Veel belangstelling oor schapenhouderij S.V.Cocksdorp beleeft financieel dieptepunt ef flatmysterie Ondanks extra subsidie van gemeente \NDBOUW en VEETEELT Vervolg competitiestanden Handelsregister Tegengevallen opkomst postzegelruilbeurs Snelschaken feuilleton door Tom Lodewijk Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 8 januari 1974 jriik VOOr. r ...Inkll. Junioren B klasse 1 P: t de schapenhouderij op het mo- in de belangstelling staat bleek goede opkomst op de voorlich- ijeenkomst, die door de Vereni- oor Bedrijfsvoorlichting werd ge en. Op deze bijeenkomst hebben eren Sturkenboom en Herwcijer n en ander verteld over de renta- it van de schapenhouderij en het tjden van ziekten bij schapen. heer Sturkenboom was van me- dat na de intensivering van rund- luderij, varkenshouderij en pluim- uderij de tijd gekomen is om ook schapenhouderij te zoeken naar dvenngsmogelijikheden. •ider vond, dat daardoor het ar- rnkomen per oppervlakte grond eikel ijk kon worden verhoogd. Die ivering moet naar het oordeel van er Sturkenboom in een paar pun- orden gezocht. Als eerste werd ge- 1 verhoging van het aantal lam pei* worp. Een verhoging (van het lammeren van 1.2 tot 1.6 per fok- zou het arbeidsinkomen per verhogen van ƒ560,tot de tweede plaats dacht de heer nboom een verhoging van het worpen. Met behulp van bronst- tie zou het mogelijk zijn om te tot 3 worpen per twee jaar. der dacht inleider aan vergroting et aantal schapen per ha, waarbij cht aan 20 schapen per bunder. In val worden de vaste kosten, zoals en werktuigkosten over een gro- ntal dieren verdeeld en derhalve er lager. Grasgroei en vocderbehoeftc r de heer Sturkenboom werd ver- een overzicht gegeven van de uding tussen de groei van het gras [diverse maanden en de voederbe- bij een bezetting van 20 schapen mder. uit bleek, dat in de periode van t september onder normale om eden meer gras groeit dan bij zetting van 20 schapen per ha is. In de periode oktober tot april en tekort aan gras en dit zal moe- >rden aangevuld met ruwvoer, dat groeiseizoen gewonnen is plus oer. ider was van mening, dat ook de schapenhouderij de mogelijk- tanwezig is om de dieren bij te met produkten van de akker- ledrijven. •en bezetting van 20 schapen per zou het wel nodig zijn om de ren vroeg te ruimen, ofwel de binnenshuis af te mesten. Bronstinduktie voordelen van het systeem, waar- 50 25 25 15 20 L50 L00 70 ons kunstmatig wordt opgewekt de inleider het volgende: ege lammeren met een kans op hogere prijs; hoging van het aantal worpen; ïmeren in 10 dagen tijd geboren; esproduktde gedurende een groter van het jaar. de reakties van de aanwezigen dat lang niet iedereen overtuigd n het voordeel van het in kortere lammeren van de schapen. Men e, dat ihet werk de schapenhouder periode over de hand zou lopen. Vervolgens gaf inleider een overzicht van kosten en opbrengsten van een be drijf met 20 ha grasland, waarop 400 schapen zouden worden gehouden. Bij het op dit bedrijf gevolgde sy steem zou een aantal schapen in januari aflammen, een ander deel in maart en verder nog een gedeelte in augustus. Van de kosten noemen we de volgen de: Bronstinduktie 4.100, Krachtvoer ƒ15.000, Kosten huisvesting 8.000, Het totaal van de kosten zou op een bedrag van ƒ55.500,komen, waarbij de arbeidskosten met in rekening zijn gebracht. Afhankelijk van de tijd, waarin de lammeren werden afgezet en de leeftijd bij verkoop werd rekening gehouden met lammerenprijzen