Opnieuw actie voor verkoop van huizen woningbouwvereniging Bestuur is unaniem tegen Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 4 december 1973 Bel bij brand 2066 52 zwemdiploma's uitgereikt Teleaccursus akkerbouw Bridgeclub „Groot Slem" Damclub Texel Een aantal leden van de woningbouw vereniging Texel voert aktie om gedaan :e krijgen dat woningen van de woning- jouwvereniging Texel mogen worden •erkocht aan de huurders. Dat is geen ïicuw verschijnsel. Een jaar of vijf ge- eden gebeurde het ook; toen werd door jen algemene vergadering van de ver- tniging met meerderheid van stemmen >esloten géén woningen uit het bezit te erkopen. Volgens de statuten van de vereniging is verkoop niet mogelijk. Als nen nu wel zou vinden dat de mensen lie een huis willen kopen hun zin moe- cn krijgen, zou een statutenwijziging ïoodzakelijk zijn. De leden die dat wil- cn proberen bewerkstelligen hebben ien (anoniem) aktiecomité gevormd, dat rich onlangs per brief tot alle leden-be- (vonérs heeft gericht. Daarin wordt gemeld dat in eerste in- ptantie is geprobeerd 'het bestuur er toe e bewegen voorlichting over de koop- nogelijkheden te geven. Er werd met iet bestuur vergaderd en afgesproken verd dat zowel het aktiecomité als het lestuur hun mening op papier zouden etten en aan de leden doen toekomen, fia een enquête zou daarna de mening an de leden-bewoners worden gepeild, let aktiecomité: „Het bestuur is echtej »p haar waarden teruggekomen en wed- jert verdere samenwerking. Wij vinden it bepaald jammer en niet erg demo cratisch. Wat ook jammer as, as dat door lit heen en weer gepraat een paar naanden verloren zijn gegaan. U be- [rijt dat de taak van de voorlichting nu )p onze schouders is komen te liggen". Vragen Het comité schrijft verder dat zij er- >an uitgaat dat ieder wel weet welke (oordelen verbonden zijn aan oen eigen luis Vragen waarop een antwoord moet :omen zijn; wat zal het betreffende huis •aan kosten7 Wat moet men afbetalen? Vie mag wel kopen en wie niet? Komen ie belangen van de leden die nog geen tuis huren dn het gedrang? etc. „Het ntwoord op deze vragen zal u meeval- aldus het comité. „Voor Texelse legrippen ds de prijs niet hoog. De af- assing kunt u van te voren haarfijn te veten komen, de lasten evenzo. Bewo- ers die een belastbaar inkomen :heb- >en van oneer dan ƒ21.000,mogen -rachtens wettelijk voorschrift NIET open en de belangen van de nog niet woningbezitters komen beslist niet op en laag pitje", aldus het comité. Het omité wil eerst weten of de leden-be- ironers in principe vóór of tegen ver- oop zijn. Alsc de meerderheid tegen is, an wordt de aktie gestaakt. Is de meer- erheid voor dan wordt de zaak verder atgezocht en wordt een grote vergade- ing belegd waarin alles wordt geregeld, literaard is iemand die vóór is, niet tot lopen verplicht. De leden-bewoners lebben om hun mening kenbaar te ma- en een bijgevoegd vragenlijstje kunnen ïvullen. leden werd besloten met tot verkoop over te gaan. Onrechtvaardig Ten opzichte van de leden niet-be- woners wordt het onrechtvaardig ge vonden dat anderen van het in de afge lopen vijf jaar opgetreden prijsverloop in onroerend goed kunnen profiteren vooral omdat velen van die anderen (ambtenaren, onderwijzers e.d.) direkt aan een woning zijn geholpen door be moeiing van de gemeente. Veel niet- bewoners komen er niet aan te pas om dat zij een hoog lidmaatsdhapsnummer hebben, door de gemeente niet belang rijk genoeg gevonden om direkt een huis te krijgen of op het moment dat zij aan de beurt waren niet in staat waren de hoge huur van de op dat moment aangeboden woning te betalen. Het bestuur vindt het ook een nadeel dat het woningbezit bij verkoop teveel verbrokkeld zal worden. Hier en daar zullen hele blokken worden