - 22.00 uur kan men in het dorpshuis van De Waal de bazaar van de Hen.', zusterknng bezoeken. Om 18.00 uur komt dn het raadhuis de werkgroep Wonen, bevolkinigsontwik- 'keldng, maatschappelijke en edukatie- ve voorzieningen bijeen. Onderwerp: onderwijsvoorzieningen. Ieder is wel kom. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs is ooit eens een dievenbende genoemd De krasse term is afkomstig van een raadslid dat op deze wijze zijn verbittering tot uitdrukking bracht toen de CVO-vereniging in 1922 met succes een beroep deed op gemeentelijke medewerking voor de bouw van een school. De jonge vereniging, die vond dat in Den Burg naast een openbare en katholieke ook een christelijke lagere school zou moeten komen, heeft veel tegenwerking gehad. Het blijkt uit de raadsverslagen in de Texelse Courant van de jaren twintig. De CVO-verendiging had aanvankelijk gevraagd om een drieklassige school. B. en W. geloofden niet dat voor de CVO- school zoveel animo zou bestaan en vonden twee leslokalen voor totaal 70 Havenrestaurant Texel Vrijdag 26 oktober 19.00 uur Samenscholing. Feestavond voor de leerlingen van de CVO-school en een aantal leerlingen van de Beatrixsdhool, Thijsseschool en St. Jozefschool in de De Koninghal Bijwoning alleen voor genodigden. Texels Fanfarekorps maakt een rondgang langs de diverse scholen om de deelnemende kinderen op te 'halen en te begeleiden naar de De Koniinghail. Woensdag 31 oktober 19.30 uur Herdenkingsdienst. In de Ned. Herv. kerk van Den Burg begint om 19.30 uur een herdenkings dienst, die een bijzonder karakter zal dragen. Iedereen is hartelijk welkom Voorganger is de oud voorzitter, ds. W. M. van Reijen- dam. Geen gelegenheid voor toe spraken. Zaterdag 3 november Reünie. Om 11.00 uur begint een reünie van oud-leerlingen in „De Oranjeboom". Een gevarieerd pro gramma wordt aangeboden door een commissie van oud-leerlingen. Uitvoering op diverse tijdstippen. \s Avonds gezellige bijeenkomst van oud-leerlingen in „De Witte Burcht". Van 19.00 - 21.00 uur voor de jongeren en na 21.00 uur voor de ouderen. Ie steenlegging. Om 15.00 uur vindt de eerste steenlegging plaats voor de nieuw te bouwen perma nente 'kleuterschool aan de Bur- detstraat. Mocht dit onverhoopt niet lukken, dan zal op andere wijze iets ter plaatse worden ge daan. Iedereen is van harte wel kom. Receptie. Van 16.00 - 18.00 uur houdt het bestuur van de vereni ging een receptie dn hotel „De Lin- deboom-Texel", waar naast de ge nodigden iedere belangstellende (zoals leden, ouders van leerlin gen enz.) van harte welkom is. Men wordt verzocht bij het teke nen van 't receptiöboek even mee te delen of men het woord wil voeren. Van 16 00 - 18.00 uur en van 20.00 - 21.00 uur worden dn het politiebureau de niet afgehaalde fietsen verkocht. In de muziekschool wordt om 20.15 uur de opricihtingsbijeenkomst van het ge mengd koor Den Burg gehouden. In „De Kletskeet" vergadert S.V. Texel, aanvang 20.30 uur. Vrijdag 26 oktober Om 10.15 uur komt dn het raadhuis de stuurgroep van de 9t reek commissie bijeen. In de Burgemeester De Koninghal be gint om 19 00 uur de .Samencsholing ter gelegenheid van Ihetgouden CVO- jubileum. Toegang voor genodigden. Van 15 00 - 17.00 uur en van 20.00 - 22.00 uur kan men in het dorpshuis van De Waal de bazaar van de Herv. zusterkrinig 'bezoeken. In de Strijbossdhool te Midden-Eierland wordt een bonte avond gegeven. Zaterdag 27 oktober Gedurende die Ihële middag kan men in de Strijbosschool te Midd'en-Eierland teredht voor sjoelen, schieten etc., ten -bate van de schoolkas. Zondag 28 oktober In de dienst van 14.30 uur doet ds. De Rjoest intrede als predikant van de Ned. Herv. gemeente te Den Burg. Maandag 29 oktober Om 10.00 uur komt de werkgroep re