Breng het ruwvoer tot waarde Geen polarisatie! Het flatmysterie Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten LANDBOUW en VEETEELT feuilleton door Tom Lodewijk U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: S3 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 23 november 1973 rubriek voor. Het blijkt, dat de gunstige verwach tingen ten aanzien van de kwaliteit van het ruwvoer waarheid worden. Die gun stige verwachtingen waren er omdat de weersomstandigheden in de periode van de ruwvoederwinning zeer goed waren Het meeste kuilgras en hooi is goed bij elkaar gekomen. Deze laatste regel zou zo'n jaar of tien geleden zeker een andere volgorde heb ben gehad. We zouden toen hebben ge sproken van hooi en kuilgras, omdat in die tijd hooi verreweg het belangrijkste ruwvoer was. Sinds enkele jaren is dit veranderd. Op de meeste bedrijven is de portie ruwvoer in de vorm van kuil gras belangrijk groter dan die van hooi. De voordroogmethode heeft in dit op zicht een hele omwenteling teweeg ge bracht, die alleen maar kan worden toe gejuicht. De waarde van ruwvoer wordt nl. voor een goed deel bepaald door de hoe veelheid voedingswaarde, die er in een zekere hoeveelheid droge stof aanwezig is Als regel is die hoeveelheid in voor droogkuilgras aanmerkelijk hoger dan m hooi. Dat wil zeggen, dat wanneer we de 'koeien hun 'buil laten dik eten met voordroogkuilgras de hoeveelheid zetmeelwaarde en eiwit, die ze hiermee naar binnen krijgen belangrijk groter is dat wanneer we 'hetzelfde laten doen met hooi. Maak daar een goed gebruik van Het bovenstaande betekent, dat wan neer aan het melkvee een flinke portie goed kuilgras kan worden gegeven de behoefte aan krachtvoer aanmrkelijk kleiner is dan bij gebruik van uitslui tend hooi. Een zaak, die vooral op het moment zeer aantrekkelijk is. Hoewel de prijs van het krachtvoer een neiging vertoont om iets te zakken is het toch nog altijd zo, dat die prijzen veel hoger zijn dan we de laatste jaren gewend waren. Die hogere prijs geldt vooral voor de eiwitrijke krachtvoeders. 'Het is een aantal jaren zo geweest, dat we ons niet zo druk behoefden te maken als de hoe veelheid eiwit in het rantsoen aan de ruime kant was. Eiwit was goedkoop. Op het moment ikomt het er op aan dat we geen eiwit verspillen door meer te geven dan nodig is. Er ds veel meer reden om te zieken naar een minimale verstrekking van eiwit. Het is bekend, dat in diverse gevallen de hoeveelheid eiwit tot 10°/o beneden de norm mag da len zonder dat de produktie 'hiervan na deel onderwindt. Met de zetmeelwaarde ligt dit heel anders Daar iis het zaak om minstens aan de voorgeschreven norm te voldoen. En we menen te mogen zeggen dat dit voor de meeste bedrijven geen moeilijk heden zal geven. Als we de verhouding tussen eiwit en zetmeelwaarde in het voordroogkuil gras bekijken, dan blijkt, dat die ver houding in veel gevallen kleiner is dan 1 5. Meermalen komt 'hetvoor, dat die verhouding 1 3 te of 1 4 is. Dat wil zeggen, dat de hoeveelheid zetmeel waarde maar 3% of 4 maal zo groot is als de hoeveelheid eiwit. Als we hierbij bedenken, dat in het hele rantsoen van de melkkoeien de verhouding tussen eiwit en zetmeel waarde 1 5 moet zijn, dan is het dui delijk, dat naast een ruime portie goed voordroogkuilgras in de meeste gevallen met eiwitarm krachtvoer kan worden volstaan. Het zg. krachtvoer A is in dit geval al eiwitrijk