„We moesten naar Texel Jehova heeft het gewild Scholieren krijgen voorlichting over studie en beroepen Sinds 1 februari zelfstandige gemeente 0 Hoe ontstaan de verschillen Texelaars moeten gered worden Scholengemeenschap belegt informatieavond op 20 febr. Bromfietser botste op VTB-wagen VERVOLG VAN PAG. 1 Winterconcert „Excelsior" Inbraak in Sportshop Bejaardenreisje naar Wenen gaat niet door Aanhangwagen door wind op drift Biljartvereniging De Zwaan won beker PPR Texel staat moeilijke keus ANDBOUW en VEETEELT da Met een razende snelheid vliegt de heer D. Hoefman uit De Cocksdorp van het ene bijbelboek naar het andere, om aan te tonen dat de naam van de God van Israël .Jehova" is en dat daarvan moeten worden getuigd. De heer Hoefman is voorzitter van de Jehovagemeente op Texel; hij leidde donderdagavond in het Rode Kruisge- bouw aan de Jonkerstraat te Den Burg de eerste bijeenkomst van deze gemeen te. We vroegen hem ons iets te vertellen over de oprichting, de te verwachten aktiviteiten en over een enkele, nogal omstreden uitspraak van Jehova's Ge tuigen. Texel maakte voor het eerst kennis met Jehovagetuigen door het optreden van mevrouw R. Schuit uit Den Helder. Zij bezocht Texelaars en probeerde hen mee te krijgen naar de vergaderingen in Den Helder. Veel succes had zij niet. Ook de „pioniers" die naar Texel wer den gezonden, boekten geen denderende resultaten. Ruim drie jaar geleden ves tigden zich een eerste „Jehovagezin" op Texel. Een ander volgde. Vijf Texelse gezinnen werden toen bekeerd tot het Jehovageloof. Deze zeven families vormen een groep van ruim 20 perso nen, die een paar maal per week naar Den Helder gingen om daar te worden onderwezen. Dat was tijd- en geldro- •vend, verre van ideaal. Toen getuige R. v. d. Wulp leraar aan de muziek school Texel in Amsterdam de heer Hoefman ontmoette, vroeg hij deze naar Texel te komen. De heer Hoefman was al meer bedreven in de leer van Jehova en zou op Texel leiding kunnen geven. Hij stemde erin toe, verliet huis en baan en kwam met zijn gezin naar Texel. Nu is Texel één van de 31.850 Jehovage meenten ter wereld. De jonge gemeente staat onder leiding van de heren D. Hoefman, C. van der Maden en W. van Marim. Het Wachttorengenootschap te Amsterdam is Supervisor. Programma De vergaderingen van de Jehovage tuigen zijn openbaar. Iedere dinsdag avond wordt van acht tot negen bij ie mand thuis vergaderd. Elke donderdag avond wordt in het Rode Kruisgebouw van zeven tot acht „theocratische bedie- ningssahool" gegeven; daarna is er van acht tot negen dienstvergadering. De openbare lezing is op zondag van 17.15 tot 18.15 uur en Wachttorenstudie het uur daarop. Meer bekendheid op Texel zullen de Jehovagetuigen vergaren door het ver spreiden van biljetten en door huis-aan- ihuis-bezoek. En ze hopen binnenkort belangstellenden in een eigen gebouw te kunnen ontvangen. Op een laat uur in de nacht van za terdag op zondag reed een Texelaar per bromfiets over de Maricoweg. Vermoe delijk trok iets naast of achter hem zijn aandacht, in ieder geval zag de nacht- rijder niet de grote VTB-wagen die aan de kant van de weg geparkeerd stond. Hij reed er dan ook met volle vaart te gen aan en moest met een ziekenauto naar huis worden gebracht. De schade aan de bromfiets was gering. feestelijke mars „Hey look me over" het tweede deel voortreffelijk begon. Zuid Amerikaans Bijzonder goed op dreef was Excel sior in „Pasa Flamengo" van Kees Vlak. Dit Spaans-Zuid-Amerikaanse nummer werd met vaart en een uitstekende ba lans gespeeld. Er werd brilliant gemuci- ceerd en het was duidelijk dat de muzi kanten er zelf oök veel lol in hadden. „Lastima", ook vol lateins Ameri kaanse temperament, klonk erg leuk en werd keurig uitgevoerd. Volgde de goed uitgevoerde moderne mars „The little Jack" van Lex Abel. De boogie woogie „Rimbalzello" gaf de Ex- celsior-mensen ook weinig moeite, zo leek het. Dit toch echt niet zó eenvoudi ge muziekstuk werd met verve uitge voerd. Het overbekende „Amen" was een uitgekiend slotstuk dat op verzoek van het publiek werd herhaald Prach tige soli van bugels en tenorsaxen! Wat de algemene indruk betreft kan gesproken worden van een concert dat belangrijk beter was dan de uitvoering van vorig jaar. Er is sprake van een zeer goede trompet, hoewel die de nei ging had wat te veel op de voorgrond te dnngen. De trombone moet nog wat rhytmisoher en evenwichtiger worden. Slagwerker Douwe Meedema verdient een pluim voor zijn stimulerend werk. De in een blaasorkest zo belangrijke bugels kunnen bij Excelsior zeer goed worden genoemd met als uitblinkster de talentvolle Betty Bakker. De staande ovatie waarmee het publiek Excelsior beloonde, was welverdiend. De Texelaars moeten gered worden. Volgens de Jehovagetuigen vergaat om en nabij 1975 de wereld. Zij leiden dit af uit de profetieën.Het einde der we reld zou nabij zijn wanneer tekenen zich voordeden van wereldoorlogen, hon gersnoden en aardbevingen. Bovendien gaan de Jehovagetuigen er van uit dat in 4026 voor Christus Adam werd ge schapen. Dat is dus volgend jaar 6000 jaar geleden. En aangezien zij verder geloven dat iedere bijbelse scheppings dag een periode van 1000 jaar is, zijn we dan dus aan de zevende dag, de rustdag toe. „Niet dat de aarde er dan niet meer ds. We beginnen gewoon opnieuw. Je moet het je voorstellen als de geschie denis van de ark van Noacfh. Een ieder die is bekeerd, wordt gespaard". De Je hovagetuigen zien het dan ook niets an ders dan een plicht die zij hebben t.o.v. de Texelaars. „Neem bijvoorbeeld een brand. Dan probeer je toch ook de men sen te redden?" Dat ze hierdoor de image opdringerig te zijn op hun hals halen, vinden de Jehovagetuigen heel begrijpelijk. „Maar aan praktijken als het zetten van je voet tussen de deur doen we absoluut niet mee!" De Jehovagetuigen kunnen er best in komen dat de Texelaar zich niet zoveel zorgen maakt over de toekomst. „De misdaad is hier nog zeer beperkt en 't is hier mooi. Daarom schuift de Texelaar de gedachte van een verloren wereld van zich af En daarom moesten wij hier komen. Jehova heeft het ge wild". In het weekend werd ingebroken in de Sportshop aan de Weverstraat. Een klein bedrag aan wisselgeld wordt uit de kassa vermist; ook enkele messen verdwenen. Het is nog niet duidelijk hoe men is binnengekomen. Er was een ruit je gebroken maar het is twijfelachtig of dit door de daders is veroorzaakt. Het reisje voor bejaarden naar Wenen ifcvaarover in de vorige krant werd ge schreven) gaat niet door. Het heeft der halve geen zin dat Texelse bejaarden zich hiervoor nog opgeven. Als gevolg van de storm ging gister avond op het parkeerterrein aan de Em- rnalaan een aanhangwagen aan de rij. De wagen botste tegen een geparkeerde auto, waarbij plaatsohade ontstond. Scholieren van het voortgezet on derwijs moeten al op vrij jeugdige leeftijd hun beroep kiezen om te kun nen bepalen hoe hun verdere studie zal zijn gericht. Dat is erg moeilijk of zelfs onmogelijk. Het gebeurt dan ook vaak dat een studierichting wordt gekozen die in de praktijk lang zo be vredigend niet is als het scheen. Vaak ook blijkt dat men van een bepaald beroep een totaal onjuiste voorstel ling had. Terugkeer van de eerst ge kozen weg betekent verlies van tijd en moeite. Op de Rijksscholengemeen schap probeert men door het geven van voorlichting zoveel mogelijk te voorkomen dat jongelui een verkeerde keus doen. Met name de leerlingen van de Havo en het Atheneum worden in de gele genheid gesteld zich uitvoerig op de hoogte te stellen inzake beroep of stu dierichting waarnaar de belangstelling uitgaat. In het kader van deze voorlichting wordt woensdag 20 februari een voor lichtingsavond gehouden waarop stafle den uit onderwijs- en beroepskringen in groepjes met leerlingen en ouders kun nen praten. Op genoemde avond, die om 7.15 uur begint en in het gebouw aan de Elemert wordt gehouden, zal kunnen worden gesproken met een dekaan van de Vrije Universiteit over de diverse