Begrotingsreserve is te klein jGasunie: Texel krijgt geen aardgas Nationale cActie cRgde kruiswoordpuzzel nr. 3 De heer C. Timmer (AR): Doopsgezinde, gereformeerde en hervormde jeugd houden kerstavond Algemeen Ziekenfonds Texel verhoogt premie Adventsavond Plattelandsvrouwen afdeling Texel Zon, maan en hoog water Muzikale adventssamenkomst iu Oosterend Fanfare speelt kerstliederen hij bejaardentehuizen Texelse konijnenfokkers doen het goed Badminton ook tijdens kerstvakantie Kerstzangdienst in Oosterend Sluiting postkantoren Aanwezigheid „Texelstroom,,centrale geen positieve factor meer Landmijn in Slufter gevonden Burgerlijke stand Adventsdienst in Oudeschild Kersttentoonstelling Ankie Engel DECKSON 26 's „Als voorstander van een sluitende begroting waardeer ik het dat u er in geslaagd bent de begroting 1974 als zo danig aan te bieden. Ik spreek hierbij de hoop uit dat u met de sleutels die u gehanteerd heeft de moeren zo vast heeft kunnen aandraaien dat deze niet tijdens de rit zullen losrammelen", al dus begon de heer C. Timmer dinsdag namens de AR-fraktie zijn algemene be schouwing van de begroting 1974. Toch jjad hij ook kritische geluiden. Hij gaf te kennen de algemene reserve 32.548,in verhouding tot de totale begroting van 7 miljoen tamelijk klein te vinden. Zelfs al zou men de te ver wachten opbrengst van de verhoging van diverse plaatselijke belastingen (ƒ78.160,hierbij voegen „dan komt men nog op een bedrag dat zeer matig genoemd kan worden", aldus de heer Timmer. Verder vroeg hij zich af of het juist is alle exploitatielasten van de rioolzui- verinigsmstallatie te verwerken om de begroting sluitend te maken. ..Ik wil u er op attenderen dat de huidige riool- 'heffing vermeerderd met de 'heffing van ihet hoogheemraadschap boven de norm komt die de minister gesteld heeft, wat met de andere plaatselijke belastingen van de gemeente niet het geval is". Stortplaats De exploitatiekosten van de vuilstort plaats vond raadslid Timmer te hoog. De oorzaak hiervan zocht hij in het niet centraal liggen van de plaats. Er moeten veel kilometers gereden worden bij de afvoer van vuil. „Ondanks de goede verwerking ds dit voor mij een groot bezwaar". De heer Timmer stelde B en W. voor, aan te dringen op een hogere uitkering uit het gemeentefonds. „Als de algeme ne uitkering uit het gemeentefonds ook Aanstaande maandag organiseert de jeugd van de Doopsgezinde, Gerefor meerde en Hervormde kerk in De Witte Burcht een kerstavond die om 19.45 uur begint en toegankelijk is voor alle jon geren boven 14 jaar. Het programma draagt een apart karakter. Een onder deel is een aktie voor de kerstpot van het Leger des Heiils. Na afloop van de avond kan men nog de kerstnachtdienst in de Hervormde kerk bezoeken. Er wordt op een grote opkomst gehoopt. Een zeer gering aantal belangstellen den was maandagavond aanwezig op de jaarvergadering van het Algemeen Zie kenfonds Texel. Op deze avond werd besloten tot een premieverhoging van de vrijwillige verzekering. Voorheen bedroeg de contributie hiervan ƒ53,10, met ingang van 1 januari 1974 ƒ58,80 per persoon per maand. De premie van de aanvullende verzekering (ƒ0,70 per persoon iper maand) blijft ongewijzigd. Maandagavond hielden de Platte landsvrouwen afdeling Texel in een volle, met kerstversiering verfraaide LTS-kan tine hun adventsavond. Na een impressie van het huidige kerstfeest gaf mevrouw N. Harting een inleiding op het kerstspel dat daarop volgde. Het was een