Waarom geen hogere toeristen belasting? Van melk naar vlees? 1ILMNIEUWS C. Koorn (CHU) in beschouwing: Spaarloon Vierde blad Texelse Courant, vrijdag 21 december 1973 4 Schaakclub „En Passant" Damclub Texel Bridgeclub „Groot Slam" Zondag eerste vvinterwandeltocht in serie van vier Volleybal- en gymvereniging De Koog hebben vakantie Hobbyclub „Athena" weer van start Bibliobus rubriek voor- r.-<ii,i.i;i- LANDBOUW en VEETEELT De gemeente Texel zal grote investe ringen moeten doen in 1974 om te voor komen dat men in de taken tekort zou schieten. De heer C. Koorn konstateerde dinsdag in zijn beschouwing van de be leidsnota van B. en W., dat aan dit stre ven zware financiële konsekwenties zijn verbonden. Zijn fraktie vraagt zich daarom af waarom wel voorstellen wor den gedaan voor verhoging van de plaatselijke belastingen maar niet voor verhoging van de toeristenbelasting. De CHU is het overigens dn grote lij nen met de beleidsnota eens. De heer Koorn düet het dan ook 'bij het plaatsen van een aantal opmerkingen. Wat de ruimtelijke ordening betreft stelde hij dat de inspraakprocedure hier en daar iets vertragend werken op de uitvoering van bepaalde plannen, maar de CHU voelt dat niet als een bezwaar. Er wordt dan immers voorkomen dat overhaaste dingen gebeuren. Modewoorden Energie en milieu zijn modewoorden geworden, aldus de heer Koorn. Hij weesop het onderlinge verband van deze begrippen. Verspilling van energie is een der grootste vervuilingsoorzaken. Hij herinnerde er voorts aan dat in de CHU-beschouwing van vorig jaar werd gewezen op de onhoudbare toestand in de omgeving van 't Horntje en de PH- Polder. De watervervuiling neemt daar schrikbarende vormen aan; vooral tij dens de afgelopen droge zomer was de stank er „om te snijden". Erkentelijk is de CHU-fraktie voor de snelle aanpak van de riolering in GerriIsland. Moge lijk zal het water daar binnen afzienba re tijd weer drinkbaar zijn, net als vroe ger. Wel moet Texel een vinger in de pap zien te houden als het kwaliteits beheer van het oppervlaktewater per 1 januari door het Hoogheemraadschap wordt overgenomen. Naast de recirculatie van papier en glas zou de CHU-fraktie ook graag het plas'tic hierbij betrokken willen zien. De recirculatie van glas is overigens nog een disputabele zaak. Volgens de huidige methode wordt het ingeleverde glas stukgeslagen en ten koste van veel energie gesmolten. Veel beter zou het zijn terug te keren naar het statiegeld systeem waarbij het glaswerk telkens opnieuw wordt gebruikt. Minder zout De CHU-fraktie zou het strooien van wegenzout tot het uiterst noodzakelijke beperkt willen zien Het zou voorname lijk moeten gaan om het sneeuw- en ijs vrij houden van de bebouwde kommen ten behoeve van de voetgangers. Op de buitenwegen Is het een kwestie van het aanpassen van de snelheid aan de om standigheden. 3>it doet het milieu goed en de kosten worden er door gedrukt. Thermische isolatie Wat volkshuisvesting betreft zou de OHU-fra'ktie in de bouwvoorschriften naast bepalingen ten aanzien van ge luidsisolatie ook regels voor warmte- isolatie opgenomen willen zien. „Het tijdperk van goedkope energievormen is evenals ihet stenen tijdperk voorgoed af gesloten". In nieuw te ontwerpen woonwijken wil de OHU-fraktie geen mogelijkheden bieden voor tweede woningen. De kans dat Texel op het landelijke aardgasnet wordt aangesloten wordt volgens de heer Koorn steeds kleiner. Hij vond dat B. en W. bij de verant woordelijke instanties onder de aan dacht moeten brengen dat Texel volle- C. KOORN dig op vloeibare en vaste brandstof is aangewezen. Wat de maatschappelijke zorg betreft waarschuwde de heer Koorn dat er niet tè veel wordt geregeld. Met