B en W houden vast aan maximaal 47.000 toeristen in 1985 lationale Actie Rode Kruiswoord puzzel nr.12 Raad beslist vanavond over recreatiebasisplan J.O.-plan kan geen basis zijn voor toekomstig beleid Misstanden in Texelse winh en horecabedrijven Voor Grontex geen taak meer Nieuwe namen voor wegen in Het Noorden Vakbond overweegt ingrijpen Met medewerking van Uw nieuwsblad Horizontaal: Verticaal: 25 Zó inzenden Extra prijzen bij laatste puzzels Bij de onlangs gehouden inspraakpro cedure voor het streek- en structuurplan van Texel is de tendens naar voren ge komen dat het aantal toeristische slaap plaatsen op Texel niet verder mag stij gen dan tot 40.000. Deze wens is volgens b en w niet te verwezenlijken aangezien er diverse niet meer te keren recreatie plannen zijn waardoor dit aantal al bij voorbaat zal worden overschreden. Zij houden daarom vast aan het maximum van 47.000. De reeds gerealiseerde slaapplaatsen en de nog te realiseren slaapplaatsen conform het geldende be stemmingsplan veroorzaken een capaci teitstoename van ongeveer 7500 plaat sen. Verder vloeit capaciteitsvergroting (4500) voort uit de in voorbereiding zijn de plannen (zonder het Everstekoog- plan). Tenzij de raad de in voorberei ding zijnde plannen wil blokkeren, waartoe b en w geen aanleiding zien omdat het Everstekoogplan al is afge voerd. B en w zijn wel voornemens de ont wikkeling in de komende jaren kritisch in de gaten te houden en nota te nemen van nadere studies in verhand met de draagkracht van de natuurgebieden. Verder zijn de omstandigheden die in vloed hebben op de opvangcapaciteit niet onveranderlijk. Zo leidt bijv. de afnemende gezinsgrootte ook tot een ze kere extensivering. N Inspraak Zoals bekend hadden b en w het re creatiebasisplan, het resultaat van de activiteiten van de commissie Sepers, al in november vorig jaar door de raad willen laten vaststellen. De gemeente raad weigerde dat omdat men eerst de resultaten van de inspraakprocedure wilde afwachten. De inspraakresultaten zijn inmiddels bekend geworden en b en w hebben alle met betrekking tot de recreatie gedane opmerkingen verza meld en bij de stukken gevoegd voor de raadsvergadering van hedenavond. De opmerkingen vanuit de bevolking wa ren niet zodanig dat b en w er hun standpunt ten aanzien van het recrea- tiebasisplan ingrijpend door hebben moeten, wijzigen. Sinds oktober zijn er wel andere ontwikkelingen geweest. Zo deed de werkgroep tuinwallen en scha penboeten uitspraak inzake mogelijk heden tot behoud van boeten en wallen. Overleg inzake het financieel aandeel dat het rijk in deze zou moeten dragen is inmiddels geopend. De gemeentelijke kosten worden geraamd op 25000,- per jaar gedurende de komende vijf jaar. Op korte termijn zal de Stichting Cul tureel Werk geen studie kunnen vol tooien inzake een centrum van recrea tieve voorzieningen in De Koog Geen appartementen in Oudeschild B en w delen verder mee dat in het nieuwe bestemmingsplan voor De Koog rekening wordt gehouden met maxi maal 230 appartementen. De met het oog op de uitwerking van deze bestem ming ingediende ontwerpplannen vari eren slechts in een capaciteit van 55 tot 144 appartementen. Van appartemen ten in Oudeschild is afgezien, zo zal blij ken uit het binnenkort voor overleg aan te bieden ontwerpbestemmingsplan Ou deschild. Aan plan Zielman (camping in zijn voormalige boomgaard bij de Ho- geberg) wordt wel vastgehouden on danks het feit dat het provinciaal be stuur zich tot dusver weigerachtig ge toond heeft. J.O.