schimmenspel, als begeleiding van een oud-Beiers veThaal naar een idee van Carl Orff. Na de pauze zong een koortje o.l.v. mevrouw A. van der Eijk twee Engelse kerstliederen. Tot slot las mevrouw Sprenger een verhaal voor over de viering van kerstmis in Zuid-Afrika van mevrouw Hille-Gaer- bhé. De zon komt 23 december op om 8.47 uur en gaat onder om 16.31 uur; 26 de cember op om 8.48 uur en onder om 16.33 uur. Maan: 24 dec N.M; 1 jan. E.K. Hoog wter ter rede van Oudesdhild: Vrijdag 21 december 5.30 en 18.04 Zaterdag 22 december 6.29 en 18.55 Zondag 23 december 7.17 en 19.38 Maandag 24 december 8 02 en 20.21 Dinsdag 25 december 8.39 en 21.00 Woensdag 26 december 9.14 en 21.37 Donderdag 27 december 9.45 en 22.13 Vrijdag 28 december 10.16 en 22.46 Zaterdag 29 december 10.44 en 23.18 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. C TIMMER dn het volgend jaar in percentage ach terblijft bij de werkelijke uitgaven die de gemeente moet maken, dan kon een sluitende begroting wel eens zeer moei lijk, zij het misschien wel onmogelijk worden". Het was de heer Timmer opgevallen dat de werkelijke inkomsten van 1972 de ramingen van 1973 en 1974 overtreft, hetgeen hij had afgeleid uit de begro tingsgrafieken. OOSTERBD Morgenavond wordt in de Hervormde kerk te Oosterend een adventssamenkomst gehouden waarbij iedereen welkom ds. Muzikale medewer king wordt verleend door muziekver eniging Excelsior, Gemengde Zangver eniging Soli Deo Gloria en het Texels Mannenkoor. De avond begint om 20.30 uur. Op eerste kerstdag vanaf half acht 's avonds zal het Kon. Texels Fanfare- korps-D.E.K. kerstliederen spelen bij de drie bejaardenhuizen van Den Burg. Men heeft besloten dit niet meer te doen bij de bejaardenwoningen. Inmiddels zijn in meerdere dorpen complexen be- j aardenwoningen verrezen; men wil graag één lijn trekken maar het is on doenlijk overal de muzikale kerstgroet te gaan brengen. Verder is de afspraak gemaakt dat het Texels Fanfare en „Ex celsior" bij toerbeurt zullen werken. Volgend jaar speel „Excelsior" dus de kerstliederen bij Irene, Sint Jan en Gol- lards Rustoord. Op de onlangs in Winkel gehouden konijnententoonstelling boekten de he ren P. Nat en M. Bakelaar groot succes. De heer Nat behaalde met zijn jonge witte wener-rammen twee maal 't pre- dicaat fraai. Bovendien behoorden tot zijn konijnen de beste wener en het hoogst gewaardeerde midden ras. De heer Bakelaar werd bij de jonge voedsters ook met een witte wener twee keer met het predicaat fraai gehono reerd. Beide fokkers zijn aangesloten bij de konijnenvereniging „Helder en omstreken". Ook tijdens de kerstvakantie zullen de trainingen van de badmintonclub Texel op maandag en vrijdag gewoon doorgaan, met uitzondering van oude jaarsdag. OOSTEREND De kerstzangdienst van Oosterend wordt zaterdagavond gehouden in de Nederlands Hervormde kerk, aanvang half negen. Meegewerkt wordt door de muziekverening „Excel sior" en het Texels Christelijk Mannen koor o.l.v. de heer A. Kuik, de Gemeng de zangvereniging Soli Deo Gloria o.l.v. de heer C. Bremer en de predikanten R. S. Kuitse en J. de Gier. De postkantoren op Texel zullen op 24 en 31 december a.s. om 15.00 uur voor het publiek gesloten zijn. De nor male avondopenstelling vervalt derhal ve voor deze kantoren. De N.V. Nederlandse Gasunie heeft het verzoek van de gemeente Texel om het eiland op het landelijke aardgasnet aan te sluiten afgewezen. Uit een brief van de Gasunie is gebleken dat de kansen op wat