AGENDA Gy muit voering SVC werd vrolijk spektakel ■I „Lammie* Verbluffende staaltjes van helderziende op avond K.K. Gilde Plattelandsvrouwen! luidden WaddenavoiJ van het raadhuif Ierse kinderen in olympische sfeer Rektifikatie Geen openbare vermakelijkheid op 4 mei Voorraad stro door brand verloren Nationale herdenking 1974 Aquariumvereniging houdt filmavond Dc voormalige Helderse kotter HD 160 „Lammie", die vorige week tot zin ken werd gebradht met aan boord dui zenden kilo's Libanese hasjies, was vroeger eigendom van de beer B v d Vis Pzn uit Oosterend, en maakte daar mee als TX 39 deel uit van Texels kot- tervloot. De smok kelkotter ligt nu op de bo dem van de Noordzee en zal een dezer dagen worden gelidht Op de foto de kotter in eervoller da gen. Het R.K. Vrouwengilde had voor haar laatste verenigingsavond van dit seizoen helderziende Paul Deschat uitgenodigd, die vertelde over helderziendheid in vroeger dagen en in het heden; hij illu streerde zijn verhaal met enkele inte ressante proeven. Zo wist bij aan de hand van enkele foto's een gedetailleerd verslag te leve ren over een familie in Zuid-Amerika en over het huis, waarin deze familie woonde. Frappant was de glasproef. Een tas vol glasscherven werd voor de dag ge haald en leeggegooid boven een tafel Een der jongere dames werd verzocht het bovenlijf (deels) te ontbloten. Ver volgens werd zij door twee heren tame lijk hardhandig op de met scherven be dekte tafel gedrukt, maar kwam er zonder ook maar één schrammetje weer vanaf. Van pijn was geen sprake ge weest Volgens de heer Deschat beschikte in v*roeger tijden iedereen over helderzien de begaafdheden. In de loop der eeuwen zijn kommumkatiemiddelen echter in ontwikkeling gekomen en had men de helderziendheid er niet meer bij nodig. De avond werd besloten met een dankwoordje door voorzitster D. Boo gaard-Witte, aan het adres van de heer Deschat en zijn assistent, en aan allen, die het verenigingsseizoen tot een ge slaagd seizoen hadden gemaakt. Emeritus-pastoor C. P G. Persoon te Den Burg is op 6 mei a s. 25 jaar op Texel. Hetzelfde geldt voor zijn huis houdster mej. H. J Borgstede. Het dub- DE COCKSDORP Zeer veel be langstelling bestond voor dc zaterdag avond in „De Sluftervallei" gehouden gymnastiekuitvoering van Sportvereni ging De Cocksdorp. In feite was de ak- kommodatie veel te klein, maar met een groot gemeenschapscentrum in het vooruitzicht wilde men het er nu nog wel mee doen. De avond werd geopend door op ban ken klimmende en klauterende kleuters, die de harten van vele ouders roofden door hun oefeningen te besluiten met het zingen van een kinderversje Grote behendigheid op de brug werd getoond door de 6 tot 8-jarige jongens. Meisjes van dezelfde leeftijd hielden het bij sierlijk huppelen en springen op en rond de banken Jongens van 9 tot 11 jaar bewogen zicih lenig op het paard en aan de rek stok, meisjes van 8 en 9 jaar voerden hoge sprongen uit op de minitrampoline en de 10 en U-jarige meisjes hadden bele jubileum wordt in de fam gevierd op zondag 5 mei ten de heer Persoon, Beatnxlaan genheid tot feliciteren voor ad wordt gegeven gedurende de J maandag 6 mei. Pastoor C. p, q! soon werd in 1899 geboren te J Rodenrijs in Zuidholland O 1 1966 vierde hij zijn 40-jarig pj feest en in 1968 ging hij met emeJ Woensdag hield de Bond van?] landsvrouwen afdeling De Cod Eierland de laatste avond van zoen 1973-'74. Gast op deze avt drs. P A W. J. de Wilde alstjj bij het NIOZ werkzaam die. hand van een film een lezing hielï] de Waddenzee. Om de dames noci te laten proeven van de Wa< werd in de pauze een slaatje n^j banket gepresenteerd. Door het eendagöbestuur djj avond ihad verzorgd werd de bs Wilde dank gezegd voor de lezing heer Moonen voor de bediening fn. filmapparatuur veel succes met weliswaar niet geheel perfecte ritmische oefeningen. Met rijik applaus werden de kast- sprongen van de jongens tussen de 12 en 15 jaar beloond en zo verging het ook de dames in die leeftijdscategorie na hun prestaties op de ongelijke brug en de evenwiohtsbalk Zeer geslaagd waren ook de oefenin gen van de ouderen. Echtparen „be sprongen" gelijktijdig het paard Enorm veel plezier beleefden de toeschouwers aan de heren, die de dames op de lange mat wel eens het een en ander zouden leren. De heren Stolk, Stoop, Tromp, Veen en Druif werkten hieraan mee Verloting Tijdens de avond werden loten ver kocht. Prijzen vielen op de volgende nummers: Geel: 118, 310, 211, 295, 312, 132. Groen: 173, 493, 169. Groen toe gangsbewijs: 330, 389. Blauw: 494. De prijzen zijn af te halen bij mevrouw C. de Ruyler, Ploosterstraat te De Cocks- dorp. MEDEDELING^! VAN B EN V Verkiezingen gemeenten^ Op woensdag. 