B en Wbrief JElectrohuis voor kennisgeving aannemen Havo 5 won schoo Mannenkoor zong vu aktie Texel -leriarn COLLEGE ZIET GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN Horeca vraagt weer om later sluitingsuur Volgende maand weer röntgenonderzoek bevolking Scholieren genoten van cabaret Marnix en Hanneke Koninginnedag in De t. Aandacht verlegd van tuberculose naar andere afwijkingen Texelse cocker spaniels behaalden goede resultaten Koninginncfeest Dc Cocksdorp Dank Ierse leiding met "God bless you B en w hebben de gemeenteraad ge vraagd de protestbrief die Electrohuis Bakker b.v. aan de gemeenteraad heeft gestuurd in verband met de afsluiting voor gemotoriseerd verkeer van de We verstraat voor kennisgeving aan te ne men. Hetzelfde is geadviseerd ten aan zien van een brief van de Winkeliers vereniging Den Burg waarin het college werd verzocht het besluit tot sluiting van de Weverstraat zodanig te redige ren dat de gemeenschap zich verbindt voor het Electrohuis datgene te doen wat ieder bedrijf tot zijn normale be drijfsuitoefening zal rekenen. Wat het laatste betreft zijn b en w van mening dat het ongewenst is dat een belangen groepering aangeeft, welke overwegin gen ten grondslag moeten liggen aan een besluit dat de belangen van de ge hele gemeenschap raakt. Het is onmo gelijk te garanderen dat alle Texelse bedrijven altijd per auto bereikbaar zul len zijn. Het college zegt „de op geen enkele wijze gestaafde opmerking" te betreuren dat door het besluit tot afslui ting van de Weverstraat de belangen van 24 gezinnen worden geschaad. Zoals bekend heeft Electrohuis Bak ker aan de gemeenteraad afschriften gestuurd van de uitgebreide correspon dentie die hij de afgelopen jaren heeft gevoerd met de gemeente inzake de voorgenomen afsluiting, alsmede van zijn aan de Kroon gerichte beroeps schriften. B. en W. constateren dat een belangrijk stuk ontbreekt, nl. de onge- grondverklaring door de Kroon van het eerste beroepschrift (gericht tegen de toen aanhangige afsluiting alleen in de zomer). Door deze koninklijke afwij zing kan de van 1971 tot en met 1973 ge voerde correspondentie als afgedaan worden beschouwd. Toch willen B. en W. nader op de zaak ingaan. Zij bren gen alsnog 'het belangrijkste uit de on- gegrondverklaring van het beroep schrift ter kennis van de raadsleden. De Kroon constateerde dat het bedrijf van Bakker door de verkeersmaatregel wel iswaar minder goed bereikbaar is ge worden, maar dat het nadeel daarvan niet zodanig kan zijn dat dit opweegt te gen de verkeersbelangen. Waarbij werd gewezen op het feit dat wandelende mensen en auto's elkaar dn de niet af gesloten straat hinderen, dat aan de be zwaren van Bakker is tegemoet geko men door ontheffingen, zowel voor de eigen servioewagens als voor klanten die zware spullen moet enhalen of bren gen (betrokkene moet dan eerst naar het raadhuis om een ontheffing te ha len Red.) en dat in de omgeving van de Weverstraat een zestal parkeerter reinen is aangelegd met een capaciteit van 1500 auto's. Geen nieuwe argumenten Het tweede beroepschrift van Bakker, zo constateren B. en W., brengt weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Wel wordt in tegenstelling tot de vorige keer erop gewezen dat de klanten niet de moeite zullen nemen om bij het raad huis ontheffing te halen. Tijdens de eer ste beroepsprocedure en daarvoor, is de heer Bakker er meerdere malen op ge wezen dat hij duidelijk moet aantonen dat hij schade lijdt. Hij is daarop niet ingegaan. B. en W.' „Het lijkt ons denkbaar dat Electrohuis overweegt voor zover het noodzakelijk is bepaalde voorzienin gen te treffen voor zijn klanten, als bijv. Geijkt maar toch anders Een hoogtepunt ontbrak in het on geveer twee uur durende cabaret van Marnix Kappers en Hanneke Holzhaus vrijdagavond in de Burgemeester De Koninghal. De clou was vaak te voor de hand liggend, de teksten niet bepaald ijzersterk. Vermoedelijk dankzij de ko mische presentatie sloeg het program ma toch erg aan bij het vrijwel uitslui tend uit scholieren bestaand publiek. Met recht kan „Marnix en