Weekendkoopjes bij O ijzerhandel b.v PAAR SCHOENEN HALEN PAAR BETALEN A ;xe FILMNIEUWS Spaarloon VAKANTIEREIZEN fe^jEl|i!S>SSÏ^®SfeMBssS!^S 5 Onderwijsvernieuwing rs Handelsregister Feestavond paardenvrienden Geslaagd Kerken houden weer wintergesprekken PEN DRIVE „De Fuik" uska Buggy „Texelse geslachten deel I" w Briar** *«r*»tw»oH*(Jii«(4 «aa da rad.lrtJa'J **4ar aanleiding van (hetgeen de heer uddewind in de raadsvergadering 18 december opmerkte over de on- ijsvernieuwing op de Sint Jozef- dI, wil ik hem er op wijzen dat hij het op deze wijze te stellen vele ien en leerkrachten op Texel te doet, die zioh eveneens beijveren onderwijs goed en modern te doen In dit verband is het interessant te )Or?Pölden wat de inspecteur bij het La- )nderwijs te Den Helder, de heer J. stra, hierover in zijn laatste in- ►♦%ieberioht van 28-11-'73 zegt: ons land zijn we nogal vlot met opplakken van etiketten. Dit kan harme hebben, maar ook wel eens ijk zijn. Wanneer in het gewone kgebruik iemand het etiket opge- krijgt van ouderwets, dan impli- dat in de meeste gevallen, conser- f, tegen vernieuwing, autoritair, al wordt er mee bedoeld, dat hij of ?en modern en dus geen goe,d on- lijs geeft en ook niet wil geven. De re groep, als modem geëtiketteerde >1 meesters, zijn vlot, progressief, schappij kritisch ingesteld en geven it deze visie uiteraard goed onder- Ze zijn ook democratisdh en doen nderwijsvernieuwing. t schema is enorm goed te gebrui- Je kunt er zelfs een moderne ru- roefening van maken. De op- it zou dan luiden: Noem synonie- voor modern (linker kolom) en ouderwets (rechter kolom). Deze er van redeneren is niet erg sociaal nd, maar in wezen krenkend, dit inspectiebericht zou ik een plei- willen voeren voor een andere dn- Er bestaat goed onderwijs en er en daar in de wereld ook wel onderwijs aan te wijzen. Goed is ïent niet hetzelfde als modern, essief en anti-autoritair. Slecht is ent niet hetzelfde als conserva- utoritair en klassikaal, de opmerkingen die ik tijdens bezoeken aan de scholen krijg te L blijkt me dat de rubriek ouder modern nog veelvuldig gehanteerd t en synoniem is met slecht-goed. njuiste hanteringsprincipe wil ik wegwerken, omdat we daarmee .eerkrachten van goede wille vaak i en wetens krenken. Om te begin- ou er een criterium voor onderwijs 19 en moeten worden. Immers, wie te beweren dat er slecht onderwijs it al komt het sporadisch voor >et ook kunnen zeggen wat goed ijs is. Misschien is het beter te van een aantal voorwaarden goed onderwijs zou moeten ?n voldoen. onderwijs moet rekening hou- ïet het kind als individualiteit en et kind als sociaal wezen. Dit be- dat wij in de school het kind in legenheid moeten stellen tot indi- ?1 uitvoeren van de gegeven op- ten, de controle daarop en het ïren. Slechts dan kan gesproken n van een poging de individuele ■es capaciteiten tot ontplooiing te brengen. Voor de dagelijkse lessituatie betekent dit, dat het als volkomen juist gezien moet worden als kinderen tijdens som mige taal- en rekenlessen, bij sommige verwerkingen op het terrein van de zg. zaakvakken enz., in rijen zitten, ieder met zijn eigen boek en schrift. Dit is niet ouderwets al doet zo'n klasse-op stelling in de ogen van sommigen ou derwets aan. Het kind is echter ook sociaal wezen. Dit betekent, dat samen overleggen van, kinderen over een probleem ftiet