genoeg. Zelfs al wordt naast voordroogkuil gras een hoeveelheid voerbieten of mais- kuil gevoerd kan in veel gevallen nog krachtvoer A worden gebruikt. Niet duurder dan nodig is Breng het ruwvoer tot waarde. U kunt dit doen door na te gaan welke hoeveelheid eiwit en zetmeelwaarde via kuilgras en hooi aan het melkvee wordt gegeven. Het as een heel moeilijke zaak om dit via schattingen te doen. Meer dan ooit geldt voor dit stalsei- zoen, dat het van belang is om te weten 'hoeveel eiwit en zetmeelwaarde in het ruwvoer aanwezig is. Daarvoor is nodig ruwvoederonderzoek. Als dit nog niet is gebeurd geeft dan nu nog opdracht één of meer monsters te laten onderzoeken. Als u de cijfers in handen hebt ds 'het een vrij eenvoudige zaak om na te gaan welke aanvulling de dieren naast het ruwvoer nodig hebben. Als u dit zelf niet lukt zal de 'landbouwvoorliohter u graag helpen. We stellen ons voor, dat er geen en kele lezer van deze rubriek het „vreem de" woord, dat in de kop Ivan dit artikel staat voor de eerste keer ziet. We tref fen het de laatste jaren telkens aan. Het wordt zowel in artikelen over politieke als kerkelijke zaken regelmatig ge bruikt. We kunnen 't woord polarisatie het best vertalen met „het op de spits drijven van tegenstellingen". Mogelijk hebt u de vraag op de lippen wat dit woord nu in deze rubriek doet. Is er ook in de landbouw sprake van het op de spits drijven van tegenstellingen? Misschien geldt dit laatste niet als we ons zuiver tot landbouwkundige zaken bepalen. De landbouw komt steeds meer aan de weet, dat zij het ook op het plat teland niet meer alleen voor het zeggen heeft. Het platteland gaat ook een ande re fun'ktie vervullen, of misschien is het juister om te zeggen, dat steeds meer personen en instanties van mening zijn, dat het platteland ook een andere funktie heeft dan het verbouwen van gewassen en hetlhouden van vee voor economische doeleinden. Ieder in eigen stelling Het is heel moeilijk om als de bestem ming van het platteland ter sprake komt uit de eigen stelling te kruipen. Ik herinner me heel goed 'de discussie in de vergaderingen van de Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling, waar meermalen de mening van hen, die er zuiver voor landbouwkundige zaken za ten en anderen, die vooral de zorg voor het landschap op het oog hadden bot sten. Het bleek daarbij, dat landbouwkun dige ogen bij een mooi landschap iets heel anders zagen dan ogen van „land schapsmensen". In het eerste geval za gen die ogen landbouwgewassen en melkkoeien, die in percelen met hoog waardig gras liepen, in het tweede ge val waren het iheel vaak plis-plas-per- celen met vogels, die daar hun voedsel zoohten. Uit die botsing van meningen is ten slotte iets te voorschijn gekomen, dat re wezen mag. Weliswaar zouden een aan tal landbouwmensen liever hebben ge zien, dat bepaalde bochten in de wegen verdwenen waren en dat er minder ro yaal met bermbeplanting was omge gaan. De landschapsmensen hadden lie ver gehad, dat een aantal percelen, die vóór de ruilverkaveling in een „na tuurstaat" verkeerden in die staat wa ren gebleven. Maar aan het eind van de ruilverkaveling werden er wederzijds hartelijke woorden gesproken over het begrip, dat van bedde kanten was ge toond. Dat was te danken aan het feit, dat elk van de partijen bereid was om tel kens uit ide eigen stelling te komen en probeerde om dn de gedaohtenwereld van de anderen te