Raad sve rgad eriiig uw BMW-dealer RVOLG VAN PAG. 1 3 JAN REY - Waalderstraat 15 DEN BURG -tel. 02220-23 45 Bestuurswijziging bij Plattelandsvrouwen Texel Beroep uitgebracht Zaterdag 30 maart eerste ronde schoolvoetbal Uitslag verloting Badmintonclub Texel hield clubkampioensehap Visclub Texel hield eerste wedstrijd Burgerlijke stand Modehuis Beekman hield modeshow NDBOUW en VEETEEL T Grasinzaai voor groenbemesting of groenvoeder Denk om de zaaibedbekalking Doordachte stikstofbemesting van suikerbieten irste de heer J. C. M. Nauta aanbe en als tweede de iheer C. L. J. De gemeenteraad gaf met 6 tegen funen de voorkeur aan de tweede, irgemeester bracht zijn erkente- id tot uitdrukking voor de wijze >p de heer Bakker, bestuurslid en itter van de RST, zich van zijn leeft gekweten. Razende Bol raad ging ermee akkoord dat er mger naar wprdt gestreefd de Ra- Bol (bij de gemeentelijke indeling Waddenzee en Marsdiep) bij Texel gen heer L. J. Weijdt zei het wel lo- I te vinden dat de gemeente Den Kr zeggenschap krijgt over de zand- want vanuit de marinestad heeft •r een veel beter gezicht op. Er is n kans da}: de Razende Bol over [vast te stellen zeegrens in de rich- ,an Texel wandelt, maar ook in •val zou het Helders gebied moe- ij ven. tenzij de Bol werkelijk he- aan Texel vastgroeit. Mr. Spren- ,nd het betere gezicht dat men Den Helder op de Razende Bol Bgeen criterium. Het gaat om de (hoever de bevoegdheid van de be- ;n gemeenten moet reiken. Dui- eid daarover is belangrijk, von- raadsleden Want op de Razende 'ebeurt wel eens nets" en men Iveten wie eventueel tegen dat :ou moeten optreden. Tweede woning raad ging er na een flinke discus- ■e akkoord dat mevrouw M. C. •Knook uit Amstelveen niet ont- ,ijk wordt verklaard in haar ver- [m het pand Hoofdweg 132 in Ei- (vroeger C 14) als tweede woning gen gebruiken. Mevrouw Sieger .september vorig jaar beroep aan- Jnd tegen de weigering door B. en jwn het in vervallen toestand verke- |pand als tweede woning vrij te Tijdens de daarop volgende pro- zagen B. en W. in dat het pand k niet als woning kan worden be- Kd omdat het al lang geleden on tilbaar is verklaard. Het beroeps- ft van mevrouw Sieger zou dus ge- kunnen worden verklaard maar het pand krachtens artikel 38 woningwet na ontruiming niet ;an en mag worden gebruikt is gebruik als tweede woning on derst zou de onbewoonbaar-ver- moeten worden ingetrokken en Ei pas als het pand is opgeknapt V. gaven toe onjuist te hebben ge- i door mevrouw Sieger van deze r niet op de hoogte te stellen. Het Jnkelijke verzoek van mevrouw moest alsnog niet ontvankelijk verklaard, hetgeen gebeurde. desondanks jarenlang (tot 1972) be woond is geweest. Men was het erover eens dat een oplossing moet worden ge vonden en dat de gemeente het initiatief moet nemen. Mr. Sprenger zegde dit toe. De heer C. Ellen zei wel te hopen dat het huisje stijlvol wordt opgeknapt. Termijn overschreden Ook het beroepschrift van de heer H Schoenmaker uit Doetinöhem tegen de afwijzing van het verzoek om het pand Rozendijk 34 als tweede woning te mo gen gebruiken, werd niet ontvankelijk verklaard. De formele reden hier was dat het beroepsschrift een dag te laat was ingediend, maar als het op tijd was geweest had het weinig uitgemaakt want dan zou tot ongegrondverklaring moeten worden overgegaan. Op een vraag van de heer Zuidewind zei wethouder Daalder dat vordering van 't betrokken