Cjrocn Twarts JexeU in het harL, ouw sporthal dreigt te mislukken doorrijwielstalling AXI bestellen 2000 TAXI 2323 Gemeenschap Eierland bouwt in De Cocksdorp school-dorpshuis latste hoop gevestigd op nancieel voorstel gemeente Op 5 april stemming over verkoop woningen Uniek projekt nog dit jaar in gebruik? ■Sk bellen WILHEIMINALAAN 4-6 Texels noordpunt niet langer achtergesteld JDAG 8 MAART 1874 87e JAARGANG No. 8857 rEXELSEWCOURANT Itgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ale: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 'a avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7.25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mléd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. exd. 4% BTW )e kans is groot dat de stichting van een sporthal te Den Burg zal misluk- I. Oorzaak iseen fietsenstalling. Om een sporthal mogelijk te ma- I zou één van de twee bij de nieuwbouw van de Rijksscholengemeenschap irojecteerde gymnastieklokalen moeten vervallen. Dat is op zichzelf geen rijpende verandering van het bouwplan en een vertraging van betekenis daardoor dan ook niet worden veroorzaakt. Maar door het wegvallen het gymlokaal is de onder een der lokalengebouwen geprojekteerde enkelder niet meer nodig want deze kan dan op architectonisch verant- irde en op veel goedkopere wijze bovengronds worden gebouwd. Dat zelfs moeten want het Rijk accepteert geen onnodig hoge bouwkosten, wegvallen van de ondergrondse fietsenkelder brengt 'n niveauverande- van het lokalengebouw teweeg en dat heeft weer vergaande konse- nties voor de rest van het complex. Het komt erop neer dat als gevolg het wegvallen van een der gymlokalen het hele bouwplan ingrijpend &t worden gewijzigd en dat levert een vertraging van een half tot één op. Dat wordt onaanvaardbaar geacht. et sporthalprojekt hangt aan een zijden draad, die wordt gevormd door voorstel van de gemeente om de rijwielstalling ondergronds te laten en verschil in kosten tussen deze stalling en een gewone bovengrondse ling te betalen. Bouwvertraging wordt dan voorkomen. In Den Haag zal zich over dit voorstel beraden. Hierop is de laatste hoop gevestigd. krisis waarin het sporthalplan zich dt werd dinsdagavond toegelicht de heer G. A. Oskam tijdens een dering van het Centraal Bestuur e Stichting Cultureel Werk. Bij de februari te Den Haag gehouden eking met vertegenwoordigers van ainisterie van Onderwijs, Finan- en CRM alsmede de Rijksgebou- lenst bleek dat er waarschijnlijk andere klippen zullen zijn waarop rthal kan stranden. wil het ministerie van onderwijs incipe wel afzien van het tweede ikaal bij het RSG-gebouw en in- i daarvan ruimte huren dn de te ?n sporthal, tenzij dat vertraging bouw zou opleveren. Ook een ur- !verklaring voor de verbouw van idige gymlokaal van de Thijsse- tot klaslokalen zal er wel komen zelfde geldt voor de rijksvergoe- 'oor het gebruik door de Thijsse- leerlingen van de sporthal. Ook isidie van CRM geeft geen moei- len, al zal deze wellicht wat lager n de geraamde ƒ250.000, Nodig laaldelijk is naar voren gebracht elangrijk een sporthal is voor Er is dringend behoefte aan. De oh. C. Roeper trok dat dinsdag- echter in twijfel. Hij vroeg of er n gedegen onderzoek naar de be is geweest inzake het te verwach- bruik door de verenigingen Van stuur van SVO had hij vernomen n daar tegenstander is van de hal. alvoetbal dat er zal kunnen wor- edreven, zal verloop van spelers zaken. In Den Helder zou een jke vrees reeds door de feiten waarheid De heer Roeper had de indruk dat de sporthal „een •ven opgelegd geval" is. Dat laat- rd met verontwaardiging faestre- e heer Oskam verwees naar het ;>port van de onlanigs gehouden ik waarin de sporthal zo onge- ls het allernoodzakelijkste naar wordt gebracht. Bij de sportbe- ing moet het accent minder wor- legd op de prestatie. Het is veel 'ijker dat grote aantallen mensen ?zier sport ikunnen bedrijven. Een maakt dat mogelijk, juist voor scategoriën die nu niet aan sport beoefening toekomen. Absurd eer G. J. de Haan noemde het ab- at de noodzaak van een sporthal 'r ter discussie werd gesteld. Hij 4 zioh af of men bij het streven 'n sporthal in het verleden wel 220) 'P| Voor al uw vervoer. 