Cjroen warL-Jexels in het harL> Uitdunning" terreinen RST niet ten koste van bedrijfsresultaten TAXI 2323 K Den Burg staat voor woningbouwexplosie Politiek vuurwerk in De Lindeboom JOverschot in 1973/119.894 exploitatietekort zwembad pnieuw zwaar tegengevallen i DRIE PLANNEN 100 HUIZEN an KVP ELMINALAAN 4-S Flinke doorstroming belangrijkste gevolg TAXI (02220) 2000 **s- Zaterdag 'muzikale kollekte' meisjesdnimband D.E.K. t steigertje LEG EENS AAN rIJDAG 24 MEI 1974 87e JAARGANG No. 8878 Ultgav*: B.V. v/h Langeveld De Roo(J pjstbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ^daktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den brg, tel. (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, 'azendljk 37, tel. (02220) 3652. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652, Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. M£d. Bank, Rabobank Advert 27 ct. p. mm. exd. 4% BTW Op de kampeerterreinen Loodsmans- uin en Kogerstrand van de Recreatie- tichting Texel werden het afgelopen ar 432.965 overnachtingen geboekt te- in 435.401 in 1972. Een teruggang der- itve van 2436 overnachtingen. Op oodsmansduln" zakte het aantal over- mio|chtingen van 158.157 naar 157.363, en ,Kogerstrand" zakte het aantal over- orizAchtingen van 277.244 naar 275.602. bc- De gemiddelde verblijfsduur op beide viss- treinen zakte met bijna een dag tot dagen op Loodsmansduin en 9,6 da- aop Kogerstrand. De teruggang op »dsmansduin wordt veroorzaakt door (teruglopen van 'hiet aantal overnach ten in de huisjes (1517 ovemachtin- minder); het aantal kampeerover- itingen steeg daar nog met 723. - - Op beide terreinen werd de maxi- toe te laten bezetting 10% inge- anpen. Deze „uitdunning" in het anke k Piek minder TEXELSE KVP ZIT IN UFT. EN TERECHT de KVP Texel is van 1974, en vooruitstrevend, vernieuwing en verbetering met van het goede. tief bouwend aan bijvoorbeeld >nd arbeidsklimaat, enwerking en goede verhoudin- voorwaarde voor het welzijn Texelse gemeenschap. Respec ters opvatting en overtuiging. «te keus. flinke bedragen blijven steken in verbe tering van de akkommodatie van beide terreinen. Totaal werd ƒ367.244,uit gegeven. Het jaarverslag 1973 maakt melding van de bouw van een reinwa- terkelder op „Loodsmansdudn", waar door de moeilijkheden met de water voorziening zijn opgelost. Vierder werd de kantine verbeterd en uitgebreid, ter wijl aan de beheerderswoning een kan toor en een dokters- en personeelskamer werden gebouwd. De kampwinkel kreeg een nieuwe inventaris, de parkeerruimte werd uitgebreid en een zandpad ver hard. Ook werden enkele zandbakken en speelmateriaal geplaatst. Totaal werd op „Loodsmansduin" voor ƒ291.962, geïnvesteerd. Ook op „Kogerstrand" werden zandbakken geplaatst en wer den de veldkranen verbeterd. De grote opslagloods werd belangrijk uitgebreid. Totaal werd op Kogerstrand ƒ65.119, geïnvesteerd. Het RST-kantoor in Den Burg kreeg een brand- en inbraakvrije kluis, kosten ƒ10.163, Noodcamping Op 30 juni waren alle kampeerterrei nen op Texel vol en moest de proviso- risohe noodcamping in Den Burg in ge bruik worden genomen Deze nood voorziening bleef tot 20 juli in gebruik; de exploitatie was in handen van de Re creatiestichting. Er werden 3632 over nachtingen geregistreerd. Zwembad De belangstelling voor het zwembad Molenkoog in Den Burg is in 1973 stenk toegenomen. Het aantal verstrekte ba den nam toe van 83.482 tot 111.180. Door dé enorme kostenstijgingen was het des ondanks niet mogelijk het exploitatie tekort van het bad terug te dringen. Het tekort bedroeg in 1973 59.599,73, Het bad was 22 wéken open (van 28 april van de kwaliteit had de gewen- resultaten; met name de vegetatie het terrein had veel minder te lij- dan in de topperiode van vorige verminderde piek komt vooral tot Imkking in de overnaohtingscijfers de maand juli: op beide terreinen ül 189.252 tegen 227.504 in 1972. De rige maanden gaven juist