creatie, toerisme, verkeer, vervoer en milieu bijeen in hetraadihuds om de bespreking over het eindrapport van de subgroep milieu- en natuurbe scherming voort te zetten. In de Burgemeester De Koninghal treedt het cabaret „Honoloeloe" op, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 30 oktober Om 10.15 uur komt de werkgroep niet- agrarische werkgelegenheid bijeen in het raadhuis. Besproken wordt het concept eindrapport. Om 14.00 uur trimmen dn de dennen. Verzamelen bij het trimparcours 'k rui sin g Randweg-Westerslag Het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel vergadert dn het raadhuis, aanvang 20.00 uur. kinderen voldoende. B. en W. wilden de vereniging tenslotte tegemoet komen door de oude nutskleutersChool aan de Nieuwst raat beschikbaar te stellen. Volksonderwijs Het was waarschijnlijk geen toeval dat in datzelfde jaar (1921) op Texel een afdeling van de Vereniging voor Volksonderwijs van de grond kwam, een vereniging die zich de bevordering van het openbaar onderwijs tot d'oel stelt. Op vrijdag 18 november 1921 werd in hotel „Texel" een overigens niet druk bezochte bijeenkomst gehouden waar ene heer Klaas de Vries fel van leer trok tegen het bijzonder onderwijs. Het verslag in de Texelse Courant van 1 april 1922: „Niemand onzer, zegt spre ker, mag zich plaatsen tussohen het ge weten van de ouders en 'hunnen kinde ren, maar vervolgt spr dat gëldt ook voor de overzijde en hij hekelt daarbij het drijven van kerkelijke zijde om de ouders door onthouding van bedeeling te dwingen hunne kinderen naar bizon- dere scholen te zenden. De gelegenheid voor de ouders is er om 'bijzonder on derwijs voor hunne kinderen te kunnen krijgen, maar d'at sluit niet in dat het er nu ook moet komen. Spr. wekt daar om cle aanwezigen op bet inzicht te doen ingang vinden, dat het sectarisch on derwijs heusch niet het gewensChte is". Voor de afdeling van Volksonderwijs gaven zich 36 personen op; de oprich ting was daarmee een feit. Minister De vereniging accepteerde het aange boden bewaarschoolgëbouw met om al lerlei redenen. Het was de minister van Onderwijs die de vereniging in het ge lijk stelde door te bepalen dat de ver eniging terecht had geweigerd. Hieruit vloeide automatisch voort dat B. en W. de raad voorstelden om medewerking te J PASFOTO'S in kleur en zwart/wit, klaar terwyl u wacht Weer zo'n service van X fa. j. nauta TEXELSE FOTOSPECIALISTEN els /O b: rde te d ian< ier clui ko< DE KOOG Bij de inbraak in ho „De Toekomst" in de nacht van 10 11 oktober is een veel groter bedt buitgemaakt dan aanvankelijk werd ,222 dacht. Zoals bekend werd uit divei bureauladen bijna ƒ6.000,ontvreen Dinsdag bleek dat bovendien uit brandkast ƒ15.000,— is verdwenen dat de totale buit ƒ21.000,bedraa De brandkast kon niet eerder word gecontroleerd omdat de sleutel sinds oktober werd vermist. Er zijn geen sp jurj ren van braak gekonstateerd; kenneli hebben de daders van deze sleutel bruik kunnen maken. verlenen voor de bouw van een nieuwe school. Na veel discussie werd het voor stel in de vergadering van 30 maart 1922 behandeld. Het was bij die gele genheid dat de 'heer Dijit de SVO-imitiia- tiefnemers als dievenbende betitelde. Blijkens het verslag in de krant werd 'hij door burgemeester Buysing Damsté tot de orde geroepen. Blijkbaar 'hébben B. en W. ziah toch niet bij de beslissing van de minister kunnen neerleggen want in de verga dering van 30 december 1921 werd voor gesteld in beroep te gaan tegen het be sluit van de CVO-vereniging tot niet- aanvaarding van het aangeboden schoolgebouw. De CVO-bezwaren be troffen onder meer de korte afstand tussen school en straat waardoor veel overlast werd verwacht en het feit dat het aangeboden gebouw niet voor uit breiding vatbaar was. Ook de onmid dellijke