verkocht, maar het is ook mogelijk dat uit één blok enkele woningen wegvallen om maar niet te spreken van moeilijkheden bij cv blokverwarmingsinstalaties. Tegen verkoop pleit ook dat het wo ningbezit zo sterk zou kunnen teruglo pen dat een exploitatie naar de door de overheid beschikbaar gestelde norm per geëxploiteerde vorm, onhaalbaar zou worden. Een belangrijk argument van het b'e- stuur van de woningbouwvereniging is ook dat bij verkoop de voordeligste wo ningen (die dus met een redelijk huur- peil) uit het bezit zouden wegvallen en men slechts met de oudste en de duur ste nieuwe woningen blijft zitten. De kans dat een niet-bewoner dan ooit nog eens in aanmerking komt voor een be taalbare woning wordt daarmee aan zienlijk kleiner. Als de vereniging woningen zou gaan, verkopen ontvangt zij daarvoor aanmer kelijk meer dan de kostprijs. Deze winst mag niet in de kas van de vereniging komen maar dient te worden gereser veerd. Het geld kan niet worden ge bruikt voor het bouwen van nieuwe wo ningen met een lagere huur dan thans gebruikelijk ds. Een en ander was voor het bestuur zodanig zwaarwegend, dat unaniem werd besloten niet mee te werken aan de aktie om te komen tot verkoop van woningen. Wel werd besloten het comité te laten weten dat het bestuur alle me dewerking wil geven aan de door de overheid geboden mogelijkheid dat le den van een woningbouwvereniging in samenwerking met elkaar op redelijk goedkope wijze een nieuw huis (wel in blokvorm en van gelijk type) kunnen bouwen aangezien op die wijze positief wordt bijgedragen aan de leniging van het woningtekort op Texel en de leden niet-bewoners dan niet worden bena deeld in hun mogelijkheden om ooit een betaalbaar huurhuis te krijgen. Ook deze mogelijkheid om voor een redelijke prijs als lid van de Vereniging te bouwen geeft materieel voordeel, maar het gaat niet ten koste van de me deleden. „Van deze mogélijkheid tot eigen bouw, bracht het comité dn haar circulaire niets ter kennis van de mede bewoners', zo schrijft het toestuur ver wijtend. De leden, speciaal de niet-be- woners, krijgen op het hart gedrukt de brief van het toestuur nog eens goed door 'te lezen alvorens een definitief oordeel te vellen. Deze woningwetwoningen aan de T'hijsse- laan horen tot de middenklasse: ze hebben destijds niet zoveel gekost en „doen" der halve een voor ieder betaalbare huur. Het bestuur van de woningbouwvereniging vreest dat juist deze woningen het eerst verdwijnen als verkoop van het woningbezit wordt toe gestaan. Dat zou kunnen betekenen dat de minder gesitueerde woningzoekenden vrij wel geen kans meer hebben op een betaal bare huurwoning. Het aktiecomité daarente gen acht het niet onmogelijk dat juist de dure woningen het eerst zullen worden ver kocht. Het actiecomité stelde er prijs op het volgende commentaar te geven op 'het antwoord van het bestuur van de wo ningbouwvereniging. „Als eerste menen wij naar voren te moeten brengen dat het kopen van een woningwetwoning een volkomen legale zaak is. Een en ander is geregeld in een regeling i.z. de overdracht van woning wetwoningen aan de bewoners opge steld door de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Bij toepassing van deze overdrachtsrege ling komt de koper zelfs in aanmerking voor een jaarlijkse bijdrage, variërend van ƒ2.000,tot ƒ2.600,die elk volgend jaar 10°/o minder wordt. In meerdere gemeenten .wordt het toe passen van deze regeling als een nor male zaak beschouwd. Wij meenden er dan ook goed aan te doen het boven staande onder de aandacht te brengen daar mogelijk de aanhef van de brief van het bestuur van de woningbouw vereniging het gevoel zou kunnen op roepen dat een en ander in strijd zou kunnen zijn met de voorschriften. Wat betreft de anonimiteit delen wij