Langeveld de Rooij heropende na ingrijpende verbouwing A Dijkbeheerder is niets te Dorpseominissic Oosterend Bejaardengymnastiek voortaan op donderdagochtend Rijkswaterstaat bespaar elektriciteit Langeveld De Rooij b.v. te Den Burg heeft een metamorfose ondergaan. Tijdens een ingrijpende verbouwing werd de winkel vergroot en van een to taal ander interieur voorzien, werd de oppervlakte van de drukkerij verdub beld en kregen redaktie en administra tie van de Texelse Courant een royaal onderkomen, ondergebracht in de nieu we verdieping. Het karwei heeft drie maanden gevergd waarbij de werkzaam heden in het bedrijf normaal doorgang moesten blijven vinden. Dank zij de bij zondere medewerking van alle bij de verbouw betrokkenen kon deze organi satorisch puzzel worden opgelost. Donderdagmiddag werd aan de her opening een officieel tintje gegeven in aanwezigheid van talrijke genodigden. Bedrijfsleider M Warnaar gaf daarbij een opsomming van de vele veranderin gen, waaruit bleek dat het ruimte- en presentatieprobleem niet met lapmid delen is opgelost. Dank werd gebracht aan aannemer Drijver, Electrohuis, cv- installateur Schoo, Verenigde Schilders, woninginrichter ArKé en de PTT. Vergelijking Burgemeester Sprenger had aan de hand van tekeningen de oude en nieuwe situatie vergeleken en kon bevestigen dat inderdaad van een zeer ingrijpende verbouwing sprake is. Bij een der on derdelen van het bedrijf, de boekhandel, stond hij even stil. Hij hoopte dat de boekhandel vergroting van de kieskeu righeid in goede zin zou bevorderen. Verbreding en verdieping van het aan bod kan ertoe 'bijdragen dat het boek een sterker tegenwicht gaat vormen te gen bewustzijnsvernauwing, onder meer veroorzaakt door de televisie. Vorming en oordeelsvorming zijn belangrijke za ken. De burgemeester sprak er daarbij zijn twijfel over uit of het goed is dat elike boekhandel tracht alle genres aan de man te brengen. Door samen te wer ken zou men bepaalde specialismen kun nen verdelen. Tenslotte noemde de bur gemeester het recreatiebasisplan dat wijst in de richting van een sterk be perkte groei. Bij het plannen van uit breidingen moeten de ondernemers der halve voorzichtigheid betrachten. Op dat laatste werd kritisch gerea geerd door de heer S Kooi, het woord voerend namens de Algemene Texelse Middenstandsvereniging. Hij meende dat de zg. natuurlijke groei (toename van het aantal slaapplaatsen die in het kader van de bestaande plannen nog mogelijk is) veel groter is dan over het algemeen wordt gedacht. Samenwerking De heer J. Nauta jr, sprekend namens de Winkeliersvereniging, zag de ver nieuwde zaak als het bewijs dat men ook bij Langeveld De Rooij begrijpt dat het in de pas blijven met de moder ne ontwikkeling van het winkelappa raat een gebiedende eis is. Als collega kon hij meedelen dat reeds sprake is van de samenwerking waarop de bur gemeester doelde. De heer C. J. van der Kooi, oud-voor zitter van de Texelse Middenstandsver eniging, haalde herinneringen op uit het verleden waarbij 'hij de aandacht ves tigde op het vooruitstrevende beleid dat is gevoerd door de in 1968 overleden direkteur van Langeveld De Rooij, de heer J. van Wijk. Hij gaf destijds de eer ste stoot tot vernieuwing en uitbreiding. De heer Van der Kooi sprak met be wondering over de moed van mevrouw A. van Wijk-Lodder die de zaak heeft willen voortzetten en op de ingeslagen weg is voortgegaan. Jubilaris 's Avonds werd in „Bos en Duin" een diner gegeven, niet alleen ter gelegen heid van