ANWB heeft zich voor niet passend karretje laten spannen AGENDA Kalkar-centrale Burgemeester over brochure Waddenzee: Rondvraag raadsvergadering „De Wielewaal" houdt jaarvergadering Kamerlid Jurgens naar Te^el J. Agter afgetreden als voorzitter bejaardenbond Mevrouw Oostra kontaktpersoon welswinkel in Den Helder Harlinger schelpenbak vastgelopen Gemeenschap Eierland geeft informatie VERVOLG VAN PAG. 1 Succesvolle voordrachtsavond voor plattelandsvrouwen Eierland Verhitte discussie huwelijk op gespre r iN.V.S.H. Geen Hervormde ker| in De Koog Weekenddienst artsef Verschillende raadsleden hebben zich geërgerd aan de brochure over het Waddengebied die onlangs is uit gegeven door De Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee, de Stichting Natuur en Milieu en de ANWB. Het ging niet zozeer om de in houd als wel om het feit dat groepe ringen van elders de dienst in het Waddengebied trachten uit te maken zonder dat men er rekening mee houdt wat de bewoners van de eilan den, de meest betrokkenen,zelf willen. Het was de 'heer J. Witte die in de rondvraag van de dinsdagavond gehou den raadsvergadering van zijn opwin ding hierover blijk gaf. Hij zei het eens te zijn met minister Irene Vorrink die blijkens dagbladartikelen ook heeft ge zegd dat in deze zaken de bewoners van de eilanden moeten worden gehoord. Burgemeester Sprenger zei de gevoe lens van irritatie wel te kunnen delen. Hij keurde vooral af dat de ANWB zich met dergelijke praktijken inlaat. „Ik heb de indruk dat de ANWB zich voor een haar niet passend karretje heeft laten spannen". De 'heer Witte vond dat B. en W. een tegennota moesten uitgeven „om eens te zeggen waar het op staat". De heer Weijdt had vernomen dat op de an dere eilanden al stelling wordt genomen tegen de bemoeizucht van anderen. Hij wilde dat Texel zich daarbij aansluit. De heer F. Blanken dacht er anders over. Hij zag 't rapport van de drie or ganisaties als een waardevolle bijdrage aan de discussie, al is het naar de smaak van de gemeenteraad dan ook eenzijdig. De brochure bevat de mening van een grote groep mensen en getuigt van be langstelling. De heer Witte noemde het liever ziekelijke belangstelling. De heer Weijdt vond dat het tijd werd om een Donderdag 14 maart Door de openbare lagere school worden in Oudeschild huis-aan4iuis oud pa pier en vodden opgehaald. In „De Raadskelder" begint om 20.00 uur een ruilbeurs. De afdeling Den Hoorn van de Bejaar- denbond houdt een ledenvergadering in „De Waldhoorn", aanvang 20.00 uur. Vrijdag 15 maart In het kader van de wintergesprekken wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden in de N H. kerk te Ooster end. De Doopsgezinde gemeente houdt de j aa rvergadering. In „De Bijenkorf" te Oosterend wordt de oprichtingsvergadering gehouden van de Oosterender dam- en schaak club; 20.00 uur. Zaterdag 16 maart De Werkwinkel haalt oud papier op in de Elemert, Ada van Hollandstraat, Pieter v. Cuyckstraat, Haffelderweg, Emmalaan, Keesomlaan, Molenstraat en Molendwarsstraat. In „De Oranjeboom" begint om 20.00 uur een demonstratie boogschieten door schutters uit Haarlem en Den Helder; toegang is vrij. Maandag 18 maart In het kader van de wintergesprekken van de kerken wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden ten huize van mevrouw Mets in De Koog en in de Herv. pastorie te Oudeschild. Onder auspiciën van de vakbeweging wordt in het Doopsgezinder vergader lokaal aan de Kogerstraat een ge spreksbijeenkomst gehouden. Dinsdag 19 maart In hotel „De Zwaan" houdt de Partij van de Arbeid een openbare vergade ring; 20.00 uur. In het kader van de wintergesprekken van de kerken wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden in „Ons Huis" te Den Hoorn. De jaarvergadering van de VW Texel wordt gehouden in „De Oranjeboom"; aanvang 20.00 uur. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur legpuzzeltheck in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18 30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de o.l. school van Oudeschild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje belangengroep van Waddenbewoners op te richten. Delegeren Elke raadsagenda bevat een aantal 'hamerstukken, zoals grondverkopen, medewerking bij aanschaf onderwijsbe- nodigdheden etc. De heer Weijdt pleitte ervoor dat dergelijke kleine zaken voor taan da rekt door B. en W. worden afge handeld. Dat spaart veel tijd, moeite en kosten. De burgemeester zei dat een delegatieregeling op komst is. De afbouw van de elektrioiteitstarie- ven verloopt anders dan men zich had voorgesteld. Desgevraagd zei de voor zitter dat intussen met de provincie over dit probleem is gesproken. Men moei nog een standpunt bepalen. Sporthal De heer Weijdt kon zich moeilijk voor stellen dat het sporthalplan schipbreuk moet lijden door een rijwielstalling. Hij dacht dat het meer een stok was om mee te slaan. Mr Sprenger zei dat het toch echt zo is voorgesteld. De gemeente heeft inmiddels aangeboden de meer kosten van de ondergrondse rijwielstal ling voor haar rekening te nemen. Ui teraard zal die garantiestelling aan goedkeuring van de raad onderhevig zijn. Stekels De heer C. Koorn drong erop aan dat de „stek el verordening" (verordening waarin het bestrijden van distels op het land verplicht wordt gesteld) konse- kwent wordt toegepast. Hij noemde een boerderij in Eierland waar de stekels gelegenheid kregen welig te groeien en te bloeien zodat omringende percelen met zaad worden besmet. De heer Ellen informeerde hoe het zit met de aanwijzing van het poldertje Ce res als natuurgebied. De voorzitter wist alleen dat een aanvraag is ingediendDe heer Bakker zei de natuurwaarde van DE WAAL Volgende week donder dag (21 maart) wordt in het dorpshuis te De Waal de jaarvergadering gehou den van de Stichting Dorpshuis „De Wielewaal", waarbij een ieder welkom is. Mevrouw A Veiberne-Bakker treedt af als bestuurslid en men hoopt op de jaarvergadering een opvolg(st)er voor haar te vinden. Een vast omlijnd programma heeft men niet voor de vergadering, maar aangenomen kan worden dat de ver bouwplannen voor het dorpshuis ter sprake zullen komen. Aanvang: 20.00 Het tweede kamer-lid Erik Jurgens van de Politieke Partij Radikalen komt zaterdag 23 maart naar Texel om zich in het kader van de verkiezingscampag ne op de hoogte te stellen van Texelse situaties en problemen. De heer Jurgens wordt ontvangen door de plaatselijke PPR-afdeling. Het is de bedoeling gesprekken te voeren met diverse autoriteiten. De heer Jurgens is lid van de kamercommissie voor justitie, binnenlandse zaken, finan ciën de West en plaatsvervangend lid van de kamercommissie voor weten schap en milieuhygiëne. Erik Jurgens was een van de oprichters van de PPR; geruime tijd is hij voorzitter geweest. Zoals bekend zal de PPR in PAKT-ver- band deelnemen aan de gemeenteraads verkiezingen Uiteraard hoopt men ook bij de komende statenverkiezingen veel Texelse stemmen te trekken. het poldertje niet in te zien. Ellen: „Dan moet u het maar als 'n bedevaartplaats beschouwen". De heer Zuidewind informeerde of al met TESO is gesproken over het voorne men om dit jaar bij grote drukte niet langer door te varen dan tot één uur 's nachts. Met TESO is een informatief gesprek geweest, vertelde de voorzitter. Men houdt vast aan het voornemen met het oog op de personeelssituatie en de ploegendienst. De heer Zuidewind vond dat betreurenswaardig. Het is niet juist dat mensen die al uren in Den Helder hebben gewacht, ook de hele nacht nog eens in Den Helder moeten doorbren gen. Desgevraagd kreeg de heer Zuidewind te horen dat inzake de toekomst van De Krim principiële overeenstemming is bereikt tussen gemeente, Newomij en EMK. De burgemeester zei in dit sta dium niet méér te kunnen meedelen. Op de vraag van de heer