langere termijn ook zeer gering zijn, mede als gevolg van de energiecrisis waardoor op dit ogenblik al een maximaal beroep op de aardgasvoorraad wordt gedaan. B. en W. willen de pogingen om de Gasunie tot andere gedachten te bren- gen dan ook voorlopig laten rusten. Op verzoek van de gemeente werd de Aardgasunie benaderd door de B.V. v.h. Fa. W. de Liefde uit Culemborg. Daar werd vorige maand het afwijzende standpunt van de Gasunie vernomen. Zoals bekend is de aanwezigheid van de elektrioiteits en waterfabriek „Texel- stroom" altijd als een gunstige factor beschouwd an de strijd om aardgas. De centrale, die op eenvoudige wijze voor aardgas geschikt ds te maken, zou onge veer de helft van de totale Texelse be hoefte >aan aardgas gebruiken. De aan wezigheid van deze grote afnemer zou het de moeite waard maken om Texel, waar overigens heel weinig zal worden gebruikt in vergelijking met industrie gebieden, aan te sluiten. Geen centrales Maar, zo liet de Gasunie weten, sedert augustus 1972 worden elektricitedts cen trales in Nederland nietmeer op het aardgas aangesloten. Dat' betekent dus dat de gebruiksprognose met meer dan de helft moet worden teruggebracht. Het is dan ook economisch niet verant woord om Texel aan te sluiten. De Gas unie schreef verder: „Maar ook om andere redenen kun nen wij niet meewerken aan een gas- voorziening op Texel. Zoals u bekend worden wij geconfronteerd met een ma- ximumproduktie van het Groninger gasveld, die lager is dan oorspronkelijk werd geraamd. Ook ondervinden produ centen dn toenemende mate weerstand van milieu-technische aard, tegen het in exploitatie nemen van nieuwe Neder landse gasvelden. Ons besluit geen elek trische centrales meer aan te sluiten en andere reeds door ons genomen maat regelen ten aanzien van onze recht streekse industriële afnemers moeten dan ook in dit liidht worden gezien. Bovendien doet zich nu een nieuwe ontwikkeling voor op de energiemarkt, die een gevolg is van de boycot van de olieproducerende landen. Het blijkt dat thans in ijltempo oldekaohels en cv- ketels worden uitgewisseld tegen gas gestookte installaties. Deze laatste ontwikkeling noopt ons -tot verdere maatregelen teneinde de gaslevering ten behoeve van de open bare markt niet alleen in de huidige situatie, maar ook voor de toekomst vei lig te stellen. Het beraad hierover vindt plaats in de nauwe coördinatie met het Ministerie van Economisch Zaken, met V.E.G.I.N. en met andere instanties. Waar thans maatregelen worden over wogen ter beperking van het gasge- bruik, dient in eerste instantie te wor den voorkomen dat de situatie nog ver scherpt wordt door de ontsluiting van witte gebieden". De heer Westdorp zei dinsdagmiddag in de raadsvergadering erg ongelukkig te zijn met deze brief. De lieer Blanken wilde geen genoegen nemen met de af wijzing, vooral in verband met de ener giesituatie. Texel wordt als een van de weinige gebieden in Nederland zwaar getroffen door de sterk verhoogde olie prijzen. Bouwgrond Naar aanleiding van de serie grond- verkopen die de raad ter goedkeuring kreeg voorgelegd informeerde de heer Blanken hoeveel tijd nog gemoeid zal zijn met de archeologische opgravingen m het plan Noord-West. De grond is spoedig nodig voor woningbouw. De voorzitter moest hem het antwoord schuldig blijven maar liet weten dat de termijn die destijds ds afgesproken, reeds is overschreden. De heer Smit wou graag een overzicht hebben van nog uit te geven bouwgronden op Texel. De