„Sociale taak" van VVV Texel wordt steeds kostbaarder AGENDA (i Gratis vergroootiiM Personeelskosten stijgen sneller dan de inkomsten Stellingname tegen bemoeienis van hogere overheidsorganen van het raadhuis van uw leukste kleurenfoto! Verkiezingen Visclub Texel houdt eerste wedstrijd in De Cocksdorp Milieuprobleem gespreksonderwerp bij vakbeweging Verkiezingsprogramma Texels Belang VERVOLG VAN PAG. 1 School-" - dorpshuis Schrijfmachines Over een sauna kun pas oordelen als je e zelf geweest bent SAUNABAD TEXI Weekenddienst artsen! Kerkdiensten De herziene begroting 1973-'74 van de VW Texel geeft een nadelig saldo aan van ƒ8.750,-. Dat is niet ernstig en VVV-directeur J. W. Dekker ver wacht dan ook dat het door wat meer commerciële aktiviteit en/of bezuini gingen wel kan worden weggewerkt. In de op dinsdag 19 maart te houden jaarvergadering van de VW zullen dan ook geen voorstellen tot contribu tieverhoging worden gedaan. Afge zien daarvan heeft men bij de VVV de indruk dat de leden na de verho gingen van de afgelopen jaren een voudig niet bereid zijn meer contribu tie te betalen. Hoewel niet kan wor den gezegd dat als gevolg van de ver hogingen leden hebben bedankt, heb ben opmerkingen van diverse zijden duidelijk gemaakt dat men dicht tegen de psychologische grens zit. Toch hoeft men geen koffiedikkijker te zijn om te kunnen voorspellen dat in de naaste toekomst iets zal moeten ge beuren ter vergroting van de inkomsten. De voorlopige begroting 1974-'75 (deze MEDEDELINGEN VAN B EN W Dit jaar worden er twee verkiezingen gehouden, nl op 27 maart van de leden der provinciale staten en op 29 mei van de gemeenteraadsleden. Aan de stemming mogen deelnemen die inwoners, die op de dag van de kan didaatstelling respectievelijk 12 fe bruari en 16 april tenminste 18 jaar zijn en niet van het kiesrecht zijn uitge sloten. Te zijner tijd komen we in deze ru briek op de gemeenteraadsverkiezing nog terug. Nu zal alleen aandacht wor den besteed aan de verkiezing van de provinciale staten. Hoe moet men nu handelen, als men op de dag van de stemming 27 maart dus niet op Texel is of wanneer men door ziekte e.d. niet naar het stembu reau kan gaan? Hierover kan hetvolgen- de gezegd worden. 1. Stemmen in een andere gemeente Een kiezer kan in een andere gemeen te stemmen, mits die gemeente ligt in de provincie Noordholland. Men kan ter secretarie tot uiterlijk 13 maart a.s. op een daartoe bestemd formulier een ver zoek doen. Als het verzoek is ingewil ligd, ontvangt men een zg. kiezerslegi- timatiekaart, waarmee men zich op een stembureau in welke gemeente in Noordholland dan ook kan aanmelden. 2. Stemmen bij volmacht. Kan men niet op Texel aan de stem ming deelnemen maar ook niet in een andere gemeente in Noordholland, dan ds het mogelijk een ander te machtigen. Het verzoekschrift is verkrijgbaar ter secretarie en moet uiterlijk op 13 maart a.s. worden ingediend. Hierop bestaat één uitzondering. Het verzoekschrift kan nl. ook nog uiterlijk op 22 maart worden ingediend, maar het voorschrift is, dat dan zowel de kiezer als de ge machtigde samen in persoon ter secreta rie komen. Aan een gemachtigde worden de vol gende eisen gesteld: a. hij of zij moet zelf kiesgerechtigd zijn; b. hij of zij mag hoogstens twee aanwij zingen als gemachtigde aannemen; c. als gemachtigde kan alleen optreden de echtgenoot of echtgenote, bloed of aanverwanten tot en met de vier de graad (tot en met neven en nich ten van de kiezer of van zijn of haar man of vrouw) en huisgenoten. Op deze regel komen twee uitzonde ringen voor. De gemachtigde hoeft nl. geen familie of geen huisgenoot te zijn, wanneer, zoals hierboven al is gezegd, op uiterlijk 22 maart de kiezer en de ge machtigde samen dn persoon ter secre tarie komen. Ditzelfde geldt voor schip pers e.d., die door hun beroep herhaal delijk bruten hun woonplaats verblij ven. Gedacht wordt hierbij aan schip pers, die met hun gezin aan boord wo nen en, naar te verwaahten valt. op 27 maart niet tussen 8 uur 's morgens en 7 uur 's avonds ergens in Noordholland aan wal komen. 