name oude ren moeten niet het gevoel krijgen dat zij worden geleefd. Zelfwerkzaamheid moet zoveel mogelijk worden gestimu leerd. Met de vestiging van een mosselver- waterplaats kan de CHU van harte ak koord gaan, tenzij er land- en tuinbouw- gronden aan ten offer zouden vallen. Wat betreft het hoofdstuk recreatie merkte de heer Koorn op dat in de toe komst moet worden voorkomen dat ei genaars van bungalowterreinen over gaan tot verkaveling en verkoop. De heer Koorn informeerde tenslotte of het kostbare efficiëncyonderzoek waaraan het gemeentelijke apparaat zich heeft onderworpen al vruchten heeft afgeworpen. Uitslagen: F. van Tatenhove-J. Pnersma 01 J. Hoogerheide-F. Eijgenraam 10 A. Terpstra-N Sijs 10 A. C. Bakker-A. Rombout 01 P. Boersen-H. Elzinga 01 F. van Tatenhove had twee maal re mise aangeboden, maar dit aanbod heeft J. Piersma terecht afgewezen. De kop loper A. Terpstra is weer iets verder uitgelopen, daar zijn naaste belager dn de eindstand verloor van A. Rombout. De heer Boersen geeft met elke nieuwe partij steeds meer tegenstand, het lukte net niet tegen H. Elzinga. De schaakclub heeft een kleine win terslaap ingelast, n.l. de eerstvolgende clubavond is op dinsdag 8 januari. Afgelopen zaterdag heeft „En Pas sant" een nederlaag moeten incasseren van 5 M> -2 V2 in de bondswedstrijd tegen MSC 3 uit Den Helder. De persoonlijke uitslagen zijn: A. Terpstra-T. Vriens 01 A. C Bakker-W. J. Tol 0—1 J. Hoogerheide-KGul 10 J. Piersma^mevr. Van Dooren 10 F. Eijgenraam-J. J. Gijswijt VzAh. W. Berger-J. Sauer 01 G. v. d. Hoek-W. de Bruin 01 H. Elzinga-J. Smit 01 Uitslagen jeugdafdeling: J. van KranenburgnH. Ploeger 20 J. Rienstra-M. Siemeling 20 F. Mosk-R. Kramer 20 G. J. Dijkgraaf-W. Wassenaar 02 C. de Haan-P. Kruger 20 C. de Haan-W. Wassenaar 20 F. Mosk-J. van Kranenburg 02 W. Smddt-G. J. Dijkgraaf 0—2 F Mosk-C. de Haan 11 Texel speelde voor de bondscompeti- tie tegen „Ons Genoegen" 2 uit Andijk. Na een 20 voorsprong kwam Texel met 24 achter en zag het er naar uit dat „Ons Genoegen" aan het langste eind zou trekken. Door overwinningen •van P. Bakelaar en C. Dijker en een punt uit een verloren stand van G. Dros keerden de kansen en werd het een 119 overwinning voor Texel. Het resterende programma luidt: 22 december HDC 229 december Het Pro bleem en 5 januari HDC 1. Het zijn alle drie thuiswedstrijden. Op de clubavond kwamen P. Bakelaar en J. P. Hooijberg beiden moeizaam tot winst J. van Heerwaarden had zelfs remise kunnen bereiken, maar liep in een valstrik. B. Duin 'liet de remise glippen toen beiden een dam hadden. A. Vinke kwam twee schijven voor, maar zag geen kans te winnen. J. Vin ken deed het beter middels een fraaie combinatie. J. P. Stam speelde thuis en gaf verdienstelijk partij. P Bakelaar-W. Bakker 20 B. Duin-P. Kooiman 02 J. P. Hooijberg-J. v. Heerwaarden 20 J. Blom-P. Commandeur 20 C. Vinke-C. Groenhof 20 C. v. d. Werf-J. Vinke 0—2 W. Stam-A. Vinke 11 J. P. Stam-J. Hooijberg 02 J. van Heerwaaiden combineerde diep en verrassend tegen J. Sohoo, wat resul teerde in een vroege dam en partij- winst. W. Stam verzuimde de winst, evenals A. Vinke na aanvankelijk een stuk te hebben achter gestaan. J. Vinke kreeg een stuk cadeau, maar zijn voort zetting was niet goed genoeg. B. Duin ontglipte aan een nederlaag. J. Schoo-J. van Heerwaarden 02 W. Stam-J. Blom 11 G. Dros-A. Vinke 11 P. Bakelaar-C Vinke 20 J. Vimke-J. Hooijberg 11 W. Bakker-B. Duin 11 C. v. d. Werf-P. Hopman 20 De eerstvolgende clubavond is op woensdag 2 januari. Uitslag kerstdrive 17 december 1973: Groep A: 1. Echtpaar Hoogerheid 96 2 Blonk Veenema 89 3. Back er-Duin 88 4 Zegers-mevr. Zevenhoven 85 5. Dros-Van Lenten 83 6. Duin-Keijser 