Rapport u i tgebracht d oor su bgroep milieubeheer nat u urbeschermin g 1 AGENDA 1 Goed cabaret van „Honoloeloe Texel als nationaal landschap Gf Damclub Texel Schaakclub „En Passant" Legpuzzeltheek weer van start Koersen vreemde valuta Burgerlijke stand Jeugddammen Jeugdschaken Derde blad Texelse Courant, vrijdag 2 november 1973 3. J he Vorige week woensdag en maandag I. vergaderde in het raadhuis de werk groep recreatie, toerisme, vervoer en ülieu van de Streekcommissie Texel, ehandeld werd het concept eindrap- rt van de subgroep Milieubeheer en atuurbescherming. liet was de bedoe- ng de zaak woensdagochend af te han- elen maar na drie uur praten was men og maar tot de helft van het rapport evorderd zodat moest worden besloten maandag d.a.v. een extra vergade- ng te beleggen. Men slaagde er toen de zaak af te ronden. Het standpunt an de subgroep moet echter nog worden eïntegreerd met de meningen van de Pen ndere subgroep. Gezien de tegenge- ni lelde meningen zal dat moeilijk, zo iet onmogelijk worden. ren jn op 8 i boe de De subgroep milieubeheer en natuur- •besl esoherming noemt haar rapport Texel s nationaal landschap". In het eerste aofdstuk wordt uitgelegd wat een na- onaal landschap is en hoe de sub- erkgroep hiervan denkt ten aanzdén tn Texel. ,Een nationaal landschap bevat een ote rijkdom aan maatsdhappelij'k-cul- irele waarden dn een gevarieerde sa- enstelling en een harmondsch onder- ïge verbondenheid. Udt overwegingen culturele, wetenschappelijke, edu- oea|tieve en recreatieve aard is zij voor et gehele Nederlandse Ivodk van belang, xel voldoet aan deze omschrijving, uitbreiding van bestaande woon- ten, industriële bedrijven e.d. zijn er beperkte mogelijkheden aanwezig, vestiging van recreatieve concentra- •punten dient te passen in het karak- van het landschap en de ontwi'kke- j in de agrarische sector mag het ge- ed niet aantasten". Het woord „recreatieve" moest plaats aken voor „toeristische", omdat de rekking van dit woord meer van toe- sing is in dit verband. Voorts iis de sub-werkgroep van me- dat voor Texel als nationaal land- hap de beperkingen voor de ontwik - :ling dn de recreatieve verfolijfsalkkom- xlatie veel stringenter zijn dan die >or de ontwikelingen in de agrarische :tor. Deze beperkingen moeten uit latend worden gezien voor de bio-dn- Btrie en de glasbouw. Het diluviale gebied Iln het paragraafje „Het diluviale ge- ed" wordt het tuinwallenlandschap handeld. Dit landsdhap als aaneenge- i iten eenheid van belangrijke omvang >rdt alleen nog rond de Hoge Berg ngetroffen. „Voor het behoud van de ;e Berg is het van belang, dat de hui- vorm van grondgebruik (sohapen- It) zal moeten worden voortgezet", sub-commissie zal zich nog beraden !r een eventuele toevoeging aan lapenteelt", omdat er bijvoorbeeld een leliekwekerij bij de Hoge Berg „Andere vormen van landbouw lei tot aantasting van het landschap ir het scheuren van de grond ten be- fe van akkerbouw en de aantasting de tudnwallen, omdat berastering ilal noodzakelijk is; bestemming voor akkerbouw zou het landschappelijk iklenstièk ook in belangrijke mate ■ren en dient derhalve te worden 'ezen. ai groot gedeelte van het gebied is eigendom van de overheid en liculier natuurbesohermingsinstan- Het is van belang, dat deze instan- 'hun aankoopbeleid voortzetten zo- behoud van ihet gehele gebied is ge- rborgd. In het algemeen stelt de werkgroep voor de Hoge Berg de :nde maatregelen voor: tndhaving van uitsluitend schapen teelt; iedere vorm van schaalvergroting dient te worden vermeden; intensief recreatief gebruik dient te morden voorkomen cultuurmonumenten van betekenis, zoals stolpboerderijen en schapenboe ten dienen te worden geïnventari seerd l('toegevoegd: om het te be houden geen nieuwbouw meer toestaan; er dienen richtlijnen te worden opge steld waaraan verbouw- en herbouw- [dannen moeten voldoen, voor zover r| deze niet vallen onder de monumen- i nivet; deze richtlijnen dienen zich liet alleen met de algemene vorm geving, maar ook met de detaillering, materiaalkeuze, 'kleur e.d. bezig te Mud en. 