mee, dat het comité zich heeft voorge steld aan alle contactpersonen van de verschillende dorpen in een hiertoe speciaal belegde vergadering. Afge sproken is toen dat deze personen zich ais een verlengstuk van het comité zou den beschouwen en dat zij persoonlijk de brieven zouden rondbrengen en op halen. Deze personen zijn volledig op de hoogte gesteld van de gang van zaken tot dusver en hen is geen enkele beper king opgelegd in het verstrekken van informatie. Dus ook niet in het ver strekken van de namen. Men had dus niet te maken met een contactadres |maar met een contactpersoon, die zich aan huis zou vervoegen om het ant- woordstrookje op té halen. Wat de on dertekening betreft is deze net zo ano niem als „Het Bestuur". Dat het actiecomité alléén de leden bewoners heeft benaderd, heeft niets te maken met het feit dat de leden niet-bewoners voor het kopen van een huis niet in aanmerking komen, maar wel met het feit, dat door het wegval len van de medewerking van het be stuur van de woningbouwvereniging het actiecomité niet kon beschikken over deze adressen. In onze bespreking met het bestuur is zeer duidelijk ge steld dat alle leden benaderd zouden worden. Het is dan ook niet fair om nu te suggereren dat deze groep bewust is uitgesloten. Inzake de toezegging om de leden vol ledig te informeren stelt het bestuur nu in haar brief dat dit in principe zou worden overwogen. Dit is pertinent on juist. Men heeft ons deze toezegging ge daan en het bestuur komt 'hierop terug in haar schrijven aan ons d.d. 8 novem ber j.l. Hieruit citeren wij het volgende: „Het bestuur is van mening, dat door u geen andere of nieuwe argumenten naar voren zijn gebracht die nieuwe be handeling rechtvaardigen. Mede op grond van dit feit is het bestuur van mening dat de toezegging van het dage lijks bestuur, U gedaan tijdens een on derhoud op 19 Oktober 1973, om te ko men tot een gezamenlijke uiteenzetting over de standpunten van zowel Uw ak- tiegroep als van heit bestuur aan de leden voorbarig is geweest". De statuten van de woningbouwver eniging staan verkoop niet toe, aldus het bestuur. We verwijzen daarom naar artikel 34 van die statuten, waarin de (verandering van de statuten is geregeld. Dat vijf jaar geleden door de leden werd besloten verkoop niet mogelijk te maken, klopt. Maar er kan in vijf jaar veel veranderen. Momenteel zijn enkele honderden anUwoordstroken in ons be zit en hieruit blijkt, dat 80% zich in principe uitspreekt vóór verkoop. Waar bij moet worden opgemerkt, dat het be sluit van vijf jaar geleden om géén woningen <te verkopen met krappe meerderheid werd genomen. Aan punt 3 van de brief (waarin wordt gesproken over de onrechtvaardige situatie ten aanzien van niet-bewoners) gaan we voorbij en wel omdat ons niet duidelijk ds wat hier wordt bedoeld. Heeft „verbrokkeling" werkelijk zo veel financieel nadeel? Reperaties wor den alleen op verzoek verricht. Het eni ge waarbij alle huizen betrokken zijn is het schilderen en dat gebeurt met dagelijks. Wat betreft het aanleggen van blok-cv-installaties menen wij dat het bestuur geen serieuze plannen heeft in die richting blijkens het feit, dat in cidenteel wordt toegestaan dat de be woners op eigen kosten cv laten aan leggen. Dat de exploitatie niet meer haalbaar is als het woningbezit te sterk terugloopt, vinden we Uwijfelachtig. Het normbedrag per woning is niet gerela teerd aan het aantal woningen; de ver goeding per woning zal dus hetzelfde blijven. Natuurlijk wordt het totaal bedrag minder, maar het aantal te on derhouden woningen houdt ermee ge lijke tred. Het bestuur stelt dat bij ver koop vooral de woningen met een rede lijke huur uit het woningbezit zullen wegvallen, waardoor de kans dat een adspirant-huurder ooit nog eens een