80 7. Echtpaar Gilijamse 79 8. Echtpaar Beemsterboer 72 Groep B: 1. Gebr. Van Sambeek 138 2. Dames Duin-Langeveld 119 3. De Jong-mevr. v.d. Molen 108 3. De Brok-mevr. De Laat 108 3. Blom-Ran 108 6 Mevr. Breeuwer-Stolk 107 7. Dames Geus-Van Sambeek 103 8. Echtpaar Van 't Noordende 100 9. Bos-Ohavonnes 99 10. Dames Briioher-de Haan 98 Groep C: 1Echtpaar Bakker 55 2. Echtpaar Wend rich 48 3. Geus-Hoondert 45 4. Demes Zevenhoven-v.d. Beig 42 5. Demes Elzinga-Spugt 41 6. Bakker-mevr. Witte 40 7. Echtpaar Vonk 38 8. Mevr. Chavonnes-Witte 27 De volgende drives worden gehouden op vrijdag 28 december en maandag 7 januari Ook deze winter organiseert de wan deltochtvereniging weer de traditionele winterserie. Deze serie omvat vier wan deltochten die in de 'loop van de winter worden gehouden. Hiervan moet men er drie uitlopen, om voor de herinnerimgs- medaille in aanmerking te komen. Men kan er dus één overslaan. Er wordt de ze keer gestart vanuit hotel „Bos en Duin" aan de Rozendijk in de Dennen. De eerste wandeltocht vindt plaats zondag 23 december. Men kan tus sen 13.00 en 13.30 uur van start gaan. De afstanden variëren van 10 tot 15 ki lometer. De inschrijfgelden zijn als volgt: le den junioren (tot en met 15 jaar) en se nioren betalen resp. ƒ2,en ƒ3,25. Niet- leden junioren en senioren resp. ƒ2,25 en ƒ3.75. Er is geen aparte voorinschrij ving, iedereen kan inschrijven aan de start. Nieuwe leden kunnen zich dan opgeven voor 1974 en komen met een voor de leden-korting in aanmer king. Het bestuur hoopt ondanks (of misschien juist dank zij) de autoloze zondag veel wandelaars te kunnen be groeten. DE KOOG Van zaterdag 2 decem ber tot maandag 7 januari houden de volleybal- en gymvereniging De Koog vakantie. een aktuele introduktie van kollektief sparen met 6'/2% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijnl NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020-21 13 00, toestel 2323. Tot en met zondagavond vertoont City het "beroemde verhaal van 'Blauwbaard'. Keuring: 18 jaar. "(IVoor beschrijving zie de Texelse Courant van dinsdag). „Modern Times" wordt wel eens Ohaplins grootste succes genoemd. Een voorproefje van deze film (heeft men on langs kunnen zien dn een VPRO-televi- sie-uitzending. In Modern Times is Oharlie een fabrieksarbeider en voelt zich als een miniem radertje in de mo len van de industrie. Dag dn dag uit staat hij aan de lopende band moeren aan te draaden. De eentonigheid maakt hem gek. Hij belandt in een ziekenhuis, daar wordt (hij spoedig ontslagen met de boodsdhap iedere opwinding te ver mijden. Bij een straatoproer wordt hij voor de leider aangezien en komt dm de gevangenis terecht. Door louter toeval verijdelt hij een ontsnapping en krijgt als beloning een cel met alle huiselijke comfort. Hij betreurt het dan ook wan neer hem gezegd wordt te kunnen ver trekken. Twaalf ambachten en dertien ongelukken vallen Charlie ten deel. Dan ontmoet hij een meisje dat wegens dief stal gearresteerd wordt. Hij stelt alles in het werk om haar te bevrijden. Maandag-, dinsdag- en woensdagavond, alle leeftijden. Zondag- en maandagmiddag om drie uur beleeft Ivanihoe weer een spannend avontuur in „De wraak van Ivanhoe". Ivanihoe's verloofde Rowena is gevan gene van Cedrdc van Hastings en zal worden vrijgelaten wanneer zij belooft te zullen trouwen met ene Brian God- wald. Rowena weigert. Maar wanneer haar broef gefolteerd dreigt te worden door Cedric, stemt zij in het huwelijk toe. Ivanhoe zint op wraak. Op zoek naar de toverlamp komt de tovenaar Magribdnits in Bagdad aan waar iedereen op zijn 'knieën ligt omdat sultans dochter voorbij komt. Wie haar aanschouwt, wordt ter dood veroor deeld. Bij