Witte hoe het staat met „Ons Genoegen" zei de voorzitter dat beslissingen wachten tot dat zekerheid inzake de sporthal is ver kregen. Op de woensdagmiddag in hotel „De Oranjeboom" gehouden jaarvergadering van de Bejaardenbond afdeling Den Burg, is de heer J, Agter afgetreden als voorzitter van de afdeling en benoemd tot erelid. Hij wordt opgevolgd door de heer N. Eelman. De heer Agter werd als dank voor het vele door hem verrichte werk een boe- kenbon aangeboden, zijn vrouw een bos bloemen. Het speet de voorzitter dat zo weinig mensen aanwezig waren. Oorzaak was een een andere bejaardenbijeenkomst tegelijkertijd. Aangedrongen werd op een betere planning door het msöhake» •len van culturele zaken. Het bestuur is uitgebreid met twee personen, te weten: mevrouw Kooi (BeatrixJaan 74) en de heer D. Witte (IMolenstraat 69). Het bestuur telt nu zeven leden De vergadering kreeg een feestelijk aanzicht en door een vrolijke bijdrage van de bejaardenzamgvereni- gmg. Binnenkort zal Texel beschikken over een kontaktpersoon van de Wcts- winkel te Den Helder. Mevrouw II Oostra-öttcn, Warmoesstraat 43, DeD Burg, heeft zich bereid verklaard pro deo de overbelaste wetswinkel een handje te helpen. Voor ieder wissewasje moeten Texe laars soms uren wachten eer zij in Den Helder kunnen worden geholpen. Dik wijls moeten zij in verband met de tijd zelfs terugkeren zonder aan de beurt te zijn geweest. Hieraan wil mevrouw Oostra iets doen. Vanaf 12 april kan men iedere vrijdag terecht van 19.30 - 21 00 uur op de Warmoesstraat. Zeer moeilijke ge vallen zal mevrouw Oostra eventueel doorspelen naar een Texels jurist, die overigens nog moet worden gevonden. Verder zal zij zich regelmatig in ver binding stellen met de Helderse Wets winkel. Minimumloonkwesties wil mevrouw Oostra nu al in behandeling nemen. Daarvoor belle men (02220) 3478. DE COCKSDORP Ten gevolge van laag water en oostenwind is vrijdag op een plaat bij de bocht van Jack IJst de Harlinger schelpenbak „Jan Hiem- stra" vastgelopen. Aan boord bevonden zich de heer Jacob Hiemstra met zijn verloofde mej. Wilma de Bruine, beiden afkomstig uit Harlingen.De stemming in het 240 ton zware schip ging er pas onder lijden toen de voedselvoorraad sterk slonk. Eerst werd kontakt opgenomen met de vuurtoren te De Cocksdorp, vervolgens met de Reddingmaatschappij. Deze heeft schipper en verloofde voor vijf dagen van proviant voorzien. Met behulp van een takel heeft de reddmgploeg zondag het anker van de schuit, dat bijna tegen de boeg aanlag, 70 meter richting water getrokken, zodat met het stijgen van het water de boot de goede kant op zou gaan. Dinsdagavond om elf uur is de Hiemstra vlot gekomen. DE COCKSDORP Donderdagavond 21 maart belegt het bestuur van de Ver eniging Gemeenschap Eierland een openbare vergadering in hotel 'De Hoo' Het is de bedoeling belangstellenden uitvoerig te informeren over het te bou wen gemeenschapscentrum waarover de gemeenteraad dinsdag belangrijke prin cipebeslissingen heeft genomen Ook niet-leden zijn welkom. Aanvang 20.00 uur. echter zag het betalen van de 3°/o wel als een vorm van medewerking aan een te gevaarlijk experiment. Hij wilde wel eens weten of de elektriciteit wordt af gesneden als men met betaalt. De heer Westdorp wilde zijn ogen niet sluiten voor de realiteit dat de brandstofvoor raden op aarde snel slinken, maar de ge varen van Kalkar zijn onbekend. Het al of niet betalen van de 3% is een zaak die ieder voor zichzelf moet beslissen maar de raad zou wel ongerustheid naar buiten kunnen brengen. „We zijn bang. Waarschuw de overheid". Mr. Sprenger zei dat de Vereniging van Nederlandsche Gemeenten niets voelt voor aktde Door het betalen van de 3°/o hoeft men zich niet bezwaard te voelen. Met de belastinggelden gebeu ren ook dingen waar niet ieder het mee eens is. Het is mogelijk dat de stroom wordt afgesloten als men weigert te be talen