Cjroen cZwartsJexeh in het harL, .000 slaapplaatsen is geen Ireefgetal maar een maximum TAXI 2323 iAD AKKOORD MET RECREATIEPLAN Autoshow Wiegel op Texel BenW achten asfaltfabriek bij werkhaven toelaatbaar I Rijkswaterstaat vergroot opstelterrein bij veerhaven OUDESCHILD lelfs nu kunnen \nog worden ges diverse plannen chrapt Ruimte voor 150 auto's meer flLHELMINALAAN 4-3 m-vfx Paasdrukte iets minder groot dan vorig jaar In maart ruim 2000 auto's minder vervoerd Wachtmeester Tromp verlaat rijkspolitie Automobielbedrijf Jan Rey TAXI (02220) 2000 JAG 26 APRIL 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8870 COURANT feive: B.V. v/h Langeveld De Roo(J 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den I (02220) 2403 B.g.g.: Alex Verburg, it' 37. tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. exd. 4% BTW gemeenteraad heeft zich dins- vond kunnen verenigen met het itiebasisplan. Het ging om voorlopige standpuntbepaling" 'men zich nog niet in alle op- n heeft vastgelegd, maar wel de llijn voor het beleid in de komen- iren heeft bepaald. Aanpassing i het plan zal in ieder geval ge- den als het nog te maken struc- an daartoe aanleiding zou ge- Bepaalde details van het pjan n ook in het plan buitengebied éde orde. Essentieel voor het plan 1 cTuitspraak over de toegestane lo- ^Bapadteit, het vastleggen van de Entratiegedachte, het waarbor- centrale voorzieningen en het >n naar seizoenverbreding. •heer J. Witte (KVP) had kritiek tails. Hij vond dat bij boerderijen zeven recreatieve eenheden moe- vorden toegestaan inplaats van Gebleken is dat voor het door- van de vakantie op de boer- jelangstelling bestaat en het is niet ijk dat de mensen die het aantrek - e Texelse landschap hebben hel- ormen ook een graantje meepik- an het toerisme dat daarvan mede jvolg is. De heer Witte wilde ver- it de landarbeiderboerderijtjes een itieve bestemming krijgen en wil- et dat bosaanplant ten koste zou van agrarische grond. Alleen als eze drie wensen rekening zou en gehouden, wilde de heer Witte met het recreatiebasisplan vereni- 40.000 of 47.000 heer C. Koorn had bezwaren tegen ens van 47 000 gasten die b en w ingesteld Conform de mening van lillende inspraakgroepen zou hij erder dan 40.000 willen gaan. Hij larde zich tegenstander van recre- ij de boer. tenzij het werkelijk no- Bij zeven eenheden per boerderij de heer Witte wil, vreesde hij dat fejspoedig een capaciteit van 50.000 in zal overschrijden; bovendien is mgewenste concurrentie voor de logiesverstrekkende bedrijven, id ook moeite met de voorgeschre- 0 tot 100 hectare bos. Hij vreesde oerderijen zouden moeten worden irold" om de aanleg hiervan mo- te maken. leer L. J. Weijdtpleitte voor onmid- stoppen van de akkommodatie- De praktijk zal leren dat er dan ;oed nog heel wat bedden bij'ko- Terugkeren van een onjuist inge- 1 weg kan niet, of het zou moeten het „uitdunnen" van bestaande be- :n. De heer J. Zuidewdnd vond het ijk om zich aan een bepaald getal hangen. 47 000 zag hij wel als het 'te maximum. Kwaliteitsverbete- vond hij belangrijker. Er is nu kans laarvan iets terecht komt in het ■plan, dat dan voorbeeld voor an- bedrijven zou kunnen worden. :er meende dat de Grontex veel urmen doen op het gebied van kwa lverbetering van de verblijfster- De verkaveling van bestaande «terreinen moet worden gestopt, gerust was de heer Zuidewind over eiligheid van de veerverbinding. luizend toeristen brengen 10.000 nee. Er hoeft maar één fuik of 4 defekt te raken en er kan van rop worden gesproken. Lapmiddel Idewind verklaarde 2idh tegenstan- |^n ^reatie op de boerderijen De boer blijven. Recreatie is eev lapmiddel om het inkomen veilig te stellen, het houdt sanering tegen. De heer Blanken had ernstig bezwaar te gen de 47 000 verblijfplaatsen die b en w als maximum aanvaardbaar vinden Het is strijdig met de tendens die uit de inspraakprocedure naar voren kwam. Hij vond dat van de mening van de in spraakgroepen erg weinig doorklonk in het pré-advies van b en w en vond dat bij 40.000 de maat meer dan vol was. De burgemeester noemde het onjuist om het aanvaardbaar achten