29 mei a.s. vim kiezing van de leden van de 4 raad plaats. Alle Texelaars, diere het kiesrecht zijn ontzet en van de kandidaatstelling 16a in deze gemeente woonden el stens 18 jaar waren, kunnen <te| stem uitbrengen. Pe ongeveer 7000 Texelse kies tigden ontvangen binnenkort 1 roep aan hun laatst bekende adrel u dus intussen verhuisd zunderf de gemeentesecretarie te melden-I helaas nog wel eens voorkomerij zuim dit geeft dan nodige en moeilijkheden Aangezien de 16e april al weel paar weken achter ons ligt, kmaT die tussentijd Texelse kiezers na» andere gemeente zijn vertrokka hun nieuwe gemeente kunnen 1 niet stemmen. Willen ze toch d nien dan moeten ze of op 29 1 Texel komen of zo mogelijk tijéf gemachtigde aanwijzen. Dat laatste het aanwijzen v gemachtigde kan gebeuren d dereen die op 29 mei niet in deg« te kan zijn of ziek is. Formulier» kosteloos op de secretarie (afddl gemene zaken, kamer 209) vel baar en moeten daar uiterlijk opiij ingeleverd worden. Als gemachtigde kunnen optred a. de echtgenoot of echtgenote; b. bloed- of aanverwanten tot t de vierde graad (in gewoon S lands: tot en met een neef oil kinderen van een oom en tantel c. de man van de schoonzuster vrouw van de zwager van dek d. een huisgenoot. Een kiezer mag nooit meer dï aanwijzingen als gemachtigde 1 men. Dat is dus de algemene regel vd stemmen bij volmacht, maar hid één uitzondering. Stel n.ldatua 15 mei weet, dat u op 29 mei ntój stemmen. In dat geval kunt u, if tot en met 24 mei, als gemachtigd! wijzen een kiezer, die zelfs hd| geen familie van u hoeft te zijn.1 u moet dan met gemaohtigd| soonlijk ter secretarie komen formulier in te vullen en te ow nen. Van die laatste eis magc beding worden afgeweken. Nadere inlichtingen kunt u natcj altijd op de gemeentesecretarie fc ook telefonisch onder nr (0 2220)1 Beeld van bet werken op de door dames van 12 I Het gaat erg goed met de op Texel verblijvende Noord-Ierse kinderen. De helft van het Nederlandse verblijf zit er nu op en moeilijkheden van betekenis hebben zich helemaal niet voorgedaan. In tegendeel: de jeugdige gasten verma ken zich prima: „Boven alle verwach tingen", zei desgevraagd een der orga nisatoren. „Natuurlijk is er wel eens een kleinigheid, maar dat is vanzelf sprekend. Zet maar eens veertig Texe laars bij elkaar Bovenstaande foto werd donderdag gemaakt op het terras van hotel „De Lindeboom-Texel". De kinderen hadden zich uitgedost als russen, chinezen, arabieren en vertegen woordigers van andere nationaliteiten in het kader van een olympische dag. Op het terrein van S V. Texel werden de „olympische spelen" gehouden 's Avonds bood Cdty Theater de kinderen de Engels gesproken film „Goofy" aan. Het vredig samenzijn van protestantse en katholieke kinderen op Texel inspi reerde ex-Texelaarster, mevrouw N. Dogger uit Bergen tot (het volgende ge dicht OECUMENE Men leest er van in elke krant. Hel Ierse kind naar Nederland. Beseft men wat dit zeggen wil? Men staat daar dikwijls niet bij stil. Ik las laatst in uw plaats lijk blad. Wie wil er twee uit Ierse stad. Eén Katholiek, één Protestant gelijk in huis, vaak tand om tand, die eerste avond bij uw thuis. Weet: u baalt moeilijkheden in huis. Soms zijn ze in 't begin geen vreugd. Ze hebben een ontwrichte jeugd. Vol angst en haat, ook vol gevaar. Wie wil er twee, wie speelt het klaar, om twee van deze kind'ren saam, van protestant en roomse naam, veel liefde, leiding, vreugde geven in uw gezin. Leer ze te leven in éénsgezindheid met elkaar. Voor hen een onbekend gebaar. Dit zaad gezaaid in kinderziel, ontkiemd mogelijk fragiel. Zal het in Ierland gauiv vervagen Of zal het blijvend vruchten dragen? God geve in de Ierse staat, de ware éénheid metterdaad! In het raadsverslag in de krant van 26 april kwam de volgende regel voor; „De wethouders Joustra en Dros zeiden geen •bezwaar te hebben tegen beperkte re creatie bij de boer. Die paar eenheden zullen de eventuele sanering niet kun nen tegenhouden". Bedoeld waren de wethouders Daalder en Dros (Joustra wil de verkondiging van zijn standpunt in deze uitstellen tot de behandeling