'l ZIJN MENSE EN KATULE.... VOGELS wel en wee van het raadhuis door Andri J. Binsbergen Tevoko organiseert volleybaltoernooi Handelsregister Lezing over Paraguay op jaarvergadering Doopsgezinde Gemeente NVSH houdt openbare gespreksavond Duitse versie van „Tragedie op Texel" Bel bij brand 2066 Damclub Texel Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 12 maart 1974 9 lilen is het vreemd gesteld in enselijke wereld. Een uil kan ebeeld van zowel wijsheid als zijn. De oude Grieken zagen al wijze vogels; wij zeggen het verspilling is om uilen .jene te brengen (net zo'n on- water naar de zee). Jacob de de Fabeltjeskrant en Oehoe van de fabeltjeswereld, waar- ÜS de Boskabouter de hoofd- is, zetten deze traditie van jlen voort. Maar iemand een en noemen is bepaald geen lent en als Texelaars zeggen ine mense en katule" en dan nog achteraan „maar katule st", dan komen de uilen er ook est af. lijk is het gezegde bepaald on- •t onze uilen gaat het in het al- niet zo goed. Vooral dn ons olkte land worden ze door vele bedreigd. In de eerste plaats cojx eel uilen als slachtoffer van de ing. via 'hun prooidieren, door ng9middelen. Veel uilen veron- ook doordat ze tegen draden, —reinen of andere door mensen achte obstakels aanvliegen. >n worden van hun broedplaat- erken en andere gebouwen be ar de vooral in Nederland heer- theid, die uitmondt in het didht- van gaten en kapotte ramen, ist zijn ook bij het bestrijden van •te in kerken slachtoffers geval- •r kerkuilen en vleermuizen, ook altijd sterfte door gebrek jsel, dat plotseling kan optreden verminderde muizenstand, al samenhang met streng winter- ials bij veel roofvogels is de ,n sommige uilensoorten sterk .ijk van de muizenstand. Zijn er .zen, dan stijgt ook de uilen- loopt de muizenstand terug, Iben ook de uilen (en torenval- daaronder te lijden. Opgezette uilen «langrijke oorzaak is waar- oök de vraag naar opgezette loewel de zg. erkende prepara- |w.z. zij die een vergunning heb- •het ministerie van CRM) in alleen uilen kunnen opzetten .atuurlijke dood zijn gestorven, tuiten schuld of medeweten van •r de dood hebben gevonden, en en alleen het bezit van een door ind preparateur opgezette uil is an, moet worden aangenomen Ddh veel uilen moedwillig wor- ood om ie worden opgezet. De rzaak is vaak niet vast te stellen de preparateurs met een ver- heb je er velen zonder, die niet ïurig zijn. er geval worden er fabelachtige ïi uilen opgezet door de erkende :eurs Zo zijn er sinds 1937 door >'n 11 000 kerkuilen opgezet. Per rden er de laatste jaren 400 luilen geprepareerd. Dat zijn dan ridie officieel geregistreerd zijn. veel uilen dood, maar dat wordt vraag nog meer. Van veel pre- s 'heb ik al verhalen gehoord isen die met een levende uil bij amen Of zij 'm maar wilden een en opzetten Opgezette roof- Hn uilen zijn het meest gevraagd irden grif fikse prijzen voor be- e laatste jaren was er ook een i-Uil-effekt vast te stellen. De am toe en er waren zelfs men- een uil wilden hebben die z'n net zo had als Jacob (naar vo- langstellmg voor opgezette ui- ivaarschijnlij'k een gevolg van de eerbied voor deze vogels en ds de huiver die men voor deze e nachtvogels bezit. Er ds ook an een haatgevoel, zodat uilen ns het slachtoffer worden van iter van een schuur of kippen- ann ze verzeild zijn geraakt En st denken velen kennelijk dat ze opgezette vogel de natuur in len. Wellicht ds het voor velen elsatussymbool. Schrikaanjagend an zien er misschien wat sdhri'k- td uit met hun grote ogen, die 'ls bij andere vogels opzij van maar net als bij mensen voorin staan Daardoor kunnen uilen ijk beter diepte zien. Ook dag- s kunnen driedemensionaal zien lodig voor de jaaht. Ze kunnen iet opzij zien zonder de kop te vandaar de merkwaardige ei- dat ze de kop 180 graden draaien. Daarnaast zijn het 'gels, die door een bijzondere ictuur en een langzame vleugel- lelijk gemaakt door een vrij laamsgewdaht en grote vleugels, mhoorbaar vliegen. 