van resp. ƒ120, en ƒ150,Voor de oude schapen werd een prijs van ƒ125,berekend. Het totaal van de opbrengsten zou op ƒ88.600,komen te liggen. Hieruit volgt een arbeidsinkomen van ƒ33.000,-. Op een vraag van één der aanwezi gen antwoordde de heer Sturkenboom dat op een dergelijk bedrijf gedurende de drukke perioden arbeid zou moeten worden aangetrokken. Het arbeidsinko men van de ondernemer zou dus in ie der geval lager zijn dan het genoem de bedrag van ƒ33.000, Veel bedenkingen In de discussie bleek opnieuw, dat de Texelse schapen-houders er nog niet rijp voor zijn om het „waagstuk" van 20 schapen per bunder te ondernemen. Door enkele aanwezigen werd de sug gestie gedaan een praktijkproef te ne men, waarbij aan de betreffende scha penhouders een inkomen werd gegaran deerd, dat in de buurt lag van het door de heer Sturkenboom genoemde ar beidsinkomen Er bestond veel twijfel over de moge lijkheid om bij een bezetting van 20 schapen per bunder de dieren aan de 'kost te houden en ze daarbij ook nog gezond te houden. Algemeen was men er van overtuigd, dat het bij een derge lijke zware, eenzijdige bezetting nodig zou zijn om regelmatig tot graslandver nieuwing over te gaan. Een aantal aanwezigen vreesde, dat het heel moeilijk zou zijn om in de druk ke perioden vakbekwaam personeel aan te trekken. De vraag werd ook gesteld of er bij een uitbreiding van de schapenhouderij voldoende afzetmogelijkheden zouden zijn. De praktijk wijst uit, dat in een periode van grote aanvoer de prijs als regel nu al daalt. Hoe zal dit zijn als er een flinke uitbreiding komt? De heer Sturkenboom was van me ning, dat de verlaging van de prijzen in bepaalde perioden meer een truc was van de koopman dan van de werkelijke oveiproduktie. Inleider wees daarvoor op het feit, dat dn de EEG maar voor 50%> in de behoefte aan schapenvlees kan worden voorzien. Ondanks de twijfels, die er over de rentabiliteit van een bedrijf als door de heer Sturkenboom bedoeld waren bleek toch duidelijk, dat veel Texelse scha penhouders het op prijs zouden stellen als een praktijkproef met een dergelijke opzet zou worden genomen. In een volgend artikel hopen we iets mee te delen over de aspecten die door de dierenarts Herweijer naar voren werden gebracht. HCSC BI 8 16 Wiron BI 8 14 Breezand Boys BI 9 12 Wieringermeer BI 9 10 Texelse Boys BI 9 9 Zeemacht BI 7 6 Dirkshorn BI 8 6 Kaag vogels BI 9 5 Wiering er waard BI 9 3 JVC BI 8 2 Junioren B klasse 1 Q: WGW B3 7 14 Oosterend BI 8 13 Wirikel BI 7 9 Nieuwe Niedorp BI 8 8 Vesdo BI 7 7 Petten BI 8 7 Schagen B2 8 6 HRC B3 7 3 HCSC B2 8 2 Junioren B klasse 1 R ZAP B2 9 12 WGW B4 8 15 De Koog BI 9 17 Geelzwart B2 7 8 SRC B2 6 7 Schagen B3 7 6 Wieringermeer B2 9 6 HRC B4 9 4 HCSC B3 8 2 Helder B3 8 1 Junioren B klasse 1 S: ZDH BI 8 13 BKC B2 7 11 Flevo B2 8 8 ZAP B3 8 7 WGW B5 7 3 Wiron B2 5 1 DWOW B2 7 0 Junioren B klasse 1 JJ Cocksdorp BI 9 18 Texelse Boys B2 8 11 Texel B2 7 9 Oosterend B2 9 7 Texel B3 8 5 Texelse Boys Cl 7 6 Texel C2 8 0 Junioren C klasse 2 R: Geelzwart Cl 10 16 ZAP Cl 10 15 Texel Cl 10 14 Schagen Cl 10 14 HCSC Cl 10 13 Succes Cl 9 11 BKC Cl 10 9 Watervogels Cl 9 3 SRC Cl 10 3 Wieringermeer Cl 10 0 Damesvoetbal le klasse A: Hollandia 9 18 Alw. Forward 10 14 KGB 8 12 VVW 8 11 Flevo 8 9 Texelse Boys 8 8 Twisk 9 7 WSW 9 5 Zeemacht 7 3 DWB 8 0 Zaterdagvoetbal3e klasse B: Egmondia 10 18 Meervogels '31 9 14 Uitgeest 10 13 Bergen 9 12 Andijk 9 7 MOC 9 7 Oosterend 11 