van het bestemmingsplan buitengebied). Een andere rectificatie. De iheer Ellen ihad over de oliemaatschappijen gezegd dat het kapitalisten zijn die de straal zender aan Texel opdringen. Volgens ons verslag zou de heer Blanken daarop hebben opgemerkt; „Als blijkt dat Ellen gelijk 'heeft, maken we de tuien los. In werkelijkheid ging de discussie er iets anders toe. Na de geoiteerde opmer king van Ellen zei de burgemeester: „Dat zal dan wel blijken". Waarna Blanken zei: „En als dat blijkt, «naken we dan de tuien los?" De commissie Nationale Herdenking heeft in overleg met het bedrijfsschap Horeca de wens geuit dat op de avond van 4 mei geen openbare vermakelijk heid wordt geboden. De horecabedrij ven, zo is aan het ibesrtuur van de afde ling Texel van Horeca Nederland mee gedeeld door de burgmeester, moeten echter hun normale dienstverlenende funktoe kunnen blijven vervullen. Slui ting zal derhalve niet worden voorge schreven maar wel wordt verzocht van 19.30 - 20.30 uur zodanig tewerk te gaan dat aan de exploitatie elk vermakelijk heidsaspect ontbreekt. Gevraagd is van 18.00 - 21.00 uur de buitenverlichting (neonletters en lichtbakken) te doven en geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Neder landse radioprogramma's. Woensdag 1 mei Van 12.00 - 13.0 uur radiouitzending „Texel-centraal", Hilversum I. Donderdag 2 mei De aquariumvereniging houdt een film avond 'in „De Witte Burcht", aanvang 20.30 uur. Ook toegankelijk voor niet- leden. Vaste data: Iedere maandagavond 20.00 uur open bridgedrive in hotel „De Lindeboom- Texel". Iedere maandag is men tussen 20.00 - 21.30 uur welkom op NVSH-dnforma- tiecentrum en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouwook voor mid delenverkoop. Iedere woensdag 15.00 uur bejaarden- zang in de landbouwschool te Den Burg. Iedere donderdag van 10 30 - 11 15 uur bejaardengyninastick 111 „Casino". Uitzending bejaardenomroep maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de o.l school van Oudeschild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje Donderdagavond vertoont de aqua riumvereniging interessante films in „De Witte Burcht", aanvang 20.30 uur De film „Onderwaterweelde" is opgeno men in de Adriatische Zee en geeft een beeld van het leven van «poliepen, kreef ten en andere organismen De tweede film, gemaakt onder de waterspiegel van de Amazone, is gewijd aan de voortplanting in de natuur van diverse soorten tropische vissen. Dezelfde film avond is ook voor niet-leden vrij toe gankelijk. DE KOOG Zaterdagmiddag raakte een voorraad van 500 pakken stro van de heer D. Bakker (Pontweg K 85) in brand. Oorzaak was het spelen met lu cifers door een kind. De brandweer was snel Ier plaatse en kon voorkomen dat een vlak naast de strostapel staande houten schuur ver loren ging. Men ondervond moeilijkhe den bij het blussen toen een pomp ver stopt raakte door modder, een gevolg van de lage waterstand van de sloot waaruit het water werd gezogen Al met al was de brandweer toch nog een halve middag in touw. Zaterdag zal in het kader van de Na tionale herdenking de gebruikelijke kranslegging plaatsvinden op de Rus senbegraafplaats en de algemene be graafplaats. De kranslegging op de Russcnbegraaf- plaats zal op een Sn nader overleg met de vertegenwoordigers van de Russische Ambassade te bepalen tijdstip in de na middag plaatsvinden. De kranslegging bij de algemene be graafplaats vindt plaats even na 8 uur in de avond. Evenals voorgaande jaren wordt er geen stille toaht meer gehouden, even tuele belangstellenden en zij die een bloemenhulde willen brengen zijn wel kom bij de begraafplaats. De gebruikelijke rondgang over beide begraafplaatsen zullen plaatsvinden, waarna twee minuten stilte in acht ge nomen zullen worden. Na de „Last- Post" zal de krans worden gelegd, ter wijl de plechtigheid besloten wordt met het in top hijsen van de vlag. Op de Texelaars wordt weer het be roep gedaan vanaf 6 uur 's avonds tot zonsondergang de vlag halfstok te han gen, terwijl de Horeca-exploitanten is verzocht de exploitatie van 19.30 - 20.30 uur zodanig te doen geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ont breekt en van 18.00 - 21.00 uur geen an dere muziek ten gehore te brengen, dan die van de officiële Nederlandse radio programma's. De klokken zullen als ge bruikelijk om 19.30 uur luiden.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2