van het recreatiebasisfacetplan te laten afhan gen van details zoals die door de heer Witte waren genoemd. Deze kwesties kunnen later worden geregeld en komen o.a. in het plan buitengebied aan de or de. Nadere studies zouden kunnen uit wijzen dat méér of minder verantwoord is. Uit de inspraak is niet gebleken dat het oorspronkelijke pré-advies van b en w onjuist was. Er valt dus niet zoveel te corrigeren. Geen streefgetal Het getal van 47.000 moet niet als streefgetal worden gezien maar als het maximaal toelaatbare, voor zover dat op dit moment is te bepalen. Studies zullen nader uitwijzen of het minder of meer moet worden. De situatie zou kun nen veranderen als er minder auto's komen en als men er in slaagt het ge drag van de toerist te beïnvloeden. De wethouders Joustra en Dros zeiden geen bezwaar te hebben tegen beperkte re creatie bij de boer. Die paar eenheden zullen eventuele sanering niet kunnen tegenhouden. Steeds minder De angst dat men ongewild boven het getal 40.000 of 47.000 zal uitkomen bleek vrij algemeen. Dat ontlokte de burge meester de opmerking dat het college er bepaald niet opuit is koste wat het kost de capaciteit op te voeren, in te gendeel In het oorspronkelijke recrea- tiefacetplan werd nog gesproken over een top van 75.000 (waarmee de raad het destijds van harte eens was) maar sindsdien heeft men voortdurend terug gedraaid en is van tal van plannen af gezien. Wat er nu nog aan plannen ligt is zeer bescheiden en zelfs daarvan kan (m.u.v. het Krimplan) nog worden afgezien als de raad het wil. De heer Blanken vroeg de raad uit spraak te doen over de vraag of 40 000 dan wel 47.000 als maximum getal moest worden aangehouden in het re creatiebasisfacetplan. Bij stemming bleek dat alleen mevrouw Maas en de heren Ellen en Blanken aan de 40.000 wilden vasthouden De heer C. Koom, die ook ernstige bedenkingen tegen de 47.000 had geuit had verklaard dat hij van de voorzichtigheid van het college overtuigd was geraakt. De heer Witte wilde nog een uitspraak van de raad in zake zijn visie op recreatie bij de boer, de bosaanplant en de recreatiebestem ming van landarbeidersboerderijtjes, maar dat werd door niemand onder steund. Burgemeester en wethouders kunnen ermee akkoord gaan dat de asfaltfa briek van P. Daalders Aannemingsbe drijf uit Alkmaar wordt gebouwd op het terrein van de nieuwe werkhaven te Oudeschild. Voor de installatie komen twee terreinen in aanmerking: een ten noorden en een ten zuiden van de ha- kom. Er is geruime tijd naar een ge schikte plaats gezocht. De gemeente houdt er zich al sinds oktober 1972 mee bezig. Het haventerrein wordt nu het meest aanvaardbaar geacht. De fabriek is dan ook gunstig gelegen voor de aan voer van grindstof en de afvoer van het produkt, dat wordt gebruikt bij de dijk- verhogingswerken en later voor onder houd. Daalder heeft momenteel nog een as- faltinstallatie nabij het reddingboothuis V- f M 1 De paasdrukte op Texel was groot maar toch zijn er deze paasvakantie minder auto's per TESO vervoerd dan met Pasen vorig jaar. In de periode van 5 tot 23 april '73 en '74 werden respec tievelijk 30.564 en 29.644 personenauto's overgezet, dat betekent een teruggang van drie procent. Bij de TESO maakt men zich over deze afname in het geheel geen zorgen. Men is van mening, dat het tijdstip waarop Pasen viel een grote rol speelde bij de vermindering. Verleden jaar viel namelijk op maandag in de week na Pasen koninginnedag; men voegde dat lange weekend aan de vakantie toe, zo dat deze een aantrekkelijke lengte kreeg en zeker de moeite waard was er *op uit te trekken. Vergelijkt men het aantal vervoerde auto's met het aantal rond Pasen 1972, dan valt een toename van ongeveer veertig procent te consta teren. In verhouding tot vorig jaar is de hoeveelheid vervoerde caravans sterk gestegen: in 1973 passeerden 459 caravans Texels grenzen, dit jaar 563. Dat is een toename van 22,6 procent. TESO staat voor raadsel De afgelopen maand maart heeft TESO 23.199 personenauto's vervoerd tegen 25.281 in maart '73, een teruggang derhalve met 2.082 oftewel 8,29%. Deze afname heeft