Een bos vol koninkjes VOGELS wel en wee Goed voor milieu en economie Als u het niet meer weet...(V Inzamelen van oud papier door Andri J. Binsbergen W©WT.2i Kleuterklas voor twee ton v el KRUISWOORDPUZZEL EL In deze tijd van het jaar kun je overal in het bos de goudhaantjes horen, die in de dennen en sparren hun voedsel bijeenscharrelen. Het goudhaantje is Europa's kleinste vogelsoort. Van sna- velpunt tot staarteinde meet hij slechts 9 cm, wat langer lijkt dan het is. Het gewicht van een goudhaantje is slechts 5 a 6 gram, maar als in de herfst enor me horden van deze kleine vogeltjes vanuit Skandinavië ons land binnenval len vaak letterlijk, van uitputting wegen veel vogels niet meer dan 4 gram. Ongelooflijk weinig. De latijnse naam van het goudhaan tje, dat direikt te herkennen valt aan z'n geringe formaat en z'n goudgele kruin, is Regulus regulus, wat zoveel als ko ninkje betekent (de herhaling duidt er op dat het de gewone" soort betreft). In veel talen heeft de soort een verge lijkbare naam. Zo heet hij in het Frans Roitelet ihuppé en dn het Deens fugle- konge. Maar in ons land wordt hij heel prozaïsch haantje genoemd. Misschien omdat de haan koning kraait? Iel geluid Het geluid van het goudhaantje doet weinig „haans" aan. De zang. die de mannetjes in het voorjaar uitkraaien is een sissend hoog op en neergaand ge luid, eindigend met een kort tierelan tijntje. Het is zo iel en hoog, zo weinig verdragend, dat veel mensen het niet kunnen waarnemen. Het geluid dat de vogels in deze tijd van het jaar ten ge hore brengen en dat ze overigens bij na voortdurend maken is een ken merkend siesiesie. Men kan het nu in 't winterhalfjaar overal in de Dennen ho- Broedt op Texel Hoewel er bij mijn weten (en volgens „De vogels van Texel") nooit een nest van het goudhaantje op Texel gevonden is, is het wel zeker dat deze vogelsoort op ons eiland broedt. Verscheidene ma len zijn oude vogels met pas uitgevlogen jongen waargenomen, terwijl op ver schillende plaatsen in het bos elk jaar zingende mannetjes in het voorjaar zijn gehoord. Zo zag dk zelf al in 1951 een paartje goudhaantjes met jongen. Vol gens „De Vogels van Texel" bedraagt het aantal broedparen op het eiland 2 of 3. maar dat lijkt mij veel te laag ge schat. Om de zang van de mannetjes in het begin van het broedseizoen (wat een aanduiding van broeden kan zijn, maar het kan ook een late trekker zijn) waar te nemen, moet je erg dicht bij de zan ger staan. Bovendien is het zo hoog, zo als ik al zei, dat velen het niet kunnen horen. De nesten hangen verborgen in de ver overhangende takken van liefst flinke sparrebomen. Over de broedbio- logie valt weinig bijzonders te vertellen, want net als bij alle andere zangvogels, met uitzondering van de kraaiachtigen (dat zijn ook zangvogels), is de broed- duur plm. 14 dagen (of iets minder) en vliegen de jongen na nog eens 14 dagen uit. Er wordt twee keer gebroed op 8 tot 11 eieren, die geelachtig zijn met donker-geelgrijze wolkjes. Het nest wordt gebouwd van mos en ander plan- temateriaal, met een voering van veer tjes. Kroontje Het onderscheid tussen het mannetje en het wijfje van het goudhaantje is de kleur van het kroontje: bij de eerste oranjegeel, bij de tweede meer licht- geel. De jongen hebben geen gele kuif maar zijn toch direkt te herkennen aan hun formaat en aan het groenachtige verenkleed en de twee witte bandjes op de vleugels. Er is nog een naast familielid van het goudhaantje, dat hier ook wel op de trek wordt gezien, maar zelden over wintert. Dat is het vuurgoudhaantje. Net zo groot als het gewone goudhaan tje. Het belangrijkste kenmerk van dit vogeltje is een witte streep boven