Snelle dijkverhoging van levensbelang DIJKGRAAF M. ROEPER: Maar het onderhoud laat niets te wensen over! SPORTPROGRAMMA SÊoK Hdel Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 26 oktober 1973 IIH ill WillHMMHIhtlM UIII— iHIIIIHTTMTï lïï— 1ATERDAG 27 OKTOBER 1973 15) Ifdeling Noordholland: 11 MOC -Oosterend (Z), 14 30 uur uniorcn: HRC A2-Oosterend Al, 14.30 uur ZAP A2-Texel Al, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) T Boys Bl-Breez. Boys BI, 14.30 u: Oosterend Bl-Vesdo BI, 14.30 uur De Koog Bi-Geelzwart B2, 14.30 u. Oudesluis Bl-ZDH BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel B3-Texel C2, 15.00 uur Tex. Boys B2-C'dorp BI, 13.15 uur Tex. Boys Cl-O'end B2, 15.45 uur Geelzwart Cl-Texel Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) HRC C4-Oosterend Cl, 14.30 uur tipillen: Afdeling A' Cooksdorp a-ZDH a, 14.30 uur Oosterend a-De Koog a, 14.30 uur Texel c-Texel b, 14.00 uur Texel a-Tex. Boys b. 15 00 uur ideling B: Tex. Boys e-Tex. Boys d, 12 00 uur ZDH b-Texel e, 13.30 uur ONDAG 28 OKTOBER 1973 Ie klasse B KNVB: Texel-BKC, 14.00 uur deling Noordholland: ZDH-Codksdorp, 14 30 uur Oosterend-De Koog, 14.30 uur Graftdijk-Tex. Boys, 14.00 uur Overtrek boot 12.05 uur) Flevo 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Kaagvogels 2-Oosterend 2, 14.30 u. (vertrek boot 13.05 uur) Texel 3-W.Waard 2, 12.15 uur Watervogels 4-ZDH 2, 14.30 uur W.Waard 4-ZDH 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel 4-Helder 5, 14.30 uur Tex. Boys 2-DWOW 3, 14.30 uur De Koog 2-DWOW 4, 14.30 uur WGW 7-Tex. Boys 3, 14.30 uur Oosterend 3-Zeemadht 5, 14.30 uur Kreileroord 3-C'dorp 2, 14 30 uur (vertrek boot 13.05 uur) loioren: WGW A3-Cocksdorp Al, 12.00 uur Tex. Boys Al-Call.oog Al, 12.15 uur D WO W BI -Texel BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) hm es: Petten-Tex. Boys, 14.30 uur 'Overtrek boot 12.05 uur) SAMEN REIZEN: ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 Boot 13.05 uur van Texel: Texel Al, Texel Cl en ZDH BI ZONDAG 28 OKTOBER 1973 Boot 12.05 uur van Texel: Tex. Boys en Tex. Boys (dames) Boot 13.05 uur van Texel: Texel 2, Texel BI en Cocksdorp 2. ZDH 3 en Oosterend 2. MEDEDELINGEN S.V. Texel Na !het afgelaste programma van j.l. zondag, a.s. zondag alle elftallen weer binnen de lijnen. Texel 1 zal het op moeten nemen te gen een oude bekende, en wel BKC uit Breezand. BKC, dat niet sterk startte, lijkt nu in stijgende richting te gaan. Als Texel tweede wil blijven, moet er gewonnen worden. In de Texel-gele- deren ds Akkrie Bakker na een langduri ge blessure weer terug in de selectie. BKC zal niet andensdhat moeten worden want het is een heel lastige tegenstan der. Texel 2, na vele wedstrijden eindelijk weer geheel volledig, gaat op bezoek naar Flevo 2. Flevo staat twee punten achter op Texel 2, maar heeft een wed strijd minder gespeeld. Flevo 2 ds net als Texel 2 een vrij harde ploeg, dus het belooft een pittige wedstrijd te wor den. Texel 3 treedt aan tegen Wieringer- waard 2, dat heel goed in de top van de ranglijst meedraait. Texel moet nogal wat puntjes inhalen, dus hier moet ge wonnen worden. Texel 4 krijgt Helder 5 op bezoek. Helder 5 bestaat voornamelijk uit oude re voetballers, die vroeger in het eerste en tweede van Helder speelden. Een vrij technische ploeg dus. Texel 4 zal het dan ook bepaald niet makkelijk krijgen. Het zaterdagmiddagseniorenelftal