mt1*1 y Wie vat er H menige koe bij de horens? Aantal beschermde planten en dieren uitgebreid 'TTTTT7 door Andri Binshergen Konijnenplaag Jeugdmiddag voor Texelse Boys-pupillen; avond voor hun ouders Benoeming hoofdingelanden Stiogpff Bouwvergunningen Kunstnijverheidsboetiek in Den Burg geopend Fancy fair voor en in „Ons Huis" Nieuwe keur ter inzage Markt Briljante show van Marjol Flore Vanavond geen ritmische les Redders in het koper Toen ik vroeger als kleine jongen aan ie rand van de Dennen woonde, was Één van de leukste natuurbelevenissen in het voorjaar het (liefst met de hand) •angen van salamanders. Het zoeken van kikkerdril, om dat in een glazen pot tot dikkopjes en die tot kikkers te zien worden, was een ander evenement. ||et eerste mag niet meer, het tweede iog wel, als gevolg van de aanwijzing an beschermde inheemse plantc- en [liersoorten. De Natuurbeschermingswet geeft de nogelij'kheid inheemse planten en die ren te beschermen. Van die mogelijk- ieid is onlangs gebruik gemaakt. Op 20 iktober van dit jaar zijn nl. twee ko- nklijke besluiten van kraoht gewor- ien, waarbij een groot aantal soorten »!anten en dieren bescherming wordt -eboden. Voor de dieren betekent dat, lat het verboden is ze te vangen of te oden of te pogen dat te doen. Ook het der zich hebben of te koop aanbieden n een 'beschermd dier, een dood li- aam, ei, foetus of larve daarvan, al n niet geprepareerd, is verboden, •enals het zonder noodzaak verontrus- n of verstoren van zijn nest of hol, of et bemachtigen, onder zich (hebben of koop aanbieden daarvan. De volgende dieren zijn aangewezen: iruinvis, tuimelaar, hemster, eikelmuis. lazelmuis, alle soorten vleermuizen, gel, moerasschildpad, alle soorten slan- en en hagedissen, alle soorten kikkers n padden, alle soorten salamanders, ri- fierdonderpad, gestippelde alver, klei- ,een grote modderkruiper, hermpje, ed its, bittervoorn, meerval, rivierprik tot en met 15 cm.) en beekprik, vlie- ind hert, grote vuurvlinder, rivier- jeeft en wijngaardslak. Uitdrukkelijk is bepaald dat de be- cherming van heikikkers, groene kik- er en bruine kikker alleen geldt voor olwassen dderen. Kikkerdril en dik- ipjes mogen dus gehouden worden. Texels arme fauna Als eiland heeft Texel een arme fau- Er komen geen slangen of hagedis- en voor, van de salamanders is alleen e kleine watersalamander er gesigna- lerd, van de kikkers alleen de bruine nde heikikker en van de padden alleen e rugstreeppad. Bij mijn weten is geen an de beschermde vissen op Texel te inden. Alleen de rivierprik komt wel het wad voor. Van de zoogdieren wamen de bruinvis en de tuimelaar roeger regelmatig in de Texelse wate- n voor, nu nog sleahts sporadisch als evolg van waterverontreiniging. Er ko len twee soorten vleermuizen op het land voor (de rosse en de laatvlieger) de egel is er algemeen. De overige logdieren die beschermd zijn ontbre- in. De andere beschermde dieren, vlie- nd hert, grote vuurvlinder, rivier- reeft, en wijngaardslak ontbreken ook Texel, 'hoewel de wijngaardslak er el eens losgelaten is en zich misschien el heeft kunnen handhaven in een ein aantal. Rijke flora De beschermde planten mogen op ond van de Natuurbeschermingswet et worden uitgetrokken, geplukt of af sneden en ihet onder zich hebben van ize planten is evenals het te koop Jibieden ook verboden. Planten, ge- veekt in tuinen en 'kwekerijen vallen et onder de bescherming. De volgende beschermde plantesoor- n zijn aangewezen: daslook, wolverlei, vanebloem, alle soorten (Campanula), tóanse ruiter, herfsttijloos, zwolse an- r, wilde kaardebol, alle soorten zonnc- iuw, moeraswespenorchis, blauwe