de heropening maar ook omdat het onlangs 35 jaar geleden was dat de heer J. Kramer, chef van de drukkerij, in dienst kwam bij Langeveld De Rooij. Er werd officieel afscheid genomen van de heer J. A. van der Vlis uit Bla- ricum als commissaris van de onder neming. De heer J. Kramer is een schoolvoor beeld van stiptheid, plichtsgetrouwheid en werklust. Zelf verklaart hij met trots dat hij in die 35 jaar nog nooit met te genzin aan het werk is gegaan en dat hij ook nooit te laat is gekomen. De heer M. Warnaar ging uitvoerig dn op de voor treffelijke wijze waarop de heer Kra mer de belangen yan drukkerij Lange veld De Rooij heeft gediend. Dat deed ook de heer J. A. van der Vlis die de geschiedenis van Langeveld De Rooij sinds de oorlog van zeer dicht nabij heeft meegemaakt. Als stoffelijk blijk van dank voor de bewezen diensten kreeg Kramer een fraaie klok (een „schippertje") alsmede een envelop met inhoud. Hulp in moeilijke tijden De heer Marbien Bakker (de laatste jaren als adviseur aan Langeveld De Rooij verbonden) zette vervolgens de heer Van der Vlis in hetzonnetje. De heer Van der Vlis heeft de zaak in moei lijke tijden onmisbare hulp geboden Het begon in 1945 toen de drukkerij als gevolg van de Russenoorlog in puin lag en de gebroeders G en J. Duinker wa ren omgekomen. Toen in 1968 direkteur J. van Wijk overleed nam hij opnieuw de teugels in handen Als commissaris van de vennootschap moest hij onlangs in verband met zijn leeftijd aftreden, zoals voorgeschreven in de nieuwe wet op de vennootschappen Mede namens direktrice mevrouw Van Wijk bracht de heer Bakker dank voor de ondervonden steun. De scheidende commissaris werd verrast met een kostbare wereldatlas alsmede dc ingelijste herdruk van een in 1854 uitgegeven kaart van Texel. Op zijn beurt ontving de heer Bakker zelf zo'n kaart uit handen van de heer War naar, als blijk van dank voor het advi seurschap van de laatste tijd. Open dag Vrijdag hield Langeveld De Rooij „open dag". Ieder die er zin in had mocht winkel, drukkerij, redaktie en de andere onderdelen van de zaak binnen lopen om te kijken ihoe het daar reilde en zeilde Op diverse punten kon men zich tegoed doen aan dranken en snacks. Alle genodigden kregen nis geschenk een herdruk run een uit 1854 doterende kuurt van Texel. Burgemeester Sprenger was de eerste die een (ingelijst) exemplaar ontving uit handen van bedrijfsleider Af. Warnaar. De belangstelling was enorm Voor ve len was het de eerste keer dat zij met een krantenbedrijf kennis maakten. De Texelse Courant is geen groot dagblad, maar wordt op ongeveer dezelfde wijze gemaakt. Het hele procédé is bovendien veel overzichtelijker en het is dan ook niet verwonderlijk dat door scholen, zo wel van Texel als het vasteland, regel matig excursies naar de drukkerij wor den georganiseerd. Met eigen ogen kon den nu oolk anderen zien hoe alles in zijn werk gaat. Het personeel 'had zich uiter aard op de bijzondere situatie ingesteld en gaf uitvoerig tekst en uitleg. De bejaardengymnastiek wordt voor taan niet meer op dinsdag- maar op donderdagochtend 10 30 uur gehouden ■in „Casino" De dinsdag bleek voor vele deelnemers bezwaarlijk te zijn. „OP EIGEN WIEKEN" EXPOSEERT IN „DE ORANJEBOOM" Dc vogelvereniging „Op eigen wie ken" opent donderdagavond in „De Oranjeboom" een expositie die vier da gen zal duren. Omdat het dc vijfde ten toonstelling van de vereniging is, wordt er een extra feestelijk tintje aan gege ven. Er is een grabbelton waarvoor door diverse winkeliers