samen zoeken met een groepje naar de juiste formulering van een vraag, het groeps- lezen, groepswerk bij de creatieve vak ken, een noodzakelijk deel is van een onderwijs dat zoekt naar de ontplooiing van de capaciteiten van het land. En onderwijs dat het kind wil helpen zich van echt 'kind-zijn naar echt volwasse ne-zijn te ontwikkelen. Voor de dagelijkse lessituatie bete kent dit een opstelling van de tafels in groepjes, van een open ruimte in de klas, van bij elkaar zittende leerlingen in een documentatieruimte. Dat bete kent wel eens wat leergeruds. Beide si tuaties dienen in een school afwisselend voor te kunnen komen. Nu zijn er situ aties dat dit onmogelijk is. Ik noem slechts te veel kinderen in een klas. Er zijn wel meer factoren te noemen. Slecht onderwijs is onderwijs dat niet aan de individualiteit en het sociale te gemoetkomt. Het verschil met de school van vroeger is, dat er meer nadruk werd gelegd op de ontplooiing van de individuele leerling. Bovendien ging men onbewust uit van de gelijkheid der individuen en zodoende kon het fron taal en klassikaal onderwijs zich zo ge weldig ontwikelen. Maar de echte schoolmeester uit die vroegere school wist echt wel dat Jantje op een andere wijze aangepakt moest worden dan Pietje. En hij deed dat dan ook. Hij hielp vaak de leerlingen apart. Schoof even in de bank om Jan verder te hel pen, keek eens een keer extra bij Marie- tje enz. Hij hield ze allemaal in de ga ten. In de beginjaren van de onderwijs vernieuwing werd deze individuele aan dacht van de schoolmeester over het hoofd gezien en op een eenzijdige ma nier werd dat „oude" onderwijs gegene raliseerd en veroordeeld. De creatieve vakken kregen toen meer de aandacht Aan beide aspecten van het kind dient aandacht te worden besteed. En nu gaan we weer generaliseren t.o.v de vernieuwing. Ook dat is on juist. Een goede school is die school, die het klassikale, het groepswerk en het individuele werken weet te combineren op een harmonieuze wijze. Dit combine ren verschilt van school tot school en van leerkracht tot leerkracht Want ook de leerkracht heeft er recht op geres pecteerd te worden naar zijn inzet met zijn speciale aanleg. De een is beter ge schikt de creatieve vakken in de vorm van groepswerk te geven, de ander heeft meer gaven gekregen de individu ele leerling te begeleiden, een derde is de man of vrouw die een gehele groep tegelijk kan boeien". W. B. Boersma, Eierland Zondagmiddag om drie uur draait in het City theater „Het pronkstuk van de familie" („The family jewels"). In deze film vervult de 39-jarige Jerry Lewis zeven hoofdrollen! Ook het scenario, de produktie en regie zijn het werk van Lewis. Donna Peyton komt er helemaal alleen voor te staan als haar vader overlijdt. Wat moet er met haar gebeu ren? Ze is nog maar negen jaar. Beslo ten wordt dat zij een week bij elk van haar ooms zal logeren en dan zal beslis sen wie zij wil adopteren als haar nieu we vader; een circusclown, een veer bootkapitein, een piloot, een modefoto graaf, een privédetective of een gang ster. De film is voor alle leeftijden. Drie maanden geleden ging de Ned er- Advertentie I.M. een aktuele introduktie van kollektief sparen met 6V2% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijnl NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. ISfit NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020 21 13 00, toestel 2323. landse film „The Family" in première. Het was eigenlijk voor toneel geschre ven maar Lodewijk de Boer wist er een boeiende film van te maken en kreeg hiervoor zeer goede recenties. De hoofd rollen werden vertolkt door Huib Broos, Gees Linnebank en Martine Crefcoeur. In de bijrollen vindt men bekendere na men zoals die van Willeke van Ammel- rooy, Pieter Lutz en Eric Schneider. De „family" bestaat uit de twee broers Doe en Kil en (hun stomme zusje Gdna. Zij kraken een slooppand in een afbraak buurt aan de rand van Amsterdam, waar zij gaan samenwonen. Bij Cabotin zou Doe een lening afsluiten om een „zaak" te kunnen beginnen, maar nadat Cabotin een poging heeft ondernomen Gina te verkrachten en Doe zijn vrien din Branka heeft opgedoken, kan Cabo tin vertrekken. Ter gelegenheid van Branka's verjaardag wordt een feest ge geven dat vrolijk begint maar in een bloedbad eindigt. „The Family" draait van vrijdagavond tot en met dinsdag avond voor 18 jaar en ouder. Nieuwe inschrijvingen Hotel-café-restaurant „Het IJsbeer- tje" B.V., De Koog, Dorpsstraat 14. Ca fébedrijf enz. Maatsdh. kap.: ƒ100.000, Gepl. en gest.: ƒ25.000,—. Per 8-12-'72 dir.: F. Langeveld. Hotel-café-restaurant „De Toekomst" B.V., De Koog. Maatsch. kap. ƒ450.000, Gepl. en gest.: ƒ90.000,Per 8-12-'72 dir.: F Langeveld. Wijzigingen Accountantskantoor Van Zeijlen, Den Burg, Bernhardlaan 119. Vennootschap onder firma ont. door uitgetreden ven noot J. W van Zeijlen onder de naam Accountantskantoor Van Zeijlen. Volm. v a. J. W. van Zeijlen. (assistent-accoun tant). Beperkte Prokuratie. D. van der Werf, De Koog, Galifornië- weg 144 Uitgetreden eigenaar R. T. van der Werfijde Meijers. Bedr. wordt voortgezet door W. E. van der Werf, on der de naam Bungalowpark „'t Hooge- landt". De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt de jaarlijkse feestavond op zaterdag 12 januari in hotel „De Linde- boom-Texel". Evenals vorig jaar wordt medewerking verleend door het Trio Heesbeen. Als extra attraktie is aange trokken het gezelschap 'Uit eigen kring' uit Wormerveer met het programma „Prijs de dag niet.Leden van de paardensportverendging betalen ƒ2,50 entree per persoon. Gratis entree is voor hen niet mogelijk wegens de zeer hoge kosten die aan de avond zijn ver bonden en het feit dat het ledengeld sinds meer dan tien jaar niet is ver hoogd. De paardensportfeestavond is ook voor ndet-leden toegankelijk. Zij be talen ƒ5,per persoon. Toegangsbewij zen kunnen worden afgehaald op maan dag a.s. tijdens de markt of zijn schrif telijk of telefonisch te bestellen bij me vrouw Goeman-Smit, Spang W 20 te De Waal (02220) 2505; mevrouw De Lugt-Parlevliet, Wilhelminalaan 2 te Den Burg (02220) 2072; mevrouw Kees- om-Karsten, Beatrixlaan 56 te Den Burg. BEJAARDENWONINGEN DE WAAL DE WAAL Naar aanleiding van ons bericht over het streven naar de bouw van bejaardenwoningen in De Waal zouden misverstanden kunnen zijn ontstaan. In tegenstelling tot hetgeen wij meldden wil de meerderheid van de Inspraakgroep Wonen: bejaardenwonin gen die aangepast zijn aan het dorps beeld van De Waal, met andere woor den: laagbouw. Men wil slechts met bouw in twee lagen genoegen nemen als overtuigend is gebleken dat laag bouw onmogelijk is. Mevrouw N. van Hoorn-Westdorp slaagde te Utrecht voor het diploma van