'EN VAN DE WETERING voldoende slagvaardig is geweest. De heer J. D. Koning (die wegens afwezig heid van de heer C. Witte de vergade ring leidde) meende dat teveel is afge wacht hoewel men al sinds 1969 bezig is. De heer Oskam wees erop dat de be hoefte aan een sporthal is onderzocht door de vereniging van Nederlandse Ge meenten en dat leverde een duidelijke positieve konklusie op ,,Ails op Texel evenveel als gemiddeld elders aan sport zou worden gedaan, zouden er 4150 ak- tieve sportbeoefenaars moeten zijn. Maar in werkelijkheid zijn er 2100. We liggen dus achter. Een sporthal kan daar verbetering in brengen". Slechte opkomst De vergadering van Cultureel Werk werd uitgesproken slecht bezocht. Bijna de helft van de afgevaardigden was af wezig en had zich ook niet de moeite getroost voor een vervanger te zorgen. Men was hierover slecht te spreken. Naar aanleiding van de notulen van de vorige bijeenkomst betreurden de he ren Monen en Roeper de subsidie voor de groep Oude Dansen. Roeper was van mening dat de leden van de groep zich tijdens de dansavonden zodanig amuse ren dat ze niet om subsidie zouden moe ten durven vragen. De heer J. M. de Vries vond subsidiëring edhter volko men terecht. ,,Zo'n 25 keer per jaar op treden is niet altijd een pretje. Ze doen het voor de gasten". 'De heren Oskam en Koning waren wel bereid de subsi diëring de volgende keer nog eens kri tisch te bezien. Kunstwerken •De N.V. Texelstroom heeft een bedrag van ƒ16.000,uitgetrokken voor het verfraaien van het centralegebouw Er zullen schilderijen en gouaches van wor den gekocht. Texelstroom reageerde hiermee op een brief van de commissie kunstopdrachten die diverse instanties heeft gewezen op de bestaande regeling inzake aankoop kunstwerken. De voormalige VVV-afdelmg Ooster end iheeft zijn kassaldo beschikbaar ge steld als bijdrage voor een kunstwerk in het dorp. Het streven is gericht op een beeld van een Texels schaap met twee 'lammeren. Een andere mededeling betrof het be sluit van de stichting WIKOR om ƒ1.000voor de culturele jeugdserie beschikbaar te stellen Gevraagd was ƒ1.500,—. De tennisclub Deuce is van plan voor lopig haar tennisbaan aan de Elemert te handhaven. Men wil de baan verbe teren door de tegels te vervangen door een betere verharding. Verder wil men een gebouwtje plaatsen. Op 23 april zal in de Helderse schouw burg de „Barbier van Sevilla" worden opgevoerd door het operagezelschap Fo rum. Het is niet de bedoeling dat een extra boot wordt 'ingezet zodat bezoek door Texelaars niet aantrekkelijk is. De Stichting Open Jeugdwerk zal mo gelijk een federatie aangaan met de Stichting Witte Burcht. Beide stichtin gen zullen in ieder geval zelfstandig blijven. Samenwerking zal alleen be staan op die terreinen waar één der stichtingen onvoldoende machtig ds. Lustrum bejaardenomroep Voorts werd melding gemaakt van het plan van de Stichting Bejaardenomroep om op zaterdagmiddag 30 maart een feestelijke bijeenkomst te houden in de Burgemeester De Koninghal ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van de omroep. Alle luisteraars l(<ca 200 bejaar den uit 'Den Burg) worden verwacht. Men heeft Cultureel Werk gevraagd om subsidie ter bestrijding van de kosten. De bejaarden worden tussen drie en vier uur van huis gehaald met auto's. Het programma omvat een door de bejaar denomroep gemaakte dia- en geluids reportage. Een groep jonge mensen zal speciaal voor deze gelegenheid geschre ven liedjes e.d. ten gehore brengen.