Texels oppervlaktewater is aan de beterende hand Ir Rapport over toestand in 1973 toont aan: Maar situatie verre nog van ideaal is Agrariër vindt alleen betonelementen met golfplaten verantwoord Onderhandelingen inzake schuur J. S. Dijt mislukt Wat zijn huisvri waard? „Excelsior" brengt veelzijdig muziekprogramma ten gehore Weer overleg inzake aardgasaansluiting Texel Woningzoekenden verenigt U y r Geen huurbelast Aarle Rixtel „Alhoewel het duidelijk is dat in de zomermaanden de belasting van het op pervlaktewater nog onaanvaardbaar groot is, is tevens duidelijk dat een ver betering in de algehele kwaliteit van het oppervlaktewater waarneembaar is", aldus het rapport over de kwaliteit van het oppervlaktewater van Texel in 1973. De samensteller van het rapport - het Ingenieursbureau voor Mi lieuzaken en Civiele Techniek „Oranjewoud" B.V. - toont zich nog zeer som ber over de kernen, die niet zijn aangesloten op de zuiveringsinstallaties (Midden- en Zuid-Eieriand, Oost en 't Horntje). Ook de Zuivelfabriek en de Wasserij zijn er het vorig jaar niet op vooruit gegaan; de Zuivelfabriek is zelfs de grootste vervuiler op Texel in de wintermaanden. Niet ontevreden is het bureau over het oppervlaktewater nabij de recreatieterreinen. Hoewel de recreatieterreinen bij „De Driehoek", „Venneman", „Bremakker", „Vre- delust" en hotel „Bos en Duin" nog vervuiling veroorzaakten, was een aan zienlijke verbetering merkbaar. kan worden gesproken bij de RZI te Oudesohild. Vergeleken bij de twee voorgaande jaren was de 9ituatie aldaar beduidend verbeterd. In juli maakte algengroei het water bij het Water- weggetje onrein. Bij gemaal De Schans was dit eveneens het geval. Het water voor het gemaal P,H. Polder kon er mee door. Rottend iwas het oppervlaktewater bij 't Homtje. Huishoudelijk afvalwater is daar de oorzaak van. Ondanks vele verbeteringen dus toch weer een tamelijk triest beeld van wa tervervuiling op Texel. ..Oranjewoud" hoopt op goede zuiveringsmaatregelen. beter aaneensluiten zodat voor deze belangen kunne U kunt daarvoor contact Of J. M. F. Oosterveer, Emmala Burg, hetzij telefonisch (022 n 6 uur 's avonds) hetzij schrif doe het gauw, want de volg dering is nabij. J. M F. Dei Wat maakt levend water dood? Af valstoffen van plant en dier worden in het water door vele soorten bacteriën afgebroken en omgezet in nieuwe bouw stoffen voor de plant. Bij dit proces wordt een weinig zuurstof van de lucht onttrokken en opgelost in het water. Maar wordt er van buitenaf veel vreemd" afval geloosd, dan wordt de benodigde hoeveelheid zuurstof zo groot, dat deze niet kan worden opge nomen in de tijd, waarin het afval wordt aangevoerd. Het gevolg is, dat het wa ter 9tdkt met alles, dat daarin leeft. In die toestand komen echter andere soor ten bacteriën tot ontwikkeling, die veel stank veroorzaken. Bovendien voldoen zij aan de levensvoorwaarden van aller lei ziektekiemen. Uit esthetisch en hy giënisch oogpunt is zuurstofloos water daarom onverantwoord. Onderzoek Texels oppervlaktewater is dn 1973 twee maal onderzocht: een keer in juli en een keer in november. Het eerste onderzoek vond plaats na een tamelijk droge periode, waardoor de sloten niet goed waren doorgespoeld. Het tweede onderzoek werd gedaan na een tamelijk natte periode; toen had dan ook een degelijke doorstroming plaats gehad. In het oordeel van het milieu- bureau kwam het water bij het rekrea- tieterrein De Krim er heel genadig af het afval van De Krim wordt tegen woordig via een persleiding gevoerd naar de riool-zuiveringsinstallatie De Cocksdorp, hetgeen een aanzienlijke verbetering betekent. Het betekent ech ter géén verbetering voor De Cocks dorp. Daar was het water in juli erg slecht in de zomer. Bij Venneman was in rottende staat. In november had het water zich redelijk hersteld. Bij het gemaal Eierland werd in de zomer een flinke aJgengroed geconsta teerd. Deze was in de herfst grotendeels verdwenen. Van behoorlijke kwaliteit was bij beide onderzoeken het water bij „Tamarisk". Van goede kwaliteit was oOk het water bij het Slufterduin, d.w.z. in november; in juli was daar geen wa ter aanwezig. De Driehoek was er ver geleken bij '71 en '72 sterk op vooruit gegaan. De vervuiling daar wordt gro tendeels