pand ft gerestaureer de boerderijtje „Hoog Koog" bij de bos rand) mogelijk is, maar dat gebeurt pas nadat alle pogingen om het pand perma nent bewoond te krijgen schipbreuk hebben geleden De heer Schoenmaker mag zijn boerderijtje aan een Texels ge zin verhuren of verkopen, maar hij mag er ook zelf in gaan wonen, als het maar permanent is. Onjuiste bestemming Naar aanleiding van enkele voorbe- reidingsbesluitën (onder meer voor het industrieterrein noord-oost) vroeg de heer Witte zidh af of wel de hand wordt gehouden aan de bestemmingsbepalin gen. Van hem mocht best een showroom komen bij het garagebedrijf Grisnigt, maar als die showroom een gewone de tailhandel blijkt te zijn, klopt dat niet. Hij had ook bedenkingen tegen de on langs geopende winkel van Arn. Looyer die blijkens de advertenties een gewone detailhandel in doel-het-zelfartikelen is. Zo'n zaak hoort op het industrieterrein niet thuis. De burgemeester bevestigde dat op het industrieterrein geen detail handel is toegestaan en beloofde een on derzoek te zullen instellen. De heer Wit te was verder niet zo gelukkig met een vakantieverblijf voor gehandicapte kin deren („Krui9koog" aan het Mienter- glop) bij een gevaarlijk kruispunt. Er zouden verkeersmaatregelen genomen moeten worden. Thans geldt ter plaatse een maximum snelheid van 50 km. De heer Blanken deed dé suggestie gebruik te maken van de mogelijkheid die zich wellicht zal voordoen om binnen de ge meentegrenzen nog lagere maximum- snelheden dan 50 km voor te schrijven. Boeten en wallen Conform de mening van B en W. on derschreef de gemeenteraad was in het onlangs uitgebrachte rapport van de werkgroep sohapenboeten en tuinwaUen naar voren is gebracht. Dat betekende dat men geen bezwaar had tegen het uitgeven van ƒ25.000,per jaar aan het behoud van wallen en boeten. Dit be drag kan bestreden worden uit de ver wachte opbrengst van de toeristenbe lasting. Ook van rijk en provincie zal een belangrijke bijdrage moeten komen maar daarover stond dinsdagavond nog niets definitief vast. Woensdag is dn Haarlem een bespreking gehouden over deze zaak. De heer M. Bakker was buitengewoon blij met het rapport. Want er wordt in gesteld dat op basis van vrijwilligheid met de eigenaren van boeten en wallen tot behoud moet worden gekomen, af dwingen werkt averechts. Zo had Bak ker er altijd al over gedacht. Hij vond een dergelijke stellingname vooral be langrijk met het ook op het ontwerp- bestemmingsplan voor het buitengebaed, waarin wordt gesproken over aanleg- vergunningen en ontheffingen met het doel het landschap intact te houden. Dat zijn dwangmatige middelen en de heer Bakker constateerde dat daar „dus" van wordt afgezien Dat laatste werd ont kend door de burgemeester. Men tracht op basis van vrijwilligheid tot overeen stemming te komen, maar dat betekent niet dat het systeem van de aanlegver- gunningen moet worden geschrapt „Dus toch een knuppel achter de deur", con stateerde de heer Bakker spijtig De heer Weijdt voelde weinig voor het maken van onderscheid naar de plaats waar de boeten of wallen staan. „Waar de boeten staan, daar horen ze". Bij de restauratie moet worden begon nen met de boeten en wallen die door de eigenaars worden gebruikt en onder houden. Dan is het geld het beste be steed. Een gerestaureerde boet die niet wordt gebruikt zal weer snel achteruit gaan. Voor zover er leegstaande boeten zijn zouden deze