UD1 verspilde talent aan matig stuk De Vriendenkring trok zingend ten tonele Tegen Helderse status Razende Bol geen veri De heer Kunst wil club r boogschutters oprichten Opmerkelijk debuut van N. Witte-Blom Aanvullende raadsagenda Oosterend start vrijdag dam- en schaakclub Rooie Arie: smartlap voor jong en oud Propaangastank Spinbaan gevuld Zaterdagavond demonstratie SPORT EN SPEL in het afgelopen wt Advies B en fl aan raad „Zal dit zaakje, dat al je geld en ener gie vraagt, de wereld ook maar een stapje verbeteren?" vroeg een heftig bewogen vader Stafford (G. Pansier) zijn halsstarrige zoon Dennis (Aris van Zeijlen). Deze vraag hadden regisseur en spelers van de Rederijkerskamer UDI zich ook best mogen stellen ten aanzien van het stuk „De voetbalpool" van de Engelse schrijver A. Ridley dat zij vrij dagavond in „De Oranjeboom" ten beste gaven. Ondanks goede en hier en daar uitstekende toneelprestaties bleef het geheel een wat magere vertoning. De spelers deden wat ze konden, vooral het debuut van Nel Witte-Blom was zeer bevredigend, maar van een dergelijke draak, vol onrealistische scènes, boe kentaal en flauwe grappen viel nauwe lijks iets te maken. Het stuk was in twee opzichten een slechte keus. Toneeltechnisch zal het vol fouten: langdradige praatstukken, irri tante onderbrekingen als het eindelijk spannend begon te worden en een slot dat in ihet eerste bedrijf al te voorzien was. Alleen de terugkeer van oma (A. Bonne-Groot), in de allerlaatste seconde van het laatste bedrijf was een verras sing. Inhoudelijk slecht In de tweede plaats was het stuk een slechte keus omdat het inhoudelijk vol strekt niets te betekenen had. Een ge zin dacht de voetbalpool gewonnen te hebben; toen men met veel ruzie het gewonnen geld begon te verdelen, be kende een nichtje dat ze het formulier had vergeten te posten. Tegen 'het eind* bleek dat ze 'het goede formulier wel had verzonden: in haar mantelpak zat dat van een week ervoor. Daar doorheen speelde de „liefde" tussen de dochter (B. Keijser-Breeuwer) en de buurman (W. Tinholt). Ook de manier waarop het hele gezin oma weg probeerde te krijgen, die er al drie jaar logeerde, was als grappig bedoeld. Tenslotte was er nog het zaak je dat de zoon zich aan de hand had ge-* haald met een louche vriend; ook dit liep zo af dat we ons afvroegen waarom het eigenlijk begonnen was Ook blijspelen mogen iets te beteke nen hebben. Veel volksspelen komen te-* genwoordig over als een klucht, maar ze hebben dan tenminste nog inhoud. Hier was het een en al onzin, en waar men de werkelijkheid trachtte te benaderen werd het eigenlijk nog potsierlijker (en niet eens grappig!) De liefdesscènes wa ren zo onvoorstelbaar stij f en stroef (had de regie daar niet iets aan kunnen ver anderen?), de buurjongen was zo onmo gelijk dom (hij zat er dan ook regelma tig zelf om te lachen op toneel) en de oma zo overdreven vervelend, dat het stuk alleen uit gemeenplaatsen en kari katuren leek te bestaan. Debuut De spelers hebben wel gedaan wat ze konden om er nog iets van te maken. Er viel dan ook nog wel wat te lachen. In het eerste bedrijf verliep het allemaal nog stroef. Debutante N. Witte-Blom, in de hoofdrol van het opstandige, maar alles zo goed bedoelde nichtje, was dui delijk nerveus Naarmate het spel vor derde kwam ze er echter steeds beter in. UDI mag blij zijn met deze speelster, Aan de agenda voor de hedenavond, aanvang half acht, te houden raadsver gadering zijn de volgende punten toe gevoegd 7a. Beslissing op het beroepschrift van de heer H Schoenmaker te Doetinohem tegen de afwijzende beschikking van burgemeester en wethouders op zijn verzoek het pand Rozendijk 34 als twee de woning te mogen gebruiken. 