raak amontiiiado I perziken Geen overmatige belangstelling voor avond Vormingseentrum Verzamelaarsclub exposeert dagen in Raadhuis dr unox sinas golden - Dr. Oetker pannekoel meel tomatensoep I schoudern vacuumkoffie pindakaas ■m Wij doen ook goede dingen Textant speelde open kaart Tentoonstellingen ook 's avonds open 3&5T kopen bij de spar is sparen bij de koop Handelsregister Wraakoefening Vernielzucht Opnieuw voorbereii besluiten voor Ooi Oudeschild v? fe1 SPAR EXTRA VOORDELEN kopen bij de spar is sparen bij de koop zonder prik Literblik Spar Europ 2 literkruik (schijfjes) nu pak a 400 gram „Het Vormingscentrum vormt, mo delleert, kneedt, kickt op en kickt af, maakt aktief en passief, zeilt en reilt en creativeert het wezen dat zich op deze kokosnoot hoog boven alle wezens voelt (maar kilometers lager ligt) en als mens wordt aangeduid", aldus het tweede jaarverslag in het tien-jarig bestaan van de Stichting Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen „Textant". Dit „Open boek voor iedereen" werd dins dag uitgereikt tijdens een informatieve avond in 't Asiel aan de Burgwal, waar onder meer Mr. W. H. Sprenger, zijn vrouw .wethouder Daalder en de raads leden Maas-Diemer, Timmer, Koorn, Witte en Blanken aanwezig waren. De kaft van het jaarverslag was uitgevoerd in de kleuren rood en oranje, dus voor elck wat wils. Veel belangstelling was er voor deze als „open avond" aange kondigde bijeenkomst overigens niet. De organisatoren hadden veel meer toeloop verwacht. „Textant" is feitelijk een vormings centrum voor werkende jongeren tus sen de 17 en 25 jaar. Van de 87 deelne mers zijn er dan ook slecihts tien scho lier. Tot 1973 schoof de leeftijdsgrens steeds verder op. Oorzaak hiervan was een te moeilijk programma. In 1973 is daar verandering in gekomen. Het pro gramma is aangepast, zodat er in dat jaar acht a tien nieuwe, jonge leden zijn bijgekomen. Vormingsleider Lex Kaper zette het programma uiteen. Iedere maandag avond wordt door Wop Rienks on derwijzer aan de Thijsseschool kera- miökles gegeven. Niet alleen het ont wikkelen van de eigen creativiteit maar ook het leggen van contacten vormt een belangrijk onderdeel van deze „cursus". Een poging tot het leren uiten van ge voelens door ^middel van je lichaam en je vrijer te bewegen werd gedaan door het geven van tien avonden pantomime en creatief spel Hierbij werden tech nieken gebruikt zoals ademihalings-, ontspannings- en concentratieoefemn- gen. Rclatietraining Om meer inzicht te krijgen in de an der en in jezelf is Textant vorig jaar begonnen met het geven van „relatie- training" onder leiding van Lex Kaper die aan Textant een volledige dag taak heeft en voorzitter Goos Wes- terlaken, leraar aan de LTS. De heer F Blanken wenste iets meer duidelijkheid over deze oefeningen Goos Westerla- ken: „Relatietraining is met de zoge naamde sensitivitytraining. Daarover doen de meest bizarre verhalen de ron de. Om een indruk van relatietraining te geven: je laat je achterover vallen. Daarvóór kies je uit de groep één per soon, dn wie je het meest vertrouwen hebt en die jou moet opvangen. Ten eer ste stel je de vraag, waarom je juist die één verkiest boven de ander. Je laat je vallen. Doe je toch nog een stap ach teruit, dan is dat het bewijs dat je die persoon toch niet voor 100°/o vertrouw de. Dan ga je een antwoord zoeken op de vraag: waarom niet?" Aangezien in het afgelopen jaar ta melijk veel tijd is besteed aan