mogelijkheden van universitaire studie, de directeur van de HTS Alkmaar over hetgeen het hoger technisch onderwijs heeft te bieden, iemand van de pedago gische academie uit Den Helder, de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Den Helder, een vertegenwoordi ger van de PTT uit Den Haag en twee officieren. Laatstgenoemden geven informatie Biljartwedstrijden „Den Hoorn" - „De Zwaan" De biljartverenigingen „Den Hoorn" en „De Zwaan" hielden onlangs hun jaarlijkse wedstrijden. De eerste ont moeting had plaats in café De Zwaan. Het spelpeil was goed, maar spanning was nauwelijks aanwezig. De spelers van De Zwaan namen vanaf het begin een voorsprong en stonden die niet meer af. De stand na de eerste serie wedstrijden was: De Zwaan-Den Hoorn 62 De ontmoeting een wéék later in Den Hoorn bracht volop spanning. De 'Hoomders begonnen met drie winstpar tijen en brachten zo de stand op 65. Na de standen 76 en 87 nog steeds in het voordeel van De Zwaan moest er nog één partij worden ge speeld. Won Den Hoorn, dan was de stand gelijk en moest er een beslissings wedstrijd worden gespeeld. Dit was dè kans voor Den Hoorn om de beker terug te winnen, die De Zwaan het vorig jaar an de wacht had gesleept. A. de Leeuw (Den Hoorn) begon zeer sterk en bouwde met een regelmatig spel een mooie voorsprong op. P. Evers (De Zwaan) wist halverwege de partij met fraaie stoten de achterstand tever- kleinen en bracht met een geweldige slotserde de volle winst naar Den Burg. De spanning ontlaadde zich in een al gemene feestvreugde. De heer Vroom, voorzitter van biljartvereniging Den Hoorn bracht dat in zijn woorden tot uitdrukking, toen hij de wisselbeker aan S. Dros overhandigde Hij zei, dat het niet belangrijk is wie er wint, maar dat de wedstrijden worden beleefd door al len en dat door de gezelligheid en vriendschap de sfeer geweldig was. Hij beloofde dat Den Hoorn volgend jaar erg graag revanche zou komen nemen! De heer Dros dankte de voorzitter voor zijn woorden en hoopte dat deze wed strijden ieder jaar zullen worden her haald. ten behoeve van dienstplichtigen en over de mogelijkheden voor beroeps- dienst bij Land- of Luchtmacht. In te genstelling tot vorig jaar zal geen ver tegenwoordiger van de sociale studie richtingen (Sociale Academie) aanwezig zijn omdat deze onderwijsinstellingen de toevloed van studenten niet kunnen verwerken. De in aanmerking komende leerlin gen heben een stencil met invulstrook mee naar huis gekregen waardoor zij zich voor de voorlichtingsavond kunnen opgeven. De stroken moeten voor 16 fe bruari zijn ingeleverd. De voorlichting is bedoeld voor de leerlingen van de derde en hogere klas sen van Havo en Atheneum. In maart zal daar worden overgegaan tot kiezen van de studiepakketten „We hopen dat dit meer gemotiveerd kan gebeuren dan in het verleden", aldus dekaan W. A. K H. Boere die de leiding heeft van dit voorlichtingsprojekt. De heer Boere ver telde ons dat nog aanmerkelijk meer gebeurt om de leerlingen te laten ken nismaken met beroepen en studierich tingen waarvoor zij belangstelling heb ben. Zo werden in samenwerking met de Stichting Bedrijfsleven-onderwijs in de paasvakantie leerlingen in de gele genheid gesteld stage te lopen bij be drijven als Philips, Akzo e.d. Het zou optimistisch zijn te veronderstellen dat door deze kennismaking en de daarbij opgedane informatie altijd voorkomen wordt dat een onjuiste studiekeus wordt gedaan, maar het is wel een stap in de richting van iets meer zekerheid. Het is de bedoeling dat ook de Mavo-leerlin gen van de Rijksscholengemeenschap in de gelegenheid zullen worden gesteld wat meer informatie te vergaren inzake beroep en studierichting waartoe hun opleiding toegang verleent. Samen of zelfstandig de verkiezing in? Zal de afdeling Texel van d< Partij Radikalen zelfstandig aan de komende raadsverkie zich aansluiten bij het PAKT vraag werd gisteravond, toei Texel vergaderde ten huize vj J. Bakker in de Tjakkerstraat, definitief antwoord