Als straks de kalveren naar buiten gaan jaffa-drink I tandpasta Pacht een waardevolle vorm van grondgebruik kopen bij de spar is sparen bij de koop LANDBOUW en VEETEELT Aanvullende raadsagenda Koersen vreemde valuta Paardebloemen in grasland Sakor kollekteert voor kinderbescherming Wie heeft er nog voor de rommeltjesitisj Bejaarden Den Bui gaan weer op reii Lijstkollekte in Oosts Dia-vertoning in pastore Ned. Herv. rubriek voor- OiuU*i' iH'iliiklii' >«n («»*onin«£ Bij de bestrijding van parasieten, die een aanval op de kalveren doen, speelt de wijze, waarop de dieren geweid wor den een zeer belangrijke rol. Bij een goede beweiding is het in zeer veel ge vallen mogelijk om de jonge dieren zon der gebruik van „geneesmiddelen" ge zond te houden. De meest voorkomende en mogelijk ook meest gevreesde parasieten bij de kalveren zijn de maag-darmwormen en de longwormen. Vooral bij de eerste soort is de manier, waarop de dieren geweid worden zeer belangrijk. Door een proef, die vorig jaar daarover in onze provincie is gedaan en die dat jaar wordt voortgezet is dit weer eens dui delijk gebleken. Direkt op schone weiden Het is van doorslaggevend belang, dat de jonge kalveren direkt in het voorjaar op een weide komen, waarvan men mag aannemen, dat deze vry van parasieten is. Voor welke weiden geldt dit laatste? Ideaal zijn percelen, die in de 'herfst van 1973 zijn ingezaaid en waarop nog geen vee heeft geweid. Dit zijn beslist „sahone" percelen. Het aantal gevallen, waarin dit mogelijk ds zal echter niet zo groot zijn. Een „schone" weide mogen we ook verwachten als het perceel, waarop de kalveren straks komen dit voorjaar eerst een keer is gemaaid. Uiteraard be tekent dit, dat de kalveren wel niet vóór 15 mei het binnenverblijf voor de weide kunnen ruilen In veel gevallen zal dit nog wel enkele weken later zijn. Het van te voren maaien is vooral no dig, wanneer de kalveren als eerste wei de een perceel krijgen, waarop tot laat in de herfst van 1973 de vorige genera tie kalveren heeft geweid. Zeker in een winter als we nu achter de rug hebben moeten we er op rekenen, dat van de De agenda voor de raadsvergadering van hedenavond (aanvang 19 30 uur) ds met de volgende punten aangevuld: 20. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1973. 21. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1973. 22. Wijziging -van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1974. 23. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1974. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond door die dieren afgescheiden parasieten er nog een flink aantal dn leven zijn. Maaien ideaal, maar Waarschijnlijk zal een aantal veehou ders het niet kunnen opbrengen om met het naar buiten brengen van de kalve ren te wachten tot het moment, waarop een voor de kalveren bestemde weide al een keer is gemaaid. In dit ge val is een oplossing, die te verkiezen is boven het cürekte wedden van een per ceel, dat pas laat in de herfst door de kalveren van vorig jaar is verlaten de volgende. Het eerste gras kan men in dit geval door ander vee laten afweiden. Met dit afweiden wordt tegelijk een groot aantal parasieten .^meegenomen". Dit afweiden kan gebeuren door scha pen, maar ook het afweiden door ander rundvee is te verkiezen boven het di rekt laten afweiden door de jonge kal veren. Laten de veehouders er goed aan denken, dat een besmetting van de jon ge kalveren direkt in het voorjaar een flinke rem is op een voorspoedige ont wikkeling. Niet iedere andere plant dan gras in het grasland moet als „onkruid" wor den beschouwd. Een beperkte hoeveel heid andere planten behoeft niet te be tekenen, dat we van minder goed gras land moeten bespreken. Uiteraard is het niet zo, dat elke soort onkruidplant daarbij een zelfde betekenis heeft. Ook aan niet-agrariërs zal het duidelijk zijn dat de aanwezigheid van stekels in het grasland geen enkele positieve beteke nis heeft. Ook al zegt een oud verhaal, dat de aanwezigheid van stekels in het grasland zou wijzen op een goede kwa liteit van de grond. Wat 'de waarde van het grasland be treft kunnen we de aanwezigheid van paardebloemen niet direkt als een na deel beschouwen. Tenminste als dit in beperkte mate het geval is. Wordt het percentage paardebloemen te hoog, dan 100 ƒ103,75 100 53,50 100 6,50 100 87, 100 59,— 1 2,65 1 6,28 Oostenrijkse schilling 100 14,20 Italiaanse lires 10.000 33,50 Er is een tijd geweest dat wat minder waardig gesproken werd over boeren, die hun grond en gebouwen slechts in pacht hadden. In die tijd