3. Algemene opmerkingen. Alle verzoeken moeten worden ge daan ter secretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209, waar men graag be reid is nadere inlichtingen te verstrek ken. Het zal op prijs worden gesteld, in dien -men met het indienen van verzoe ken niet tot de laatste dag wacht maar dit zo vroeg mogelijk doet. Dit zal het omvangrijke verkiezingswerk zeker be spoedigen en vergemakkelijken. is nu al opgesteld omdat de gemeente een jaar tevoren cijfers wil hebben in verband met de toekenning van de sub sidie) geeft nl. een aanzienlijk groter nadelig saldo te zien: ƒ30.750,voor namelijk een gevolg van de arbeidskos ten die dan gestegen zullen zijn. ,,Als we een worstenfabriek hadden zouden we lie kosten kunnen doorberekenen, maar wij leveren nu eenmaal geen -betaald produkt". Hele jaar bezig In de loop der jaren is de VVV-taak ingrijpend veranderd. Vroeger werd al leen propaganda gemaakt voor de zo mermaanden. De laatste jaren vermijdt men dat zoveel mogelijk en wordt de aandacht gevestigd op kerstvakantie, pasen, pinksteren, herfstvakantie en sinds kort de crocus- of carnavalsvakan tie. Men is nu zo'n beetje het hele jaar bezig zodat er voor het personeel nau welijks gelegenheid is om met vakantie te gaan. Er zou dus eigenlijk personeel bijmoeten. Ook 't werk van de directeur breidt zich zodanig uit dat er een ad junctdirecteur bij zou moeten. Dat zal, noodgedwongen, voorlopig toekomstmu ziek blijven. Men zal het moeten doen met zes vas te krachten en vier seizoenkrachten. Er staat op de begroting een post „uitbrei ding personeel" maar daar staat voor lopig „pro memorie" achter. Sociale taak De laatste weken worden zo'n 1.400 aanvragen om informatie per week af gehandeld. Dan is er het bijhouden van de lijst van vrije akkommodaties. de reserveringsdienst, logies informatie dienst en informatiewerk aan de ba lde. etc. „We hebben een sociale taak", zegt directeur Dekker. „Vroeger ging alleen de happy few op vakantie, nu de over grote meerderheid. Het is onze taak de mensen vóór en tijdens de vakantie te informeren. Ook de eigen inwoners die elders op vakantie of naar een evene ment willen kunnen we van alle moge lijke inlichtingen voorzien. Iedereen doet een beroep op ons, ook niet-leden. Het is een typische gemeenschapstaak geworden, die aan de VW is toegeval len omdat die er toevallig al was. Zou de VVV nooit zijn opgericht dan zou de gemeente dit werk moeten doen". Meer subsidie? Dus moet er meer geld van de ge meente komen om het werk in de toe komst te kunnen voortzetten? De heer Dekker wil daar geen ja of nee op zeg gen, want hij is al erg ingenomen met de ƒ56.000,die hij in het komende boekjaar weer van de gemeente zal ont vangen. Hij zou 't liever zoeken in po gingen om de kostenstijgingen te be perken en in meer commerciële aktivi teit. De VVV voelt er niets voor om op korte termijn hogere bijdragen van de leden, het bedrijfsleven, te verlangen. Naar verhouding en in vergelijking met VVV's elders komen die leden nogal heel royaal over de brug. De inkom sten van de VV bestaan voor 56% uit ledenbijdragen, 30% uit eigen inkom sten en 15% subsidie. Landelijk bedra gen deze percentages gemiddeld onge veer 28, 22 en. 50. De exploitatierekening en begroting van de VW Texel wordt in extenso af gedrukt in het volgend nummer. Op zondag 10 maart houdt de Sport vissersclub Texel haar eerste wedstrijd. Deze wedstrijd duurt van 8 tot 10 uur. Gevist wordt bij het Reddingboothuis in De Cocksdorp. Er mag slechts van één hengel gebruik worden gemaakt, de toegestane aassoorten zijn pieren, spie ring en bliek. De wedstrijd is de eerste in een serie van 15, die alle op de zondagmorgen zullen worden gespeeld. De twaalf best gespeelde tellen voor het Texels kam^ pioensohap. Hieraan kunnen zowel le den als met-leden deelnemen; voor niet- leden bedraagt het inschrijfgeld per wedstrijd ƒ3,voor leden ƒ2, Men kan zich als lid of donateur opge ven bij de heer H. Martens, Tjakker- straat 20, Den Burg, telefoon (na 19 00 uur): (02220) 3718. Ook de werknemers hebben ten nauw ste te maken met het milieuprobleem. Milieu en economische groei zijn nauw samenhangende begrippen. Het vraag stuk of het milieubeleid ten koste gaat van de werkgelegenheid wordt herhaal delijk in allerlei gevallen aan de orde gesteld De milieuproblematiek is het derde onderwerp uit de discussiereeks over vakbeweging en maatschappijvernieu wing. Zoals bekend worden in het kader van deze door het NVV georganiseerde discussie ook op Texel gespreksbijeen komsten gehouden waarbij niet alleen NW-leden maar ook alle andere werk nemers van harte welkom zijn. Het nieuwe onderwerp komt ter sprake op de maandagen 11. 