Cjroen Zwartsjexels in het II 4 oom sticht in De Koog root bowlingcentrum lAutoshow Helicopters verstoren rust op zuidelijk Texel AGENDA VERZEKERINGEN Hans Wiegel Echtpaar Duinker viert diamauten jubileum van het raadhuis - Automobielbedrijf Jan Rey Gratis vuilstorten werd groot succes ■Voor electrohuis CJ Landschapszorg klaagt bij minister Wiegel naar Texel j DESKUNDIG EN ONAFHANKELIJK ADVIES jDAG 23 APRIL 1974 87e JAARGANG No. 88o3 rEXELSE™COURANT Uioave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ Verschijnt dinsdags en vrijdags nT«-«l Hit B.V. v/h Langeveld De RoolJ Den Burg. Texel - Telefoon 2741 le- Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, nd(|k 37. tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW i zich geen bijzondere tegenslagen (rdoen zal volgend jaar Pasen te De feg een groot bowlingcentrum in ge lik genomen kunnen worden. Het 5nim, ondergebracht in een gebouw Irmn 42 x 28 meter, zal verrijzen aan de psstraat (ongeveer tegenover de vormde kerk) op de hoek van het bindingsstraatje met de Nikadel. Jiatiefnemer is het aannemersbedrijf Jan Koorn Mzn te Den Burg die met de bouw en exploitatie gaat isten. Het gebouw is ontworpen door jiitectenbureau Jan Visser te Den omdat Koorn „eigen" architect i Koorn) het druk heeft met de lo lde zaken. Het projekt past in het jkomstige bestemmingsplan van De log en zou met toepassing van artikel Jkunnen worden toegestaan. De voor- richten zijn wat dat betreft gunstig. |en \V. en de commissie ruimtelijke jening hebben positief gereageerd. De lstandscommissic wil zich nog nader |de hoogte stellen inzake de situering. iet bowlingcentrum zal op een stuk id van 1500 m2 worden gebouwd, zullen 6 originele wedstrijdbanen len gemaakt, zodat competities mo lk zijn. Uitbreiding tot twaalf banen een nieuwe verdieping) is op den r mogelijk. Het nieuwe bestem - igsplan staat verhoging van het ge- iw toe. Naast de bowlingzaal zal het •uw een koffiebar, kdosik, enikele (te rChten) dag winkeltjes, hal, kinder- che. garderobe, toilettengroep, voor- drmmte, keukentje en een beheer- swoning omvatten. Er zal een echt- ir worden aangeworven voor het be- Het is de bedoeling dat het cen- m gedurende het hele jaar open zal De inrichting is zodanig dat grote elschappen kunnen worden ontvan- op Texel behoefte aan een dergelijk trum? De heer Wim Koorn: „Dat ''ben we natuurlijk serieus onder- L'. We hebben vergelijkingen gemaakt andere toeristencentra waar bow lcentra zijn gevestigd en menen dat zeker in een behoefte zullen voor- i. Bowling en het er nauw mee ver- nte kegelen zijn erg in, de drukte bij riingcentra is vaak overstelpend, ar ook de andere onderdelen van het trum spelen een rol in de exploitatie ntrekkelijk is dat men er met het he- ?ezm heen kan De recreatiemogelijk- knzijn op Texel nogal eenzijdig. Wat I maken kan worden gezien als een P opweg naar slechtweerverbeterin- met seizoenverbredend effekt, 'oor tegenwoordig zo wordt ge it. Naast het zitten in barretjes en 26 en 27 april eethuizen willen de mensen ook wel eens alktief bezig zijn. Dat geldt vooral voor de categorie boven 25 jaar". Andere mogelijkheden Het is niet uitgesloten dat bij latere uitbreidingen meerdere attracties in het bowlingcentrum zullen worden onder gebracht; dat zal mede afhangen van de ervaringen. De exploitatie van het cen trum zal in handen worden gelegd van een nieuw op te richten besloten ven nootschap. In stedebouwkundig opzicht veroor zaakt het centrum een belangrijke ver andering in het centrum van De Koog. Het nu nog onbebouwde verbindings straat je krijgt gezicht en aankleding. Er is voor gezorgd dat de aan dit straatje Zaterdag werd door Gemeentewerken iedere Texelaar in de gelegenheid ge steld, gratis onbeperkte hoeveelheden vuil te storten op de stortplaats bij 't Homtje. Van het aanbod is gretig ge bruik gemaakt. Ruim tweehonderd per sonen leegden hun wagens, die waren volgeladen met oude stoelen, gaas, tak ken en wat dies meer zij. Besloten is nog zo'n dag te organise