'hebben bovendien een „angst geluid. De oude ransuilen de algemeenste uilesoort op laten een zuchtend geluid ho- ijl de jongen als ze nog niet of nog maar net in staat om te het nest al hebben verlaten (ze dan „takkelingen" genoemd) al contact met elkaar houden. Het 'eluid dat we in de zomer in de kunnen horen. 'dere uilesoorten maken niet veel eigenaardige geluiden, die velen 7 vinden. zijn echter in het algemeen niet jk. Alleen bosuilen kunnen men- rerstoorders van hun nesten nog B wat al te hefitg aanvallen Zo mist de Engelse vogelfotograaf Eric Hosking een oog als gevolg van een aan val van een bosuil. Maar de Texelaars kunnen gerust zijn. Bosuilen komen op 't eiland niet voor. Overigens moet men gewoon weg blijven bij het nest van een ■uil. Muizen en uilen De meeste uilesoorten zijn geboren muizeneters, althans als we over de Ne derlandse soorten spreken. Zo bestaat het voedsel van de ransuil voor zeker 90°/o uit muizen. Daarnaast worden er kleine vogels, en ook insekten, gegeten. Soms bij gebrek aan muizen stijgt het percentage vogels, maar die vormen toch een lastige prooi. Ransuilen jagen vaak aan de rand van het bos en ik denk dat het daardoor komt dat er veel meer ransuilen dan bosuilen worden opgezet. De laatste soort blijft meer in het bos en loopt daardoor minder gevaren om te verongelukken. Overigens jagen uilen meer op hun göhoor dan op hun gezicht. Want al kun nen ze heel wat zien in de nacht, dat is toch vaak onvoldoende. Het onhoorbare vliegen maakt ze dus niet alleen onhoor baar voor het slachtoffer, maar maakt ook dat ze zelf beter kunnen luisteren. We kunnen overigens precies vaststel len wat uilen eten, omdat ze alle onver teerbare delen van hun prooi dn de vorm van braakballen uitbraken. Die braak- van zo'n 3 tot 6 cm lengte zijn op ve le plaatsen systematisch verzameld en uitgeplozen. Men kon dan tegelijk vast stellen welke soorten kleine zoogdieren er in het gebied voorkomen. Vooral leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie hebben zich met dit uileballenpluizen bezig ge houden. Op Texel zijn o.a. braakballen van ransuilen uitgeplozen door Lieuwe en Adriaan Dijksen. Deze verzamelden in maart 1966 125 uileballen waarin ze schedels en kaken vonden van noordse woelmuis, bosmuis, dwergmuis en en kele vogelsoorten De noordse woelmuis bleek met zo'n 80% het -belangrijkste voedsel te zijn, de resten van de bos muis bleken ca. 12°/o van het totaal te bedragen en voor dwergmuis en enkele kleine vogelsoorten bleef resp. 3,5% en 4,5% over. Dat is wel een typisch Texels menu. De noordse woelmuis vervangt op het eiland de daar geheel ontbreken de veldmuis, terwijl overigens de kleine zoogdierenfauna van Texel soortenarm is. Het geringe percentage vogels valt op, maar van ransuilen is bekend dat ze weinig vogels eten. Texel uilenarm Er broeden op Texel maar weinig soorten uilen. Zoals men in de krant van 5 februari jjl. heeft kunnen lezen, is het zelfs niet zeker of de kerkuil en de steenuil op het