let flatmysterie erhoging gemeentelijke leges Interessant stuk zandsteen Inlevereu bestrijdingsmiddelen Frank en Eva" in City Theater van het raadhuis r FILMNIEUWS f' iiiiii ooij dag oten Bridgeclub „Groot Slem" Kollekte voor geestelijk gehandicapten bracht 2.856,74 op feuilleton door Tom Lodewijk ival' Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 november 1973 MEDEDELINGEN VAN B EN W )p 1 november 1973 zal voor door de neente verrichte diensten een wijzi- g in werking treden, vastgelegd in „Legesverordening 1973"': Dit bete- it dat de leges op een aantal posten worden gewijzigd. .aart- billet s uw 'g, ïchildtd Belangrijkste wijzigingen ;adastcr. Voor raadpleging van de ielen der leggers en plans van 'het laster, per kwartier of gedeelte daar- i, was 1,25 word ƒ2, 'ergunningen tot het verhuren van met aarden e.d. iroor een vergunning tot 'het verhuren rijpaarden gedurende een jaar if gedeelte daarvan, per paard, was 15,wordt ƒ22,50. ■oor een vergunning tot het exploi- eren van een zogenaamde Jan Ple- ier, gedurende een jaar of gedeelte Jaar van, per wagen, was ƒ30, lllljvordt ƒ45, oor een vergunning tot het verhu- _l ^en van pony's gedurende een jaar lE'U f gedeelte daarvan, per pony, was 10,—, wordt ƒ15, foor een vergunning tot het veihu- en van een ponywagen met een laarvoor gespannen pony gedurende <n jaar of gedeelte daarvan, per wa in, was ƒ15,wordt ƒ22,50. Huwelijksrecht rouwboekje: Voor een trouwboekje een duplicaat daarvan, was ƒ3, rdt ƒ5, 'oltrekken van huwelijk. Voor het [rekken van een huwelijk op een an- t dag of ander uur dan welke inige- je artikel 4 der wet van 23 april Staatsbald 72, sedert gewijzigd, de ambtenaar van de burgerlijke ld voor kosteloze huwelijksvoltrek- ijn aangewezen, bedragen de le- "bij voltrekking op taandag tot en met vrijdag tussen ,30 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 7.00 uur, was ƒ40,wordt ƒ50, p zaterdag, zondag en met de zon- ag gelijkgestelde dagen, alsmede luiten de uren onder a genoemd, was I—wordt ƒ300, h'ier bedoelde reoht is door onver- jenden met en door mdn-vermogen- slechts voor ide helft verschuldigd, en zij om gewichtige redenen, zulks erste instantie ter beoordeling van jemeester en wethouders, de vol- rking van hun huwelijk op een an- dan de voor kostenloze voltrekking aaide tijden verlangen. Is on- en minvermogenden worden 'emerikt zij, die dcor een verklaring, «even door de burgemeester hunner of verblijfplaats, of op andere legzame wijze van ihun on- of min- nogen doen blijken, egalisatie. Voor de legalisatie van handtekening, was ƒ1,wordt 8) 5' 2021 (evei> eurinj 8 u. en eisdocunienten. ::r 'net aanvragen of verlenen van Ti nationaal paspoort, was ƒ3, ordit ƒ5,- •oor het aanvragen of verlengen an een vreemdelingen paspoort, was 3,—, wordt 5, oor het aanvullen of wijzigen van n natioaal of een vreemdelingen aspoort, was ƒ1,50, wordt ƒ2,50 oor het behandelen van een aan- raag cm een identiteitskaart B (toe- istenkaart), was ƒ2,wordt ƒ3, Verklaring omtrent personen en der gelijke. a. ivoor een verklaring omtrent het ge drag van een persoon, was ƒ1,50, wordt ƒ2,50. d. voor een attestatie de vita, was ƒ1,50, wordt ƒ2, e. voor een verklaring van Nederland schap, was ƒ1,50, wordt ƒ2, f. voor alle