heer Blanken vond dat men dat op het raadhuis wel te weten kan komen. De heer C. Room stemde tegen de grondverkopen voor zover het ging om bouwplannen die alleen met toepassing van artikel 19 mogelijk zijn. De heer Blanken toonde zich verheugd over de verkoop van grond ten behoeve van de Rijksscholengemeenschap. Het is een stap in de goede richting. Hopelijk zal de bouw spoedig beginnen. Afgelopen maandag is tegen de avond in de Slufter een landmijn uit de twee de wereldoorlog aangetroffen. De mijn is door de storm blootgelegd en inmid dels door de Explosieven Opruimings dienst onschadelijk gemaakt. van 12 tot en met 18 december 1973 Geboren; Elman Ramon, zv. Sijbrand C. Keijser en Alberta A. Jellema; Barry, zv. Klaas de Vries en Aaltje Beijert. OndertrouwdFier de Kroon en Caro lina Stark. OUDESCHILD Zondagavond zingt het Texels Mannenkoor in de Neder lands Hervormde kerk te Oudeschild tijdens de adventsdienst, die daar om 20.30 uur begint. Voorganger as ds. J. de Gier. Evenals vorig jaar houdt Ankie En gel uit Spang weer een kersttentoon- stelling van gebruiks- en sienhandwer- ken die voornamelijk van Texelse scha penwol zijn gemaakt. In de schuur van het pand Spang W 31 is een grote kol- lektie te zien. Men kan er terecht van maandag 24 december tot en met 1 ja nuari van 14.00 - 17.00 uur dagelijks. De geëxposeerde handwerken zijn te koop, maar mensen die aileen maar ko men kijken zijn evenzeer welkom. Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 21 december 1973 Met medewerking van Uw nieuwsblad Dit is de derde van dertien kruis woordpuzzels in Uw nieuwsblad voor de Rode Kruisactie „Vakantie voor gehandicapten". De eerste keer heb ben niet minder dan 180 deelnemers een fantastische prijs gewonnen en ook ditmaal kunt U meedingen naar een rijk geschakeerd prijzenpakket met een waarde van vele duizenden guldens, zoals U hieronder kunt vast stellen. Aan het slot van de actie zullen de bijzon dere elndhoofdprijzen zoals een stacaravan van Dick Wissink en een Mark Orgel van Benelux Musical Instruments worden uitge loot. Daarvoor moet men alle letters E op tellen die in alle oplossingen voorkomen. Tel daarom straks vast de E's als U het grote diagram op deze pagina hebt ingevuld. Het is niet de bedoeling dat U de letters E van de slagzin nog eens extra meetelt. Van deze puzzel dient U weer alleen de slagzin in te sturen. De wijze waarop dat moet gebeuren staat elders aangegeven. Succes gewenst! De hoofdprijzen van deze puzzel zijn: Kleurentelevisie van Philips Nederland 2595,— Meubilair naar keuze van B.V. Meubelfabriek Daco, Varsseveld 1000- Verder kunt U winnen: Novilon-vloerbedekking, 500, NLF-Kromme- nie; Canon Auto Zoom 318 camera Super 8, 400, Borsumij Wehry; Medische encyclope die, 375, Tijl; Bosch DUH 61-wasemafzuig- kap, 311, Willem van Rijn; Stofzuiger, 295, Excelsior Tornado; Donsdeken -f laken- overtrek -f sloop, 250, Irisette; Prisma- horloge. 299, Jansen, Post Cocx B.V.; zelf- knoopwandkleedpakket, 179,25, Van Schup- pen; drie 8-daagse kris-kras-abonnementen 2 pers. 1e klasse, 144, Nederlandse Spoor wegen; Reliéfglobe, 100, Globe Industrie. En tenslotte: Elektrische haarkrulset, airbrush en auto- curlers van Carmen Curler Company; pakket met 55 miniatuurautootjes van World Present; Klokkenservies, Nutricio; Waardebon, Her man's Schoenen, Handzagen, Sandvik Staal; Luxo-bureaulamp. Kamphuys Oosterbaan; Pakketten Honig-artikelen; Blikradio, Coca Cola; Kalkoenen 3 kg, Pluimvee-Produktschap; Kussenpakketten. Van Schuppen; Puzzelwoor denboek, Luitingh; Sets met 6 flessen Granini; Melitta; Giemme autowashandschoen, G. van Amersfoort; Sets met 6 stukken T.C.C.