'etraoht moet worden óök het tuin- Uenlandschap bij Den Hoorn te be- ■den. Het beschermde dorpsgezicht 1 Den Hoorn zou grote schade lijden, Biet door een aantal beheersmaatre- het fraaie landschap zou kunnen rten beschermd. kt gehele dorpssilhouet van Den )rn, zoals het vanuit het open land- aP voornamelijk ten noorden en ten ten wordt ervaren dient tegen ver- e uitbreiding van bebouwing te wor- 1 beschermd". !\Ct De duinen fet gehele duingebied,, dat is 20°/o 1 het Texels oppervlakte, dient op van haar natuurwetensdhappelij- —^'aarde als één reservaat te worden ïuwd. Dit geldt niet alleen voor ögenlijike duingebied, maar ook lage uitlopers van het duin, die a^pijdingen veroorzaken in het polder- d Dit betekent niet, dat grotere delen van het gebied dan thans voor be zoekers moeten worden afgesloten, maar dat voortdurend naar een even wicht moet worden gezocht tussen na tuurwetenschappelijke en landschappe lijke waarde enerzijds en de recreatieve en landbouwkundige belangen ander zijds. In verband hiermee heeft de sub werkgroep de volgende gebieden on derscheiden. de Eierlandse duinen, de Slufter, de Muy, ihet duingebied ten zui den van De Koog, het Duinpark, het staatsnatuurreservaat De Geul en Wes terduinen, de Loodsmansduinen en de zuidelijke duintongen van de Mokbaai en tenslotte De Hors, inclusief de Hors- poldert j es. In de vergadering is reeds naarvoren gebracht dat hetgeen de subwerkgroep in het rapport over deze gebieden heeft geschreven, aan duidelijkheid te wen sen overlaat. Derhalve zal het gedeelte met het hoe en waarom worden uitge breid. Het gebied binnen de oude en jonge bedijkingen Ook de passage „Het gebied binnen de oude en jonge bedijkingen" laat te wensen over wat volledigheid betreft. Dit werd te kennen gegeven tijdens de voortzetting van de bespreking op maandagochtend In dit .rapportgedeelte stond onder meer te lezen: „Het betref fende gebied heeft grotendeels een agrarische bestemming; bioindustrie, meestal gepaard gaande met belangrij ke aantastingen van hetlandschap, dient te worden vermeden, terwijl het karak ter van Texel zich eveneens verzet te gen het toestaan van glastuinbouw. In de bovengenoemde landschappelijke aantrekkelijke gebieden dient bollen teelt zoveel mogelijk te worden ge weerd". De stranden Over de stranden wordt in het rap port gezegd, dat deze tot de fraaiste en rustigste van Europa behoren en voor het toerisme een trekpleister bij uit stek vormen. Daarom zou de seizoen/be bouwing langs en op het strand niet langer dan tot oktober moeten worden toegestaan en altijd worden geweerd in het duin wegens het ontsierend karak ter. Wel zou er plaats zijn voor bepaal de, permanente bebouwingen. Aange zien deze materie te verwarrend zou worden, is het geschrapt uit het rap port. Buitendijkse gronden „De bij eb droogvallende gronden be horen tot de zeldzaamwordende land schaptypen van West-Europa De sub werkgroep is van mening, dat de rust voor water- en wadvogels in het gehele gebied dient te worden gehandhaafd. Zij acht daarom de volgende maatrege len van belang; a. De aan- en afvtiegroutes van vlieg tuigen dienen buiten het gebied van de laag waterlijn (gemeentegrens Texel) te worden gehouden b. sin het waddengebied dient één dui delijk gemarkeerde scheepvaartroute te worden aangewezen, die zover mo gelijk van de belangrijkste voedsel- en rustgebieden verwijderd is; c. Het gebied dient niet toegankelijk te zijn; 'het pierensteken dient aan een vergunningstelsel teworden onder worpen. De werkgroep acht het van groot be lang dat, vooruitlopend op een wettelij ke status voor nationaal landschap, er een geïntegreerd beleid ten aanzien van het Texelse landschap wordt gereali seerd. Hieraan zouden tenminste moe ten deelnemen: alle natuurbescher mingsorganisaties en overheidslichamen die thans