AGENDA gtóliil ^pi j mmSm MP Levenskracht weer bewezen FILMMEUWS SÉ NS PEg <**-— _r :;\rCE- r^=T E^KAhR Vr.R Gjc.£T HET VERVOLG VAN PAG. t Geslaagd Weekenddiensten artsen Kerkdiensten ÜL 3L !L V- k©| ïe NHTUtier t&i VcoR HüUSSiÊÜ TKKg.iKKi fftiSBf; fftf. y-5NT> GtLn :-.c-ita4ji/- 4 Zoals reeds gemeld op de voorpagina was de kwaliteit van de Sunderklaas- voorstellingen over het algemeen niet daverend. Afgezien van enkele fraaie uitzonderingen kon niet gesproken wor den van het summum van vindingrijk heid en originaliteit. Het had er alle schijn van dat het gros der speulers pas op het allerlaatste moment aan het werk was gegaan. Dat wordt bevestigd door de mandelaars in maskers, die het pas de laatste dag bijzonder druk kre gen. Gelukkig was het aantal deelne mers over het algemeen niet of niet veel minder dan vorig jaar; met name de jeugd liet 't er bepaald niet bij zitten. Het fe^st heeft opnieuw zijn levens kracht weer bewezen. Todh zijn opnieuw stemmen opgegaan om te bereiken dat Ouwe Sunderklaas voortaan op een vrijdag- of zaterdag avond wordt gevierd. In Oudesohild wordt daarvoor zelfs aktie gevoerd. Wie vóór weekendviering is, kan zich melden bij de feestcommissie. De voorstellingen hadden veelal be trekking op nationale en internationale toestanden. De energiecrisis had verre weg de meeste inspiratie geboden. Soms ook werden verbindingen gelegd tussen nationale en plaatselijke feiten. Zo za gen we een klacht dat de regering mil joenen beschikbaar stelt voor ontwik kelingshulp maar geen geld over heeft voor snelle verhoging van de dijken op Texel. In De Cocksdorp werd een uitge breide shdw rond het dijkthema opge voerd, compleet met dijkgraaf, aanne mer Daalder en zelfs een zweminstruc- teur. Anderen tilden er minder zwaar aan: „Weerom wille ze die dieke toch verhoge? Al duizend zwemdiploma's op Texel!" Een in verband gewikkelde jeugdige speuler in De Waal uitte zijn gramschap over de minder goede recensie van 't Amateurtje in de Texelse Courant- Het mannetje in kwestie stelde de recen sent voor nadat hij door de Waalders was afgetuigdMaai- een andere spe ler haakte positief in op de kritiek in de krant, waarin gewag rwas gemaakt van een luidruchtige souffleuse: „Wij spe lers van 't Amateurtje zoeken dokter Rossy om onze oren te laten uitspuiten" In De Waal werd door een groep ook gepleit voor de spoedige bouw van be jaardenwoningen. Dit naar aanleiding van aktie, die daarvoor momenteel wordt gevoerd. Drie kinderen beeldden op treffende wijze de achteruitgang van de Bomendiek uit. Inbrekers De herhaaldelijke inbraken hoorden tot de plaatselijke feiten, die meerderen hadden geïnspireerd. We zagen diverse ongure knapen en zelfs een Texelse Inbrekers Kombinatie (TIK). „In het Witte Huis is het lang niet pluis. Is Watergate hier, soms kind aan huis?" En: „De Koog 'hotel te koop. Bill Visser staat borg voor ƒ28 000, Ook de milieuproblematiek kwam in diverse voorstellingen aan de orde. „Vervuiling van het water. Allemaal toeristensijk. Dicht die kraan". En over het straat vuil: „De schoonmakers van Texel zijn het zat; in elke straat ligt iwel wat". Een leuke voorstelling had betrekking op de concurrentiestrijd, die zich op Texel afspeelt rond het ophalen van oud papier. „Vele oud papier jagers maken de stapels dun". In de kou De kinderen van Den Burg hadden voor én van hun voorstellingen het slechte iweer méé. „De kleine Sunderkla- zen vragen allemaal: geef ons volgend jaar een grote zaal!" Ze hadden het grootste gelijk van de Vismaiikt, want het is te gek dat die kinderen in de kou moeten kleumen om door de jury be oordeeld te worden, terwijl ze overal elders in dorpshuizen of andere zalen welkom zijn. Er waren ook veel hamstervoorstel lingen. We zagen ze lopen met wasmid delen, olie, plastic zakken e.d. „Ikke, de rest 'kan stikke!" Een grote wagen stelde een café voor, kennelijk met toestanden die het dag licht en dus ook het kunstlicht niet kun nen verdragen. Een