«De heer G. W. Oskamp, oud VW-directeur, zal het verhaal van De Strooppot vertel len zoals hij dat jarenlang heeft gedaan bij de vertoning van de Texel-film. De zaal zal worden versierd met oude foto's, die onlangs ook in het raadhuis geexpo- seerd zijn geweest. Verder wordt een eenvoudige broodmaaltijd gebruikt en er is alle gelegenheid voor conversatie Er moesten nog enkele subsidiever zoeken voor 1973 worden afgehandeld Het betrof de nadelige saldi van Con tactorgaan voor Zang en Muziek, Sport raad en Overkoepeling Vrouwenorgani saties, totaal ƒ2.611,Volgens de subsi dieverordening kan dit 'bedrag voor 100'Vo gesubsidieerd worden. Er is nog ƒ1.500,beschikbaar zodat B. en W. zal worden gevraagd een extra krediet be schikbaar te stellen. Men zal de over koepelende organisaties vragen voor taan tevoren een begroting te meken. Samenspraak Waarschijnlijk op dinsdag 7 mei zal dn De Bijenkorf te Oosterend worden Op vrijdagavond 5 april zal in de Burgemeester De Koninghal wor den vergaderd en gestemd over de verkoop van woningwetwoningen aan de huidige huurders. Zoals bekend kon dat tijdens een onlangs georganiseerde bijzondere ledenvergadering niet gebeuren wegens overmatige belangstelling. Het bestuur van de Woningbouwvereniging Texel heeft in een commu nique aan de pers mee, dat gezien de belangrijkheid van het onderwerp en gelet op de enorme belangstelling van zowel voor- als tegenstanders een aantal voor het grootste deel juridische aspecten zijn besproken met zowel het aktiecomité als met afgevaardigden van de nationale woning raad. Bij deze gesprekken is komen vast te staan: a. dat de vergadering doorgang moet vinden; b. dat er gestemd moet worden over het voor of tegen van de leden inzake verkoop van woningwetwoningen aan de huidige bewoners; c. dat deze stemming, zonder statutaire moeilijkheden tijdens de vergade ring schriftelijk kan worden gehouden; d. dat gezorgd moet worden voor een goede en strakke organisatie van deze vergadering. Er zal worden ingegaan op het voorstel van de krant om tevoren in één artikel zowel argumenten vóór aU tegen zakelijk, volledig en letterlijk te publiceren, zodat betrokkenen een objectief beeld krijgen en voorkomen wordt dat men uit emotionele overwegingen een keus doet waarvan men later spijt krijgt. Om dezelfde reden zullen ingezonden stukken over dit vraagstuk niet meer worden opgenomen, tenzij ze op totaal nieuwe en nog onbekende aspecten zouden wijzen. veiigaderd door de besturen van aille dorpshuisbesturen, dorpscommissies en aanverwante Texelse organisaties. Er zal worden gesprolken over gemeen schappelijke problemen zoals de wense lijkheid om een vergoeding te krijgen voor het söhoolgymnastiekgebruik. Een belangrijk ander gezamenlijk probleem is al opgelost door de mededeling van B. en W dat de dorpshuisbesturen voor taan een voorschot op hun exploitatie krijgen. Tot dusver moesten ze een jaar lang voorschieten. DE COCKSDORP Er is een goede kans, dat men In De Cocks dorp nog dit jaar kan beschikken over zowel een nieuwe drie- klassige basisschool als over een dorpshuis. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk is namelijk akkoord ge gaan met een gebouw, waarin beide hoogst noorzakelijke voorzie ningen zijn gecombineerd. Deze z.g. multi-functionele akkommo- datie zal bij wijze van experiment worden toegestaan. He» heeft er even naar uitgezien dat het projekt als zodanig niet kon wor den aangemerkt omdat men vond dat De Cocksdorp teveel afgelegen was en te weinig inwoners had, maar men heeft een uitzondering willen maken. Het door architect C. R. Alkema gemaakte schetsplan is overigens nog aan enkele goedkeuringen onderhevig, o.a. van de onderwijsinspectie. Verwacht mag worden dat deze wellicht tot kleine wijzigingen aanleiding zullen ge ven, niet tot afkeuring. Uitvoering van het thans ter tafel lig gende ontwerp zal een investering ver gen van ongeveer ƒ975.000,Blijkens dit ontwerp zal het complex omvatten: een gymnastiekzaal (12 x 21 meter) met opklapbaar toneel, toestellen en meubel- berging, twee kleedkamers, wasakkom- modatie, driezijdig te bedienen keuken, foyer, toiletten voor school- en avond- gebruik, drie klaslokalen en een ont moetingsruimte. Schuifwanden maken het mogelijk dat diverse vertrekken kun nen worden samengevoegd. In de dins dagavond gehouden