j Cjroen '2wartsjexels in het harL, /paarbank ogheemraadschap wil zuivering Texel vergaand perfectioneren Hotel-pension De Branding voor de helft in de as gelegd we/t nederland leut (drinkbaar!) straks niet meer naar zee? 'EENTE MOET REGENWATER RIOOLWATER SCHEIDEN Ide koek ZOMERVAKANTIE Dronken dames gestrand SCHOENEN B.V. (Ey, Auto over de kop geslagen total loss Geparkeerde auto door onbekende aangereden Bromfietser licht gewond Bandrecorder gestolen boek nu Uw Goed en voordelig —9 JANUARI 1974 I* A\a EXELSE 87e JAARGANG No. 8846 COURANT ..V. v/h Langeveld De RoolJ Den Burg, Texel - Telefoon 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den 1 S0>) 2741 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Ml£d. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW t jd Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Zaterdagavond werd aan de Ooster- enderweg een verlaten auto (Austin Glidier) aangetroffen. De wagen was met een der wielen an een greppel te recht gekomen. De geur van alcohol deed de politie al iets vermoeden om trent de oorzaak van het gebeuren. Dat vermoeden werd bevestigd toen de be stuurster en twee vrouwelijke mede inzittenden in een vakantieverblijf in De Koog konden worden aangehouden. De dames (afkomstig uit het Noordbra bantse Oss) waren er met de auto op uitgegaan om met toestemming van de echtgenoten de bloemetjes buiten te zetten. Na cafébezoek, o.a. in Oude- söhild, wilden ze weer naar hun vakan tieadres terugrijden, maar als gevolg van de genoten spiritualiën en de onbe kendheid ter plaatse reden ze verkeerd en raakten tenslotte op de Oosterender weg in een greppel. Liftend gingen ze toen veïder naar De Koog. De politie vorderde het rijbewijs van de bestuur ster in. DE KOOG Een felle brand heeft gisteravond het hotel-pension „De Branding" aan de Boodtlaan te De Koog voor de helft verwoest. Het deels uit hout opgetrokken achterste gedeelte van het gebouw (de vroegere werkplaats van P. Eelman) brandde geheel uit. Met moeite slaagde de brandweer erin het voorste gedeelte, waar de vlammen ook reeds waren doorgedrongen, te behou den, maar ook hier is de schade enorm. Het zal tonnen vergen om het gebouw weer in oude luister te herstellen. De brand moet zijn ontstaan op een der kamers van het achterste gedeelte. De oorzaak hangt mogelijk samen met soldeerwerkzaamheden, die daar in de vooravond waren verricht. Het vuur werd om 20.05 uur ontdekt door de he ren Kaczor en Kuip, die op iweg waren naar de biljartclub. De brand had zich toen al verspreid. De in de huiskamer aan de voorzijde van het gebouw zittende eigenaar F. H. v.d. BroeCk, zijn vrouw, schoonmoeder en twee kinderen hadden nog niets ge merkt. Het vuur greep snel om zich heen en enkele minuten later stond de kap in lichterlaaie en was de brand zelfs vanuit De Cooksdorp te zien. „De Branding" telt 17 kamers met een totale capaciteit van ongeveer 40 bedden. Op het moment van de brand waren er geen gasten. Veel schade Bluspogingen van de eigenaar en toe schietende buren waren bij voorbaat vruchteloos. Van de inboedel van het achterste gedeelte heeft men vrijwel mets kunnen redden. In het voorste ge deelte is aan interieur en inboedel veel schade ontstaan door roök en water. De brandweer was zeer snel ter plaatse. Het toeval iwilde dat het brandweer korps juist een cursusbijeenkomst 'had in de brandweerkazerne, zodat men di rect op volle sterkte kon uitrukken. Een kwartier nadat het eerste water was gegeven, had men de brand onder controle. De foto geeft een beeld van het blus- singswerk. Links in de deuropening brandweerlieden met persluchtmaskers, waarmee de verstikkende rook in het voorste deel van het gebouw kon wor den getrotseerd. Onder de toeschouwers onder meer burgemeester Sprenger. Scheiding drainagewater De voorzieningen die de gemeente heeft getroffen