ABN-kantoor feestelijk in gebruik genomen AGENDA Dij k vergader i a g VERVOLG VAN PAG. 1 Van wie is deze hond Uitslag laatste ronde Sint Nicolaasaktie Damclub Texel Texelse weerman voor T Ouwe Sunderklaas Voor Nationaal Jeugdfondi f974,91 Vos waargenomen Schietoefeningen Optreden Herman van Vee gaat door Ook in De Koog wordt oud papier opgehaald MM derheden, teveel om in Ihet bestek van dit verslag na te vertellen. Hij besloot met de mededeling dat op 11 januari 1974 de omringdijk tussen de deltadijk van de werkhaven en de rijkszeewering bij de havenmeesters- woning te Oudeschild zal worden aan besteed. Bij dit werk komen alle coupu res te vervallen. Het ontwerpbestek voor het bouwen van een nieuwe sluis ten behoeve van het gemaal Dijkmans huizen, het opruimen van twee bestaan de sluizen, het dempen ter plaatse van de vroegere dyktocht en het verhogen van 300 meter dijk, is de deur uit en zit nu in de ambtelijke molen. Gehoopt wordt met het werk in de voorzomer te kunnen beginnen. De financiën vormen daarbij een groot probleem. „Vrijwel alles is te ma ken en vlug ook, maar het geld is veelal een grote rem. En ook wat betreft de Deltadij'ken moet er nog zeer veel wor den gerealiseerd, het is niet alléén Texel. Mensen die op heel moeilijke stoelen zitten, beslissen op grond van veel plussen en minnen. Dit jaar het ene en volgend jaar het andere. De pot is te klein, het is jammer maar waar". Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Voor beantwoording had zich op het to neel een forum geïnstalleerd, bestaande uit de heren W. H. Sprenger, M. Roeper, L J. Weijdt en C. P. Harting met als discussieleider de heer Joh. C. Roeper. Herzien schema Naar aanleiding van vragen van de lieer Th. R. Hin deelde dijkgraaf M. Roeper mee dat het schema voor de dijkverhogingswerkzaamheden is her zien. Als eerste dijkgedeelte dat onder handen wordt genomen staat niet meer Ceres-Oudeschild op het programma maar De Hornt-Krassekeet. Dit gebeurt op dringend verzoek van het water schap omdat het dijkgedeelte ten noor den van Oudeschild veel slechter is dan het stuk Oudeschild-Ceres. Ook in min der gunstig opzicht is het schema her zien; de totale werkzaamheden zullen pas in 1983 kunnen zijn voltooid. De 'vernieuwing van de sluis van Dijkmanshuizen wordt in 1974-'75 aan gepakt; de verhoging van het stuk Hort-Krassekeet strekt zich uit van 1975 'tot 1978, het stuk Oudesohild-Ceres wordt verhoogd in 1978 - 1980, het ge maal van 't Noorden wordt veranderd in 1981-'82; de dijk van Het Noorden wordt in 1981-'82 verhoogd en het werk wordt voltooid met de verhoging van de dijk van De Eendracht in 1982-'83. Uit andere opmerkingen van de heer Roe per bleek dat sinds 1953 wel verbeterin gen aan de dijk) zijn aangebracht. Zo is de betonnen rand verwijderd en vervan gen door basalt, betonnen plaat en klin- kerbestrabing waardoor de steenglooi ing veel hoger is geworden. Verder zijn veel Noorse keien vervangen door ba salt en is een stuk dijk ver zwaard. Al met al is ongeveer een mil joen aan deze verbeteringen besteed. Evacuatie Het zal dus nog een tijd duren voor dat Texel adhter veilige Deltadijken zit. Mocht de gevreesde stormvloed voor 1983 komen, dan kan men zich troosten met de gedachte dat er een weldoor- daoht evacuatie- en reddingsplan klaar ligt. De heer C Koom constateerde dat het blijkbaar moeilijk is afwijkingen van de verwachte waterhoogten tijdig te zien aankomen. Het was hem opge vallen