het oog. Hij roept net als het gewone goud haantje, maar iets scherper (alleen voor een geoefend oor te onderscheiden). De zang echter is heel anders, veel luider ook, ni. een aanzwellend sisisisisis. In het voorjaar zingen ze wel op de trek, en overigens broedt het vuurgoudhaan tje in het zuiden en oosten van ons land. Trek In de herfst kan het overal in het duin en in de Dennen krioelen van' de goudhaantjes. Die zijn afkomstig uit het hoge noorden en hebben vaak in verras send korte tijd de afstand naar ons ei land afgelegd. Een groot gedeelte van de reis gaat over zee en het is geen wonder dat dan, vooral bij plotselinge weersom- slag, veel vogels het niet halen. Bij veel zangvogels is de sterfte enorm als ze tijdens de trék .plotseling met slecht weer te maken hebben Na op Texel weer op krachten te zijn gekomen, gaat voor een .groot deel van de goudhaantjes de reis nog verder, maar meestal niet verder dan tot Zuid-Frankrijk. Veel goudhaantjes overwinteren ook in de Skandinavische landen zelf. Net voor de kerstdagen las ik in de Texelse Courant dat er voor een kleu terklas in Den Hoorn ƒ200 000,be groot was en dat daartegen zowaar enig protest was in de Raad. En als leek denk je dan, wat moet dat voor een pa leisje worden, want voor de helft koop je aan de overkant nog een héél nieuw bouw huis met 5 kamers, centrale ver warming en garage. Nog erger wordt het, als je dan 3 dagen later in de Nij meegse Courant het volgende artikeltje leest: „NIJMEGEN Twee kleuter scholen in Dukenburg zullen met een 'klas worden uitgebreid; het zijn de prot.-chr. kleuterschool Weezen- hof 8102 die er een derde klas bij krijgt, en de r.-k. kleuterschool Al- denhof 6201 waarvoor een vijfde klas op stapel staat. De kosten die hiermee gepaard gaan zijn 17.250 gulden voor elke school. De scholen hebben respectievelijk 72 en 144 kleuters onder hun hoede". Als Texelse belastingbetaler vind ik dat het minste wat je mag verlangen is, dat er eens een zéér duidelijke toe lichting van Gemeentewege gegeven wordt, waérom zo'n kleuterklasje op Texel niet 'alleen iets duurder moet zijn als aan de overkant, maar zelfs 11 x zo duur en evenveel moet kosten, als 2 complete luxe woningen tezamen. R. Kamstra, „De Zilvermeeuw" De Koog De man die met een zorgelijk gezicht de bekende envelop met het opschrift „aanslagbiljet" openmaakt, zal nauwelijks vermoeden dat die envelop gedeelte lijk is gemaakt van het damesblad dat zijn vrouw elke week leest. Maar ook wie een giro-envelop ontvangt met de prettige mededeling dat zijn salaris weer gestort is, heeft kans dat zijn ochtendblad gebruikt is om die enve lop te fabriceren. Dit zijn twee voorbeelden van de talloze die er te geven zouden zijn van pa- pierprodukten, die gedeeltelijk gemaakt zijn van het zg. papierafval. Geen wonder dat de Nederlandse papierindustrie „schreeuwt" om oud papier. Van de totale hoeveelheid grondstof die er in ons land per jaar gebruikt wordt voor papierfabricage, bestaat ruim 40% uit oud papier. De aangeboden hoeveelheid oud papier is echter nog lang niet genoeg. Een fors deel van deze grondstof gaat via de vuilnisman nog de verbrandingsoven in, waarmee eigenlijk nutte loos energie wordt verspild en een belangrijke grondstof verloren gaat. Nog erger is dat de Nederlanders gezamenlijk zo'n 3 miljoen kilo zg. zwerfvuil over ons land uitstrooien. Men hoeft zijn ogen nauwelijks de kost te geven, om vooral op recreatieplaatsen te zien, dat milieubescherming nog veelal alleen met de mond wordt beleden. En ook dat zwerfvuil is voor een belangrijk deel papier. voldoen, moet er grondstof zijn voor de produktie. De traditionele ihoutleveran- ciers of