Verbouwing Sint Jozefschool kostte bijna een miljoen AGENDA Misschien eerst noodoplossing afvalwater zuivelfabriek Luchtbrug voor sperm naar vasteland UDI besluit toneelseizoen INu hypermoderne basisschool Schietoefeningen met blijspel Nagekomen sportbeti Arn. Looyer op .showroom Deze week werd in et de lessen in het me uwe onder leiding van tnej. P. AI. Aarts. Hechts de De verbouwde Sint Jozefschool te Den Burg zal op dinsdbg 19 maart (de feestdag van Sint Jozef) officieel wor den heropend. Zoals bekend is de school op ingrijpende wijze uitgebreid en gemoderniseerd; de verbouwing heeft inclusief de inrichting bijna een miljoen gulden gekost. Het heeft erg lang geduurd voordat met het dringend noodzakelijke karwei kon worden begonnen De eerste pogin gen dateren al van 1963. Er waren veel moeilijkheden. Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs (waaron der ook de Maris Stella 'kleuterschool resorteert) kreeg wel de mogelijkheid om een noodonderkomen te bouwen en in een bepaald stadium kwam ook splitsing van de school ter sprake: de nieuwbouw zou ergens anders moeten komen. Deze mogelijkheden werden steeds met klem van de hand gewezen. Men wilde de toestaande school verbete ren en vergroten. De grond ervoor was al lang beschikbaar. Op 27 december 1972 werd het beno digde geld toegewezen en nadat de in middels enigszins verouderde plannen waren herzien en bestekklaar gemaakt ging aannemer C. H. F. Duin van start, op 16 juli vorig jaar. Begonnen werd met de modernisering van de oude aaht- iklassige school. De toiletten werden uit gebreid en verbeterd, er kwamen nieu we (aluminium) ramen etc. De uitbrei ding (aan de Beatnxlaan) voorzag in een ruime hal dde als ontmoetingsruim te zal dienen, twee leslokalen, een dub bel handvaardigheidslokaal, personeels- ifcamer en hoofdenkamer. Speelplein Maandag zijn de nieuwe fraai inge richte ruimten in gebruik genomen, maar de verbouwing is nog niet hele maal klaar. Er komt nog een fietsen stalling op het terrein dat de Stichting Katholiek Onderwijs aan haar grond kon toevoegen door overname van de families Gieles en Buisman. Die grond aankoop heeft het ook mogelijk ge maakt dat de leerlingentoegang aan de Lijnbaan komt wat in verband met het verkeer veiliger is dan de entree aan de Hollewal; deze zal dan ook worden dichtgemaakt De speelplaats is voorzien <van lijnen en velden zodat deze geschikt is voor bijv. het spelen van volleybal, levend schaakspel en voor hinkelen. De kinderen hebben dat zelf mogen bepa len. Er komt nog een fraai speeloma- ment, tevens kunstwerk, waarvan l°/o van de bouwsom mag worden besteed. Het is te verwachten dat de school voor lopig groot genoeg zal zijn. Het leerlin gental blijft nl vrijwel constant. Er zijn er momenteel 293. Het record in het verleden was 335; men heeft toen één jaar met tien leerkrachten gewerkt. Overigens is wel rekening gehouden met veikleining van de leerlingenschaal. Het streven as gericht op een maximum van 24 leerlingen voor de eerste klassen en 30 voor de hogere klassen. Modern Het spreekt vanzelf dat de nieuw bouw is afgestemd op de modernste on derwijsvormen. Het meest universeel is de grote hal die kan dienen voor zg. kringgesprekken, toneel, poppenspel, be- gedeelte van de school begonnen. Hier een der eerste klassen tijdens het werken met de leesset schuif wand waardoor de gang bij het lokaal kan worden getrokken. weging etc. Ook de ouderavonden wor den er gehouden. Een dubbele funktie heeft de personeelskamer. Deze is tevens de onderzoekruimte voor de schoolarts; er zijn kleedkabines aangebouwd. In de nieuwbouw zijn de twee laagste klassen ondergebracht Door het wegschuiven van de glaswand kan de gang bij de lo kaalruimte worden gevoegd. De school beschikt over fraai meubilair en hulp middelen. Als vloerbedekking is in hal en lokalen Heugafelt toegepast; de gan gen zijn geplaveid metgeel-bruine pla- fuizen Voornamelijk door het juist toe passen van kleuren is een verrassende harmonie ontstaan tussen het oude en nieuwe gedeelte. Ook wat het exterieur betreft is sprake van een zeer aanvaard baar geheel. Op 19 maart zal 's morgens om 9.00 uur een Eucharistieviering worden ge houden in de ontmoetingshal, waarbij de kruisbeelden zullen worden gezegend. Verder