Beslissing beroepsschrift Dijt door raad opnieuw aangehouden Winkelsluiting i H VERGOEDING MEERKOSTEN MOGELIJK chauffeur Prisma horloges steengoed martin tromp Tweede wonioggegadigden moeten zich beter iaten informeren AANKOOP CENTRALE TEXEL de hele kerstweek geopend. Maandag 24 december gesloten.j TEXELSE AUT0GENTRALE GESLOTEN. Restaurant „Capri" slaatjes, hapjes enz. Warenhuis „De Hoek" voor al uw kerstartikelen de gehele dag gesloten. Garage Dros D.V. - Eierland G 49 OUDEJAARSDRIVE Hotel „De Zwaan" ,'V -• 4<Ji& D0ERENGERIEFH0UT AANKOOP - CENTRALE TEXEL' Caté „'t Kompas" De gemeenteraad heeft de beslissing over het beroepsschrift van de heer J. S. Dijt opnieuw uitgesteld. Zoals bekend wil de heer Dijt bij zijn bedrijf in Wes tergeest een schuur van betonelementen (veestal en machineberging) bouwen. Een dergelijk gebouw werd door B. en W. onaanvaardbaar geacht in dit land schappelijk zeer fraaie gebied en de vergunning werd dan ook geweigerd. De heer Dijt ging in beroep bij de ge meenteraad, die er in de vorige raads- ergadcring uitvoerig over discussieer de. Daarbij werd besloten de zaak aan te houden om af te wachten of de rijks overheid bereid is de meerkosten van en wel aanvaardbaar gebouw voor zijn rekening te nemen. Het geval Dijt be loofde een interessante testcase te wor den; in de toekomst zou men ongetwij feld met meer van dergelijke kwesties te maken krijgen. In de raadsvergade ring van dinsdag werd opnieuw langdu rig van gedachten gewisseld, waarbij bleek dat de kwestie er allerminst dui delijker op was geworden. Graag had men de knoop doorgehakt omdat de heer Dijt al veel kostbare tijd heeft ver loren, maar er rezen zoveel vragen en onzekerheden dat besloten moest wor den de zaak nog eens te onderzoeken en het eindoordeel te vellen in de raads vergadering van 5 februari. Overigens is wel gebleken dat ihet mi nisterie van CRM bereid is om een deel (45%) van de meerkosten te betalen. 45% van de meerkosten zou voor reke ning van gemeente en provincie moeten komen en 10% voor de heer Dijt. Het oorspronkelijke bouwplan van de heer Dijt is in ieder geval geen haalba re kaart. Er werd daarom een tweede plan gemaakt voor een schuur in bak steen. voorzien van houten gevels en deuren, met een oppervlakte van 25 x 16 meter maar met dezelfde nökhoogte en dakhelling. De welstandscommissie vond dit al veel beter maar had nog bedenkingen. Vertegenwoordigers van van CRM en de landschapsconsulent be oordeelden de situatie ter plaatse, waarbij de bereidheid werd getoond om 45% van de meerkosten van een wel passend gebouw bij te dragen. Derde ontwerp Op basis van de aanwijzigingen en suggesties maakte de architect een der de ontwerp: metselwerk, even lang als breed maar met een stijler '((pannen)dak, een noWhoogte van 8.40 meter en houten topgevels. Hiermee ging de welstands commissie akkoord en naar het scheen ook de heer Dijt zelf. Dat laatste bleek een misverstand te zijn; Dijt liet weten dat hij het derde ontwerp te hoog en te weinig flexibel vond. Hij gaf de voor keur aan het oorspronkelijke plan, ech ter voorzien van houten gevels. Zijn kennelijke hoop dat de raad een goed gunstige beslissing over dit plan zou nemen, werd niet bewaarheid. De burgemeester vond dat het meest in het belang van Dijt zou worden ge handeld als de raad het beroep onge grond zou verklaren. Omdat gebleken is dat alle betrokkenen bereid zijn een aanvaardbare oplossing te bewerkstelli gen. De heer J. A. Witte walde de knoop doorhakken. De kwestie sleept nu al een jaar. De raad moest het beroeps- schrift gegrond verklaren en de extra kosten van de houten gevels voor 100% voor rekening van de gemeente Texel laten komen. De heer C. Koom zou wel akkoord kunnen gaan met de van houten gevels voorziene betonnen schuur. Het laatst- gemaakte bouwplan vond hij onaan vaardbaar: veel te hoog en te opvallend door de rode pannen. Koorn rekende voor dat de vertraging Dijt duizenden guldens heeft gekost. „Vroeger was op de Hogeberg het galgenlandje maar tegen woordig worden ondernemers dn dat ge bied op een andere wijze gewurgd". 