cellulose-produkten hebben weliswaar de politiek om het hout dat ze kappen weer door aanplant te ver vangen, maar de prognoses geven bij het stijgende .papierverbruik aan, dat over 20 jaar een houttekort niet is uit gesloten. Daarom is het hergebruik van papier belangrijk. Een ander punt is het transport. Dat wordt met de dag duur der". Wat is de oorzaak van de zo sterk gestegen vraag naar papier-afval? De heer J. H. B Sinnige, produktmanager van de Koninklijke Papierfabrieken van Gelder Zoonen, in Amsterdam zegt: „De vraag mar papier is enorm gestegen. Die vraag loopt vrijwel parallel aan ons bruto nationaal produkt. Die stijging wordt veroorzaakt door de toename en de ontwikkelingsgraad van de bevol king, maar ook door het grotere ge bruik van papier voor het doorgeven en bewaren van informatie (ponskaar ten, kettingformulieren, girobiljetten). Toch is er een tendens merkbaar, die er op wijst dat de bevolking meer milieu besef krijgt en daardoor meer papier gaat gebruiken. Dat papier afbreekbaar ds en milieuvriendelijk, heeft daar veel toe bijgedragen. De kringloop van oud papier nieuw maken is een mes dat aan twee kanten snijdt. Het levert enerzijds grondstof op voor de industrie, maar betekent anderzijds een belangrij ke bijdrage tot de milieubescherming, een vermindering van het aantal papier en karton in het huisvuil en tenslotte een energiebesparing". Papieren zak in opmars J. Bramson is direkteur-eigenaar van onder meer een fabriek in Amersfoort van papieren draagtassen dn alle maten en vormen. Als hij over papier spreekt weet hij waarover hij praat. Naast het besturen van zijn fabriek zit hij odk in het bestuur van verschillende organisa ties uit de papierwereld. Herhaaldelijk gaat hij naar het buitenland om de toe stand daar te bestuderen. „Kijk",zegt hij, ,vper hoofd van de be volking verbruiken wij vrij veel papier. De campagne om de bevolking meer be wust te maken van oud papier moet sla gen, want om aan de stijgende vraag te Het papieren dorp Niet zo ver van „Het Dorp", ligt het „papieren dorp", namelijk Eerbeek. De vele heldere beken, die zowel voor schoon water als voor „aandrijving" van de papiermolens konden zorgen, maakten het van oudsher tot een gelief de vestigingsplaats voor papierfabri kanten. Eén van de vijf grote Eerkeekse papierindustrieën is de fabriek „Col- denhove", gespecialiseerd in fabrikage en levering van het zg. cahierpapier '(leen glad kaf ton) voor alle mogelijke doeleinden (bakjes voor aardbeien en champignons), maar ook van hut zg. ,ykraft" papier waar enveloppen, etc., van gemaakt worden. Als er ergens sprake is van „kringloop", dan is het wel bij de fabriek „Coldenhove". Pa pier wordt er in eigen bedrijf vervaar digd, maar de eigen papierproduktie kan maar nauwelijks aan de vraag van het papderverwerkende bedrijfsdeel vol doen. Soms moet er papier bij anderen worden gekocht. Toch liggen op de op- slagterreinen gigantische bergen oud papier in alle mogelijke kleuren, gesor teerd en in balen geperst, te wachten tot er pulp van wordt gemaakt. W. A. Sanders, hoofd inkoop en pro duktie bij „Coldenhove"; „Ons eindpro- dukt maakt dat we wél 60% van de grondstof aan oud papier verwerken. Dat is bijna 20% meer dan het landelijk gemiddelde. Het publiek denkt wel eens dat we het als fabrikant zo makkelijk hebben om van oud papier nieuw te ma ken. Niets ds minder waar. Het tot pulp maken van de oude vezels is inderdaad niet zo'n probleem, maar dan begint het reinigen. Drukinkten moeten verwij derd worden l(jhet zg. de inking proces). Ook metaal bijvoorbeeld, dat er met magneten uitgehaald moet worden. Kortom alles wat geen papiervezel is, wordt verwijderd. Wij