aardige prijzen zijn gegeven. Tentoongesteld worden kanaries, tro pische vogels en parkieten. Het aantal inzendingen is iets hoger dan vorig jaar. Vier keurmeesters van de Algemene Nederlandse Bond voor kanarieteelt en vogelbescherming zijn aangetrokken voor het vaststellen van de kwaliteit van de ingezonden dieren. De tentoonstelling wordt donderdag avond om half acht officieel geopend door burgemeester W. H. Sprenger, in aanwezigheid van genodigden Om acht uur gaat de expositie voor publiek open. De entree bedraagt ƒ1,50; kinderen 0,75. De openingstijden: donderdag 20 00 - 22 00 uur; vrijdag 10 00 - 22.00 uur; za terdag 10.00 - 22.00 uur en zondag van 10.00 - 20.00 uur. LEERLINGENCURSUS BRIDGEN Donderdag a.s. wordt in hotel „De Lindeboom-Texel" begonnen met de leerlingencursus bridgen. Deelnemers moeten om kwart voor acht aanwezig zijn, zodat in ieder geval om acht uur kan worden begonnen. De openbare verlichting van de v& haven 't Horntje is tot 40% van de n male sterkte teruggebracht. In norm omstandigheden wordt de zeer ov vloedige verlichting van 't Horntje het laatste stuk van de toeleidende gen om 22.00 uur tot genoemd perci tage teruggebracht; thans is dat de hele avond het geval Aldus wordt handeld naar de landelijke normen zijn uitgevaardigd om elektriciteit dus olie te 'besparen. Woensdag 14 november Om 14.00 uur ds mevrouw A. Ties» Spaans in ,,'t Skiltje" te gast bij bejaardenbond, afdeling Oudeschj Zij zal daar dia's vertonen. Om acht uur 's avonds gaan de plat landsvrouwen van De Cocksdorp Eierland met bakker Timmer ko vergulden. Dit evenement zal dn hc Kikkert plaats vinden. De dames w den er aan herinnerd, een pensee! mee te brengen. Donderdag 15 november In „Het Kompas" te Den Hoorn vvoi een kontakt avond gehouden voor VW-ileden iv't Den Hoorn en ving. Aanvang 20.00 uur OOSTEREND De omgeving van Oosterend loopt het meeste gevaar als de veel te lage en inwendig slechte dijk het als gevolg van een stormvloed begeeft. Met name de laag gelegen polder Het Noorden moet als een uitgesproken onveilig gebied worden beschouwd. Aldus voorzitter Joh. C. Roeper zaterdagavond j.l. tijdens een buitengewone verga dering van de Stichting Gemeenschapscentrum Oosterend en de Dorpscommissie Oosterend. Het is dan ook niet toe vallig dat juist de dorpscommissie het initiatief heeft geno men tot een aktie die tot doel heeft de voorgenomen ver zwaring van de oostelijke zeewering te versnellen. Aan het eind van deze maand zal in „De Bijenkorf" een aktiebijeen- komst worden gehouden. Deskundigen zijn inmiddels bereid gevonden zitting te nemen in een forum en hun visie op de situatie te geven. De dorpscommissie is het er overigens niet mee eens dat het onderhoud van de dijk te wensen overlaat. Mede naar aanleiding van de berichten daarover heeft de dorpscommissie de dijk onlangs bekeken en kwam tot de konklusie dat de geruchtmakende verhalen schrome lijk overdreven zijn. „We moeten eerlijk bekennen dat het onderhoud goed is. We hebben niet meer dan twee of drie losse stenen kunnen ontdekken. We kunnen de dijkbeheerder dan ook geen ver wijten maken", aldus de heer Roeper, die er overigens geen twijfel oiver wilde laten bestaan dat evengoed van een 'hoogst gevaarlijke 9ituatie sprake is. De buitengewone vergadering van de Stichting Gemeen- söhapscentrum/dorpscommissie was nodig omdat op de ver gadering van dit voorjaar geen bestuursverkiezing is ge weest. Met het oog op Oosterend Present wilde men dat uit stellen Bij de nu gehouden