komen. Binnenkort confrontatie van partijen Waarom ik deze zaken ter sprake breng? Kort geleden was ik als „toe hoorder" aanwezig op een bijeenkomst, waar gesproken werd over de toekomst van ons eiland. Op die bijeenkomst werd die toekomst vooral betrokken op de landbouw. Hoe kan worden voorko men, dat aan de landbouwbedrijven in de toekomst belemmeringen worden op gelegd, die een moderne bedrijfsvoering onmogelijk maken? In die bijeenkomst werd ook de mede deling gedaan, dat binnenkort de con frontatie zou plaats hebben met andere groepen, die naar verwacht werd een andere kijk zouden hebben op de toe komst van ons eiland dan de groep, die daar bijeen was. Tk kon de indruk niet van me afzet ten, dat diverse aanwezigen de „ont moeting" met die andere groepen als een soort gevecht zagen. Een gevecht, waarin er geen sprake van kon zijn om ook maar iets van éigen terrein prijs te geven. Begrip voor elkaar Als oud-landbouwvoorlichter en re dacteur van een rubriek voor landbouw en veeteelt gaan je de belangen Van de landbouwbedrijven uiteraard in de eer ste plaats ter (harte. Toch zou het onjuist zijn als de landbouwende bevolking op het standpunt zou blijven staan, dat er tin de toekomst „geen voet" landbouw grond kan worden afgestaan voor land schappelijke of recreatieve doeleinden. We moeten in ons land met steeds meer mensen op een kleiner plekje leven. De landbouw kan er niet aan ontkomen om terwille van de leefbaarheid zo nu en dan een offer te brenigen. Het ds boven dien de vraag of hier van „een offer" moet worden gesproken. Van de zijde van de landsahapsmen- sen en de werkers in de recreatieve sector zal niet vergeten mogen worden, dat het Texel, zoals we dat nu kennen voor een goed deel een produkt van de landbouwende bevolking in het verle den en heden is. De aantrekkelijkheid van ons eiland voor natuurliefhebbers en recreërende burgers van elders is goeddeels te danken aan het werk van de landbouwende bevolking. Ik meen, dat 'het mogelijk moet zijn om bij deze instelling bij een ontmoe ting van de verschillende groepen niet in de eerste plaats te spreken van con frontatie, maar van een gesprek op „hoog niveau". SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend AFGELOPEN WEEKEND WEINIG GEVOETBALD OP TEXEL In verband met de interland Neder- land-België, was er zondag geheel niets te voetballen. Voor zaterdag was er een klein programma. Texel B2 zou Cocksdorp BI ontvan gen en Texel C2 had het misschien zwaar gekregen tegen Texel B3. Deze wedstrijden werden echter afgekeurd door de KNVB afdeling Noordholland. Texel 2-Uïtgeest was de enige compe titiewedstrijd voor dit weëkend. Voor Texel 1 was een wedstrijd ge organiseerd tegen WGW, maar in ver band met het uitvallen van enige boten wegens de oliecrisis is deze wedstrijd verzet; de jongens zouden dan om half negen van huis moeten en pas om 14.00 uur weer thuis komen. Texel 2 zou op bezoek gaan bij Cocks dorp Om elf uur moest er gevoetbald worden, maar om tien uur kwam het bericht dat het veld onbespeelbaar was. Op het Texel-terrein kwamen Texel 3 en Texel 4 tegen elkaar binnen de lij nen. Ruststand 00. Eindstand 30. Voor Texel 3 een leuke wedstrijd. Voor het a.s. weekend wordt er weer een volledig programma verwacht; als klapper Texel-Flevo. OOSTEREND (Z) OP WEG NAAR MIDDENMOOT De wedstrijd tussen Oosterend en An dijk moest 20 minuten later beginnen omdat de aangewezen