dat bij de stormen van de laatste weken de waterstand in Groningen veel hoger werd dan was aangekondigd. De heer C. P. Harting, hoofd van de diénst- kring Texel van de Rijkswaterstaat, legde uit dat ook de overschrijding van de aanvankelijk verwachte waterstan den voldoende tijdig worden geconsta teerd om telcfomsdh nog te kunnen worden doorgegeven aan de gebieden waar eventueel maatregelen moeten worden genomen. Bij de recente stor men is dat ook gebeurd. In ieder geval is er tijd genoeg om het evacuatieplan, dat op een vluchttijd van één uur is ge baseerd, uit te voeren. De mensen wor den in een dergelijk geval opgebeld en naar veilige plaatsen verwezen. De heer De Haan van de Texelstroom- centrale vertelde dat het idee leeft om de centrale ter beveiliging met een dijk te omringen. De heer Harting meende dat over de uitvoering van dit plan wel te praten zou zijn Overigens is het ter rein waarop de centrale is gebouwd al tot een hoogte van een meter plus NAP opgespoten. De heer C. Ellen liet blijken weinig effekt te verwachten van deze bijeen komst. Het viel hem op dat alleen de plaatselijke pers aanwezig was en dat men er blijkbaar ook niet in is geslaagd een aktualitedtenrubriek van de televi sie voor dit onderwerp te interesseren. De heer Roeper wees erop dat wel en kele dagbladen aandacht aan het geval hebben besteed. De heer Ellen vroeg zich verder af waarom Vlieland en Ter schelling inmiddels wel van een Delta- dijk zijn voorzien. Wat dat laatste be treft merkte de heer Weijdt op dat de situatie op die eilanden nog urgenter was. Het was puur geluk dat de zaak hier in 1953 niet onder water is komen te staan. Ook in Groningen is verzwa ring van de dijken zeer noodzakelijk, maar daar is nog helemaal niets ge beurd. Meer aktie De heer J. Zuidewind zei verdere ak tie noodzakelijk te vinden. Hij was er teleurgesteld over dat het nog tot 1983 zal duren voordat de dijken veilig zijn en ook vond hij het een ernstige zaak dat de uitgenodigde Vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat niet naar deze vergadering was gekomen en zelfs Het forum dat zich tijdens de „dijkvergade- ring*' van vrijdagavond bezig hield met het beantwoorden van vragen: van links naar rechts: J C. Roeper, M. Roeper, W. H Sprenger, L J. Weijdt en C. P. Harting. geen afbericht heeft gedaan. De snel heid van de uitvoering van de dijkver hogingsplannen is afhankelijk van geld. De heer Zuidewind vond dat de veilig heid van de inwoners meer urgent is dan vergroten van de ontwikkelingshulp- Meerdere mensen bleken van mening te zijn dat uit de bevolking van Texel meer aktie moet komen Gemeente en waterschap hebben al het mogelijke reeds gedaan. TRAINING VOLLEYBAL DE KOOG GAAT NIET DOOR DE KOOG Op de avonden van 5, 12, 24 en 26 december zal door de Vol leybalvereniging De Koog niet getraind worden. Gisteren werd op de boot na aan komst op Texel een donkere ruwharige middelgrote hond aangetroffen. Het dier, een reu, is tamelijk jong. De hond is ondergebracht in het hondenpension van mevrouw T. Ellen aan de Keesom- laan. Daar kan de eigenaar zich dus melden. De laatse rond van de Sint Nicolaas aktie van de winkeliers van Den Burg heeft de volgende 26 prijswinnaars op geleverd: R Dapper, Lieuwstraat 22, ƒ100,A. J. Eelman, Dorpsstraat 40, De Koog, f50,L. Boon-van Zijl, 't Noorden O 147, ƒ10,— C. Boon, Lek straat 25, Den Helder, ƒ10,D. Dedel, De Ruyterstraat 42, Oudeschild, ƒ200, Keijzer, Peperstraat 