veroorzaakt door huishoudelijk afvalwater. Dit is ook het geval dn de kern van Midden-Eierland, waar het water er zéér slecht aan toe is. In de kern van Zuid-Eierland was 'het water bij het eerste onderzoek er eveneens zeer slecht aan toe; in november was het aanzienlijk beter. Ben zelfde verbe tering viel te bemerken bij de Derde Dwarsweg. OOSTEREND De Chr. Muziek- vereniging „Excelsior" geeft zaterdag avond 9 februari haar winteruitvoering in het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oos terend. Onder leiding van de heer A. Kuik zal Oosterend een programma bieden van onder andere enkele gospel- hymns en twee nummers van de jonge componist-arrangeur Kees Vlak. Ook het verplichte werk van het laatste con cours „Iri^h Suite" wordt uitgevoerd. Na de pauze zal eigentijdse muziek ten gehore worden gebracht. Ook de geheel vernieuwde drumband onder leiding van Jan Beijert zal weer optreden. „Het belooft een goede avond te wor den, waarop veel te genieten valt voor de echte muziekliefhebber", aldus het bestuur. De donateurs van het korps hebben gratis toegang. Er iwordt weer gepraat over de mo gelijkheid om Texel aam te sluiten op het landelijke aardgasnet. Het overleg tussen de N.V. Nederlandse Gasunie en de b.v. v/h Fa. W. de Liefde is hervat na een brief van het gemeentebestuur van Texel, waarin werd gewezen op het grote belang van aardgas voor het eiland, vooral als gevolg van de beper king van de olieaanvoer. Een van de helaas nog vele vervuilde sloten op Texel. Dit is de bezinksloot waarin het via septische tanks toestromende afvalwater van hotel „Bos en Duin" terecht komt. Dank zij de goede wil van de hoteliet en de steun van gemeentewerken is hier sprake van de meest aanvaardbare oplossing onder de gegeven omstandigheden. De verwerking van het afvalwater van „Bos en Duin" zal echter pas afdoende zijn geregeld als het hotel via een pers- en vacuumleiding wordt aangesloten op het riool Gerritsland Afgezien van het hoge zoutgehalte was het water bij het gemaal „Het Noorden" tamelijk goed. Het zout duidt op sterke kwel. Door de dikke laag kroos op het water nabij de rekreatie- terreinen Het Wouter9hok, Dennenoord en Dennenrust was het water daar vrij slecht, in de zomer. Bij Venneman was het water nog steeds hetzelfde als in voorgaande jaren: vuil. Hoewel in no vember minder dan in juli, was ook het water van Bremakker en Vredelust vervuild. Overbelast In de zomer heeft de RZ-installatie Gerritsland niet naar behoren gewerkt. Vermoedelijke oorzaak hiervan is over belasting. Het water werd dan ook sterk vervuild aangetroffen in juli; in no vember zag het er stukken beter uit. Op beide bemonsteringsdagen was het water benedenstrooms van De Koog goed. Daarentegen was een enorm ver schil tussen de proeven merkbaar in de kern Oost: was het oppervlaktewater daar in juli ernstig vervuild, in novem ber slechts licht. Niet bepaald vuil was het water bij camping De Toes. Dit is waarschijnlijk te danken aan de aan sluiting op de RZI van Oosterend. Na tuurlijk had dit zijn weerslag op het effluent te Oosterend, hoewel daar het water in november nog wel van aar dige kwaliteit was. Gereinigd Noch in juli, noch in november was het water voor het gemaal Dijkmans huizen zuiver te noemen; verre van dat. Boosdoener is de zuivelfabriek. Deze loost bovendien grote hoeveelheden zout. Het water van De Waal werd alleen in juli beproefd. Een dikke laag kroos zorgde toen voor zuurstofarm water. Kort daarna is deze kern aangesloten op de RZI van Den Burg. Het water langs hotel Bos en Duin was bij het eerste onderzoek van dien aard, dat het moest worden gereinigd Ook in november was het nog lang niet in orde. Zowel bij de RZI van Den Hoorn als bij die van Den Burg was het water op beide dagen redelijk Vrij veel slib be vatte de lozingsloot bij de installatie van Den Burg. Matig was het water in de Schildsloot. Van een goede werking Blijkens de plannen van het Hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen zal die hoop op zo kort mogelijke termijn wor den bewaarheid. Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redal Aan alle leden niet-bewoners van de Woningbouwvereniging Texel. Zoals u reeds uit de weinigzeggende verklaring, die u door de Woningbouw vereniging is toegezonden, hebt begre pen bestaat er een aktiecomité, dat van plan is, ten koste van u, woningzoekende zichzelf op een goedkope wijze van een huis te voorzien. Deze mensen vergeten ons belang, ten minste ze lopen er over heen, want het zal hun een zorg zijn of u een woning krijgt, als zij hun woning maar hebben. Hun argument, dat de woning die ze willen kopen, toch met vrij komt als de koop niet doorgaat, is dom geklets, want als men in staat is, om beter te gaan wonen zal dat in de regel ook wel ge beuren. Het is echter wel zo, dat, in dien dit aktiecomité haar zin krijgt de kans, dat iemand van ons ooit een wo ning krijgt wel erg klein wordt. Immers: elk mens zou graag een eigen woning willen bezitten; u en ik ook. De mensen die nu dus in een woning van de vereni ging zitten worden dn de gelegenheid gesteld, om deze woning te kopen. Er zullen mensen bij zijn, die dat meteen doen. Anderen echter zijn financieel daartoe niet dn staat op dit moment. Zij zullen hun woning echter niet afstaan want, wie weet, misschien is er morgen wél geld voor de koop. De woningen van de vereniging zijn ook uw bezit. U betaalt aan de vereniging uw contribu tie en maakt door uw vraag naar een woning, dat de vereniging ook aan het bouwen slaat. Indien tot verkoop wordt overgegaan wordt er dus iets van u verkocht en ook van alle andere leden. Het aktiecomité haalt er tevens de „zakelijke aspecten" bij, waaraan wij voorbij gaan Als te genstemmers. Hieruit valt dus al op te maken dat de heren doodgewone specu lanten zijn. Men probeert er ml. aan te verdienen. Dus ook te verdienen aan de woningnood die hier heerst. Dus aan u. De vereniging is voor ons woningzoe kenden de enige manier om aan een zij het moeilijk betaalbare woning te komen. Het zou sociaal voelend zijn van alle voorstanders van verkoop, om een woning te 'kopen buiten het bezit van de vereniging of samen een serie koop woningen op stapel te zetten. Deze zul len dan wel wat duurder uitvallen (dus helaas geen koopje meer zijn). Maar er zullen daardoor woningen vrijkomen voor ons, die financieel niet in staal zijn om aan een dergelijk projekt te begin nen. Bedenk ndet-bewoner, dat u, door in te stemmen met verkoop, door blanco te stemmen, of door helemaal niet te stem men, het risico loopt om de rest van uw leven te slijten in een 'kippenhok. Er is hier op Texel al genoeg gespeculeerd op woninggebied Het wordt tijd, dat wij, die hier wonen en werken daar wat te gen gaan doen, want nu speculeert men op uw mogelijke woning! Het aktieco mité gaat niet voorbij aan de zakelijke aspecten, wel aan de morele aspecten. Zij wonen, zij hebben eertijds ook wel moeten wachten, maar dat zijn ze ver geten. Nu mogen wij wachten wat hun betreft. Mocht u niet-bewoner, er be hoefte aan hebben om te vechten voor het recht op wonen, dan kunnen wij ons Sl 11< 'Jfer Wij huisvrouwen zijn gen gering over onszelf te denke vrouw „werkt" niet, zegt m< „geen beroep" zegt men. G* Ze is wasvrouw, strijkste kookster, kinder- en zieken diëtiste, moet de tuin verzoi nig inkopen, om maar een j eï meest voor de hand liggen* noemen. (Een Amerikaans haar moeder in de eerste chauffeur). Universitaire ben berekend dat het wei moeder van drie kinderer 18 000 gulden waard is, den het dag en nacht, week in v 0i schikbaar zijn. Ik schrijf dit, Ierse oorlogsslachtoffertjes helft van uw uurloon gevn Eén half uur werk als dank ligheid en vrijheid van uzelf deren. Gelukkig hoeft u het te laten. We 'komen nog eens als we weten welke prakt nog te vervullen zijn. Intus? rC we aan bijzondere extraatjes wone huisvrouwen kunnen eens aan de mogelijkheid \ipi brei- en naaiwerk, kinderop af gespaard reisgeld als we o u met iemand kunnen meerijde af P' a li rt Er is een brief geschreve besturen van Texelse verenij de vraag om medewerking bij de inzameling en de afre de gelden. Doet u mee? We u uw waarde bewust bent. hoog! Namens het all twee ihuisvj In een der afgelopen raa ringen werd gepleit voor van doorstroming door het nieuwe maatregelen. Daarbi wezen op de gemeente Aa waar een huurbelasting van zijn. Bij navraag is gebleki laatste niet het geval is. Wel getracht de doorstroming te door de in aanmerking koi sonen de mogelijkheid van i ging onder