T V 38 „Branding" is geen reeordbreker... Het flatmysterie Ga nu naar de NMB. Daar ligt een formidabele verrassing voor u klaar. Een posterkalender voor 1974. „Athena" houdt fancy fair Bazaar in Dc Waal bracht ƒ2.900.op Goede opbrengst kollekte Schietoefeningen ƒ10.000,schadevergoeding voor erven D. Bonne Aanvulling raadsagenda Geslaagd feuilleton door Tom Lodewijk NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 6 november 1973 OUDESCHILD De handwerk- en hobbyclub „Athena" zit in financiële moeilijkheden en heeft daarom het jeugdwerk moeten stoppen. Om de kas weer op het gewenste peil te brengen zodat materialen kunnen worden aan geschaft wordt op vrijdag 9 en zaterdag 10 november fancy fair gehouden in het bondsgebouw achter de RK. kerk te Oudeschild. Br is van alles te ikoop op het gebied van handwerk- en kunstnij- v e rh eidsar tik el enVerder kan worden deelgenomen aan een blokkenspel, sjoe len, pijltjes gooien etc. Er is ook een grabbelton en verwacht 'wordt dat de „winkel van Sinkel" veel belangstelling za«l trekken. Ook voor een muziekje wordt gezorgd. DE WAAL De op 25 en 26 oktober in het dorpshuis De Wielewaal gehou den bazaar heeft bruto ruim ƒ2.900, opgebracht De Hervormde vrouwenver eniging die -het hele jaar heeft gewerkt aan allerlei nuttige en fraaie handwer ken kan met voldoening op het evene ment terugzien want het doel is bereikt. Het ging erom voldoende geld bijeen te krijgen voor de laatste aflossing van de centrale verwarming in de N.H. kerk. De belangstelling was beide dagen zeer groot. Ook de jeugd heeft ziah kostelijk kunnen vermaken. Toch gaan de dames door want de kerk heeft nog meer be hoeften. Er moet o.a. worden gezorgd voor nieuwe gordijnen. Men verzocht ons de dank te willen doorgeven aan ie der die op een of andere manier aan het welslagen van de bazaar heeft meege werkt. Er zijn nog twee loten in te wis selen: geel 328 (schilderij) en rose 198 (pop). De onlangs gehouden kollekte ten ba te van het Prinses Beatrix Fonds heeft een totaalbedrag opgeleverd van ƒ1.513,82. Op 14 november a.s. op de voor- en namiddag, gaat H M. Amsterdam schie ten in sector 045°, rechtwijzend -met een straal van 9 mijl vanuit het hoge ge- leideliaht Nieuwe Haven. Veili-gheids- sdhip aanwezig. Als de gemeenteraad er vanavond mee akkoord gaat wordt een bedrag van ƒ10 000,uitgekeerd aan de erfgena men van wijlen de heer D. Bonne te De Koog. Het bedrag moet worden gezien als vergoeding van bedrijfsschade, ont staan door de afsluiting van de Dorps straat. Zoals bekend werd in 1971 be sloten de Dorpsstraat gedurende het zo merseizoen een aantal uren per dag voor alle verkeer te sluiten. Dit jaar werd deze maatregel tot de hele dag uitgebreid. De enige ondernemer die hiervan nadeel ondervond was de heer Bonne, garage- en benzinepomphouder in de Dorpsstraat. In 1971 hebben B. en W. aan de heer Bonne faciliteiten voor het verplaatsen van de pomp naar de Brink aangeboden. Maar gezien de grote investeringen die de "heer Bonne dan zou moeten doen (geschat werd ruim ƒ30 000,werd hierop in eerste instan tie niet ingegaan. Er werd gezocht naar een andere oplossing en verschillende gesprekken volgden. Op 18 juli overleed de heer Bonne en het overleg werd voortgezet met een gemachtigde van de erfgenamen. Met deze werd een bedrag van ƒ10.000,als schadeloosstelling overeen gekomen. Hierin is, naast de reeds ondervonden schade, in aanmer king genomen wat de gemeente Texel hoogstwaarschijnlijk zou hebben be taald als de heer Bonne in leven was ge bleven, nl. óf een tegemoetkoming in de kosten van verplaatsing van de benzine pomp, óf een vergoeding van de te der ven inkomsten gedurende een aantal ja ren. Aan de agenda voor de hedenavond, aanvang 19.00 uur te houden raadsver- badering zijn de volgende punten toege voegd: 32. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school te Oosterend. Als enige kandidaat wordt voorgedra gen de heer C. W. van Velthuysen te Oosterend. 33. Bespreking van het z.g. Mabeg- rapport inzake de zuivering van afval water. 34. Ruiling van een perceel grond, ge legen aan de Mulderstraat te Oosterend tegen grond gelegen aan de Bernhard- laan te Den Burg met de heer C. Tim mer te Oosterend. Punt 26 is van de agenda afgevoerd. OUDESCHILD Gelijk met de nieu- e TX 49 van Vlaming maakte zater- agmiddag de TX 38 „Branding" van J. .Betsema uit Oudeschild zijn officiële roefvaart op de Waddenzee. De nieu- e „Branding" is een fraai schip maar een reeordbreker, zo vertelde schipper- igenaar Jac. Betsema ons lachend. „We ijn niet de langste, de breedste of de uurste. Het enige unieke is dat we een uikerinstallatie aan boord hebben. Als e een draad in de schroef hebben of nderc averij beneden de waterlijn, dan unncn we zelf de boel weer in orde rengen. En we helpen natuurlijk ook raag collega's". De „Branding" is 29.30 meter lang, 7.20 meter breed en 3.80 meter diep. Het casco werd gebouwd op de scheepswerf „Vooruit" te Zaandam. De afbouw ge schiedde bij Maaskant te Stellendam. De TX 49 is uitgerust met een 1000 pk Lister Blackstone motor en een Lister «hulpmotor van 75 pk. In «het belang van de stabiliteit en snelheid is de „Branding" uitgerust met een „bulb"-steven die onder water een eindje naar voren steekt. Dat aan zo'n voorziening ook nadelen zijn verbonden bleek 's avonds na de proefvaart toen de TX 49 in de haven een andere kotter een scheur onder de waterlijn toebracht (zie artikel elders in dit nummer). De nieuwe kotter van Betsema be- sohikt uiteraard over alle moderne elektronische apparatuur: Decca, zend- ontvanger, twee spoetniks, radar, auto matische piloot en twee echoloden (schrijvers). Na de proefvaart werd in de Raads- kelder te Den Burg een receptie gehou den, aangeboden door de werf Maas kant. Op de foto ziet men de TX 38 na afloop van de proefvaart de haven van Oudeschild binnenlopen. De heer P. J. W. Hoogerheide te Den Burg deed onlangs te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor het diplo ma radio en televisie detailhandelaar. Door een misverstand is dit bericht in «de vorige krant als advertentie ver werkt, wat de «merkwaardige indruk heeft gewekt dat de heer Hoogerheide voor ziohzelf was begonnen. Dat is dus niet waar; de «geslaagde is in dienst van radio-, televisie- en muziekinstrumen- tenhandel Van Wijngaarden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.'llllll^ 5. U weet wie ik ben, zei Tiliie zonder jrdere omhaal. Ik behoef verder niet i bijzonderheden te treden, maar ik ilde u alleen zeggen, dat ik gisteren ijn advocaat opdracht heb gegeven :n eis tot echtscheiding in te dienen at is alles. Hoeveel krijgt u? Ze zag hoe Carla haar zelfbewuste Duding volkomen kwijt was, haar han en trilden toen ze het wisselgeld terug if en Tillie gaf haar wreed een dub- eltje fooi. Ze bedankte