;nde veehouderijdag kenmerkte eh door opgewekte stemming tiarteliik afscheid van gaan" conrector De Winter de berichten alle fronten Doka-uitrusting als geschenk Je Moet dat nou? Geen voorrang: bromfietser naar ziekenhuis Ondanks griep veel bloed afgetapt Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 februari 1974 ;en gei woensdag 30 januari gehouden rijdag werd gekenmerkt door ie klanken. Op deze voor de ial gehouden 'bijeenkomst van ■life verenigingen op het ge- de veehouderij was een flink xelse veehouders aanwezig, rzitters van de drie vereni- mden in ihun openingswoord L] verheugende mededelingen Vereniging Texel tot Bestrij- Veeziekten betreft was dat het m 'het afgelopen jaren geen Liekteuitbarstingen zijn voor- De voorzitter van de Rund enig ing Texel kon wijzen op >ede resultaten met het Texel- ad ie, terwijl ook het feit, dat bij vege optredende kostenstijging ;e van de aangesloten veehou- 1c kan blijven aan die in het ir, een verheugende zaak is. ewoon verheugend zijn wel de van de K.I.-veremging Texel, iging is in het bezit van een en ,die landelijke bekendheid dl jet feit, dat aan de leden een an 10,per geïnsemineerd worden terugbetaald as een il- no 'an de zeer goede gang van za- Gezondheidsdienst voor Dieren andeling van enkele vereni- n vertelde de directeur van de le Gezondheidsdienst, de heer eusekom iets over de gang van le provincie. •ovincdaal was er alle reden vei lenheid. Er kwamen praktisch 30U dien van tbc en abortus onder ree voor. De heer Van Beuse- van oordeel, dat dit niet tot ocht hebben, dat de aandacht estrijding van dierziekten ver- hi»varingen in andere provincies op, dat onverhoeds weer ge il abortus kunnen optreden, instelling tot vorige jaren is 1 stuks rundvee in de provincie >egenomen. Het aantal bedrij- vee wordt gehouden liep tmm- terug dan in voorgaande jaren was. Spreker was van mening ,-ooral veroorzaakt wordt door flpat in een aantal gevallen door een koe, pink of kalf wordt terwijl ook het aantal bedrij- nestvee wat is toegenomen. Beusekom wees op de nood- Dij koop en verkoop zo spoedig de hierbij behorende verklarin- leveren. Bij het uitbreken van e ia dit van belang om een haard op te sporen, e vaccinatie tegen mond- en betreft deelde spreker mee, dit jaar wat vroeger zal plaats an dn vorige jaren Men denkt >eriode van 1 februari tot 15 eren, die na 15 maart worden moeten in het bezit zijn van ite verklaring betreffende en- mond- en klauwzeer, jaar werd besloten om bij het geen herfstbehandelmg tegen klauwzeer meer toe te passen, /an Beusekom zette een vraag- iter de juistheid van dit be- ongevoeligheid voor besmet- tmond- en klauwzeer wordt waarschijnlijk onvoldoende. ïn Enkele andere ziekten ■vo ekte, die opgedoken is als ge- invoer van vee uit het buiten- - e leukose. Het betreft hier in- Yersey koeien. De dieren kun- esmetting met deze ziekte heel zioh hebben voordat de ziekte baart. In de Hollandse veesta- e ziekte niet aanwezig, ir Van Beusekom deed ook nog _.ie mededeling over de zwoe- B bij schapen. Uit een recent on- lis gebleken, dat de besmetting k I ziekte bij 80% van de Noord- schapen aanwezig is. Drjaar zullen tijdens en na de van de schapen enkele des- op Texel onderzoek vernich- ent de sterfte van jonge lam- Clj ian dit onderzoek zal worden 'g men door de vroegere Texelse s prof. Wensvoort. v.