werd er grote waarde gehecht aan het „boerenland in boerenhand". De gedachten over deze zaak zijn wel wat gewijzigd. Heel veel boeren zijn blij, dat ze „maar" pachter zijn. En in di verse gevallen leeft men met de vrees, dat de eigenaar op een of andere dag met de boodschap zal komen, dat hij van plan is om de grond te verkopen. Het feit, dat men als pachter voorkeur van koop heeft is maar een heel kleine pleis ter op de wonde. Zelfs bij de in vergelijking met de vaste wal gematigde prijzen, die op ons eiland voor grond en gebouwen worden betaald, betekent het feit, dat het be drijf moet worden gekocht een flinke verzwaring van lasten. Als op een be drijf van bijv. 30 ha vrij goede gebou wen staan, dan moeten we er mee reke nen, dat een dergelijk bedrijf bij aan koop zo'n ƒ300.000,zal kosten. Stel dat de man in kwestie zelf een bedrag van ƒ100.000,boven water kan brengen en hij dus volstaan kan met een lening van ƒ200.000,dan is de rente, die voor deze lening moet worden be taald, al veel hoger dan het bedrag, dat hij voorheen aan pacht betaalde. We praten dan nog niet eens over de eige- naarslasten als polder-, grond- en ruil- verkavelingslasten. De kosten worden een heel stuk hoger. Toch is dit nog niet het enige struikelblok. Deze hogere kos ten verlagen z'n inkomen en daarmee ook de belastingaanslag. Maar de aflossing In heel wat gevallen slaagt de boer er toch nog in om de hogere kosten van het „eigenaar worden", eventueel door een wat intensievere bedrijfsvoering voor een deel boven water te halen en een voldoende inkomen over te houden. Na het eigenaar worden heeft men niet meer voldoende aan een inkomen dat het gezin in staat stelt om op de zelfde manier te leven als medeburgers. Van het inkomen moet er nl. ieder jaar een flink bedrag naar de bank worden gebracht als aflossing van de schuld. In dit geval namen we aan, dat de man in kwestie een bedrag van ƒ200.000, moest lenen. Bij een aflossingsverplich ting van 3°/o per jaar betekent dit een bedrag van ƒ6 000,Nu is het voor 100°/o waar, dat iemand, die z'n schuld betaalt niet armer wordt Maar het is wel een feit, dat dit bedrag van ƒ6.000,- buiten het gezin blijft. In heel veel ge vallen is dit het breekpunt wanneer een bedrijf moet worden gekocht. Verpachter in ere houden Om de moeilijkheid, die hiervoor is beschreven te voorkomen heeft men in verschillende richtingen gedacht. Eén daarvan is de „Grondbank". Wat men tot nu toe van de ervaringen met deze Grondbank hoort as niet om te juichen. Deze zaak komt maar slecht op gang. Mede met het oog daarop ben ik van mening, dat er alle reden is om het sy steem van verpachten en pachten van gronden dn hoge ere te houden. Welis7 waar zijn de pachtprijzen de laatste ja ren iets omhoog gegaan en moeten we wel aannemen, dat ook in de komende jaren de pachtprijzen nog enigszins aan gepast zullen worden. Voorlopig ds er naar ik meen echter geen enkele reden voor pachters om on tevreden te zijn over iets oplopende pachtprijzen. Als pachter moet men zelfs als de verpachter probeert om de hoog ste prijs, die de Grondkamer toestaat als pachtprijs te krijgen zich maar „doodstil" houden. Br is alle reden om dankbaar te zijn, dat er nog altijd me deburgers zijn, die bereid zijn om grond als verpachte grond in eigendom te hou den Laten we daarom niet alleen het padhtsysteem als zodanig, maar ook de verpachters in ere houden. gaat dit betekenen, dat de opbrengst aan voederwaarde van het grasland te veel achterblijft. Er zijn daarom geval len. waarin het nodig kan zijn paarde bloemen te bestrijden. Op welk moment Net als bij stekels, is het meest gun stige tijdstip voor bestrijding het mo ment, waarop de bloeiknoppen tevoor schijn komen Een tijdstip, dat in veel gevallen met zo gunstig as. We denken hierbij speciaal aan percelen, die klaar liggen om gemaaid te worden. Als het zo ver is, dat de bloeiknoppen van de paardebloemen zich laten zien, dan is het tijd, dat het gras ai heel gauw moet worden gemaaid. Het bestrijdingsmiddel krijgt dan niet de kans om de paarde bloemen op te ruimen. De bestrijding van stekels en paarde bloemen heeft in de meeste gevallen plaats met de groeistof MCPA. Met dit middel is het effekt van de bestrijding alleen voldoende als het gebeurt op het moment, waarop de bloeiknoppen er zijn. Wat de paardebloemen betreft kun nen we echter ook gebruik maken van de groeistof 2,4-D Het voordeel is dan, dat we de paardebloemen op een vroe ger tijdstip te lijf kunnen gaan. We be hoeven in dit geval het tijdstip van het te voorschijn