der beste groepsvoorstellingen in Den Burg was die van de straatzangers die, zoals bij Farce Majeure, plaatse lijke toestanden hekelden met uitste kende liederen, die door ieder konden worden meegezongen. Zoals „Swarthof, Swarthof, de nieuwe makelaar, Huisjes kopen en laat verrotten maar. Na AH, de Gruyter, de Centra of De Wit, Voor Piet kan 't niet schelen, als hij er goed mee zit. Waar is de tijd gebleven dat 't om een ijssie ging, Het gaat nu alleen maar om de ping, ping ping". En: „Roelie, Roelie waarom moest je heen, Filmen draaien, zo was er met een. Alle soorten fillems bood je ons steeds weer. Ook de sex die bracht je, al deed 't je soms zeer. Waar is die tijd gebleven van die ouwe romantiek, Van duwen, dringen, hijgen in een klein portiek". Oosterend In Oosterend was het aantal oudere deelnemers belangrijk kleiner dan vo rig jaar. Bij de kinderen daarentegen was de animo verheugend groot meer dan 100 deelnemertjes. Bij de ou deren werd het gebrek aan quantiteit door kwaliteit goedgemaakt; er waren veel erg „rake" voorstellingen waar door de jury het moeilijk had bij de prijstoekenning Uitslag kinderen: Enkelingen- 1. Schoolstraat (Paul Dijt); 2. Helm hoofd zaak (Inge Bakelaar); 3. Olie uit Rus land (Richard Daalder). Paren: 1. Dijk herstel (Riem van Leeuwen en Piet Daalder); 2 Schoenmakers (Carolien van Velthuijsen en Willy Waayer); 3. Olieboren (Esther en Oscar Bremer). Groepen: 1. Zigeunervrouwen (Martine Hettema, Marisca Bremer, Martine en Petra Brouwer); 2. Kapper van Ooster end (Wim, Jan-Joop en Menno Moer beek, Ohantal en Marcel Witte); 3. Ham steren '(Marjan, Greetje en Biem van der Vis). Ouderen: Enkelingen 1. S. Keijzer (oliesheik met wonderolie); 2. C. Trap (de laatste reis van Jacon Haksema); 3. Mevr. Keijser-Koning (zuinig met ener gie, ook in bed). Paren: 1. Elco Vermeu len en Ton van Groningen (uit een an der vaatje tappen); 2. Gebr. Zegers (de ze stoel houdt z'n smoel); 3. Mevr. El- len-Mosk en mevr. Amsing-Mosk (poe zen Linnhose. Groepen: 1. Gerrie de Jong, Ger Dros, C en M. Vlaming (kop pelbaas Tatenhove en personeel); 2. Sheiks met boerenkool (Ruud Daalder e.d.); 3. Wielerwedstrijd (familie Witte e.a.). De Waal Zoals gebruikelijk werd Ouwe Sun derklaas in De Waal alleen door de jeugd gevierd. De deelname was heel behoorlijk- ongeveer veertig spelertjes, wat evenveel is als vorig jaar. Uitslag enkelingen: 1. Wim Brons; 2. Tonny Splunter; 3. Frans Splunter. Pa ren: Juul en Marco de Wolf; 2 Bert en Miranda Keijser; 3. Koos Tjepkema en Wim-Piet Eelman Groepen- 1. An ja en Paulien Tjepkema en Corina Plaatsman, 2. Annemarie, Jan-Willem en Mathijs Beekman; 3. Lia, Martin en Mary Eel man. Oudesohild In Oudesohild was de opkomst van kleine Sunderklazen verheugend groot; er waren er maar liefst 125. De ouderen daarentegen waren zeer sleaht verte genwoordigd. Ze kwamen met niet meer dan 18 spelers voor de jury Uitslagen jeugd; Enkelingen: 1. Spel- lenvrouwtje (nr. 20); 2. Wees wijs met de Waddenzee (nr. 16); 3. Deftige dame (nr 23). Paren: 1. Kinderen spelen met bom (nr. 17); 2. Oliesheiks (nr. 3); 3. Na regen komt zonneschijn (nr 6). Groepen 1. Pipo (nr. 3); 2. 't Klokje van zeven uur (nr. 1); 3. 't Spook van de welvaart (nr. 2). Bij het spelen kregen de Sunderklaas- jes een consumptie van de feestcommis sie. Toen de ouderen het dorpshuis bin nenkwamen bleek dat velen zich niets hadden aangetrokken van het verzoek om de kinderen uitsluitend 's middags en ouderen uitsluitend 's avonds te la ten meedoen. De slechte opkomst van oudere spelers is mogelijk te verklaren door het feit dat de vissers nog niet thuis waren alsmede het slechte weer. Jammer was het dat een aantal speu lers een der juryposten miste, waardoor geen behoorlijk puntenaantal kon wor den vergaard. Sommigen lieten zich zelfs helemaal niet beoordelen. Uitslag ouderen: Enkelingen: 1. Mol len gezien, meldt ze (nr. 4); 2. Gerrit ruimt op (nr. 3); 3. Eigen slager <nr. 5). Paren: 