| bestuursverkiezing werd in- m de aftredende heer S. Lap 'heer J. Huisman tot bestuurs- en. en roo >te it ke e tje et can >ia ich Hoge produktie van Texelse melkveestapel fei >rzitter van de Texelse Rund- reniging, de heer H. Tjepkema, niet groot plezier op dat de rereniging op het moment op de staat van de Fokverenigingen bolland. door de Bond van Fokverenigingen met een 8 Va werd gewaardeerd. Het aantal aangesloten bedrijven is 143 met een totaal aantal dieren van 3.936. Dit betekent een gemiddelde be zetting van 27.7 dier per bedrijf. De heer Tjepkema deed een beroep op de leden er voor te zorgen, dat op de met de monsternemer afgesproken tijd werd gemolken om te voorkomen, dat dit personeel van de vereniging ge noodzaakt is om lange tijd op het be drijf te wachten. Een aantal verenigingszaken De contributie voor het lidmaatschap van de vereniging blijft gehandhaafd op ƒ50,en een omslag van ƒ24,per koe. De kosten voor het model 11. dat nodig is bij verkoop van dieren zullen van ƒ10,op ƒ15,worden gebracht. De kosten van het kalverschetsen blij ven ƒ5, Het ligt in de bedoeling in september weer een Texelse Fokveedag te houden. De voorzatter deed een beroep op de le den om hieraan zoveel mogelijk deel te nemen De kosten van vervoer zullen door de Fokvereniging en de Vereniging voor K.I. worden gedragen. Verder deelde de voorzitter mee, dat het bestuur besloten heeft om per 1 maart as het controlebriefje af te schaffen. Leden, die prijs stellen op het aanhouden van het boekje dienen dit aan de stamboekhouder mee te delen. Mede op verzoek van leden, dat in de vorige vergadering werd gedaan, ont vangen veehouders direkt na de bemon stering een afschrift van de produktie- gegevens. Voorzitter was van oordeel, dat men hierdoor samen met de compu ter lijst en het controleboekje wel kon missen. Samen met het particuliere re gister beschikt men dan over alle gege vens. In plaats van de heer A J. Huisman werd als bestuurslid de heer G. Witte Fzn gekozen. Diverse vragen Op bedrijven, waar bij het melken in de melkstal gebruik wordt gemaakt van containers zal per jaar een bedrag van ƒ20,per aanwezige container worden betaald. Het aantal containers is op het moment 53. Door één der aanwezigen werd ge vraagd om de selectie voor vee dat naar de Fokveedag gaat strenger uit te voe ren. De voorzitter antwoordde, dat dit een zeer moeilijke zaak is. Tussen het moment van de keuze en de dag, waarop de Fokveedag wordt gehouden ligt nog een geruime tijd. Achteraf blijkt de kwaliteit dan wel eens tegen te vallen. De heer Jac. Bakker WTzn. vond het een kwalijke zaak, dat een aantal leden- veehouders minder goede produktiedie- ren niet laten deelnemen aan de contro le. Hierdoor ontstaat een geflatteerd beeld van de gemiddelde produktie op die bedrijven. De stamboekhouder was van oordeel, dat de omvang van deze werkwijze minder was dan de heer Bak ker dacht. In gevallen, waarin dit voor komt is het de taak van de monsterne mer dit aan de stamboekhouder mee te delen. Zowel door de heer Bakker, secretaris van de Bond van Fokverenigingen als door de voorzitter van de Texelse Fok vereniging werd gewezen op het gevaar van het wegtrekken van stieren van hoogwaardige produktiekoeien uit Noordholland naar andere provincies. Dit roept de wat angstige vraag op- Hoe zal het in de toekomst gaan met het Noordhollandse melkvee? Na het ochtendprogramma van de op 30 januari gehouden Veehouderijdag 1974 was de beurt aan de K.I. vereni ging Texel. Voorzitter Herweijer sprak een speciaal woord van welkom tot de heer P N. W. Bakker, voorzitter van de Bond van K.I.