scheidsrechter niet was komen opdagen. Nadat de heer Zwuup uit het dorp was opgetrommeld kon de wedstrijd beginnen. Oosterend, dat door maar liefst 4 blessures gehan dicapt was, opende na een intentieloos begin d.m.v. een laag geplaatst schot van Adrie Kalis de score. Andijk bleef op dezelfde voet doorgaan en Ooster end, waarvan de verdediging nu eens goed sloot, maakte daar dankbaar ge bruik van door de tweede treffer op naam van Jan Oosterhof te noteren. De resterende speeltijd werd op rustige wijze üitgevoetbald. Maar na de rust 'ging Andijk er harder tegenaan; letter lijk en figuurlijk wel te verstaan. Ook de buitenspelval werkte uitstekend want meer dan eens liepen de aanvallen, die overigens nogal doorzichtig waren, hierop vast. De achterhoede van Ooster end kreeg daardoor handenvol werk te verzetten maar Andijks technische spel bepaalde zich tot het middenveld en wierp enkele jongens in de aanval. Dat was er ook de reden van, nadat Jaap Dros en Jan Oosterhof na wat geklun gel de stand op 03 hadden gebracht, Andijk de gelegenheid kreeg er 13 van te maken. Rond de tijd dat deze goals vielen dreigde 'het nog uit de hand te lopen maar de scheidsrechter, die, volgens de spelers, ,,de hele wedstrijd voor de flauwe' kul aan het fluiten was en de ernstige overtredingen niet of verkeerd bestrafte", wist de gemoede ren nochtans te sussen. Nadat Andijk zich van de nederlaag zeker wist, was het Siëb van der Zee die de eindstand op 14 bepaalde. De standaard-klasse is een bijzondere en daarom dient in het kastje gekeken te worden of er van aflassing sprake is. VOLLEYBALNIEUWS TEVOKO WON ONDANKS NIET GECONCENTREERD SPEL Dames promotieklasse: Velox 2-Tevoko 1 23 Een uitwedstrijd op 10 november voor de dames resulteerde in een 32 over winning Er waren overigens wel vijf sets nodig om de wedstrijd te winnen. Er werd door de Texelse dames goed ge speeld, de twee verloren sets waren vooral te wijten aan minder geconcen treerd spelen. Setstanden waren: 8-15, 15-7, 6-15, 17-15 en 10-15. Tevoko 1-HCSC 4 3—0 17 november vond een thuiswedstrijd plaats voor de dames, die snel was be keken. Er werd lekker gespeeld, er moet wel gezegd worden dat de tegenstan ders kampten met zieken en dus een paar zwakkere invallers had. Met een half uur was het dan ook gedaan. Set standen waren: 15-3, 15-7 en 15-7. Heren eerste klasse: Set Up- 1-Tevoko 1 03 Op 8 november werd de uitwedstrijd in Schagen gespeeld waarvan alleen de eerste set de nodige spanning gaf. De overige twee sets werxien met gemak gewonnen. Setstanden waren: 15-10, 15-8 en 15-7. Dames tweede klasse: Callantsoog- Tevoko 2 31 Vorige week donderdag weer een uit wedstrijd voor de Tevoko^iames Zoals eens eerder gezegd is. het wil maar niet lukken metdames 2. Ook nu miste men weer het tempo en doorzettingsvermo gen. Er werd gewoon slap gespeeld, hoe wel Callantsoog beslist geen beter team was dan Tevoko. Enig lichtpuntje was de tweede set die Tevoko met moeite kon winnen. Dames derde klasse: Tevoko 3-Noorderhaven 1 31 'xiiuiswedstrijd voor Tevoko. Het was over het algemeen een rommelige wed strijd met veel gemiste kansen, wat vooral uitkwam in de derde set, maar over het algemeen speelden de Tevoko- dames toch beter dan de tegenpartij, die vaak in giechelbuien verkeerden. Set standen waren: 15-5, 15-5, 15-7 en 15-10. Volgende thuiswedstrijden zijn: zaterdag 24 nov. Burg. de Koninghal: 15 30 uur heren