zee- stel, kievitsbloem, alle soorten gentia- n, grote muggenorchis, jeneverbes, rdakker, zomerklokje, waterdrieblad, (enbreek, vleeskleurige orchis, gevlek- orchis, breedbladige orchis, harlekijn, ttorchis, wilde marjolein, knikkende gewone vogelmelk, koningsvaren, irnassia, welriekende nachtorchis, al- soorten sleutelbloemen, veldsalie, langbladige ereprijs, maagdenpalm en zinkviooltje. De vetgedrukte soorten ko men op Texel voor. Van de klokjes al leen het grasklokje en van de gentianen alleen de slanke en de klokjesgentiaan. Problemen zijn er wel. Zo zijn mèt de sneeuwklokjes uit Frankrijk ook kie vitsbloemen en vogelmelk Ingevoerd. Ook de herfsttijloos komt min of meer verwilderd op Texel voor. Deze inge voerde planten moeten echter naar mijn mening, als ze eclht in het wild voorko men, wel degelijk als besdhermd worden beschouwd. Voorlichting Bij nieuwe maatregelen is het nood zakelijk dat de nodige voorlichting wordt gegeven. Daarom zal in het a.s. voorjaar een boekje verschijnen waarin de beschermde planten en dieren staan afgebeeld (in kleur) en beschreven. Ver der wordt de nodige aandacht aan de nieuwe bepalingen besteed in allerlei tijdschriften en in de dag- en weekbla den. Verlangens Oorspronkelijk stond een zeer groot aantal plantesoorten op de nominatie beschermd te worden Uit praktische overwegingen is edhter gekozen voor een korte lijst van tot plukken nodende >rl«>*n la»*r, bvila» da radaklia"JE'Cj! In het raadsverslag van vorige week las ik, dat de heer Ellen ihet nogal voor de konijnen opneemt; de heer Ellen is zelf zeker jager? Ik vind dat de konij nen meer kwaad dan goed doen. Ik ben bij de kleuterschool aan het werk ge weest en daar werden de jonge bomen stuk geknaagd. Het sterft bij wijze van spreken van de konijnen op het ogen blik Dat er meer dan 100.000 konijnen zijn, kun je rustig van mij aannemen. Ik ben al sinds jaren geen stroper meer, maar ben het met de heer Smit eens, dat we 'de stropers een kans moe ten geven, want de jagers laten de ko nijnen veel te veel de vrije loop. Boven dien wil ik mijn hart wel eens ophalen: het vlees is ook duur. W. Z. Stolk, De Cooksdorp soorten. Zeldzame, niet opvallende soorten zijn weggelaten. Hetzelfde geldt voor soorten die uitsluitend bedreigd worden door aantasting van hun milieu. Er zijn eahter door vele natuurbescher mers al verlangens geuit om het aantal beschermde soorten sterk uit te breiden. Waarom bijv. niet alle orchissen be- sohermd? De lisdodden (rietsigaren) moeten volgens anderen ook besdhermd worden. Zo zijn er nog vele wensen, die echter voor een gedeelte in de toekomst wel vervuld kunnen worden. Ook wat de dieren betreft is er kritiek. Spitsmui zen bijv. verdienen evengoed bescher ming als egels. Velen hadden graag ge zien dat de dierenlijst ooik de zeehonden, de das en de otter vermeldde, maar de ze dieren vallen onder de Jachtwet en genieten op grond van die wet reeds be scherming ivtminder dan ze onder de Na tuurbeschermingswet zouden hebben). De vissenilijst is beperkt omdat andere zeldzame soorten onder de Visserij wet gerangschikt zijn. De lijst van ongewervelde dieren is buitengewoon klein. Er zouden volgens velen meer insekten, m.n. vlinders en mieren, beschermd dienen te worden. Enfin, het is wel duidelijk dat dit nog slechts een begin is. Een begin eahter waar elke natuurbeschermer wel blij mee zal zijn. Hoewel de flora en fauna vooral worden bedreigd door milieuaan tastingen, moet de invloed van het pluk ken en verzamelen van planten niet worden onderschat. Ook voor veel dier soorten is de verzamelwoede van „lief hebbers" een reële bedreiging. Woensdag zal in plaats