bestrijding van muur in grasland Overkoepeling komt met nieuwe ideeën long weekendkoopjes bij Q IllElldQuDS ijzerhandel b.v. I 'tm 18,50 X- elfstandige NVSH-afdeling od Texel een feit Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 5 april 1974 Jan Agter legt elektriciteit Jf aan op „Kogerstrand" en „Loodsmansduin" ibrièk voor - 'I n.iuMi. 1 ANDBOUW en VEETEELT c I denken aan gevaar voor kopziekte Hoeveel grasland voor de eerste beweiding? Vereniging voor handboogschutters mei 15 leden van start Nestkastjes gestolen Schietoefeningen Zon, maan en hoog water VAN 79,! 65.- BROOD 1 1 T 1 1 "1 Inkomen is beter clan genezen, lx zullen we ons ook aan moeten hou- als het gaat over het voorkomen muur in grasland. Dit is zeker geen [akkelijkc zaak. Door het intensie- gebruik van het grasland is de las op het verschijnen van muur gro- Lrdan voorheen. [e noemen de zwaardere stikstofbe- ig, die tot gevolg 'heeft, dat de iede zwaarder wordt, de zwaarde- »bezetting, terwijl ook het feit, dat een stikstofminnende plant is [tstreeks een rol speelt, k in het komende seizoen zullen we gp moeten letten, dat de opvoering de stikstofbemesting een aangepast •uik van het grasland vraagt. Dat (kent vooral, dat er op een vroeger Itip dan voorheen gemaaid zal moe- en worden voor hooi of kuilgras. Met Tte lang op stengel laten staan van bras vraagt men als het ware om uit- (ding van de muurbezetting. Als de muur er is jndanks de mogelijke voorzorgsmaat- f]en komen ieder jaar percelen gras- met een te zware anuurbezet- r zijn gevallen, waarbij je als vee- newel de ikopziekte bij het melkvee oofdzaak optreedt in het begin van t-eideperiode is het toch gewenst nu an bestrijding te denken. Die bestrij- moet vooral gericht zijn op het •komen van een tekort aan magne- in het rantsoen van de dieren, e toediening van magnesium kan itstreeks via 'hetrantsoen van de die plaats hebben, maar ook via de be ting worden bereikt, at de laatstgenoemde mogelijkheid Beft denken we aan de bemesting kiesenet naar een hoeveelheid van I00|- 400 kg per ha, of aan de keuze van ikstofbemesting. Als we hiervoor lesamon kiezen geven we naast itof ook een hoeveelheid magne- Verder zijn er een paar meng- itoffen, die ook een hoeveelheid lesium bevatten. oplossing zal vooral moeten wor- gezooht in een rechtstreekse toe ing van magnesium via het rant- Op bedrijven, waar in het verle- Imeermalen kopziekte is opgetreden ten enkele weken vóór het weide- n moeten beginnen met het geven de zg. anti-kopziektekoek. De erva- heeft geleerd, dat dit een zeer goe- Riethode is, waarmee het gevaar van Toptreden van kopziekte vrijwel uit luien wordt. Iiji een aantal gevallen lijkt de opname antnkopziektekoek minder goed te •pen Een tweede methode van Jtstreekse toediening van magne- is die van top-dressing. De letter- betekenis hiervan is „bekleding de top van het gras". In dit geval dt de top van het gras „bekleedt" houder dit echt niet werkeloos kunt aanzien. Gelukkig zijn er een paar heel goede middelen om het grasland van muur te zuiveren. Voorheen hadden we hiervoor uitsluitend het middel MCPP. Bij groei zaam weer kan met dit middel een zeer goed resultaat worden verkregen. In voorjaar en najaar liet het resul taat dikwijls te wensen over Sinds en kele jaren is er nu voor de 'bestrijding van muur ook het middel 2.4.5. TP. Bij lagere temperaturen werkt dit belang rijk beter dan MCPP. We zijn daarom van mening, dat ook dn april het ge bruik van 2.4.5. TP bij de muurbestrij- dmg de voorkeur verdient boven MCPP. met magnesium. Dit gebeurt via het strooien van 30 kg gebrande magnesiet per ha vlak vóór het moment, waarop de koeien in een perceel worden gela ten. De dieren nemen dan met het gras ook de magnesium op. Zeker in geval len, waarin het toedienen van magne sium via anti-kopziektekoek niet lukt, is deze top-«iressing een zeer goede me thode. Ieder jaar is het voor de veehouders weer een moeilijke zaak om vast te stel len