7 Texel 9 5 KGB 8 0 Pupillen afdeling A: Texel a 7 14 Texelse Boys a 7 12 Oosterend a 7 10 De Koog a 7 8 ZDHa 6 6 Texel b 8 5 Texelse Boys b 8 4 Texel c 7 3 Cocksdorp a 5 0 Pupillen afdeling B: Oosterend ib 8 12 Texelse Boys c 7 10 ZDH b 6 9 Texel d 7 9 Texelse Boys d 7 6 Cocksdorp b 4 4 Texel e 6 1 Texelse Boys e 7 1 Nieuwe inschrijvingen „Artex", Den Burg, Waalderstraat 4. Reklamebureau. Eigenaar: M. Dekker- Wafelbaikker (huwelijksvoorwaarden). Wijzigingen „In den Grooten Slock", Den Burg, Parkstraat 36. Cafébedrijf. Uitgetreden eigenaar wed. E Rump-Vertelman. Be drijf wordt voortgezet daar Y. A. M. M. Jonkers-Roest onder dezelfde naam. Weinig belangstelling bleek te be staan voor de postzegelruilbeurs, die donderdagavond dn de RaadsJkelder ge houden werd. Naar schatting waren er ongeveer 25 aanwezigen. Todh zijn er nog heel wat postzegels verhandeld, waaronder vele nieuw uitgekomen postzegels. De volgende beurs 'kan half februari worden verwacht. DE COCKSDORP De gymnastiek- afd. van SVC kampt met ernstige fi nanciële moeilijkheden. De problemen zijn zelfs van dien aard, dat de leiding van SVC de gemeente om een aanvul lende subsidie heeft gevraagd. Men heeft deze inmiddels toegewezen gekre gen, maar nog is het begrotingssaldo negatief. Oorzaak van de lege kas moet men zoeken dn de te kleine sportakkommo- datie dn de oude, openbare lagere school aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp. In het „gymlokaal" (een voormalig les lokaal) van deze school kunnen maxi maal acht personen tegenlijk les krij gen. Het gevolg hiervan is dat gymle raar J. Brusselaar uit Den Burg meer uren (11 per week in totaal) nodig heeft om de negentig verenigingsleden les te geven. En die uren moeten betaald wor den! Hoewel alle leden hun best doen om door middel van het geven van ge zelligheidsavonden in de zomer, het verzamelen van lege flessen en oud pa pier en door andere alktiviteiten geld bijeen te krijgen, slagen zij er niet in de salariskosten van de heer Brusse laar geheel te dekken. Subsidie De geschatte begroting van de SVC over het jaar 1974 laat een tekort van ongeveer ƒ2.500,zien, uitgegaan van een gemeentesubsidie van ƒ4.300,De gemeente heeft eind vorige week de sportvereniging een aanvulling van ƒ1.250,i(60°/o) op het mansaldo van 1974 toegezegd. SVC zal pas helemaal uit de brand zijn wanneer zij een grotere sportruimte krijgt toegewezen. Zij heeft dan ook veel belang bij een eventuele bouw van het veelomvattende ontmoetingscen trum in De Cocksdorp. Krijgt SVC daarvan een zaal ter beschikking, dan zal met de helft van het huidige aantal lesuren kunnen worden volstaan. Afgelopen woensdag had 'En Passant' een snelschaakwedstrijd georganiseerd, voor zowel leden als miet-leden. Veer tien deelnemers 'bonden de strijd met elkaar aan, met een bedenktijd van 6 minuten per schaker. J. Dros (geen lid) behaalde de meeste overwinningen en bij de jeugdleden was het Henk van Wilsum. Er waren op deze avond leuke sohaakcombinaties te zien, maar ook, vooral bij de laatste wedstrijden, be hoorlijke blunders. Als prijzen waren er schaakboeken beschikbaar Het was al met al een succesvolle avond. De eindstand na 13 wedstrijden was als volgt: 1. J. Dros 10 Vz punten 2. A. C. Bakker 10 punten A. v. d. Brink 10 punten 4. K. J Harting 9V2 punten J. Piersma 9% punten 6. J. Hoogerheide 8 punten A. Terpsbra 8 punten 8. H. van Daalen 7 punten 9. H. van Wilsum 5% punten 10. B. v. d. Berg 3% punten