eiland voorkomen. Zelf meen ik een keer een bosuil te hebben gehoord en zegt ook een aantal leden van de Belgische ornitologische vereni ging „De Wielewaal" deze soort te heb ben waargenomen op Texel, maar met zekerheid as de bosuil een standvo gel, die overigens in Nederland niet zeldzaam is (hij broedt zelfs in veel ste den) nooit op Texel waargenomen. De ransuil 'broedt nog in een redelijk aantal in het bos en op enige plaatsen elders op het eiland, terwijl de velduil een dagjager trouwens in het duin broedt, helaas in een steeds afnemend aantal Velduilen trekken, dn tegenstel ling tot veel van hun familieleden, en mogelijk dat daarin een oorzaak van hun achteruitgang schuilt. Ransuilen trekken ook, maar dn mindere mate. In ieder geval zijn er op Texel 's winters overwinterende ransuilen van elders. De kerkuil komt in ieder geval op Texel voor. Vorig jaar zijn er bij de Texelse preparateurs enkele exempla ren gebracht, maar of dat broedvogels van het eiland waren is niet bekend. Aan de hand van de beschikbare gege vens zal nog een onderzoek worden in gesteld. Steenuilen zijn op Texel wel eens waargenomen, maar 'de laatste jaren niet meer, zodat niet valt aan te nemen dat deze kleinste Nederlandse soort hier broedt. Tenslotte is de sneeuwuil de grootste Europese soort enkele ke ren in de winter op Texel gezien. Nestengebrek Uilen bouwen zelf geen nesten. Rans uilen benutten meestal een oud kraaie- of eksternest Omdat er wel eens tekort oude nesten zijn. wordt ook wel eens een wankel duivenest gebruikt. Op Texel zijn de kunstnes'ten die door de heer Stoepker van ihet Staatsbosbeheer zijn geplaatst, zeer in trek. Steenuilen broeden in holen, in bomen, maar ook wel in konijneholen en in nestkasten. De laatste worden oök gebruikt door bosuilen l(er is een speciaal model voor deze soort). Velduilen broeden op de grond en doen wel iets aan nestbouw. Kerkuilen broeden in hoeken en gaten in gebouwen en benutten dan graag een voor een gat (aan de binnenkant) ge plaatste kist. Wat Texel betreft is het in ieder geval zinvol om elk kraaie- of ek sternest te laten zitten. Aan de jagers en jachtopzichters dan nog het verzoek om niet op kraaie- en eksternesten te schieten als ze niet absoluut zeker we ten dat er kraaien of eksters opzitten (van mijn part liever helemaal niet op deze nesten schieten). Boeiend Er valt nog veel meer over uilen te vertellen, natuurlijk. Je kunt makkelijk een boek over deze diergroep vullen, zo als bijv. de Britse bioloog Tony Soper gedaan heeft Onlangs ds oök een boek in de Engelse taal verschenen over alle 133 uilesoorten die er op de wereld voorkomen. Ik geloof dat ik het voor eerst maar bij dit artikeltje laat en u de raad geef om het boek van Soper te ko pen of te lenen in de bibliotheek. Goudhaantjes Ik kom nog even terug op mijn vorige stuik je, dat over goudhaantjes handelde Van de heer A. Kuik hoorde ik dat hij vorig jaar in een thuja in de tuin bij zijn huis in de Dennen een goudhaantje had broeden. Een merkwaardige plaats èn nog weer eens een bewijs dat deze kleinste Europese vogelsoort op Texel broedt. Ransuil met jongen foto Nol Binsbergen 19, 20 en 21 maart Op dinsdag 19, woensdag 20 en don derdag 21 maart wordt op initiatief van Tevoko een volleybaltournooi gehouden in de Burgemeester De Koninghal. Deel genomen kan worden door de teams die meededen aan de cilandcompetitie maar andere teams zijn ook welkom. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ15,per iteam. Tot en met woensdag (morgen!) kan men zich nog opgeven en wel bij mevrouw I. de Kleijn, Lieuwstraat 12 te Den Burg, telefoon 2009. Wijzigingen Fa. Vermeulens Aannemersbedrijf, Slotskolk 6 te Oosterend Vennootschap ontbonden door overlijden van wed C. Vermeulen-de Jonge. Bedrijf wordt voortgezet door E. Vermeulen, onder ei gen naam. Huize „Tamarinde", Ruyslaan te De Koog Veiihuur van vakantiebungalows enz. Uitgetreden eigenaar H. de Jong. Bedrijf wordt voortgezet door G. Veld man-Varevisser onder dezelfde naam. „Dros' Magazijn BV", Stenenplaats 6, Den Burg. C. J. van der Koen als direc teur en benoemd tot commissaris. Vrijdagavond houdt de Doopsgezinde gemeente haar jaarlijkse ledenvergade ring. Daar zullen o.m. aanwezig zijn de heer en mevrouw Visser-Romijn, die ja renlang gewerkt hebben dn Paraguay, Zuid-Amerika. Door woord en beeld zullen zij de aanwezigen leiden door de wereld van de in Paraguay levende In dianen en vertellen over leven en wer ken van de Doopsgezinden, die daarheen zijn getrokken vanuit Rusland en onder zeer grote moeilijkheden een nieuw be staan hebben opgebouwd Gehoopt wordt op een goede opkomst. Aanvang 19.30 uur. De NVSH Texel houdt op woensdag 13 maart weer een openbare gespreks avond in hotel Tubantia. De bijeenkomst staat onder leiding van mevrouw M. van Ootmerssen en het onderwerp is „Menselijke relaties". Op de vorige ge spreksavond werd zeer geanimeerd ge discussieerd, zodat men met dergelijke bijeenkomsten voorlopig wil doorgaanè Iedere belangstellende is welkom. Het boek „Tragiedic op Texel" van J. A. van der Vlis is in het Duits vertaald en zal als „Tragedie auf Texel" in de handel worden gebracht. De vertaling is gemaakt door mevrouw Trude War ner uit Ingelheim die dit werk uit ideële overwegingen deed. Zij meent dat de op Texel vakantie vierende Duitsers kennis moeten kunnen nemen van hetgeen in april 1945 op het eiland is gebeurd. On der Duitsers bestond overigens al veel vraag naar dit bock, dat als een oogge- tuigeverslag van de Georgische opstand moet worden gezien. De Duitse versie van „Tragedie op Texel" zal worden uitgegeven en gedrukt bij Langeveld De Rooij b.v. te Den Burg. De Nederlandse uitgave is overigens vrijwel uitverkocht. Een nieuwe druk zal met spoed worden gemaakt en voor het komend seizoen gereed zijn. Beide boekjes zullen tussen negen en tien gul den kosten. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. MEDEDELINGEN VAN B EN W Spreekuur huisvestingsambtenaar De huisvestingsambtenaar kamer 209 is voor het publiek te spreken elke maandag-, woensdag-, donderdag en vrijdagmorgen. Op dinsdagmorgen zal hij voorlopig niet aanwezig zijn. Om zich een vergeefse tocht naar het raadhuis te besparen 'gelieve men hier mee rekening te houden. Lichtreklames Kort geleden is er op gewezen, dat voor het aanbrengen van een liohtrekla- me vergunning nodig is van burgemees ter en wethouders. Voor het aanvragen van de vergunning, zo werd geadviseerd, kan men zich het beste wenden tot de firma, die de reklame geleverd heeft. Bij reeds lang geleden geplaatste reklames blijkt dat eohter niet altijd meer bekend te zijn Daarom hieronder een opsom ming van de stukken, die bij de schriftelijke aanvraag moeten worden gevoegd: a. 2 foto's van de gevel met daarop aan gegeven de plaats, waar de liohtre- klame is of zal worden bevestigd; b. 2 detailtekeningen, waarop het ge bruikte materiaal, de 'kleuren, e.d. van de liohtreklame zijn omschreven; c. een