zullen voor de leerlingen voor stellingen worden gegeven door het pop pentheater Hans Schoen en zal ,,De to- Ivenaar van Alkmaar" worden opge voerd Om 16.30 uur is een receptie voor genodigden, 's Avonds volgt een voor stelling voor de ouders en op zaterdag 23 maart bestaat van 14.00 - 16.00 uur voor ieder gelegenheid om de school te bezichtigen. Donderdag 28 februari In De Kaaps-nol te De Koog geven ge meente en Hoogheemraadschap voor lichting over de waterzuivering; 20.00 uur. In ,,Qns Huis" te Den Hoorn wordt de bijeenkomst van de wereldgebedsdag gehouden; 20.00 uur. Vrijdag 1 maart In het dorpshuis „De Wielewaal" le De Waal brengt 't Amateurtje de klucht „het hing in de lucht", 20.00 uur. In „De Zwaan" te Den Burg begint om 20.00 uur de denksportvijfkamp (bil jarten); Hoogheemschap en gemeente geven in „De Bijenkorf" te Oosterend voor lichting over de waterzuivering; 20 00 uur. Toneelvereniging „De Vriendenkring" te Den Hoorn speelt het stuk „Rooie Arie" in het dorpshuis De Waldhoorn; 20.00 uur. In de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk komt om 20.00 uur de fotoclub De Kiekendief bijeen; 20.00 uur. In De Kletskeet van S.V. Texel wordt bingo gespeeld; aanvang 21 00 uur Bijeenkomsten in het kader van We reldgebedsdag worden gehouden in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, de N.H. Kerk te De Koog, de Gerefor meerde kerk te Oosterend, het ge bouw naast de Herv. kerk te De Oocksdorp. Alle bijeenkomsten be ginnen om 20.00 uur met uitzondering van die in De Koog (19.30 uur). Zaterdag 2 maart De werkwinkel haalt oud papier op in de Wilhelminalaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Thijsselaan en Juha- nastraat. 't Amateurtje te De Waal brengt de klucht ,,'t Hing in de lucht", 20.00 uur Voor de bejaarden heihaalt „Sint Jan" in „De Oranjeboom" de carnavals- kluCht „Wie wint de pot"; 14,30 uur De SVC-toneelgroep voert op het spel „De Zeeuwse gouvernante" in hotel Kikkert; aanvang 20.00 uur. Zondag 3 maart Voor de openingswandeltodht van ,'t Gouden Bolt je" kan worden gestart tussen 13.00 en 14 00 uur in de ZDH- kantine De Spil te Den Hoorn. Op 7 maart wordt te Breezanddijk van 11.00 tot 18.00 uur geschoten met een 25 ponder in sector Afsluitdijk 200 graden richting Den Oever. Afstand 10 km, hoogte 5 km. Als het niet zou lukken op zeer korte termijn het afvalwaterprobleem van de zuivelfabriek op te lossen, zullen wellicht voorlopige maatregelen wor den getroffen. Men denkt daarbij aan een beluchtigingsapparaat. Zo'n tus senoplossing zou echter van zeer korte duur moeten zijn. Het Hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen heeft het Eendracht-probleem in studie. Ge zocht wordt naar de voordeligste oplossing. Het staat niet bij voorbaat vast dat de Eendracht een eigen zuiveringsinstallatie zal moeten bouwen. Het af valwater van de fabriek zou ook naar de bestaande zuiveringsinstallatie van Oudeschild kunnen worden vervoerd, maar de capaciteit van deze installa tie zou dan moeten worden vervijfvoudigd, nl. van 1.000 naar 5.000 inwoner equivalenten. Volgende week vrijdag zal de ama teurtoneelvereniging UDI het blijspel „De voetbalpool" van Arnold Ridley op voeren. De keuze is dit maal op een klucht gevallen om de wat zwaardere stukken in het bijna afgelopen toneel- seizoen „Rebecca" en „De Muizen val" te compenseren. De uitvoering vindt plaats in hotel „De Oranjeboom"; aanvang acht uur. Na de voorstelling wordt een bal met muziek van Frans Pieterse gegeven. Het bovenstaande viel op te maken uit de beantwoording van vragen tij dens de woensdagavond in „De Linde- boom-Texel" gehouden voorlichtings bijeenkomst inzake de waterzuivering op Texel. De avond was belegd door de gemeente en het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en Westfriesland dat zoals bekend het kwaliteitsbeheer van het Texelse oppervlaktewater per 1 januari j.l. van de gemeente heeft overgenomen. Weinig interesse Voor deze eerste van drie voorlich tingsbijeenkomsten bestond weinig be langstelling. Buiten degenen, die be roepshalve bij het onderwerp waren be trokken, was nog geen twintig man ko men opdagen. Na een inleidend woord door dijkgraaf L. J. de Ruiter, waarin hij een beeld gaf van de geschiedenis en de taak van het