(fro en 'TwartsJexeU in het harL, Proefvaart 8 moest worden afgelast 10% /paarbank rswhpic Toneelclub Z.-Eierland in het zilver Oudeschild mmmm, Wegens stormachtig weer Al meteen spaarbewijs west nederland De heer G. Wilner werd ehef-hesteller te Den Burg Woensdag vervallen G.V.T.-uren Nerts in fuik gevangen Drie auto's total loss door glad wegdek Jeugdige overtreder van rijverbod Openbare bibliotheek Oosterend gesloten Ouwe Sunderklaas OUWE SUNDERKLAAS in Den Hoorn Steeds beter! DE SPYKERÜ Ouwe Sunderklaasfeest Turn Tum Bolle Peter (en zijn trio) De 7 Provinciën 5INSDAG 11 DECEMBER 1973 TEXELSE^COURANT 87e JAARGANG No. 8834 Uitgave B.V. v.h. Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 led. Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den iurg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. kw. 50 cent incasso; los 25 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert. 23 ct p. mm. excl. 4°/o BTAV OUDESCH1LD Zaterdag is dc nieu- e kotter TX 8 „Lodewijk Cornells" loor de werf overgedragen aan de fir ma Bremer Ellen. Een officiële proef- aart kwam er niet aan te pas want daar moest in verband met het storm achtige weer van worden afgezien. Zo'n cotter kan wel een stootje hebben, maar oor de merendeels niet over zeebenen teschikkende genodigden zou het geen jretje zijn geworden, ook al omdat men regens het buiswater niet in de open- ucht zou kunnen verblijven. Het bleef laarom bij de bezichtiging van het in haven van Oudeschild liggende schip. Daarna had de formele over- Iracht plaats in het havenrestaurant an 't Horntje. Het casco van de TX 8 werd gebouwd tij Scheepswerf De Rietpol te Spaarn- lam. De motorinbouw en algehele af touw was m handen van de ihoofdaan- lemer Machinefabriek en Constructie- ledrïjf Zwitser b-iv. te Katwijk aan Zee. )e Lodewijk Cornelis" is 34 meter ang, 7.45 meter 'breed en 3.62 meter tol De hoofdmotor ia een Bolnes van i200 ipk bij 500 toeren, voorzien van een tuypers Ik eerkoppeling met een reduk- ie van 2.536 1. De TX 6 is verder on- ler meer voorzien van twee 72 pk Daf iulpmotoren; een Luyt trawlwinch elektrisch 145 pk); een Seffle hydrauli- che stuurmaohdne; een bronzen Lips chroef van 2.40 meter in straalbuis; een eba visspoelmachine; een freon 12 :oelinstallatie; een scherf ijsmachine; lektrisahe ankerlier; een hydraulisch angedreven nettenrol op het achter- ek De TX 8 heeft drie masten- een 'oormast, een middervportaal met visbo- aen en een achtermast. In de brug staat e bekende serie navigatieapparatuur: adar, zender, twee echoloden, decca, iter com etc. Degelijk De heer J Zwitser die namens de erf de TX 8 aan de heren Bremer en Hen overdroeg, vertelde in het haven- estaurant dat uitvoerders en opdracht- evers bijzonder nauw hadden samen- ewerkt. Schipper Harry Ellen heeft het an zijn technische knobbel te danken at hij zelf een nettenrol kon ontwer pen die als iets bijzonders mag worden beschouwd. De TX 8 as voor alle soor ten van visserij geschikt zodat er in de toekoms't geen gebruiksbeperkingen kunnen zijn. Daarmee is die toekomst niet voor 100°/o zeker want als gevolg van de energiecrisis zullen ook de vis sers een stapje terug moeten doen. De heer Zwitser noemde de TX 8 „meer de gelijk dan mooi" en baseerde hierop de verwachting dat de heer Ellen niet al te vaak door pech zal worden achtervolgd en daardoor het schip snel zal hebben terugverdiend. Voor de dames Ellen en Bremer had de heer Zwitser een ge schenk meegebraoht: een gouden han ger waarin nog een afbeelding van de kotter zal worden gegraveerd. Team De heer M. Bremer zei de kotter met graagte te aanvaarden. „Ik ben erg in genomen met dit schip". Zijn compagnon Ellen onderschreef deze woorden. Hij bracht onder meer dank aan zijn „oude baas" Bremer (vader van zijn huidige compagnon) en Van der Vis bij welke laatste Ellen 12 jaar heeft gevaren en erg veel heeft geleerd. Tot de mede-op- varenden zei schipper Ellen; „Ik weet dat we een goed team vormen dat tot iets goeds zal kunnen