vergadering van Cultureel Werk heerste grote blijdschap over het feit dat De Cocksdorp nu einde lijk op afdoende wijze geholpen zal kun nen worden. Administrateur Oskam vertelde dat het gaat om een in Neder land uniek projekt. Het gebouw zal verrijzen op een ter rein nabij de huidige (nood)kleuter- söhool 'De Wadlopertjes. In het plan ds er rekening mee gehouden dat de per manente kleuterschool te zijner tijd aan het gebouw zal worden gekoppeld. Mislukte poging Zoals bekend besloot de gemeenteraad vorig jaar tot de bouw van een 3-4classi- ge nieuwe school op hetzelfde terrein. Het oude schoolgebouw aan de Kikkert- straat zou dan vrijkomen en kunnen worden verbouwd tot dorpshuis-gym nastiekzaal. Het bleek evenwel dat er geen kans was dat deze opzet voor CRM-subsidie dn aanmerking ikwam. Bij de besprekingen bleek dat een nieuw- bouwplan waarbij dorpshuis en school één geheel zouden vormen veel meer kans van slagen had. Zodat B. en W. aan de (ministeries van Ónder wijs en Weten schappen en CRM lieten weten dat men het zeer zou waarderen als De Cocks dorp als experiment voor het multifunc tioneel gebruik van schoolgebouwen zou kunnen worden aangewezen. De Vereni ging Gemeenschap Eierland was ook enthousiast en zo werd door deze ver eniging, het schoolhoofd en de ouder commissie een programma van eisen op gesteld op basis waarvan architect Al kema in december een schetsplan maak te. Dit plan werd zeer gunstig ontvan gen bij CRM, maar bij Onderwijs waren nog bezwaren, die leidden tot nieuwe besprekingen en wijzigingen. Gehoopt wordt dat het huidige plan geen be zwaar meer zal oproepen. Belangrijk is dat CRM 'bereid is het geval een investeringssubsidie toe te kennen. Het gaat om een bedrag van ƒ150.000,—. Het complex zou gebouwd kunnen worden door de gemeente maar ook door de Vereniging Gemeenschap Eier land. Beide mogelijkheden bieden voor- en nadelen. B. en W. geven er de voor keur aan dat de vereniging gaat bou wen, hetgeen ook de wens is van het provinciaal opbouworgaan Noordhol- dand. Men vindt het daar belangrijk dat de plaatselijke gemeenschap zidh meer en direkter bij het plan betrokken voelt en het als iets eigens ervaart. En ge- fa ruikso vereenk omst zal moeten garan deren dat het onderwijs geen belemme ringen m de weg wordt gelegd en opti male ontplooiingskans krijgt geboden. De gemeente zal dus met de Gemeen schap Eierland een huurovereenkomst aangaan van het onderwijsgedeelte. Bouwterrein Het bouwterrein zal aan de Gemeen schap Eierland in erfpacht worden uit gegeven of verkocht. Als tot het laatste wordt 'besloten zal de gemeenteraad worden voorgesteld de Gemeenschap een geldlening te geven ter 'grootte van de grondkosten. De gemeente zal 25°/o subsidiëren van de kosten van het ge- meensdhapsaandeel, hetgeen op grond van de huidigè gegevens zou neerkomen op ƒ80.000,Uiteraard zal de 'gemeen te 'betalen voor het gymnastiekgebruik volgens de bekende normen, maar de exploitatiebegroting van de Gemeen schap Eierland laat een aanzienlijk na delig saldo zien. Hierover beraadt men zich nog bij de gemeente. 'De Gemeenschap Eierland zal voor de niet-gesubsidieerde bouwkosten een le ning van ongeveer ƒ600.000,moeten aangaan. De gemeenteraad is gevraagd de betaling van rente en aflossing van deze lening te garanderen. In het dek kingsplan wordt ervan uitgegaan dat de grondkosten teruggebracht kunnen worden door verkoop van het oude schoolgebouw. Want dit 'gebouw zou im mers voor niets aan de Gemeenschap Eierland zijn overgedragen als het oude plan was doorgegaan (evenals in Den Hoorn en De Waal). De waarde van het oude gebouw wordt beïnvloed door de bestemming die eraan zou mogen wor den gegeven. B. en W. denken erover om de oude school de bestemming „ap partementen te igeven maar willen met een uitspraak in deze wachten tot na de behandeling van het ontwerp recreatie- basisplan in de gemeenteraad. Principebesluiten Om de snelle realisering van de mul- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1