Hannéke en het eerste gezicht", cabaret met een nieuw gezicht worden genoemd. De veel gespeelde onzekerheden en de droge inbreng van pianist André Stork gaven de sJhow een 'eigen tintje. Van behoor lijk acteertalent getuigden Marnix en Hanneke bij het kort na elkaar wisselen van diverse toneelstijlen. Zeer verma kelijk was Hanneke, toen zij schuchter en verlegen met één laars opkwam, ver volgens wat zielig afging om daarna weer terug te komen en het liedje De Stoomcarroussel ten beste gaf. Marnix had succes met zijn liedjes Gek op je nek (een nieuwe variant op een nogal veel gebruikt thema) en Wijkzuster Walstra. Geijkt was het schoppen tegen conservatieve schenen door het veelvul dig gebruiken van termen, die zeker op de schooljeugd geen indruk meer zullen maken. Op een geinige manier werd de com municatiestoornis die de huidige samen leving vertoont gedemonstreerd: oever loos langs-elkaar-heen-gepraat zonder zinvol resultaat. het realiseren van een aohteringang, het stichten van een magazijn op het indus trieterrein, het beschikbaar stellen van wagentjes om goederen naar een par keerterrein te brengen e.d.". Te elfder ure heeft Electrohuis nog een tweede brief aan de gemeenteraad gestuurd, zijnde een reaktie op het ad vies van B. en W. Hierin brengt hij naar voren dat de Kroon-beschikking bewust niet was bijgevoegd omdat deze betrekking had op afsluiting in de zo mermaanden en derhalve met ter zake doet. Verder verduidelijkt hij dat het nu alleen gaat om de vraag of de afsluiting van de Weverstraat in de wintermaan den geoorloofd is. Juist daarom wegen de protesten zwaarder omdat in de win ter de bouwactiviteit het grootst is zo dat Electrohuis voor het 'halen en bren gen van materialen juist dan vlot be reikbaar moet zijn. Het inzetten van wagentjes en de aanwezigheid van par keerterrein in de omgeving bieden wat dat betreft geen oplossing. Het gaat veelal om grotere partijen. Bovendien is in de winter het personenverkeer in de Weverstraat aanmerkelijk minder dan in de zomer. Het nemen van ver keersmaatregelen is gedelegeerd aan B. en W., zodat de raad er in feite niets mee te maken heeft. De heer Bakker twijfelt eraan of een verkeersbeperken de maatregel ook onder deze delegatie valt. Horeca wil later sluitingsuur Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering was eerder een ver zoek van de afdeling Texel van Horeca Nederland met een verzoek tot wijzi ging van het sluitingsuur. Zoals bekend heeft de organisatie al eerder, vergeefs, op een later sluitingsuur aangedrongen maar het nieuwste verzoek verschilt in zoverre dat nu onderscheid wordt ge maakt tussen zomer- en winterseizoen Op 17 april en 22 mei vorig jaar heeft de raad achtereenvolgens besloten het sluitingsuur ongewijzigd te laten en de kwestie niet opnieuw in behandeling te nemen. B. en W. vinden dat zich inmid dels geen nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan en stellen de raad dan ook voor het schrijven van Horeca Neder land voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder Dros echter vindt dat het verzoek kan worden ingewilligd zodat de raad voorstelt de Horeca-vertegen- woordigers hun zin te geven. De ge meenteraad beslist vanavond. Uitvoerig zijn B. en W. ingegaan op de vraag in hoeverre het geoorloofd is dat op het industrieterrein bedrijven worden gevestigd die feitelijk als de tailhandel moeten worden besohouwd. B. en W. sommen de letterlijke bepalin gen van het bestemmingsplan op, waar uit blijkt dat detailhandelsaktiviteiten verboden zijn maar dat vrijstelling door B en W. mogelijk is. „Wij achten de tailhandel vanuit bepaalde verzorgings- en toeleveringsbedrijven niet geheel on gewenst. Voor een deel oefenden de be drijven op het industrieterrein al detail handel uit vóór de tervisielegging van het bestemmingsplan; voor andere be drijven is bij de verlening van bouw vergunning in feite de vrijstelling voor detailhandel verleend". Herbenoemd B. en W. hebben de gemeenteraad verder schriftelijk laten weten dat bij'l Koninklijk Besluit van 8 maart j 1. del heer W. H. Sprenger