hoeveel grasland men reserveren moet voor de eerste beweiding. De moeilijkheid wordt nog vergroot door het feit, dat veehouders de produktie van het grasland lang niet zo in de hand hebben als 'n fabrikant, die met „dood" materiaal werkt. Toch is het voor een veehouder van groot belang de juiste opervlakte voor de eerste beweiding vast te stellen. Zo wel een te ruime als een te krappe re servering kunnen tot gevolg hebben, dat de koeien gedurende een aantal we- 'ken in te lang gras moeten weiden. Dit betekent produktieverlies van het melk vee en tevens een groot verlies aan gras Op grond van jarenlange ervaringen meent men, dat voor de eerste bewei ding per stuks grootvee een oppenvlakte van 20 are grasland nodig is. Bij 25 melkkoeien en 10 pinken wordt dit dus een oppervlakte van 6 ha als eerste wei de. Verloopt de groei normaal en gaat •men op tijd percelen maaien voor de winning van kuilgras, dan kan na het afweiden van de 20 are grasland per stuks grootvee overgeschakeld worden op de nagroei van gemaaide percelen. Als mogelijkheid om een zeer vlotte groei of een tegenvallende groed te ni velleren willen we wijzen op het later of vroeger maaien van een perceel gras land voor de winning van kuilgras. Bij tegenvallende groei kan het wel eens nodig zijn om percelen te maaien op een moment, dat de snede gras nog aan de lichte 'kant is. We zijn echter van me ning, dat een dergelijke maatregel te verkiezen is boven het risico van weiden in te lang gras. De firma Jan Agter is begonnen met de aanleg van elktricitcit op de cam pings „Kogerstrand" en „Loodsmans duin" van de Recreatiestichting Texel. Het betreft de eerste fase van een in drie fasen uit te voeren projekt. Voor deze fase was Agter met ƒ114.200, (cxcl. btw) de laagste inschrijver. Elec- trohuis Bakker schreef in voor ƒ116.858,—. Alleen Texelse installateurs kwamen voor het werk in aanmerking. De door de Recreatiestichting gemaakte raming beliep ƒ120.595,Het werk moet vóór 1 april a.s. gereed zijn. Het noordelijke gedeelte van Kogerstrand en met mid dengedeelte van Loodsmansduin zal dan zijn geëlektrificeerd. De toilet- en douohegebouwtjes zullen van stroom worden voorzien. Er wordt ongeveer 3500 meter kabel verwerkt. Op Loods mansduin komen 18 lichtmasten; op Ko gerstrand 7 De drie fasen samen bete kenen voor de RST een investering van ongeveer vijf ton Zaterdag is de Vereniging voor Handboogschutters opgericht. Momen teel telt zij vijftien leden. Onder leiding van de heer Van de Ko nijnenberg en mejuffrouw Mul zal een serie van acht instructie- en demonstra tieavonden op vrijdag 19 april worden geopend in hotel „De Oranjeboom"; de •aanvang is 's avonds acht uur. Voor deze avond stelt de Boogsdhuttersbond mate riaal gratis beschikbaar. Het bestuur van de vereniging ziet er als volgt uit: de heer A. Kunst is voor zitter, W. J. Buisman secretaris en W. J. Reuvers penningmeester. Nieuwe leden zijn welkom. Uit het plantsoen aan de Elemert zijn enkele nesbkastjes verdwenen. De kast jes waren eigendom van de heer M. Bakker, Elemert 14 die ze juist aan bo men had bevestigd om nesbgelegenheid aan mezen en andere vogels te bieden. Hij hoopt dat de daders ervoor zullen zorgen dat de kastjes weer worden aan gebracht. Op 5 april 1974 gaat H.M. Van Speyk schieten in sector 045 tot 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidlicht Nieuwe Ha ven. Veiligheidsschip aanwezig. De zon komt 7 april op om 6.02 uur en gaat onder om 19.23 uur; 10 april op om 5.56 uur en onder om 19.28 uur Maan: april V.M., 14 april L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 5 april 7.43 en 20.00 Zaterdag 6 april 8.35 en 20.50 Zondag 7 april 9.17 en 21 30 Maandag 8 april 9.49 en 22.04 Dinsdag 9 april 10.15 en 22.34 Woensdag 10 april 10.40 en 23.00 Donderdag 11 april 11.02 en 23.20 Vrijdag 12 april 11.25 en 23.39 Zaterdag 13 april 11.52 en Aan 'het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Gisteravond is in hotel „Tubantia" de laatste (formele) hand gelegd aan de op richting van een zelfstandige NVSH- afdeling op Texel. Hiervoor waren de heren J. Elich en J. de Mik van het hoofdbestuur uit Den Haag naar Texel gekomen en ook de secretaris van het gewest Noordholland had de reis onder nomen. Voor de avond bestond minimale be langstelling: in het totaal waren negen personen getuigen van de oprichting. Volgens voorzitter Gijs Berger een ge zond teken: „Het is fijn te constateren dat voor de gespreksavonden veel meer interesse bestaat dan voor wat formali teiten". Vier jaar geleden ging de Texelse NVSH-werkgroep van start. De groep ressorteerde onder de afdeling Den Hel der, maar had daar feitelijk vrij weinig mee te maken. Oorzaak hiervan was het doorgaans ndet kunnen bezoeken van vergaderingen op het vasteland. Het hoofdbestuur kon zich dan ook helemaal conformeren met het voorstel tot op richting van een zelfstandige NVSH-af- deling op Texel. Veel zal er niet veranderen aan de oud-werkgroep. Zelfs het bestuur zal 'voorlopig in de zelfde samenstelling aanblijven: Gijs Berger is voorzitter en Gé v. d. Hoek penningmeester; het sec retariaat ds in handen van Méri Blan ken-Peetoom, Liny Retsema en Ad Blok v. d. Velden. Jongerenavonden Het aantal NVSH-leden op Texel '(120) ds ongeveer gelijk gebleven in de afgelo pen vier jaar. Aan het feit dat geen groei merkbaar is, ligt vermoedelijk ,,de pil" ten grondslag. Toen men daarover de 'beschikking kreeg werd de NVSH voor velen overbodig. Begrijpelijk, want men zag de NVSH slechts als een hulpverle nend en voorlichtingsorgaan, en in feite was dat ook zo. Pas in de loop der tijd is de NVSH zich gaan verdiepen in de intermenselijke relaties en de ontplooi ing van het individu. In 1972 werden de doelstellingen dan ook uitgebreid. Wat de aktiviteiten op Texel betreft: voor dc gespreksavonden bestaat be hoorlijke belangstelling en deze zullen dan ook worden voortgezet. Zeer binnenkort zal men van start gaan met jongeren avonden, die tot doel hebben de onge veer 14- tot 18-jarigen nog van de nodi ge voorlichting te voorzien en met hen van gedachten te wisselen. Gijs Berger: „Uit het feit dat 65% van het aantal jongeren geen voorbe hoedmiddelen gebruikt wanneer ze voor het eerst met iemand naar bed gaan, blijkt toch wel dat enige voorlichting nog noodzakelijk is". Binnen afzienbare tijd zullen op Texel VOS-cursusscn worden gegeven. Het doel van een VOS-cursus is, de vrouw bewust te maken van haar situatie in de maatschappij, haar inzicht en ver trouwen te geven; Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving. Dit werd besloten op de jaarvergade ring van de Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties, die donderdag avond in het vergaderzaaltje van de Doopsgezinde kerk te Den Burg werd gehouden en waarop 19 afgevaardigden van de verschillende vrouwenverenigin gen aanwezig waren. Het organiseren van VOS-cursussen was een van de suggesties, die tijdens de jaarvergadering werden gedaan. Ben VOS-cursus ds vooral bedoeld voor •vrouwen die alleen lagere school en hooguit twee jaar voortgezet onderwijs hebben gehad. Men behoeft niet per se lid te zijn van een vrouwenorganisatie en ook de leeftijd en levensbeschouwing doen niet ter zake. Men komt twaalf maal voor twee uur bijeen. De kosten bedragen inclusief studiemateriaal ƒ40,Behandeld wordt: de vrouw als partner, de vrouw als opvoedster en de vrouw als burger. De „lessen" zullen worden gegeven door mevrouw M. Nan- nes-Giessen, sooiaal-economdsoh voor lichtster in Noordholland. Kankeronderzoek Een andere suggestie voor het komen de zittingsjaar werd gedaan door me juffrouw Joh Witte („Bloemwijk"). Zij opperde het idee een baarmoederkan keronderzoek op Texel te realiseren. Het voorstel vond warme instemming. Het plan zal verder worden uitgewerkt. Ook werd de reduktie op de TESOtarie- ven weer te berde gebracht. Het gaat 'hierbij om een kleine groep mensen van verschillende