32. Aangaan van een vaste geldlening van ƒ289 000,— met de N.V. Bank voor Ned erlamdsdh e Gemeenten te 's Graven- hage. 33. Vaststelling van de eerste verorde ning tot wijziging van de zg. parkeer- geld en verorden i ng OOSTEREND Uit een vrijdag ge houden dam- en schaakavond te Ooster end is gebleken hoe groot de belangstel ling voor een club voor dammers en schakers is. Voor de dammers waren acht borden nodig, voor de schakers elf. Besloten werd dan ook aanstaande vrij dag een oprichtingsvergadering te hou den in het Dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. De oprichtingsavond werd aangekon digd door de heer J. Visman uit Ooster end. Zeventien jaar geleden werd de toen sterke dam-sohaakclub opgeheven. Hoog tijd om te starten met een nieuwe club; zeker nu bleek, dat het spelpeil van de oud-leden van de club aanmer kelijk gedaald was. De damwedstrijd werd gewonnen door Den Burg met 9 tegen 5; de schaakwedstrijd eveneens door Den Burg met 7 tegen 4. Uitblin kend was overigens de Oosterender jeugdspeler Siep Waayer; deze won zijn partij in rekordtempo. Personen, die verhinderd zijn de oprichtingsvergade ring bij te wonen, kunnen zidh vóór die dag opgeven als lid bij het voorlopige bestuur, bestaande uit de heren J. Vis man, J. Moens en H. v.d. Wetering. want talent heeft ze in ieder geval. Ho pelijk kan dat de volgende keer in een £oed stuk tot zijn recht komen. Mevrouw A. Bonne-Groot, in de rol van oma, speelde over het algemeen goed, met de neiging te overdrijven zon der echt leuk te worden. Dit gold ook voor mevrouw N. Jongejan-Boon (me vrouw Stafford). Haar rol van enigszins trage, lijzige huisvrouw werd hier en daar te grappig gemaakt. Zolang ze het niet ad te nadrukkelijk speelde (tijdens de ruzie met haar man), was het echter een der dankbaarste rollen. De heer G Pansier, de heer des hui zes, speelde een rol die hem ,,op het lijf geschreven" is. Met uitsluitend routine zou hij al een ruime voldoende halen, doch zijn inzet om van het hele stuk iets redelijks te maken, maakte het nog prij zenswaardiger. Mevrouw B. Keijser- Breeuwer leek enige moeite te hebben met het stroeve, het toneelachtige van haar rol. Zelfs in zeer emotionele scènes was ze gebonden aan boekentaal. Vari haar rol viel weinig te maken, ondanks het bij vlagen uitstekende spel. Haar „grote vlam", 'gespeeld door W. Tinholt, was de nar van het stuk. Hij was zo stom en verlegen (bijna onbestaanbaar) dat er wel om te lachen was. Tinholt bracht het goed Aris van Zeijlen, in vorige uitvoerin gen een uitblinker, viel deze keer nau welijks op, voor ad omdat zijn rol daartoe weinig mogelijkheden bood In ihet laat ste bedrijf, tijdens een scène met een po litieman (J Post) en vader Stafford, viel op hoe knullig alles eigenlijk in elkaar zat. Martha de huishoudster (C. Brü- cher-Verkuil) en de reeds genoemde po li tie-inspecteur hadden minder belang rijke rollen, die funktioneed gespeeld werden. De grime van A Rieniks-Koorn, de re- quisieten van de heren Jansen en Jon- gedijk, dat alles was in orde Regie Tenslotte de regie. Huib Dros, die oök souffleerde, had meer van het stuk kun nen maken. Het is moeilijk te bepalen of het stuk nou zo slecht was dat zelfs de regie niets kon verbeteren, of dat de re gie gefaald heeft om er een speels, vlot geheel van te maken. Nu werd het een magere vertoning voorde ongeveer hon derddertig toeschouwers. DEN HOORN Vrijdagavond gaf toneelvereniging „De Vriendenkring" 1winnaar van de Dubbele von Sion '74 in het dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn haar voorjaarsuitvoering. De keus was dit maal gevallen op „Rooie Arie" van Anton Beuving, „een smartlap op het toneel", aldus voorzit ter W. Kikkert