grote verbazing gewekt want er is geen verklaring voor te vinden. Verminderd autoge bruik als gevolg van de duurdere benzine is denkbaar, maar dat zou dan ook voor februari moeten gel den. Maar die maand gaf in ver gelijking met vorig jaar de nor male stijging te zien: van 17.381 naar 19.305, een toename van 1924 oftewel 9,97%. Dat het autover voer in januari terugliep van 18.077 naar 16.912) was begrijpe lijk want toen waren er nog auto loze zondagen. te De Cocksdorp, maar de aan- en af- voerwegen zijn hier onaanvaardbaar lang Wat in Oudeschild wordt gebouwd is overigens een nieuwe installatie, die veel minder rook- en lawaaihinder dan de bestaande geeft. Voor het bouwen van de installatie ds een vergunning no dig met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening om dat het geldende bestemmingsplan de installatie niet toestaat. Het bouwplan ligt vanaf 26 april gedurende 14 dagen op de gemeentesecretarie ter inzage voor ieder. Eventuele bezwaren tegen verlening van bouwvergunning (op bei de of op een van beide terreinen) kun nen gedurende deze termijn schriftelijk worden kenbaar gemaakt bij b en w. Nadat de bouwplaats definitief vast staat zal ook nog een hinderwetproce dure worden gevoerd, waarbij eveneens gelegenheid wordt geboden bezwaren in te dienen. Op de tekening zijn de twee in aanmerking komende terreinen met 1 en 2 aangegeven. In opdracht van Rijkswaterstaat is Aannemersbedrijf P. Daalder begonnen met de uitvoering van een tamelijk in grijpende verandering van het opstel terrein van de veerhaven. Door de ver andering zal in het totaal aan vierhon derd auto's plaats kunnen worden ge boden, dat is honderdvijftig meer dan voorheen. Als eerste moest het grasveld tussen wegen en stroken worden verwijderd om plaats te maken voor vier klinker- stroken, waardoor men in totaal zeven tien opstelbanen zal krijgen. Nog twee lange stroken worden verkregen door de baan die langs Tesokantoor en ha venrestaurant voert eveneens bij het op stelterrein te trekken. Hierdoor is het voor bestuurders van personenauto's niet meer mogelijk hun medepassagiers voor de wadhtkamer af te zetten. Zij zullen de weg richting polder 't Horntje moeten inslaan en hun reisgenoten op het parkeerterrein moeten afleveren. Voor het bus verkeer zal daarentegen een smalle weg direkt langs het kantoor blijven bestaan. Bezoekers voor het res taurant zullen ter hoogte van het huis je ,,De Roef" rechtsaf moeten slaan en gebruik maken van de weg uit Den Hoorn. Aanleiding tot het omleggen was de lange rij wachtende wagens op de Pont- weg bij grote vervoersdrukte. De nieuw aangebrachte stroken betekenen twee volle boten. Een ander voordeel van de maatregel is dat de baan die de strook vóór de fuikbrug kruist, vrij blijft. Men hoopt voor Pinksteren de laatste hand aan de werkzaamheden te hebben Zaterdag a.s. open huis DE COCKSDOR Wachtmeester eerste klasse H. Tromp verlaat per 1 mei de Rijkspolitie. Wegens het berei ken van de 60-jarige leeftijd heeft hij recht op het zg. functioneel leeftijdsont slag, dat op zijn 65e automatisch in pen sioen overgaat. De heer Tromp is al sinds 1946 aan de groep Texel van de Rijkspolitie ver bonden; hij was steeds postcamman- dant (later rayoncommandant) van De Cocksdorp. Zaterdag a.s. houdt de familie Tromp (Maris Stella, Kikkertstraat) open huis voor ieder die van hem afscheid wil ne men. Men is welkom van 10.30 tot 18.00 uur. Voor De Cocksdorp is nog geen nieuwe rayon commandant benoemd. gelegd. Rijkswaterstaat verzoekt echter alle bezoekers van het havenrestaurant plus de automobilisten die personen bij de boot willen afzetten, de nieuwe rege ling als reeds ingegaan te beschouwen, zodat de door Firma Daalder uit te voe ren werkzaamheden zo vlot mogelijk kunnen verlopen. In het najaar valt een nieuwe wijzi ging bij de haven 't Horntje te verwach ten. De bushaltes zullen dan iets dich ter bij de boot worden geplaatst. 26 en 27 april MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds levering via de meubelhandel Zie binnenzijde tweede blad

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1