nabijheid van de openbare sdhool was ongewenst. Dat laatste werd benadrukt door de heer Vlaming. De krant. „Naar mijn 'bescheiden mening dreigt de weg naar de Chr. school een lijdensweg te zullen worden, aldus de heer Vlaging Een klein jaar geleden is het verzoek al ingekomen. Het wordt een onverkwikkelijke geschiedenis. Spr. handhaaft zijn bezwaren, acht het een ongeschikte plaats en dat de ruimte veel te wensdhen over laat. Als oud leerling van de Chr. school te Ooster end heeft spr. wel eenige ervaring, dat het spelen van bei'de scholen bij elkaar niet 'best zal gaan". Overwinning In dezelfde vergadering 'kappittelt de heer De Vries het college wegens traag heid die bij het behandelen van het CVO-verzoek is betracht. „Ons Dage- lijksch Bestuur sohijnt het als ambts dragers 'dezer gemeente niet zover te kunnen brengen om met -terzijdestelling van eigen inzichten redht te verschaffen aan andersdenkenden, op een wijze die buiten alle 'verdenking valt". Het CVO-bestuur had een lijst van gegadigde leerlingen opgesteld. De raadsleden-tegenstanders bezochten de genoemde adressen en probeerden de oudei's ertoe te bewegen zidh terug te trékken. Het CVO-bestuur hield daarom bij de verdere ontwikkelingen de lijst geheim. Maar uiteindelijk zegevier de de CVO-vereniging. Op 2 juni 1923 werd de eerste steen gelegd van het nieuwe schoolgebouw en op 1 novem ber d.a.v. konden 45 leerlingen met de lessen beginnen. EIERLAND In de Jan P. Strijbe f school te Midden-Eierland kan ra zich vrijdagavond en zaterdagmidd !Ül a.s. vermalken met allerlei attrakto zoals bingo, sjoelen, schieten etc. I opbrengst van deze bonte avond en ba te middag is ten bate van de söhoolkai DE KOOG De Herv. zondagsacho mp te De Koog begint met ingang van ifitir zondag weer om 10.00 uur. De gn kinderen worden verwacht in Bun| low 13-van de Vogelmient in-gang K merstraat; de kleinere kinderen in Sdhuilhut". Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (0221 3241. »p pis< IP DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, de Waal, telefoon (0221 2527. NOODSLACHT1NGEN Voor noodslachtingen bellen de he A. van Heerwaarden, tel. (02220) 21! p>r (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. S|he; CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt tij worden op het bureau verwacht opel tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt: L Dokter Seegcrs, dinsdag 30 oktobi om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 31 oktob om 13.00 uur. Dokter Coutinho. woensdag 31 oktob p om 15.00 uur. koe R.K. KERKDIENSTEN weekend 27 en 28 oktober 1973 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog zondag 9.30 uur Den Hoorn zaterdag 19.30 uur Oudeschild zondag 10.45 en 19.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur PROTESTANTSE KERKDIENST! Zondag 28 oktober 1973 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 14.30 uur intrede- en bevt pr; 'tigingsdienst van ds. S. de Roest Bevestiger ds. H. J. Eggink Drachten. Aansluiting rusthuizen. De Cocksdorp 10 uur eerw. heer Loerakker. Maandcolleote. Den Hoorn 19.30 uur ds. Waardenbc !- H. Avondmaal De Koog 10 uur dienst im De Waal^J Om 9.40 uur staaf bij de kerk doende vervoer gereed. De Waal 10 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Bediening Heilig Avondmaal Maandcolleote Kerkvoogdij. Oudeschild 11.00 uur ds De Gier Bediening Heilig Avondmaal Maandcollecte Kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. H. J. Douw# H. Doop en bevestiging ambtsdragS Qg 14.30 uur: zie Hervormde Kerk. Oosterend 9.45 uur ds. Krufthof 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.30 uur ds. Kuitse Broederschapsdag. Kerkbusje Den Hoorn. t ft. kj :<t UW qiu

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2