als winterstalling voor caravans kunnen worden benut. De ei genaars ontvangen dan huur waardoor hij meer geneigd is de boet te onderhou den. De heer J. Witte merkte op dat practisdh alle boeten al worden gebruikt. Dat bevestigde de heer Koorn. Ze wor den vooral benut voor het stallen van machines die slechts gedurende een korte tijd van het jaar worden gebruikt. Op de vraag van de heer Koorn of er met de eigenaars al ruggespraak is ge weest inzake het behoud, antwoordde wethouder Daalder ontkennend. Maar er is wel gesproken met vertegenwoor digers van de standsorganisaties om de interesse te peilen. De reaktdes waren zeer positief. Ook het Waterschap is niet ongenegen wat aan de wallen langs de onder Watersahapsbeheer vallende wegen te doen, als de gemeente het ten minste ook doet bij „haar" tuin wallen Dat laatste zal zéker gebeuren. De heer Ellen sprak met verontwaardiging over de Gerritslanderdijk waar alle tuin wal len zijn gesloopt. Hoe verder? eer M Bakker vond de gang van iet bevredigend. Hij vroeg zich het nu verder moet. „Moet dat maar in elkaar zakken?" De udewind vond dat men eén wo- ij onbewoonbaarverklaring di- loet slopen. De heer Westdorp et vrijgeven als tweede woning eval zeker verantwoord. Nu staat krot waar niemand mee gebaat ;ijn voorstel om 't beroepsschrift •vrouw Sieger wel ontvankelijk llaren onder voorwaarde dat het ordt opgeknapt, ging het college Mr Sprenger wees erop dat de woning is toegestaan; het De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Texel hield dinsdag avond haar jaarvergadering. Tijdens de ze bijeenkomst werden twee nieuwe be stuursleden gekozen. Dc kollekte die werd gehouden ten bate van dc Ierse kinderen leverde ƒ226,32 op. Aftredend zijn de bestuursleden me vrouw L. Bakker-de Jong en mejuffrouw T. Brand. Hun plaatsen zijn ingenomen door de dames A. van der Eijk-Bierens en E. Eelman-van der Kooi. Aan de verkiezing 'ging een fondue maaltijd vooraf, waaraan 105 dames deelnamen. Ter afsluiting werd bingo ge speeld. De Hervormde gemeenten van Den Hoorn en Waal en Koog hebben een be roep uitgebracht op c-and. J. J. H. Hoek stra te Leiden. Zaterdag 30 maart zal de eerste ronde worden gespeeld van het sohoolvoetbal- tournooi (basisscholen) 1974. De wed strijden beginnen om 10.30 uur op de velden van S.V. Texel en duren tot 15.45 uur. Er wordt gespeeld in drie pools. In pool a zitten: CVO, Den Hoorn, De Koog en Sint Jozefschool II. Pool B: Sint Jozefschool I, o.l.s Oosterend, Ei- erland en o.l.s. Den Burg II. Pool C: o.l.s. Den Burg I, School met de bijbel Ooster end, De Waal en Oudeschild. De beste van elke pool gaat over naar de finale- pool aangevuld met de beste tweede, zo dat een finalepool van vier ontstaat. De finale wordt gehouden op woensdag middag 3 april De wedstrijden duren tweemaal 15 minuten zonder rust. Ter informatie van ouders en andere supporters geven wij het wedstrijdsche ma voor de eerste ronde op zaterdag 30 maart. Het schoolvoebbaltournood staat traditiegetrouw onder leiding van de heer P. A. Zegers, Kogerstraat 75, Den Burg. Veld A: 10.30 u. CVO-Den Hoorn 11.05 u. ols Den Burg I-O'end m.d. Bijb. 11.40 u. St. Jozefsdhool-Eierland 12.15 u. CVO-De Koog 12.50 u. O'end m. d. Bijbel-De Waal 13.30 u. ols Oosterend-Ederland 14 05 u. Den Hoorn-De Koog 14.40 u. ols Den Burg I-De Waal 15.15 u. Ederland-ols Den Burg II Veld B: 10.30 u. St. Jozefschool I-ols Oosterend 