uitgroeien. Met Gods zegen zijn we op de goede weg. Met Hem naar zee, dat is mijn basis". Dominee S. de Roest weidde uit over Psalm 104 waarin wordt gesproken over het aan zich onderwerpen van de na tuur, het heersen over de vissen van de zee. Hij had vernomen dat de beman ning als geschenk een bijbel had gege ven met de bedoeling dat deze aan boord regelmatig zou worden gebruikt. Ds. De Roest wilde er een bijbeluitleg aan toevoegen en overhandigde het boek „Brood voor het hart" van dr. J J. Buskes waarna hij voorging dn gebed. Maatschap De heer A. Boom, namens de vissere vereniging DETV Texel sprak van een fantastisch schip. Dat zoiets mogelijk is, is niet alleen te danken aan het initiatief van de opdrachtgevers maar ook aan het maatschapscontract. Dit is het fun dament van de bloei van de vissers vloot. Tot de aanwezige genodigden hoorde ook burgemeester W. H. Sprenger. Hij werd uitgenodigd om eens voor een week mee te gaan. Hij zou dan de vis serij van nabij kunnen meemaken en bij thuiskomst ook zien hoe noodzake lijk het is dat in de nieuwe werkhaven Zo zagen u<e de TX 8 „Lodewijk Cornelis" gister middag met volle kracht 't Horntje passeren op tv eg naar de visgron den. Vorige week had de kotter bij wijze van proef al enkele dagen gevist. een steiger wordt gemaakt om te voor zien in het gebrek aan kaderuimte. Hans Ellen uit Canada, broer van de schipper en voor deze gelegenheid met Erwin Ellen overgekomen, bood als laatste spreker de gelukwensen van de familie Ellen aan. De opvarenden van de TX 8 zijn: schipper H. Ellen, kok KI. v. d. Meer, stuurman A. v. d. Plas, motordrijver R. Splinter, tweede motordrijver A. Hut jes, J. Dijker en L Bremer. Compagnon M Bremer blijft aan de wal de zaken behartigen. Een zeven personen tellen de bemanning mag royaal worden ge noemd. Het wordt nu mogelijk dat ie der bij toerbeurt af en toe een week vakantie neemt. Dat is echter alleen mogelijk bij bdkkerwdsserij; de meer ar beidsintensieve kabelvisserij vergt in zet van alle zeven. Oliecrisis Hoewel het zaterdag aan de stemming niet te merken was, ds het visserijbedrijf als gevolg van de energiecrisis minder aantrekkelijk geworden. Een kotter als de TX 8 „Lodewijk Cornelis" heeft per week 21.000 a 22.000 liter nodig maar 'krijgt slechts 19.000 liter toegewezen (15 liter per „werkende" pk) waardoor het bedrijfsresultaat aanmerkelijk zal worden gedrukt Onder invloed van de ze situatie zijn elders dn het land al bouwopdrachten voor nieuwe schepen ingetrokken. Bij Bremer Ellen hoopt men op compenserende effecten (hogere besomming). Met ingang van 1 december j.l. is de heer G. Wilner te Den Hoorn benoemd tot chef van de afdeling bestelling op het postkantoor Den Burg, Texel. De funktie die voorheen werd uitgevoerd door de heer J. Visser, was al enige tijd vacant wegens verplaatsing van de heer Visser naar Alkmaar. De heer Wilner, die, op 10 november 1938 bij de PTT op Texel dn dienst trad, was voornamelijk belast met de bestel ling van het dorp Den Hoorn en omge ving waar zijn vrouw sinds 1950 dienst doet als kantoorhoudster. De benoeming van de 'heer Wilner kan gezien worden als een bekroning van zijn jarenlange loopbaan bij de PTT. DE COCKSDORP De heer J. C. raaf deed met zijn in de Rogesloot aande fuik een merkwaardige vangst, iet was 'n zwarte nerts d/ie waarschijn- jk heeft gepoogd de vis in de fuik te lereiken maar daarbij de terugweg niet ïeer kon vinden en verdronk. De heer raaf dacht aanvankelijk dat hij het te oen had met een vis'otter, een hoogst ïldzaam dier 'dat op Texel in geen ja- ïn is waargenomen. In het Texels Mu- ;um kon men echter vaststellen dat het m een nerts ging. Een nerts is overi- ins verwant aan de otter. De dieren iken op elkaar maar otters zijn veel "oter. Nertsen 'komen in Nederland iet in het wild voor; het in de fuik raakte exemplaar ds mogelijk afkom- ig van de nertsfokkerij van de heer F. eenema te Den Burg; daar zijn de laat- e jaren wel eens dieren ontsnapt. In verband met Ouwe Sunderklaas