Politieke slotavond werd geen speetaculair vuurwerk Cjroen 2.'wartsjexehin het harL> Twee identieke kotters aan vloot toegevoegd mdschapspark voorlopig van de baan RM belooft subsidie voor >tthapenboeten en tuinwallen Jan Hennink Uw reis wordt pas goed met BUITENLANDS GELD - REISCHEQUES EEN REIS- EN BAGAGEVERZEKERING verzorgd door de KVP «EEN SCHAAP MET 5 OTEN" IN DE RAAD? -h* iPAG fnei Aai 28 'MEI 1974 87e JAARGANG No. 8879 rEXELSE^COURANT ,gave: B.V. v/h Langeveld 4 De RoojJ a 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 jt: Harry de Graaf, Keecomlaan 43, Den tel. (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, djk 37, tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrfjdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. MJdd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW Hie de toeristische topcapaciteit van il wil bepalen op 40.000 in plaats 47.000 moet daarbij wel bedenken, ...f 250 werklozen veroorzaakt". Al- eén opmerking die viel te beluiste- -lijdens de zaterdag in hotel De Lin- 5 fom-Texel gehouden confrontatie tn de partijen die morgen aan de senteraadsverkiezingen deelnemen, opmerking kwam van Jook Nauta, namens de KVP het woord voerde en beantwoordde. Verder hadden sr de (witte) tafel zitting genomen de L. J. Weljdt van Texels Belang, Westdorp van het Pakt, A. Rlen- van de ARP, C. Koorn van de CHU Zuidewind van de VVD. De zaal stampvol en de opmerking dat dit drukst bezochte politieke bljeen- it was die ooit op Texel is gehou- was dan ook waarschijnlijk terecht, spectaculair was het „politiek vuur- r overigens niet. Er werd meer ge- eld tussen WD en Texels Belang tussen deze partijen en de meer an- geaarde partijen van het Pakt.. De iensen deden weinig moeite daar verandering in te bren- Ze waren erg lief en bevestigden rdoor de reeds bij velen levende me- dat er In de plaatselijke politiek zo gek veel verschil Is tussen de Ithlllende groeperingen. Werkelijk iameniele verschillen kwamen in de tussle nauwelijks naar voren. De cpmerklng van discussieleider M. |e dat er toch wat meer dufdelljk- was gekomen, klonk erg optimls- et was overigens een genoegelijke De verschillende partijvertegen- rdigers mochten eerst een praatje hoogstens vier minuten houden. Zij thten weinig nieuws. Ongebonden liefdebetoon J. Weijdt van Texels Belang beet spits af. 'Hij wees erop dat zijn groe- ag open staat voor ieder en geen ingen kent met geloofsrichtingen tndelijke politieke partijen. Vanuit ongebonden positie wil men een atje bijdragen aan het welzijn van el,'gedreven door liefde voor het ei- De inwoners zelf moeten beslissen er de komende jaren met Texel gebeuren. Texelaars hoeven niet eop het eiland te zijn geboren om Texels Belang voor vol te worden gezien, ieder die ihiier woont en it wordt als Texelaar beschouwd. JUISTE KLEUR EN KEUS Maar men heeft het land aan lieden die 'hier een blauwe maandag rondlopen en al direkt veel beter willen weten. Waar bij Weijdt met name de „extreme groe peringen" noemde die ten koste van de gemeenschap aan hun standpunt blijven vasthouden. Het landschapspark wordt door Texels Belang gezien als een po ging van hogerhand om de ontwikke ling van Texel te beïnvloeden. „Deze invloeden moeten worden geweerd. Texel is geen natuurlijk park maar een agrarisch landschap waarin men de agrariërs hun gang moet laten gaan". Spreker geschrapt Oorspronkelijk zou namens het Pakt met alleen het woord worden gevoerd door de heer J. J. Wesfcdorp (PvdA), maar ook door Daan Welboren van de PPR. Daar was onder meer door Texels Belang tegen geprotesteerd. Het Pakt kwam met één lijst uit en moest in de discussie ook door één man worden ver tegenwoordigd, tenzij ook de andere partijen secondanten mochten meebren gen. De organisatie had daar begrip voor en schrapte Welboren te elfder ure van het sprekerslijstje. Dekselse Krant De heer Westdorp verwees naar de zojuist over heel Texel verspreide „Dekselse Krant" waarin onder meer het Pakt-programma staat afgedrukt. Westdorp zei dat dit programma is ge baseerd op een „langere visie". In de komende vier jaar is een evenwichtig beleid heel belangrijk. Er is nu sprake van ,,op de plaats rust" en moeilijke be stuurbaarheid die hoognodig doorbro ken moet worden. In tegenstelling tot Texels Belang verzet het Pakt zich niet tegen invloeden van buiten. „Dat is heus wel eens nuttig. Anders verstar je in je eigen doodlopende straatje". De vier partijen van het Pakt (PvdA, PPR, PSP en D'66) hebben elkaar gevonden op basis van het programma. „Nuance ringen zijn er wel maai: de basisgedach te is bepalend. De kiezer weet wie de kandidaten zijn en waar ze vandaan ko men. Net als bij Texels Belang kan men zelf zijn keus maken. Paktmensen zijn zich van hun verantwoordelijkheid be wust. Ze willen, durven en kunnen ver antwoordelijkheid aanvaarden. Ik twij fel niet aan de oprechtheid van ande ren, maar er is verschil in benadering. Ons programma kan niet in vier jaar worden uitgevoerd, maar we kunnen wel een begin maken. Regeren is voor uitzien". Gezag van God ,,De 'ARP is een christelijke partij en erkent dus het gezag van God. Wij zijn verantwoordelijkheid verschuldigd je gens de Schepper; wij moeten Zijn wil doen", aldus de heer A. Rienstra, de lijsttrekker van de AR. Rienstra bena drukte dat dit niet uitsluit dat het in dividu vrijheid van handelen heeft, maar dat mag noodt ten koste gaan van Gods schepping. Waarmee spreker de wenselijkheid van natuurbehoud in het christelijke kader plaatste. Van een deel van de welvaart moet worden afgezien in het belang van de natuur. Rdenstra zei dat hij en de andere AR-kandidaten met beide benen op de grond staan. „Wij zonderen ons niet af van de samenle ving". Verder veroordeelde hij nadruk kelijk de polarisatie. „Wij zullen de de gens wel eens kruisen, maar het streven moet gericht zijn op samenwerking". De heer C. Koorn van de CHU vulde het grootste deel van zijn spreektijd door het AR/CH programma voor te lezen. Hij wees op het principiële ka rakter van zijn partij en verzékerde dat de CHU-kandidaten recht door zee gaan. Geen kleurloos compromis De heer Jook Nauta, de tweede man op de KVP-4ijst, (J. Witte was verhin derd) huldigde het streven naar kwali teit en verwierp het aangaan van kleur loze compromissen. Hij hekelde het doordrijven van de eigen zin ten koste van anderen en constateerde dat erg goed kan worden samengewerkt. „Er is veel meer dat ons bindt, dan ons scheidt". Slecht te spreken was Nauta over de gebrekkige samenwerking in het college van B en W. Besluiteloos heid was kenmerkend voor de afgelo pen periode. Ook het image van de raad was niet best. „Het moet beter en het kan beter". Spreker beloofde dat de KVP daaraan alles zou doen en vertelde dat de KVP-lijst zodanig is opgesteld dat de kwaliteiten van de verkiesbare kandidaten elkaar het best aanvullen, wat essentieel is voor de teamgeest in de fractie. Bij alle pleidooien voor wel zijn in de eerste plaats moet niet wor den vergeten dat welvaart nódig is, juist om het welzijn mogelijk te ma ken. Op passende werkgelegenheid en een gezond arbeidsklimaat moet het streven zijn gericht. „De KVP vindt het op zichzelf een uitstekend idee om de toeristencapaciteit niet groter dan 40.000 te maken. Maar de voorstanders (zie vervolg pagina 2) U gaat morgen (vandaag) toch zeker stemmen. 