van de pupiil- len training voor Texelse Boys een fees telijke middag in „Casino" worden ge houden, waar onder andere de film wordt vertoond, die gemaakt is van het pupillentournooi in Amsterdam De aan vang is kwart over drie. Om acht uur 's avonds kunnen de ou ders van de pupillen, eveneens in „Ca sino", dezelfde film bekijken en tevens horen, wat zoal nodig is om de jeugd bezig te houden. Eventuele suggesties kunnen naar aanleiding daarvan wor den gedaan. De heer C. H. Mantje, Dijkmanshui zen, werd op 7 november 1973 bij enkele kandidaten benoemd tot Hoofdinge land van ihet waterschap Texel. Gelijk tijdig werden de heren H. Flens en L. J. Garritsen te Eierland en T. Huisman Tzn. te Waalenburg, eveneens bij enkele kandidaatstelling, herbenoemd in de zelfde funktie. Advertentie I.M. In de afgelopen maand verleenden en W. aan de navolgende personen en dememingen de daarbij omschreven uwv ergunningen De heer J P. Herweijer te Oosterend or de uitbreiding van een stal; de he il H. J. Maas en P. v. d. Moer te Ou- schild voor de bouw van een dubbel xmhuis aan de De Houtmanstraat al- ar; de heer J. U. T. Warner te Ingel- im, Did., voor de uitbreiding van een merhuis in de Slufterhoek; de heer J. n der Vliet te Den Burg, uitbreiding n een berging aan de Grensweg B 156 Den Burg; de 'heer J. Damming te illandscheveld voor de bouw van een toing aan de Kamerstraat te De Koog; heer J. W. A van de Wal te Hooge- en voor de uitbreiding van een zo- erfiuds aan de Oaliforniëweg; mevrouw L. Altrogge-Apel te Marl (West- litsland) voor de uitbreiding van een merhuis op 't bungalowpark „De Pa- I'; dr. H. Mettmer te Gelsenkirchen, -Did. voor de uitbreiding van een zo thuis op 'het bungalowpark „De Pa- I" de heer E. PletsCh te Gelsenkirchen, •Did voor de uitbreiding van een ga- ge-berging aan de Kamerstraat te De )°g, mevrouw F. E. Wibbens-de af te Eierland voor de verbouw van een boerderij aan de Oosterenderweg te Oosterend, de heer O. Kikkert te De Cocksdorp voor de bouw van een ga rage-berging aan de Kikkertstraat; de heer A. van der Vis te Den Burg voor de bouw van een houtzaag-loods aan de Maricoweg; de heer J. Kiltz te De Koog voor de verbouw en uitbreiding van zijn woning aan de Ruyslaan, de fa. v.h. J. A. Barhorst te Den Burg voor de bouw van een werkplaats aan de Maricoweg, de fa. Moerbeek te Den Burg voor de bouw van een woning aan de Keesom- laan-Molenstraat de heer P C. Roeper te De Waal voor de verbouwing van zijn woning aan het Hogereind; Bouwbedrijf Drebo te Roden voor de bouw van drie zomerhuizen in de Sluftervallei, Tama risk; de heer Th. van Heerwaarden te Den Burg voor de verbouwing van rijn snackbar aan het Schilderend; de heer D. J. Vermeulen te Oudesohild voor de bouw van een volière aan de De Ruyter- straat aldaar; de fa. gebr. Trap te Oos terend voor de bouw van een bedrijfs ruimte aan de Slotskolk te Oosterend; de heer J. Boon te Den Hoorn voor ver andering van de voorgevel van zijn wo ning aan de Herenstraat; de heer A. Bosscher te De Cooksdorp voor de bouw van een cv-ruimte in zijn woning aan de Vuurtorenweg; de heer R. J. Boom te Den Burg voor de verbouw en uit breiding van een berging aan de We verstraat; de heer J. Bakker te Den Burg voor verandering van een gevel aan de Rozendijk; de heer W. Huysman te De Koog voor de bouw van een woonhuis aan de Ruyslaan; de heer G. de Weerd te Oosterend voor verbouwing van zijn woning aan de Peperstraat; de heer M. de Vries te Den Burg voor de bouw van een woning aan de Tromp straat te OudesChild; de heer D. van der Vliet te Den Burg voor de uitbreiding van zijn woonhuis aan de Wilhelmdna- laan; de heer