ug naar klein schaligheid kan itschappij weer leefbaar maken 0 m W willen uitvoering mannen mogelijk maken Roy sprak voor Nutsdepartement 'aststellen voorbereidingsbesluiten er wil zich niet laten afschepen iemand voor de huishouding zijn verhuisd woonhuis met CV De postzegelbeurs VRIJSTAANDE Z0MERBUNGAL0WS Z0MERBUNGAL0W BUNGALOWS RIANT WOONHUIS ■t hebben jullie toch tegen eseffen jullie niet, dat de oftosynthese van plan- ^aroni laten jullie je door ie, het gouden kalf van vreemden van jullie oor- erlevingskans?" Woorden kkiug bezigde de heer L. Oranjewoud in zijn vrij- het Nutsdepartement lezing. Voor de avond belangstelling. De zaal Lindeboom-Texel" was extra stoelen moesten öleept. De lezing werd ge it een groot aantal uitste- Het was een der meest jndcn uit de geschiedenis ïpartement, al is het twij- F in bitter humor verpakte (l bij allen is overgekomen. was ook dat Le Roy her- Bmen en uitdrukkingen ge- Meen voor de meer ont- Bcraars begrijpelijk waren. Biets van tuinen. De hele en tuin", aldus een der vele ;e uitspraken die Le Roy >or de pauze gaf 'hij een vele onleefbare toestan- iens zich heeft geschapen, it en woont uniform, in ;n flats. De veelzijdigheid, iringskans van elk eco- i stelt, wordt de mens lomen. geerde zijn verhaal op een Iriehoek, waarin de mens itie centraal heeft gestaan, en werden gevormd door sel en planten. ,,Je kunt e drie problemen oplossen ng te houden met de an- »rweet hij de deskundigen. Ie mens uit zijn driehoek de technocratie in ge- oorzaken van het energie volgens de heer Le Roy, «nwoordig te grootschalig r is met zijn tractor over- Ide Arabische olie en voor het verwarmen van de huizen is olie of aardgas nodig. (Elektriciteit werd door Le Roy een grote luxe genoemd. De elektriciteitscentrales halen maar 40% van de energie uit de brandstof; het overige wordt als warmte aan de om geving afgegeven en gaat dus verloren). Door het verbranden van de energie- voorraden maakt de zuurstof in de lucht langzamerhand plaats voor kool zuur. Het huidige percentage zuurstof in de atmosfeef is te danken aan de koolstof, die zich miljoenen jaren gele den in de aardkorst heeft kunnen af zetten door. ophoping van organisch ma teriaal. De planten maakten van kool zuur in de lucht zuurstof en koolstof. De zuurstof kwam in de lucht en de koolstof bleef gedeeltelijk in de aarde bewaard, omdat de planten maar ten dele werden afgebroken. Totdat het percentage zuurstof in de lucht zo hoog werd (20%) dat het de evolutie-organis men als de mens kon voortbrengen. Omkeer Maar de koolstofvoorraden, opge spaarde zonne-energie, zijn eindig. De mens zelf heeft het systeem, waaraan hij zijn bestaan heeft te danken omge keerd door de energie voorraden te gaan verbranden totdat alle zuurstof uit de atmosfeer is verdwenen. De effekten zijn nu al merkbaar. In de laatste 50 jaar is het koolzuurgehalte van de atmosfeer met 15% gestegen, waardoor de warmtehuisihouding op aarde wordt beïnvloed. Want koolzuur heeft door zijn vermogen om warmte vast te houden een broeikaseffekt. De heer Le Roy had ook een alterna tief: kleinschalig leven Volgens de spreker bedraagt het percentage Neder landers, dat daartoe bereid is al onge veer 20%. Zij vormen de contracultuur die van de bewindvoeders niet de gele genheid krijgen hun eigen „habitat" te vormen. „Laat ze hun gang gaan, hun eigen huizen bouwen en hun eigen voedsel produceren". Het grootschalige denken doet ons enorme oppervlakten aan wegen bouwen, waarop aangeprate ing Kinderhilfe Essen wil ,Kruiskoog" aan het Mien- Koog verbouwen tot va- voor