niet, maar sloop Toen Tillie een kwartier later de Jichroom verliet, stond Carla op haar wachten. Waarom moest u me dat zo nodig irtellen? Tillie zag dat ze al «haar zelf- wustzijn weer terug had, haar ogen aren uitdagend en een beetje spottend i Tillie gericht. Ik geef je een kans, zei Tillie koud, n goed na te denken. Je af te vragen je gelukkig zult worden, als je je zin 'ijgt. Je zou per ongeluk je verstand ns kunnen gaan gebruiken! Carla lachte spottend. Ik heb niet zoveel verstand als u, aar ik héb hem en u bent hem kwijt, issohien vraagt een man méér dan al- én maar verstand en fatsoen, zei ze et beledigende nadruk. Over fatsoen heb ik niet gesproken, rrigeerde Tillie ijzig, daarvan is hier, *n ik, helemaal «geen sprake. Maar je oet hetzelf weten, meisje. lik wéét wat doe, zei Carla uit de hoogte. Tillie keek haar nog eenmaal aan en t meisje knipperde even met de oog den Toen «ging ze, rustig en waardig >ar weg naar de uitgang. J'ie was dat? vroeg Dorie, Carla's llega, nieuwsgierig. De ouwe griet van Henri, vertrouwde >rla haar toe. Ze gaat scheiden. Dat ize tenminste. Nou, ei Dorie, dan «kunnen jullie je iggaan. "Jat deden we toah al, lachte Carla. Je kan nou met 'm trouwen. Jan komen we samen, fantaseerde =:la grinnekend, in de lunchroom hier. ^Door, en dan kom jij en zeg je. •''"uw, menéér, was Dorie meteen de rol. Wat mag het zijn? '•or mij koffie met een moorkop, juf- v bestelde Carla met een pruimen de, en voor meneer een pils. 2n ondertussen, profeteerde Dorie on- v-nd, zit jouw Henri tegen mij te en. Want 'et is een sjanspit, Carl, kijkt z'n ogen uit! •"aha! lachte Carla, en dan kijk ik jou 'ud an, zó en dan zeg ik: graag een etje vlug, juffrouw. En tegelijk knij«p Hanneman zo ontzettend «gemeen in arm, dat ie au roept! Ze proesten •den - rieden kocht Tillie een paar hand- men. In een gedekte kleur. Henri Nieuwolda zat te staren op de van mr. Van Weerhem, Schutte en ri«?ndonok, advocaten en procu- •••- Het was dus zo ver. Hij had zijn Licht al eens opgestoken en wist «dat hij eigenlijk niets te doen «had dan de zaak over zijn kant te laten gaan. Hij kréég de schuld, hij had de schuld en zou die met genoegen op zich nemen. Het zou nog wel even du ren, maar het was de eerste stap op weg naar de vrijheid. Hij glimlachte wat stuurs. De eerste stap op de weg naar de vrij heid en dan? Zo gauw mogelijk wéér trouwen? En, met Carla? Nu, op dit ogenblik, waarop de moge lijkheid reëel scheen te wórden, wist Henri met absolute zekerheid, dat hij dit niet van plan was. Hij zou de pas gewonnen vrijheid met zó maar prijs geven, en «gebeurde het toch, dan voor een prijs die de «moeite waard was. Hij wist dat hij nog altijd een knappe man was, hij wist dat hij elke vrouw nou ja, élke, maar toch heel wat! het hoofd op hol kon bren gen. Dat was gebeurd met de stijve fat soenlijke en beschaafde Tillie, zo goed als met de ihuistijiger Carla, en vul ver der maar in op de stippellijn, «maar wan neer hij wéér een keer de boot inging dan moest hij er in alle opzichten op vooruitgaan èn zoveel mogelijk van zijn vrijheid zien te bewaren. Dat zou bij Carla niet lukken, die jaloerse feeks. En tegelij'k wist hij heel zeker, dat als hij met Carla trouwde, ééns de bordjes zouden worden Iverhangen. Dan zou Carla, veel jonger dan hij en hem ten slotte zat, doen waar ze zin in had en zou hij, Henri Nieuwolda, fungeren als de horendrager. Néé, merci. En