1. Oliesheiks (nr. 5); 2. Mommel ding (nr. 3); 3. Energiebesparing met ge volg (nr. 4): Groepen: 1. Meldkamer stank Skilsloot (nr. 2); 2. Laat dijkgraaf maar leuteren (nr. 4); 3. Olaesohaarste plus gevolg (nr 5). Wie zijn prijs nog niet dn ontvangst heeft kunnen nemen, kan dit alsnog doen bij de heer G. Weijers, Loodssin- gel 6. De Koog In De Koog viel de Sunderklaasdruk- te een beetje tegen. De deelnemende kinderen waren echter even goed ver tegenwoordigd (69 spelertjes) als vorig jaar. Uitslag jeugd: Enkelingen; 1. Hamste ren; 2. Kaas; 3. Oud papier inzamelen. Paren: 1 Schoodtoneel; 2. De slaapmut sen; 3. Inbrekers en papierinzameling. Groepen 1. Jaoguer; lb. Schoorsteenve ger; 2. Hells Angels, 3. Oliesheiks. Uitslag ouderen: Enkelingen: 1. De inbreker; 2 Buik vol van olie; 3. v.d. Stoel - kruk. Paren- 1. De zwarte ooie vaar; 2. Hamsteren voor mensen met poen; de kleine man moet het met min der doen; 3. Zo vroeger - zo nu. Kleine groepjes: 1 Oliesheiks; 2. Grote vuil niszakken; 3. Te koud op de soos. Grote groepen; 1 Fietsenwacht i.p.v wegen wacht. De folklorebeker ging naar de voor stelling „Te koud op de soos" en de be ker van Cultureel Werk ging naar „Vuilniszakken". De Cocksdorp Ook in De Cocksdorp had men on danks de slechte weersomstandigheden niet te klagen over de deelname. Feite lijk kwam hier van alle dorpen het ech te speulen het meest tot zijn recht want traditiegetrouw gingen de Sunderkla zen weer alle huizen binnen om zich te laten bewonderen. Het publiek hoefde storm en regen dus niet te trotseren. Er waren ongeveer 80 deelnemers, wat niet slechter was dan vorig jaar. De wisselbeker voor de oudste deel nemer gung naar mevrouw Broekman- Quartel. De wisselbeker van Cultureel Werk 1973 ging naar nummer 4 (Wad dendijk). De wisselbeker van Cultureel Werk 1972 werd gewonnen door voor stelling nummer 22 (Kaartclub) en de wisselbeker van de Folklorestichting werd verworven door voorstelling num mer 22 (De weerman). Verdere prijzen: Enkelingen: 1. num mer 27 (129 punten); 2. nummer 29 (115 punten); 3. nummer 18 (114 punten). Pa ren: 1. nummer 19 (103 punten); 2. num mer 17 (99 punten); 3 nummer 21 (85 punten). Groepen: 1. nummer 8 (115 punten); 2. nummer 9 (107 punten); 3. nummer 24 (106 punten). De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer C. Visman. Bij de kinderen (waarvan we geen uitslagen ontvingen) was de deelname in De Cocksdorp zeer groot: 75 spelertjes. ADVENTSMIDDAG VOOR KOGER BEJAARDEN DE KOOG De bejaardensociëteit van De Koog organiseert op donderdag 20 december voor alle bejaarden van De Koog een adventsmiddag in hotel „Opduin", aanvang 14.30 uur. Ook oud- Kogers zijn welkom. Het programma omvat filmvertoning, zang door „Ad- vendo" en een maaltijd. Wie komen wil moet zich tevoren wel even opgeven bij mej, Maas, telefoon (02228) 257 of F J. Kaczor, telefoon (02228) 292. MERCEDES IN GREPPEL AANGETROFFEN Woensdagochtend werd in een grep pel bij de Ruigendijk een Mercedes aan getroffen. De bestuurder ervan was met zijn wagen 's nachts uit de bocht gevlogen. Hij is daarop uit zijn auto gestapt en liftijd verder gegaan. Het on geveer elf jaar oude voertuig bleek in zeer slechte staat. Op de banden was nauwelijks enig profiel te ontdekken. De politie heeft de wagen dan ook uit het verkeer genomen. GOEDE OPBRENGST VERKOOPDAG De onlangs door de Federatie van Doopsgezinde zusterknngen géhouden verkoopdag heeft bruto ƒ5723,06 opge bracht Van de verloting zijn twee prij zen nog niet afgehaald. Bezitters van de loten groen 367 en 168 kunnen zich ver voegen bij mevrouw A. v. d. Kooi-Koorn in de Binnenburg. GVO HOUDT ONDERLINGE WEDSTRIJDEN OOSTEREND De gymnastiekver eniging Oosterend 'houdt woensdag 19 en donderdag 20 december onderlinge wedstrijden in „De Bijenkorf". Vrijwel alle leden zijn erbij betrokken Woeris- dag wordt om 19 00 uur begonnen; don derdag om 18.30 uur. Belangstellenden zijn welkom. ADVENTSAVOND ZUSTERKRINGEN De Federatie van Doopsgezinde