ren, en wel aanstaande zaterdag, we derom van 8 tot 15 uur. OOSTEREND Het echtpaar Duin- ker-Kuiper te Nicuweschild is morgen GO jaar getrouwd. Het diamanten jubi leum zal zaterdag worden gevierd, tege lijk met de 81e verjaardag van mevrouw Duinker. Om vier uur 's middags wordt in het gebouw voor Christelijke Belan gen een maaltijd gehouden waarbij on der meer de kleinkinderen en achter kleinkinderen aanwezig zullen zijn. Van 19.30 tot 21.00 uur is er een algemene receptie. Reden tot feestvreugde en dankbaar heid is er zeker want het edhtpaar is be nijdenswaardig vitaal naar lichaam en geest en hun zeven kinderen - drie jon gens en vier meisjes - maken het ook al lemaal prima. Visserstelgen Marretje Duinker-Kuiper werd gebo ren in Oosterend, in het huis waarin nu Bijenkorf-beheerder Oosterhof woont. Haar vader verdiende zijn brood als vis ser op de Noordzee, een hard bestaan. Daar kwam een eind aan toen hij zijn blazer verkocht en ging werken bij Bak ker Timmer. Ook de heer Fulps Duinker (in augustus wordt hij 86) is een vis serszoon Hij werd geboren in de Prins Hendrikpolder. Hij heeft jarenlang ge werkt in de zeegrasvisserij. Veelzijdig Na de afsluiting van de zuiderzee kwam daar een eind aan Duinker toon de zioh een veelzijdig man door ander werk aan te pakken. O.a. met verzeke ringen en een 'primitieve vorm van vis serij rolde hij door de crisisjaren. Later vestigde hij zich als loonwerker. Duin ker ziet terug op een leven van zeer hard werken en hij heeft daar geen spijt van. „Ik heb er altijd plezier in ge had en i-k geloof dat wij heel wat geluk kiger waren dan heel wat jonge mensen tegenwoordig. Die hebben het veel te goed. Wat zonder veel inspanning is be reikt geeft geen voldoening". Hulp Het echtpaar Duinker woont nogal afgelegen. Het pal achter de dijk gele gen huisje (gebouwd in 1898) zouden ze echter voor geen goud willen verlaten. Ze redden zich nog best, mede dank zij kinderen en kleinkinderen die graag be reid zijn af en toe de helpende hand te reiken. De meesten wonen in de buurt en ze komen vaak aanwippen. „We heb ben erg veel plezier van onze kinderen beleefd. Dat kan niet iedereen zeggen". Het echtpaar Duinker koestert nog grote belangstelling voor het plaatselij ke en wereldgebeuren. Ze lezen de kranten met veel interesse en hebben over diverse zaken een uitgesproken mening. De heer Duinker is b.v. begaan met het lot van de Waddenzee. „Het le ven gaat er hard achteruit. Vroeger krioelde het van allerlei soorten vis en andere beesten We konden met weinig moeite net zoveel vangen als we wilden maar daar is al jaren geen sprake meer van. Waar het precies vandaan komt weet ik niet maar het gaat. niet goed". gehoorapparatenservice VVV Juette van het bowlingcentrum. Te onderscheiden zijn de bowlingzaal (1), ingang hal, toiletgroep, garderobe, keuken etc (2), (lebar en dagwinkelt/es (3); beheerderswoning (4), Dorpsstraat (5) en verbindingsweg met Nikadel (6) liggende muur niet blind wordt; hier komen de koffiebar (of soortgelijke voorziening) en de dagwinkeltjes, zodat dit deel van De Koog er aanmerkelijk door kan verlevendigen. ïDe onmiddel lijke nabijheid van het grote parkeer terrein aan de Nikadel is uiteraard ook gunstig Sinds maart wordt de rust op het zui delijke deel van Texel herhaaldelijk en ernstig verstoord als gevolg van hcli- copteroefcningen door de Koninklijke Marine. De Werkgroep Landschapszorg heeft daarover klachten geuit bij de mi nister van defensie. „De oefeningen hebben grote onrust en verontrusting bij zowel mens als dier teweeggebracht. Vooral de schijnbaar doelloze manoeuvres hebben bij velen, zowel inwoners als toeristen ergernis opgewekt. Veelal werden alleen maar rondjes gevlogen op betrekkelijk gerin ge hoogte". Rust en stilte Het ihelicopterlawaad is over kilome ters afstand te horen en maakt de WV- ipropaganda (eiland van rust en stilte) onwaar. Op noordelijk Texel is ook het geluid te horen van de oefeningen op de Vliehors. Bij mensen veroorzaakt het geluid de