100% De heer L. J. Weijdt voelde meer voor het tweede plan, wat inhield dat hij het beroepsschrift ongegrond zou moeten verklaren want dat had betrekking op (het eerste plan. Maar voor het eerste plan geldt niet dat SRC voor een deel van de extra kosten wil opdraaien. Die extra kosten zou de gemeenteraad voor zijn rekening kunnen nemen, maar dat zou een beslissing zijn waarvan de kon- sekwenties nauwelijks zijn te overzien. En dan as er ook nog de kans dat een ander bouwplan een artikel 19 procedu re moet doorlopen en dan zo wist de raad met stelligheid veel bezwaar zal ontmoeten zodat er wellicht helemaal niets meer van terecht komt. Want voor ihet betrokken gebied geldt een zg. voor- •bereidingsbesluit waardoor wordt voor uit gelopen op de conserverende bestem ming die volgens het nieuwe bestem mingsplan voor dit gebied geldt. Zelden stond de raad voor zo'n moeilijke puz zel. De voorzitter opperde op een gege ven moment zelfs het idee om het voor- bereidangsbesluit maar in te trekken waardoor gelegenheid zou ontstaan een nieuw en verantwoord plan te maken en daarvoor financiële steun van CRM te verwerven. De raad zou dan niet ge dwongen zijn met een lelijk gebouw ge noegen te nemen. Tot het intrekken van het voorbereidingsbesluit (een heel gek idee, vond mr. Sprenger zelf) kwam het echter niet, wel tot een voorstel van orde om de zaak nog één keer te verda gen Het voorstel van de heer Witte om het oorspronkelijke bouwplan, zij het met houten gevels, toe te staan en de ge meente alle meerkosten te laten beta len werd wel erg vérgaand gevonden. De konsekwentie zou kunnen zijn dat in alle gevallen waarbij welstandsbepa- ldngen leiden tot duurdere bouw, de ge meente over de brug moet komen. Het publiek zou daar gebruik van kunnen maken door met 9ledhte plannen te ko men die wel duurder gemaakt móéten worden. 't Lant van Texel •Het nieuwe boek ,,'t Lant van Texel" van de heer J. A. van der Vlis werd met ƒ5.000,subsidie gesteund. Bovendien ikoopt de gemeente 250 exemplaren waardoor de totale uitgaaf ƒ15.000, beloopt. De heer F. Blanken vond het wel een schep geld; 'hij vroeg waarom de gemeente juist 250 boeken nodig heeft. De burgemeester zei dat deze be hoefte niet zo nauwkeurig is geraamd. De gemeente heeft vrijwel geen relatie geschenken meer; nu is er weer een mooi voorraadje. De heer C. Koorn toonde zich zeer verheugd over het ver schijnen van 't vernieuwde boek Texel, evenals de heer Zuidewind. De heer Weijdt vond dat het boek aan universi- teits- en andere bibliotheken moest wor den toegestuurd om bij te dragen aan goede voorlichting over Texel. Mr. Sprenger veronderstelde dat bibliothe ken 't boek uit zichzelf wel zullen aan- sohaffen. Het oude boek Texel is al lang uitverkocht. De heer Smit vertelde dat 'hij het in Amsterdam antiquarisch ver krijgbaar is voor ƒ250,De gemeente doet er niet dom aan de uitgave van een dergelijk boek te steunen; het is immers goede geldbelegging! Tweede woning De raad bepaalde dat de heer W. H. Poelman uit Hilversum het door hem gekochte pand Hodshonstraat 7 te De Cocksdorp met als tweede woning mag gebruiken en verklaarde daarmee het beroep van de heer Poelman tegen een soortgelijke beslissing van B en W. on gegrond. In mei van dit jaar liet het college de heer Poelman weten dat hij een aan vraag voor een woonruimtevergunning kon indienen; tevens werd hem de mo gelijkheid geboden voor het geval het pand niet permanent door hem zou gaan ■yvorden bewoond, dit vrijwillig te gaan verhuren aan een Texels gezin. Poelman antwoordde dat hij niets voor perma nente bewoning voelde, door wie dan oók. Hij wilde het huis als tweede wo ning gebruiken. Daarop volgde de ge bruikelijke advertentieprocedure waar bij eventuele gegadigden voor deze wo ning