11.05 u. De Koog-St. Jozefschool II 11.40 u. De Waal-Oudeschild 12.15 u. ols Oosterend-ols Den Burg II 12.50 u. Den Hoorn-St. Jozefschool II 13.30 u. ols Den Burg I-Oudeschild 14 05 u. St. Jozefschool 1-ols Den Burg II 14.40 u. O'end m.d. Bijbel-Oudesohild 15.15 u. CVO-St. Jozefschool II ZUID-EIERLAND Tijdens de bonte avond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Hervormde jongens- en meisjesclubs van Zuid-Eierland werd een verloting gehouden. Prijzen vielen op de volgende nummers: geel 248, 260, 328, 551, 579, 587, 594, 788; rose 506, 508, 594. 565, 680, 1757; blauw 141, 204, 600; oranje 370, 485; wit 731. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer J van Bennekom, Muijweg 13. Zondag hield de Badmintonclub Texel een onderling tournooi om het club kampioenschap. Mede door de verras sende uitslagen werd de wedstrijd een succes. Winnaars zijn: Dames: 1. Janny Zutphen; 2. Petra Lips; 3. Guus Kombrink; 4. Nini Beum- kes. Heren; 1. Marius Witte; 2. Ben Oostra; 3. Rick Nichols; 4. Taeke van Lingen. Prijzen waren beschikbaar gesteld door de Sportshop. Aan de zondag gehouden wedstrijd van de Sportvdssersclub Texel namen 16 personen deel. De weersomstandig heden en de waterstand waren gunstig. In het totaal werd 262 centimeter aan vis gevangen. De eerste plaats werd ge deeld door M v. d. Zwaag en J. Visser met 50 cm. Zij kwamen in aanmerking voor de dagprijzen. Derde werd G. van Kranenburg met 46 cm. De Sportsvissersolub Texel houdt haar tweede wedstrijd op zondag 24 maart •bij het P.H. hotel, van 8 tot 10 uur Men kan zich daarvoor opgeven bij de heer H. Martens, Tjakkerstraat 20 te Den Burg, telefoon (na 19.00 uur) 3719. Deelnemers aan de wedstrijd dienen zelf voor aas te zorgen. •van 6 tot en met 12 maart 1974 Geboren: Laurens Cornells, zv. Corne lls J. Kikkert en Martina H. Nijenhuis; Ingrid Nioolette, dv. Maricus A van de Wetering en Antonia C. T. M. van Kop pen; Judith, dv. Hendrikus J. F. van der Zee en Jannie EeLman; Fulps Cornells, zv. Fulps Zegel en Maaike Wiersma. Ondertrouwd; Johannes G. Huisman en Carla Verijzer; Henri L. van Beugen en Cornelia J. Trip; Paulus J. Bakker en Hendrina M. de Graaf. Overleden: Adriaan de Wolf. oud 73 jaar, wonende te Den Burg. In samenwerking met de Christelijke Plattelandsvrouwen heeft Modehuis Beekman dinsdagavond in hotel „De Oranjeboom" een modeshow gehouden. Vijf Texelse, uit de klantenkring aan geworven „mannequins" en vier kinde ren lieten de ruim 200 aanwezigen een greep zien uit de voorjaar- en zomer- kollektie 1974. Vooral de denimkleding viel bijzonder in de smaak. Maar ook de cyclaamkleurige kleding, de „wall- paper"-dessins en de tricottruien en -broeken van de kinderen werden zeer gewaardeerd. In combinatie werden getoond een gesneden tweedelig denimpak met Ba- hama-borduursel, een denim japon met imprimé op zakjes en mouwen en een denimbroek met katoenen, bebloemde blouse, speciaal voor jonge vrouwen. Zeer romantisch zag de maxi-japon in genoemd wallpaperdessin eruit. Van een dergelijk dessin was een zomerse halterjapon met kantgarnering. Met goedkeuring werden ook ontvan gen twee kleurige regenmantels in poplin en de detective-adhtige trench coat met glanseffekt. Jaloers werden de dames op de witte polyester japon met rood jasje, bewerkt met sportieve ka bels. In de show werd aangetoond dat ook dames met grote maten een broek- pak kunnen dragen Succes boekte