andere, niet dn deze veror dening genoemde verklaringen, wél ke «in het bijzonder belang der be trokken persoon worden opgemaakt, per stuk, was ƒ1,50, wordt ƒ2, Ontheffing sluitingsuur. Voor een ontheffing van het verbod oafé's, restau rants en dergelijke, na het algemeen sluitingsuur voor het publiek geopende te houden, indien een ontheffing wordt verleend, geldig voor: a. eenmaal, was ƒ1,wordt ƒ2, Dansvergunningen. Voor een vergun ning tot het geven van gelegenheid tot dansen, geldig voor: aeenmaal, was ƒ1,wordt ƒ2, Muziekvergunningen. Voor het afge ven van een vergunning tot het maken van muziek idoor midldel van muziekin strumenten of langs mechanische weg in hotels, 'restaurants, café's en andere v#oor het publiek toegankelijke inrichtingen, lokaliteiten en samenkomsten, geldig voor: a. eenmaal, was ƒ1,50, wordt ƒ2, Hinderwetvergunningen. Voor het af geven van een vergunning, als bedoeld in artikel 2 van de Hinderwet: a voer een inrichting met een geza menlijk vermogen van minder dan 25 pk, was ƒ15,wordt ƒ40, b. voor een inrichting met een geza menlijk vermogen van 25 pk of meer ƒ60,—. c. voor een met onder a en b 'bedoelde inrichting ƒ25, Vooruitbetaling en verrekening voor uitbetaalde leges. 1. De leges moeten bij vooruitbetaling worden voldaan op het tijdstip waar op de te verlenen dienst wordt aan gevraagd tot het bedrag, dat blijkens een gedagtekende kennisgeving, ze gel, nota of andere schriftuur ver schuldigd is. 2. Indien het bedrag van de verschul digde leges niet kan worden vastge steld op het tijdstip waarop de te verlenen dienst wordt aangevraagd, kunnen burgemeester en wethouders vorderen dat ter voldoening van die leges een voorlopig bedrag wordt be taald op door hen te stellen voor waarden. Zij stellen dit bedrag vooUopig vast op ten hoogste het bedrag waarop de leges vermoedelijk zullen worden vastgesteld. 3. Het voorlopig gevorderde bedrag wordt in mindering gebracht op het vastgestelde bedrag van de verschul digde leges. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 november op om 7 40 uur en gaat onder om 17.07 uur; 7 no vember op om 7.46 uur en onder om 17.01 uur. Maan: 3 nov. E.K.; 10 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschd'ld: Vrijdag 2 november 11.56 en Zaterdag 3 november 0.33 en-12.31 Zondag 4 november 1.17 en 13.24 Maandag 5 november 2.27 en 14.38 Dinsdag 6 november 3.45 en 15.59 Woensdag 7 november 5.04 en 17.16 Donderdag 8 november 6.16 en 18.28 Vrijdag 9 november 7.16 en 19.29 Zaterdag 10 november 8 08 en 20.24 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Uitslag derde competitie: A-klasse: 1. Heren Blorik-Veenema 100 pnt. 2. Echtpaar Zevenhoven 95 pnt. 3. Heren Duin^Hennink 92 pnt. 3. Heren Kellner-van Lenten 92 pnt. 5. Echtpaar Gilijamse 83 pnt. 6. Edhtpaar v. d. Heerik 75 pnt. 7. Heren Dudn-Keijser 66 pnt. 8. Echtpaar Beemsterboer 64 pnt. B-klasse: 1. Mevr Breeuwer-fheer Stoik 100 pnt. 2. Mevr. De Laat-hr. Breeuwer 91 pnt. 3. Dames Geus-v. Sambeek 88 pnt. 4. Heren Blom-Kellner 85 pnt. 5. Heren Van Sambeek 82 pnt. 6. Dms. v. Hasperen-<v.d. Molen 81 pnt. 7. Heren Bos Ghavonnes 75 pnt. 8. Dames Dunn-Langeveld 70 pnt. De algemene stand is: A-klasse: 1. Heren Blonk-Veenema 178 98% 2. Echtpaar Zevenhoven 