(jroen ^warL-Jexels in het harL, jemaatschappijen dringen Texel overbodige straalzender op 10% /paarbank Minstens halve ton schade bij brand in boetiek 22 De heer J.S. Dijt mag bouwen lak PTT raarheid 1RGROEP LANDSGHAPSZORG TEXEL: meteen spaarbewijs 22: uue/t nederlond Raadsbesluit niet vernietigd Reeks diefstallen opgelost Dit seizoen nog geen AH-supermarkt in Weverstraat Miss Wiel 1974 -V „Boetiek 22" in de Weverstraat te Den Burg is zondagmiddag als gevolg van brand voor een groot deel verwoest. De kap van het gebouw werd zodanig door de vlammen geteisterd dat vernieuwing, ten koste van ongeveer ƒ20.000,nodig is. De schade aan de inboedel en voor raad beloopt ettelijke tienduizenden gul dens, nog afgezien van de bedrijfsschade als gevolg van het feit dat het pand voorlopig niet kan worden gebruikt. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan op de zolder nabij bet trapgat. Het is niet uitgesloten dat een glazen dakpan als brandglas beeft gewerkt. Het vuur vond voedsel in de kleding- voorraad en kon ziah ongemerkt uit breiden omdat zich niemand in het ge bouw bevond Door gebrek aan zuurstof kon niet gesproken worden van een fel le brand. Wel was er enorme rookont wikkeling die de aandacht van de buren trok. De beer H. Ellen belde om precies twee uur de brandweer. Nadien volgde nog een reeks meldingen, zelfs van men-/ sen buiten Den Burg die schrokken van de rookwolken die vanuit het dorpscen trum opstegen. Boektiek 22 is eigendom van de firma J P. en M. G. Groen (broer en zus). Mej. M. G. Groen bevond zich in de woning naast de boetiek en merkte pas dat er iets mis was toen de brandweer al in aantocht was. De brandweer was zeer snel met twee wagens en 22 man ter plaatse. Binnen weinige seconden werd de strijd tegen het vuur met zes stralen geopend. De voordeur werd geforceerd en met behulp van persluchtmaskers was het mogelijk de rook en de scherpe damp van de brandende syntetische stoffen te trotseren en de brandhaard te lokaliseren. Daardoor trad zuurstof toe waardoor de smeulende massa nog even flink kon oplaaien. In de achterzij- Ie van het dak werd een gat gehakt. Bin nen 20 minuten was de zaak onder con trole. Er was toen 30.000 later water ver spoten, gratis geleverd door bet PWN die op verzoek van de brandweer de -druk verhoogde Met uitzondering van "enkele rekjes kleding die door tehulp schietende voorbijgangers naar buiten werden gebracht, is de hele inboedel verloren gegaan. Een geluk was dat een deel van de voorraad in de Reizenboe- tiek was ondergebracht zodat niet de hele voorraad verloren is gegaan. Aan zienlijk is de waterschade, ook in bet aangrenzende woonhuis. De verzekering zal de schade (met uitzondering van de bedrijfsschade) dekken. Voor gehoora ppa rat enservice ELECTROHUIS Ci KOM OP VERHAAL Ward Ruyslinck: „Saneren". (Een ver haal van 6 pagina's uit „De verliefde Akela"). Gratis IN HET OPEN BOEK EXELSE COURANT L. 0.V. v/h Langeveld De RoolJ pen Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den 1(02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW [3 12 MAART 1974 17e JAARGANG No. 8858 De heer J. S. Dijt mag zijn betonnen schuur met houten gevels bouwen. Zoals Verkgroep Landschapszorg al B. en W. verzoeken geen ver te geven voor de bouw van neter hoge straalzendermast Burg. De werkgroep, die bij gen te rade is gegaan, is er- tuigd dat Texel voor de ver- [van het telefoonverkeer he en mast van die hoogte no- De capaciteit van de be- i twee zeekabels is meer dan pe. De telefoonmisère is dan te wijten aan de kabels maar nvoldoende capaciteit van de lenfrales van Den Burg en 1 Zou men toch een straalzen- len maken, dan kan worden [met een mast van nog geen peter, zo redeneert de werk- Jcgroep stelde een onderzoek in (leiding van het uitgebreide |ver de straalzender in onze i vrijdag 1 maart, dat was ge- d officiële PTT-informatie, ons fdoor de heer G. de Voogd van fen publiciteitsdienst en de heer Kloeck, specialist op het ge- I