het rode pak met gespsluiting. Voor de pauze vermaakte men zich zeer om de vier „pupillen-mannequins". Vooral de badkleding van de acht tot tien jaar oude kinderen sloeg erg dn. iek voor -■ Vlllt' 1 <v >a» inkort zal weer een begin wor- iaakt met de inzaai van de graan- n. Op veel bedrijven is dit te lt moment, waarop een beslissing (enomen over inzaai van gewas- groenbemesting of bijvoeding I vee. >geüjkheid om dit te doen is menen een zeer belangrijk voor de gemengde bedrijven, i op eigen bedrijf een mogelijk- Ht om in het laatst van het wei- In de dieren de beschikking te Ver „grasland" dat nog niet ge ls. dan is dit een unieke gelegen- i de produktie van het melkvee, jhe tijd de neiging 'heeft om te Jlen zo lang mogelijk op peil te Italiaans raaigras |n aantal jaren wordt voor het f[ we hiervoor hebben besohre- uik gemaakt van Italiaans raai de snel groeiende grassoort kan I ruimen van de graangewassen 1 massa hoogwaardig voer ople- 3 zomergerst, die over het alge- fct eerst het veld ruimt kan dit al Itus het geval zijn. |nog altijd verschil van mening dit Italiaans raaigras tegelijk met de zomergranen moet inzaaien, of dat dit pas gebeuren moet nadat het graan boven de grond staat. Het tegelijk met het graangewas inzaaien van Ita liaans raaigras geeft over het algemeen een betere aanslag van het zaad Het gevaar voor verdrogen is in deze tijd van het jaar nl. nog niet groot Een nadeel van deze methode is, dat in bepaalde jaren in de tijd van het rij pen van het graan het gras gaat over heersen. Voor een aantal graantelers is dit een reden om het zaaien van het Italiaans raaigras even uit te stellen. We hebben de indruk, dat toch het aan tal akkerbouwers, dat het risico, dat aan de vroege zaai is verbonden groter wordt, omdat men het gevaar van het overwoekeren van het graan door het gras liever wil nemen, dan dat van 'het mislukken van de grasinzaai. Mogelijk Engels raaigras De laatste jaren zijn er van het En gels raaigras typen naar voren gekomen, die zich eveneens heel goed lenen voor onderzaai in granen met het doel dit gras na de graanoogst te bestemmen voor groenvoer of groenbemesting. Wel iswaar is de grasmassa in dit geval wat kleiner, maar bij het tegelijk inzaaien Van graan en gras loopt men dn dit ge val geen risico van overheersing door het gras. Men gebruikt hiervoor het tetraploid Engels raaigras. Zoals gezegd is de grashoe veelheid in de herf9t in dit geval kleiner. Voor groenbemesting leent zich deze grassoort echter heel goed. Dit En gels raaigras heeft nl. een zeer uitge breid wortelstelsel en het is bekend, dat bij de beoordeling van de waarde van een gewas voor groenbemesting de mas sa wortels een zeer belangrijke rol speelt. Zoals door de heer Koolhof op dc al gemene vergadering van de Bedrijfs vereniging naar voren werd gebracht is het aantal gevallen, waarin gewassen groeivertraging ondervinden als gevolg van „zure ziekte" ieder jaar vrij groot. Het is beslist niet zo, dat elke gewas soort in gelijke mate het risico van zure ziekte oploopt. Voor de op Texel ver bouwde gewassen zijn het vooral de sui kerbieten en de zomergerst, die dit risi co lopen. We kunnen wel stellen, dat wanneer men in deze gewassen nooit schade door kalkgebrek opmerkt dit ze ker in andere gewassen niet het geval zal zijn. Een voorjaarsbekalking Hoewel de juiste tijd voor de kalkbc- mesting de nazomer is kan er toch aan