-rapport De raad wordt voorgesteld het rap port van de Jonge Ondernemersorga nisatie, „Texel, een eiland voor recrea tie" voor kennisgeving aan te nemen. Wel wordt meegedeeld dat momenteel door de EMK en Newomij wordt ge praat over wijziging van het bestem mingsplan De Krim in de door J.O. ge wenste zin Zoals bekend had de Jonge Ondernemers-organisatie bezwaar inge diend tegen het Krim-plan omdat het onvoldoende recreatiekwaliteit biedt. Pleidooi voor kwaliteit (ter verlenging van het seizoen en ter bescherming van de natuur omdat de mensen op de ter reinen worden gehouden) boven kwan titeit is dan ook een belangrijk bestand deel van het rapport dat de J.O. heeft ■uitgebracht. B en w zijn het met tal van punten van het rapport van harte eens, zo lieten zij in oktober vorig jaar reeds weten, maar het college had ook beden kingen. „Het rapport geeft o.d., vaak een overtrokken zwart-wit tekening en het gaat zich nogal eens te buiten aan het poneren van onbewezen stellingen". Het college verduidelijkt dit door te wijzen dat de mogelijkheden tot basis verbreding ook in belangrijke mate af hangen van de wensen van de recrean ten. Ook de uitbreiding van de accomo- datie die door de J.O wordt bepleit, werkt ipiekveihogend en geeft meer be lasting, zo meent het college. Het gaat op Texel voornamelijk om recreërende gezinnen wat betekent dat de seizoen verbreding beperkt blijft tot de vakan tieweken. In voor- en naseizoen zal men altijd met een aanzienlijk beperkter vraag blijven zitten. Het is zelfs moge lijk dat de gemiddelde bezettingsgraad in voor- en naseizoen daalt bij een be tekenende uitbreiding van de logiesca- paciteit die geschikt is voor deze perio den. Dat is alleen te voorkomen als de vraag voor de voor- en naperiode toe neemt en dat zou dan moeten komen van kinderloze gezinnen, alleenstaanden en gezinnen met zeer jonge kinderen. De pogingen van de VVV met goedkope voor- en naseizoenarrangementen heb ben wel enig succes, maar nemen toch bepaald niet de vlucht die men er van zou mogen verwachten. Mogelijkheden Vraagtekens zetten b en w ook bij de JO-stelling dat voorwaarde voor basis verbreding een goed voorzieningenpak ket is waarna de basisverbreding dan vanzelf volgt Texel biedt al heel wat op het gebied van recreatie. Aan de hand van het blad Texeltoerist kwam het college tot een scala van maar liefst 55 mogelijkheden in het zomerseizoen In voor- en naseizoen is minder te be leven maar dat komt omdat de betrok ken ondernemers er gewoon geen brood meer in zien. De behoeften der recre anten worden op dit punt steeds over schat. Het recreatief gebruik van het zwembad Molenkoog is niet indrukwek kend Tegenover 100 toeristische over nachtingen staat nog niet eens 1 bezoek aan het zwembad - ook in 1971 toen er sprake was van overwegend fraai strandweer. „Uit elke enquête komt naar voren dat men in de eerste plaats voor de natuur naar Texel komt en daarom lijkt het een illusie dat wat meer voorzieningen de mensen ineens op de terreinen zal houden. Met attrac tieve voorzieningen bedoelen de Jonge Ondernemers: horeca, kindercrèche, tennisbanen, speel- en sportterreinen, overdekte recreatieruimte, midget golf baan, spartelvijver, zwembad naast win keltjes, wasserette, PTT-dependance, kapper etc. etc. B en w constateren dat deze voorzieningen mets nieuws bete kenen maar wel grote investeringen vragen; ze vinden het een illusie dat de ze zaken voor een miljoen kunnen wor den aangelegd, zoals de Jonge Onder nemers dn hun uitwerkingsplan sugge reren. Bovendien is men er met de stidhtingskosrten niet. Er komt ook nog de exploitatie bij die duurder en on rendabeler wordt (minder gasten en geen mogelijkheden meer om goedkope scholieren in te schakelen). Dat de visie van de Jonge Onderne mers totaal anders zou zijn dan de be naderingswijze van de gemeente, wordt ontkend. Het blijkt al uit de opzet van de nieuwste recreatieplannen in verge lijking met wat vroeger gebeurde. Rio lering, zuivering, bosaanleg, centra voor recreatieve voorzieningen leefden al lang bij de gemeente. Ook de mede delingen over de geringere dichtheden in het JO-plan zijn maar betrekkelijk, aldus B. en W In het JO-voorbeeld wordt gesproken over 11,5 