zus terknngen houdt de adventsavond op donderdag 20 december in de Doopsge zinde kerk te Den Burg, aanvang 20.00 uur De avond wordt met eigen krach ten verzorgd. De liturgie omvat onder meer liederen en het kerstverhaal. LATE FEESTGANGER UIT DE BOCHT GEVLOGEN Gisterochtend om kwart over zeven zag een 25-jarige Texelaar het allemaal niet meer zo scherp. Hij bleek dan ook niet meer bij madhte met zijn Simca een bocht te nemen bij de splitsing Ake- buurtsweg-Kogerstraat. Daarom reed hij maar recht door en belandde in de berm. De bestuurder kwam er goed vanaf. Zijn Simca niet. DE HEER J. VISMAN EREVOORZITTER S.O.O.S. OOSTEREND Op de jaarvergade ring van de Schoolvereniging Oosteren- der Openbare School is de heer J. Vis man benoemd tot erevoorzitter van de vereniging en dus niet de heer C. Vis man, zoals ons abusievelijk was meege deeld. De heren E. de Bruijn en L. Zwan de den met gunstig gevolg examen voor het bewijs van bevoegdheid voor boord- telefonist in de burgerluchtvaart. Het examen werd op Schiphol afgenomen door de Rijksluchtvaartdienst. In de 12e eeuw staat Engeland onder heerschappij van de tyrannieke koning Roderick. De echte koninklijke familie is uitgeroeid op één lid na, de jonge troonopvolger-met-moedervlek Purpe ren Pimpernel. Deze koninklijke banne ling wordt groot gebracht door de on verschrokken leider van de verzetsbe weging „De Zwarte Vos". Natuurlijk proberen Rodericks volgelingen de laatst overgebleven troonopvolger uit de weg te ruimen Wanneer het de moe digste volgeling van Zwarte Vos be kend wordt, dat een hofnar op weg is naar het paleis, weet hij deze te over meesteren en laat zijn vriend Hubert met nars kleding het paleis binnendrin gen. Deze wordt door een heks betoverd en vraagt daarop prinses Gwendolyn ten huwelijk. Dan verschijnt de mach tige krijgsman Sir Griswold ten tonele, aan wie de 'hand van Gwendolyn reeds geschonken was Wanneer de prinses te kennen geeft, dat haar voorkeur uitgaat naar Hubert, wenst Griswold een ge vecht aan te gaan met Hubert. De „nar" is echter niet van adel en het betaamt een ridder met zijn zwaard daarmee te besmeuren. Daarom overreedt hij de koning Hubert tot ridder te slaan. Daar na wordt een gigantisch feest aange richt met als hoofdattraktie een duel op leven en dood tussen de machtige Gris wold en „Sir" Hubert Hawkins. „De Hofnar" draait donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond voor alle leeftijden. „De drie Stoogeszie je ze vlie gen?" Na lang zoeken vinden drie tele visie-artiesten, de „stooges", een onder komen met kookgelegenheid in het landhuis van professor Danfortlh, een merkwaardige geleerde, die een militair voertuig heeft uitgevonden, dat dienst kan doen als helicopter, als onderzee boot en als pantserwagen. De Stooges beloven Stanforth hulp wanneer deze vertelt, dat enkele Marsbewoners op zijn uitvinding loeren. In ruil voor hun hulp zal de professor een tekenfiimma- dhine voor de Stooges ontwikkelen. Wanneer de Stooges hun machine op een dag uitproberen, stelen de mars mannetjes Ogg en Zogg het voertuig van de professor. De Stooges weten zich nog net aan het toestel vast te klampen, maar Ogg en Zogg doen alles om hen kwijt te raken. Zondagmiddag, drie uur, alle leeftijden. Van zondag- tot en met dinsdagavond vertoont City „Joe Kidd", een film over de landeigendomsrechten van de oor spronkelijke Mexicaanse bevolking en de Amerikanen dn het Nieuwe Mexico rond de eeuwwisseling. Leider van de Mexicaanse Amerikanen Luis Ohama eist van de rechter land op voor zijn mensen Hij krijgt echter geen gehoor en komt in opstand. Frank Harlan neemt het met twee scherpschutters voor de rechter op en een zekere Joe Kidd neemt hij in dienst. De groep van Harlan en Kidd komt uiteindelijk in een klein bergdorpje in de buurt waar Char- ma zich verbergt met zijn mannen. Har lan neemt rigoreuze maatregelen en dreigt de hele bevolking van het dorp uit te moorden als Ohama niet uit zijn