A. Veltk amp 3% punten 12. H. Goslinga 3 punten F. van Tatenhove 3 punten 14. G. van Es 1 punt Nu olie watorhronan openzotton gasgolacr volgons do voorschrifion af lappen Tenslotto hof oftopVroonlJo bij do hoofd kroon oponon on do walorlolding gcheol locg la'.on Icpon Draal oorjl do hoofdkraan leiding dicht. do water- Hebt u een koud huls of gaat u enkele dogon ven huls winter? Dcc dit don "j avonds u weggaat llllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI ailllllllllilllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin aVeel interessanter was geweest «pie (van Zebedeus) den Oudsten Jtellen had, en Zebedeus wist >ver hij het had. Hij was een oud- Önan met vervroegd pensioen, een Ire collega van Driessen, die een detectivebureau had gesticht, gespecialiceerd op het vergaren wijs voor echtscheidingen, een id 'die Driessen zelf nooit zou geambieerd. Maar Sepie liep de idaarmee niet voor de voeten, zag 'de nog wel eens iets dat van be- as en al was de verhouding niet i vriendschappelijk, men stond le voet onder het motto: je weet oe je mékaar nog es nodig kunt bent natuurlijk bezig met die ieuwolda, zei Zebedeus langs zijn Qieen en toevallig was ik daar •e bezig. Nou ja, op een andere Ik had opdracht om de gangen meneer na te gaan, opdracht 1 eh-cliënte. Ik kan geen namen s voor een scheidingsaanvraag, ïrstelde Driessen en Zebedeus zei ee. Twee Joden weten wat een t. is die bewuste avond zo'n beetje aan het posten. De man was thuis ik zag licht op z'n kamer. Nog heel laat, om 10.23 uur (hij raadpleegde een ezelsorig notitieboekje) 'kwam er een eh-jongeda- me langs me heen en die zag ik even later boven lopen. Ze belde niet aan, ze stak de sleutel in het slot. Ze is een mi nuut of tien 'binnen geweest, kwam er toen weer uit en ging met kennelijke haast weer weg; nam niet eens de lift maar ging langs de trap. Het was de zelfde jongedame die ik daar al eerder had gezien. Was je al een tijdje aan het schadu wen?, vroeg Driessen. Zo'n paar weken. Had ze rood haar? Dat kon ik in het donker niet zien; ze 'had haar kraag op en een sjaal om, maar zoals ik zei, het was absoluut de zelfde die ik al eerder had gezien. En die 'had rood haar. Ik weet ook wie het is. Ene juffrouw Volkers. Serveerster in het warenhuis. Driessen kwam overeind. Sepie jongen, dat is wel van belang. We tasten nog in hetduister en alle beetjes helpen Ik weet niet of ik je ambtsgeheim schend hij zag kans zelfs het geringste zweempje van sar casme uit zijn stem te houden als ik vraag of je nog meer weet van die me neer Nieuwolda. Luister Theo, ik moet natuurlijk dis creet zijn. Wat ik je vertellen kan, kan iedereen je vertellen. Hij was beslist géén monnik; die juffrouw was de enige niet, hij was ook nog al dik an met z'n buurvrouwtje en maakte meermalen uitstapjes naar Amsterdam, waar ie niet heen ging voor het Rijksmuseum of het Begijnhof. Nou je wordt bdankt, zei Driessen, aan jou heb ik tenminste 'n beetje hou vast. Moet je nog een sigaar uit het kist je van de baas? Zebedeus sloeg, zei hij, niets af dan vliegen. Nou, zei Theo Driessen tot zijn mede werker Martij n Koppenol, laten we nou es de balans opmaken, jonge vriend. Dit weten we: De moord is 's morgens ontdekt. Vol gens het sectierapport de vorige avond gepleegd, waarschijnlijk tussen zes en acht, dus in de vooravond. En wie is de dader of de daderes? De hamvraag, knikte Martijn. Laten we de lieden die zich in de kring rond Nieuwolda