Alanddn blijft de prinses ech ter staan en vraagt hem op te staan. Dan komen de soldaten en willen Alan- dm gevangen nemen. Magribindts voor komt dit en vraagt Alanddn hem te ver gezellen dn het Land der Geesten om daar de toverlamp te zoeken. Alandin vindt de toverlamp en dank zij deze lamp belandt hij dn het paleis, waar hem echter een onaangename verrassing te wachten staat. „Alandin en de wonder lamp" draait op beide kerstdagen om 15.00 uur. OUDESCHIDD Hobbyclub „Athe- na" maakt aanstaande donderdag weer een begin aan haar aktdviteiten in het clubhuis, onder leiding van mevrouw Janssen. Door prijsstijging van verschil lende materialen moet het dubgeld ver hoogd worden. Dit wordt voor kinderen van de lagere school ƒ0,50; voor middel bare scholieren en leeftijdgenoten ƒ1, en voor volwassenen ƒ4,Kinderen van de buitendorpen kunnen tegen een redelijke vergoeding warm drinken krijgen. (De fancy-fair heeft ƒ814,opge bracht. De klok is gewonnen door de familie Van Beek, het poppenhuis door de familie Hoep, beiden woonachtig te Oudeschild. De naam van de pop is niet geraden. Twee tafelkleden zijn gevallen op de nummers groen 8 en rose 39. Deze kunnen worden afgehaald bij mevropw Janssen. 'De officiële opening van het clubhuis is uitgesteld tot nader te bepalen datum. De bibliobussen rijden niet van 24 de cember tot 2 januari. Woensdag 2 janu ari wordt weer gereden volgens de be kende dienstregeling. In een inleiding, die de heer Pijper van het Consulentschap voor de Rund veehouderij te Alkmaar enige tijd ge leden hield bleek, dat dn het algemeen de omschakeling van melkveehouderij naar de rund veemester ij uit financieel oogpunt niet aantrekkelijk is. (De heer Pijper was van oordeel, dat het goede gras van onze Hollandse weiden alleen via de melkveehouderij tot z'n waarde kan worden gebracht. Het was jammer, dat op bedoelde avond geen enkele Texelse stierenmes- ter aanwezig was. Een discussie over de ze zaak had nog wel wat duidelijkheid gebracht. Uit de inleiding van de heer Pijper kwam wel naar voren, dat de beste mogelijkheden voor de stierenmesterij op de a'kkerbouwbedrijiven of gemengde bedrijven liggen. Het gaat er nl. om, dat we de beschik king hebben over zetmeelrijke produk- ten, waarvan de prijs, hetzij dat het produkt door aankoop of door eigen teelt is verkregen, niet te hoog ligt. Een zeer belangrijke kostenpost bij deze tak van veehouderij ds nl. de post voeder- kosten. Verzorgingskosten Bij de stierenmesterij hebben we al lereerst te maken met een aantal kosten die we als verzorgingskosten willen aanduiden. We denken hierbij aan de volgende (per dier): huisvestingskosten ƒ100, verwarming en elektriciteit 6, dierenarts en sterfterdsdco 30, rente over geïnvesteeerd kap. ƒ100, algemene kosten (linol. strooisel) 60, totaal van deze kosten 296, Bij de huisvestingskosten is uitgegaan van een investering van ƒ900,per dier. Aan rente, onderhoud en afschrij ving wordt ruim ll°/o berekend. 'De aankoop van het kalf Een zaak met veel onzekerheid en ri sico i'S die van de aankoop van het kalf. De prijs van de stierkalveren, die ge schikt zijn voor de stierenmesterij is de laatste jaren sterk gestegen. Deze lag zo'n jaar of vier geleden in de buurt •van ƒ200,per dier. De prijs, die dit voorjaar door de Texelse stderenmes- ters is betaald zal waarschijnlijk wel boven ƒ450,per dier liggen. Een flink gedeelte van de winst, die de veemester had kunnen binnenhalen bij de flink gestegen vleesprijzen is in de portemon nee van de melkveehouders terecht ge komen. De post „omzet en aanwas" op de melkveebedrijven is de laatste jaren, mede dank zij de sterk gestegen kalve- renprijzen, flink wat hoger geworden. Als