Bouwtijd: jaar Gebouw Rijksscholengemeenschap gaat ongeveer vijf miljoen gulden kosten Soc. economisch voorlichtster spreekt voor overkoepeling Staatsbosbeheer zou wel eens willen weten Ne! Kars treedt op Nukdepartement Ti „Verder kijken dan uw leven lang is" Geld over de bal Het gebouw van de Rijksscholengemeenschap aan de Emmalaan te Den Burg (tegenover de Huishoudschool) wordt een naar Texelse begrippen gigantisch complex. Dat blijkt alleen al uit de bouwkosten die ruim vijf mil joen gulden zullen belopen. Aan het eind van dit jaar zal het bouwplan, voor de Rijksgebouwendienst gemaakt door rijksbouwmeester ir. J. C. M. Franken te Den Haag, aanbestedingsklaar zijn. Volgend jaar om deze tijd zal de bouw zo goed als zeker van start zijn gegaan. Het zal dan nog ge ruime tijd duren voordat de scholieren erin kunnen want met de bouw en in richting zullen maar liefst dertig maanden zijn gemoeid. Het merendeel van de thans aan de scholengemeenschap studerende jongelui zal het glorieuze moment van de opening dus niet als leerling meemaken. Het nieuwe gebouw zal afgestemd zijn op 525 leerlingen Momenteel telt de scholengemeenschap er 51U Met het sterk afnemende aantal geboorten op Texel wordt dus kennelijk rekening ge houden. Mocht later toch uitbreiding nodig zijn, dan biedt het bouwterrein daarvoor voldoende ruimte. Het toekomstige gebouw is niet één massief geheel maar is te onderscheiden in een viertal blokken: een lokalenge- •bouw van twee verdiepingen, een lo kalengebouw van drie verdiepingen (10 meter hoog), een aula-overhlijfruimte van één verdieping en een tweetal gym nastieklokalen Los van het complex zijn tenslotte een conciërgewoning en een bromfietsenstalling geprojecteerd. Als rijwielstalling wordt een kelderruimte gebruikt die onder het drie verdiepin gen tellende lokalengebouw is gepro jecteerd. Door de opstelling van de ge- bouwonderdelen ontstaan enkele min of meer omsloten openluchtruimten die door beplantingen en andere voorzie ningen tot een aangename verblijfplaats voor de leerlingen zullen worden ge maakt. De leerlingen zelf zullen hier voor een plan maken. Daartoe is onlangs een leerlingen raad gevormd die zich ook met de inrichting van de aula-overblijf- ruimte zal bezig houden. Bij het ont werpen is de sedert enkele jaren be staande bouwcommissie aktief geweest. In deze commissie waren leraren van alle vakgroepen vertegenwoordigd, zo dat mag worden verwacht dat de nieuw bouw aan de eisen van de gebruikers zal voldoen. Ruime hallen In de diverse verdiepingen zijn de lo kalen gegroepeerd rond zeer ruime (10 meter in het vierkant) hallen die zoda nig zullen worden ingericht en bemeu beld dat ze geschikt zijn om leerlingen alleen of in kleine groepjes te laten stu deren op de buiten 'het lesrooster val lende lijden. De heer C. van der Eijk, rector van de Rijksscholengemeenschap, vertelde ons dat hij deze mogelijkheden als een der belangrijkste pluspunten van het nieuwe gebouw beschouwt. Ook de royaal opgezette bibliotheek wordt een ruimte waar men zich voor studie kan terugtrekken zodat het mogelijk is dat verreweg het meeste werk op school wordt verricht Ook het wel binnen het lesrooster vallende onderwijs in kleine groepen geniet straks ideale behuizing. De school bevat totaal 26 lokalen en an dere onderwijsruimten. Sommige ruim ten kunnen door toepassing van vouw wanden in tweeën worden gedeeld. Twee gymnastieklokalen In het bouwplan zijn twee gymnas tieklokalen opgenomen. Zoals békend is de direktie van de scholengemeenschap er om onderwijstechnische redenen geen voorstander van dat inplaats van één van deze lokalen een sporthal wordt ge maakt zoals momenteel wordt nage streefd door de Stichting Cultureel Werk en het college van