ophielden, de re vue passeren, dan komen we allereerst bij de echtgenote, Mathilde Nieuwolda, of zo als ze nog steeds bekend staat: Tillie van Herwijnen. Motief: jaloezie en beledigde trots; werd praktisch door hem genoodzaakt de stad uit te gaan. Haar advocaat reeds opdracht gegeven tot scheiding. Had onze vriend Den Oudsten angesdhakeld voor levering van •bewijs beetje overbodig, als je het mij vraagt. Was die avond op een ver gadering, getuige krantenverslag plus foto. Maar sectierapport zegt; tussen zes en acht. Jamaar, begon Martijn. Juist. De maaginhoud. Heeft 's avonds acht uur portie bami gehaald, dus daar na opgegeten. De Baard zegt zelf: de juiste tijd is niet met een schaartje te knippen. En om kwart voor acht was mevrouw Van Herwijnen al in de zaal. Die dus af. Tweede is het meisje Volkers, Laat niets 'los, as koppig en balsturig en ken nelijk over haar toeren. Ging uit met ihet sladhtoffer en had waarschijnlijk een nogal intieme verhouding met hem. Is volgens Den Oudsten 's avonds na tienen in het huis geweest en heeft er lang genoeg vertoefd om de daad te plegen zitten we wéér met die sectie, maar tegelijk met het feit dat hij toch zéker om half negen nog leefde. Dooie mensen eten geen bami speciaal. Martijn knikte. Dan jouw mevrouwtje Van Tol. Wat denk je daarvan? Een makkelijk vrouwtje, zei Koppe nol. Een rand-lopertje. Wil merken dat de mannen haar de moeite waard vin den, doet daar al haar best voor. Toch denk ik als je werkelijk wat wóu, dat ze zou beginnen te gillen. Driessen knikte. Hij kende het type. En ze heeft een erg jaloerse man, waar ze, volgens haar zeggen, weinig aan heeft, vervolgde Koppenol. Ja, Jan van Tol. Ik heb hem eens na getrokken. Weet je dat ie in de bak ge zeten heeft? Geweldpleging. Ruzie met een vent, om een griet. De bedde politiemannen zagen elkaar aan. Ik zou Van Tol toch maar es onder het mes nemen, adviseerde Driessen. Nou ja, dat doe ik zélf wel. Al tien jaar lang gedraagt ie zidh behoorlijk: ik wil die vent niet in moeilijkheden brengen als ie schóón is. Maar met zo'n vrouw, en dan zo'n schuinsmarcheerder met al le eerbied voor de overledene als buurman, je kunt noodt weten. Nooit het kleinste gaatje openlaten, lachte Martijn. Jaja, ik merk todh dat ik een goeie leerling aan je heb, zei Driessen verge noegd. Dan hebben we die ouwe opoe, heeft niks gezien, en dat juffie Mutsemakers, zéér onbetrouwbaar en ondanks schijn van het tegendeel géén vriendin van juffrouw Volkers. Ze zweert dat ze nooit een scheef woord met elkaar heb ben gehad, maar het duurde me nét effe te lang voor ze begon te zweren. Wijven ondere mekaarzei de vrijgezel Driessen wegwerpend. Zo gezien heben we niet véél, consta teerde Koppenol. Nee, en ik ben het zat ook voor van daag. Als je vannacht soms niet slapen kunt, denk es goed na, of we iets 'heb ben overgeslagen. Martijn was aan slapen nog lang niet toe, want Nel was verheugd dat hij ein delijk es op een christelijke tijd thuis kwam en had hem dies bereid wat hij reeds als kind als godenspijs beschouw de; boekweitgrutjes met stroop. En flensjes na. Niet goed voor de lijn, maar Martijn werd tóah niet dik. Voldaan en vergenoegd vlijde Martijn zich neer in zijn rooksboel en wist dat Nel, als tegenprestatie, van hem een volledig overzicht verwachtte van de zaak-Nieuwolda. Toen hij verhaalde van zijn bezoek aan Hongkong, schoot ze in de lach. '(wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5