in zijn openingswoord. Zowel door de zeer jeugdigen als door de al wat ouderen onder het vele kop pen tellend publiek werd het met lied jes doorregen spel met groot enthou siasme ontvangen. „Rooie Arie" is een zeemansstuk uit de dertiger jaren, dat speelt in Rotter dam. Als thema nam Beuving tevens schepper van „Ketelbinkie" de ge slachtsziekte. In die dagen werden dra gers van geslachtsziekte min of meer als ongeneeslijk beschouwd. Met een beetje geluk is men er tegenwoordig met één bezoekje aan de dokter vanaf, ^let was daarom moeilijk je geheel en al in te leven in de voorgeschotelde pro blematiek. Maar aan de akteerkwali- teiten van de spelers deed dit geen af breuk. Arie is de zoon van een omgekomen zeeman. Zijn moeder Jans verdient de kost met het runnen van een café. Haar tweede man Natte Hendrik is een aan drank verslaafde boeman en draait de nor in als hij zijn schoonvader Oude Hein tijdens een ruzie overhoop steekt. Arie zelf is een tamelijk schuch tere figuur. Oorzaak hiérvan is zijn rode haar, waarmee vaak de draak wordt gestoken. Op zijn zeventiende jaar gaat hij voor het eerst mee op de vaart. Weer thuis gekomen doet 'hij aan zijn grootvader het ietwat lang dradige verhaal over het bezoek aan een meisje in een der bezochte haven steden en over de ziekte, die hij daarbij heeft opgelopen. Zijn grootvader heeft spijt Arie niet te hebben ingelicht in zake de gevaren tijdens een dergelijke reis. Arie's moeder heeft het er nogal moeilijk mee en zet Arie mm of meer de deur uit. Ondertussen komen we in het café typerende stamgasten tegen zoals Dunne Dirk, trouw aan zijn meis je Zwarte Leen, De Witte, die zijn hu welijk met Mooie Alae altijd maar uit stelt tot de volgende reis, de gebochelde Kriek me zijn „adellijke" vrouw Jet en Antje, het naïeve vriendinnetje van Arie. Het is De Kriek die voor „zeven knaken en een tientje" Arie opspoort als zijn moeder berouw heeft. Arie blijkt na een langdurige behandeling toch te zijn genezen. Eind goed al goed. Zangvereniging Een primeurtje in het Vriendenkring- gebeuren waren de liedjes tijdens het spel. Terwijl De Vriendenkring zich geen zangvereniging noemt, beschikt zij toch over enkele duidelijke zangtalen ten. Het waren niet eens makkelijke melodieën, die ten gehore werden ge bracht, maar ze werden knap uitge voerd. Vooral lof voor mevrouw M. Kikkert-Kuiper met haar 'heimwee- liedje over de tijd waarin haar man nog leefde. Als Arie's moeder kwam zij goed uit de verf, hoewel zij haar stem iets juiehender had kunnen laten klinken als de situatie daarom vroeg. Dan zou het verschil tussen de diepte- en hoog tepunten in haar stemmingen wat meer naar voren zijn gekomen. Nu kwam al les er even bezorgd en verdrietig uit. Gebrek aan nuance, noemen we dat. Een kleine, maar uiterst belangrijke rol had C. van Heerwaarden als Rooie Arie. Hij vormde met mevrouw B. van Duin-Rodenburg als Antje een aan doenlijk duo. Hen stond de rol a.h.w. op het lijf geschreven. De kinderlijke ge noegens en ongenoegens wisten zij heel sterk te brengen. De door spijt geteis terde Ouwe Hein werd goed gespeeld door de heer W J. Bakker. Maar even als mevrouw Kikkert had ook hij iets meer verschil kunnen aanbrengen tus sen zijn ups en downs. Evenals in Fabricius' „Onder één dak" dat in de herfst werd opge voerd toonde J. Lap, deze keer als Dunne Dirk, karakter Ook nu was hij zeer resoluut in zijn optreden. Van min der karakter in het spel getuigde W. van Hintum als De Witte. Hoewel het sohateren hem soms wat moeilijk af ging, speelde 'hij makkelijk en ontspan nen. De heer A Welboren als De Kriek had het duidelijk minder moeilijk met zijn vrolijke uitbarstingen; hoogst ver makelijk was hij bij zijn