gaan de gymlessen van de gymnastiek vereniging Texel aanstaande woensdag niet door. EIERLAND De toneelclub Zuid- Eierland bestaat 25 jaar. In verband met dit heugelijke feit kreeg de toneel voorstelling die vrijdagavond j.l. werd gegeven in 'Bethel' een feestelijk tintje. Iedereen kreeg een drankje aangeboden en na afloop van het stuk wees de heer E. Loerakker uit De Cocksdorp op dc grote betekenis die de toneelclub Zuid- Eierland al die jaren voor de leefbaar heid van Eierland heeft gehad. Dc uit voeringen waren niet alleen een bron van vreugde en voldoening voor de me despelenden maar vooral ook voor de bewoners van het uitgestrekte Eierland. Voor hen waren de toneelavonden te vens ontmoetingsbijeenkomsten. De heer Loerakker verwachtte dat de be tekenis van de toneelclub in de naaste toekomst nog zou toenemen. Dit als ge volg van het feit dat steeds meer men sen zich bewust gaan afkeren van per- fekt doch passief amusement en elkaar weer gaan opzoeken. „De tijd van dc te- uw geld groeit vanzelf, blijft direkt beschikbaar en geeft een rente tot Ten gevolge van de gladheid werden in de nacht van zaterdag op zondag drie personenauto's onherstelbaar vernield. Om 1 uur verloor een bestuurder op de Pont weg tussen Westerweg en Ro- zendijk de macht over het stuur en raakte van de weg af. Zes minuten la ter'volgde het tweede gladlheidisslacht- offer, enikele tientallen meters verwij derd van het eerste. Beide bestuurders kwamen er heelhuids vanaf Lichtgewond werd de chauffeur die om twee uur met zijn wagen op de Heemskerdkstraat te Oudeschild in een slip raakte. Ook zijn auto was total loss. Afgelopen weekend maakte weer ie mand zich schuldig aan overtreding van het rijverbod. Dit keer was het een zeer jeugdige overtreder, namelijk 'n negen jarig jongetje uit De Koog, die er met zijn motorfiets flink op los reed. Zijn motor heeft hij mogen behouden dhnk- zij het feit dat hij zich niet met het zware voertuig op de openbare weg had gewaagd. OOSTEREND Wegens Ouwe Sun derklaas zal de openbare bibliotheek van Oosterend woensdag de gehele dag gesloten zijn. 12 december duo Ger en Rob trio TROYKA umiiiniiiiiiiiuiiuuiniiiiniinniiiiiiuiifliui levisie gaat voorbij. We gaan weer ge zellig doen!" Twee leden van de toneelclub werden op bijzondere wijze in de bloemetjes ge zet. Het waren de heer J van Benne- ikom en mevrouw V. van Lenten-Boon, Ze zijn sinds de oprichting aan de club verbonden en hebben er zich altijd bij zonder voor ingespannen. Als blijk van dank voor de volharding en moeite die zij zich hebben getroost kregen beiden een geschenkbon, naar eigen 'keus te be steden; de andere spelers kregen bloe men. Er was ook een boeket voor me vrouw Van Lenten-Buis die zich tij dens de toneelavonden altijd belastte met koffie zetten en door de wijze waarop zij dit deed onbewust bijdroeg tot de unieke sfeer van deze avonden. Bij gebrek aan een keuken in het nogal primitieve gemeenschapscentrum dat ..Bethel" in feite toch is, werd de koffie in het openbaar gemaakt, op een tafel tje vlak voor het toneel. Halverwege het eerste of tweede bedrijf kon het ge beuren dat het water aan de kook raak te, wat zich verraadde door een sner pend signaal van de fluitketel waarop mevrouw Van Lenten naar voren stapte en volgens een welbeproefd tijdschema aan het sudderen ging om in de pauze ieder van een uitstekende kop koffie te kunnen voorzien. Ernstig stuk Men had de keus laten vallen op een ernstig stuk: „En de boer ploegt voort" van René Bos. Het gaat over de jonge boer Gerrit Haaldijk die zich met zijn vrouw op een verwaarloosde boerderij vestigt met de bedoeling er door hard wenken een bedrijf van te maken waar een boterham uitkomt. Die boterham (Zie vervolg pagina 2) Muziek van Wil Buiter Spykergoed iliiiiiiiiuiiiiiiiiiuniiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Woensdagavond groots m.m.v. Discotheek en (opvolger van Bolle Jan, bekend uit „De Kuil" in Amsterdam).

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1