Tevoko 1-Sea'hawks 2 16.30 uur dames Tevoko 2-Noordkop 1 ■mimiminiumMinimiminimumminiminmi 7. Ze had Henri laten merken dat ze plannen had. Dat ze hem helemaal wil de. Ze deed alles om zich voor hem on misbaar te maken. Hij moest eenvoudig de gedachte, dat hij zonder haar zou binnen leven niet meer kunnen koeste ren. Wat er ook aan Carla mankeerde, zeker niet, dat ze niet wist wat ze wilde, en letterlijk alles zou doen om te krij gen wat ze wilde. Henri was aanvankelijk verrukt ge veest van die wilde primitiviteit, die zich zo geraffineerd kon uiten, maar toms, vroeg in de morgen als hij met een kater wakker werd, zag hij de werke lijkheid akelig 'klaar en stond hem de toekomst helder voor ogen: een toe komst waarin hij de verliezende partij tou zijn, en het leven ihem geen nieuwe kans meer zou bieden. Daarvan was hij zich in het bijzonder bewust op dit moment, nu Tillde de weg toor hem vrijmaakte. Hij wist dat het ren andere weg zou zijn dan die Carla vilde. Hij kreunde. Want makkelijk als hij zich van ftllie had kunnen vrijmaken die hem, diep vernederd en daarom uiterst hoog hartig, had laten gaan, al wou ze dan toen nog niet scheidenzo moeilijk tou het zijn zich los te maken van Car la. Die tijgerin Ze was in staat hem te vermoorden! Of op z'n minst haar rivale de ogen uit to krabben. Het ontbrak Henri niet aan mensen kennis hoe kon het anders? en hij instinctief begrepen dat Carla zich hem hechtte om haar sociale positie verbeteren. Wat natuurlijk slechts tot gevolg kon hebben, dat de zijne er achteruit ging, want Carla zou altijd kijven die ze was en nergens geaccep- U0 toerd worden. Tenzij ze natuurlijk be reid zou zijn een volledige Pygmalion- kuur te volgen en zich tot „dame" te la ten omvormen, maar Henri voelde daar toe geen roeping en Carla was te primi tief en te weinig intelligent om die we dergeboorte te ondergaan. Hoe dit varkentje te wassen? De zaak 'had twee kanten. Ten eerste moest Henri van de bin nenkort te verwerven vrijheid een nut tig gebruik maken, en dat was makke lijk genoeg. Hij was ervan overtuigd dat één huwelijksadvertentie „Be schaafd heer, lang, slank, midden veer tighem tientallen brieven zou op leveren waaruit hij op zijn gemak een keus zou kunnen doen. Het miegelde van de weduwen en de gescheiden vrouwtjes! Daarover hoefde hij niet te piekeren. Ten tweede moest hij zich voorzich tig van Carla losmaken en proberen een scène te voorkomen. Jammer wel, je trof maar zelden zo'n vurig stu'k puur natuur, met alles er op en er an, maar wat het zwaarst was moest het zwaarst wegen. De beste manier was voorlopig nergens over te praten, niet te laten merken dat de scheiding er door kwam, nou ja, komen die tijden dan komen die plagen, aan een goed smoesje had het hem nimmer ontbroken, als het zover was zat hij soms naar zichzelf te luiste ren, in bewondering voor de vinding rijkheid en handigheid van Henri Nieuwolda. Carla liep opgewonden, in een bijna dansende pas, naar Henri's flat. Ze zag "de kerels naar haar 'kijken en dat deed haar altijd weer plezier, vooral omdat ze kon doen of ze niets merkte. Ze was niet meer voor iedereen: „zu haben", ze ging naar Henri en nu zouden er spij kers met koppen geslagen worden. Wie weet, misschien had hij champagne om het te vieren, zo was hij wel! Ze had de sleutel van de flat, gaf drie korte tikjes op de 'bel ten teken dat zij het was en deed de deur open. Henri stond