is herbenoemd tot j burgemeester van Texel. Visafslag De voormalige visafslag te Oudesohild zal spoedig worden gesloopt. B. en W hebben Rijkswaterstaat daarvoor toe stemming gegeven in verband met de dij'kverhogmgswerken rond het haven terrein van Oudeschild. Kankeronderzoek Pas in 1976 zal waarschijnlijk een be volkingsonderzoek naar baarmoeder halskanker kunnen worden georgani seerd op Texel. De gemeente heeft zich voor een dergelijk onderzoek inmiddels aangemeld, aldus delen B. en W mee in antwoord op een desbetreffende vraag in de gemeenteraadsvergadering. Grondwater blijft goed Om de twee weken wordt het grond water in de omgeving van de nieuwe vuilnisstortplaats bij 't Horntje onder- DE KOOG De viering v?- innodag in De Koog wordt tra trouw georganiseerd door de vereniging. Het feest begint t, uur met een optocht van versie? sen, karretjes etc. Gestart wonfc schoolplein De drumband „Voj Mars" verleent medewerking. 's Middags om 14.00 uur kar. nomen worden aan een natuu- ling in het gebied van De Mok,! en De Geul. Het evenement is ste plaats bedoeld voor de jeu*, ouderen die zich met hun autol baar stellen voor het vervoer o tocht uiteraard ook meemake mensen worden verzocht zich op te geven bij het bestuur. zocht. De kwaliteit van het w-t; toont geen enkele afwijking te: te van het begin van het vuj| Verder wordt alle weken nag« er plastic in de sloot langs de Zo ja, dan wordt het verwijden len B. en W. mee naar aanleg een andere vraag. Na het lager onderwijs heeft nu ook het Texelse voortgezet onderwijs zijn voetbaltournooi gespeeld. Alles werd zaterdag afgewerkt en de eindoverwin naar werd het team van de vijfde klas Havo als gevolg van een 7-0 overwin ning op LTS 2 en een 1-0 triomf op mavo 4. Op de foto het kampioensclftal. Staande van links naar rechts: Thijmen Grootjen, Arie Hin, Hans Bakker, Kees van der Gaag, Martin Hin, Hup Zittend: Peter Agter, Wilco Bi Jorna, Bram Brouwer en R Hoorn. Binnenkort zal op Texel weer een bevolkingsonderzoek naar tuberculose en andere afwijkingen van de organen in de borstkast worden gehouden. Maandag 6 mei wordt gestart. Zoals ge bruikelijk zal de bekende grote röntgen- auto worden gebruikt die op de bekende plaatsen op Texel standplaats zal inne men. Hoewel de te onderzoeken perso nen daarvan zelf niets merken zal het onderzoek in belangrijke mate verschil len met dat van vorige keren. De aan dacht is nl. veel meer gevestigd op an dere dan tuberculeuze afwijkingen aan gezien deze een grotere bedreiging vor men dan tbc. Bij het onderzoek in 1972 werden op heel Texel toch nog 6 tbc-ge- vallen opgespoord, maar het aantal ge vonden hart- en vaatafwijkingen was ruim zeven keer zo groot. Verder wer den 46 afwijkingen van andere aard ge constateerd. Deze cijfers tonen overtuigend aan dat het buitengewoon zinvol is om zich te laten onderzoeken. Vroegtijdige ont dekking van ziekten kan in veel geval len levensreddend zijn. In de jongere leeftijdsgroepen spelen de niet-tuberculeuze afvrijkingen geen rol van betekenis, terwijl de invloed van tuberculose in de leeftijdsgroep tot een'komstig een advies van het Centraal 30 jaar vrijwel nihil is geworden. Over eenkomstig een advies van het Centraal College voor bevolkingsonderzoek is door het Centraal Bureau voor keurin gen te 's-Gravenhage besloten aan het bevolkingsonderzoek alleen nog perso nen van 30 jaar en ouder te laten deel nemen. De kosten bedragen per persoon 4,75. Personen geboren na 1 mei 1944 zullen dus niet worden onderzocht. Ontkleden is niet nodig. Per minuut kan van 2 per sonen een foto worden gemaakt. Het onderzoek neemt dus maar een moment in beslag. In de week van 29 april tot en met 3 mei a.s. zullen de oproepingskaarten per post worden verzonden. Zorgt u er wel voor om tijdig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn en met gepast geld te betalen. Onderzoekprogramma Maandag 6 mei: 14.00-17.00 uur. Den Burg, gemeente huis 18.30-21.00 uur: Den Burg, gemeente huis. Dinsdag 7 mei: 13.30-17.00 uur: Den Burg, gemeente huis. 18.30-20.30 uur: Den Burg, gemeente huis. Woensdag 8 mei: 13.30-17 00 uur. Den Burg, gemeente huis. 18.30-20.00 uur: Den Burg, gemeente huis. Donderdag 9 mei. 9.00-10.00 uur: Gollardstichting 10.30-12 00 uur: Jan Dirkszoord 14.00-15.00 uur: Zuid-Haffel, KI-station 15.30-17.30 uur: Den Hoorn bij o 1 s. Vrijdag 10 mei: 9.00-10.00 uur: Huize Sint Jan 11.00-12.00 uur Huize Irene 13.30-14.30 uur: P.H. Polder bij H. J Timmer. Maandag 13 mei: 14.00-14.30 ur: Spang bij hoeve Varia 15.00-16.00 uur: Oost, bij oude school 16.30-17.30 uur: Oudeschild, achter dorpshuis. 