Hoogheemraadschap, werd het probleem van waterzuivering in Noordholland op boeiende wijze aan de orde gesteld in een audiovisuele presentatie. (Geautomatiseerde diaver- toning op drie schermen met geluid). Dit was bijzonder indringend, maar de voorstelling van zaken was hier en daar wel wat erg simpel, zodat de in druk kon ontstaan dat de vissen in de sloten sterven als gevolg van de bier en colaflesjes die in het water worden gegooid. Een vragensteller merkte na afloop op, dat hij ook wel iets had willen ver nemen over de belangrijke onzichtbare vervuiling o.a. in de vorm van fosfaten en nitraten, die door een gewone zui veringsinstallatie niét uit het afvalwa ter kunnen worden gehaald, dus in het oppervlaktewater terechtkomen en door het bemestend effekt algengroei en uiteindelijk rotting veroorzaken. Vergaande zuivering Namens het Hoogheemraadschap werd geantwoord, dat nog nergens in de provincie de fosfaten en nitraten uit het water worden verwijderd hoewel dat technisch mogelijk is in een zg. der de trap bij een zuiveringsinstallatie. Dat kost dan wel ƒ6,tot ƒ10,per in woner extra per jaar. Texel hoort met Westfriesland tot de gebieden, waarvoor déze vergaande zuivering wordt over wogen. De zaak is in studie; er kon nog niets definitiefs worden meegedeeld. Hiermee hangt nauw samen de vraag of het effluent van de zuiveringen van Texel op de Waddenzee moet worden geloosd of dat het water (dat dan vol komen sChoon moet zijn) op het ei'land zal blijven, zodat het opnieuw kan wor den gebruikt. Wie aan het probleem van de waterbemesting nu al iets wil doen, werd aangeraden zuiniger om te sprin gen met wasmiddelen. In het zachte water van Texel is dat heel goed moge lijk. Op Texel beschikt men over drink water van een kwaliteit, die elders al leen na centrale ontharding zal kunnen worden bereikt. Heffing De Texelaars zullen, net als de andere Noordhollanders, dit jaar ruim 52, zuiveringsheffing moeten betalen. Dit bedrag geldt per woning. Het voorstel om alleeriwonenden aan te slaan voor slechts ƒ15,10 moet nog door de kroon worden goedgekeurd. Een vragenstelster had begrepen, dat de bestaande rioolzuiveringsinstallaties op Texel niet deugdelijk werken. Als er nieuwe installaties moeten komen, zou het rijk die moeten betalen, zo vond zij. Geantwoord werd dat dit niet in over eenstemming zou zijn met het uitgangs punt „De vervuiler betaalt", dat in de Wet Verontreiniging Afvalwater is vastgelegd. De totale kosten moeten door de vervuilers worden vergoed, ieder naar de graad van vervuiling die hij veroorzaakt Bij kleine particulieren wordt het te kostbaar dat overal pre cies te bepalen, zodat daar een vast be drag per jaar wordt geheven, maar bij bedrijven iworden berekeningen en me tingen uitgevoerd. Zo zal een wasserij moeten betalen op basis van het aantal kilo's wasgoed, een hotel naar het aan tal bedden, een boerderij naar het aan tal koeien. Wat boerderijen betreft re kent men 10 inwonersequivalenten voor een koe, wat neer komt op een jaarlijk se heffing van ƒ150,per dier(!). Maar als de boer gier en mest op het land verspreidt, hoeft hij niets te betalen, tenzij kan worden aangetoond dat de meststoffen via grond of greppels de sloot toch bereiken. Want de heffingen gelden uitsluitend voor lozen op het water. Wasserij De heer Collou vertelde, dat bij be- S.V. Texel Zondag a.s. de klapper vac zoen: Valken-Texel. Hier zal moeten bewijzen een van de k voor het kampioenschap te zij heeft het nu nog geheel in ei wordt er echter verloren dan 2 afhangen van de resultaten v, in de resterende wedstrijden, de enige olub in de amata West I, die nog ongeslagen u Texel ook lang niet makkelj hier de winst te pakken. We v< van het complete Texel-elft< zich voor «meer dan 100°/o zul ten en dat er ook de dagen vo de aan deze zo belangrijke voor Texel 1 serieus naar toeg worden. Gelukig is Akkde Ba dag weer van de partij. Helaas het nog steeds zonder Gerard moeten stellen. Gerard is inm opereerd aan zijn lies en w hem van harte beterschap toe. Texel 2 heeft zondag een vr kan zich zo goed voorbereiden mende wedstrijden, want ei kansje in kampioen te wordea Texel 3 ontvangt koploper; Anna Paulowna werd onven loren. Met een schutter in de moet er nu gewonnen kunnen Texel 4 zal het tegen HRC