gehandicapte kindc- het bestaande voorberei- dat niet mogelijk. Omdat h gezien geen bezwaren inwilliging van 't verzoek de vereniging tegemoet het nemen van een zg. ibesluit. Want in het in zijnde bestemmingsplan «gebied heeft de boerderij g „Gezondheidscentrum", lisering van het bouwplan is. Door het nemen van dingsbesluit en het volgen *.cl 19 procedure, kan de •uwen zonder op de goed- het nieuwe bestemmings- n wachten. r J Bakker, Monnikenweg dergelijke wijze tegemoet wil bij de hoek Ruigedijk/ l een bedrijfswoning bou- gens het geldende uitbrei dt mogelijk is, omdat het binnen een vierhoek vam een kruising te bouwen. - !rP bestemmingsplan voor >ied is de afstand tot de nen het bouwen verboden 70 meter, doch door een inhoud van de bepaling •gelijk op de door de heer Bakker beoogde plaats te bouwen. De gemeenteraad wordt derhalve voorge steld ook voor dit terrein een voorbe- reidingsbesluit te nemen, zodat de heer Bakker binnen afzienbare tijd een bouwaanvraag kan indienen. Den Burg De raad wordt ocuk voorgesteld voor- bereidingsbesluiten te nemen voor de len van Den Burg. Diverse personen en instellingen hebben nl. bouwplannen, die volgens het geldende uitbreidings plan met kunnen worden ingewilligd. Het gaat om de volgende gevallen a. de woningbouwvereniging Texel is voornemens enikele woningen met een kantoor te bouwen aan de Boogerd, hoek Kogerstraat; b. de Stichting Katholiek Onderwijs Texel wil een rijwielstalling bouwen achter de school aan de Béatrixlaan; c. de fa. Gebr. Huizinga wil het achter erf van de Smullie's Bar aan de Bin- nenburg bebouwen; d. het garagebedrijf Grisnigt wil de be staande garage uitbreiden met een showroom; e. de Verenigde Schilders Coöperatie is voornemens de garageboxen aan de Burgwal uit te breiden; f de fa. Jac. de Graaf wil de bestaande winkel aan de Julianastraat aan de ach terzijde uitbreiden met een showroom; g. de heer M. Tromp is voornemens een garage te bouwen aan de Burgwal. vestingsproblemcn Kaper te De Waal zit met loeilijkheden. Hij bewoont Vermaningspad staande Doopsgezinde pastorie, de gemeente. Het gebouw in sleohte staat en moet geknapt worden. In over- entewerken werd een ver- jesteld, dat voorziet in de een keuken, zodat de be ten tot slaapkamer kan takt Uitvoering van het •000,kosten en het was iet op de monumentenlijst dat wel waard zou zijn. slepen, ondanks herhaal- ften met gemeentewerken, r bood aan het huis te ko- Tbouw zelf uit te voeren, it veroorzaakte geen be- per heeft nu een brief ge- gemeenteraad, waarin hij een beslissing. In de brief nieuwe verwikkelingen in het plan van de stiching 8 om aan het Vermanings- nflats te gaan bouwen. De verplaatsingssyndromen worden uitge leefd. Enorme vrachten worden van de ene naar de andere hoek van het land gesleept. Paarden en windmolens Het plaatsen van windmolens en het terughalen van paardentractie in het huidige grootschaligesysteem is overi gens belachelijk. Dat zou alleen de op lossing zijn in een kleinschalige situatie; die moet eerst terugkomen. In opdracht van diverse gemeenten heeft de heer Le Roy parken en plant soenen aangelegd, al gebruikt hij. die benamingen liever niet. Zo is in Heeren veen de Ken-nedylaan beroemd gewor den Planten groeien daar onder om standigheden, die zelfs wetenschaps mensen voor onmogelijk hielden. In de tuin zijn enorme hoeveelheden puin verwerkt tot muurtjes, paden en ter rasjes, alle zijn min of meer met planten en bloemen overwoekerd. Zo'n tuin is voor een gemeente interessant, want in plaats van de onderhoudskosten van zo'n ƒ2000,per jaar per