meeste hinder, maar dieren is het voor al het zien van een groot laag vliegend voorwerp dat de verontrusting veroor zaakt. De werkgroep Landschapszorg maakt melding van eigen waarnemin gen die dit bevestigen. Op 5 april ver oorzaakte een laag vliegende helicopter paniek onder schapen en lammeren. Tij dens de oefeningen werd laag en her haaldelijk gevlogen boven de natuurge bieden zoals het staatsnatuurreservaat De Geul, de mokbaai en de twee Hors- meertjes die belangrijke rust-, voedsel- De fractieleider van de VVD in de^w Tweede Kamer, Hans Wiegel, houdt vrijdagavond a.s. in hotel „De Oranje boom" een spreekbeurt. Deze voor ie dereen toegankelijke avond begint om half negen. De heer Wiegel zal spreken over de taak van de gemeenteraad en uiteraard in het bijzonder over de rol die de WD hierin kan spelen. Bij de veikiezingen van Tweede Ka mer en provinciale staten worden op Texel veel stemmen op de WD uitge bracht maar bij de gemeenteraadsver kiezingen is dat niet het igeval omdat dan een flink deel van de stemmen naar Texels Belang gaan, zo wordt aangeno men. De heer Wiegel zal trachten daar in verandering te brengen. Zijn spreek beurt moet worden gezien als start van de verkiezingscampagne van de WD Texel. Er is beperkte gelegenheid tot vragen stellen en discussie. Dat het plaatselijke VVD-bestuur de mogelijkheid had om de fractieleider voor de spreekbeurt te „strikken" hangt samen met een weekend dat Wiegel met een aantal WD-junioren uit Friesland op Texel doorbrengt. Het gezelschap lo geert tot zondagavond in hotel „Op- duin" te De Koog. en broedgebieden zijn voor vele soorten steltlopers en eenden. Al deze soorten zijn zeer gevoelig voor verstoringen. Gezien werd dat een helicopter tien minuten in de lucht stal bleef hangen boven de Mokbaai, met als gevolg dat alle vogels vluchtten. „Vooral onder op voorjaarstrek zijnde steltlopers «die een uitgebalanceerd ritme van fourageren (bij eb) en rusten (bij vloed) hebben, moeten deze verstoringen slachtoffers teweeg hebben gebracht". Stoppen Landschapszorg stelt in de brief aan de minister resumerend vast dat de he- licopteroefeningen de Texelaars en toe risten grote overlast hebben bezorgd en dat de waarde van de natuurgebieden op Texels zuidpunt er ernstig door is aangetast. Met klem wordt er op aan gedrongen de oefeningen onmiddelijk te laten staken. Dinsdag 23 april: In het raadhuis begint om half acht de gemeenteraadsvergadering. Woensdag 24 april: In de hervormde pastorie te Oude- schild vertoont de heer Loerakker dia's, aanvang 20.00 uur. Donderdag 25 april: In hotel „De Lindeboom-Texel" houdt de Coöperatieve Pluimvee- en Tuin- bouwvereniging „Texel" haar jaar vergadering. Aanvang 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen aid. Texel ko men om acht uur bijeen dn de LTS- kantine, waar de dames Sprenger en Van Wolferen het boek „De kinder karavaan" zullen bespreken. Vaste data: Iedere maandag is men tussen 20.00 - 21.30 uur welkom op NVSH-inf orma- tiecentrum en -^bibliotheek in het Groene Krudsgebouwook voor mid delen verkoop. Iedere woensdag 15.00 uur bejaarden zang in de landbouwschool te Den Burg. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bcjaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de nr 10) in 't Homtje. o.l. school van Oudesahild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij MEDEDELINGEN VAN B EN W Verkeer Den Hoorn Nogmaals wordt er op gewezen, dat op maandagavond, 29 april a.s. om 8 uur in de kantine van „Loodsmansduin" een hoorzitting wordt gehouden over de verkeerssituatie in Den Hoorn. Het is duidelijk, dat maatregelen noodzakelijk zijn, maar het gemeente bestuur wil hiertoe niet overgaan zon der de inwoners van Den Hoorn in de gelegenheid te hebben gesteld, hun me ningen en wensen naar voren te bren gen. Hopelijk zullen velen van deze moge lijkheid gebruik maken. Hans Wiegel spreekt in „De Oranjeboom", vrijdagavond 26 april aanstaande Aanvang 20.30 uur.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1