Cjrocn Twartsjexeh in het harL, r wi Winkeliers bezuinigen op energie ZILVERVLOOT 6%+10% /paarbank TAXI 2323 umm 14 ha Texels door de zee grondgebied verzwolgen Genealogen houden Texel-dag uuest nederlond 1 :b m tfd v i Geen sinterklaasverlichting in straten van Den Burg Sint Nicolaas komt zaterdag Bivakmutsen voor Israël Sint Nicolaas in „De Waldhoorn' Zondagsrijders voor de rechter Werkwinkel haalt zaterdag oud papier op Lezing door Dr. M. D. Dijt Parkeerautomaat buiten gebruik Eerste trekking winkelweek-aktie WILHELMINALAAN 4-6 Speciale St. Nicolaas- aanbiedingen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 TEXELSE 87e JAARGANG No. 8827 Uitgave B.V. v.b. Langevcld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red. Harry de Graaf, Keesomluan 43, Den gurg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. kw. 50 cent incasso; los 25 cent Bank: Amrobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert. 23 ct. p. mm. excl. 4°/o BTW .if.- - mien De zware storm (windkracht 10) en et hoge water van dinsdag hebben eroorzaakt dat Texel weer wat klei- er is geworden. Langs de hele west- ust van ons eiland werd vijf tot tien neter duin weggeslagen. Dit betekent lat een gezamenlijke oppervlakte van uim veertien hectare door de zee is rerzwolgen Het grootst is de schade op het stuk en zuiden van het Westerslag, maar in egenstelling tot Vorige stormen, is ook !e afslag langs de kust van noordelijk fexel aanzienlijk. Het water steeg dins- Zaterdagmiddag komt Sint Nicolaas. 14.00 uur wordt hij met de kotter 99 in de haven van Oudeschild ver acht in gezelschap van een grote hare zwarte knechten. Blijkens het door de organiserende wkeliers vereniging opgestelde tijd- hema zal Sint om precies vijf over fee voet op Texels bodem zetten. Op haven wordt hij verwelkomd door bestuur van de winkeliersvereni- ng. De knechten verdelen snoep on- de kinderen. Zoals gebruikelijk zijn •kinderen van de Texelse kleuter holen aanwezig, aangevoerd met bus- Om half drie rijdt Sint Nicolaas de taxi naar Den Burg. In tegenstelling tot vorige jaren rijdt rechtstreeks naar de Groeneplaats, aar hij om 14.20 uur aankomt. Op het •dium wordt de goedheiligman ver domd door de burgemeester. Verder I uiteraard door Sint Nicolaas het oord worden gevoerd en ook een der stuursleden van de winkeliersvereni- ng doet zijn zegje. Na afloop van deze ochtigheid stapt Sint Nicolaas op zijn himmcl om met politie, fanfare, rui en Marg. Sinclairband een rond- door Den Burg te maken, waarbij volgende route wordt genomen 'rkstraat - Weverstraat - Stenen- oats - Kogerstraat tegen rijrichting - Zes - Lijnbaan - Hollewal - West- raat - Molenstraat - Keesomlaan - e*nert - A.O.T. busstation. dagochtend tot 2.35 plus NAP, gemeten in Oudeschild. Bij 1.40 plus NAP staat de haven al precies tot de rand vol, zo dat een flinke laag water op het haven terrein kwam te staan. De TESO-veerdienst ondervond hin der van het slechte weer. Dinsdagavond zag men zich genoodzaakt de diensten van 19.05 en 20.05 uur van Texel te schrappen. Het hoge water en de sterke deining maakten het gebruik van du fuikhaven te Den Helder te riskant. De foto werd gemaakt op het strand bij paal 9, het zwaarst beschadigde deel van de kust. Hier sloeg meer dan tien meter weg. Het bijna loodreoht afge kalfde