gegeven. De oprichters van de PPR ren aanvankelijk beslist van zelfstandig de verkiezingen ii Als de PPR evenveel stemme len als bij de laatstgehouden kiezingen zou één raadszetel inzitten. Dat optimisme we avond door meerdere aanwi bestreden. De praktijk heeft g de zaken bij een raadsverku anders liggen. De kiezers fc meer naar personen dan naa tijen. Alleen als de PPR Texe bekende en populaire candii komen, zou er een kans zijn inderdaad voldoende stemmee Anders gaat het net als met D de PSP, die zich daar ook verkeken en hun aanhang daa dienst bewezen omdat de stee loren gingen Men was het er eens dat samenwerking met alleen aantrekkelijk is als een didaat op een verkiesbare komen. Feit is dat de PPR „in de lift" zit. Met name jon| met een ideëele instelling voe! toe aangetrokken. Mogelijk i maat voor een nieuwe partij gunstig want er bestaat gei over dat heel wat mensen gee wen meer hebben in de than raad. De PPR Texel heeft nog kandidaten aangewezen. Hien hoogste spoed moeten worden Het is de bedoeling donderdag definitieve beslissingen te ri ten aanzien van de samenwe andere linkse partijen. De bi wordt gehouden ten huize va Rob Mans, Ankerstraat 16 te en is voor belangstellenden vr kelijk. Met spoed zal ook worder aan een verkiezingsprogram, achtergrond van de landelijke de PPR wil men standpunte: maken ten aanzien van aktue lijke vraagstukken. Onder r«-diiKlir O, tan tii-oniiitfi'ii Een zaak, die praktische boeren en ook landbouwvoorlichters telkens bezig houdt is die van de oorzaken der grote verschillen, die er zijn in de bedrijfsuit- komsten. „Grote verschillen" is beslist niet te sterk uitgedrukt. Een aantal ja ren geleden was het verschil an bedrijfs- uitkomsten, of juister uitgedrukt het verschil in winst per bunder, meestal zo'n ƒ1.000,Dat verschil ontstond door een vrij groot verlies op het ene bedrijf en een flinke winst op een ander bedrijf. Op het moment zijn de variaties nog belangrijk groter. In een bedrijfsecono misch overzicht, waarin de bedrijfsre sultaten van 15 Noordhollandse bedrij ven zijn opgenomen is het verschil tus sen het bedrijf met de beste uitkomsten en het bedrijf, dat „onderaan" zit meer dan ƒ2.000,per bunder. Op een bedrijf van 20 ha dus een verschil van zo'n ƒ40.000,—. Het is van belang om aan de weet te komen wat de oorzaken zijn van deze grote variaties. De oppervlakte van het bedrijf Als de laatste jaren telkens gewezen wordt op de noodzaak van bedrijfsver- groting, dan is dit zéker niet ten on rechte, waarbij we wel moeten beden ken, dat de oppervlakte van een bedrijf niet het enige punt is, dat de „omvang" van een bedrijf bepaalt. Een bedrijf van 15 ha, waar 50 melkkoeien worden ge- ho'uden is in feite groter dan een be drijf van 30 ha, waar maar 40 koeien worden gemolken. Op het eerste be drijf wordt de omvang vergroot door aankoop van voer van buiten het be drijf. Als we de 15 bedrijven gaan verdelen in 3 groepen op basis van het netto overschot of met andere woorden de winst per bunder, dan zien we het vol gende: De gemiddelde winst op de vijf be drijven met de laagste winst is ƒ11, per bunder. Deze lage winst wordt vooral veroorzaakt doordat één bedrijf met een verlies van ruim ƒ600,per bunder naar voren komt. De gemiddel de oppervlakte van deze vijf bedrijven is 19% ha. Vermelding verdient, dat er bij deze bedrijven ook een bedrijf met een grootte van 28 ha is. De lage ge middelde winst op deze 5 bedrijven wordt vooral veroorzaakt door dit 28 ha bedrijf. De groep van 5 bedrijven, die wat de winst per ha betreft tussen de vijf min ste bedrijven ligt heeft een gemiddelde oppervlakte van 26 ha. We vinden hier bij ook een bedrijf van 15% ha. De ge middelde winst op deze 5 bedrijven is ƒ418,per bunder. De 5 bedrijven met de beste uitkom sten hebben een gemiddelde oppervlak te van 30 ha. We vinden er echter ook nog een bedrijf bij met een oppervlakte van 22% ha De gemiddelde winst per ha op deze 5 bedrijven is ƒ1.035, Het zal de kritische