betaalbaar huis krijgt toegewezen ge ring wordt. Dat kan ook anders bena derd worden; juist de woningen met hoge huur zullen het eerst gekocht wor den daar het kopen van zo'n woning per maand weinig meer kost dan nu aan huur moeten worden betaald. Het is niet juist bij voorbaat te stellen, dat woning a, b of c het eerst verkocht zal worden. Er zijn tal van factoren die hierin meebeslissen. Het bestuur zegt: de door de vereniging te ontvan gen mééropbrengst van de te verkopen woningen komt niet in de kas van ver eniging maar moet worden gereser veerd. Wij zouden het volgende willen aanvullen: „Met betrekking tot de na oorlogse woningwetwoningen komt een voordelig verschil ten bate van de' risicoreserve, die bij het betreffende complex behoort". Het voorgaande is overgenomen uit de al eerder genoem de ministeriële regeling. Een en ander kan betekenen dat de woningen, die niet verkocht worden in hetzelfde com plex aangepast kunnen worden aan dé huidige eisen, die men aan een woning stelt. Uiteraard is hiervoor toestem ming van de minister nodig. Wat be treft de opmerking, dat het overblij vend geld niet kan worden gebruikt voor het bouwen van woningen met een lagere huur dan thans gebruikelijk is, mogen we aannemen dat ieder be grijpt dat elke niet te bouwen woning überhaupt een hogere huur met zich mee zal brengen. Wat betreft het laatste deel van de brief delen wij mede, dat het punt van een nieuw te vormen Stichting oók al in de eerder genoemde bespreking naar voren is gebracht. Reeds toen hebben wij gesteld dat dit mogelijk een inte ressante mogelijkheid zou kunnen zijn voor mensen met een hoger inkomen dan de nu gestelde maximale grens en voor de groep die nu nog geen woning heeft. Maar tevens hebben wij gesteld dat dit punt nu niet aan de orde was. Vandaar dat toen ook de afspraak is gemaakt gezamenlijk onze gezichtspun ten aan u voor te leggen. Ook heeft men ons toen beloofd uitvoerige informatie te verstrekken over de mogelijkheden van deze stichtingsvorm. Tot op heden hebben wij een concept-statuut ont vangen maar nadere informatie over de mogelijkheden (werkelijke) nog niet. Tot besluit zouden wij u graag nog een paar andere punten onder de aan- daoht willen brengen. Tot op heden hebben wij geen informatie verstrekt over b.v. de prijzen van de woningen, iwellke voor- en nadelen er aan zijn ver bonden enz. Oók nu hebben we dat niet gedaan omdat we naar aanleiding van de resultaten van onze enquête alsnog de hoop hebben dat het bestuur van de woningbouwvereniging gezamenlijk met ons de volgende stappen wil bepalen. Een brief hierover is reeds aan het be stuur verzonden. Een ander punt is dat sommige leden zich voor informatie gewend hebben tot een bestuudslid en te horen hebben ge kregen dat als de leden zouden beslui ten om tot overdracht van de woning aan de bewoner over te gaan, dat dan hét bestuur en bloc zou af treden. Reeds van af het eerste contaot over deze zaak is tegen het bestuur gezegd, dat wij kosten wat kost een rel iwillen ver mijden en dat getracht zou worden on nodige publiciteit te voorkomen. We vinden het erg jammer dat het bestuur zich bij voorbaat zodanig opstelt dat een en ander vrijwel in een rel móet ontaarden. Maar we hopen dat de zaken zich als nog gunstig zullen ontwikkelen" Bij brand altijd bellen: (02120) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. DEN HELDER Vorige week zon dag behaalden 52 Texelaars in Den Hel der hun zwemvaardigheijdsdiploma waarvan 39 C, 9 het diploma D, 2 het diploma E en 2 het diploma F. In het totaal zijn er 11 gezakten. Voor het zwemdiploma C slaagden: N. Collou-den Braven; Nelda Agter; In- grid Bakker; Jacqueline Bakker, Petra Bakker; Xandra Bark; Els Boogaard; A. Boomstra-ten Hoor; Evelien Brans; Yvonne