zeer hoge duin levert door her haaldelijke instortingen gevaar op. Het is niet denkbeeldig dat men onder de onverwachts neerkomende zandmassa's bedolven raakt. Geen speelterrein voor kinderen dus Vanuit Amsterdam is gestart met een brei-aktie voor Israël. Daar bestaat een behoefte aan bivakmutsen om de koude woestijn- en bergnadhten te kunnen doorstaan. De mutsen zijn voor de mi litairen, dus men heeft er duizenden van nodig. Enkele vrouwenverenigingen op Texel hebben toegezegd aan de aktie te zullen meedoen. Men. hoeft van deze vereniging geen lid te zijn om deel te nemen Iedere bijdrage is welkom, het liefst dn de vorm van gebreide mutsen. Maar ook op een andere manier kan men een bijdrage leveren, namelijk door ongeveer 2,50 materiaalkosten te ge ven; wellicht zijn er breidsters te vin den die de rijksdaalder in een muts willen omzetten. Een gratis patroon met alle gegevens is te verkrijgen op de volgende adres sen: mevrouw Van der Kooi, Binnen- burg 15, Den Burg, telefoon (02220) 2295; mevrouw Vlaming, Burgerhout straat 6. Den Burg, telefoon (02220) 3193. Op beide adressen worden de 'bij dragen verzameld. De aktie duurt meer dere weken. DEN HOORN Zaterdagmiddag om vier uur brengen Sinterklaas en zwarte Piet een bezoek aan het dorpshuis „De Waldhoorn" in Den Hoorn. Jong en oud zijn welkom. Voor de economische politierechter te Alkmaar verschenen maandag de twee automobilisten, die op de eerste auto loze zondag door de politie waren be trapt, tussen drie en vijf uur 's nachts. Het was de 24-jarige Jan O. uit Den Burg en de 27-jarige Siebrand K. uit Den Haag. Tegen O. werd een boete van ƒ500,geëist. O. verwees als verj dediging naar het pleidooi van advocaat mr. A. van Driel, die eerder tijdens de zitting bij een soortgelijk geval had ge steld, dat de overtreders van het rij verbod op zondag niet kunnen iworden veroordeeld, omdat de maatregel van de regenng tot stand zou zijn gekomen op een wijze, die in strijd is met de grond wet. Volgende week wordt vonnis ge wezen. Zoals bekend is inmiddels vast gesteld, dat het rijverbod op zondag wel degelijk reahtsgeldig is. Siebrand K. uit Den Haag voerde als verdediging aan dat hij met een ziek meisje onder weg was. De eis was ƒ500,en het vonnis ƒ400, De werkwinkel, waarover wij onlangs een artikel schreven, begint een buis- aan-huis p ap er-mzam eli ngsa k ti eZa terdagochtend neemt de werkwinkel de Emmaiaan, Haffelderweg en de Kees omlaan voor zijn rekening. Om negen uur gaat de groep van start. Gelieve pa pier klaar te zetten (geen plastics e.d.). Volgende week zal een overzicht in dë krant geplaatst worden van de straten die dan aan de beurt zijn. Ook de winkeliers van Den Burg heb ben positief gereageerd op de oproepen van de overheid om in verband met de oliecrisis het gebruik van elektriciteit en brandstoffen zoveel mogelijk te be perken. De straten van Den Burg zullen in de weken voorafgaande aan Sint Nicolaas 's avonds een heel wat som berder aanblik bieden dan in andere jaren, want de winkeliersvereniging heeft besloten deze verlichting niet te ontsteken. Verder heeft het bestuur de leden dringend verzocht direkt ingaand de etalage- en winkelverlichting collec tief uit te schakelen om half negen 's avonds, op de Sint Nicolaas-verkoop- avonden om half tien. Verzocht is