een gro- drukte te zien dan het jaar er- met uitzondering van mei toen aantal overnachtingen 14.519 be tegen 20.398 in 1972. Over het meen was dus sprake van een be- spreiding. Ondanks de „uitdun- en het mede daardoor terugge- aantal overnachtingen zijn de be- ■esultaten goed. Na aftrek van ex- ifschrijvingen gaf de exploitatie van smansduin een tekort te zien van ®3,64 en Kogerstrand een overschot ƒ127.837,29, per saldo dus een over- van ƒ119.893,65 en dat is aanmer- jkmeer dan het jaar ervoor a het overschot is een ton toege- rf aan de algemene exploitatiereser- a de rest aan het uitbreidings- en mgmgsfonds. Het 'kweken van schotten is voor de Recreatiestich- Qoodzakelijk, omdat voor financie ren investeringen geen beroep kan tai gedaan op de kapitaalsmarkt, fmeente Texel heeft aan de Recrea ting een goede inkomstenbron, in 1973 werd ƒ172.785,aan toe sbelasting geïnd. Nieuwe investeringen ak zij de financieel gunstige ont- ïling kan de Recreatiestichting Als alle plannen doorgaan beleeft Texel binnenkort een bouwexplosie in zowel huur- als premiewoningen. Er zijn drie bouwplannen, totaal ongeveer 100 woningen omvattend. Deze betekenen niet alleen een zeer aanmerkelijke uit breiding van het aantal huizen, maar brengen ook een grootscheepse door stroming met zich mee. Tientallen wo ningwetwoningen met een lage huur zul len voor minder draagkrachtlgen be schikbaar komen. In tegenstelling tot eer der gelanceerde gegevens, is er voor alle geplande woningen voldoende ruimte in het nog niet vastgestelde bestemmings plan Den Burg noord-west, al zullen er mogelijk wel consequenties aan vast zitten voor de ook in noord-west gepro- teerde bejaardenwoningen. Met toepas sing van artikel 19 zou vergunning kun nen worden afgegeven, zoals dat ook is gebeurd met de 48 woningwetwoningen, die de woningbouwvereniging Texel mo menteel in noord-west in aanbouw heeft. Wat de plannen nog wel geheel of ge deeltelijk zou kunnen dwarsbomen is het feit, dat de gemeente bij het toestaan van premiewoningen is gebonden aan van rijkswege toegewezen contingenten. Bin nen 't huidige contingent zouden slechts een twintigtal premiewoningen kunnen worden toegestaan, maar de gemeente heeft inmiddels al om flinke verruiming van de toewijzing verzocht. Men heeft goede hoop dat het zal lukken. Elders zijn, mede als gevolg van de malaise in de bouw In de eerste maanden van dit jaar, niet alle contingenten benut. Moge lijk kan Texel van het overschot profite ren. De beleggingsmaatschappij Continent III wil 33 premie(huur)woningen bou wen, te financieren met het geld dat de maatschappij heeft verdiend met de verkoop van bungalows in het park „De Parel" in Gerritsland. Er komen 12 4-slaapkamerwoningen, 13 3-slaapka- merwoningen en 8 1-slaapkamerwonin gen, de laatste categorie in twee varian ten. Op basis van de huidige gegevens zal de netto-huur resp. bedragen ƒ230, ƒ180,en ƒ160,Architect P R. Boots uit De Waal, die de woningen heeft ontworpen, verklaart deze „ver dacht" lage bedragen door erop te wij zen dat Continent geen winst hoeft te maken. Het gaat om het beleggen van het met de verkoop van de zomerbun- galows verdiende geld en dat is fiscaal zeer aantrekkelijk. De gemeente heeft het plan nog in studie, maar staat er zeker niet negatief tegenover. Wel zal men van Continent ojn. garanties vra- Igen met betrekking tot de huur. Als de edewerking niet al te lang uitblijft, kan eind september met de bouw wor den begonnen; de huizen zullen onge veer een jaar later kunnen worden op geleverd. Het tweede plan is dat van 46 Texe laars, die voor zichzelf een premie woning in noord-west willen laten bou wen en daartoe de handen ineen hebben geslagen. Ook deze huizen zijn door architect Boots ontworpen. Deze streeft ernaar, dat zowel de 46 particuliere hui zen als de 33 huizen van Continent in één bouwstroom worden gerealiseerd. Het ene plan is echter niet van het an dere