schuilplaats te voorschijn komt. Dat gaat Joe Kidd te ver. Hij maakt een scène, wordt gevangen gezet, ontvlucht en sluit zich bij zijn voormalig tegen stander Ohama aan. Een enorm vuurge vecht volgt. Keuring: 14 jaar. Vrijdag 14 december De werkgroep niet-agrarisch werkgele genheid van de streek- en structuur- commissie Texel 'komt om 10.15 uur in het raadhuis bijeen. Belangstellen den zijn welkom. De werkgroep wonen, bevolkingsont wikkeling, maatschappelijke en edu catieve voorzieningen komt om 18.00 uur dn het raadhuis bijeen. Ieder is welkom. Om 19.30 uur komt in het raadhuis de werkgroep agrarische werkgelegen heid bijeen; belangstellenden welkom. De ijsclub Oudeschild houdt in 't Skiltje de jaarvergadering; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 15 december Vanaf 10 30 uur doe de leden van de ju doafdeling van de gymnastiekvereni ging Oosterend examen voor diverse banden. Belangstelling wordt op prijs gesteld. De Werkwinkel haalt oud papier op in het resterende gedeelte van de Bern- hardlaan, Marelstraat, Wilsterstraat. In de Burgemeester De Koninghal wordt de tweede integratiebijeen komst gehouden van de werk- en ïn- spraakgroepen. Aanvang 9.30 uur; be langstellenden welkom. Maandag 17 december De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel voeren «in de LTSJkantine een advents schimmenspel op; 20.00 uur. In hotel „De Zwaan" wordt een leden vergadering van het Algemeen Zie kenfonds Texel gehouden 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland houden hun advents- aivond in hotel „Kikkert"; 20.00 uur De kerstzangsamenkomst van Den Hoorn wordt gehouden in de Herv, kerk en begint om 19.30 uur. Om 20.30 uur in „Ons Huis" te Den Hoorn de Herv. gemeenteavond Dinsdag 18 december De raadsvergadering begint om 14 30 uur in het raadhuis. De ikerstzangdienst van Den Burg wordt in de r k. kerk gehouden; aanvanj 20.00 uur. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 17 00 uur legpuzzeltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastick in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11 0C?n - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14 45 uur bij de-^ o 1. school van Oudesohild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje. Tot en met 18 december is in de exposi tieruimte van het raadhuis „Kunst uit ^'e Afrika" te zien. Bezichtiging is moge- lijk tijdens de openingsuren van het zL raadhuis. :el eg Idf :n( oo PJ k< k er ma tel Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 3241' DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur to maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de heejik A. van Heerwaarden, tel. (02220) 218 ;n. (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn er: worden op het bureau verwacht op di 72ï tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 18 decembeLj om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 19 decembef-^ om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN Weekend 15 en 16 december 1973 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zaterdag 15.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 15.00 uur zondag 10.00 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag: 10.45 uur Den Hoorn: zaterdag 15.00 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 16 december 1973 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E Loerakker. Den Hoorn 11.00 uur Cand. Schorer De Koog 9.30 uur Cand Schorer Na de dienst verkiezing kerkeraads leden. De Waal 9.30 uur Dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindemevendienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Douwes 19.15 uur ds. H. J. Douwes Oosterend 10.15 uur ds. Kruithof 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse m.m.v. dameskoor o.l.v. de heer Visset url nge tel^n tra< h\ k ei i )e\\ o k nel ijda 16.0 G en ave K>U' fc eer I ko- titei vo< lm o luin 1222 de ver e d<

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2