verblijfseen- heid per ha bruto-terrein maar er wordt al op de noodzaak van verdichting tot 13 eenheden gewezen. Alle bestaande terreinen hebben een dichtheid van 15 eenheden, afgezien van de boomsingels dus in feite een lagere dichtheid. Omdat de Jonge Ondernemers zeggen zelf geen dirëkt belang bij hun plan te hebben, moet worden geconcludeerd dat de uitvoering aan anderen wordt overgelaten Grontex In het rapport wordt enkele malen gesproken over de wenselijke bundeling van particulier bedrijfsleven en plaatse lijke overheid, dus op de plannen tot op richting van de N.V. Grontex. en W. laten weten over Grontex nog geen definitief standpunt te hebben in genomen. Men wacht nog op advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. B. en w. zien voor zo'n n.v. wel een mogelijkheid als het doel zou zijn stichting van een complex centrale recreatieve voorzieningen. Nu echter In het kader van de wijziging van de straatnaamgeving in het buitengebied is nu de polder Het Noorden aan de beurt B. en W. hebben de gemeente naad voorgesteld de volgende namen vast te stellen: Schorrenweg voor de weg die nu bekend is als Hoofdweg door Het Noorden; Genteweg voor de weg die nu wordt genoemd Eerste Dwarsweg door Het Noorden, dn oostelijke richting doorlopend tot de Oosterenderweg; Zwinweg voor de weg die nu Tweede Dwarsweg door Het Noorden wordt ge noemd; Stuifweg voor de weg die nu voor een deel als Derde Dwarsweg en gedeeltelijk als Molenweg bekend staat; Eendrachtsweg voor wat nu weg wordt genoemd; Loswal weg dde begint bij de brug jn weg en doorloopt tot de Krass& Kaai voor de weg langs het^ naai (verbinding tussen Gei Zwinweg). Bij het bepalen van de nieuw»! zijn zoals gebruikelijk de bet* ingeschakeld, dn dit geval ded' missie van Oosterend, PTT, del genaar en de commissie ad hor J straatnaamgeving. B en W, ■maal eenstemmig) hebben zichl enkele uitzondering na met I van de commissie kunnen De nieuw benaamde wegen s periode 15 augustus - 1 oktob huisnummers worden voorzien. Gebleken is dat de betrökkei nemers zelf het initiatief tot ring niet willen nemen door kbj te dienen. Men hecht meer Op initiatief van de afdeling Texel van de industriebond NVV wordt mo menteel onderzocht of - zonder een daartoe strekkend verzoek van de direct belanghebbenden - een eind kan wor den gemaakt aan misstanden met be trekking tot de arbeidsvoorwaarden waarvan sprake zou zijn in tal van Texelse ondernemingen. Volgens de bond zijn er legio gevallen van veel te lange werktijden, onvoldoende com pensatie voor overuren, jeugdarbeid en minimum (jeugd)loon. het hoofddoel het exploiteren van re creatieve verblijf sakkommodaties is, ziet men voor Grontex nauwelijks een taak. De mogelijkheden tot verdere expansie van de logiescapaciteit is im mers gering. „Daarbij komt dat een ge meentebestuur geen monopoliepositie kan creëren voor de eigen inwoners of voor een Texelse n.v. aangezien zulks juridisch niet mogelijk is". Resumerend constateren B. en W. dat het JO-rapport tal van gedachten bevat die onderschreven kunnen worden maar dat het te zeer een eenzijdige benade ring is, teveel theoretisch in opzet en te weinig praktisch gefundeerd. Gezien de visie inzake de nog toe te laten groei op Texel kan het rapport niet worden be schouwd als basis voor een im de naaste toekomst uit te wenken recreatieplan. „Geef gehandicapten een vakantie", is de slogan van deze nationale Rode Kruis- puzzelactie. Het doel daarvan is geld bijeen te puzzelen voor de vakantie projecten van het Nederlandse Rode Kruis voor chronisch zieken en invali den. Jaarlijks brengen 5.000 gehandicap ten een week vakantie bij het Rode Kruis (op de J. Henry Dunant en in de spe ciale tehuizen) door. Zij worden verzorgd door 2.500 Rode Kruis-vrijwillig (st) ers. kunt hun vakantie financieel mogelijk maken door aan de actie deel te nemen. In mei