is vrij. Van ons Al junioren elftal verwach ten we, dat ze tegen ZAP A2 met een knap resultaat uit de bus zullen komen. Texel BI gaat zondag op bezoek naar hekkesluiter DWOW BI. Hier moet dus gewonnen kunnen worden. In de Texelse competitie is Texel B2 vrij, terwijl Texel B3 uit komt tegen Texel C2. Aanvang 15.00 uur. Texel Cl, dat zich kranig weert in zijn zware afdeling gaat op bezoek bij koploper Geelzwart. Veikoop je huid zo duur mogelijk. De stand van Texel 3 is: BKC 6-12; Watervogels 6-10; Wienn- gerwaard 2 7-9; ZAP 4 6—8; Petten 2 7-8; Zeemacht 2 7-7; Texel 3; 6-4; Wi- ron 2 4-2; HRC 5 6-2, WCW 5 7-0. De stand van Texel 4 ds: WGW 6 7-14; Tex. Boys 2 7-12; Zee macht 3 5-10; Helder 5 6-6; HRC 6 7-6; Texel 4 4-3, Succes 5. 5-3; DWOW 3 6-3; JVC 5 7-3; Watervogels 5 5-0. De stand van Texel (Z) is: Egmondda 6-11; Meervogels 6-10; Ber gen 6-10; Andijk 5-6; Uitgeest 6-6, Texel 7-5; MOC 5-2; Oosterend 6-2; KGB 5-0 W.K. Texelse Boys Dit weekend hopelijk zonder regen voor ons weer een volledig program ma. Zaterdag op het Boys-veld drie wedstrijden. Om 13.15 uur Boys B2 te gen Cocksdorp BI. Om half drie Tex. Boys BI tegen Breezand Boys BI en om kwart voor vier speelt Boys Cl tegen Oosterend B2. Het zal de moeite waard zijn om deze wedstrijden te bezoeken, want het kan er spannend toegaan. Zondag reuzen het eerste en het da meselftal weer samen. Met de boot van 12.05 uur gaan ze resp. naar Graftdijk en Petten. De aanvangstijd voor het eer ste is vervroegd naar 14.00 uur. Om mee te blijven tellen ds het voor beide ploe gen nodig de punten binnen te halen Het derde gaat met de boot van 13.05 uur naar Den Helder voor de wedstrijd tegen WGW 7 (14.30 uur). Op het Boys-veld om 12.15 uur de Al junioren tegen Callantsoog Al en om half drie het tweede tegen DWOW 3. Gallantsoog staat ongeveer gelijk op de ranglijst, dus komt het er op aan de kansen te benutten en achter geen ste ken te laten vallen. DWOW 3 staat niet hoog genoteerd, doch we weten van de uitwedstrijd dat het een lastige ploeg 'kan zijn. Succes allemaa 1AW S.V. Oosterend Als de terreinomstandigheden het toe laten, gaan de zaterdagsenioren op be zoek bij MOC in Mndwoud. Een geheel onbekende ploeg, waar het ook nu weer een zware dobber zal worden. Aanvang half drie Scheidsrechter as de heer A. E. Glas. De Al junioren gaan ook naar de vas- tewal en 9pelen om half drie in Den Helder tegen de A2 junioren van HRC die ongetwijfeld wel te steiik voor jullie zullen blijken, maar doe je best. De lei ding berust bij de heer C. Koedijk. De BI junioren spelen om half drie thuis tegen de BI junioren van Vesdo, wat ook nu weer twee punten kunnen worden, maar onderschat ze vooral niet. Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer W. C. Witte. De B2 junioren spelen om 15.45 uur De geruchtmakende foto waarop te zien is dat gedeelten van de aangestoven zandlaag van kruin en klinkerbeslrating zijn weggeslagen. voldoende zandzakken, dekzeilen en an dere materialen". De snelheid waarmee de dijkverho ging wordt uitgevoerd is meer een kwestie van beleid dan van geld. Vol gens het bestaande schema zal nog dit jaar de omnngdijk (rond de oude haven van Oudeschilld) worden aanbesteed. In 1974 - 1975 zal de uitwatering van het gemaal Dijkmanshuizen worden ver lengd. Daarna volgt de verhoging van" het dijkgedeelte Ceres-Oudesdhild. In de periode 1976 - 1979 is het stuk