weer met gemakkelijk krijgen een serieuze wedstrijd van e een zo sportief mogelijk res behalen. Texel Z met 2 nieuwe aam de (gelederen ontvangt zaterd Zet je voor de volle 100°/o in, een puntje in. Ook komen alle jeugdelftall de lijnen. Ook dus onze bal Deze worden allen om 11.00 1 veld verwacht. Leden, donateurs, sympathy eventuele aanhang, vergeten j dagavond de todngo-dansant mi W.J monstering van het afvalwater van zijn wasserij een gemiddelde jaarlijkse ver vuiling van 135 inwonerequivalenten is vastgesteld Hij wilde de meting nog eens laten verrichten door een andere instantie, b.v. TNO. De wasserij werkt met volkomen onthard water en zuivere zeep. Fosfaten worden derhalve niet geloosd. Het fosfaatgehalte, zo bleek uit het antwoord van Uitwaterende Slui zen, is in de huidige regeling niet van zoveel betekenis. Het zuurstofbindend vermogen is bepalend. Voor het zuive ren van de afval van één mens is per dag 54 gram zuurstof nodig. Noodgedwongen prestatie Dijkgraaf De Ruiter bracht naar vo ren, dat bij het Hoogheemraadschap waardering bestaat voor hetgeen Texel reeds op het gebied van water zuivering heeft gepresteerd. In een ge bied als West Friesland-oost, dat drie keer zo groot is als Texel, is niet één rioolzuivering. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat Texel met eijn geringe hoeveelheid oppervlaktewater zonder doorstromingsmogelijkheden noodge- gedwongen heeft gehandeld Men zou wellicht minder actief zijn gdweest als men aan een groot kanaal of rivier had gezeten De voorlichting van gemeente en Hoogheemraadschap is donderdag (gis teren) gegeven in De Kaaps-nol te De Koog en zal hedenavond, vrijdag, wor den gegeven in De Bijenkorf te Ooster end. ondernemers-aktivite Vrijdagmiddag heden uur wordt op Spiubaan 1 le een grote showroom van het en behangersbedrijf Arn. L opend. Twee jaar geleden begon Looyer met een klein schilde in een schuurtje aan het Al «geruim tijd liep hij met <fc rond bij zijn bedrijf een win men Daarom kocht hij dn ju) stuk grond aan de Spintoaan broeders Bruin uit Den Bui dracht hier een winkel-sho? oppervlakte van 200 m2 te t» zijn assistent, de heer A. M Looyer het hele interieur ven daarbij gebruikte materialen showroom te koop. Het pan Schilderend werd verkodht 1 •milie Schraag uit Oosterend. Op de vraag of het niet na de winkel niet bepaald ce: antwoordde de heer Looyer: weliswaar iets buiten Den een groot voordeel is de ruim gelegenheid. Men kan als hf auto tot voor de deur rijden Vooral bij glasplaten is dat kelijk. Bovendien heb je ui mogelijkheden". In de zaak treft men een ru ment behang aan Verder vi •verf, sierpleister, kurk, glas een doe-het-zelver nodig h<* interieur van zijn kamer oft fraaien. De heer Maijs: „We hebbi les. Van Louis XVI tot Karei De heren Looyer en Mar: werkzaamheden buitenshui verrichten, mevrouw Looye ziCh grotentdeete dn de zaak niet alleen om te verkopen, om de klant van advies te vo Men kan vanmiddag van uur de nieuwe zaak «bezichtig* n li a Met ingang van vandaag zal sperma van de topstier Tonia's Ad' van de Coöp. vereniging voor K.I. Texel regelmatig per vliegtu ocst Nederland worden overgebracht. Naar het sperma van deze zeer veel vraag (er ligt een wachtlijst van 6400 doseringen) maar 1 bleem is dat het niet kan worden ingevroren, zodat het slechts ko houdbaar is. Toch wordt het op grote schaal onder de veehouders land gedistribueerd. Tweemaal per tweek wordt het met de boot ven waarna het in Den Helder direkt wordt overgenomen. In de IJsselmeerpolders wil men nu ook nakomelingen fokken van Adema maar het transport over de weg daarheen is te veel tijd' Daarom is nu door de Bedrijven In Eigen Beheer een Fuji-vliegtui zet dat het sperma tot 15 april tweemaal en Vlaarna driemaal per w afhalen. Het toestel vliegt eerst baar Emmeloord waar een porti* afgegeven aan de K.I.-afdeling van de vereniging „Veehouderijbei en gaat daarna naar het vliegveld bij Lelystad waar de rest wordt verd aan de K.I.-vereniging „Veeverbctcring" te Dronten. Zoals bekend beschikt de Texelse K.I.-vereniging pver nog een st nationale faam: Keimpe 33 van de Beukenhof. Het sperma van laat zich makkelijk invriezen zodat langdurig transport niet nadel 6

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2