omschrijving op de detailtekening of op 2 afzonderlijke tekeningen van de bevestigingsoonstructie van de lichtreklame aan de gevel. Verontreinigingsheffing Het Hoogheemraadschap van de Uit- waterende Sluizen heeft een verorde ning verontreinigingsheffing ontworpen. Volgens dit ontwerp zullen hoofdbewo ners van woningen en bedrijven moeten 'bijdragen in de kosten van de maatrege len, die genomen moeten worden ter be strijding van de verontreiniging van het oppervlaktewater. Dat 'n dergelijke hef fing zal worden ingevoerd, is al eerder dn de Texelse Courant ter sprake geko men. Ieder, die 'hiervoor belangstelling heeft, kan deze ontwerpverordening ter inzage krijgen op het gemeentehuis, af deling algemene zaken, kamer 209. Toeristenseizoen en vergunningen Tussen deze twee onderwerpen be staat wel degelijk verband Binnenkort begint het toeristenseizoen weer en het is noodzakelijk, dat vóór die tijd allerlei vergunningen aan de eisen voldoen. In de eerste plaats wordt de horeca- exploitanten geadviseerd, na te gaan of hun vergunning (met de daarin vermel de ondernemer, bedrijfsleider en be heerder) nog overeenstemt met de wer kelijkheid. Is dat niet het geval dan is het nodig, dat kontakt wordt opgenomen met de afdeling algemene zaken, kamer 209. De verhuurders van paarden en po ny's moeten er rekening mee houden, dat deze dieren vóór het seizoen weer moeten worden gekeurd. De exploitan ten dienen vóór 1 april a.s. op de afde ling algemene zaken op te geven, voor hoeveel paarden en pony's vergunning wordt 'gewenst. Ook moet voor een goe de w.a.-verzekering worden gezorgd. Zij die pleziervaartochten op de Noordzee en Waddenzee organiseren moeten in het bezit zijn van een geldige vergunning Ook hier moet een goede verzekering afgesloten zijn en dn veel gevallen zal het vaartuig weer gekeurd moeten worden. Voor al deze exploitanten geldt, dat men er goed aan doet tijdig de noodza kelijke maatregelen te nemen om niet tijdens het zomerseizien in moeilijkhe den te komen. Mochten er onzekerheden of problemen bestaan, kom dan zo spoe dig mogelijk eens praten. Controle bevolkingsregister Het bevolkingsregister, waarin iedere ingezetene ingeschreven moet zijn, dient zoveel mogelijk overeen te stemmen met de werkelijkheid. Daarom wordt periodiek een controle gehouden, waar bij elk hoofd van een gezin en elke al leenstaande een kaart ontvangt, waarop de 'bekende gegevens zijn vermeld. Hier bij wordt het verzoek gedaan, na te gaan of die gegevens, kloppen, even tuele wijzigingen op te geven en de kaart daarna in een reeds gefrankeerde enveloppe terug te sturen. Ook nu zijn deze kaarten weer verzon den, maar, hoewel de termijn al gerui me tijd verstreken is, nog lang niet alle zijn weer terugontvangen. Daarom het dringende verzoek om de kaart nu di- rekt in te zenden. Het is voor het ge meentebestuur maar ook voor talloze instanties en particulieren van groot be lang er op te kunnen rekenen, dat de gegevens van het bevolkingsregister juist zijn. Uitslagen 5 maart 1974: J. SChoo-C. Groenhof 11 J. Blom-C. Vinke 02 G. Dros^C. v. d. Werf 2—0 J. Hooijberg-C Meedenldorp 11 W. Stam-J. van Heerwaarden 02 P. Kooiman-B. Duin 20 J Sohoo kwam niet verder dan remi se. Maar dat G. Dros wel de volle winst boekte laat zich uit de stand niet ver klaren. J Hooijberg en C. Meedendorp speelden zonder aanwijsbare fouten. B. Duin strandde op het slaggeweld van P. Kooiman.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5