midden in de kamer, ze vloog op ihem toe en sloeg haar armen om zijn hals. Maar hoewel hij blij was 'haar te zien en haar omhelzing enthou siast beantwoordde, was hij iets anders dan anders. Het gaf haar een vreemd, beklemd gevoel tot ze opeens, als bij ingeving, begreep: hij wist 't misschien nog niet eens. Een uurtje later zaten ze, zoals Carla dat noemde, uit te blazen, elk met een wihdsky-soda en een sigaret. Carla be sloot, maar eens voorzichtig te polsen. Nou moet ik straks weer door dat rotweer, zei ze. Stil maar, antwoordde Henri, ik breng je wel even met de wagen. Nou ja, ik bedoel, 't zou toch wel fijn zijn als dat niet meer hoefde. Als ik hier kon blijven, bedoel ik. Henri keek bedenkelijk. Kijk maar niet zo preuts. I'k bedoel als we voorgoed met z'n tweeën waren. Zou jouw vrouw, expres om jou te pesten, al die tijd.dan heeft ze zelf óók geen kans meer! O die. zei Henri, die heeft er voor eens en voor altijd genoeg van. Dat is geen vrouw voor een man Caria was niet bijzonder subtiel, maar ze kon listig zijn als de aanleiding be langrijk genoeg was. En ddt was mo menteel voor ihaar het allerbelangrijk ste. Misschien, zei ze hoopvol, bedenkt ze zich nog wel es. Dan ben je weer eh - Een andere manier van sparen, mei een leuke spaarwinst na 2, 414 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 5.000,- 714,70 4/2 jaar 73A 1.000,- 3.573,49 414 jaar 7% 5.000,- 621,49 6 jaar 8% 1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 8% 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK vrij man, zei ze met een veelbetekenen- de glimlach. Tja, zei hij zonder veel enthousiasme. En dan Nou?, viel ze in. En dan? Dan kunnen wij doen wat we willen! Henri keek ernstig en zijn toon kreeg iets vaderlijks. Dat zeg je nou zo, Carla, maar heb je daar wel es ernstig over nagedacht? Het is natuurlijk zalig zoals wij het heb ben met mekaar, maar denk je effe in, ik ben vijfenveertig en jij twintig. Als je veertig bent, een vrouw op haar best, ben ik AOW'er. Dan heb je een ouwe man! Kom kom, zei ze 'luchthartig, zo ver ds het nog niet. Dan hebben we nog twintig jaar de tijd. En vind jij het nou zo ideaal?, ging Henri verder als had hij niets gehoord. Als er iets ds dat verveelt, dan is dat het huwelijk, dat heb ik gemerkt. Nou is het ieder keer een feest, als we bij elkaar zijn. Maar als je mekaar iedere dag ziet, 's morgens met een ochtendhumeur, en niet altijd op je best. Mensnogtoe, zei Carla met een wat ongeruste lach, wat ben jij opeens zwaartillend! Dat komt omdat jij er nu zo over be gint, maar ik heb er dikwijls aan ge dacht. Ik ben zoveel ouder dan jij, ei genlijk 'heb ik m'n beste tijd al achter de rug, mag dik een meisje als jij Laat dat mijn zorg zijn, zed Carla stuurs. Het gaat niet om jou of mij, maar om ons tweeën, zei Henri, en eerlijk, Carla ik moet er niet aan denken, dat ik wéér eens zoiets zal moeten doormaken als met haar. En dan, een man in mijn posi tie; je hebt natuurlijk je relaties, je moet op visite, je krijgt die hele dooie routine van al die zogenaamde nette mensen. Je bedoelt, daar ben ik niet goed ge noeg voor, viel Carla scherp in. Hij lachte wat onnatuurlijk. Hoe kom je daar nou bij! Jij zou ze allemaal de ogen uitstéken! Nou, en zouden ze dat effe fijn vin den.. Zou er effe geroddeld worden! Zie je wel! daar heb je het al, nam Henri zijn kans waar. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5