hectare, die voor gewone plantsoenen worden uitge geven, zijn na verloop van tijd hele maal geen kosten meer, want alle on derhoud is overbodig. Onkruid De heer Le Roy noemt zich wel eens de Billy Graham van ihet onkruid. Hij is tegen spitten en schoffelen. Want de natuur redt zicih evengoed wel en na verloop van tijd kan de mens er zich over verwonderen wat er in de tuin is te vinden aan vogels, vlinders, bloemen, spinnen en slakken. „Waarom moeten we de natuur toch steeds rangschikken, wat bezielt ons toch? Gooi eens wat oude stammen of zakken zaagsel door uw tuin. U zult verstelt staan van de prachtige paddestoelen, die daardoor ontstaan", aldus Le Roy, die ieder me chanisch proces veroordeelde en zijn ge hoor opriep om toch vooral veel zaad in deze wereld te gooien en bomen te planten. 22.54 uur, 10 maart 1974 Blij geven wij U ken nis van de geboorte van ons dochtertje Judith H. J v.d. Zee J. v.d. Zee-Eelman „De Goede Verwachting" O 178. Tijdelijk: Schoolstraat 6, Oosterend - Texel. Blij en dankbaar geven wij U kennis van de ge boorte van onze dochter en mijn zusje Ingrid Nicolette M. A. van de Wetering A. C. T. M. van de Wetering-van Koppen Bianca Claudia Ons nieuwe adres is: Molendwarsstraat 6, Den Burg, 10 maart 1974. De wieg werd klaargezet. Ons trio is nu kwartet. Zaterdag 9 maart 1974 is de dag, dat ons kind de wereld zag. De naam mag u nu wel weten. Hij zal Dave heten. Zijn papa, mama en zusje Jan Bruseker Elly Bruseker- v.d. Meer Gaby Ons adres Landstraat 40, Alkmaar. Met dankbaarheid en vreugde geven wij U ken nis van de geboorte van onze zoon en broertje Laurens Cornelis C. J. Kikkert M. H. Kikkert- Nijenhuis Jurgen Justine Den Hoorn H 59b, Texel, 9 maart 1974. vraag is nu of de voormalige pastorie moet worden afgebroken of in de be jaarden wonmgen kan worden opgeno men. De heer Kaper vindt het zonde om geld uit te geven als het huis straks toch gesloopt wordt, zodat hij nu al vijf tien maanden in de rommel zit en steeds te horen krijgt: „Het heeft onze volle dige aandacht en wij doen ons best". De heer Kaper vraagt de gemeente met spoed te 'kiezen uit de volgende moge lijkheden: de gemeente verkoopt hem het huis; de gemeente verbouwt het; de gemeente verbouwt het tot bejaarden woning (waarin ook hij zou kunnen wo nen); de gemeente wijst hem een andere woning toe; de gemeente garandeert vergoeding van verbouwingskosten als hij het huis zou moeten verlaten omdat de gemeente er andere plannen mee heeft. Naar aanleiding van de brief van de heer Kaper delen b. en w. de raad mee, dat zij niet voornemens zijn het huis te verkopen zolang inzake de toekomstige bestemming van pand en omgeving geen zekerheid bestaat. Als de financiële middelen het toelaten zal onder andere tot algehele restauratie moeten worden overgegaan. Hoe de verbouwing precies gerealiseerd zal worden is nog niet ze ker in verband met de ontwikkelingen ter plaatse voor wat betreft de bouw van bejaardenwoningen. Een uitgave van ƒ8000,ƒ9000,voor herstel van de ernstigste gebréken wordt niet verantwoord geacht Aan de heer Kaper is vervangende woonruimte aangebo den. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ2,25, elke regel meer ƒ0,75. Te koop gevr. kinder fiets 6 jr. C P. Watte, tel. 2647 Voor plamtschopjes. Aankoop Centrale Texel Te koop ,z.g.a.n. wan delwagen en reiswieg. J Dijkstra, tel. (02220) 2205 Wees wijs. Als u gaat op reis. Neem Texels grootste taxi voor een kleine prijs B.v. Texel-Amsterdam ƒ100,incl. boot. Aris van Boven, Oudeschild, tel. (02220) 2721. Ook voor uw bagage- en caravan- vervoer Te koop Ford 1500 SXL wit met zwart vinyl dak. Radiaalbanden, kopspie- gels en mistlampen. Te bevr. A. F. Bakker, „De Ark", Diek 17, Den Hoorn tel. (02226) 495 Elektronische orgels, merk Parma, v.a. 485, Tevens bladmuziek. Mu ziekhandel v. Wijngaar den, Molenstraat 21, tel. (02220) 2695, bij R.K. kerk Wat ik zeggen wou, bij uitgeverij Van Gennep is een „griezelig" boek ver schenen: Voedsel in Ne derland (over gezondheid, bedrog en vergif). Het kost 11,50. HET OPEN BOEK 4 merken gas bij P. le Noble, Thijsselaan 104, tel. 3276, ook 's avonds Te koop 6 gaasbakken, pr. h. grasmaaim., nw. solex wiel m. band 26x1 V* xl%, 2 jerrycans, nw. h. tweedjas m. 50. Emma- laan 26, tel. 3306 Te koop partij gebruik te asbestgolf platen en eiken bielzentafels. Fa. Barhorst, Maricoweg 2a, Den Burg, tel. (02220) 2684 of 3055 Blokfluiten v.a. 18,50; hoesjes, tappenvet, olie en wissers. Muziekhandel Van Wijngaarden, Molen straat 21, tel. (02220) 2695, bij de R.K. Kerk Volop handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252 Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Lompen- en metalen handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J Jongedijk, Boogerd 28 tpl (02220) 2777 Mevr. Coutinho zoekt die ook bij spoedgevallen in de praktijk zelfstandig door kan werken. J aarbetrekking. Minimum jeugdloon in ieder geval gegarandeerd. Telefoon 2023. Schilderend 40, Den Burg Werkgroep Texel NVSH. Woensdag, 13 maart 8 uur in Tubantia openbare ge- spreksavond met als on derwerp „menselijke re laties". Gespreksleidster Miriam van Oortmerssen. Toegang gratis. Wilt U in kleine kring eens onge dwongen meepraten over wat ook U hierover bezig houdt, dan bent U van harte welkom Te k. papegaai,, prach tige jonge vogel m. kooi. 125,—. Tel. 070-461307 of 652405 Te koop uit malatensch. doos speelgoed uit oma's tijd ƒ50,-; 8 koperen ge wichtjes 50,-; weeg schaal m. koperen schalen ƒ100,-; antiek 1 kilo ge wicht 75,-. Alles samen ƒ250,-. Tel. 070-461307 of 652405 SIMON ILSE, VICTORIEN cn ROMEIN DROS van Thijsselaan 79 naar Wilsterstraat 10. Telefonisch nog niet te bereiken onder (02220) 3204, omdat v.d. Gaag niet onder de stiene van Drijver deur ken komme! TE KOOP Garage en tuin. Inlichtingen en bezichti gen 's avonds na 7 uur. Loodssingel 14, Oudeschild, telefoon (02220) 3423 Ruilavond op donderdag 14 maart, 's avonds om 8 uur in De Raadskelder. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Verzoeke zichtzendingen zo spoedig mogelijk af te rekenen. Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Rei zenboetiek, Weverstraai 26. Den Burg - Texel, tel (02220) 3408 Te koop grammofoon platen talencurs. Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans geheel compl. ƒ40,- p. cursus. Tel. 070- 461307 of 652405 Benzine a contant. De pomphouders Voor betontegels 30x30 cm, opsluitbanden en grindgewassen tegels. Fa. Barhorst, Maricoweg 2a. Den Burg, tel. (02220) 2684 of 3055 Voor buitenvoederhuis- jes. Aankoop Centrale Texel Te koop aangeb. een z.g a.n. oliekachél met tank voor 600 liter. Fa. Foto Boersen, Hippolytus- hoef, tel. (02279) 1482 65 Plussers! Denkt U morgen 13 mrt. om de jaarvergadering, aanvang half drie in „De Oranje- Doom"? Het bestuur Te koop aangeb. 220 gebruikte betontegels 30x 30 cm. W. v. Beierenstr. 