33, Oosterend, ƒ100,Smit-Bakker, De Ruyterstraat 130, ƒ10,A. Smidt, Weverstraat 6, ƒ50,Bakker, Achtertune 27, Ooster end ƒ50,mej. C. Witte, Hollewal 21, ƒ10,Bugel, Beatrixlaan 86, ƒ10, Hin, Ongeren B 195, 25,C. G. Keij- ser, De Ruyterstraat 138, Oudeschild, 50,Gieles, De Ruyterstraat 124, Oudeschild, 10,Anja van Opstal, Burdetstraat 16, ƒ300,C. Blom, Jonkerstraat 3, ƒ25,C. Grootelaar, Barendszstraat 14, Oudeschild, ƒ10, Lips, Schilderend 10, Den Burg, 25, J. C. Pelgrim, Thijsselaan 25, 25, L. v.d. Vis, Vliestraat 2, Oosterend, 25,L. Kuiper, Schoonoordsingel 31, Den Burg, 10,A. Maat, Thijsselaan 19, Den Burg, ƒ10,J. v.d. Geest, P.H. Polder H 20, ƒ10,A C. Koolhaas- Gijzelaar, Emmelaan 36, 25,En denburg, Bernhardlaan 65, 25,J. C. Bonne, Hallerweg B 6, ƒ25, Tegen 'het sterk geworden EDC moest Texel onverwachts een kleine neder laag toestaan. Ondanks goed spel over het algemeen werd het een 119 neder laag. J. P. Hooijberg en C. Dijker wa ren ogenschijnlijk dicht bij de winst, G. Dros blunderde. Een klein beetje meer geluk en het iwas nog een royale zege geworden. In de bondscompetitie is de stand geworden: 1. Schagen 5—10; 2. EDC 5—10; 3 HDC 1 58; 4. Texel 44; 5. Probleem 43; 6. HDC 2 5—3; 7. Tumlust 3—2; 8. Vios 5—2; 9. And ijk 2 4—1; 10. ZDH 4—1. De gedetailleerde uitslag luidde 1. J P. Hooij'berg-H. v.d. Veen 11 2. P. Bakelaar-Th. Zwier 20 3. C. Meedendorp-H. Slok 20 4. J. Hooijberg-J. P. de Boer 11 5. C. Dijker-Z. J. Plat 11 6. J. v. Heerwaarden-C. Klein 11 7. J. Schoo-K. Doorn 02 9. B. Duin-K. ter Geuzendam 02 10. G. Dras-W. Zwier 0—2 9—11 Als zou blijken dat de Algemene Bank Nederland op Texel niet binnen zeer korte tijd een grote kring van cliënten opbouwt, zal dat niet te wijten zijn aan de wijze waarop zaterdagmiddag de vestiging aan de Parkstraat te Den Burg in gebruik is gesteld. De bank deed Sint Nicolaas flinke concurrentie aan door niet alleen iedere belangstel lende, die het nieuwe kantoor kwam bezichtigen zeer royaal van spijs en drank te voorzien, maar ook door alle middenstanders van Den Burg een fles sherry te laten bezorgen. Het rond brengen van deze relatiegeschenken was overgelaten aan een legertje char mante zwarte pieten, die voor deze ge legenheid waren afgehuurd. Kinderen kregen van dezelfde zwarte pieten luchtballonnen en vlaggetjes met de opwekking om bij de ABM te gaan sparen. Om half twee werden de genodigden (waaronder zeer vele relaties van het vasteland) verwelkomd door de heer K. Roedema, directeur van de regio Den Helder van de ABN. Hij memoreerde dat het kantoor op Texel het vijfde is in zijn regio. Volgens de directeur bestaan van oudsher goede banden tussen Texel en Den Helder. Êr is in de loop der ge schiedenis nogal wat uitwisseling van mensen geweest, o.a. in 1835 toen het loodswezen verhuisde van Den Hoorn naar de marinestad, waar de naam Loodsgracht nog aan herinnert. Al lang geleden legde de ABN contact met Texel en wel in 1918 toen de heer Flens tot ABN-correspondent voor Texel werd benoemd. In 1971 viel het besluit om in Den Burg een ABN-kantoor te vestigen. Uit een onderzoek was geble ken, dat er plaats was voor nóg een bank. Van kapper P. Uitgeest werd het zakenpand aan de Parkstraat gekocht en naar een ontwerp van architecten bureau Peters en Roelofs door Aanne mer Van Wijnen verbouwd. Cadeau De heer Roedema vertelde, dat het de gewoonte is dat bij de opening van een nieuwe vestiging een cadeau wordt ge geven aan een plaatselijke