B. en W. Dc heer Van der Eijk heeft nóg een argument om aan deze plannen niet mee te werken: de kans op een zeer aanzien lijke vertraging van de bouw als geheel is zeer groot. Weliswaar zal het wijzi gen van het bouwplan op zichzelf geen ernstig oponthoud geven („We behelpen ons nu al zoveel jaren, die paar maan den kunnen er ook nog wel bij") maar het zou zeker veroorzaken dat het hele plan uit het programma 1974 van de Rijksgebouwendienst wordt gelicht en geen mens weet hoelang het dan zal du ren. Voor de heer Van der Eijk en con rector Hcetveld staat het dan ook vast, dat het onverantwoord is dit te riske ren. Steenuilen Wie weet waar de kerkuil in het voor jaar op Texel broedt? Het Staatsbosbe heer in ieder geval niet. De 'kerkuil wordt elk jaar op Texel gesignaleerd. Normaal gesproken nestelt deze uil in torens, holle bomen, schuren en zolders, maar op Texel is nog nooit een nes't ge vonden. De kerkuil is te herkennen aan de zeer diep in de s'luier liggende, zwar te ogen, de oranje-gele rugzijde en de donker gestipte, geel-aohtig gekleurde borstzijde. Deze uil brengt een door dringend, gierend, laag geluid voort. Niet meer op Texel gesignaleerd in de afgelopen jaren is de steenuil. Dit is een klein uiltje met grote, gele ogen en een bruinachtig verenLkleed met witte stip pen. De borstzijde is iets lichter dan de rugzijde. De steenuil broedt in holle bo men en konijnenholen Ook over deze uil zou het Staatsbosbeheer graag iets meer willen weten. Voor het verstrek ken van informatie belle men (02228) 227 (Staasbosbeheer) of de heer M. C. Stoepker, telefoon (02220) 2940 Atlasprojekt De vragen van het Staatsbosbeheer zijn niet louter gesteld uit nieuwsgierig heid. De gegevens over genoemde uilen zullen ook in het belang zijn van het zo genaamd Atlasprojekt, waaraan in heel Europa dit jaar een begin zal worden gemaakt. De opzet van dat projekt is, na te gaan welke broedvogels in de ver schillende delen van Europa voorkomen. Ook Texel zal aan dit projekt meewer ken. Zo gaat het ge bouw van de scho lengemeenschap er tut zien. Men ziet het clrie ver diepingen plus een fietsenkelder tel lende lokalenge bouw 1alsmede hel twee verdiepin gen hoge tweede lokalengebouw (2) Voorts de anla- leerlingenruimle- mediatbeek (3), de gymnastieklo kalen 4 en 3), het trappenhuis (6), de aan de Slingerweg gele gen entree (7de door de leerlingen in te richten bin nenplaats (8), Em ma/aan (9) en ijs baan (10). De gymnastieklo kalen en de leer lingenruimte zijn binten de overige \choolrnimten om bet reed baar, wat het mogelijk maakt deze akkommoda- ties ook voor ver enigingen e.d. be schikbaar te stel len. Het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties Texel houdt donderdag 21 februari a.s.\in hotel „De I.indeboom- Texel" de jaarlijkse open dag. Niet al leen alle leden van de aangesloten vrou wenverenigingen zijn hierbij welkom maar ook andere geïnteresseerden. Be- gennen wordt om half tien 's morgens: sluiting valt omstreeks vier uur 's mid dags. Het evenement staat ender leiding van mevrouw K. Verlaan, adviseuze vormingswerk van vrouwenorganisaties in Noordholland. Als spreekster is uit genodigd mevrouw C. J. Nanncs-Gics- scn uit Oudkarspel, sociaal-economisch voorlichtster. Zij heudl een causerie on der het motto „Verder kijken dan uw leven lang is" waarhij uitgebreid wordt ingegaan op allerlei rechten van de vrouw en andere zaken waarvan zij op de hoogte moet zijn, maar waar zij vaak geen weet van heeft. Naar aanleiding van eerder ingeza melde vragen zal worden gesproken over: drempelvrees voor de notaris, tes tament, bank- en spaarrekening, teke nen van stukken, trouwen in gemeen schap van goederen en de drie mogelijk heden voor trouwen onder huwelijkse