voorts op de verwarming in de winkels te bezuinigen door de thermostaten mmstens drie graden la ger te zetten. Voor de klanten is dat geen enkele bezwaar en het personeel kan zich blijven welbevinden door het aantrekken van iwarmere kleding. Zeer besparend is het om de thermostaten reeds een uur voor sluitingstijd op de nachtstand te zetten. Uiteraard dienen alle niet strikt noodzakelijke radiatoren te worden dichtgedraaid. Dus geen ver warming meer op zolders, magazijnen, keukens en garages. Het bestuur van de winkeliersvereniging vindt ook dat de winkeliers het goede voorbeeld moeten geven bij het verstandig omgaan met benzine. ,,Wees kieskeurig en kritisch in het gebruik van de auto. Doe bood schappen binnen de bebouwde kom lo pend of op de fiets. Het is bovendien erg gezond Tips Ook uit andere reacties blijkt dat de Texelaars de ernst van de situatie niet onderschatten en hun best doen het ge bruik van olie zoveel mogelijk te be perken. In menig huisgezin is de auto loze zondag gebruikt voor het aanbren gen van plastic voor alle ramen. Dit heeft een enorme besparing op het brandstofgebruik tot gevolg. Aan deze methode zijn zeer weinig kosten ver bonden: hoogstens een gulden of vijf tien. Men kan landbouwplastic gebrui ken maar er zijn ook wat duurdere, be ter doorzichtige kwaliteiten. Vastzetten geschiedt het eenvoudigst met een niet- tang; daarna worden rondom latjes vastgetimmerd. Ook het aanbrengen van tochtstrip brengt zijn geld dubbel en dwars op. Het vroegtijdig sluiten van gordijnen heeft aanmerkelijk effekt; nog meer isolerend zijn lamellenjaloe- zieén (luxaflex e.d.) in gesloten toe stand. 800 lichtmasten uitgeschakeld Zoals bekend hebben gemeente en rijkswaterstaat de helft van de straat lantaarns uitgeschakeld. Rode banden geven de lichtmasten aan, die het 's avonds wèl doen, dit ten gerieve van de mensen die hun auto bij een lantaarn plegen te parkeren. Op Texel staan 1600 lichtmasten; een dergelijke maat regel zal dus zoden aan de dijk zetten. De vooruitzichten wat de huisbrand- Zaterdag 17 november houdt de afde ling Den Helder van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging een Texel-dag. Ook veel Texelaars zijn lid van de Hel- derse afdeling. Het programma begint 's morgens om 10.30 uur met een bezoek aan de archeologische tentoonstelling in het Texels Museum. Om 12.30 uur wordt koffie gedronken in Timmers Tearoom en om 13.00 uur volgt een be zoek aan de Oudheidskamer die voor deze gelegenheid speciaal geopend zal RENTE PREMIE zijn. Om 14.30 uur vertrekt het gezel schap naar hotel „Opduin" te De Koog waar om 15.00 uur een lezing wordt ge geven door dr. M. D. Dijt uit Haarlem, auteur van het boekwerk „Texelse ge slachten" waarvan zeer binnenkort het tweede deel uitkomt. Onderwerp van de lezing van dr. Dijt zal dit tweede deel zijn. Het boek vormt de afsluiting en bekroning van het ge nealogisch onderzoek van de bevolking van Texel. (Een bespreking van het tweede deel van „Texelse geslachten" treft men aan in het volgende nummer). Het is de bedoeling dat Dr. Dijt om 16.30 uur zal worden gehuldigd ter ge legenheid van het gereed komen van zijn tweede boek. Na een borreluurtje begint om 18.00 uur het diner. Op Texel bestaat zeer veel belangstel ling voor het wetfk van Dr. M. D. Dijt. Er wordt daarom