verkiezing werd mevrouw M. Wiitte-Wijgergangs (namens de r.k. groepering) herkozen. De heer P. Daalder (namens de gereformeerde groepering) was niet herkiesbaar wegens drukke werkzaamheden. Uit de drie kandidaten werd de heer T. van Groningen als zijn op volger gekozen. Mevrouw M. van Asperen was wegens.ge zondheidsomstandigheden ooik niet herkiesbaar. In 'haar plaats werd, ook uit een voordracht van drie, mevrouw J. Boon-Dijiksen gekozen. Voor de vergadering in „De Bijenkorf" bestond weinig belangstelling, zo weinig, dat de heer C. Ellen( altijd trouw bezoeker) uit protest opstapte. Gelukkig kwamen er na het verstrijken van het Texels kwartiertje nog wat mensen binnen. Veel animo Wat het gebruik van het dorpshuis betreft, kon de heer Roeper prettige geluiden laten 'horen. Zo groot is de vraag naar deze akkommodatie, dat soms ernstige problemen rij zen tussen beheerder en gebruiker. Maar de voorzitter had liever met deze problemen te maken dan met het probleem: hoe krijg ik het dorpshuis vol. De exploitatiecijfers stemmen tot .gematigd optimisme", zo als zal blijken uit de cijfers die komend voorjaar worden gepubliceerd. Er is in ieder geval genoeg speelruimte om be nodigdheden als nieuwe stoelen, stof zuiger e.d. te kunnen aanschaffen. Op verzoek van de Stichting Bejaar denzorg Texel is enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven voor een origi nele en passende naam voor het com plex bejaardenwoningen Later dan in de andere dorpen is uit de inzendingen nu een keus gemaakt. Binnenkort zal men de naam op de gevel kunnen zien en dan zal ook de inzender ervan wor den bekend gemaakt. Bij rustig weer en zeer laag water onderzochten leden van de da commissie de steengloonng van de veelbesproken dijk. Ondanks mist konden zij vaststellen dat op het onderhoud van de dijk m l/jks aanmerkingen zijn te maken, n at niet wegneemt dat de dijï laag, te smal en inwendig te slecht is om een stormvloed te ui staan. (foto C. Vlamn De heer J. Kramer kreeg voor zijn 35-jarig dienstbetoon aan Langeveld De Rooij een fraaie klok als geschenk. Van links naar rechts f. Kramer, f. A. van der Vlis, Al. War naar en mevrouw K. Kramer-Dijkstra. Verkeerssituatie Ook de dorpscommissie van Oosterend heeft een brief van B. en W. gehad met het verzoek aan- en opmerkingen te ma ken inzake de verkeerssituatie in het dorp. De brief was 1 november geda teerd en verzocht was vóór 12 november te reageren. Dat vond het bestuur een wel erg korte termijn. Getracht zal een week respijt te krijgen en dan zullen zeker voorstellen tot verbetering wor den gedaan. De verkeerssituatie hangt ook nauw samen met het ontwerp be stemmingsplan beschermd dorpsgezicht O osterend. De dorpscommissie voelt er veel voor dat de Schoolstraat naar de Aohtertune wordt doorgetrokken. Er komt dan wel een gevaarlijk hoekje bij, maar een andere gevaarlijke situatie wordt opgegeven. Doortrekken van de Schoolstraat is erg logisch. Mensen die Oosterend niet kennen zijn nu al ge neigd via deze straat naar de Achter- tune te rijden. Verder dient gezorgd te worden voor parkeerruimte. Nabij het sportterrein is een gewenste plaats. Ook het terrein waar oorspronkelijk de wo ning voor het schoolhoofd van de o.l. school zou komen, is gunstig gesitueerd. Meegedeeld werd dat het bestuur een brief heeft gehad van de familie Ellen uit Canada, waarin wordt dank ge bracht voor het bijzondere onthaal dat de familie ten deel viel bij Oosterend Present. Bijgesloten was een knipsel met foto