leeftijd, die de dupe zijn van invaliditeit, slechte financiële om standigheden, min of meer verplicht af te leggen intemaatbezoeken en verlof regelingen. Er werd op gewezen dat zij, die voor een korting in aanmerking me nen te komen, zich 'kunnen richten tot de afdeling sociale zaken ten raadhuize. Secretaresse gezocht Aftredend was voorzitster mevrouw j. E. Kuitse-Sebus. Twee jaar lang heef\ zij het „bewind" gevoerd. Haar werk zaamheden stapelden zich echter op en daarom zag zij zich genoodzaakt het ha mertje erbij neer te leggen. Ails stoffe lijk 'blijk van waardering ontving zij een •bos bloemen en een fooekenbon. Eenzelfde ereblijk viel mevrouw H. M. Plaatsman-van Til ten deel. Haar ze venjarig ambtstermijn als secretaresse was ten einde. Voor haar is nog geen opvolgster gevonden. Zolang neemt de tweede secretaresse mevrouw G. Langeveld-Keijser („Nieuw Breda") het waar. Voorzitster van de Overkoepeling is nu mevrouw A. van der Eijk-Bierens. VRIJDAG. ZATERDAG EN MAANDAG g EST» Hf» MB UH TWM TOMADO voor prettig en royaal parkeren. eigen parkeerterrein Ingang wllhelminalaan Tornado groente-flessenrek, ideaal in elke keu ken Biedt in 2 royale bakken, natuurlijk roest vrij, ruim plaats aan b.v groente en fruit Op eerste etage vinden flessen een uitstekende lig plaats Bakken wit, frame in rode kleurstelling Nu wegens sanering in het Tornado assortiment met ongekend prijsvoordeel' Tornado advies prijs was 18,50 nu 12,95 Profiteer nu reeds van elk zonnig uurtje op dit zalige veldbed. Lo per geheel verend op gehangen voor extra komfort Zeer plat op vouwbaar Nu 25,— Stevig staande vaas met aantrekkelijk re liëf en ruimte voor een fris voorjaarsboeket Nu van 7,50 voor 2,95. Bijbehorende asbak, groot formaat, even eens in zacht zee blauw van 4,50 voor 2,95 oonnnnnnry ,,aiiöö8SS33g# 55555000nnnnb ^iccnooann •nnnnonr ^nonnc nns Kunststof deurmat, houdt door fijn wafel motief modder, zand en andere ongerech tigheden buitenshuis Geheel onbreekbaar en keuze uit grijs of groen Flink formaat Nu 5,75 Stevig staande asstan- daard met fraaie hout nerf afwerking in ge makkelijk te reinigen kunststof Drukknop systeem laat as reuk loos verdwijnen In ka- dodoos 17,95 VAN VOOR! Originele Tefal Cro- que-Monsieur maakt snel 2 heerlijke snacks Binnenwan den bekleed met Tefal voor prettiger gebruik Met snoer en garantie. Tefal-prijs 79,95 nu 65,- Nieuw! Originele Bis- sell shampoomaster, reinigt grote en kleine tapijten zonder ze nat te maken Nu van 49,95 v00r 39,50 Reserve fles V2 liter 4,91 Sterke toiletzitting, door uitgekiend be vestigingssysteem overal te plaatsen oranje met deksel nu 12,95. In wit, eveneens met deksel slechts Porseleinen mokka kopie met lauwerkrans reliëf bewerking op crème, fond Nu 1,35. Suikerpotje 1,25. Han dig roomkannetje in gelijke uitvoering slechts Aluminium frituurpan met veilige teruggebo gen rand en koelblij- vende steel Inzet zwaar vertind en uit- lekbaar op pan Nu slechts 10,95 Mini swing-topper ideaal voor kleine rommeltjes in badka mer, keuken of op toi let Deksel automa tisch sluitend Geheel onbreekbaar Nu van 5,45 voor Extra forse bood schappentas van mo dern canvas Frontzij de met 3 aparte vak ken, oplopend in for maat Grepen dubbel en met koperkleurige nagels bevestigd Van 14,50 voor 12,50 Handgevlochten raffia fruitschaaltje, gevuld met kleurrijk fruit. Nu van 4,95 voor 3,95. Fruitstreng van kunst stof in natuurlijke kleuren slechts 3,75 Neem mee zo'n handi ge vouwstoel! Zeer plat opvouwbaar en met ijzersterke loper van prettig zittend ma teriaal Koop nu voor zonnige uren straks 10,75 Volautomatische broodroosters Temperatuur door keuzeknop instelbaar op diverse hoogten, na bereik hiervan worden 2 sneden automa tisch gepresenteerd. Door handig bodemroos- ter, schoonmaken geen probleem. Eén jaar ga rantie Met verchroomde zijkanten van 34,50 voor 32,50. Met oranje gekleurde flanken slechts 29,50

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5