gebruiken hoofd zakelijk papierafval van grote instellin gen en van bijtv. grote drukkerijen, maar er zijn andere fabrieken, die pa pierafval van de consument gebruiken". „Het komen tot een kringloop van pa pier is een zaak met zeer veel kanten", aldus drs J. E. G. Ie Jeune, secretaris van de Vereniging van Nederlandse Pa pierenzaken Fabrikanten. „Voor er oud papier is", zo stelt (hij, „moet er eerst nieuw papier zijn en in de relatie pa pier en milieu 'is vooral de „verpakking" belangrijk". Per jaar wordt er in Nederland 30.000 ton papier verbruikt voor de pro duktie van papieren zakken die in ve lerlei soorten en maten worden ge bruikt voor het verpakken van allerlei artikelen. In dit tonnage zijn begrepen zo'n 25 miljoen papieren draagtassen die per jaar door Nederlandse handen gaan. In onze consumptiemaatschappij neemt de behoefte aan verpakkingsmateriaal toe. Papier speelt hierbij een zeer be langrijke rol. Van dit verpakkingspa pier komt echter slechts een relatief klein percentage als oud papier terug omdat het merendeel door de huisvrouw in het normale huisvuil wordt afge voerd. In feite is dat een onnodige ver- VÜling. De tijd lijkt rijp om in Neder land de papieren ttiuisvuilzak te introdu ceren met het specifieke doel het pa pierafval te selecteren van het andere huisvuil. Grote papieren blokbodem- zakken (waterafstotend) die ook in Zweden, Duitsland, Zwitserland en En geland voor dit doel worden gebruikt, zijn hiervoor beschikbaar. De afvoer van dit in papieren zakken verpakte papierafval behoeft geen probleem te zijn gezien de verzamelakties die thans reeGo overal worden gevoerd door scho len en ver migir gen. Op deze relatief eenvoudige wijze zou de grondstof „oud papier" in belangrijk grotere hoeveel heden beschikbaar kunnen komen. Dat een dergelijke aktde bovendien grote educatieve waarde heeft voor de be wustwording van de problemen rond het milieu spreekt voor zich. Het ging allemaal zo lekker. Een nieuwe woning toegewezen en toen konden ze trouwen. Ja, ze hadden ge spaard, maar het viel allemaal wel te gen, zo duur het allemaal was. Maar Jan was een harde werker en was niet te beroerd 's morgens om 5 uur al op te staan om de verre toch naar Duitsland te maken. En zaterdags was hij ook klusjesman, wat ook de nodige centen binnenbracht. Zo konden ze zich inrich ten, met goede meubels, met een vol automatische wasmachine, met een tele visietoestel en meer van dergelijke din gen. Moeder mocht dan wel eens beden kelijk kijken naar al die luxe, maar ze deden het toch maarHad die er bo vendien sjoege van dat men veel op af betaling kon kopen Ze wist dat de fa milie wat nijdig keek, zoals haar nieuwe huisje ingericht was, zoals de baby's er bij lagen en dat verzachtte de smart als ze van het loonzakje zaterdags een hoop zag verdwijnen om al dat schoons af te betalen Toen kwam Jan een keer vroeg thuis. Hij was ontslagen. De klad zat erin op het bedrijf en het eerst gingen de men- sen, die het meest kostten. Nu kwam er vrijdags stukken minder op tafel dan men gewend was. Het geld ging op aan afbetalingsschulden. Geld voor gewone dagelijkse dingen kwam men te kort. Dat duurde een paar weken en men moest achterblijven bij de afbetaling. Er kwamen boze mannen aan de deur en opeens was de lol er af. Er was geld te kort.En de mooie spulletjes liepen gevaar. Wat te doen. Wat te doen als je trouwt met een meisje dat niet eens weet hoe je aardap pelen moet koken. Och, de eerste tijd slik je maar wat naar binnen, de liefde verzoent veel, maar aldra blijkt dat ze geen notie heeft van het beheer van het geld. 