leiding zijn om in het voorjaar een kalk- bemesting te geven. Als men, hetzij door de uitslag van grondonderzoek, hetzij door bepaalde ervaringen in vorige sei zoenen weet, dat een bepaald perceel, waarop suikerbieten of zomergerst moet worden verbouwd aan de „zure kant" is, dan is het zaak om daar nu nog iets aan te doen. We denken hierbij aan de zg. zaaibedbekalking. Met deze zaaibedbekalking gaat men als regel niet verder dan tot een gift van 1.000 kg kalk per bunder. Men kan hiervoor één van de kalkmeststoffen ne men, die bij de Texelse kunstmestJhan- delaren aanwezig zijn. De laatste jaren zijn dit in hoofdzaak Dolökal en Ken- cica We menen, dat er geen verschil behoeft te worden gemaakt tussen deze twee kalkmeststoffen wat hun geschikt heid voor een zaaibedbekalking betreft. Het is aan te bevelen deze kalk te strooien op een moment, waarop de grondbewerking, d.w.z. het zaaiklaar maken nog moet worden uitgevoerd. De kalk wordt dan met deze bewerkingen door de grond gemengd. Hoewel kalkmeststoffen vrij lang zaam werken zijn de ervaringen met de ze zaaibedbekalking toch wel gunstig. De verhoging van de pH kan net vol doende zijn om de gewassen, die extra- gevoelig zijn voor een wat zure grond net over het „dode punt" heen te hel pen. Het lijkt ons goed om bij het begin van het groeiseizoen nog eens de aan dacht te vestigen op de stikstofbemes ting voor suikerbieten. We denken hierbij aan hetgeen de heer Zijdewind van het Consulentschap voor dc Akkerbouw te Schagen daar over enkele maanden geleden in een praatje te De Cocksdorp naar voren bracht. De heer Zijdewind was van oordeel, dat de voorsprong in het suikergehalte van de suikerbieten, die er dn het verle den op Texel altijd was, voor een groot gedeelte verloren was gegaan. De heer Zijdewind meende de oorzaak daarvan te moeten zoeken in de grotere hoeveelheid stikstof, 'die de bieten tot hun beschikking kregen. Met name dacht de heer Zijdewind aan het meer toepassen van groenbe mesting. Verder zijn de bedrijven in polder Eierland steeds meer gemengde bedrijven geworden, waardoor de hoe veelheid organische meststoffen nog al wat groter is geworden. Het is een bekend feit, dat verhoging van de stikstofgift een verlaging van het suikergehalte bij suikerbieten veroor zaakt. Opbrengst en gehalte Het is uiteraard erg belangrijk om een flink aantal tonnen suikerbieten per bunder af te leveren. Als verhoging van de kilo-opbrengst echter gepaard gaat met een flinke daling van het suikerge halte, dan kan het gedachte voordeel wel eens omslaan in een nadeel. Met cijfers toonde de heer Zijdewind aan. dat een verhoging van de opbrengst met 5 ton per bunder geen enkel finan cieel voordeel oplevert als het gehalte *loor de verhoogde stikstofbemesting met l°/o daalt. De juiste stikstofbemesting zal geval voor geval moeten worden bekeken, maar we zijn van mening, dat giften van plm. 200 kg zuivere stikstof per bunder in elk geval te hoog moeten wor den genoemd. We zijn er zeker van, dat er ook gevallen voorkomen, waarin een gift van 100 kg zuivere stikstof per bun der al hoog genoeg is. We denken hier bij aan gevallen, waarbij in hetzelfde jaar of een voorgaand jaar een flinke stalmestgift is gegeven. Ook na het scheuren van grasland of een meerjari ge kunstweide zal men bedacht moeten zijn op het gevaar van een te zware stikstofgift.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 11