18.30-21 00 uur: Oudeschild, achter dorpshuis. Dinsdag 14 mei: 10.00-11.00 uur: De Westen, bij D. N Keijser. 11.3-12.30 uur: Gerritsland bij Jac Ver- seput. 14.00-18.00 uur De Koog, bij R.K. kerk Woensdag 15 mei: 10.00-11.00 uur: Zuid-Eierland, bij vliegveldpaviljoen. 11.30-12.30 uur: Midd-Eierland, bij Dros' smederij. 14.00-16.30 uur: De Cocksdorp, bij hotel De Hoop Donderdag 16 mei: 13.30-15.00 uur; De Waal, bij dorpshuis. 15.30-17.00 uur: Oosterend, De Bijenkorf 18.30-21.00 uur: Oosterend, De Bijenkorf Vrijdag 17 mei: 9.30-12 30 uur: Den Burg, gemeente huis. 13.30-14.30 uur: Den Burg, gemeente huis. - Zaterdag werd in Den Bosch de kam- pioensclubmatch van de Amerikaanse cocker spanielclub Nederland gehouden. Er waren totaal 89 honden van dit ras ingeschreven. „Fanny van 't Jenfri's Hof" werd uitgebracht im de open klas teven en bereikte tussen 15 tophonden een „zeer goed". „Amanda" behaalde in de jcugdklasse teven, waarin 19 hon den werden uitgebracht, de kwalificatie „uitmuntend" plaatsing 5. Beide honden zijn eigendom van J. Lager veld-Ellen DE COCKSDORP In de! mooi weer zal de verjaardag ningin Juliana in De Cocksdoif gevierd met feestelijke spelen kinderen van 4 tot 11 jaar opt balveld aldaar. Enkele spelen i kenlopen, klimmen, een sclr een hoepelspel Aangevangen* tien uur. Waren het vroeger witte doekjes waarmee in kerken werd gewapperd als blijk van waardering voor het gebodc- ne, zaterdag was het een luid applaus dat opsteeg in het donkerhouten gewelf van de oude Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. Het was het Christe lijk Mannenkoor dat onder leiding van Albert Kuik hier een zanguitvoering gaf ten bate van de aktie Texel-Ierland. De toegangsprijs bedroeg drie gulden per persoon, er waren ongeveer 270 aanwezigen, de helft van de opbrengst ging naar de zangvereniging, de NH Kerk had gratis haar gebouw beschik baar gesteld, dus reken maar uit. Het concert werd geopend met de krachtige liederen Komt voorwaarts - bewerkt door A. Kuik - en Glory Halle luja naar een bewerking van J- Nauta Zeer fraai klonk het „Boven de sterren" van F. Abt en „Naar de hemel" van H. G. Nageli. Opvallend bij Kuiks mannen koor is de zeer vaak gebezigde volume- toe- en afname. Wat moeilijk in het ge hoor liggend was Anton Brtiokners Trósterin Musik. Warmte maar ook iets triests viel te bespeuren in de gezangen Blijf bij mij Heer en Vaste Rots van mijn behoud. Het afscheidslied - het Soldatenlied van Sj. Djesachar - klonk daarentegen weer uiterst vrolijk en werd op verzoek herhaald. Met handge klap en schel gefluit betekende dit het dotf slot van een ruim twee uu: koncert. Het programma liet twee zien om het koor de gelegen ven op adem te komen. De 1' derbreking werd gevuld do Bakker op Bugel, begeleid do Dros op het orgel Zij speetë meer een gedeelte uit Handels muziek" en Trumpet Voluntefl Stanley. Tijdens de eerste pauze gebracht door de heer M. MS mens het aktiekomitee Te» Hij vond de morele steun waaj was gegeven op deze avond ker dan de materiële. Vend hij een der Ierse leidsters aan- die het een en ander wist te over de reakties van de Ierse op Texel. Bij het vertrek wart deren erg bedrukt. Ze ken# niet, hoewel ze dikwijls enk' vanelkaar af woonden. Nu zij! vrienden en er bestaat g het zo blijft, dankzij de fiji* Texel. Leidster Rosaly was geen woorden van dank te spf geluk dat de kinderen moms stralen was al voldoende, aid* Mantje. Toch moest de dui* dank eruit en de Ierse leidsW „God bless you all and rewart

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 6