zullen door Uitwateren de Sluizen worden gekocht, voor zover deze passen in de plannen die Uitwate- rende Sluizen voor Texel gaat maken. Van de voorzieningen die niet passen, worden de exploitatielasten overgeno men. Uitwaterende Sluizen streeft zo veel mogelijk naar centralisatie van de rioolzuivemng. Nogal wat consequenties voor Texel zijn verbonden aan het feit dat men wel afvalwater maar zo weinig mogelijk hemelwater in de zuivering wil hebben. Het zg. drainagewater moet dus worden gescheiden van het echte rioolwater en dat houdt in dat op Texel diverse rioolstelsels gesaneerd moeten worden. Als norm is gesteld dat Uitwa terende Sluizen niet meer dan drie keer de zg. droogweerafvoer zuivert. Riool- t/m 9 februari. UH hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen in Kennemerland "friesland, dat per 1 januari het kwaliteitsbeheer van het ^oppervlaktewater heeft overgenomen, streeft niet alleen ;'e volledige riolering en zuivering op Texel volgens het ge- ke systeem, maar wil het zuiveringssysteem zodanig per- 'en, dat het effluent (het gezuiverde water) schoon genoeg ttser in de duinen of het oppervlaktewater te kunnen worden f het huidige systeem komt I via de kortste weg in de ;drj. terecht. Als daaraan een UIis dat onder andere voor- landbauw. Vooral in het |taat op Texel een vrij ern- n water. Het volgens het »em gerecirculeerde water hoge graad van zuiver- I jet als drinkwater gebruikt ddtworden. Om dit resultaat lïs het nodig dat de riool- ounstallaties worden voorzien iuijg. derde en vierde trap. irêlen fosfaten (en andere 3 34) alsmede bacteriën uit het PPlJderd. vaBstaande werd naar voren dflr Dr. W. Fieggen uit Edam Jraische dienst van het Hoog- tg up Hij was een der spre- ■en voorlidhtingsbijeenkomst ftgmiddag in het raadhuis ■en voor het gemeentebe- ■e dijkgraaf, heemraden en ■den van het waterschap ■Hoogheemraadschap werd Brdigd door dijkgraaf L. J. ra waarnemend dijkgraaf ■rnemend secretaris J. C. en drie man van de techni- ■van Uitwaterende Sluizen de genoemde Dr. Fieggen en ■r Panne. Welkomswoord door burge- meester Sprenger vertelde dijkgraaf De Ruiter wat bijzonderheden over het Hoogheemraadschap, het waterschap dat heel Noordholland boven het Noord- zeekanaal omvat Texel hoort tot de kring Den Helder die met twee verte genwoordigers in het bestuur zitting heeft. Er zal dus wellicht een Texelaar in het bestuur komen. Moeilyk gebied Het eiland Texel is wat zijn opper vlakte betreft een moeilijk en gecompli ceerd gebied. De toeristische piek, de geringe hoeveelheid water en het niet aanwezig zijn van doorstromingsimoge- lijkJheden maken dat het eiland een uit zonderingspositie inneemt. Men wil dan ook een begeleidingscommissie voor Texel instellen waarin zitting hebben: twee gemeentelijke vertegenwoordigers, twee vertegenwoordigers van het wa terschap Texel, twee van Uitwaterende Sluizen alsmede de direkteur en secre taris van Uitwaterende Sluizen. Alle besluiten die men ten aanzien van het -kwaliteitsbeheer van het oppervlakte water op Texel wil nemen, zullen eerst voor advies aan deze commissie worden voorgelegd. Texel heeft al heel wat aan rioolzui vering gedaan. Dijkgraaf De Ruiter bracht hiervoor welgemeende hulde. Maar er valt nog veel te veranderen en te verbeteren. Ir. W. van der Panne noemde de drie aspecten van het beleid bij de bestrijding van de watervervui ling: het vergunningenbeleid (geboden, verboden en voorschriften), het actieve zuiveringsbeheer (bouw van zuiverings- instaliaties, gemalen en persleidingen) en het 'heffingenbeleid ter dekking van de kosten. water mag dus voor hoogstens 2/3 uit drainagewater bestaan. De overname van het zuiveringsbeheer door Uitwate rende Sluizen betekent helaas niet dat 'de gemeente vrijwel geen kosten meer hoeft fte maken voor de riolering, in te gendeel. De taak van