de rela tietrainingen, is Textant tekort gescho ten in het geven van gespreks- en dis cussieavonden. Ook het maken van films is een beetje de mist in gegaan. Hiermee was vorig jaar een begin ge maakt, maar de resultaten vielen tegen. Veel belangstelling bestond er voor de door het vormingscentrum vertoonde films. In 1973 werden o.a. gedraaid „Virginia Woolf", „Le weekend", „The body" en „De zwijnestal". Andere activiteiten van Textant: zeilweekends, weekends „creatief spel", het bezoeken van cabaret, toneel en mu sea. Ook kent het vormingswerk een af deling Amnesty International, die zich heeft beziggehouden met een kranten- knipselaktie, het vervaardigen van muurkranten voor Amnesty, een hand teken ingenaktie, het schrijven van kaar ten naar gevangenen in kersttijd en dis cussieavonden. Textant vindt het erg jammer dat slechts enkele bejaarden gereageerd hebben op de advertenties, waarin Textant hulp aanbood. De „Jonge Vol wassenen" overwegen een andere aan pak wat dat betreft. Doelstellingen Goos Westerlaken vertelde iets over de doelstellingen van de stichting. Ten eerste is het inzicht krijgen in jezelf en in de ander een belangrijk punt Een mogelijkheid dit te bereiken is het toet sen van je mening aan die van een an der. Voorts de vergroting van het in zicht in de maatschappelijke structuur, de bewustwording van je plaats die je in de maatschappij inneemt en je rechten. Tenslotte de ontplooiing van je creatie ve gaven. Een „heet hangijzer" werd het ge vaar van indoctrinatie door een der aanwezigen genoemd. Goos: „Een ieder vormt zich zelf. Wij begeleiden. Je ver kondigt je mening, maar legt die niet een ander op. Ieder z'n eigen levenshou ding". In de hieruit ontstane discussie kwam men tot de slotsom dat het juis ter is te spreken van een vormingsbe- geleider in plaats van vormingsleider. De heer C. van der Eijk direkteur van de Rijksscholengemeenschap Texel vroeg zich af of er enig verband be staat tussen het partiele onderwijs en het Vormingscentrum. Dit werd ont kend; wel sluiten beide instellingen bij elkaar aan. De heer Witte vroeg of Textant ook iets te maken heeft met het Open Jeugdwerk. De enige relatie tussen Open Jeugdwerk en Textant is het ge bouw, dat in gemeenschappelijk gebruik is. De heer Daalder wilde weten of er voor de leerkrachten van het VJV ook instructiemateriaal beschikbaar wordt gesteld. Hierop werd bevestigend ge antwoord. De heer Koorn was er benieuwd naar of er ook iets wordt gedaan om het ge neratieconflict enigszins te overbruggen. Goos: „Eigenlijk moet dat wel. Ouderen zouden wat meer moeten komen". De heer Witte verbaasde zich er over dat het aantal deelnemers van Textant zo „mager" was in verhouding tot het totaal aantal jongeren op Texel. Hij achtte het niet onmogelijk dat er een bepaalde drempelvrees bestaat. „Waar om nou die dichtgespijkerde ramen? Dat sChnkt af" Lex; „Uit praktische over wegingen. Herhaaldelijk wordt er in gebroken. En vinden ze geen geld, dan snijden ze de bekleding van de bar krukken kapot of vernielen de ge luidsboxen". Ook de naam „Textant" zou volgens een der aanwezigen een verkeerde indruk naar buiten maken. Een deelnemer van het Vormingscen trum: „Misschien is het ook dat men weet, dat je hier niet zomaar een pilsje kunt pakken en kunt zeggen: hoi! Er wordt iets van je verwacht, de contac ten liggen dieper. Je vlindert hier niet zomaar naar toe". Wijzigingen. Firma Jac. van Lenten en zoon, Eier- land, wijk