daarom zou het maar beter zijn, Carla nog niets over die brief te vertel len. Wat «niet weet, wat niet deert. Car la. Hij had haar voor «het eerst gezien in de Shocking, een dancing waar veel jon gelui kwamen maar «ook wel enkele ou deren, die nog plezier in ihet leven wachtte en openlijk dan wel klandestden het avontuur zochten. Daar had hij Carla zien dansen, in een minimale jurk, de lange benen in hoog gehakte pumps, het rode haar opgesto ken als een vurige kroon, opgloeiend onder het aan-en-uit flikkerende licht van de schijnwerpers Hij zat aan de 'kant en sloeg haar «gefascineerd gade, zoals ze zich volkomen overgaf aan de dans. Wat een levenslust, wat een spirit, wat een hartstocht! Hij kon zijn ogen niet van haar afhouden. Het bleek dat ze telkens weer een «andere partner had, ze w-as geen ogenblik zonder, maar had kennelij'k geen vast vriendje. Mooi. Die jongens «konden lastig worden. Hij zag hoe haar groene «katte-ogen onder de schuin oplopende wenkbrau wen onder het dansen heel de zaal af zochten. Het «paar kwam zijn kant op, en Henri nam zijn besluit. Carla danste met een onbekende jon geman met een zwart glanzend streep- snorretje en lange bakkebaarden, die «merkwaardig goed uit de voeten kon. Ze danste heerlijk met hem maar hij deed haar niets. Haar ogen zochten uit gewoonte al die mannengeziohten af, en ze genoot als ze ergens bewonderende en begerige blikken opmerkte. Maar ze glimlachte «haar superieur lachje en «danste door als merkte ze niets. Toen zag ze langs de kant een donke re, goedgebouwde en goedgeklede man zitten. Eindelijk een héér, dacht ze, die zie je hier niet zo vaak. Ze schatte hem tussen de veertig en de vijftig. Heel klein beetje grijs, stond hem goed. Die wist zijn kleren te dragen, heel wat an ders dan die tegenover haar met zijn roze overhemd, «gebloemde das en lef- doekje, dat als een dweil uit z'n borstzak hing. Eén ogenblik ontmoette Carla's groene ogen de donkere van Henri Nieuwolda. Hij zag haar aan, maar ver trok geen spier. En toch had Carla vanaf dat ogenblik wétend gewacht, dat hij zou komen en beleefd, onberispelijk welgemanierd, zo als men zich gedraagt tegenover een dame, haar vroeg of ze deze dans met hem wilde dansen. Het was een Engelse wals, «ingevoegd ten behoeve van dege nen die wel eens wat anders wilden dan de inboorlingendansen die in de mode waren. Ze zei niets, en ook hij zweeg, maar hij leidde haar zeker en elegant. Het leek haar of ze door hem een nieuwe «kwaliteit kreeg. Aandig van u, zei Henrd, om met een oude heer te dansen. Carla lachte. U bent niet oud, zed ze. Als ik zo dans, voel ik me zéker niet oud, antwoordde Henri. Komt u hier ge regeld? U moet «geen u tegen me zeggen, zeg maar Carla. Dan «moet jij geen u tegen mij zeggen, anders voel dik me je «grootvader. Ik heet Henri. Bent u.ben jij hier voor «het eerst? Ja, helaas, moet ik zeggen. Waarom? (wordt vervolgd) Twaalf posters in prachtige kleuren Evenzoveel fleurige wand versieringen Getekend door bekende kunstenaars Op fors formaat (40 x 66 cm.) Samen vormen ze een vrolijke kalender. Ga deze waardevolle kalen der nü halen bij de NMB. Hij ligt voor iedereen klaardie vóór 10 november a.s. bij de NMB een spaarrekening opent met een eerste inleg van minstens 50,-.- Een prachtig welkom geschenk. U mag hem vrijblij vend inzien. Kom gauw eens langs.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5