B. Vlaming, O 53 te Oos teend voor de uitbreiding van een stal; de heren B. A. Boogaard en N. J. van der Zwaag te Den Burg voor de bouw van twee dakkapellen aan de Thijsse- laan; de heer B. C. Klippel te Oude sohild Ivoor de verandering van de gevel aan de Trompstraat; de 'heer A. Koop man te Oosterend voor uitbreiding van garage-berging aan de Mulderstraat, de heer Lueg, p.a. te Oosterend voor uit breiding van een zomerhuis te Ooster end; de 'heer J. H. L. Winter te Den Burg voor de bouw van een woonhuis aan de Orahismient te De Koog; de heer H. MattJhies te Gevelsberg in Duitsland voor de bouw van een woning aan de Ruyslaan te De Koog; de heer M. Bak ker te Den Burg voor de 'bouw van een landbouwsChuur aan de Gasthuisstraat; ondernemers-aktiviteiten Den Burg is weer een winkel rijker. Het betreft ihet kunstnijveiheidsboetiek- je op Weverstraat 5, van Herman Lau- ers en Li d a van Wijk De zaak werd vo rige week woensdag geopend en krijgt de naam „Déja vu" (deezja vu). Op een avond in oktober wandelden Herman en Lida door de Weverstraat en kwamen toen langs het pand, dal voorheen door Jan Agter als winkel voor lichtattnbuten werd gebruikt. Het pand stond leeg. Dirökt werd het idee geboren bier een kunstnijverheidszaak te beginnen en dit idee werd binnen vier weken gerealiseerd Deze boetiek is de tweede van Herman en Lida. In het voorjaar begonnen zij aan de Dorps straat in De Koog ock zo'n zaakje, dat eveneens de naam „Déja vu" draagt. Ludiek De zaak doet erg ludiek aan. Interieur en exterieur zijn konsekwent in de kleu ren donkerbruin, oranje en geel uitge voerd, hetgeen de zaak tot een blikvan ger maakt. De winkel is gespecialiseerd in glas- en aardewerk (Lida en Herman hebben in Weesp een eigen pottenbak ker) en miniatuurtjes voor letterbakken. Odk is er een enorm assortiment in kaarsen en met de hand gemaakte sie raden. In tegenstelling tot de kunstnijver heidsboetiek in De Koog, is die in Den Burg het gehele jaar geopend. Vermoe delijk staan in de zomer Lida van Wijk en Herman Lauers beiden dn hun winkel te Den Burg en zal voor de zaak in De Koog personeel worden aangetrokken. DEN HOORN Vrijdag 16 en zater dag 17 november houden de hervormde vrouwenverenigingen van Den Hoorn en de P.H. Polder in „Ons Huis" te Den Hoorn een fancy fair, waar Ihandwerk- artikelen. boeken e.d. verkocht zullen worden. Verder ds er de gelegenheid tot ballengooien, sjoelen, enveloppen trek ken, grabbelen en nog veel meer. Vrij dagmiddag zal er een kijkhalfuurtje zijn om twee uur. De fancy fair is 's middags geopend van 14.30 tot 17.30 uur en des avonds vanaf 19.30 uur. Zaterdag om 22.00 uur vindt de trekking van de grote verloting plaats. De opbrengst komt ten -goede van het verenigingsge bouw. In deze courant is nogmaals een ad vertentie opgenomen waaruit blijkt, dat het ontwerp van de nieuwe keur van het waterschap Texel tot en met 22 november 1973 voor belangstellen den ter inzage ligt Hel bestuur van het waterschap Texel wiil graag zoveel mo gelijk 'bekendheid aan deze zaak geven. Het is niet alleen belangrijk dat belang hebbenden kennis nemen van de Keur en de Keurkaarten omdat zij dan horen en zien wat zij moeten doen en moeten nalaten, maar ook omdat zij tot en met 22 november 1973 tegen het ontwerp bezwaarschriften bij het bestuur kun nen indienen, wat na genoemde datum bij ihet bestuur niet meer mogelijk is. Tenslotte wil het bestuur er nog de aan dacht op vestigen dat met „belangheb benden" vrijwel iedere inwoner van het waterschap wordt bedoeld. Op de op maandag gehouden markt zijn een pink, een (vaars en een (koe voor resp. ƒ1300—, ƒ1500,— en ƒ1.700,— van de hand