lezer niet ontgaan dat de gemiddelde bedrijfsoppervlakte van de betere bedrijven groter is dan van de bedrijven met de minste resulta ten. Als algemene waaiheid zal dit ook wel gelden. Het feit, dat de oppervlakte van 'het bedrijf met de beste uitkomsten kleiner is dan van het bedrijf met de minste resultaten bewijst, dat de opper vlakte zeker niet de belangrijkste rol speelt. Een zeer belangrijk plus- en minpunt Door de landbouwvoorlichting wordt telkens gewezen op 't grote belang van een goéde produktde van het melkvee. Die produktie ds voor een zeer groot ge deelte de factor, die bepaalt of een be drijf tot winst 'komt of verlies lijdt. Nemen we weer de groep van 5 be drijven met een winst van ƒ11,per bunder, dan zien we, dat de gemiddelde melkproduktie op deze bedrijven 4768 kg is. De produktie op deze 5 bedrijven varieert nog wel flink, maar vier van deze bedrijven liggen met de produktie duidelijk beneden de gemiddelde pro duktie van de 15 bedrijven. Het bedrijf •met de minste uitkomsten steekt af met een produktie van nog geen 3.700 kg melk per koe. In de groep van 5 bedrijven met een winst van ƒ418,per bunder is de ge middelde produktie 5.010 kg melk per 'koe. Dat de goede melkproduktie op de vijf bedrijven met de beste uitkomsten voor een flink deel oorzaak is van de goede bedrijfsresultaten mogen we af leiden uit het feit, dat de gemiddelde produktie op deze vijf bedrijven 5.852 kg melk per koe is. Zoals hiervoor al vermeld, was de gemiddelde winst per ha op deze bedrijven ƒ1.035,per bun der. De organisatie van de werkzaamheden Een niet minder belangrijke zaak bij het ontstaan van winst of verlies op landbouwbedrijven is de organisatie van het werk. Om een zelfde hoeveel heid werk te verrichten heeft de ene boer veel meer tijd en geld nodig dan de andere. Als we het over „werk" heb ben, dan valt daaronder de arbeid van de boer en eventuele medewerkers, de kosten van de werktuigen en dat men uitbetaald aan de lo Als we uitgaan van eenzelfde komen er grote verschillen na Nemen we weer de 5 bedrijv slechtste uitkomsten, dan b kosten van een eenheid w ƒ15,te zijn. Op de 5 bedrijve middelde uitkomsten kost dies tie werk ruim ƒ14,De boe vijf bedrijven met de beste i geven voor diezelfde portie geen ƒ12,50 uit. Op de 15 bedrijven, waar h gaat is het aantal „eenheden middeld ruim 2600. Een vers werkingskosten van ƒ2,50 pe levert op zo'n gemiddeld be ir beste groep al een voordeel v ƒ2,50 ofwel ƒ6.500, De grote verschillen per to staan echter als er een aante samenwerken. Als op één bec de produktie van het melkve en de kosten van bewerking 1 dit zo maar enkele tienduize dens op. Het aantal 1 t Hiervoor zagen we, dat de te van de bedrijven wel inv op de bed r j fsuitkomstenma; waarschijnlijk kleiner ós d< aannemen. Een vergelijking van de van 5 bedrijlven op basis van melkkoeien toont aan, dat de schillen in bedrijfsuitkomste afhankelijk is van het aantal dit bij de produktie van he: het geval was. Uiteraard m< aantal koeien zijn om een goe te vormen, maar een flink aa: koeien is zeker geen garantie de uitkomsten. Op de 5 bedrijven met dei van ƒ11,per bunder is het de aantal melkkoeien per ma deze mindere groep komt e voor met 33 melkkoeien per m De vijf bedrijven, die in to zitten hebben een gemidde melkkoeien van 26 per man hier dus een gemiddelde ƒ418,per bunder hebben is tal melkkoeien per man pral: hoger dan bij de eerste groep Op de bedrijven met de beSi sten is het gemiddelde aar. koeien 30% per man. Het aantal melkkoeien per man trekkelijk klein in vergelijk enorme winstverschil per b de eerste twee groepen. Bij bedrijven was de winst per mers ƒ1.035, We zijn van mening, dat meer duidelijk is, dat voorai schil in produktie van het de kosten van bewerking zij palen of een bedrijf tot wins verlies moet lijden. In een volgend artikel zal een aantal andere punten, gelijking van de groepen bed voren komen, onder de aan den gebracht.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2