er bij de stderenmesterij, zoals die in ons gebied bedreven wordt er van uit wordt gegaan, dat bij een aflevering op 16-maandse leeftijd een geslacht ge wicht van gemiddeld 270 kg wordt ge haald betekent een prijs van het kalf, die ƒ100,hoger ligt, dat de vleesprijs met zo'n 36 cent per kg wordt verhoogd. De voederbehoefte Op grond van veel onderzoek kan ge steld worden, dat voor het mesten van een stier vanaf het kaïlverengewicht van zo'n 45 - 50 kg tot een afleverings- gewiaht van 270 kg geslacht gewicht ruim 1.800 (kg zetmeel waarde nodig is. In veel gevallen wordt aan die voeder behoefte als volgt voldaan: 40 kg kunstmelk 30 kg zetmeelw. 1.000 kg krachtvoer 680 kg zetmeelw. 300 kg droge pulp 190 kg zetmeelw. div. soorten ruwvoer 930 kg zetmeelw. totaal 1.830 kg zetmeelw. Het 'komt er nu vooral op aan om de zetmeel waarde, die dn de vorm van ruw voer moet worden gegeven zo voordelig mogelijk beschikbaar te krijgen. De ervaring leert, dat dit in 't alge meen beter gaat via produkten van het akkerbouwbedrijf dan via graslandpro- dukten. Een ander punt van belang is, dat de droge stof van diverse akkerbouw- produkten een hogere zetmeelwaarde heeft dan van hooi en kuilgras Geble ken is, dat het zeer belangrijk is voor de stierenmesterij, dat ruwvoer wordt gegeven met een zo hoog mogelijke zet meelwaarde in de droge stof. De voederkosten Voor de hierboven genoemde produk ten komen we tot de volgende kosten: 40 kg kunstmelk 70, 1.000 kg krachtvoer ƒ450, 300 kg droge pulp ƒ100, krachtvoer ruwvoer 620,— 372,— totaal ƒ620, Uit het hiervoor gestelde blijkt, dat een aanvulling nodig is met een hoe veelheid ruwvoer, die een voedings waarde bevat van 930 kg zetmeelwaar de. Als we dit ruwvoer gaan aankopen in de vorm van aardappelen, voordroog- kuilgras, snijmads, bietenkoppen, dan moeten we er op rekenen, dat op het moment, dat dit voer op het erf ligt de prijs dn de 'buurt van 40 cent per kg zet meelwaarde zal liggen. Gesteld kan wor den, dat dn de aankoop of het zelf telen van dat ruwvoer een stukje „muziek" zit. Door op het juiste moment tot aan koop over te gaan kan al een flink stuk je arbeidsinkomen worden verkregen. Gaan we uit van een prijs van 40 cent per kg zetmeelwaarde, dan betekent dit, dat 930 kg zetmeelwaarde ƒ372,kost. De totale berekende kosten We komen nu tot de volgende kosten- opstelling: verzorgingskosten 296, aankoop kalf 450, totaalkosten zonder arbeid ƒ1.738, Veelal wordt gesteld, dat de stieren mesterij een arbeidsinkomen van ƒ150,- per dier moet opleveren. Als we 't be drag van ƒ1.738,met deze ƒ150, gaan verhogen, dan komen we tot een bedrag van ƒ1.858, Zojuist werd uitgegaan van een ge middeld slachtgewioht van 270 kg. De prijs moet dan op plm. ƒ6,90 per kg ge slacht liggen om de kosten te vergoeden en een arbeidsinkomen van ƒ150,per dier te halen. Zoals hiervoor werd berekend bete kent een kalverenprijs die ƒ100,la ger is, of wei ƒ350,per kalf, dat de vleesprijs met 36 cent per kg daalt. In dit geval zou de rekening dus sluiten bij een vleesprijs van ƒ6,50 per kg. Vakmanschap Ook bij deze tak van veehouderij zal het wel net zo gaan als bij de melkvee houderij. Terwijl de ene veehouder bij een melkprijs van 43 cent per kg de eindjes nog niet aan elkaar kan krijgen slaagt een collega er in om bij dezelfde prijs een „heel stuk touw" over te hou den. Wat de stierenmesterij betreft is het vooral het vakmanschap bij de opfok van de kalveren, het telen of aankopen van de juiste voedermiddelen en een goede combinatie van ruwvoer en kraaht, die bepalen of het arbeidsinko men van ƒ150,gehaald, overschreden of lang niet verkregen wordt.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 13