werden opgeroepen Er was inder daad interesse voor het pand, maar overeenstemming inzake de verkoop prijs werd („uiteraard", aldus B. en W.) niet bereikt. In augustus bleek dat er ernstige moeilijkheden waren met de huisvesting van een Texels gezin. De woonruimteadviescommissie vroeg B. en W. over te gaan tot vordering van Hodshonstraat 7, maar zover kwam het niet omdat het college het geval van het woningzoekende gezin daarvoor nog niet ernstig genoeg vond. Daarmee was de discussie over de toepassing van de woonruimtewet 1947 voorlopig ten ein de, hoewel op grond van deze wet geen toestemming was verleend het huis als tweede woning te gebruiken. De heer Poelman wilde echter ook een uitspraak hébben op gerond van de verordening op het gebruik van woningen. Hierop kwam een afwijzing en tegen deze af wijzing ging hij nu in beroep bij de raad. B. en W. hadden in him pré-ad- vies gewezen op het feit dat het hier om een zg. Bagaerswoning gaat; bij de bouw is gebruik gemaakt van bijzondere faci liteiten, bedoeld om de woningnood te helpen oplossen. In het bijzonder deze woningen mogen geen tweede woningen worden, aldus B. en W. Ze zijn nl. ui termate geschikt voor de permanente huisvesting van kleine gezinnen en eventueel alleenstaanden. Rechtszekerheid In zijn beroepschrift voerde de heer Poelman aan dat de advertentieproce dure géén gegadigden voor de woning opleverde. Toch werd het gebruik als tweede woning verboden terwijl hem door de woonruimte adviescommissie was beloofd dat hij zijn gang kon gaan als er geen gegadigden waren. De heer Poelman beriep zich op artikel 1 van de verordening op het gebruik van wonin gen waarin staat dat B. en W. onthef fing kunnen verlenen van de bepalin gen. Volgens de rekes*trant was de rechtszekerheid hier in het gedrang ge komen. Er was geen sprake van fair play, elders in de bebouwde kom van De Cocksdorp zijn wél huizen als twee de woningen toegestaan en de in aan merking komende belangen waren met tegen elkaar afgewogen. Voor B. en W. stond het niet vast dat de heer Poelman niet op de hoogte kan zijn van het woningbeleid op Texel. Hij heeft blijkbaar gekocht an de veronder stelling dat het zo'n vaart niet zou lo pen. Op Texel wordt géén soepel huis vestingsbeleid gevoerd; de discussie over 't vaststellen van een verordening op het gebruik van woningen werd in de gemeenteraad al in augustus 1972 gevoerd. Inderdaad zijn in het verleden in De Cooksdorp enkele woningen vrij gegeven als tweede woning. Dat waren panden die in zeer slechte staat ver keerden en waarbij geen animo was voor aankoop als permanente woongele genheid. Dit is van geval tot geval be oordeeld en een beslissing werd na zorg vuldig afwegen van belangen genomen. Bovendien is het woningbeleid de laat ste jaren aanmerkelijk verscherpt in verband met de toenemende vraag naar tweede woningen. De gemeenteraad 'had weinig moeite met de afwijzende beslissing van het college. Alleen de heer J. J. Westdorp vroeg zich af of de heer Poolman toch niet via artikel 1 van de verordening tegemoet kan worden gekomen. Hij her haalde wat hij ten aanzien van deze pro blematiek al eens eerder had betoogd: het woonruimtebeleid moet nog eens ter tafel komen en van alle kanten wor den bekeken. Eerder op de vergadering had de heer iF. Blanken zich dn gelijke trant uitgelaten. Dat was naar aanlei ding van het beroep dat de heer P. J Zoetelief uit Den Burg bij de raad heeft ingesteld omdat hij zijn voormalige ou derlijke woning Kikkertstraat 45 te De Cocksdorp niet als vakantiewoning mag gebruiken. Dit beroepsschnft is overi gens in handen gesteld van de commis sie voor de behandeling van beroeps schriften ingevolge de woningwet. Een beslissing komt dus dn een volgende raadsvergadering. De heer J. Zuidewind was wel blij met de harde lijn van B. en W. „We moeten geen precedenten scheppen". De heer Smit 'betoogde dat het niet alleen ging om de woningnood maar