maar er is een proefproces gaande om vast te stellen of dat toelaatbaar is. Het uitspreken van ongerustheid door de gemeente zou het intrappen van een open deur zijn, want de ongerustheid is algemeen bekend. Het probleem iheeft reeds de volle aandacht van regering en parlement. De heer Blanken zei in de wetenschap geen volledig vertrouwen te hebben, juist omdat wetenschapsmensen zich uit het projekt hebben teruggetrokken Vergelijking van belasting met de 3% heffing vond hij onjuist, want de 3% is EIERLAND Op uitnodiging van de Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland „las" de voor drachtkunstenares Emmy Hittinger uit Amsterdam woensdagavond in het Vliegveldhotel enkele verhalen voor uit bundels van Roald Dahl en Mary Dorna. De avond werd een grandioos succes. Ademloos hoorden de dames toe, luid was het applaus aan het slot. Uitlatingen als: „je ziet het gewoon gebeuren", „'n wereld werd voor je op gebouwd", „de ontknopingen waren zo verbluffend verrassend" en „ze was ei genlijk heel simpel en natuurlijk maar een waar kunstenares" kenmerkten de waardering die men Emmy Hittinger na haar optreden toekende. Voorgedragen werd van Roald Dahl uit „Kiss kiss" het verhaal over „de bontmantel die de kolonel aan mevrouw Bicksbey gaf" en van de schrijfster Mary Dorna „Het rose geheim" Jaar van de vrouw Op de jaarvergadering van de Platte landsvrouwen werd ook nog aandacht ge vraagd voor het jaar 1975, dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen tot het jaar van de vrouw. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen wil haar jaarprogramma van 1975 hierbij aan passen. Zo ook de afdeling De Cocks dorp-Eierland. Voor suggesties houdt het bestuur zich van harte aanbevolen. Tevens werd aandacht gevraagd voor een tw/aalftal wandkleden, die in de af gelopen twee maanden op een wandkle- dencursus onder leiding van de dames J. Zuidema-Klinger en H. Reuvers- Wirtz zijn vervaardigd en nu in het Vliegveldhotel waren geëxposeerd. Ook hiervoor hadden de dames de grootste bewondering. een doelheffing die uitsluitend voor dc betaling van de gevaarlijke kalkarcen trale is bestemd. Bom De heer Weijdt vond dat de weten schap een kans moet hebben. De eerste atoommachines waren ook drijvende bommen Een zeker risico moet geno men worden. We moeten durven leven. De heer Witte meende dat de kerncen trales een antwoord op de voedsel schaarste kunnen zijn en vond dat ook daarom verantwoord 't risico te nemen Naar aanleiding van de wijziging van de verordening geldelijke steun bij krot opruiming, doorstroming en woningver betering informeerde de heer Zuidewind hoeveel gevallen van doorstroming voor steun in aanmerking zijn gekomen. Dat bleek met indrukwekkend te zijn. De huidige doorstromingsregeling heeft veel te weinig effekt. Naai aanleiding van dc verkoop van een stuk grond aan „Texelstroom" voor de bouw van een transformatorhuisje vroeg de 'heer Zuidewind er rekendpg mee te houden dat dergelijke huisjes het uitzicht van woningen danig kunnen be lemmeren. Dure reiniging Blijkens een begrotingswijziging heeft gemeentewerken maar liefst ƒ58.500, extra moeten uitgeven aan de gemeen tereiniging. Onder andere was ƒ30.000,- extra nodig voor de stortplaats „Als gevolg van de genomen maatregelen waar in diverse vergaderingen is op aangedrongen" stond erbij. De heer C. Koorn was ervan geschrokken. Volgens Mr Sprenger waren het uitsluitend loonkosten en sociale lasten. Op de vraag van de heer C Koorn of regelma tig watermonsters worden genomen om vast te stellen of de omringende sloten door de stortplaats verontreinigd wor den, moest het college 'het antwoord schuldig blijven want wethouder Dros had inmiddels de vergadering verlaten om de verjaardag van zijn dochter te vieren. Blijkens dezelfde begrotingswij ziging kost de afvoer van ingezameld oud glas ƒ9.500,Er staan praktisch geen baten tegenover zodat