instelling van algemeen nut. Burgemeester Spren ger werd verzocht dit cadeau te ont hullen. Het bleek een draagbare stereo- bandrekorder te zijn plus bijbehorende hulpmiddelen, bestemd voor het na- tuurrecreatiecentrum. De recorder 'kan worden gebruikt voor het opnemen van geluiden in de vrije natuur en zal aldus belangrijke diensten bewijzen aan de audiovisuele instructie met betrekking tot het natuurgebeuren aan de jeugd. De aard van het cadeau was vastgesteld in overleg met de directeur van het na- tuurrecreatiecentrum, de heer G. J. de Haan. Burgemeester Sprenger zei bij zonder erkentelijk te zijn voor dit ge baar van de ABM en droeg het direct over aan de heer De Haan. Ook deze sprak woorden van dank en legde uit dat het apparaat een nuttige functie zal hebben in de economie van het natuurgebeuren. Dat laatste toe lichtende zei hij, dat als rentabiliteit van de natuur moet worden gezien het genot, dat wij allen aan die natuur be leven. De heer Roedema wenste vervolgens de heer J. J. J. Weel geluk met de nieuwe vestiging, waar hij de scepter gaat zwaaien. De heer Weel heeft reeds in eerdere standplaatsen (Hoorn, Zaan dam en Den Helder) bewezen zijn man netje te kunnen staan. Nu is hij „eigen baas". Reeds in zijn „geldboebiekje" in de Weverstraat heeft hij vele goede re laties kunnen aantrekken, zodat men in hem alle vertrouwen heeft. Basisverbreding Namens de winkeliersvereniging Den Burg werd het woord gevoerd door de heer J. Nauta jr. „Het ABM4cantoor is wel geen winkel, maar draagt toch bij aan het goede wihkelklimaat in Den Burg. Dat de ABN zich hier vestigt is een teken van groei, expansie en ont wikkeling en dat is helaas nog steeds nodig voor een goed functioneren van het geheel" De heer Nauta had de nieuwe bank zelfs al een specifieke taak In het KRO tv ^programma „Voor ach ten" dat vanavond tussen 19.05 en 20.0 uur via Nederland II wordt uitgezou den zal de heer C. v. d. Werf te zien zij- Als de Texelse weerman zal hij met no twee collega's van elders worden g< interviewd door Hans van Willigenburj Op de verenigingen, dorpscommissii en andere instanties, die zich in de d verse dorpen bezig houden met de o: ganisatie van het Ouwe Sunderklaa feest, doen wij het beroep ons zo spo< dig mogelijk (uiterlijk morgen) op <j hoogte te stellen van de gang van z ken met jurering e.d. We kunnen d« in de krant van vrijdag een volledi overzicht geven; de krant van dinsd; zou wat aan de late kant zijn. De onlangs ook op Texel gehoude collecte ten bate van het Nationa Jeugdfonds (Jantje Beton) heeft 974,3 opgebracht. De opbrengst komt o.m. t< goede van plaatselijke jeugdgroeperij gen. Landelijk doet het Nationa Jeugdfonds stimulerend en activeret wehk op het terrein van leef- en spee ruimten voor de jeugd. De heer C. Koorn zag zondag mi cl d« nabij Driehuizen een vos. Het dier Ik in de sneeuw en maakte zich snel uit voeten toen de heer Koorn tot op kor afstand naderbij was gefietst. Het w ij een zeer fraai exemplaar. Aangenomt a moet worden dat het dier is ontsnap Op Texel worden meerdere vossen gevangenschap gehouden. Ligging schietterrein C 52°52,5'N 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en mi 21 december 1973 zullen, opwerkdagt e van 9.00 tot 17.00 uur, van bovengi noemd terrein schietoefeningen word* ir gehouden met lichte luchtdoelartilleri J De onveilige afstand is tot 14.000 mete op Texel toegedacht: de financiering van de basisverbreding van de recrea