48, tel. 3386, Den Burg Tot groot leedwezen is ons aller vriend en trouw lid heengegaan A. de Wolf Kaartclub Het Vliegveld Eierland, 9 maart 1974 Plotseling is van ons heengegaan onze lieve broer, zwager en oom Adriaan de Wolf, in de leeftijd van 73 jaar. Soest: L. Romswindhel-de Wolf Geldermalsen: P. de Wolf-Limdenibergh Den Burg: J. de Wolf J. de Wolf-de Hoop J. Langeveld-de Wolf P. de Wolf L. de Wolf-v. Zandbergen Eierland: J. de Wolf neven en nichten Den Burg, 9 maart 1974. Plotseling is van ons heengegaan, onze zeer geliefde vader en opa Adriaan de Wolf, weduwnaar van Johanna Gerarda Kikkert. Hij had een leeftijd van 73 jaar. Anna Paulowna Ko en Lies de Wolf Karen en Katelijne Den Burg, Texel, 9 maart 1974, Thijsselaan 96. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de begraafplaats te De Cocksdorp. FOTO'S KLAAR IN SECONDEN Dat kan iedereen op eenvoudige wijze met één van de voortreffelijke Polaroidcamera's. Zowel in kleur als zwart/wit. Prijzen vanaf 49,95. Alle informatie en service fa. j. nauta FOTOGRAFIE IN AL Z'N FACETTEN TE KOOP AANGEBODEN nabij DEN BURG in het bungalowpark „De Parel" gelegen met ca. 400 -1500 m2 grond (eigen dom). Gunstige zonligging. Geheel ingericht voor zes of acht personen. Indeling: woon-eetkamer, keuken hoek (geheel geïnstalleerd), aparte gang, entree, drie ruime slaapka mers, grote berging en geheel be tegelde douche met toilet en vaste wastafel. Het terras op het zuiden grenst direct aan de woonkamer. Direct te aanvaarden. Ook als beleggingsobject zijn deze bungalows door de snél stijgende waarde en gunstige verhuurmoge- lijikheden bijzonder intéressant. Nadere gegevens worden U op aan vraag verstrekt. Koopsommen vanaf ƒ70.500,incl. de gehele inventaris. EIERLAND Rustig gelegen, helft van dubbele met aangelegde tuin. Indeling: woon-eetkamer annex moderne, compleet ingerichte keu kenhoek, twee ruime slaapkamers, geheel betegelde douche en toilet, portaaltje met vaste wastafel. Direct te aanvaarden. Beschutte ligging. Volledig ingericht voor vijf perso nen (geheel nieuwe inventaris). Het huisje is ca. twee jaar oud. Uitstekende staat van onderhoud. Koopsom ƒ72.500,incl. de gehele inboedel. DEN BURG Aan de Bemihardlaan is een aan vang gemaakt met de bouw van met aangebouwde garage en een oliestook c.v.-installatie. Grondoppervlakte ca. 350 - 700 m2. Indeling: ruime entree, grote L- vormige woon-eetkamer met open haard, die zowel binnen als buiten gestookt kan worden, ruime keuken met aan- en afvoer voor de was automaat, toilet met fonteintje, ge heel betegelde badkamer met lig bad en wastafel, 3 slaapkamers, grote garage, welke in verbinding staat met dé gang. Aan de achterkant bevindt zich een ruim, geheel betegeld terras. Verscheidene typen in verschillen de uitvoeringen te realiseren. Oplevering begin 1974. Tekeningen en bestek liggen op ons kantoor ter inzage of worden U op aanvraag toegezonden. Koopsommen vanaf ƒ99.500, (incl. 16% B.T.W-) In het stadium van afwerking ver kerende helft van dubbel met aangebouwde garage (binnen door bereikbaar) en voorzien van een oliestook c.v.-installatie. Indeling: grote woon-eetkamer an nex moderne, compleet geïnstal leerde keuken, grote bijkeuken, hal, toilet en kelderkast. Bovenverdieping: 3 ruime slaap kamers, waarvan één voorzien is van een vaste wastafel, geheel be tegelde badkamer met douche, toi let en vaste wastafel. Va9te trap naar zolderverdieping met grote slaapkamer en veel berg ruimte. Solide bouw, verzorgde afwerking. Oplevering ter bewoning omstreeks april 1974. Tekeningen en bestek liggen op ons kantoor ter inzage. Koopsom ƒ99.500, Hoge hypotheken beschikbaar. Onze woninggids wordt U op aanvraag toegezonden. P. C. BRANDSEN, Makelaar en Taxateur te Den Burg, Sehilderweg B 46 - Postbus 87, telefoon (02220) 3025 - 3429.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 3