ogen te brengen^ gemeentewege de zekerheid dat een dergelijke stap door zou iworden gesteund. In d: heeft men niet tot huuropze ven overgaan; de doorstromr Rixtel is op vrijwillige bas grond gekomen, zo delen b. de raad mee. Inzake de bouw van een schuur in Westergeest hebben B. en W. geen over eenstemming bereikt met de heer J. S. Dijt. Zoals bekend wil de heer Dijt in het landschappelijk fraaie gebied waar in hij zijn bedrijf heeft, een uit beton elementen opgetrokken en met golfpla ten gedekte bedrijfsruimte bouwen. Hij vindt dat alleen zo'n schuur kan bijdra gen tot een goede economische en ef ficiënte bedrijfsvoering met zonodig de mogelijkheid tot snelle uitbreiding. Te gen een pannedak heeft hij bezwaren o.a. met het oog op stormschade. Wel is hij bereid de schuur van houten topge vels te voorzien en af te wijken van de oorspronkelijk aangevraagde opper vlakte. De affaire Dijt is al tweemaal in de raadsvergadering uitvoerig ter sprake geweest. De kwestie was interessanter dan de meeste van dergelijke geschil punten omdat uit het verloop zou kun nen blijken dat de overheid bereid is fi nancieel bij te dragen als een gebouw wegens het kwetsbare omringende landschap duurder zou moeten worden uitgevoerd dan in andere delen van Texel. Dat feit zou van enorme beteke nis zijn voor de discussie rond het be stemmingsplan buitengebied. Helaas heeft het geval Dijt zich inmiddels zo danig ontwikkeld dat daarover geen de finitieve zekerheid is verkregen. Massaal alternatief Begin december besahikten B en W. over een tekening voor de schuur van Dijt waarmee de welstandscommissie akkoord ging. Van de zijde van CRM was mondeling te kennen gegeven dat men subsidieverlening wilde bepleiten. B. en W. vonden dat van de meerkosten de helft zou moeten worden betaald door het rijk, 30°/o door de gemeente, 10°/o door de provinoie en 10°/o door de heer Dijt zelf. Op 22 januari j.l. was de ze tekening onderwerp van een gesprek, waaraan werd deelgenomen door B. en W., de heer Dijt en zijn adviseurs, ver tegenwoordigers van het ministerie van CRM en de Landinrichting te Haarlem. De heer Dijt heeft er toen, volgens B. en W. terecht, opgewezen dat bij de uitvoe ring van dit bouwplan een massaal ge heel zou ontstaan, ontsierend voor het landschap. Van de zijde van CRM werd toegezegd dat subsidie ook moge lijk zou zijn voor een bouwplan waar aan door een architect van Monumen tenzorg goedkeuring zou zijn gehecht. Op 30 januari werd vernomen dat de voorkeur van Monumentenzorg uitging naar een schuur van 25 x 16 meter, op getrokken uit hardgrauwc baksteen en gedekt met pannen van dezelfde kleur als de bestaande stolp. De meerkosten ten met (golfplatendak) werden geraamd bouwplan (de schuur van betonelemen ten metgolfplatendak) werden geraamd op ongeveer ƒ46.000,inclusief btw. De 'heer Dijt voelde hiervoor echter weinig, zoals hij liet blijken op 31 janu ari. Hij wilde vasthouden aan zijn oor spronkelijke plan, zij het <3 koord ging met het door Mc zorg gewenste formaat en geen bezwaar had tegen hoi veis. In hun pré-advies aan t teraad constateren B. en W. derhandelingen geen succes i 'had Niettemin vinden zij d Dijt steeds tot overleg bem: ken en dat de besprekinger. prettige sfeer zijn verlopen. Ongi Inwilliging van het verzo heer Dijt is echter niet college adviseert de raad di beroepsschrift dat de heer weigering van zijn oors] bouwplan indiende, ongegrc klaren. De argumenten oms< alsvolgt „Het reeds jarenlang ten te onderscheid in het Texelse waarbij het gebied De Hoge| bijzonder waardevolle betel worden geacht, wordt tenit Immers, andere gelijksoortig vragen zullen voortaan zoi moeten worden gehonoreeit vermoedelijk binnen zeer kor aanzienlijke teruggang van du kelijkheid van het Texelse zal betekenen. De uitgangspunten voor he bestemmingsplan landelijk g< den niet langer door het be! steund. Hoewel ogenschijnlijk mine rijk, wordt geen uitspraak over de vraag of en in hoeve: PixMncie bereid zijn bij te di financiële consequenties verb het behoud van het Texelse li Bovendien moet ernstig worden gehouden met de me dat de provinciale- en rij! stringente voorwaarden zulle voor het instand houden van 1 landschap".

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 6