mijmeringen over de zeven knaken plus het tientje. En zijn vrouw niet minder! Die rol werd vervuld door mevrouw A Eijk-Bonté, bij wie tevens de regie berustte. Mis schien was zij wel hét succes van de avond met haar zakdoekjes. „Zijn ze niet bééldig?" S. Duinker was Mooie en later teleurgestelde Alie uit de buurt. Zij was de enige die wat onzeker over kwam; daarentegen speelde zij de emo tionele herenigingspassage met De Witte zeer treffend Veel leuker dan in „On der één dak" was mevrouw G. Gra- bowsiky-Lap. Zij was als een zon op het toneel; vrolijk, spontaan en natuurlijk. Als Zwarte Leen zong zij met succes „La maar belle". Een ..dwarse" rol had Natte Hendrik. Nors en dronken en dus zeer toepasselijk waren zijn uitlatingen. De spelers werden ondersteund door mevrouw C. Welboren-Roelofs, die in het souffleurshokje had plaats geno men. De grime werd verzorgd door de heer A. Welboren, alias De Kriek. Het was een groot risiko dat De Vriendenkring had genomen door de keus te laten vallen op een stuk, waar in werd gezongen. Maar zelfs zonder begeleiding liep het allemaal gesmeerd. Wel kwam er even een akkordeoniste, mevrouw N. Koom-Kikkert, aan te pas, die de thuiskomst van Oude Hein een extra feestelijk tintje gaf. Mevrouw Koorn is niet verbonden aan De Vrien denkring, maar heeft trouw alle repeti ties bezocht. Vrijdag is de veelbesproken propaan gastank van Polygas aan de Spinbaan te Den Burg gevuld. Met een extra boot kwam een tankwagen naar Texel met een lading vaq 50.000 liter. Maandag a.s. komt een tweede wagen en daarna zal de tank eens per 14 dagen worden bij gevuld. Door de aanwezigheid van een flinke buffervoorraad gas op Texel is de vlotte leverantie aan de gebruikers veilig gesteld. Alvorens de tank in ge bruik mocht worden genomen werd deze vorige wéék door het Stoomwezen be proefd bij een druk van 15 atmosfeer. Ook de leidingen werden getest. De foto geeft een beeld van het vullen. Van ge meentewege werd toegezien of alles vol gens de eisen verliep. Het gas wordt door luchtdruk vanuit de tankauto in de tank geperst. Er is een kans dat Texel binnenkort een vereniging van boogschutters rijk zal zijn. De heer A. Kunst (Van ,,'t Swar- te Schaep") wil proberen zo'n club van de grond te krijgen. Om de belangstel ling te wekken zal zaterdagavond a.s. in „De Oranjeboom" te Den Burg een de monstratie worden gegeven door erva ren boogschutters uit Haarlem en Den Helder. Het schieten met pijl en boog, gedu rende duizenden jaren over de hele we reld gebruikelijk bij jacht en oorlogvoe ring, verheugt rich de laatste tijd in toe nemende populariteit Het is een olym pische sport die in Nederland in tal van verenigingen wordt beoefend. Overkoe pelend orgaan is de Nederlandse Bond van handboogsohutterijen, die een or gaan uitgeeft; „De handboogschutter". Boogschieten is een sport waar men bijzonder warm voor kan lopen als men er eenmaal mee heeft kennis gemaakt. Zo verging het de heer A. Kunst die een paar keer een demonstratie heeft mee gemaakt en zidh nu haast geen verruk kelijker bezigheid meer kan voorstellen. In tegenstelling tot vuurwapens en bepaalde handwapens is het bezit van pijl en boog niet verboden Een goede boog is al te koop voor omstreeks 150,- maar er zijn ook exemplaren in de han del van duizenden guldens. Woensdag trainen Als er genoeg animo is zou op Texel elke woensdag kunnen worden getraind. De eerste tijd komt daartoe een -bonds- trainer over; later kan men zichzelf redden. Boogschieten kan zowel in de zaal als in de open lucht worden beoefend. In beide gevallen moet voor afdoende be veiliging worden gezorgd. Schieten in de open luaht is extra moeilijk omdat het effekt van de wind moet worden in