165.27% 3 Heren Kellner-van Lenten 162.22% 4. Edhtpaar Gdlijamse 160.11% 5. Echtpaar v. d. Heerik 147.87% 0 Heren Duin-Hennink 143.50% 7. Echtpaar Beemsterboer 142.39% 8. Echtpaar Hoogerheide 138.42% 9 Heren Baoker-Raven 138.41% 10. Heren Duin-Keijser 132.73% B-klasse: 1. Gebr. Van Sambeek 167.20% 2. Mevr. de Laat-heer de Brok 161.63% 3. Heren Bos-Ghavonnes 155.22% 4. Echtpaar Van 't Noordende 155.15% 5. Dames Geus-van Sambeek 146.02% 6. Dames-Duin-Langeveld 144.77% 7. Dms v. Hasperen-v d. Molen 139 60% 8. Heren Blom-Ran 136.24% 9. Mevr. Breeuwer-Stok 130.68% De heer A. Wuis, Schilderend 48 te Den Burg is zeer geïnteresseerd in ge nealogie en archeologie van Texel. Naar aanleiding van de vondst van een stuk zandsteen op het oude Koger kerkhof schreef hij ons het volgende: Begin vorige maand tijdens een ge sprek met de oudheidsikunddge P. S. A. Kikkert, verzocht deze mij eens te kij ken naar een op het oude Koger kerk hof opgegraven stuk, vermoedelijk laat middeleeuwse (XV-e eeuw) Bentheimer zandsteen dat afkomstig moet zijn uit de voormalige kerk of kapel, die daar ter plaatse gestaan heeft. Ik heb er een schets van gemaakt en opgezonden, en kreeg daarna als antwoord dat het een gedeelte moet zijn van een zuil, of van een torsend gedeelte van een doopvont. De incrusaties in 'het stenen fragment zien er werkelijk oud en betrouwbaar uit. Het kruisje moet 'n zign wijkruisje ^tjn, wat men oudtijds net verruimde in altaren e.d. te hakken. Nog merkwaar diger zijn de letters Th. W. In het regis ter op de Parochiën, Altaren en Vica- rieën en de bedienaars 3de deel pag. 39 staat: „Parochia 'De Westen (Texalia). Ecclesia. Regel 3: 1452 - 53 Officiatio Theodrici Wilhelmi ad eccl. per dnm Meyners". U ziet hier dat de letters Th. W overeenstemmen met die van onze steen. Dit kan geen toeval zijn Het is namelijk nauwkeurig bekend, dat de kerk in De Westen in de XVI-e eeuw verlaten 'is. 'Dit bewuste stuk steen kan wel eens het bewijs zijn dat de inventa ris naar De Koog is vervoerd. Dit zou kunnen zijn geweest tussen 1550 en 1559 zijnde de jaartallen van de laatst ge noemde pastoor dn De Westen, en de eerste dn De Koog. Aldus het antwoord dat ik ontving. Verder zou ik ervoor willen 'pleiten het bewuste stuik steen over te brengen naar een museabele omgeving. Dat is het zeker waard. Van 5 tot en met 16 november kunnen de gebruikers van bestrijdingsmiddelen in Noordholland hun overtallige bestrij dingsmiddelen gratis inleveren op een groot aantal verzamelpunten in de pro vincie. Voor de Texelaars is het verza melpunt de Gemeentewerkplaats aan de R. P. Keijscrstraat te Den Burg; hier kan men van maandag 5 tot en met vrij dag 16 november terecht tussen 8.00 uur - 12.00 uur en 14.00 uur - 16.30 uur. De ingeleverde middelen zullen vandaar worden afgevoerd naar Rijnmond en in De veelbesproken Nederlandse Pim Wilm-film „Frank en Eva" draait van donderdag 1 tot en met dinsdag 6 no vember in het Gity theater. In deze film kregen Willeke van Ammelrooy en Hu- go Metsers de hoofdrollen toebedeeld. Verder spelen mee Helmert Wouden berg, Elsje de Wijn, Ronnie Bierman, Lex Goutsmit, Sylvia Kristel en vele anderen. „Frank en Eva" is het verhaal van een zeer tolerante vrouw met een zeer ontrouwe echtgenoot, die