een individueel beleid vor men Met name RW S S.B.B.; Ge meente; Waterschap; Natuurmonumen ten; C R M.; R.I.N. Een „bewakingscommissie", waarin agrarische en recreatieve bedrijnen zijn vertegenwoordigd, zouden hierop moe ten toezien. Wadlopen verboden De subwerkgroep vindt, dat voor het waddengebied, dat na de gemeentelijke indeling tot Texel zal behoren, de vol gende maatregelen van belang zijn: „a. wadlopen moet niet worden toege staan, in verband met het feit, dat juist het westelijke gedeelte van de Waddenzee een belangrijk rust- en voedselgebied is voor steltlopers en eendachtigen". Met wadlopen wordt het „georgani seerd wadlopen" bedoeld. Deze wijzi ging werd dan ook aangebracht in het rapport. „b. het toeristisch gebruik dient in het algemeen te worden beperkt; stich ting c.q. uitbreiding van een jachtha ven dient te worden voorkomen; c. één bebakende vaargeul via Binnen- brezem, Foksdiep en Vogelzwin dient voor het toerisme (ook sport visserij) en zoveel mogelijk door alle schepen te worden gebruikt; d. pierenwinning dient tot daartoe aan gewezen gebieden beperkt te blijven en onderworpen aan een vergunning stelsel; e. boringen naar gas, aardolie e.d. die nen te worden afgewezen". Verkeer De werkgroep is van mening dat geen uitbreiding moet worden gegeven aan het aantal strandslagen en de daar bij behorende parkeerterreinen De beleving van het landschap ge schiedt grotendeels vanaf de weg. Het beleid ten aanzien van wegon derhoud en verbetering dient het be houd van deze landschapsbeleving zeker te stellen. Uitbreiding van hetwegennet is on gewenst, Het gebruik van kunstmest en be strijdingsmiddelen langs wegbermen dient achterwege te blijven; aanbe volen wordt zo weinig mogelijk als de verkeersveiligheid toelaat, de bermen te maaien. Het toelaten van toeristisch auto verkeer over de Randweg door het bos is ongewenst. Vliegroutes dienen niet over het duingebied te leiden. Lozing en afvalverwerking Bij de lozing en verwerking van vast 'huisvuil staat centraal dat dit op mi lieuhygiënische wijze gebeurt. Over de methodiek zal de werkgroep zich nog beraden. Een waardevolle bijdrage tot een constanter milieu in het duingebied zal ook de uitbreiding van de capaciteit van de waterfabnek zijn; hierdoor zou ten gevolge van de piek dn het toeris tenbezoek juist in de droogste periode van 't jaar minder water aan de duinen worden onttrokken. Recreatie Over de recreatie zegt de werkgroep het volgende: „Uitbreiding van de logiesakkommo- datie, anders dan een goed gecontro leerde groei, wordt afgewezen aange zien een totaalbeeld ten aanzien van de mogelijke gevolgen van een te sterke belasting van het milieu nog ontbreekt. In het algemeen wordt de concentra- tiegedaohte gesteund. Een verdere uit breiding van de toestaande verblijf sak- kommodatie in de buurt van de Slufter wordt afgewezen". Rapportcringscommissie In de vergadering is besloten en over gegaan tot de oprichting van een rap por teringsoommissie, die het doel heeft, een ontwerp te maken voor een zoge naamd „integratierapport". In deze commissie zitten de heren Van de Heer- ik, De Gorter, De Haan en Stam, allen uit Den Burg. Over het genoemde rapport zal maan dag, 19 november om 10.00 uur ten raadhuize worden vergaderd. J. Vinke nam een damslag die bij goed spel van C. Groenhof niet tot winst zou hebben geleid. In een totaal verloren stand kreeg wit de halve winst tenslotte nog door een foutieve afwikkeling van zwart. J. P. Hooijtoerg verloor doordat H. Bruimng in een gecompliceerde stand een fraaie damzet nam. W. Staan ruilde 3 om 3 en verloor vervolgens een schijfwat voor J. Hooijberg dan wel voldoende as voor de winst. G Dros werd overspeeld, terwijl C. Meedéndorp een klassiek eindspel secuur dn winst omzette. Uitslagen van 30 oktobr: P. Commandeur-C. Vinke 02 J. Blom-P. Hopman 02 C. Gr oenhof-J. Vinke 11 C. Meedendorp-P. Kooiman 20 W. Stam-J Hooijberg 02 G Dros-W. Bakker 02 A Vinke-B. Duin 02 