-verenigingen. Van de moeilijkheden, die er naast alle voorspoed waren opgetreden noem de de voorzitter die met het invriezen van het zaad van Tonia's Adema. Een proef, waarbij een 50-tal koeien werd geïnsemineerd met ingevroren zaad, dat volgens ihet onderzoek onvoldoende le venskrachtig zou zijn maar die onge dacht goede resultaten leverde. Keimpe 33 van de Beukenhof is tijde lijk naar Utrecht geweest. Toen deze stier zonder dat verbetering was opge treden weer thuis kwam waren er gro te zorgen omtent de mogelijkheid van een nog verder gebruik van Keimpe 33. Na enkele kunstgrepen is er toch we»r verbetering gekomen. In de periode, waarin deze moeilijk heden optraden is er tijdelijk gestopt met ide verkoop van sperma naar het Vasteland Daar er zeer veel vraag naar sperma van deze stieren was, is later toch weer zaad afgegeven. De in het voorjaar aangekochte stier Victor 4 is redelijk gebruikt. Na een af- stammelingenkeuring van Melkbrons Admiraal 35 kreeg deze stier een 3e pre mie. Deze stier staat nog op Texel, maar is verkocht aan zuidwest Nederland. Het ligt in de bedoeling om de stier Adema 4 van Bloemwijk eveneens te verkopen. Verder deelde de voorziter nog mee, dat de dag tevoren door de aankoop commissie een jonge stier was aange kocht. Voorzitter Herweijer stak een pluim op de hoed van twee nieuwe insemina- toren, waarvan de een tijdelijk op Texel werkzaam is geweest. Mede dank zij hun werk kon het reeds goede bevruch tingspercentage van de Texelse vereni ging nog met 1,2% worden verbeterd. Texelse K.I.-vereniging gewenste bruid Nadat de laatste jaren enkele malen vergeefse pogingen werden gedaan om tot fusie te komen met drie Noordhol landse K.I.-verenigingen is deze zaak thans serieus aan de orde gesteld door de voorzitter van één van de drie over- kantse verenigingen. De zeer goede gang van zaken bij de Texelse vereniging zal hieraan zeker niet vreemd zijn. Eén van de aanwezige veehouders gaf dan ook duidelijk te kennen voor dit „aanzoek" op 'het mo ment niet veel te voelen. Toch werd de indruk gewekt, dat het grootste deel van de aanwezigen niet afwijzend stond tegenover dit aanziek. Weliswaar maakt de Texelse vereni ging de laatste jaren een „gouden tijd" mee, wat onder meer tot uitdrukking komt in het feit, dat ook over 1972 een bedrag van ƒ10,per geïnsemineerd dier zal worden terugbetaald, maar als kleine vereniging blijft men kwetsbaar. In de loop van dit jaar zal de kwestie van de oventuele fusering verder wor den besproken. Enkele andere gevallen Met het oog op de voorgenomen Fok veedag in september a.s. is in de reke ning van 1973 reeds een bedrag van ƒ1.500,gereserveerd voor de kosten van deze Fokveedag. De moeilijkheden, die er tijdens de vorige vergadering waren als gevolg van een sterk gestegen prijs, die door de overkantse K.I.-verenigingen werd berekend voor zaad van hoogwaardige stiieren zijn opgelost. Het bedrag van ƒ22,per geïnsemi neerd dier zal ook voor 1974 worden gehandhaafd. Niet-leden betalen een bedrag van ƒ44,en delen niet in de terugbetaling van ƒ10,per dier, zoals die de laatste jaren kon worden toege past. Het vacatiegeld voor de bestuursle den zal van ƒ15,per vergadering wor den verhoogd tot 25, De heer P. N. M. Bakker, die als voor zitter van de Bond van K.I.