niet met, maar ook niet zonder elkaar kunnen leven. Scene uit „Vrank en Eva" (Willeke van Am melrooy en Hugo Aie/sers). Op een gegeven moment loopt het de spuigaten uit: Frank duikt met ieder meisje dn bed en komt elke avond zwaar „bezopen" thuis. Door middel van een kind probeert Eva Frank wat verant woordelijkheid aan te brengen en stopt daarom met het innemen van de pil. Zij raakt zwanger en brengt Frank hiervan op de hoogte. Gevolg- Frank ziedend, Eva naar minnaar Joop. Maar Frank gaat onverdroten door met drinken en versieren. Tot op het moment, dat kroegbaas Max, «vriend van Frank, over lijdt. Frank komt tot inkeer Te laat? „Frank en Eva, living apart together". Keuring: 18 jaar. verbrandingsovens worden verbrand op kosten van het provinciaal bestuur. Dit geldt voor alle gebruikers, zowel agrariërs als amateurtuinders en plant soenendiensten. De bedoeling is, dat de gebruikers van bestrijdingsmiddelen alle middelen dde zij niet meer gebrui ken, met meer mogen gebruiken of niet meer nodig hebben, inleveren. Welke middelen Deze eenmalige aktie wordt gevoerd door het provinciaal bestuur van, de ge meentebesturen in, de provinciale dd- reotie voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in en het landbouwschap, gewestelijke raad voor Noordholland, met het doel de volgende middelen te verzamelen: Alle middelen waarvan de toelating is vervallen of ingetrokken. Op de meeste bedrijven zijn middelen met aldrin, dieldrin, heptaOhloor en dhloordaan niet meer toegelaten. Mid delen met DDT mogen nergens meer worden gebruikt. Middelen met endrin zijn vrijwel nergens meer toegelaten. Voorts de kwikboudende middelen. De ze dienen gescheiden te worden ingele verd met de vermelding dat er kwik in zit Resten en restjes van vroeger ge bruikte bestrijdingsmiddelen, ook lege flessen, dozen en blikken kunnen wor den ingeleverd. Eveneens alle middelen die onbruikbaar zijn geworden of waar van men niet meer weet wat het is. Men wordt verzocht de middelen ge scheiden in files, doos of blik te doen, vervolgens dn een stevige plastic (kunst mest-) zak te laden en deze goed dicht te binden. Deze zak mag ten hoogste 30 kg wegen. Niet mogen worden ingeleverd tijdens deze aktie, koolfilters en kwikhoudend slib, afkomstig van dompelbaden voor het ontsmetten van bloembollen of aardannelen. De onlangs gehouden Nationale Kol lekte t.b.v. het Geestelijk Gehandicapte Kind bradht op Texel ƒ2.856,74 op. De opbrengst van vorig jaar was 2.847,29. De slechte weersomstandigheden tijdens de kollekte dn aanmerking genomen, kan worden gesproken van een goed resultaat. Degenen, die in de kollekteweek niet thuis werden getroffen, worden erop at tent gemaakt, dat zij alsnog een bijdra ge kunnen overmaken op gironummer 112 22 22, t.n.v. het Landelijk Kollekte- bureau Zwakzinnigenzorg, Utrecht. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii aillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Om tot de zaak te komen, ging hij rt, er dient door jou een eis tot echt- ding te worden ingediend. Gezien feit dat zij zelf dat al lang gewild 't, zal hij die eis niet betwisten. "9pel en kwaadwillige verlating 'oont apart. Hij zal het met ontken- veel te blij dat hij zijn handen vrij ft an kan ihij trouwens met.... zijn dde, stelde Tillie koel vast. ff. van Weerhem trok de wenkbrau- op, ia, of dat gebeurt is nog maar de *g. Je vindt het zeker niet erg dat eel openhartig met je spreek? kan er tegen, verzekerde Tillie. oor zover ik Ihet kan bekijken, is hij aenteel hélemaal kop over bol van - dat meisje. Wellicht zij ook van Zij is, naar wat ik er van gehoord een op een bepaalde manier knap, ff zéér gewoon meisje ag maar ordinair, vulde Tillie aan o zou men het 'kunnen zeggen, ja. haar is hij de sjieke gentleman, ^eet vrouwen te imponeren. 'r. van Weerhem staarde zorgvuldig ^jn bureau en vermeed Ti'llie aan te L aar wanneer hij eenmaal de vrijheid X komen de zaken anders te staan, taeft hij 't idee: wanneer ik éérst ff weer vrij man ben! Maar wan neer hij dat weer is, zal hij zich dan dadelijk opnieuw binden? Aan een meis je dat half zo oud is als hij? Aan een kind 'dat er straks waarschijnlijk héle maal geen been in zal zien haar eigen pleziertjes te zoeken, als ze genoeg heeft van die ouwe vent? En zal hij zich maatschappelijk zó willen declasseren? Wat hij nodig heeft is een veilige ha ven. Die had hij, zei Tillie scherp. Ja, en dat was hem wellichte te tam. De vos had nog lang al zijn haren niet verloren, maar hij wordt ouder en zo'n marnier van leven pakt aan. Nee, voor zover 'ik de wereld ken, als Henri ooit nog eens wéér zou trouwen, is het niet met dat dienstertje, maar met een vrouw met geld die wellicht van huwelijks trouw, of die zich gemakkelijker laat bedotten, meer van hem néémt dat jij, volkomen terecht overigens, bereid was te accepteren. Als ik 't zo zeggen mag: 's zomers is het leuk in de wei, maar 's winters is het knusser dn de warme stal. Hij glimlachte wat verontschuldigend, dat van zijn lippen zulk een agrarische vergelijking was gevloeid. Tillie zat zo diep in «gedachten, dat mr. van Weerhem zich een ogenblik af vroeg wat er allemaal achter dit voor hoofd omging. Ja, zei ze tenslotte, dat lijkt me hele maal niet onwaarschijnlijk. In haar ogen was een verre blik, als zag ze heel deze ontwikkeling zich voltrekken. Ja, zei ze weer, als ontwaakt uat een rêverie. Goed, Gerard, doe het dan maar. Neem, hoe zeggen ze dat? de eer ste stappen, en wel graag zo snel moge lijk I'k wou wel graag dat je hem schreef hij heeft nog geen advocaat zover ik weet dat ik echtscheiding wil aanvragen op grond van nou ja, wat je net -noemde. Het kan wel een tijdje duren, waar schuwde Van Weerhem. De gerechtelij ke molens malen langzaam en ze voelen er niets voor een scheiding er door te jagen. Maar tafel-en-bed krijgen we er gauw genoeg door. Dat ds dn alle opzich ten belangrijk. Komt er nog dets in de 'krant? vroeg Tillie bevreesd een oproep of zo? Welnee, weweten zijn adres, 't Komt uiteindelijk alléén in De Staatscourant, en die leesl, nu eenmaal niet iedereen! Goed, zei Tillie opstaande, vergeef me dat ik nu pas een beslissing heb geno men. Mr. van Weerhem bracht haar naar de deur. Dat kan ik volkomen begrijpen, zei hij, en ilk kan het alleen maar dn je res pecteren. Nu, Tillie, tot ziens. Hij keek haar na, door ihet raam, toen hij haar buiten in haar Dafje zag stap pen. Eeuwig zonde van die meid, gromde hij. Maar tja. Hij haalde de schouders op, 'liep naar zijn bureau en «belde zijn secretaresse. De volgende dag ging Tillie bood schappen doen in 't warenhuis, in welks lunchroom, naar ze wist, Henri's nieu we vlam als serveerster werkte. Ze doolde wat rond op de diverse afdelin gen, kwam zo gaandeweg in de buurt van de op de eerste verdieping gelegen lunchroom en kwasi verdiept in een uit stalling van Oosterse sieraden, hield ze de lunchroom scherp in het oog. Ze ken de het systeem, ieder meisje had haar eigen wijk. Ze had het vaak genoeg er varen, als ze een ziöh langs reppende serveerster nep om af te rekenen. De juffrouw komt zó bij u, was het stereo tiepe antwoord. Ze konstateerde dat het meisje, dat ze zocht, de rij tafels bij «het raam bedien de. Met was niet moeilijk dat uit te vin den, want Carla was geen verschijning, die men over 'it hoofd zag. Ze had praohtig rood haar, een lichaam met al le rondingen op de juiste plaatsen en een paar indrukwekende benen, die dank zij het minirokje vrijwel volledig te bewonderen waren. Ze had nogal wijd uit elkaar staande groengrijze cgen en een paar lippen die waarlijk de lipstick niet nodig hadden. Kortom, Carla was gezegend met een voldoende kwantum lichamelijk schoon om de aan dacht van iedere man te trekken, en ze was zich daarvan zichtbaar bewust. Ze bewoog zich met de behaagzieke onver schilligheid van de vrouw die weet dat ze aan elke vinger wel tien kerels kan krijgen, en die weet hoe met ze om te ffaan In de „goede oude tijd" zou de di rectie dit 'uitdagend persoontje liever niet in de «lunchroom hebben gehad, maar er waren zóveel normen verdwe nen en er was constant personeel te kort. Tillie zag 'hoe ze een kop koffie bracht bij een man, die alléén aan een tafeltje zat Het was een studie waard, dacht ze hoe dit kind de indruk kon wekken dat die man haar volkomen onverschil lig liet, en tegelijk hem terdege zo van haar aanwezigheid als van haar attrac ties bewust maakte. Ze zag dat de man iets tegen haar zei, hij lachte, zij haalde hooghartig de schouders op, maar glim lachte toch terug en li-op weg, zich er zichtbaar van bewust dat de man aan het tafeltje haar met de ogen volgde waar ze ging. Een seksbom, dacht Tillie, en voegde er nog een aantal andere aanduidingen aan toe, geen van alle complimenteus voor het onbewust voorwerp van haar aandacht. Voor zo'ncanaille liet Henri haar schieten, haar, Mathilde van Herwijnen! Haar deed hij de vernede ring ondergaan, te moeten wijken voor deze, deze slet! De koperen vaas die ze kwasi bekeek, trilde een ogenblik in haar handen, maar ze dwong zich tot zelfbeheersing. Terwijl Garla stond te smoezen met één van haar collega's liep ze onopval lend naar een tafeltje aan het raam en ging zitten met de rug naar 'het buffet. Ze wilde Carla spreken en niet het ri sico lopen dat die haar herkende en ont week, door er een ander meisje op af te sturen. Mevrouw! hoorde ze en ze keek op, uitdrukkingsloos. Ze zag hoe Carla een ogenblik schrok. Koffie graag, zei ze, en dan wilde ik u één ogenblik spreken. Carla sloeg een moment de ogen neer, ging toen terug naar het buffet, aarze lend en in gedachten. Toen haalde ze methaar karakteristieke gebaar de schouders op. Een minuut later was ze met de koffie terug. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5