J. P. Hooijberg-<H. Bruining 02 Uitslagen onderlinge competitie: J. Hoogerheide-A. C. Bakker 01 G. v. d. Hoök-A. Terpstra 01 G. W. Berger-N. Sijs 01 F. van Tatenhove-J. Gerritsen 10 J. Piersma-K. J. Harting 01 H, van Daalen-F. Eijgenraam 01 A. Veltkamp-P. Boersen 10 A C. Bakker maakte een foutje, maar het liep toch goed af want J. Hooger- 'heide verloor een stuk; zeker zenuw achtig geworden door het foutje van A. C. Bakker. G. v. d. Hoek had de kans van zijn leven om de partij te winnen, maar hij zag de zet, die hem een stuk opleverde, over het hoofd. G. W. Berger kon het tegen de stedke N. Sijs niet bol werken, maar we beschouwen het maar als een slechte generale repetitie" voor de bondswedstrijd van aanstaande za terdag. J Gerritsen moest met zijn ko ning op de „vlucht" en belandde op het laatst in de vijandelijke Linies, die hem dan ooik de genadeslag gaven met een keurige mataanval. J. Piersma had weer eens een keer zijn avond niet, want een 'goede stelling verprutste hij door al te .begerig" te spelen en K. J. Karting maakte verder geen enkele fout. Bij de partij van H. van Daalen en F. Eijgen raam ging het lange tijd gelijk op maar H. van Daalen, kennelijk geïnspireerd door het spel van zijn naaste buur (J. Piersma), maakte een blunder en F. Eij genraam maakte de zaak kundig af. A. Velbkamp heeft ook weer een punt bin nen die hij, gezien zijn plaats in de com petitie, toest kan gebruiken. Donderdag 1 november Onder auspiciën van de NVSH-werk- groep Texel wordt in „De Oranje boom" een avond gehouden onder het motto „Een woongemeenschap in de praktijk". Aanvang 20.00 uur. In het gymnastieklokaal van de Thijs- sesohool houdt de Meersporten vereni ging een tafeltennisavond, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 2 november De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel en de afdeling Texel van het Katholiek Vrouwengilde houden in de Burgemeester De Koninghal een mu zikale avond, aanvang 20.00 uur. De fotoclub De Kiekendief komt om 20.00 uur bijeen in het gebouw bij de Doopsgezinde kerk. De aquariumvereniging „In Aqua Vita" toelegt in „De Witte Burcht" een avond naar aanleiding van de laatst gehouden huiskeuring. Aanvang 20.15 uur. Om 20.30 uur komt in de N.H. pastorie te Oudeschild de gesprékskring van de N.H, gemeente bijeen. In het raadhuis komt om 10.15 uur werkgroep 3 (niet-agrarische werk gelegenheid) toijeen voor de bespre king van het concept eindrapport. Ieder is welkom. Zaterdag 3 november Om 11 00 uur begint in „De Oranje boom" de reünie van oud-leerlingen van de jubilerende CVO-school. Des avonds bijeenkomst in „De Witte Burcht". Van 10.00 - 18.00 uur recipieert de Ver eniging voor Chr. Volksonderwijs in „De Lindeboom-Texel". Het trimmen in de Dennen begint om 16 00 uur. Verzamelen 'bij „Dennen oord" aan de Grensweg. In „De Oranjeboom" voert de toneelver eniging Sint Jan het stuk „De zon te gemoet" op, aanvang 20.00 uur. Maandag 5 november De gemeenteavond van de N.H. gemeen te Oosterend wordt gehouden in de kerkekamer, aanvang 20.00 uur. Voor de jongeren van de N.H. gemeente Den Burg bestaat vanaf 19.30 uur in „Eben Haezer" gelegenheid om ken nis te maken met ds. S. de Roest en zijn familie. In het bondsgebouw aohter de R.K. kehk Oudeschild houdt de handwerk- en hobbyclub „Athena" van 15.00 - 22.00 uur fancy fair. Dinsdag 6 november In de Burgemeester De Koninghal ver zorgt dhansanière Marjol Flore een show, aanvang 20.00 uur. Om 19.00 uur begint in hetraadhuis de raadsvergadering. Om 20.00 uur komt de oudere Doopsge zinde zusterkring bijeen. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur Icgpuzzeltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Idere dinsdag van 10.30 - 11.15 uur be- jaardcngymnastick in „Casino". Iedere dinsdag om 14.00 uur en zater dag om 16.00 uur trimmen in de Den nen. Dinsdags verzamelen bij de krui sing Westerslag- Randweg en zater dag bij camping „Dennenoord". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma;; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Vanaf aanstaande woensdag kan men weer iedere woensdagmiddag van 15.30 uur tot 17.00 uur terecht in de muziek school aan de Parkstraat te Den Burg, om legpuzzels te lenen. Het inschrijf geld voor ihet winterseizoen kost de le den van de Iegpuzzeltheek ƒ2,50, de niet-leden ƒ5,De kosten tot 50 stuk jes bedragen 30 cent per week, voor 500 en meer ƒ1,per week. Voor 65- plussers echter 65 cent per week. Men kan zich opgeven bij mevrouw A. Paagman-Bakker (Eierland E 48, te lefoon (02225) 473), mevrouw J. Tim- mer-Paagman (De Zes 1, Den Burg) of woensdagmiddag in de muziekschool. Hier kan men ook terecht voor het eventueel afstaan van niet meer ge bruikte puzzels, want daarvan kan dankbaar gebruik worden gemaakt in de Iegpuzzeltheek. 9? Hessel van der Wal (links) en Rob van de Meeberg ipof^waar fiou Westdudtse mark 100 ƒ101,75 Franse franc 100 57,25 Belgische franc 100 6,70 Zwitserse franc 100 81,00 Amerikaanse dollar 1 2,48 Engelse pond 1 6,03 Zweedse kroon 100 58,25 van 24 tot en met 30 oktober 1973 Geboren: Johannes Comelis, zv. Wil lem J Steegstra en Carolina E. M. Bak ker; Diane Frédérique, dv. Gerardus J. M. Timmer en Cornelia G. Huisman. Uitslagen: G. J. Dijkgraaf^M. Saemeling 02 W. Wassenaar-R Kramer 2 C. J. de Haan-P. Kruger 02 J. van Kranenburg-F. Moslk 20 J. Rienstra-W. Sanidt 11 Uitslagen: M. de Beurs-H. Goslinga 01 E. Dros-S. Hengst 10 B. v. d. Berg-G. van Es Vz-Vi K. Ellen-R. Terpstra 01 J EIlen-H. J. Barendregt 10 H. van Wilsum-J. Ellen 10 B. v. d. Berg-H. J Barendregt 10 S. Hengst-J. Ellen 10 Een verdienstelijke remise van Bert (v. d. Berg. Hein Goslinga won na lange tijd. Kees Ellen 'hield zich lang staande tegen Rob Terpstra. Jan Ellen boekte de eerste zege. Het demonstratiebord bewees de eerste 'goede diensten bij de ladderwedstrijd. De cabaretgroep „Honoloeloe" heeft maandagavond in de Burgemeester De Koninghal voor een goede uitvoering gezorgd. Het overwegend jeugdige pu bliek was in zeer groten getale opgeko men: de vijfhonderd plaatsen in de zaal en op het balcon waren vrijwel alle bezet. Of het allen cabaretliefhebbers waren valt te betwijfelen. Niet steeds waren dc reakies op bet gebodene erg gelukkig en van een erg goed contact tussen „Honoloeloe" en het publiek kon dan ook niet worden gesproken. Aan dc kwaliteit van bet programma kon het niet liggen. We hebben op cabarctge- bied wel eens iets beters gezien maar nog meer slechters. Het gaf te denken, het allerhardst werd gelachen om dingen die niet het •allerleukst waren. De fijne nuances ble- ven nogal eens onopgemerkt, maar om de oppervlakkige sdhudnigiheden die sommige matige nummers een lift moesten geven werd gebruld. Als ca- barettier voel je je dan al gauw onder gewaardeerd, vooral als je het publiek niet kent en er daarom niet gerust op bent over hoe het gebodene aankomt. In die gespannen situatie irriteert alles: niet alleen het te onpas giechelen van bakvisjes op de voorste rijen maar zelfs het notities en foto's maken door een verslaggever van een plaatselijk blad. „Helaas ging de essentie van verschil lende grappen verloren", vertelde Rob wan de Meeberg ons na afloop. „Je hebt een basisgrap en daar ga je op door. Hier kwamen we jammergenoeg niet verder dan de basis". Verder was het nogal ontmoedigend dat de toeschou wers bij het emd van het laatste num mer voor de pauze en aan het slot de zaal uitrenden voordat het doek was ge vallen. Hessel van der Wal, Rob van de Meeberg en pianist Henk ALkema zullen echter graag terugkomen naar Texel. In maart 1974 komt „Honoloeloe" met een nieuw programma op de planken, ge naamd „Leuke vent". „AI was het al leen maar om die mooie schouwburg hier. We hadden op Texel een of ander klein zaaltje verwacht, maar dit is enorm. Vooral hét podium is prachtig. We kunnen er goed uit de voeten".

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9