tie„Wij wensen u succes. Hopelijk zult u velen van ons van dienst kunnen zijn". De heer C. de Wit, namens de Alge mene Texelse Middenstandsverenigmg, twijfelde er kennelijk aan of de ABN op Texel wel in een behoefte voorziet. Hij geloofde wel dat de bank de situa tie op Texel terdege heeft onderzocht, maar zo heel veel zakelijke expansie is hier toch niet te verwachten, gezien het tot staan komen van de recreatieve ont wikkeling. „Kenneilijk ziet de ABN an dere mogelijkheden. Wat dat betreft houd ik mij gaarne voor een tip aanbe volen!" Meer keus De heer B. Bakker, voorzitter van de Jonge Ondernemers Organisatie Texel vertelde iets over zijn club (24 mensen beneden de 40 jaar, die een breed scala van ondernemingen vertegenwoordigen en mét elkaar i.p.v. naast elkaar willen strijden voor continuïteit van de be dreven, waarbij het algemeen belang voorop staat) en stelde vast dat de ABN kennelijk iets ziet dn het slechts 3400 gezinnen tellende Texel. Toe te juichen is dat de consument, in dit geval de credietbehoevende ondernemer, een bredere keus heeft gekregen. Burgemeester Sprenger brengt dank voor de juist door hem onthulde opnameapparatuur voorgrondten behoeve van het natuurre- creatiecentrum Tweede van links direkteur K. Roedema, vervolgens de heren G J de Haan en Weel. Laatstgenoemde is beheer der van het ABN-kantoor Den Burg. Het optreden van Herman van Va in de schouwburg van Den Helder ka aanstaande vrijdag doorgang vinden Z die om welke reden ook geen gebru van hun toegangsbewijs zullen make worden verzocht dit zo snel mogeli, aan de afdeling Culturele Zaken van h raadhuis door te geven. Zodoende km nen andere gegadigden van een kaa:t worden voorzien. DE KOOG Sinds jaar en dag won ook in De Koog oud papier ingezamel De opbrengst komt ten goede aan Koger Kleuterschool. De organisatie b rust bij de dames Kiltz en Rüngs, va verdere inlichtingen te bereiken ond de nummers (02228) 221 en 572. Dinsdag 4 december In het raadhuis komt om 19.30 uur werkgroep Agrarische Werkgelege 'heid van de streek- en structuureoï missie bijeen. Belangstellenden i\ welkom. Vrijdag 7 december In „De Oranjeboom" worden voor van de bejaardenbond en andere b e langstellenden films vertoond (out films van Texel en een kleurenfil over Oosterend Present). Aanval 15.00 uur. De fotoclub „De Kiekendief" komt o 1< 20.00 uur bijeen in het gebouw vam Doopsgezinde kerk aan de Koge straat. De topeelclub Zuid-Eierland brengt i r' de kapel het stuk „En de 'boer ploe 10 voort" van René Bos. Aanvang 20J JJ' uur. Entree ƒ2, -i Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15 30 17 00 uur legpuzzeltheek in het g - bouwt je van de muziekschool aan Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 ul bejaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maand 18.30 - 19.30 uur gevarieerd prograi ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur grol nieuws voor u; donderdag 18.30 19 15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11 - 11 30 uur op de hoek Postweg-Mui weg in Zuid-Eierland; van 11.45 12.15 uur bij de school van Middel Eierland, van 13 00 - 14.45 uur bijt o.l. school van Oudeschild en va 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (1 nr 10) in 't Horntje. Tot en met 18 december is in de expd tieruimte van 'het raadhuis „Kunst u Afrika" te zien. Bezichtiging is mog lijk tijdens de openingsuren van b raadhuis.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2