E nr. 60e. Transportbedrijf. Uitgetreden eigenaar C. van Lenten. Bedrijf overgedragen aan J. J. West dorp. STRANDPAVILJOENEXPLOITANTEN MOGEN STERKE DRANK VERKOPEN In het komend seizoen zullen de ex ploitanten van strandpaviljoenen sterke drank mogen verkopen voor gebruik ter plaatse. Tot dusver was dit krach tens de drank- en horecaverordening verboden, maar b. en w. hebben on langs besloten ontheffing te verlenen. Het motief was dat de strandpaviljoen houders wat betreft diploma's en inrich tingseisen aan dezelfde bepalingen moe ten voldoen als de caféhouders. Boven dien is de vraag naar sterke drank (b.v. gemixed met een frisdrank) duidelijk toegenomen. B. en W. zeggen door deze maatregel geen grotere toeloop naar het strand te verwachten; ze vrezen dan ook geen excessen op en nabij het strand „omdat het verstrekken van sterke drank op zichzelf (zonder dans gelegenheid of een laat sluitingsuur) geen grote aantrekkingskracht op de jongeren zal uitoefenen, daar deze mo gelijkheden in de dorpskernen blijven". Als in het komende seizoen blijkt, dat geen problemen ontstaan, dan zal de ontheffing volgend jaar worden her haald. Een of tl wee paviljoenen voldoen overigens nog niet aan de inrichtings eisen; hier zal dus geen sterke drank mogen worden gestapt. Vrijdagavond laat werd bij een parti culiere woning aan de Burgwal een ruitje ingeslagen. De dader maakte ge bruik van een stalen paal die hij uit de Wezentuin had weggehaald. De politie heeft reden om te denken aan een wraakoefening. Zondagochtend werd gea| dat van drie aan de Haffek parkeerde auto's de antenn| vernield. De raad is voorgesteld te dat voor de woonkernen Oud Oost bestemmingsplannen in ding zijn. Een dergelijk voorb besluit werd 30 januari 1973 zelfde kernen genomen, maar heid verloopt op 6 februari betekent dat bouwaanvragea deze datum zijn binnengekc meer kunnen worden aan doch moeten worden verleen voldoen aan de bepalingen geldende uitbreidingsplan. D reidende werkzaamheden werp bestemmingsplannen v<x Oudeschild zijn nog niet afga het plan Oost hoopt het colle komende najaar het voorover! nen. De voorbereidende wei den voor het ontwerp bestem. Oudeschild verkeren moment eindfase. Vaststelling van di mingspian zal waarschijnlijk eind van dit jaar kunnen Door het opnieuw nemen reidingsbesluiten wordt voork in Oost en Oudeschild bouw- en aanlegactiviteiten den. Woensdag, donderdag en vrijdag a.s. zal in de expositieruimte van het raad huis een tentoonstelling van ongeveer 400 oude Texelse foto's worden gehou den. De platen, allemaal reprodukties van royaal formaat, zijn eigendom van de „Munten- en ansichtenclub" en van de gemeente Texel. De gemeentelijke collectie werd ruim tien jaar geleden in alle dorpen geëxposeerd onder het motto „De Ouwe Kiekeboe", maar is sindsdien aanmerkelijk uitgebreid. De gecombineerde collectie was onlangs te zien in de drie bejaardenhuizen te Den Burg en was daar een groot succes. De foto's (van kroningsfeesten, scheeps- strandingen, oorlog etc.) dateren vanaf ongeveer 1890. De entree is vrij. De collectie kan worden bezichtigd tijdens uren van het raadhuis, niaa avonds van 20.00 - 22.00 uur. f Bovenstaande foto is een val1 dorpsbeelden, die in de colleP opgenomen. Men ziet de nog| de Witte Kruislaan te Den f streeks 1920. Rechts de jonge die later het „Singelbossie" men. 150 □ram borden) Een pak 250 gram nu

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 8