kunt'U In aanmerking komen voor de eindhoofdprijzen zoals een Dickson stacaravan van 10.000 en een Mark-orgel van 2295. Daarvoor dient men alle letters E van de op- lossingen van de in totaal 13 puzzels te tel len. Wie de vorige opgaven niet meer heeft, kan vast een krant met alle puzzels tesamen bestellen. Men kan daarvoor een briefkaart met 1 extra aan postzegels aan het Neder landse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 in Den Haag richten of een bedrag van 1 stor ten op giro 3046000 van datzelfde Rode Kruis. I. harde wind - 4. wijd - 8. rivier in Italië - 10. United States (afk.) - II. voormiddag (afk - 13. deel van een vis - 16. onmeetbaar getal - 1? niet droog - 19. roem - 20. strand- meer - 21. Europeaan - 23. Ik (lat.) - 25. vaste regel - 26. godin van de dageraad - 28. smakeloos - 30. klip - 32. voorzetsel - 34. dunne - 36. spoedig - 38. circa (afk.) - 39. spot- 41. daar - 42. beryllium (afk.) - 43. oude lengtemaat - 45. gewicht van de verpakking - 46 door God gezon den straf. Prijzenpakket Tegelijkertijd maakt U kans op één van de vele fantastische prijzen die gratis voor dit doel ter beschikking zijn ge steld. Bij deze twaalfde puzzel worden de volgende prijzen uitgeloofd: Hoofdprijzen 1. Een kleurentelevisie - Philips Neder land, Eindhoven - 2595 2. Een Hi-Fi-installatie - 1 Scandyna 2000-2 en 2 Scandyna A 20 luid sprekerboxen - Acoustical Handel Mij., 's-Graveland - 1475 3. Meubilair naar keuze Meubelfabriek DECO, Varsseveld - 1000 4. Een koel/vrieskast 3 sterren Esta/van Swaay, Amersfoort - 652 5. Een Starlet 353 naaimachine - Singer, Amsterdam - 549 6. Een portable televisie - Erres Neder land, Rotterdam - 525 7. Novilon-vloerbedekking - Krommenie, Krommenie 500 Middelgrote prijzen 8. Een radlo-cassette-recorder, Vereniging Centra, Amersfoort - 379 9. Een wasemafzuigkap type Bosch DUH >1, Willem van Rijn, Amsterdam - 311 10. Een Prisma Electronic Horloge, Jansen, Post Cocx, Amsterdam - 229 11. Een zelfknoopwandkleedpakket, Kon. D.S.v. Schuppen, Veenendaal ƒ179,50 1. houding - 2. voorzetsel - 3. kle dingstuk - 5. hardhandig - 6. boom - 7. plotselinge woede - 9. nuttige dieren - 12. lid van het gezin - 14. een weinig - 15. In deftige stijl: uur - 16 per adres (afk.) - 18. het genummerde vakjes van de puzzel hebt gevonden Oe zin die bij 24' scheepstouw"^!? adem- ee^goed. oplossing ontstaat, tuurt U op elder, aangegeven bevel 24. scheepstouw 27. adem op je geboortedag - 33. geluld van een ezel - 35. watering - 37. muziek noot - 39. Sociaal Economische Raad (afk.) - 40. opstootje - 42. broer (afk.) - 44. bergplaats. In onderstaand diagram vult U nu de letters in die U op de gelijk- Een 8-daags Kris-kras-abonnement 1e klasse voor 2 personen, Nederlandse Spoorwegen, Utrecht 144 Een verlichte reliëfglobe. De Eerste Nederlandse Globe Industrie, Zwolle - 100 23 Een Glemme NT autcwashandschoen, Fa G. van Amersfoort - Zeist - 10,95 Tenslotte zijn er 110 Fotomagazines „Koningin Juliana 2565" ter beschikking gesteld, zodat de kans op een prijs groot is. 15. 16. Kleinere prijzen 14. Een pakket miniatuurauto's, World Present, Roermond - 90 Een aluminium huishoudtrap, Ind. en Handelsonderneming „Bijstede", Nunspeet - 62,50 Een schoenenwaardebon, Herman's Schoenen, Utrecht - 50 17. Een tricot herenpyjama. Sir Edwin, Wildervank - 36,50 18. Een kalkoen 3 kg. Produktschap Pluimvee en Eieren, Zeist 19. Een bllkradio, Coca Cola Export Corporation, A'dam 20. Een doos kauwgommix, Maple Leaf, Amsterdam - 24 21. Een puzzelwoordenboek, Ultg. Luitingh Publishers, Laren N.H. - 16,90 22. Een koffieset Modern (glazen pot filter zakjes), Flltropa, Maastricht - 16,50 ƒ25 wai- een gemoedelijke vetfhoudmg werkgever waarmee men dan den een schriftelijke arbeidt komst heeft Soms speelt angst Het lid worden van een vakbond door de werknemers over ihet als een onvriendelijke daad ges