't Is ons aller belang. Dus een TEXELS BELANG. -v\ KIEST ZEKERHEID ceze woelige verkiezingstijd staat de als een (eenzame) rots in de bran- Dankzij de ijzersterke KVP- aule sen team kapabele, gespecialiseerde Texelaars vooruitstrevend, realistisch ?rogramma ten christelijke basis van samen werking en goede verhoudingen. ST 4 tod, die binnen de V.V.V. bijvoor- krachtig oppositie voert t.b.v. de toe verhuurders". tod, die het Texelse landschap wil toden en daar ook wat voor over ft. nman is lid van D '66 tem daarom nr. 9 van Lijst 1 (PAKT) Het afgelopen weekend zijn twee nieuwe kotters aan de Texelse vloot toegevoegd: de TX 14 „Ellen" van de firma Ellen en Trap uit Oosterend en de TX 68 „Vertrouwen" van P. v. d. Vis Azn. Zonen uit Oosterend. De schepen werden naar dezelfde tekening gemaakt bij Van Duijven- dijks Scheepswerven te Lekkerkerk en lijken dan ook als twee druppels wa ter op elkaar. Het enige verschil is dat de 68 een gewone voormast heeft en de 14 een portaalmast. Voor beide schepen geldt: lengte 36,11 meter, breedte 7,92 meter en holte 4,20 meter. De motor is een 1500 pk Bolnes bij 600 toeren. De twee Daf hulpmoto- ren zijn resp. 156 en 92 pk. De sohepen, die elk oa 2 miljoen gulden hebben ge kost, zijn verder voorzien van de lang zamerhand gebruikelijke hulpmiddelen: o.a s'dherfijsmaohine en uitgebreide elektronische apparatuur De oude TX 14 werd in oktober ver kocht naar Zijlstra in Den Helder. Het nieuwe sohip werd niet tijdens een proefvaart officieel in gébruik geno men. Schipper B. Trap vertelde ons daartegen nogal wat bezwaren te heb ben. Bij al die genodigden aan boord zit een ongeluk in een klein hoekje. De fir ma Ellen en Trap hield daarom „open sohip" waarbij de genodigden de in de haven liggende kotter konden bekijken waarbij natuurlijk wel voor een hapje en een slokje was gezorgd. Opvarenden van de „Ellen" (genoemd naar de dochter van de schipper) zijn: schipper B Trap, P. de Haan, J Me- Chielsen, J. de Waal, M. v. d. Zwaag en A. Ellen. De TX 68 „Vertrouwen" maakte za terdag wel een officiële proefvaart. Na afloop was er receptie in het haven restaurant van 't Horntje. 68 is een nummer dat tientallen jaren niet in de Texelse vloot voorgekomen. Het laatste schip met dat kenteken was een blazer (van vader Trap) die in 1926 werd ver kocht. Opvarenden van de ..Vertrou wen": P. A. v. d. Vis, Th. v. d. Vis, L. v. d. Vis, S. de Wlit, R Kuijper en C. J. van der Star. De schepen werden besteld toen van een oliecrisis nog geen sprake was De schippers rekenen op een moeilijke tijd. Een dag extra per week vissen ter com pensatie van de gestegen kosten zal waarschijnlijk noodzakelijk zijn Van de steunmaatregelen van de regering ver- waaht men in de praktijk weinig heil. Er komt nu een voorlopig eind aan de stroom van nieuwe kotters. Het wachten is nog op de TX 2 van C. Vonk en ook W. Boom heeft nog gen schip in bestelling. De laatste tijd zijn geen nieuwe opdrachten meer gegeven, om begrijpelijke redenen. >en van de haven van Ondeschild 11 "IIvutc pyoeft'oart.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1