Bruining; Sdoo Dob; Mar jon Drinkwaard; Astrid Dijt; Paul van Et- ten; Ilse Gaeles; Jan Hopman; Rob Jon- gejan; John Klednveld; Rob Kooiman; Werner van der Meer; Klaas Jan Mod der; Lidia Pastoor; Monique Pastoor; Marlies Reij; André Smit; Angeline Smit; Janette Smit; Monique Smit; Marjolein Stam; Henriette Terpstra; Margaretha van Tunen; Janine Vlas; Elisabeth Vrijdag; Henriette v. d. Wer ken; Marion de Wit; Karin Wolse; Ka rin Zegel; Annemieke Drijver; Annet Harting. Voor het zwemdiploma D: Kees Brans; Janneke Harting; Paul Slijderink; Jolanda Smit; Erna Tuine- ma; Marco van der Vis; Jan de Wit; Yvonne Zegel; Piëta Drijver. Voor het zweanddploma E: Ake van Trigt; Joke Tuinema. Voor het zwemdiploma F: Pun van Beek; Tineke Brans. In een televisiecursus zal de rendabi liteit van de akkerbouw worden behan deld. Steeds 's maandags van 12.30 - 13.00 uur. Herhaling 's woensdagsmor gens van 10.00 - 10.30-uur. Deze cursus omvat 4 televisielessen te weten: 1. strufctuur van de akkerbouw in Ne derland op 7 januari 1974; 2. mogelijkheden en beperkingen van een verdere intensivering van het bouwplan op 14 januari 1974; 3. noodzaak tot vergroting van de pro- prodüktie per man op 21 januari '74; 4. groei en produktie van akkerbouw gewassen op 28 januari 1974. Zoals 'n ieder kan lezen wordt dit 'n zeer interessante cursus waar iedere praktische akkerbouwer bij het uitoefe nen van zijn bedrijf zijn voordeel mee kan doen. Bij voldoende deelname is het de be doeling dat aan de hand van de televi- sielessen en de werkboeken er verder op de behandelende stof wordt inge gaan en dan toegespitst op de eigen problematiek in een studiegroep. Voor zover men zich nog niet heeft op gegeven met de speciale aklkeibouw- kaart kan men zich alsnog aanmelden bij de bedrijfsvoorlichter, tel. (02220) 336. In samenwerking met het akker- bouwconsulentsöhap te Schagen zullen de werkboeken besteld worden. Uitslag competitie 26 november: Groep A: 1Blonk Veenema 60.19% 2. Backer-Raven 57.87% 3. Echtpaar Gilijamse 56.94% 4. Duin-Hennink 52.31% 5. Mevr. Kooijman-van Lenten 51.39% 6. Echtpaar Zevenhoven 49.07% 7. Echtpaar Hoogeiheide 47.69% 8. Echtpaar Van den Heerik 44.91% 9. Echtpaar Beemsterboer 44.44% 10. Duin-Keijser 35.91% Stand na 5 ronden: 1. Blonk-Veenema 289.88% 2. Echtpaar Zevenhoven 274.46% 3. Echtpaar Gilijamse 262.88 4. Kellner-Van Lenten 255.28 5. Duin^Henndnk 248.79 6. Backer-Raven 246.28 7. Echtpaar Van den Heerik 242.78% 8. Echtpaar Beemsterboer 234.45% 9. Echtpaar HoogeTheide 231.94 10. Duin-Keijser 213.16% Groep B: 1. Mevr. de Laat-den Brok 63.89% 2. Bos Chavonnes 59.03% 3. Mevr. Breeuwer-Stolk 52.78% 3. Dames Duin-Langeveld 52.78% 5. Dames Geus-Vin Sambeek 48.61% 6. Echtpaar Van 't Noordende 45.83% 7. Gebr. Van Sambeek 45.14 7. Dms. v. Asperen-v.d. Molen 45.14% 9. Blom-Ran 36.81% Stand na 5 ronden: 1.Mevr. de Laat-den Brok 281.35% 2. Bos-Chavonnes 270.92% 3. Gebr. Van Sambeek 261.34% 4. Echtpaar Van 't Noordende 244.31% 5. Mevr. Breeuwer-Stolk 243.46% 6. Dames Geus-Van Sambeek 242.13 7. Dms. v. Asperen-v.d. Molen 234.74% 8. Dames Duin-Langeveld 234.14 9. Blom-Ran 220.55% In de derde wedstrijd voor de bonds- competitie liet Texel het zwakke ZDC ver achter zich. Een monsterscore 'kwam tot stand. C. Meedendorp en J. P. Hooijberg kwamen ook nog dichtbij winst. Na deze zege staat Texel 4e na Schagen, EDC en HDC 1. De gedetailleerde uitslag was 1. J. P. Hooijberg-A. N. Slijkerman 11 2. P. Ba'kelaar-C. v.d. Linde 20 3. C. Meedendorp-A. G. Slijkerman 11 4. J. Hooijberg-J. Pijnaoker 20 5. C. Dijker-H. Wolfis 1—1 6. J. v. Heerwaarden-J. Kooy 20 7. J. Schoo-C. Manneveld 20 8. C. Vinke-T. Klaver 2—0 9. B. Duin-J. Slikker 20 10. G. Dros-J. Kos 20 Totaal 173

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5