voorwaarden, boedelscheiding, borg- staan, alimentatie en afkoopsom etc. Mevrouw Nan nes zal er geen droge be schouwing van maken, maar aan de hand van praktijkvoorbeelden boeiend vertellen. Er is gelegenheid tot vragen stellen. Deelname aan de open dag kost ƒ8, per persoon, inclusief twee consumpties en een lunch. In verband met de orga nisatie is het nodig dat belangstellen den zich met spoed opgeven bij een der volgende dames; mevrouw v. d. Eijk, Julianastraat 3, telefoon (02220) 2535; mevrouw Moonen, Kikkertstraat 10, te lefoon (02222) 269; mevrotiw Van Dijk, Mulderstraat 2, telefoon (02223) 347; me vrouw De Graaf, Westerweg H 86a, te lefoon (02226) 263 en mevrouw Plaats man, Hogereind 18, telefoon (02220) 3190 Nel Kart als de schoenlapster Jemima Ni cholson in ..Alles stinkt" van Prank Heizen Naar aanleiding van het verh feit dat wij, bewoners van het landerdijkje, momenteel van worden voorzien, wilde ik het even klwijt. In de nazomer van 1972 w< begin gemaakt met de verbre de Gerritslanderdijk omdat u.> smal was geworden voor de stroom toeristen naar en van h* Texels Museum en de aan deze legen bungalowparken. Bomen, en tuinwallen moesten het o: maar een mooie weg maakt vt Maar de verbrede weg bleek slechte kiwaliteit, dat al na jaar reparaliewerkzaamiheden waren. Maar ook deze répara deed niet, dus werd de weg in zomer van 1973 opnieuw met i veel materiaal en werklui gea en met grind afgewerkt. Nu is 1 1974 en moet de weg opnieuw groot deel worden opgebroken riolering in 'te leggen. Het iwero afgelopen jaren is dus vqor ni weest. Had men zich niet beter derhalf jaar met de te smalle v nen behelpen? Een noodtoest het bepaald niet. Er is blij'kba weg langs elkaar heengewerkt tM~ van een grote som geld, die nul1 balk is gegooid. G. Witte, Gerritslanderd NASCHRIFT Er is wel overleg geweest t gemeente en het Waterschap 7 wegbeheerder). Als men destij geweten, dat a'l zo gauw zou worden overgegaan tot de aai riolering, zou ongetwijfeld met verbreding zijn gewacht. Het evenwel naar uit dat de toes! nog jaren op zich zou laten wa het werd niet verantwoord ge wegverbreding zo lang uit te Overigens ligt ihet grootste deel riool van de Gerritslanderdijk der, maar naast de weg, wat was dank zij de medewerking particuliere grondbezitters. D; men slechts een beperkt gedeelt weg opnieuw moeten opbreken, namen wij bij de dienst gema ken Red. De bekende voordrachtskun Nel Kars treedt vrijdagavond „De Lindeboom-Texel" op voor van het Nutsdepartement. Ze bi programma „Ik jij zij" waarbij tcrccnvolgens in vier zeer uitei de rollen optreedt. Het eerste mono-toneel is „Wassa Sdhlesnowa" dat sped vóórrevolutionaire Rusland in 1 braoht wordt de scène tussen Rachel. Wassa is de eigenaresse kapitaalkrachtige rederij; Ra haar revolutionaire schoondoc tevens haar tegenpool. „Alles stinkt" is een speciaal Kars geschreven eenakter vaia Herzen. Het is gebaseerd op et risch gegeven: een mislukte inv het Franse leger op de kust va bij 'het dorp Fishguard in 1797. akter begint als Jemima, de sd ster, met twaalf door haar Franse soldaten in het dorp arrii Nationale faam heeft Nel K| worven met het tot toneel geml terview in Vrij Nederland vanBl 1970 met Joop van Tijn „Zusl® <?oise". K Het vierde solotoneel in de het stuk „Verveling" van HermJ ermans, gepubliceerd in het 1| blad van 18 juni 1910. Nel Kars deed in 1960 ein( aan de Amsterdamse toneelsi was drie jaar verbonden aan ble" en een jaar aan de nieuwe Arena In 1964 startte ze met eij gramma's waarmee ze in h land optrad. De avond is uitsluitend toetjb voor leden van het Nulsdepa Andere belangstellenden zulj plaatse graag als lid worden ii ven Nel Kars a/s Wassa Schlesn

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2