18 en 25 maart in het vergaderlokaal van de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat te Den Burg. Er wordt telkens om 20.00 uur begon nen. Nadere inlichtingen kan men des gewenst krijgen bij de heer B. Starink, Dageraad 6, 't Horntje, telefoon (02226) 320. Stellingname tegen de steeds meer overheersende bemoeienissen van de hogere overheidsorganen in plaatse lijke zaken en het waken tegen de eenzijdige wensen van bepaalde groe peringen ten kosten en ten laste van het woon- en leefklimaat van de be volking, zijn twee punten uit het ver kiezingsprogramma dat door het be stuur van de kiesvereniging „Texels Belang" is opgesteld en dat gister avond door de leden is besproken. steunen en stimuleren van particuliere inititaeven daartoe, op korte termijn voor de Texelse vissersvloot de noodza kelijke goed geoutilleerde thuishaven te realiseren, vergroting van het aan tal arbeidsplaatsen door uitbreiding van reeds bestaande- en/of nieuwe vestigin gen. Welzijn Het bevorderen van het welzijn der be volking door: het verbeteren, uitbreiden, aanleggen c.q. bouwen van moderne sportakkommodaties; het aanleggen van een veilig rijwielpadennet tussen de dor pen i(iook voor de schooljeugd); het schoonhouden van Texels land en water. Het programma vermeldt ook het doel van Texels Belang; „Kandidaten stellen voor de gemeenteraad van Texel ter behartiging van de belangen van de in woners der gemeente, zonder dat in vloeden van politieke partijen of doel stellingen van extreme groeperingen hieraan ten grondslag liggen". Andere programmapunten voor de ko mende raadsperiode 1974-1978: het be houden van Texel als woon- en werk gebied onder overwegend Texelse lei ding en verantwoordelijkheid, Bevorde ren van een open bestuursapparaat met vroegtijdige en volledige informatie aan de inwoners; voortgaan met de inspraak van de bevolking bij de verdere ontwik keling van Texel; waar mogelijk ge bruik maken van de plaatselijke des kundigen in adviescommissies en werk groepen. Economie Het bevorderen en stimuleren van een verantwoorde bedrijfsvoering door: te voorkomen, dat het volledig agrarisch gebruik van de landbouwgronden en de aanpassing of vernieuwing van bedrijfs gebouwen economische nadelige voor waarden worden opgelegd, mede hier door kan het eigen Texelse landschap bewaard blijven; het verbreden van de toeristische en recreatieve mogelijkhe den in hoofdzaak door seizoenverlenging en sleöht weer akkommodatie en het tifunctionele akommodatie te De Cocks dorp te bevorderen, is de gemeenteraad gevraagd: 1. met de Vereniging Gemeenschap Eierland een gebruiksovereenkomst voor de duur van het onderwijsgedeelte van de akommodatie aan te gaan, waar in de wederzijdse reohten en verplich tingen worden vastgelegd, 2. in geval tot grondverkoop wordt besloten aan de Vereniging Gemeen schap Eierland een geldlening te ver strekken ten bedrage van de verschul digde grondkosten; 3. aan de Vereniging Gemeenschap Eierland een subsidie te verstrekken van 25% van de kosten van het gemeen- sdhapsdeel van de akkommodatie; 4. de betaling van rente en aflossing van een door de Vereniging Gemeen schap Eierland bij derden aan te gane geldlening(en) tot een maximum van ƒ600.000,te garanderen, mits de voor waarden van deze lening(en) niet ongun stiger liggen, dan die welke op het mo ment van het aangaan van de geldlening door de NV Bank van Nederlandse Ge meenten worden bedongen. Bij uw fotohandel in de Parkstraat Vrijdag 8 maart Toneelvereniging UDI brengt in hotel „De Oranjeboom" het blijspel „De voetbalpool"; 20.00 uur. Toneelvereniging „De Vriendenkring" brengt in ,,De Waldhoorn" „Rooie Ane", 20.00 uur. De heer L. Ie Roy geeft in hotel „De Lindeboom-Texel" voor het Nutsde- partement een lezing over zijn expe rimentele tuinen; 20.00 uur. In „Eben Haezer" te Den Burg wordt de Hervormde gemeenteavond gehouden; 19.30 uur. In 't Skiltje te Oudeschild komt de be- jaardenbond bijeen; bingo zal hierij worden gespeeld en de gymgroep geeft een optreden. Aanvang 14.00 uur. De Hervormde gemeente te De Cocks dorp houdt haar gemeente-avond in het gebouw naast de Hervormde kerk aldaar; aanvang 20 00 uur. In de