afhankelijk. Hoogstens heeft het enige invloed op de prijs als een dei- plannen niet zou doorgaan. Afgezien van het eventueel niet beschikbaar ko men van een extra premiecontingent voor Texel, ziet het gemeentebestuur geen problemen. Alle 46 betrokkenen hebben bericht ontvangen, dat zij als ge gadigde voor de grond (aan de Vloedlijn) zijn genoteerd, maar er wordt wel op gewezen, dat niet tot uitgifte kan wor den overgegaan voordat het archeolo gisch bodemonderzoek dn dit gebied is beëindigd. Zoals bekend heeft ook de Woning bouwvereniging Texel een plan: men denkt aan 38 huizen, waarvan 13 a 15 op normale wijze worden verhuurd; voor de overigen kunnen de leden zich direct als eigenaar aanmelden. Net als bij het Continent-plan laat de Woningbouw vereniging vier typen bouwen. De netto- huur is preoies hetzelfde. Dat de bouwactiviteit, ook als deze slechts gedeeltelijk doorgaat, voor de woningsituatie op Texel van grote be tekenis is, wordt geïllustreerd door het feit dat alleen al door het particuliere 46 woningen-plan 38 woningwetwonin gen vrij komen, voor een groot deel be horend tot de goedkope klasse van ƒ130,tot 140,huur per maand. Afsluiting verkiezingscampagnes Zaterdagavond a.s. zal in „De Linde- boom-Texel" een gezamenlijke discus sieavond worden gehouden van alle par tijen, die deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen van volgende week woensdag. Het belooft een spectaculair evenement te worden, want alle mede werkenden hebben zich voorgenomen openhartig van leer te trekken en ver schillen van Inzicht duidelijk te laten blijken. Vertegenwoordigers van alle partijen zullen een korte uiteenzetting geven. Daarna begint de discussie, waaraan ieder kan deelnemen. Gesprekleider is de heer M. Mantje uit De Koog. De avond moet worden beschouwd als de afsluiting van de diverse verkiezings campagnes. Begonnen wordt om half negen. tot 29 september). Van de bezoekers kwamen er 19.883 (in 1972 15.947) op dagkaarten; 80.017 (56.783) op abonne menten en 10-badenkaarten en 11.280 (10.752) als deelnemers aan het school zwemmen. De abonnementenverkoop heeft derhalve een flinke stijging te zien gegeven. Het gemiddelde dagbe- zoek beliep 717 (512) personen. De druk ste dag was maandag 2 juli: 1920 perso nen. De stilste dag was zondag 29 juli: 224 personen. De gestegen belangstelling is te danken aan de goede weersomstan digheden. Het enorme exploitatietekort van het zwembad 'komt voor rekening van de gemeente Texel. In het jaarverslag wordt duidelijk gemaakt, dat in de toe komst op nog grotere tekorten moet worden gerekend. De kosten blijven stijgen en het is twijfelachtig of deze door verhoogd bezoek of hogere tarie ven kunnen worden goedgemaakt MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds levering vla de meubelhandel N 4 Het maken van prognoses inzake de zetelverdeling in de nieuwe 4 4 gemeenteraad begint een rage te worden. Omdat de wens veelal de 4 4 vader van de gedachte is, lopen de verwachtingen nogal uiteen, 2 4 Het Pakt heeft zelfs speciale for- muiieren laten drukken om dit 4 4 gezelschapsspelletje te stimuleren. Op de foto is te zien hoe men bij X de propagandastand op de markt bezig is de formuliertjes in te 4 4 vullen. Dat gebeurde veelal met onthullend en soms verbijsterend 1 commentaar, zodat het initiatief zeker in het belang was van het zatter m ueiaiig wan van nei 4 contact tussen kiezer en gekozene. DEN HOORN Zaterdag zullen meisjes van de Drumband D.EJC. in Den Hoorn huis aan huis de enveloppes op halen met daarin de financiële geste van de Hoornder burgerij ter gelegenheid van het koperen jubileum van de Meis jesdrumband. De kollekte zal gepaard gaan met een muziékoptocht en enkele demonstratie in het dorp In de zomer zal een bezoek worden gebracht aan de bewoners van 't Homtje. Geopend iedere dag vanaf 's middags 5 uur. Tot ziens JARING MOLL

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1