-zeep, Utermóhlen; Pokon-Chrysal-pakketten, H. P. Bendien; Boekjes Steringa Idzerda, De Mui- derkring. In de komende weken rond Kerstmis en Oud en Nieuwjaar brengen tientallen eenzame en vaak gehandicapte bejaarden een vakantie week door in de Rode Kruis-tehuizen te Wezep en De Steeg. Intussen wordt het hospitaalschip J. Henry Dunant op de werf weer in gereedheid gebracht voor het nieu we vakantieseizoen dat in maart begint en aan bijna 2500 chronisch zieked een unieke week zal bezorgen. Daarvoor kunt U nu geld bijcenpuzzelen. En terwijl U dit Rode Kruis werk steunt maakt U zelf kans op één van de vele grote prijzen, die het Nederlandse bedrijfsleven voor deze actie gratis ter be schikking heeft gesteld. Het totale pakket vertegenwoordigt een waarde van bijna een Porseleinen servies van Thomas Benelux B.V., Maastricht 1000, Elna Press van Sobrux B.V., Amsterdam 699, Esta keukenvriezer van Esta/ van Swaay Amersfoort B.V. 620, Thermat-25 wasdroger van Zanker Nederland B.V., Woerden 578, Braun Super 8 smalfilm projector van Braun Electric Nederland B.V., Den Haag 560, Starlet-353-naaimachine van Singer B.V. f 549, CARAVANS kwart miljoen gulden. Alle reden dus om mee te doen. Zó inzenden U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar het speciale adres van het Neder landse Rode Kruis. Postlaan 67. s-Gravenhage. Plak naast de gewone trankerlng 13U cent] minimaal 1— (maximaal 5,-1 aan gel dige postzegels U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt. mits voldoende ge frankeerd U kunt ook Uw oplossing op een girobiljet (geen girobetaalkaart) schrijven. Maak dan tenminste^ ƒ1.öf zoveel U wilt over op giro 30 46 067 van het Nederlandse Rode Kruis te s-Gravenhage. Uw oplossing moet uiterlijk 27 december bin nen zijn Op 7 januari trekken in Bergen (N H.) notaris *Van óeusekom uit 's-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31-10-'73, nr. L.O. 700/143/230. Horizontaal: 1. deel van het jaar - 4. onhandig - 8. lid van het gezin - 10 oude lengtemaat - 11. Green wich Tijd (afk.) - 13. scheepseigenaar - 16. par example (afk - 17. tijdperk - 19. speel goed - 20 lange houten sneeuwschaats - 21. kledingstuk - 23. hoofd - 25. op grote afstand - 26. roeispaan - 28 lang dun stuk hout - 30. vroeger - 32. hoofdtelwoord (Eng.) - 34. gezichtsorgaan - 36. een ogenblik - 38. Heilige (afk.) - 39. kleinst mogelijk deeltje van een element - 41. bevel - 42. dwarshout - 43. voeg woord - 45. krachtprestatie - 46. krachtig. Verticaal: 1. dun - 2. Amsterdams Peil (afk.) - 3. Grap penmaker - 5. Europeaan - 6. namelijk (afk.) - 7. loodrecht - 9. jongensnaam - 12. Regerlngs Reglement (afk.) - 14. pentekening - 15. ieder - 16. paardekracht (afk.) - 18. edele 20. ontspannende lichaamsbeweging - 22. papegaai - 24. lofzang - 27. bepaalde hoeveel heid - 29. voorzetsel - 30. ik (latijn) - 31. geluid - 33. Nieuwe Testament (afk.) - 35. In onderstaand diagram vult U nu da letters In die S^00;?^33 V 5 U op de gelijkgenummerde vakjes van de puzzel Y0.®1^®^®' voorzetsel - 42. Rijksumversi hebt gevonden De zin die bij een goede oplossing telt (ark.) - 44. deel van een Franse ontken- ontstaat, stuurt U op elders aangegeven wijze In ning. 24 10 43 19 40 14 14 2Ï 13 36 30 44 15 37

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5