getuigd van wantrouwen. Naar ding zijn er op Texel dan ook bei meer werknemers ongeorganise in het land. Bij de industriebod overweegt men thans harde buitenaf om de misstanden aanh te brengen. Daarbij wil men langen van leden als niet-leden' tigen omdat alleen een grote ali goriën betreffende aanpak resuiti afwerpen. Dat de belangstelling voor aanverwante problematiek oikj Texelse werknemens niet bij groot is, bleek tijdens de zg. CA! ring die de afdeling Texel vanó; striebond donderdagavond in b: Zwaan had belegd. De ■was minimaal. Aanwezig wasó- Koelman uit Zwanenburg, dia stuurder van de bond. Hij namnct van de misstanden die door de a zigen werden opgesomd. Met ta heer J. de Graaf van de boat werknemers in de agrarische, en genotmiddelenindustrie 'kon va teriaal aandragen die bij de bond' hoog niveau onderwerp van ben zullen zijn. U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar net speciale adres van het Nederlandse Rode Kruis, Postlaan 67. s-Gravenhage. Plak naast de gewone trankerlng (30 cent) minimaal 1.(maximaal 5,aan gel dige postzegels. U kunt net zoveel oplossin gen Inzenden als U wilt, mits voldoende gefrankeerd. U kunt ook uw oplossing op een giroblllet (geen girobetaalkaart) schrijven. Maak aan tenminste f 1.óf zoveel U wilt over op giro 30 46 067 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Uravenhage. Uw oplossing moet op 18 mei binnen zijn. Op 20 mei trekken In Bergen (N.H.) notaris Van Beusekom uit 's-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen. De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31-10-73, nr. L.O. 700/143/230. ,,'t Is voor een goed doel" Iqü oplossing van de tiende puzztl kader van onze aktie voor het landse Rode Kruis. Dat goeè wordt zoals bekend gevormd d« ciale vakantieprojecten voor eb zieken en invaliden. Dit jaar p ruim vijfduizend gehandicapts een geheel verzorgde week boord van het hospitaalschip J Dunant of in de eigen Rode Kr huizen. 5 De gehandicapten worden in a 9te plaats bijgestaan door in tota minder dan 2500 vrijwillig(st)fl hot Rode Kruis, die vaak een wei hun eigen vakantie opofferen orci doen voor hun invalide medea Maar ook u kunt daarvoor iets Namelijk meedoen aan de nation de Kruiswoordpuzzela'ktie, die haar einde nadert De komende weken zullen de 12 en 13 worden gepubliceerd N» 12 is net zoals de vorige elf eed woordpuzzel, waaruit een slagzij te worden gedistilleerd. Alleen A zin bëhoeft men op een brieft» girobiljet in te zenden. Als li stens ƒ1,stort of aan postzegi plakt dingt men (bij een goede sing) al mee naar een fantastisch zenpakket, dat voor deze gele? sberic is uitgebreid. Voor puzzel namelijk voor vele duizenden extra aan prijzen ter beschikkit steld. Tenslotte worden bij puzzel eindhoofdprijzen uitgeloot: eentf van van ƒ10.000,een orge 2.295,en vele andere luxueus kelen Die kan men eóhter niet door alleen maar de slagzin van a tiende puzzel in te sturen. Daarvfl men alle lettters E moeten telle men bij oplossing van de grote dn men heeft gevonden. Er is een misverstand ontstaa het woord dat in puzzel 3 onder caal 9 moest worden ingevuld 0* ve luidde: een jongensnaam. Ms kon zowel Edo, Ido als Udo zijn gezien dit van belang was voor!" taal aantal E's heeft de puzzelra besloten het op „Udo" te houder, in dit geval geen E dient té won* beid. Niet iedereen beschikt meer o" opgaven. Die worden echter ceerd in een speciale krant die besbellen door een briefkaart m» extra aan postzegels te sturen Nederlands Rode Kruis, Prinsessf 27 in Den Haag of een bedrag vtf over te maken op giro 3046000 Rode Kruis. Voor het overige wordt u w alle succes toegewenst bij de loodjes. Vaak wegen die nogal maar in dit geval zij<n ze licht de eindhoofdprijzen zijn in zicht - vendien is het einddoel nabij: vakantie voor talloze gehandica?

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2