de cursus „Boek en Bibliotheek". Het examen werd afgenomen door het Ne derlandse bibliotheek- en lectuurcen trum. De opleiding geschiedde via het PBNA. Mevrouw Van Hoorn is part time bibliothecaresse aan de Openbare bibliotheek te Den Burg. Advertentie I.M. Thema: Bevrijding De wintergesprekken, die de afgelopen jaren gehouden werden tussen leden van de Katholieke-, Hervormde-, Doopsgezinde- en Gereformeerde ker ken zullen.in januari weer beginnen. Ze hebben een tijdje stilgestaan om ruim baan te maken voor de inspraakbijeen komsten voor het streekplan. Het thema voor de drie geplande ge sprekken is het zelf de, dat door de Raad van Kerken in Nederland is gekozen voor de grote kerkenconferentie, die in 1974 zal worden gehouden. Zo kunnen de wintergesprekken dienen als voorbe reiding voor die conferentie. Dat thema is „Bevrijding". Uitgangspunt voor deze gesprekken zal zijn het leven van drie tijdgenoten, te weten Dietrich Bonhoef- fer, Roger Sdhütz en moeder Teresa. De ze mensen hebben elk op eigen wijze ge stalte gegeven aan de in Christus ver worven vrijheid. De eerste avond zal worden gesproken over „bevrijding tot geloof". Op 'n goede en intensieve deel name van leden van alle kerken wordt gehoopt. Plaatsen en data voor de eersite avond zijn als volgt: De Koog, 7 januari, 20.00 uur in Het Witte Huis. Den Hoorn, 8 januari, 20.00 uur in „Ons Huis". De Cocksdorp, 10 januari, 20.00 uur in Herv. verenigingsgebouw. Den Burg, 11 januari, 20.00 uur in de Witte Burcht. Oosterend, 11 januari, 20.00 uur in de Hervormde kerk. Oudeschild, 14 januari, 20.00 uur in de Hervormde pastorie. De Waal, zie Den Burg. agavond 4 januari UITSLUITEND VRUDAG EN ZATERDAG nvang 8.00 uur koop z.g.a.n - x>uwjaar 1972, 000 km. gelopen, elefoon (02220) 2161 s in het bezit van •ek HIPPE TELEFOONHULS er afstand van Onbreekbare kunst stof telefoonhoes In oranje of geel 4.50. Telefoonspaarpot, nu wegens verhoogd telefoongebruik extra noodzakelijk, keuze uit vele kleuren, per stuk 2.50 Modern gevormde kunststof console - spiegel met kristalhel der spiegelglas gevat n oranje frame Plan chef groot genoeg voor al uw make-up artikelen. Per stuk slechts 9.50 Royale keramiek soepkoppen in zes verschillende kleuren Grappige handvatten zorgen voor een vaste aanpak Nuinuwspe ciaalzaak per stuk slechts 1.75 Fraai wit porseleinen theepotten met kleur rijk bloemdekor in mo derne stijl Afgewerkt met lipdeksel en zeef in tuit. 1,2 Itr inhoud 7.50, 0,9 Itr, groot 5.95 en 0,6 Itr. inhoud Roestvrij stalen broodtrommel m hoogglans gepolijste uitvoering. Door schuifdeksel overal te plaatsen, ook hangend ruim genoeg voor 2 broden en meer. In uw Volkomen veilige elek trische gasaansteker voorkomt pijnlijke vin gertoppen en gezoek naar lucifers Uitge rust met lang snoer en altijd passende stek ker. Keuze uit diverse kleuren Per stuk 4.60 Porseleinen kop en schotel van eerste klas Beiers fabrikaat Kleurrijk gedekoreerd met vol roospatroon in warm rood. Stevig staand en prettig drin kend voor slechts Voorkom te hoge temperaturen en be spaar die broodnodige energie! Kamerther mometer in wanduit- voering. Zeer duidelijk afleesbaar Hoogte plm. 25 cm. 4.50 bericht njs aan nbroek Langeveld zenstraat 32, Alkmaar, oon (02200) 16885 speciaalzaak 18.95 tart vrijdag 4 januari 1974

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 7