-verenigin- gen aanwezig was sprak zijn gelukwen sen uit voor de goede gang van zaken in de vereniging. Hoewel de heer Bak ker niet rechtstreeks aandrong op een fusie met de drie Noordhollandse ver enigingen meende hij toch wel te mogen wijzen op voordelen, die daaraan zouden zijn verbonden Met name dacht de heer Bakker daarbij aan een betere mogelijk heid om te voorkomen, dat stieren van zeer goede produktiedieren de provincie uitgaan. Causerie van de heer C. Bakker Daar de heer Ir. Zijlstra door ziekte was verhinderd de toegezegde inleiding te houden werd zijn taak overgenomen door de heer C. Bakker, secretaris van de Bond van Rundveefokverenigingen in Noordholland. De heer Bakker was nl evenals de heer Zijlstra deelnemer aan een excursie, die vorig voorjaar is gehouden naar Denemarken en Slees- wijk Holstein met het doel de rundvee- fokkerij in die gebieden te bekijken. De belangstelling was speciaal gericht op de resultaten, die verkregen zijn met de Amerikaanse en Canadese stieren. Wat Denemarken betreft is het zo, dat de melkveehouderij daar de laatste tien jaar sterk is afgenomen. Het aantal stuks melkvee is gedaald van 1,5 tot 1,1 S miljoen. De deelname aan de Fokver-faj enigingen is 55*£%. De gemiddelde pro-« duktie bij het zwartbont veeslag wasi 5.100 kg melk met 4.02% vet. Kruising met Amerikaanse stieren De kruisingsresultaten in de eerste generatie waren over het algemeen ver rassend goed. Bij deze eerste kruisingen werd een produktie bereikt van 6.000 kg' melk met 4.39% vet en een eiwitgehalte van 3.70%. Bij de dochters van stieren, die uit deze eerste kruising waren ge boren trad een sterke terugval op. Wat het vastleggen van de produk- tievererving betreft volgt men 'n ande re methode dan in ons land. Een 20-tal vrouwelijke nakomelingen van één stier worden bij elkaar gehaald op een proef bedrijf en de produktie van dit 20-tal dieren is in zekere zin bepalend voor de waardering van het betreffende vader- dier. Ook de exterieurvererving vindt op een andere wijze plaats dan in ons land. Er is één inspecteur, die per ras gege vens verzamelt op de bedrijven. Daarbij worden de veehouders onder meer vra gen gesteld omtrent de melkbaarheid en het temperament van het betreffende dier. Bij het bezoek aan Denemarken is wel gebleken, dat Hollandse stieren een zeer grote rol hebben gespeeld bij de verbetering van de Deense veestapel, waarbij vooral de Noordhollandse stie ren naar voren kwamen. De selectie van de K.I.-stieren vond op grootscheepse wijze plaats. Er wer den daartoe zo'n 240 jonge stieren bij elkaar gebracht Na een eerste uitschif- ting bleven er zo'n 70 stuks over. Uit eindelijk leverde deze selectie slechts een drietal K.I -waardige stieren op. De causerie van de heer Bakker werd besloten met het vertonen van een aan tal dia's, die een goed beeld leverden van de fokkerij in Denemarken en Sleeswijk Holstein. C. van Groningen Moet dat nu werkelijk, al die nega tieve kritiek op 't werk van „Textant"? Waarom moeten mensen, die zoveel goed werk doen bekritiseerd worden door degenen die zeer waarschijnlijk niet eens het jaarprogramma hebben ingekeken. Die mogelijk ook vergeten zijn om de tentoonstelling in het ge meentehuis te bezoeken, al komen ze er dagelijks. Ik heb beide gedaan en heb zowat mijn vingertoppen opgegeten bij het zien van zoveel werk, zoveel prachtige dingen, die in samenwerking zijn ge maakt. Ik heb gekeken en geluisterd naar de achtergronden en ik ben ont- iroerd geworden. Moet dat nu stuk? Waarom Praat met jongelui die „Textant" be zoeken en wordt er wijzer van. Natuurlijk ben ik jaloers en verdrie tig, Ik tenminste, als je merkt wat voor mogelijkheden „Textant" te bieden heeft door een ruime subsidie. Maar het is geen weggegooid geld. „Textant" maakt van jongelui mensen, die kunnen samenwerken in de toekomst. Ontneem ze dat niet. Het zou misdadig zijn. Moe ten de jongeren weer thuisblijven en kassie kijken en zjwijgen?? Lex en Goos, kop op. Ik zou met Ramses Shaffy willen zeggen Lach: met de jeugd, Bid* om