Oude- sohild-'t Horntje aan de beurt, van 1979 - 1980 de dijk van Het Noorden en van 1980 - 1981 de dijk van De Een dracht. De dijk die in 1953 doorbrak, wordt dus als laatste verhoogd. Heel ironisch, maar toch mag aangenomen worden dat het programma op basis van urgentie is samengesteld. Zou de uitvoering van de veihogingsplannen op een of andere manier kunnen worden versneld? Dijkgraaf Roeper weet het niet, maar het lijkt hem het proberen waard. Overigens heeft het polderbe stuur bij herhaling aangedrongen op versnelde aanpak van het dijkvenho- gingsprojekt. Urgentie Volgens waterstaatsman L. J. Weijdt van de dienst dijken en havens heeft men kans op versnelde uitvoering van de plannen als men aantoont dat de ver hoging van de Texelse dijken urgenter is dan de eveneens in het kader van het Deltaplan uit te voeren werken aan de Hondsbosse zeewering en de sluizen van IJmuiden. Het is best mogelijk dat het rijk in de eerste plaats rekening houdt met de grootte van de bevolkings concentraties achter de dijk. En dan liggen de zaken ten aanzien van de randstad wel iets anders dan op Texel op het Boys-veld o.l.v. de heer P. F. van Sambeek tegen de Cl-junioren van Tex. Boys, wat todh minstens een puntje moet kunnen worden. De Cl junioren spelen ook in Den Helder, waar de C4 junioren van HRC als tegenstander fungeren. Hier zal ge wonnen moeten worden, wil men blij ven meedraaien aan de kop. Aanvang half drie. Scheidsrechter is mej. G. de Vries. Voor pupillen zie het programma, el ders in dit blad. Voor opstellingen, zie •het kastje. Zondag speelt het eerste de zeer be langrijke derby tegen De Koog in Oos terend. Bij winst blijden jullie vlak achter de top meedraaien. Maar De Koog zal ook stellig het uiterste geven. Het belooft dus wel wat. Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer J. Joh. Gmekspoor. Het tweede gaat uit naar Kaagvogels 2, waarvan thuis peöhvol met 10 ver loren werd. TocJh behoort een gelijk spel tot de mogelijkheden. Scheidsrechter is de heer P. C. Ligthart. Aanvang half drie. Het derde speelt ook thuis en krijgt om half drie Zeemadht 5 op bezoek. Thuis stellen jullie je aanhang nimmer teleur. Dus doe dit nu ook niet. Allemaal weer veel succes P.K. Z.D.H. Zondag weer een volledig program ma. Het eerste elftal krijgt bezoek van Cocksdorp. Aanvang half drie. Laat het een sportieve eilandderby worden en onderschat de tegenstander met. ZDH 2 gaat naar Watervogels 4. Eén van de concurrenten; als we allemaal ons volledig inzetten, dan komen de punten mee naar Texel. Het derde brengt een bezoek aan Wieringerwaard 4, waar thuis van werd gewonnen. We rekenen ook nu weer op bedde punten. Junioren Al speelt zaterdag thuis te gen Wiron Al, waar uit van werd verlo ren. Jongens zorg voor een revanche. Aanvang 14.30 uur. Junioren BI gaat naar Oudesluis BI Dit is een concurrent. Oudesluis heeft er ook nog geen één verloren. Dus op passen is de boodschap. En direkt flink aanpakken. Gezien het spel en de ge weldige opkomst op de traaning ver wachten we gewoon een goed resultaat. S.V. Cocksdorp Dit weekend heeft als de regen geen spelbreker wordt, een aantal spannende wedstrijden in petto. Zaterdag spelen pupillen a thuis tegen ZDH a, aanvang 14.30 uur. Een kans op een gelijk spel zit er wel in jongens. De BI junioren gaan op bezoek naar Texelse Boys B2. Een sterke tegenstan der die beslist met onderschat mag wor