uit een Canadese krant waarin melding wordt gemaakt van het bezoek van de oud-Texelaars aan hun feestende geboortedorp. Er zijn veel klachten over een deel van de in „De Bijenkorf" in gebruik zijnde meubilair. Bij normaal gebruik is bij tal van stoelen de kunstlederen bekleding 'kapot gegaan. De leverancier, de firma Car uit Katwijk, heeft zich niet tegemöetkomend getoond, aldus de heer Roeper die een waarschuwend ge luid tegen deze praktijken op zijn plaats vond. Rommel tjesmarkt Voor de bestuurders vande Her vormde gemeente Oosterend is het niet goed doenlijk meer om jaarlijks de zg. rommeltjesmarkten te organiseren De markten hebben echter naam gemaakt en het zou jammer zijn als met de tra ditie zou worden gestopt. Met de dorps- commissie wordt nu gesproken over ge zamenlijke organisatie. De eruit voort vloeiende baten zouden voor een deel ten goede komen aan de ijsbaan, waar voor oük het saldo van Oosterend Pre sent (ƒ10.000,ds bestemd. Wat die ijs baan betreft: de dorpscommissie wil de aktieve ijsclub Oost graag helpen, maar niet op de stoel van het bestuur gaan zitten Voor de ijsbaan moet nog een terrein worden gevonden. De gedachten gaan uit naar een stuk 'kleiig land waarop 30 tot 50 cm water gepompt 'kan worden. Het terrein zou ééns per vijf jaar tevens moeten dienen als vaste lo catie voor de tenten van Oosterend Pre sent. Nu moet voor elk feest naar een terrein worden uitgekeken en dat is wel erg bezwaarlijk. Verbouwing Er wordt aan gedacht het dorpshuis uit te breiden met een bergruimte voor stoelen, vloer, toestellen e.d. Een derge lijke opslagruimte is noodzakelijk maar gaat zeker ƒ25 000,kosten. Bij de be spreking van dit onderwerp kwam on der meer naar voren dat het Oosten der dorpshuis binnen enkele jaren i eens belangrijk minder inkomsten i kunnen hebben. Per jaar wordt ƒ22.000,„gevangen" voor het gyi nastiekgebruik. Als de schooljeugd v Eierland straks terecht kan in de nk we school annex gemeensdhapscentr. te De Cocksdorp scheelt dat ƒ9.000,- Oosterend mist zaal ruimte voor geven van recepties, trouwerijen e Het probleem wordt accuut nu is bed ten het Gebouw voor Christelijke B langen tot jeugdgebouw te maken wa door het ongeschikt wordt voor andf doeleinden. Bijenkorf-beheerder Oost< hof informeerde in de rondvraag ol in deze geen taak ligt voor het doij 'huis. Het bestuur zal zich hierover b raden. Beschermd dorpsgezicht Twee bestuursleden van de dorpse» missie, de 'heren Joh. C, Roeper en Drijver hebben zitting in de bege! dingscommissie voor het Beschen Dorpsgezioht Oosterend. 'De commis heeft onlangs een bezoek gebracht Bourtange '(Gemeente Vlagtwedde, ningen) dat geruime tijd geleden o tot besdhermd dorpsgezicht is aangC zen. Hoewel dit dorp niet vergelijkbi is met Oo9terend heeft de commis hier toch veel (leerzaams gezien en ihoord. Niet afwijzend staat men tege over het systeem van een stichting de te restaureren huizen koopt, volg< voorschrift opknapt en weer verkot aan de inwoners. Drijver en Roeper hi digen, in tegenstelling tot de overi leden van de commissie, het standpa dat de mensen die als gevolg van i plan schade lijden tevoren met zes< heid moeten weten hoe zij finan® worden tegemoet gekomen. Tenslotte werd in de rondvraag dacht gevraagd voor enkele slecht plaveide straten in Oosterend Met J me de Kerkstraat zou moeten wort vernieuwd maar ook de Peperstraat de Oesterstraat. De dorpscommissie' deze wens doorgeven aan de gemeen!

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2