Koorn voor stelde dit glas voortaan maar als puin onder de wegen te verwerken. Nog be ter zou het zijn als de fabrieken weer zouden overgaan op het statiegeldsy steem. De heer Zuidewind verbaasde zich over het bedrag van ƒ11.900,— voor onderhoud aan negen vletten van de strandbewaking Uitgelegd werd dat het om een bijzonder ingrijpende onder houdsbeurt ging. Door ruim twintig leden stellenden van de Texelse af NVSH werd woensdagavond „Tubantia" een zeer geanr 'cussie gevoerd rond dc pi van het huwelijk. De aanzet sprek was gegeven door Miriam van Oortsmerssen- mingsmedewerkster van de Texel. Mevrouw van Oortmerssen ft dige beheerster van de je>j „De Eyercoogh". In 1970 wi geleid tot vormingsmedewi gesprekleidster aan het Nede stituut voor Vorming en Ooi Daarna was zij onder meer in een militair vormingst Amersfoort en gaf voorlichtii schillende lagere scholen in Gouda. Bewoog zich verder| relatietrainingen en gesprek^ Haar aandeel in deze Nï bestond uit het op gang breng diskussie en het leiden ervan was een vervolg op de vorig gespreksavond over „Huwelijj soonlijke vrijheid", die wen door de heren Gé v.d. Hoek er ger. Nu was het thema sloten huwelijk". Herhaalde] de vraag naar voren: in hoet men open kaart spelen met partner en wat zijn de gevci van? Met welke verwachtinga het huwelijk ingaan? Is jai kwalijke zaak? Zoja, wat k; tegen doen? Voldoende gespi op maandag 8 april wederom tia een diskussie te houden, onder het motto „Egoïsme". De eerstvolgende NVSH-1 is echter op maandag 1 april| een zelfstandige Texelse N1 Ling worden opgericht. Beide) zijn-openbaar. II DE KOOG In verbandl aanbrengen van een nooddel achtergevel van de Herv. kef Koog, kan a.s. zondag geen f worden gehouden. Er is nu orol een gezamenlijke dienst in T waarin ds. S. de Roest voorga-Wt Uitsluitend voor spoedgei van zaterdagmorgen 8 ui maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, D telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 u maandagmiddag 13.00 uui Zr. GROOTHUIS, W. v. Be 40, Den Burg, tel (02220) 2996. DIERENARTSEN In het weekend hebben all artsen dienst, telefoon (02220) NÖODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen belle A. van Heerwaarden, tel. (Oi (slachtplaats) of 2663 (Wilhek CONSULTATIEBUREAU I ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan del worden op het bureau verwai tijden, waarop hun eigen huisal heeft. De tijden zijn als volg;: Dokter Seegers, dinsdag 19 om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag om 13.00 uur. Dokter Coulinho, woensdag om 15.00 uur. R.K. KERKDIENST) weekend 16 en 17 maart Den Burg: zaterdag 19.30 urn zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur Oudeschild. zondag 10.45 en! De Cocksdorp. zaterdag 19 30 zondag 9.15 uur. Oosterend: zondag 10.45 uur PROTESTANTSE KERKDH Vrijdagavond, 15 maaf GEREFORMEERDE KEI Den Burg 19.30 uur ds. Douw Biduur voor gewas en arbèl Zondag 17 maart 1971 HERVORMDE GEMEEN! Den Burg 10 uur de heer Vei De Cocksdorp 10 uur eerw. Loerakker. Den Hoorn 9.30 uur ds. De Roi De Koog 11.00 uur in De Was De Waal 11.00 uur ds. De Roa Collecte aktie Ierse kinderel Oosterend 9.30 uur Ds. De Gif Kuitse, Gezamenlijke dif Doopsgezinden Kinderneve0| Collecte Ierse kinderen. Oudeschild 11.00 uur ds. De C GEREFORMEERDE Kil Den Burg 10.00 uur dhr Kok| uit Sdhoorl. 19.00 uur dhr. Kok Oosterend 9.45 uur ds. F. Sloic! 17.00 uur ds. F. Slomp GEREFORMEERDE GEMfi Oosterend 10 00 en 16.00 uurD Dinsdag 19 maart Oosterend 19.30 uur ds. D. Ha! DOOPSGEZINDE GEMEE Oosterend 9.30 uur ds. De Gi* Kuitse, gezamenlijke dienst: vormde gemeente Oosterend JEHOVA'S GETUIGE (Bijeenkomsten in Rode Kruis) toegankelijk voor ieder). Zondag 17.15 uur, thema: „Bat! heid, een overheersende voor ware christenen". 18.15 uur, thema: „Zich uitb'4 Jehova verheugen, ondanks on'| van Harmagedon".

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2