den al werd het thuis een kleine over winning. Aanvang 1315 uur. Zondag spelen alle elftallen uit. De junioren Al spelen tegen WGW A3. In Den Helder is de aanvang 12.00 uur. Hier kunnen misschien wel 1 of 2 pun ten worden behaald. Het ongeslagen Cocksdorp 2 gaat naar Kreileroord 3, dat nog geen opzienbare prestaties heeft geleverd, maar voor zichtigheid blijft geboden. Dan de belangrijkste wedstrijd zon dag: ZDH 1 tegen Cocksdorp 1. ZDH, een van de koplopers in hun afdeling geldt natuurlijk als favoriet; maar Cooksdorp, dat onlangs GSV uit een punt afsnoepte, zal alles in het werk stellen om te laten zien dat men zich ook in deze afdeling kan laten gelden. Cocksdorp, dat waarschijnlijk met de zelfde opstelling in het veld komt als tegen GSV zal, als het genoeg inzet en karakter toont, niet bij voorbaat kans loos mogen worden geacht. Voor iedereen, een goed maar vooral sportief sportweekend. J.W.B. S.V. De Koog De pupillen gaan, na een rustperiode van twee weken zaterdag uit naar Oos terend a. Tegen deze sterke tegenstan der zullen jullie het niet gemakkelijk krijgen, maar met een goede inzet zijn jullie echt niet kansloos. De wedstrijd begint om half drie. Vertrek om twee uur uit De Koog. De junioren ontvangen thuis koploper Geelzwart B2. Als jullie hiervan weten te winnen, staan jullie gelijk bovenaan. Dus doe je best. De aanvang is 14.30 uur. Scheidsrechter is d'e heer Tr. de Jager. Het tweede ontvangt thuis DWOW 4. De uitwedstrijd hebben jullie heel on gelukkig met 10 verloren. Misschien kunnen jullie dit nu goedmaken. Aan vang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer W. C. Witte. Terreindienst: J. Witte en W. Veeger ifvóór zaterdagmiddag!). Het eerste gaat uit naar Oosterend. In deze, ongetwijfeld spannende derby zal er hard om de punten geknokt worden. Ooserend is hier lidht favoriet met 7 punten tegen De Koog 2. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer J. oh. Griekspoor. Bij twijfel over afgelasting kunnen degenen die op zaterdag spelen dit vrij dag om 18.00 of 18.30 uur vernemen via de radio (Hilversum) na de nieuws- spelen op dezelfde tijden, maar dan op diienst. Voor de senioren, diie op zondag zaterdag. Veel succes allemaal J.v.B. afkalven van zand dat hier an de loop der jaren is aangestoven. Bij oosten wind komt namelijk veel zand van het hier gelegen strandje op de dijk terecht. Het blijft daar liggen en raakt begroeid. Er vormt zidh als het ware een extra kruin, een cadeautje van moeder na tuur Dat zand Ligt echter odk op het bovenste deel van de steenglooding. Bij hoge waterstand en wind uit de ver keerde hoek (NNW) slaan de golven dit los samenhangende zand makkelijk weg cn na afloop ziet dat er inderdaad noga) schrikwekkend uit. Maar als je goed kijkt ilook op de knantefoto komt het naar voren) zie je de kTdmkeibestating nog onder het gedeeltelijk weggeslagen zand zitten en dat de oorspronkelijke kruin van de dijk niet is aangetast. Er is wel begroeiing verdwenen, voorna melijk door de droogte en het herhaal delijk belopen dioor bezoekers van het strandje dn de afgelopen zomer. Ge noemde klinkerbestrafcing reikt tot een hoogte van 4.10 meter. Als je nu weet dat de krui n van de dijk van Het Noorden maar tot 4.12 meter reikt en dat een deel van de Eendracht het moet doen met een dijk die niet heger is dan 3.90 meter, dan wordt duidelijk dat bij Nieuweschild niet