gecalculeerd. Geducht wapen Van handboogsdhieten moet men zich geen al te primitieve voorstelling ma ken. De geschiedenis heeft geleerd dat een boog een trefzeker, dodelijk wapen kan zijn. Weliswaar speelt het sinds de uitvinding van het buskruit geen be langrijke rol meer, maar tot op de dag van vandaag wordt de boog nog ge bruikt. Niet alleen bij primitieve volke ren maar ook in de moderne oorlogvoe ring. In Vietnam zijn helicopters met pijlen (die een belangrijke olie- of brandstofleiding raakten) neergehaald. Verder wordt een bepaald mo boog toegepast als het nodig pen te gebruiken dat geen r luid geeft. Hoever een pijl fc vooral af van de boogspannij m de geschiedenis bogen gel een spanning hadden van 150 pijlen die van een metalen p< voorzien konden tot op 175 n len harnassen doorboren. K vanzelf dat de op te richte 4 h a ndboogsch u tterij u itslu itenc vende doeleinden zal nastreve stellenden zijn zaterdagava welkom. UITSLAGEN. ZATERDAG 9 MAART 1974: Afdeling Noordholland: KGB-Texel (Z) Junioren: Oosterend Al-Helder A2 Texel Al-Petten Al Dirkshorn Bl-Tex. Bovs HRC B3-Ooslerend Bi ZAP B2-De Koog BI ZAP B3-ZDH BI Cooksdorp Bl-Texel C2 Texel B2-Tex. Boys Cl Tex. Boys B2-Texel B3 ZAP Cl-Texel Cl Oosterend Cl-WGW C4 Pupillen: Afdeling A: Oosterend a-Cocksdorp a De Koog a-ZDH a Texel c-Texel a Texel b-Tex. Boys b Afdeling B: Tex Boys e-Coeksdorp b Texel e-ZDH b Tex. Boys d-Oosterend b ZONDAG 10 MAART 1974: 4de klasse B KNVB: Texel-Spiri't Afdeling Noordholland: CoCksdorp-Uitgeest Wiron-Oosterend Sporting S.-De Koog Tex. Boys-Graftdijk Succes 2-Texel 2 Oosterend 2-Succes 3 ZDH 3-Geelzwart 5 Helder 5-Texel 4 WGW 6-Tex. Boys 2 BKC 4-Tex. Boys 3 Oosterend 3-Flevo 5 Watervogels 6-Cocksdorp! Junioren: Tex. Boys Al-Kreilerooni| Succes Bl-Texel BI ZDH Al-Winkel Al B. en W. achten het niet reëel vast te houden aan de wens om de zandplaat Razende Bol bij het grondgebied van Texel ingedeeld te krijgen. Het wordt wel van belang geacht dat de Razende Bol aan Texel wordt toegewezen, maar een spoedige gemeentelijke indeling van Waddenzee en Marsdiep wordt zo be langrijk gevonden, dat men geen ver traging wil riskeren door toewijzing van de Razende Bol aan Den Helder te be strijden. In 1972 hebben B. en W. gepleit voor een zodanige indeling van het zeegebied dat de Razende Bol bij Texel zou ko- men. Dit naar aanleiding van indelings- voorstellen van GS, waarmee de ge meente het beslist niet eens kon zijn. De gemeentegrens van Den Helder zou daarbij* zelfs over de Texelse Hors lo pen. Met de wens de Razende Bol bij Texel te voegen hebben GS geen reke ning gehouden, wel is de oost-westelijke grenslijn nader bepaald op 300 meter ten zuiden van het uiterste nog droog vallende deel van de Hors. De raad wordt voorgesteld zich hiertegen niet te verzetten als de nu voorgestelde situatie ook voor Den Helder aanvaardbaar is. Voor de scheepvaart maakt het niet uit waar de grens getrokken \vo: zien het Marsdiep internatioj water is. Wandel| Als argument om de Razei Texels grondgebied te maket verleden wel eens aangevoen zandplaat al in de richting „wandelt" en er op den dut aan vast zal groeien B. en V raad mee, dat uit informatie waterstaat is gebleken, dat gronden, waarvan de Razen! deel is, in de afgelopen 10 jai 4000 meter in noordoostelij! zijn opgeschoven. Of deze o| in de toekomst zal doorzet! vraag Het is evengoed moge Razende Bol zich weer in richting zal verplaatsen. Texelse zeggenschap over Bol zou volgens sommigen de| kleinen dat de zandplaat ruohtige militaire (schiet) wordt gebruikt. Vergunning door de nauw met defei verbonden gemeente Den He'| worden afgegeven, zo wordt steld. ID f

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2