Hervormde kerk te Oosterend vindt een wintergespreksavond plaats; aanvang 20.15 uur. De Wielersportvereniging houdt in ho tel De Zwaan" een gezellige avond met „Miss Wiel"-verkiezing; 20.30 Zaterdag 9 maart De werkwinkel haalt oud papier op aan het Schilderend, in Wezenland, R.P Keijserstraat, Tjakkerstraat en Lieuw- straat. In „De Paardestal" wordt van 14.00 - 16.00 uur ruilbeurs gehouden. T.g v het jubileum van de Hervormde jeugdclubs in Zuid-Eierland wordt in „Bethel" een bonte avond gegeven; aanvang 20.00 uur. Zondag 10 maart Bij het reddingboothuis te De Cocksdorp houdt de visclub Texel van 8-10 uur viswedstrijd. I Maandag 11 maart Om 20.00 uur is in de Doopsgezinde ver gaderzaal te Den Burg een gespreks bijeenkomst van de vakbeweging. Dinsdag 12 maart De Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Texel houdt haar jaarvergadering (met fondue) in de LTC-kantine; aan vang 20.00 uur In het gemeentehuis begint om 19 30 uur de raadsvergadering. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur legpuzzeltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u, donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de o.l. school van Oudeschild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje. (IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli IIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllllHllllllllUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIlllUllllllllllUID Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Er zijn Texelaars diel nooit een saunabad hel genomen. Het wordt dat die het eens prob| In Keesomlaan 43 (zijweg Den Burg, tel. (02220)2' Uitsluitend voor spoedgev: van zaterdagmorgen 8 uur maandagmorgen 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Co: telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uuil maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (0 2221 )r 0 Ige DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Bil (02220) 2527. NOODSLACIITINGEN Voor noodsl ach tingen bellen A. van Heervvaarden, tel. (022 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelm CONSULTATIEBUREAU ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de b< worden op het bureau verwad tijden, waarop hun eigen 'huisart heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 12 om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag II om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 9 en 10 maart 1 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog zondag 9.30 uur Den Hoorn zondag 10 45 uur Oudeschild zaterdag 19.00 uur zondag: 19.00 uur De Cocksdorp zondag 9.15 en Oosterend zaterdag 19.30 uur PROTESTANTSE KERKDIE? Zondag 10 maart 1971 HERVORMDE GEMEENT Den Burg 10.00 uur ds. De Roe- gezamenlijke dienst met di Kerk. Collecte Ierse kin de rei 19.00 uur ds Douwes, gezai zangdienst met Geref. Kerk. Collecte Ierse kinderen. De Cocksdorp 10 uur eerw. Loeraker. Gebed voor 'het gew Collecte aktie Ierse kinderen Den Hoorn 11.00 uur Cand. Hoq De Koog 9 30 uur Cand. Hoeks De Waal 9.30 uur dienst in De Voor vervoer gelieve men z geven bij de heer J. Lok. Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Viering Heilig Avondmaal Collecte Kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. De Gi Viering Heilig Avondmaal Viering Heilig Avondmaal, Collecte Onderhoud Kerk. GEREFORMEERDE KEi Den Burg 10.00 uur ds. S de ft gemeensch. dienst in Herv. 19.00 uur ds. Douwes Gémeensch. zangdienst in Hf Oosterend 9.45 uur ds. Kruithoorn 17 00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEM* o< Oosterend 10.00 en 16 00 uur 0 DOOPSGEZINDE GEMEE Den Burg 10.00 uur ds. Kuit-V Wieringen. Kerkbusje Den I JEHOVA'S GETUIGE (Bijeenkomsten in Rode Kruis toegankelijk voor ieder). Zondag 17.15 uur „Leef niet vu maar voor het doen van Gods 18.15 uur: „De prediking van b nieuws dat in de hele werel- draagt. draagt". ine 'am irer ÖT-' jBac win (ton me: Sac 4-E Breng ons voor 30 maan kleurenrolletje om te 1 ontwikkelen en afdruW Binnen 4 5 dagen ku?> uw afdrukken al weer halen. En. u krijgt er waardebon bijl Goed v een gratis vergroting va- leukste kleurenfoto, die t zit op chic rasterpapler Op 13x13L cm. of 13x18 formaat. Bij elk kleu rolletje. De aktie start op 4 februari en loopt af op 30 maart

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2