komen van de bloeistengel niet af te wachten We willen er nog eens met nadruk op wijzen, dat het advies tot bestrijding al leen geldt als er inderdaad sprake is van een zware bezetting. Het is beslist niet nodig om al bij het verschijnen van de eerste paardebloemen met de spuit te veld te gaan. Kinderbescherming is een zeer com plex en veel omvattend begrip. Even min als het alleen zou gaan om kinderen kan men uitsluitend spreken van be scherming. Misschien drukt jeugdwel- zijnszorg beter uit waar het om gaat: nl. een zowel geestelijke als materiële bege leiding van kinderen en jongeren welke dikwijls door moeilijkheden in en met hun omgeving verloren staan op hun weg naar volwassenheid en burger schap. Deze begeleiding geschiedt zowel door beroepskrachten zoals maatschap pelijk werkers, groepsleiders, psycholo gen etc., alswel door talloze vrijwilli gers welke naast de beroepskrachten zich inzetten om voor en met deze jon geren te zoeken naar een aangepaste ontwikkelingsmogelijkheid Een gezon de omgeving is daarom een eerste ver eiste. Wanneer deze niet kan geboden worden door het eigen gezin, zal er ge zocht moeten worden naar een pleegge zin of een gezinsvervangend tehuis. Soms ook kan zelfs plaatsing op kamers mogelijk zijn. Wanneer men dan weet dat we in ons land zo'n 40.000 jeugdigen tellen waar over de particuliere kinderbescher mingsinstellingen him zoig hebben, dan kan men zich voorstellen dat dit een aardige duit kost. Gelukkig worden de ze verenigingen door de overheid ge subsidieerd. Doch naast deze subsidie, die nooit toereikend kan zijn, blijven bijdragen van particuliere zijde noodza kelijk. De ontwikkeling die zidh overal m onze maatschappij manifesteert, waaraan wij zelf bijdragen en waarvan wij ook de in vloed ondergaan, doet zich ook voor in de kinderbescherming. Ook daar hebben veranderingen plaats als gevolg en on der invloed van nieuwe inzichten en op vattingen. Deze veranderingen, welke dikwijls eerst op kleine schaal in de praktijk moeten worden uitgeprobeerd, OOSTEREND Tussen 11 eo| zullen artikelen worden ingej op de deze zomer te houden r markten te koop zullen worden J boden. In aanmerking komen anül ten, leuke ouderwetse artikelen, «f Voor veel artikelen die men ges bij de grote schoonmaak weg tel of naar de meierblis te brengen,'1 toeristen geld over te hebben. mi té rommeltjesmarkt" dat vorigl heeft vergaderd, hoopt dat onenl wat spullen wil klaarzetten. Zw| stukken (meubelen e.d.) heeft a ver niet, tenzij het om heel bijsj dingen gaat. Wie spullen beschikbaar heefil kerheid wil 'hebben dat deze mm gehaald dient telefonisch berj doen aan de heer C. Oosterhof I 691 of 605; de heer Vos (02223)1 de heer J. Drijver (02 2 23) 371. Ij len worden over heel Texel afg«! Ook dit jaar zal voor de bej van Den Burg een busreisje r vasteland worden georganiseerd de bedoeling het reisje in auga houden. In overleg met de beja bond is bepaald dat deze keert hoeve van het reisje 'géén lijs;- zal worden gehouden. Er moet a den gerekend dat de kosten nu cq ƒ30,per persoon zullen bet Waar en wanneer men zich kas ven zal te zijner tijd dm deze kras den bekend gemaakt De orgarj houden zich wel aanbevolen voa willige giften om het reisje te i slagen. Men kan zijn bijdrage i op rekening 3625.20 801 bij de; senbank t^.v. mevrouw B. K; Karsten met vermelding „bejr tocht". OOSTEREND De dorpscce van Oosterend houdt deze we lijstkollekte in dorp en omgev: opbrengst is bedoeld voor koni2 dag, bejaardentodht en andere ai ten die de dorpscommdssie dit js ontplooien. Het is de bedoeling i ikoninginnedag weer kinder spelen te houden. OUDESCHILD In de Her pastorie te Oudeschild vertoontd E. Loerakker uit De Cooksdor? over Texel op woensdagavond aanvang 20.00 uur. De avond vn» houden op initiatief van de Hen vrouwenvereniging van Oud( en welke tot doel hebben een gepaste opvang en begeleiding jongeren, eisen naast een tot^ soonlijke inzet van de begeleid# wassenen extra handen vol geld Daartoe 'houdt de „SAKOR", Samenwerkende Kinderbesd Organisaties, ook op Texel •lijkse nationale kollekte. In de wij 22 - 28 april a.s. zwermen de v lektanten weer vrijwillig uit i kollektebussen. Laat u hen en d landse jeugd niet in de kou staaij u echter de bus missen: maakt udf bedrag over op giro 40 40 40 van| Den Bosch. Geef eens wat extra! nu ook geschikt voor de wasautomaat per pak nu van -J-r9§Woor 3 bekertjes macleans ovtrn r%rntn li ik« van voor extra grote tube van -3t35- voor slechts

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 8