ook om de leefbaarheid van de woonkernen. Al leen als het gaat om sterk vervallen mo numentale pandjes die op geen andere wijze behouden kunnen blijven, wordt gebruik als tweede woning toegestaan. Wethouder Daalder zei dat men van het maken van die uitzonderingen in 't verleden geen spijt heeft. Men heeft al dus mooie pandjes kunnen behouden; enkele worden zelfs weer permanent bqwoond. De heer Daalder veronderstelde dat de heer Poelman blijkbaar niet goed is ingelicht door zijn makelaar. Hij bena drukte daarom nog eens dat iemand die een tweede woning op Texel wil ver werven, eerst bij de gemeente infor meert of dat zal worden toegestaan. Wie dat niet wil moet zo verstandig zijn in de voorlopige koopakte een ontbindende voorwaarde te laten opnemen zodat men niet met een duur huis in zijn maag zit waar men geen gebruik van kan maken. Dat de heer Poelman slachtoffer zou zijn van het verscherpte beleid van de laatste tijd, ontkende de wethouder. Ook in het verleden zou Poelman zijn kans niet hebben gekregen; het betreft hier een zeer duidelijk geval dat zeker niet voor uitzondering in aanmerking komt. De heer Westdorp liet duidelijk blijken voorstander te zijn van oen soe peler beleid Het moet bijv. mogelijk zijn dat demand zijn oude woning als tweede woning verkoopt om de bouw van een nieuwe woning voor zichzelf betaalbaar te maken. Eendracht-zuivering De heer F. Blanken noemde het zeer onbevredigend dat het niet is gelukt de zuivelfabriek De Eendracht ertoe te brengen voor 1 januari een zuiverings installatie aan te leggen. Na 1 januari gaat de verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van het opper vlaktewater over in handen van het Hoogheemraadschap en kan de gemeente er weinig meer aan doen. Bij herhaling was door de heer Blanken en andere raadsleden gehamerd op de noodzaak van deze zuiveringsinstallatie; spreker vond deze gang van zaken niet bepaald een stimulans om nog langer zinvol en aktief met het raadswerk be zig te zijn. De burgemeester zed dat het er tot voor kort naar heeft uitgezien dat de zaken wel voor 1 januari gere geld zouden zijn; als gevolg van een standpuntsverandering is dat mislukt. Wethouder Dros, die in oktober inder daad had meegedeeld dat de zaak vrij wel rond was, zei nu dat de zuivelfa briek van goede wil is, maar niet met de installatie durft te beginnen omdat de eisen van Uitwaterende Sluizen nog onbekend zijn. In deze is veel vertra ging ook te wijten aan het lange uitblij ven van het Mabeg-rapport, waarmee de Eendradht-zuivering in overeenstem ming moest zijn. Mr. Sprenger: We zul len bij Uitwaterende Sluizen aandrin gen op spoedige oplossing van het pro bleem. In verband met INVENTARISATIE is de winkel op DONDERDAG 27 DECEMBER de gehele dag GESLOTEN. Showroom WAALDERSTR. 53. DEN BURG, TEL. (02220) 2265 Weverstraat 34, Den Burg, telefoon 2912. GEVRAAGD WESTDORP, tel. (02222) 263 is maandag 24 december en maandag 31 december verzorgt met kerst en nieuw jaar voor U Ook om mee te nemen. Weer volop nieuwe kaarsen. Elektrische kerstverlichting verkopen wij nu met interes sante korting. Alles moet weg. Koetebuurt 2, Oosterend, telefoon 275 24 december en 31 december zijn wij Vrijdag 28 december in Aanvang 20.15 uur. Er zijn deze keer héél veel extra prijzen te winnen. Tijdens de avond worden U „Bitter- hapjes" aangeboden. r J i* j' I Momenteel in voorraad Geploegd - geschaafd plankhout, van 3 om. in lengten van 5.30 meter. Zeer geschikt voor zolders en vloeren. Stellingdelen in lengten van 3 tot 5 mtr., afm. 26 x 26V2 cm. Balken in diverse lengten en afmetingen. Scheepsluiken, dik 3 cm., in diverse lengten OREGON platen 2.44 x 1.22 cm. Diverse andere soorten gebruikt Hout. Waalderstraat 53, Den Burg - Texel. biedt U met de kerst gezellige sfeer. 's Morgens koffie met kerstgebak en beide kerstavonden gratis bittergarnituur bij Uw consumptie.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7