gegaan. de Woningbouwvereniging Texel te Den Burg voor de bouw van drie woningen aan de Boogerd te 'Den Burg; de heer G. A. Caspers te Den Burg voor veran dering van gevel aan het Schilderend te Den Burg; de heer Th. J. Veerman te Volendam voor de bouw van twee zo merhuizen aan de Oaliforniëweg, de heer A. B. Melohers te Bromm, Zwe den, voor uitbreiding van een zomerhuis aan de Oaliforniëweg; Verenigde Schil ders Coöp. U.A. te Den Burg voor ver andering van woning-apartementenge- bouw aan het Klif te Den Hoorn; de heer J. W. Rijk voor het verbouwen van twee appartementen aan het Gerritslan- derdijkje; de heer S. Hin te Den Hoorn voor uitbreiding van een sühuur aan de Witte weg; de heer A. M. J. van Rijssel- berghe voor de bouw van een schuur aan de Monnikenweg; de 'heer H. L. Vermeulen te Den Burg voor verande ring van gevel aan de B 69 te Den Burg; de heer J. Kooger te Oosterend voor de verbouw van zijn woonhuis aan de Pe perstraat te Oosterend; de heer Th. van der Vis te Oosterend voor de bouw van een garage aan de Mulderstraat; de heer J. van Heerwaarden te De Cocksdorp voor de bouw van een woonhuis aan de Waalderstraat te Den Burg; de heer P. J. Sohagen te Oudesohild voor de ver bouw van een woning aan de Wijde Onder een enorme pruik, achter een stel ontstellend lange wimpers staat Marjol Flore. Zij zingt „I'm gonna live till I die", „Six roses", „Avec les yeux brillants", „Authobiography", „Minder dan geen tijd", „Mr. Segal" en nog veel meer. Zij trad dinsdag op in de Burge meester De Koninghal. 's Middags voor de lagere en 's avonds voor de hogere klassen van Texels middelbare scholen. Ze doet het geweldig. Zij geeft een staaltje van vocaal kunnen weg waar je u tegen zegt. En dan voert ze er een show bij op die niemand haar nadoet. Wel is 'het erg enerverend Zeker als je voor een zaal rumoerige scholieren staat. „Maar joh", zegt Marjol na haar middagvoorstelling, „het zijn kinderen van twaalf, dertien jaar, wat wil je?! En je zag ze genieten toen ilk door de zaal liep. Nee hoor, geweldig publiek!" OOSTEREND Vanavond wordt aan de Gymnastiekvereniging Oosterend geen ritmische les gegeven wegens ziek te van de leiding. DE COCKSDORP Vrijdag was het officieel 121(2 jaar geleden dat de heren Koos Boon (De Cocksdorp) en Gerrit Moens (Eierland) als redders werden in gedeeld bij het K.N.Z.H.R.M.-station De Cooksdorp. Steeg, de heer A. Brans te Oosterend voor de bouw van een woonhuis en schuur aan de Eendenkooiweg; drs. P. A W. J .de Wilde te Dep Burg voor de uitbreiding van een borderij te Den Burg; de stichting „St. Jeroen" te Den Burg voor uitbreiding van de Zwalkers- burght aan de Beatrixlaan te Den Burg; de heer S. G. de Porto te De Waal voor de bouw van een dakkapel aan de Pol derweg; de heer W. de Boer te Oude sohild voor de bouw van een dakkapel aan de De Ruyterstraat; Polygas b.v. te Deventer voor de plaatsing van een gas tank aan de Spinbaan te Den Burg; de heer T Macketanz te Frankfurt am Rhein, Did., voor de bouw van een zo merhuis in het bungalowpark „Slufter duin", de heer J. H. van Beek te Oude sohild voor de bouw van een garage aan de De Ruyterstraat; de heer Th Buis man te 't Horntje voor de bouw Van een garage aan de De Dageraad; de heer W de Bloois te De Cocksdorp voor de bouw van een garage aan de Kikkertstraat; de heer C. N. Slot te Eierland voor de ver bouw van een woning aan de Hoofdweg C 6; de heer W. Burger te OudesChild voor uitbreiding van zijn garage-berging aan de Loodssingel; de heer W. Kikkert te De Waal voor de bouw van twee dak kapellen aan de Warmoesstraat te Den Burg.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7