zoveel aan de hand is. Verhalen De laatste tijd doen heihaaldelijk verontrustende verhalen over de staat van onderhoud van de dijk de ronde. Zo werd enikele wéken geleden verteld en doorverteld dat je op sommige plaat sen een drie meter lange stok tussen de stenen van de dijk kon laten verdwij nen. De steenglooimg vormde daar dus een soort gewelf boven een grote holle ruimte, zóveel zand was uit de dijk weggespoeld.... Onzin natuurlijk. De heer Roeper zou graag zien dat men hem bij dergelijke ontdekkingen zou waarschuwen. „Ik kan met de hand op mijn hart verklaren dat de dijk in de best mogelijke staat wordt gehouden. Bij een normale storm en normaal hoog water is het nog een redelijke zeewe ring waarop vertrouwd kan worden. Op een stormvloed is hij niet berekend, maar daar kunnen wij niets aan doen. Wat we wel kunnen is zorgen dat de situatie voortdurend in de gaten wordt gehouden. We hebben een aktief dijkle- ger, vier groepen van twintig mensen, die direkt aan de slag gaan als het no dig is en we kunnen beschikken over Dijkgraaf M. Roeper Pzn. van het Waterschap Texel is het er roerend mee eens dat de veel te lage oostelijke zeewering van Texel een onaanvaardbaar risico inhoudt. „Elk stormseizoen zien we met zorg tegemoet en als de weer berichten slecht worden blijven we daar echt niet onverschillig onder". De heer Roeper heeft dan ook zijn medewerking toegezegd aan de Oosteren- ders die voor snellere uitvoering van de dijkverhogingsplannen aktie willen voeren maar verder kan hij niets anders doen dan zorgen dat de bestaande dijk zo goed mogelijk wordt onderhouden. Dat sommige mensen dat laatste ernstig in twijfel trekken heeft hem teleurgesteld. Met name de uitlatingen van de heer F. Blanken in de laatstgehouden raadsvergadering hebben hem erg boos gemaakt. De heer Blanken zei dat de dijk vol gaten zit Lijkt wel een aangevreten lap") en wees erop dat met name het gedeelte tussen Dijk manshuizen en Nieuweschild diverse gaten in de glooiing vertoont en dat de begroeiing van de kruin is verdwenen. Dat zou allemaal het gevolg zijn van achterstallig onderhoud. een aangevreten lap. De iheer Roeper wijst erop dat 'hier geen sprake is van aantasting van de kruin, maar van het „Dat is niet waar!", zegt de heer Roe ier. „Omdat de dijk verhoogd wordt lenkt men dat wij het niet meer de noeite waard vinden om geld aan on- lerhond uit te geven. Het zou misdadig :ijn als we zo redeneerden. Uitgaven behoeve van het onderhoud he rhouwen wij in elke begroting als on- mtkocmbaar, als het belangrijkste van illes". Twee werkkrachten zijn vrijwel udt- m luitend bezig met dit onderhoudswerk. Lnder personeel springt incidenteel bij als het om grotere werken gaat, ipoidt een aannemer ingeschakeld. Een «lang rijk onderdeel van het werk ,-ordt gevormd door het vastzetten van I osgeraakte stenen. Vooral in de dijk veel ten waar de steenglooimg be- taat uit „noortjes" (Noorse keien) moe- en herhaaldelijk „stoppers" worden angebradht. Om te zien of de dijk in ide is, komen jaarlijks deskundigen an de provincie naar Texel. 5^ Foto Wèl béhoorlij'k onderhoud dus. Maar it te denken van diie foto in de krant dat stuk dijk bij Nieuweschild waarop todh duidelijk te zien is dat de :mm zwaaj* is beschadigd? Dat dijkge- eelte maakt inderdaad de indruk van Al. ROEPER we doen alles wat nodig is

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5