's Maandags is op wat voor de hele week bedoeld was. Je ziet of hoort dat niet op je werk en aanmaningsbriefjes van leveranciers, die centen willen zien, duwt ze in de kachel. Je treft van aller lei tijdschriften en prullaria aan en je kankert wel een keer, maar je ogen gaan eerst open als je door een leveran cier wordt aangesproken, die je maant om enige honderden guldens achterstal lige betaling te Voldoen. Als je dai veel tranen en herrie deze waa achterhaald hebt, dan kost dat niel moeite en overleg om tot een goec geling te komen met de betrokken rancier, maar dan blijkt dat op ee dere plaats de zaak weer precies zelfde is. En weer herrie en weer takel. Je raakt hoe langer hoe mt de knoei en je huwelijk gaat er oj duur aan kapot, net zo als je er zei kapot gaat. Wat te doen Wat te doen als je uit bepaalde o schilli'giheid een rekening maar laat staan en je niets aantrekt van maningen en wat dies meer zij, vent kan verrekkenMaar staat er ineens een deurwaarder e n komt er een heleboel trammelan kosten van het een en ander kome allemaal boven op de rekening en ineens onbetaalbaar geworden voo gewoon mens. Wat te doen Wat te doen, als je door omstanc 1 11 den in financiële moeilijkheden raakt? be: .s, Waar kunt u terecht Maatschappelijk werkster van meentelij ke sociale dienst Haasnoot, telefoon (02220) 3041. uur iedere dinsdag en donderda( 9.00 - 12.00 uur. Aan huis ontbiec |t ook mogelijk. Inlichtingen inzak g standswet op alle maandagen en dagen van 9.00 - 12.00 uur en na cember a.s. elke ochtend van 12.00 uur. ve r TS nt Maatschappelijk werkster Stichting voor maatschappelijk wJen de kop van Noordholland: mej. A. Brilman. Zij houdt elke vrijdagoc van 10.00 - 11.00 uur spreekuur Maris Stella-kleuterschool aan de huisstraat te Den Burg, telefoon 2610 Desgewenst komt zij aan men kan daartoe een telefonisch^" spraak maken via het bureau stichting te Den Helder, Spuistra 3, telefoon (02230) 15934. en ere Horizontaal: 1putemmer 4. slaghout 7. werelddeel 13. zangstem 14. boze geest 16. elk 17. ontvangstbewijs 19. loot 21. edelgrootachtbaar (afk.) 22. dat is (afk.) 23. bekend zijn met 25. selenium (afk.) 26. meisjesnaam 28. mul 30. scandium (afk.) 32. maanstand i(|afk.) 33 ouderwets geweer 36. de dato (afk.) 37. gebaar 39. planeet 40. zuivelprodukt 42. namelijk (afk.) 43. godsdienst (afk.) 45. deel van Noordbrabant 46. kostbare stof 48. uitspreken 50. slede 51. in de derde plaats komend 52. bevestiging 54. getij 55. staatsbedrijf (alk.) 57. bijbelse naam 60. inhoudsmaat (afk 62. kleurloos 64. gewicht l(iafk.) 65. en meer andere (afk.) 67. helderklirikend 69. soort jachthond 71. reeks 73. snuit 74. dunne 75. niet lang genoeg 76. deel van het hoofd 77. plaats in Duitsland Verticaal: 1. vriendelijk 2. niet groot 3. enzovoorts (afk.) 4. leiden 5. breedvoerig 6. losse naad 8. zich gezond voelend 9. zangnoot 10. begrip 11wig 12. rijstbrandewijn 15. bijwoord 18 bezittelijk voornaamwoord 20. bestaat 24. bijwoord 25. plank 27. steeds 29. winterkost 30. plaats in België 31. familielid 33. heilige (afk.) 34. oppervlakteuitgestrektheid 35. troefkaart 36. plaats in Engeland 38. steil 40. tocht 41. automobilistenhotel 44. kantelen, omslaan 47. gebogen been 49. titel (afk.) 53. evenhoevig zoogdier 55. stof vouw 56. voorzetsel 58. gelijke 59. kledingstuk 60. tuingereedschap 61. zangnoot 62 onbehouwen, lomp mens 63. Koninklijk Besluit (afk.) 66. bijwoord 67. Sooiaal Economische Raad i(afk 68. vervoersbedrijf (afk.) 70. welgestéld 72. in oprichting (afk.) een F. S, E 2221 elj t v mei ,oo Roe; té. oj naj V rg - a d irg, i.g.s Sronc hl. ;0222 sche a, v. ad mu; v. straa 95, an ndid of de elege gade ircht, 20.;

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2