Uitwaterende Slui zen begint bij de zg. ontvangstpunten. Dat zijn op Texel de plaatsen waar de zuiveringen zijn gebouwd. Voor de no- leringsnetten moet de gemeente dus zelf blijven zorgen. Verder moet een over eenkomst worden getroffen ten aanzien van het afleveringsniveau van het aan te bieden rioolwater. Ir. Van der Panne liet er geen twijfel over bestaan dat de gemeente al direkt in de lasten zal zit ten want met de ontkoppeling van het draanagewater is in ieders belang spoed geboden. Immers, voor al het water dat boven de hoeveelheid van driemaal de droogweerafvoer wordt aangeboden, moet worden'betaald. Mabeg-rapport Bij Uitwaterende Sluizen heeft men nogal wat bedenkingen tegen het rap port van het ingenieursbureau Mabeg dat in opdracht van de gemeente werd gemaakt om te bepalen wat de meest economische oplossing zou zijn van het Texelse afvalwaterprobleem. Ir. Van der Panne vond het rapport summier. Aan de door Mabeg voorgestelde drie (Zie vervolg pagina 2) Rijbewijsloze chauffeur op de vlucht Zaterdagavond tegen elf uur sloeg bij de kruising Schilderweg-Schansweg (bij „Burgzicht") een auto over de kop. De wagen werd totaal vernield. De chauf feur kroop ongedeerd uit de op zijn dak liggende wagen en sloeg op de vlucht. De jongeman (afkomstig uit Hazers- woude) had daar alle reden toe, want hij was nog geen 18 jaar, had dus geen rijbewijs, had een flinke hoeveelheid bier gedronken en had een niet op zijn naam staand kenteken. Met vrienden en vriendinnen was hij naar Texel gekomen om de bloemetjes buiten te zetten. Nadat hij zaterdag avond een vriend had weggebracht en met hoge snelheid van Oudeschild naar Den Burg reed, raakte hij bij genoemde kruising de maoht over het stuur kwijt met gemeld gevolg. De jongeman hield na een eind te zijn weggelopen een auto aan om mee te rijden. Het toeval wilde dat de chauffeur even later de plaats van het ongeluk passeerde en uit nieuwsgierigheid even stopte. De con clusie dat de met glassplinters en mod der bevuilde lifter er iets mee te maken had, was snel getrokken met het gevolg dat de passagier aan de politie werd overgeleverd. De jongeman ontkende aanvankelijk hardnekkig, maar gaf ten slotte toe dat hij de brokken had ge maakt. Hij verklaarde te zijn gevlucht uit angst dat de omgeslagen iwagen in brand zou vliegenDe clandestiene automobilist stond de bloedproef toe. Het wrak van zijn wagen werd in be slag genomen. OUDESCHILD Zaterdagochtend werd ontdekt, dat een in de De Hout manstraat te Oudeschild geparkeerde donkergroene Ford was aangereden. De wagen had die nacht onder een in wer king zijnde lichtmast gestaan en was dus goed zichtbaar. Onder meer het rechterportier en het rechtervoorspat- bord werd in elkaar gedrukt. De dader is tot dusver onbekend. OUDESCHILD Een 21-jarige bromfietser uit Oudeschild werd in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur gewond toen hij op de Loods- singel tegen een voor hem links gepar keerde melkauto botste. De toestand van de jongeman liet zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien; hij had het bewust zijn verloren. De dokter constateerde dat het erg meeviel. De jongen had slechts iwat schaaf wondjes en kneuzin gen opgelopen en kon naar zijn op korte afstand gelegen woning worden ge bracht. Uit de kleuterschool De Woelige Hoek is vorige week een bandrekorder ge stolen, eigendom van mevrouw H. Kucsmirac uit Amsterdam, die het ap paraat gebruikt bij haair bewegings- 1 essen. Vrijdag werd de rekorder ver mist, maar de inbraak heeft al in het begin van de week plaatsgehad. Ge constateerd werd toen dat een ruit was gebroken, maar de schoolleiding heeft hieraan geen bijzondere aandacht be steed, omdat men meende dat niets was gestolen. VLIEG-, BUS- EN TREINREIZEN BUNGALOWS EN APPARTEMENTEN

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1