sterkte, Huil: om het onbegrip, Werk: tot het bitter eind, Vecht: om bestaansrecht, en ik „bewonder" jullie prachtig werk. J. C. Jansen-van Esch, De Ruyterstraat 103, Oudeschild Op het kruispunt Bernhardlaan- Waalderstraat deed zich zaterdagmid dag omstreeks half twee een aanrijding voor waarbij een 20-jarige bromfietser en een op de duo zittend 17-jarig meisje zodanig werden gewond d,at zij naar het ziekenhuis moesten. De bromfietser ver leende geen voorrang aan de op de Waalderstraat rijdende auto. Het meisje liep een hersenschudding op; de kwet suren van de jongeman lijken niet ern stig. Tegen de verwachting in zijn woens dag 311 personen komen opdagen om bloed af te staan aan het Rode Kruis. Dit is 75% van het aantal opgeroepc- nen en daarom een grote meevaller. Men had een kleiner aantal verwacht dan in voorgaande jaren, in verband met de momentcel alom heersende griep. De heer en mevrouw De Winter bewonderen de klok met het „allemans-endje"dat gemaakt werd door de heer E. J. Veenendaal jr.; vader Veenendaal maakte de klok ,,hangklaar" te kunnen vergroten", citeerde mr. raten hè en door mensenhanden ge- ~M~~W j 1**1 f* 1 1 maakt dus ze kunnen „wel eens kapot f De speech van de heer C. van der mr-r% Eijk direkteur van de scholenge- m O f MS O rr iflllyl ren luiden> maar weet nog waar de klepel hangt. Dat wil ik dan nu wel aan de grote klok hangen". De heer Van der Eijk voegde de daad bij het woord en onthulde de schoolbel, die in de loop der jaren vele leerlingen het oude schoolgebouw aan het Schilderend heb ben uitgeluid en die vanaf nu het pronk stuk in huize De Winter zal zijn. Verder werd het woord gevoerd door de heer Kleinveld (direkteur van de ULO-school te Den Helder), Koekendorp (oud-kollega uit Amsterdam), Molen (vertegenwoordiger van de basisscholen) Boere (namens de sektie frans), Wieten (namens alle jonge kollega's), Blanken (namens ouderkommissie) en de heer A. C. Peetoom, die het vergrotingsappa- raat „overhandigde". De heer S. Dros en R. Mast leverden een gezongen af scheidswoord: ,,'t Is nu voorbij meneer De Winter". „Nou Jo, je bent wel gunstig overge komen". Dit zei de heer Jo G. de Winter vrijdagmiddag tijdens een receptie in hotel „De Lindeboom-Texel", na een lange reeks van toespraken, waarin hem hulde was gebracht. Als kon- rektor van de Rijksscholengemeenschap Texel nam de heer De Winter afscheid en ter gelegenheid daarvan werd hem door leerkrachten en leerlingen van de scholengemeenschap een komplete uit rusting voor een donkere kamer aange boden. Ook de gemeente liet zich niet onbetuigd en deed letterlijk en figuur lijk een flinke duit in het zakje. 's Middags had de heer De Winter bij wijze van afscheid in een dubbel lokaal van de oude ULO-school een laatste wiskundeles van tien minuten gegeven. Een uit leerlingen bestaand bandje had toen de liedjes „Yesterday" en „Ména- na" ten gehore gebracht. De rij van sprekers in „De Linde- boom-Texel" werd geopend door Mr A. W. Luitinga, chef van het Rijkson derwijs te Den Haag. Hij had gehoord van een kursus voor echtgenotes van gepensioneerde mannen. Onderwezen werd in de manier waarop zij hun 65- plussers moesten behandelen. „Ik kom u daar wel weer als leerkracht tegen", aldus de heer Luitinga tot De Winter. Burgemeester W. H. Sprenger had zich verdiept dn het dossier van de heer De Winter en wist allerlei bijzonder heden over diens loopbaan te melden. Zinspelend op het geschenk voor de heer De Winter, „een volautomatisch apparaat, om de vrije tijd naar believe

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5