straalverbindingen Ter ver- ian fouten in de weergave van technische verhaal lieten wij 1 door genoemde heren contro- jorens tot publicaite over te Onjuist Landschapszorg is de voor zaken, die PTT heeft ge neerdere punten apert onjuist, laalzender een afdoende oplos- (het telefoonprobleem zou zijn :end% Aan die slechte verbin- de zender niets verbeteren; fcnmisère behoort pas tot het Jals de capaciteit van de een- Jen Burg en van de districte- Alkmaar is vergroot. De hui- I zeekabels bieden plaats voor bkken (dus niet slechts 54 per |s door PTT is meegedeeld) en veelvoud van de maximale De centrales aan weerskanten iet hun apparatuur een der- gesprekken in het geheel pok ihet doorzenden van data- 1 voor computers is niet van Iers afhankelijk. Computer ter- I telexverbindingen zijn even- si mogelijk. Beide moge- vanaf Texel worden reeds be- Rustigc horizonten |le streven van PTT om het in- petwenk van kabelverbindin- prvangen door een net van 1 is een streven naai* effi- Inder mankracht, mand er kos- llzenders zijn veel gemalkke- inderhoud dan kabels. Kabels pderlijk zijn in ons door drag- Voelde land Het is echter de J^e om die mindere kosten al masten willen tolereren. Voor Jtige horizonten van het Wad- Lis dat helemaal de vraag", al- fkgroep Lijn kwetsbaarder dan straal den. Toch wordt oök bij straal- ringverbindingen gebruik r het verkrijgen van absolu- paarheid. „Inplaats van nu i een straalzender kan Texel Jwbaarheid evengoed krijgen afstand van elkaar liggen de kabels, op het land en in de zee. Een straalzender is dus zeker niet nodig om de bestaande situatie te verbeteren". Hoeft niet Wat de vereiste hoogte van een straal zender betreft, wordt opgemerkt dat 70 meter voor Texel niet hoeft. De nood- zenders, die in augusus in Den Burg en Den Helder werden geplaatst in ver band met het tijdelijk verbreken van de zeekabels door de dijkverzwarings- werken te Den Helder, waren 32 meter. Deze tijdelijke verbinding verbeterde het telefoonverkeer niet, al veronder stelden veel Texelaars van wel. De hoogte van 70 meter is nodig om het winningsplatform van Placid te berei ken. De straalverbindingen West-Ter schelling-Den Burg en West-Tersohel- ling-Smt Annaparochie kunnen blijk baar volstaan met een mast van 40 •meter (dus niet 70 meter, zoals PTT be weerde) op Terschelling. De werkgroep concludeert dat een straalverbinding Den Burg-Wieringermeer (dank zij de zeer hoge mast in de Wieringermeer) met een mast lager dan 40 meter moet kunnen volstaan. Voor een straalver binding met Den Helder kunnen nóg la gere masten worden gebruikt. Er is al leen de kostenikwe9tie van de uitbrei ding van de centrale daar. Ook verzet de marine zich tegen een straalzender in Den Helder. De situatie is daar ove rigens gunstig, want de antenne zou bevestigd kunnen worden aan dé vuur toren van Huisduinen, zodat geen extra mast nodig is. Ter plaatse is oOk reeds een versterkerstation aanwezig, dat diende voor de inmiddels niet meer in gebruik zijnde kabel verbinding met Esbjerg. Een mast op Texel dichter bij het Marsdiep zou nog weer lager kun nen worden. Technisch gezien is de mee9t logische plaats bij de centrale, maar een andere plaats kan best, al vergt dat extra voorzieningen, zo meent de werkgroep. „De mast wordt ons via de PTT op gedrongen door de oliemaatschappijen. Bij hun winningen op de Noordzee zoe ken ze naar de gemakkelijkste weg voor hun verbindingen met het vasteland. Wat Texel nodig heeft is uitbreiding van zijn centrale en van de districts centrale. Dat wordt niet geboden. Als b. en w. een bouwvergunning weigeren, zoeken de oliemaatschappijen wel een andere oplossing en blijft Texel ge spaard van de mast". Wie jokt Als zou blijken dat de werkgroep landschapszorg haar conclusies op tedh- Vrijdag heeft de politie te Den Burg drie jongens aangehouden die ervan werden verdacht divcrs'c diefstallen op hun geweten te hebben. De jongens in leeftijd variërend van 15 tot 18 jaar hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. De delicten zijn gepleegd in de afge lopen zes maanden. De reeks werd ge opend met de inbraak in de Sportshop te Den Burg. Eveneens te Den Burg werden achtereenvolgens vier bromfiet sen gestolen. Ook de diefstal in smede rij Keijzer te De Waal hebben de jon gens op hun kerfstok. Niet aan alle maar wel aan enkele van de inbraken in de kantines van S.V. Texel en de Texelse Boys hebben de drie zich schul dig gemaakt. Ook bleken zij de daders te zijn van de diefstal in kleuterschool s,De Woelige Hoek" te Den Burg. Hoewel de politie ziah gelukkig prijst met de „vangst", zijn nog lanig niet alle diefstallen opgelost. Zo zijn de jongens niet aansprakelijk voor de serie auto- inbraken aan verschillende strandsla- gen in de laatste weken. uw geld groeit vanzelf, blijft direkt beschikbaar en geeft een rente tot nisch juiste gegevens baseert, moet wor den vastgesteld dat PTT het gemeente bestuur en de Texelaars voor het lapje heeft gehouden. Juist omdat dit via de officiële kanalen is gebeurd, zou dat een uiterst kwalijke zaak zijn die het ge meentebestuur niet voor lief kan ne men. Op dit moment lijkt het nog te vroeg een dergelijke conclusie te trek ken. Wij hebben de beschouwing van de werkgroep Landschapszorg naar PTT gestuurd met het verzoek met spoed commentaar te leveren. In tegenstelling tot de oorspronkeijke plannen zal de Albert Heijn supermarkt in de Weverstraat niet voor het komen de zomerseizoen in gebruik kunnen zijn. Over het bouwplan is momenteel nog discussie wat betreft welstandsaspecten. Het oorspronkelijke bouwplan zou een overschrijding van het krachtens het uitbreidingsplan bepaalde bebouwings percentage betekenen Hier wilde de ge meente een mouw passen door een •artikel 19-procedure wat enige vertra ging (en 'bij eventuele bezwaren een aan merkelijke vertraging) zou kunnen be tekenen. Naar verluidt zou Albert Heijn inmiddels de voorkeur hebben gegeven aan de veilige methode: een iets kleiner gebouw. Geruchten als zouden de plan nen van AH van de baan zijn, berusten derhalve op onwaarheid. Tijdens de vrijdag in De Zwaan ge houden bingo-avond van de Wielerver eniging Texel is Nel Brouwer gekozen tot Miss Wiel 1974. Emmy Boekei be haalde bij de verkiezing evenveel pun ten, maar Emmy liet de eer graag aan Nel, omdat zij het afgelopen jaar al „Miss Tour" is geweest. Nel Brouwer zal bij alle grote wed strijden, die dit jaar worden verreden, aanwezig zijn om aan de winnaars bloe men en prijzen té geven. Op de foto Miss Wiel na haar uitveikiezing. bekend had de gemeenteraad tegen de zin van de meerderheid van het college van b. en w. aan de heer Dijt de ver gunning gegeven, waarna burgemeester Sprenger besloot hieraan geen uitvoe ring te geven en gedeputeerde staten te vragen het raadsbesluit ter vernieti ging voor te dragen bij de Kroon. De minister van Volkshuisvesting heeft vo rige week echter laten weten niet aan schorsing en/of vernietiging te willen meewerken, waarna de burgemeester het raadsbesluit ten uitvoer heeft ge bracht. Dat hogerhand niet wil meewerken aan het ongedaan maken van de door de gemeenteraad gegeven bouwvergunning zou naar verluidt samenhangen met het feit, dat het hier om een welstandsaan gelegenheid gaat. In een dergelijk geval is in het verleden nooit tot vernietiging of schorsing van raadsbesluiten overge gaan. •Deze afloop is voor de heer Dijt bui tengewoon gelukkig. In geval van schorsing zou de vertraging minstens vijf maanden hebben bedragen. Voor degenen, die bescherming van het Ho- geberg-landschap voorstaan is deze af loop echter zeer onbevredigend. Nu een betonnen schuur in het meest kwets bare deel van Texel wordt toegelaten, is de consequentie dat dit voor het hele buitengebied van Texel geldt. Niet alleen van binnen maar ook van buiten werd de boetiek flink nat gehouden. In twintig minuten tijd werd 30.000 liter water verspoten

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1