rekening mee gehou den dat naast de leden van de Genea logische Vereniging ook anderen aan wezig willen zijn bij de huldiging van Dr. Dijt om 16.30 uur in hotel „Opduin". Dit is mogelijk; belangstellenden wor den verzocht tevoren even contact op te nemen met de heer A. Wuis, Schilder end 48; J. C. Bruin, Schilderend 128, te lefoon 2125 of Jac. Roeper Johzn., Spang, telefoon (02223) 673. olievoorziening betreft zijn onveran derd. Texel zal minstens 20 procent moeten bezuinigen om de winter rede lijk warm te kunnen doorkomen. De stookolieverziening van de cen trale „Texelstroom" gaat voorlopig nog ongestoord door, maar ook daar wordt rekening gehouden met verminderde toelevering. Momenteel worden de meeste centrales dn Nederland op aard gas gestookt, maar als het gaat vriezen, zullen ze voor een groot deel moeten teruggrijpen op stookolie, omdat anders de leverantie aan kleine gebruikers in gevaar komt. De schaarste wordt dan accuut. De tanks van „Texelstroom" zijn nagenoeg vol. In de loop van de volgen de week arriveert weer een tanker. Per jaar heeft „Texelstroom" 15 tankers van 1000 ton nodig. Als flink op het elektriciteitsgebruik op Texel wordt bezuinigd, zou men één tot twee tankers kunnen uitwinnen. Texelstroom-direotéur B. Kleinihuis is van mening, dat juist bij particulieren nog sterk op elektriciteitsgebruik kan worden bezuinigd. Hoeveel lampen en lampjes branden in veel huizen niet uit sluitend om de gezelligheid? Het zijn vooral gloeilampen die stroom gebrui ken; tl-buizen zijn veel voordeliger. Parkeren op de Groeneplaats is weer kosteloos. B. en W. hebben de parkeer automaat buiten werking gesteld, omdat in deze tijd van het jaar geen sprake is van een parkeerprobleem in het cen trum van Den Burg. Of de automaat dit voorjaar weer in gebruik wordt geno men staat niet geheel vast. B. en W. hebben de parkeerproblemen van Den Burg nog in studie. Beslissingen zijn vóór 1 maart 1974 te verwachten. Gisterochtend is de eerste serie prij zen getrokken van de Sint Ndcolaas- aktie van de winkeliers van Den Burg. De winnaars: 1. C. Witsiers, Wilhel- minalaan 52, waardebon van ƒ300, 2. J. A. Commandeur, Kogerstraat 17, ƒ200,3. G. v.d. Meer, De Ruyter- straat 23, ƒ100,4. M. Heijmans, Bernhardlaan 17, ƒ100,5. J. A. M. Visser, Molenstraat 35, 50,6. W. H. Rijkers, Postlweg E 86, 50,7. Th. van Doom, Weverstraat 5, ƒ50,8. Mej. J. Zijm, Gravenstraat 8, ƒ50, Prijzen van 25,9. R. Mattner, Mo lenstraat 60; 10. A. W. Haastrecht, Waalderstraat 25; 11. A. J. Bakker, Breenhoeve H 128, Den Hoorn; 12. C. van Trigt, Boogerd 1; 13. H. J. Maas, 't Buurtje 11, Oudeschild; 14. P. Jansen, Postweg E 54 15. J. de Haan, Drijver- straat 6; 16. A. Schagen, Heemskerck- straat 28 te Oudeschild. Prijzen van ƒ10,17. C. Sohaatsen- berg, Thijsselaan 43; 18. L. J. Weijdt, 't Horntje H 44b; 19. P. Boon, Kilkkert- straat 77; 20. P. Huizinga, W. v. Beie- renstraat 3; 21. H. Holtman, Epelaan 35 De Koog; 22. J. Hoogerhedde, Boogerd 18; 23. L. J. Weijdt, 't Homtje H 44b; 24. D. Krijnen, Keesomlaan 10; 25. A. Boomstra-ter Hoor, Haffelderweg 16; 26. G. J. van der Knaap, Witte Kruis- laan 22. De volgende trekking wordt gehou den donderdagochtend a.s. in hotel „De Lindeboom-Texel". Belangstellenden zijn daarbij welkom.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1